Extra 'Het leven is te kort om in Roemenië te blijven' Baltische bitterheid, de teleurstelling van een Litouwse revolutie Dinsdag 16apnl1991 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: JAKE LI EN PAULUS Tot twee maal toe ontvluchtte zij Roemenië [De eerste keer voor het communistische regime van Ceauses- cu. de tweede keer voor het bewind van lliescu Het relaas van een Roe meense vluchteling in Nederland Bitterheid is de overheer sende emotie in de straten en overheidsgebouwen van de Litouwse hoofdstad Vil nius. Er is diepe teleurstel ling over de afzijdige hou ding van het Westen Ze is er weer. Maar nu voorgoed. „Ik ga echt nooit meer terug. Onder lliescu is alle hoop weggevallen die ik in die paar maanden na de omwenteling van 1989 had opgebouwd. Wat valt er nog in mijn land te hopen, na te streven, te vechten en te willen? Niks, helemaal niks", zegt Camy. Zij is 23 jaar, woonde en werkte als elektricien in Bukarest. «MARCREET FOGTELOO Camy is een optimist, een hardnekkige doordouwer. En daarom is ze nu weer in Nederland. De stelligheid van haar bewe ring heeft een totaal andere klank dan die van haar eerdere uitspraak in 1989. „Nooit, nee nooit, keer ik meer terug naar mijn va derland". Toen vluchtte ze voor het bewind van Ceausescu en wist ze zeker dat er niet eerder verandering zou komen in de dicta tuur, voordat Hij zou sterven. Maar als ze zou terugkeren, als er iets zou veranderen, dan zou ze het doen voor haar land. Haar land had haar nodig. Wat er ook gebeurt, wat er schijnbaar ook moge veranderen in de politiek. Camy bouwt haar leven hier op. Hier liggen haar kansen, hier ligt haar toekomst, hier moet ze het gaan maken. Roemenië is verloren. Het zal een mensenleven kosten, voordat daar sprake is van economische groei, van een evenwichtige democratie en van indivi duele ontplooiing. En daarvoor is het leven van een jonge vrouw te kort. In 1989 trok zij met haar vader onder het mom van een bezoek aan familie ir> Honga rije met de auto over de Roemeense grens. Aan de vlucht was een lange voorbereiding vooraf gegaan. Twee paspoorten op de zwarte markt - twee jaarsalarissen - bete kende jarenlang sparen en nog zuiniger en schraler leven dan waar je door de econo mische barre omstandigheden al toe ge dwongen was. Ze namen niets mee om zo min mogelijk verdacht te lijken. Behalve twee woordenboeken, Roemeens-Frans en Roemeens-Engels. In Budapest hoorden ze van andere Oost- europese vluchtelingen dat Nederland een van de meest gastvrije en vriendelijke lan den was van Europa. Waar Nederland lag, wisten ze niet precies, maar twee enkeltjes Schiphol - de auto werd verkocht - waren het resultaat van deze berichtgeving. Vluchtelingenkamp Het is in die tijd dat ik Camy door toeval leerde kennen. Ik zie het nog voor me: haar moedeloze vader, net hersteld van een klei ne hartattaque en Camy in een stone- washed spijkerpak, samen in een kleine sombere kamer in een oud Brabants kloos ter temidden van een bont gezelschap van vluchtelingen uit alle delen van de wereld. Nee. zij vonden het er helemaal niet som ber. het was er fijn. Het voornaamste geluk gold de warme temperatuur van het vluch telingenkamp in Brabant. In Roemenië hadden zij immers gedurende de winter maanden in huis een temperatuur van rond de 10 graden. Twee maanden na de vlucht brak in Roe menië de opstand uit, een van de ergste re gimes van het Oostblok stortte in. Camy lo geerde toen tijdens de kerstdagen bij mij en via de tv volgde zij de revolutie. Haar onge loof sloeg langzaam om in voorzichtige eu forie. Bij de beelden van de