Leiden Gevaar voor dodelijke gaswolk in De Does 'Straffoto' poepende hond wekt lachlust Verwarring troef in Huize Gerto Zes huizen Zoeterwoude plat voor loods Vulpen Beheer Tehuis Voorschoten geeft gezonde bejaarden voorrang EHBO oefent met botsing in Oegstgeest Woensdag 17 april 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAf UESBETH ENGELENBURG WIM KOEVOET DORITH UGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: RON VAN HAASTREGT regio NIEUWSLIJN Haaswijk blijft bang voor bom In de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk is er van een jubel stemming geen sprake nu burgemeester S. Scheenstra meent te beschikken over het bewijs dat er in de bodem aan de Kleyn Proffijtlaan geen vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog zit. E. van de Mortel van de Vereniging Haaswijk zegt: "Ik zou ook niets liever doen dan de champagnefles opentrekken maar onze bron is niet overtuigd". Van de Mortel hoopt dat tijdens een bij eenkomst, volgende week vrijdag op het gemeentehuis uitsluit sel volgt. Dan is ook Scheenstra's bron, de auteur van een artikel over de kwestie, van de partij. Verkeer geteld bij Haaswijk De provincie begint eind deze maand aan een verkeerstelling van twee weken op de Haarlemmertrekvaart (S54). Het onder zoek moet de wenselijkheid van een geluidswerende voorzie ning (wal of scherm) ter hoogte van de in Haaswijk gelegen Mor sebelflat en de Erasmuslaan aangeven. De Vereniging Haaswijk (VH) had eind vorig jaar schriftelijk om een dergelijk onderzoek gevraagd. In de raadscommissie ruimtelijke ordening werd onlangs dui delijk dat een geluidswal of -scherm wellicht moet worden ver lengd naar het deel van de S54 dat langs de toekomstige nieuw bouwwijk in de Morsebelpolder loopt. Warmonders van alles afgesloten WARMOND MH De huurders van Huize Gerto aan de Oranje Nassaulaan zit ten, sinds de cv-ketel vorige week ontplofte, nog steeds zon der gas, elektra en warm water. Inmiddels zijn het energiebe drijf, het gasbedrijf en het in stallatiebedrijf gekomen om de nutsleidingen weer aan te slui ten, maar zij hebben uit veilig heidsoverwegingen besloten al les te verzegelen. Bovendien is inmiddels onduidelijkheid ont staan over de vraag wie nu de echte huisbaas is en of het kort geding dat de bewoners hebben aangespannen vrijdag wel door gaat. De huurders gingen er tot voor kort vanuit dat dat Swakon bv. is maar inmiddels heeft een andere besloten vennootschap, Swedeko geheten, zich als huis baas opgeworpen. "Het is toch te gek dat er in dit huis met zoveel mensen geen geaarde stopcontacten zijn? Er wordt ons verteld dat we geen koelkasten op onze ka-, mers mogen hebben. Dat is on mogelijk met 25 mensen in een pand. En we hebben zelfs ont dekt dat er een waterleiding door de stoppenkast loopt," vertelt een verontwaardigde be woonster Gaby Verdouw. Een woordvoerster van ener giebedrijf Rijnland bevestigt dat in het pand voorschriften niet zijn nageleefd. Losse draden en snoeren kunnen tot levensge vaarlijke situaties leiden, aldus de woordvoerster. "Aanstaande vrijdag is er een kort geding tegen de huisbaas. Daarin eisen we dat alles weer wordt aangesloten. Doet hij dat niet, dan dwingen we hem via een dwangsom", vertelt Ver douw. Navraag bij het Paleis van justitie in Den Haag wijst echter uit dat er geen kort ge: ding van de bewoners van Hui ze Gerto op de rol staat. Monika de Mink van de Kamer-raad (een kamerverhuurbureau) is zeer verontwaardigd. "Officieel weten wij nog van niets. Wij staan er volledig buiten. Een kort geding? Wie heeft dat nou weer verzonnen?". Volgens haar zijn de leidingen vorig jaar nog goedgekeurd en heeft het ener giebedrijf te overhaast tot afslui ting besloten. De Mink: "Wij weten officieel van niets en moeten wachten op de officiële rapporten van het energiebe drijf. Het is een grote ambtelijke bureaucratie. De enige die daar de dupe van is, zijn de huur ders". Leiderdorp houdt alarmerend rapport over zwembad geheim LEIDERDORP LE De chloordosering in het Lei- derdorpse zwembad De Does vormt een gevaar voor de ge zondheid. Dat blijkt uit een nog niet openbaar gemaakt onder zoek dat de gemeente heeft la ten uitvoeren door een inge nieursbureau. De chloordose ring is onvoldoende beveiligd en in combinatie met zwavel zuur kan chloorgas worden ge vormd. "Een chloorgaswolk is een dodelijke gaswolk", aldus