geëxcecuteerde lichamen van het echtpaar Ceausescu rol den de tranen over haar bleke gezicht. Vlak voor oud en nieuw waren Camy en haar va der weer thuis. Precies een jaar later vroegen zij opnieuw asiel aan in Nederland. Teleurgesteld en nog berooider dan toen keerden zij terug. Het enige bezit bestaat nog steeds uit twee woordenboeken. Maar Camy is ouder en wijzer geworden. Ze weet wat het is als illu sies kapot worden gemaakt door de stalen buizen van mijnwerkers. En ze weet wat er te koop is in het Westen. Ze is jong en oud tegelijk. Te jong om haar toekomst te ver kwanselen in een land zonder perspectie ven. Te oud om te wachten. Schandalen Camy zit weer voor me in haar stone- washed spijkerpak. Rookt ieder half uur een Marlboro sigaret. Ze spreekt bijna onbewo gen over haar afgelopen jaar.j\l in januari 1990 begon de verwarring. Te veel vragen bleven onbeantwoord. Maar we hielden een sterk geloof in een betere toekomst. Eigen lijk zijn al in februari mijn dromen kapot gegaan. Steeds meer schandalen kwamen aan het licht, het drong toen ook tot de meesten door dat de revolutie geen sponta ne was geweest. Een aantal processen tegen oude Securitate-functionarissen moest ons het idee geven dat de veiligheidsdienst daarmee ontmanteld zou zijn". „De strategie van het Front van Nationale Redding is er echter nooit op gericht ge weest de Securitate te ontmantelen, maar juist te beschermen en in functie hetzij onder een andere naam te herstellen. Langzaam maar zeker ging je steeds meer oude Securitategezichten zien. Ook herken de ik op straat de langzaam rijdende auto's van de vroegere veiligheidspolitie". Mijnwerkers „In de zomer is het echt mis gegaan, toen op 14 juni de mijnwerkers in Bukarest de 'orde kwamen herstellen'. Dag en nacht wa ren wij al op het Universiteitsplein, toen op die bewuste nacht honderden mijnwerkers arriveerden. Het was.rennen voor je leven. Camy ontvluchtte Bukarest voor de tweede keer De Roemeense Cay, die haar land voor de tweede keer ontvluchtte. "Roemenië wordt beheerst door haat angst en onverschilligheid". «roTo •ueserrH mnntsun Wij waren immers in hun ogen drugsver slaafden, rotzooitrappers die de revolutie tegenwerkten Eén ding vergeeft ze zichzelf nooit. Voor het eerst verschijnt er enige emotie in haar vlakke gezicht. „Voor mijn ogen werd een vrouw door een groep mijnwerkers afge beuld. De primitieve haat stond in hun ogen. Bij iedere klap gilde ze. Haar haren werden eruit gerukt. En ik kon niets doen. althans ik heb geprobeerd ze tegen te hou den, maar kreeg een klap en een grom dat ik een zelfde behandeling zou krijgen. Toen gingen mijn benen vanzelf rennen. Weg van de haat. Maar die vrouw liet ik achter, die werd verscheurd en daarover droom ik nog wekelijks „Mijn land wordt beheerst door haat, angst en onverschilligheid. Zigeuners. Hongaren, en Roemenen, studenten en arbeiders, de ene groep haat de andere. Op het werk in de fabrieken wordt gejat als de raven waar na die spullen op illegale wijze verdwijnen naar markten in Turitije. Verder verhuren wij scheepsladingen vol hoeren aan Turkije. Pornofilms en hoeren, dat zijn de belang rijkste verworvenheden van de vrijheid". Verbittering Verbittering is de enige emotie die ze toonL Maar ze moet vol zijn van verdriet. In het openbaar emoties tonen hebben Roeme nen afgeleerd. Zii heeft werk. land en haar vriend twiv m.t.il ,u htergelaten >f zoals Camy het zegt: 'Het is net als twee maal van de dokter horen d it |e kanker hebt'. „De eerste keer ben je er kapot van, maar na ge nezing is er hoop en kracht voor het nieuwe leven. De tweede keer ben je echt kapot Hoop op genezing is dan voorgoed vrrdwr- Of Camy en haar vader lang in Nederland zullen bli|.rn is nog maar de waag De asielprocidure duurt in Nederland wel is waar erg lang. maar het vluchtrlingrnbrlcid wordt, onder bet bewind van staatssrcreta nskosto siiiijs s< herper Was -am\ in 1989 nog een politieke vluchtelingenu wordt zij gezien als een economische Much irlinfr Zandzakken en een gewapend militia-lid voor dhet parlementsgebouw in Vilnius. De Litouwers Wijven bang voor een Sowjet-mtervenbe in hue repuWiek VILNIUS*PETER DE VRIES De Litouwse revolutie had de bevrijding van de verstikkende omarming door het Sovjet imperium moeten brengen. Maar bitterheid is de overheersende emotie in de straten en overheidsgebouwen van de Litouwse hoofdstad Vilnius. Er is diepe teleurstelling over de afzijdige houding van het Westen. Het militaire optreden van Moskou, waarbij op 13 januari 14 doden vielen, heeft nauwe lijks verholen woede losgemaakt. Maar ook binnen de afscheidingsbeweging staan de kampen verhard tegenover elkaar. Voorma lig premier Prunskiene zegt dat president landsbergis van Litouwen kansen heeft la ten lopen, de democratie aan de eenheid opoffert en de dreiging van militair ingrij pen voor eigen doeleinden gebruikt. Het eendaagse bezoek onlangs van de Ne derlandse parlementaire delegatie aan Vil nius heeft slechts één conclusie toegelaten: in een stad die voorbereid is op een herha ling van het bloedbad, in een parlementsge bouw dat omgeven is met tankbarricades, metershoge betonblokken en prikkeldraad, bestaat een patstelling waarvan wantrou wen en onbuigzaamheid in alle kampen de belangrijkste ingrediënten zijn. President Vitautas Landsbergis verwoordt de ergernis over het Westen met zeldzaam veel understatements tegenover de Neder landse parlementariërs. ,,ln januari, toen het parlementsgebouw bestormd werd door het leger, waren hierbinnen volksvertegen woordigers uit Polen en Tsjechoslowakije. bereid om met ons te sterven. Andere parle menten hebben later verklaringen van af keuring aangenomen, waarvoor ze natuur lijk ook bedankt worden". De joodse voorzitter Emanualis Zingeris van de parlementscommissie voor buiten landse zaken is uiterst diplomatiek: „Mis schien is het wel te wijten aan onze onerva renheid in het politieke veld, maar we had den meer van het Westen verwacht: als er niet direct tot erkenning kon worden over gegaan. dan zou op zijn minst meer druk op Moskou welkom zijn geweest. Maar wij hebben de westerse moraal overschat". Versperring De met een oud geweer gewapende wacht van de vrijwilligersmilitie van Litouwen staat fier naast de wal van zandzakken. Het is een van de talloze versperringen in het parlementsgebouw, dat slechts met aparte pasjes en een grondige inspectie valt te be treden. De Litouwers lachen hard wanneer we vragen hoe ze zich willen verdedigen te gen een nieuwe aanval van Moskou-getrou we troepen. „Onze militairen zijn niet be wapend", luidt het officiële antwoord. Landsbergis heeft die ochtend gewaar schuwd dat een nieuwe confrontatie in de maak is: „Een week geleden hebben we in formatie gekregen dat het elke dag tot een herhaling van de militaire aanval kan ko men". Navraag leert dat de Litouwers voor al bang zijn voor een bezetting van hun banken, omdat dat elke geplande geldzui- vering de uitgifte van eigen geld en afschaf fing van de roebel zal bemoeilijken. 'Sluipende bezetting' Landsbergis waarschuwt echter ook voor de „sluipende bezettinger vindt in Vilnius een soort landje-pik plaats, waarbij Mos- kouse troepen telkens weer gebouwen in handen nemen. Zo werd deze week een sporthal bezet „Het is een sluipend proces, waartegen het Westen niet protesteert om dat er geen doden onder de burgerij val len". zegt een verbitterde Landsbergis Het bo«c van de 13e januari is nog lang niet gesloten. Als het aan de I Jtouwers ligt. komt er een tribunaal waar Gorbatsjov en de zij nen bij verstek aangeklaagd zullen worden voor de 14 doden. Een internationale on derzoekcommissie is ook welkom, sugge reert landsbergis de luisterende Neder landse kamerleden. Het wantrouwen jegens Moskou zit diep bij de Litouwers. Na het telefoongesprek tus sen Gorbatsjov en landsbergis. begin deze maand, is de deur voor besprekingen met Moskou over de afscheiding weer van het slot gehaald. (»orbatsjov heeft zelfs een ont moeting met de IJtouwse president in mei, na zijn staatsbezoek aan lapan. niet uitge sloten Maar in Vilnius wordt het voorlopig beoordeeld als „enkel nieuwe beloftes landsbergis: „Gorbatsjov heeft zelfs de te ruggave van de bezette tv toren en andere gelxniwen doorverwezen naar de onder handelingen Daar kan geen sprake van zijn Als u vraagt wat het Westen kan doen. zeg ik: Eis dat de Sovjetunie al onze eigen dommen teruggeeft Men vendjt ons hals stamaheid, maar wij zijn niet zo flexibel dat we zelfs de legaliteit van de bezetting van ons land gaan erkennen". Het halsstarrig radicalisme, waarmee landsbergis Ij touwen op de rand van de af grond berft gebracht, is de precies de kern van de kritiek van de 8 januari afgetreden premier KazimleTa Prunskiene In de hal van een bold, ver buiten bet gezichtsveld van de haar niet meer welgezinde 1 Jtouwse officials, staat ze journalisten te woord. „Er waren vele redenen voor mijn vertrek, maar ren ervan was dat ik een andere mening heli over de onderhandelingen met Mos kou". Dialoog „landsbergis denkt dat de lijd in zijn voor deel werkt, terwijl ik geloof dat wr midden vorig jaar. tegen de achtergrond van de eenwording van Duitsland, de beste kansen hadden. Die hebben we verloren laten gaan Ik ben voor een pnwipiüe dialoog mei de Moskouse gesprekspartners, I anris bereis ziet slechts de strijd met de vijand Cforhatsjov. Voor die (ategonsche. op de persoon gerichte politiek, kritiseer ik hem We kunnen ons die houding niet j>rnnitte ren". Prunskiene verwijt de Utouwse leiders te vervallen In „oude Sovjet fouten, de trage die van bet monopoliseren van de macht De handen in de blonde haardos wrijvend, dnftl U lüfl dk batUr urrn als pre mier „De aanleiding voor mijn aftreden was de gang van zaken rond de pnjsverho gingen l>ie waren als onderdeel van een nervrirmingsjwikket voor de economie noodzakelijk en realistisch. Maar bei parte ment hield «lat opeens tegen President Landsbergis heeft dat voorbereid en mijn aftreden was een protest tegen die gang van zaken". Vreet Prunskiene „Ik verwijt de hutdtgr letdrn dat re doen alsof zr IJ touwen meer lief hebben dan anderen. Ze voeren een stelle politiek, waann geen plaats Is voor toleran tie ledereen die wel eens een boek van de - .mmonistische Partij onder de arm beeft gehouden. Is fout Alle chefs In bedrijven zijn fout Het to over radicalisme We heb hm gren tijd voor liquidaties We moeten de democratie niet aan de eenheid opoffe ren. maar een realistische politiek voeren". In de lift van het hotel geeft zr haar visie op de mogelijkheid dat het bloedbad van jami art zich herhaalt landsbergis mOri dat wH zrggrn Hij herft die vrees nodig Hoe lan get hi| erop kan hamerrn. hoe heter het vtiot zijn rtgrn positie la".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27