C. Kriek van de Arbeidsinspectie. De gemeente beschikt al sinds februari over het onderzoeks rapport. "De injectiepunten voor het natriumhypochloriet en het zwavelzuur liggen niet op een afstand van tenminste een meter van elkaar", waar schuwt de Arbeidsinspectie in een brief aan De Does. "Als de watertoevoer wordt stopgezet, is er het risico dat chloor en zwavelzuur onverdund bij el kaar komen. Uit die combinatie kan een chloorgaswolk worden gevormd", licht Kriek desge vraagd toe. "Er hebben zich recentelijk situaties voorgedaan die met een beetje pech slecht hadden kunnen aflopen", schrijft een ambtenaar in een stuk dat evenmin openbaar is gemaakt. "Zo waren er in een nacht enige hoeveelheden ongezonde stof fen in de atmosfeer terecht ge komen, terwijl in de sporthal zestig kinderen lagen te slapen Voorts moet het personeel re gelmatig door een douche van chloor om gesprongen leidin- gen te repareren De chloordoserings-installa- ties zijn bovendien niet auto matisch beveiligd tegen te grote hoeveelheden chloor in het zwemwater. "Bij een defect of een bedieningsfout blijft de do sering doorgaan en kan een ge vaarlijke situatie ontstaan. Ook blijft de dosering doorgaan in dien er geen waterdoorstroming is", aldus het onderzoek van het Haagse ingenieursbureau Poels. Agressief Volgens de bouwplannen van zwembad De Does moet de chloor-toevoer automatisch stoppen wanneer het water niet doorstroomt. 'Testen hebben uitgewezen dat dit niet functio neert'. aldus het onderzoeksbu reau. Een eventuele storing aan de chloordoserings-instaila tie zelf wordt op de meetappa ratuur gemeld, maar niet door gegeven aan een centraal sto- ringspaneel. Het kan dus te lang onopgemerkt blijven". Het onderzoek wijst ook op bel ventflatocysteem dei ver brandingsgassen van de verwar mingsinstallaties aanzuigt. "De uitlaatgassen bevatten onder andere stikstofnitraat. asresten van verbrande smeerolie en stofresten". Ook de opslag van zwavelzuur en chloorbleeUoog bUfla onvefflg Daarnaast is er lekkage van chloorhoudend water naar de techniekruimte. "Dit komt om dat zowel de bunkers van het recreatiebad. de whirlpool als van het wedstrijdbad lek zi|i>. Via een leidingdoorvoer kan hei water naai de techniekruimte stromen. Bij verdamping ont staat een agressief milieu voet de metalen insiallatiedelen en de meet en regeiapparatuu Het college van burgemeester en wethouders beeft bet onder zoek bet predikaat vertrouwt lijk gegeten. Wethouder i Huigen weigert desgevraagd elk commentaar Zoeterwoudse wethouder onverstoorbaar De Zoeterwoudse Suzanne maakt een wandeling met haar poedel. Haar moeder heeft het gemeentehuis al boos op gebeld omdat van haar dochter al een foto werd gemaakt. .foto gpd zoeterwoude gpd Wethouder A. Ringersma van Zoeterwoude blijft onverstoor baar onder alle aandacht die er in de pers wordt besteed aan de maatregelen die hondebezitters binnenkort staat te wachten. Als het aan hem en zijn partij. Pro gressief Zoeterwoude, ligt gaat er binnenkort echt een ambte naar de straat op om poepende honden en paarden te fotogra feren. De gemeenteraadsfractie wil inwoners die zich niet aan de regels houden, aan de schandpaal nagelen. Dieren die buiten de aangewezen zones hun behoefte doen, worden op de gevoelige plaat vastgelegd en afgedrukt in het plaatselijk weekblad, liefst met het baasje erbij. De maatregel heeft al een storm van protest doen ont staan. Niet alleen bij burgers en de plaatselijke politiek, ook in de pers. Diverse landelijke bla den plus de radio besteedden er dezer dagen aandacht aan. Maar wethouder Ringersma. medeverantwoordelijk voor de maatregel, blijft achter z.ijn maatregel staan. Volgens hem zijn de burgers van Zoeterwou de de hondepoep zat. "IJ moest zich vreselijk ergeren aan de honden en paarden die overal maar hun behoefte doen". Rondkijkend in Zoeterwoude was eind vorige week van over last weinig te bespeuren. Zo links en rechts passeert een wandelaar, de hond keurig aan de lijn. Nergens een drol te vin den "U heeft op de verkeerde plekken gekeken", houdt de wethouder vol. "Kijk maar eens hoe eruit zien als ze de speel veldjes hebben gemaaid IX* bewoners van Zoeterwou de maken zich klaarblijkelijk minder druk. Een man die de mooie dag gebruikt om de keu kendeur een likje verf te geven, haalt zijn schouders op over de gemeentelijke plannen "Ach meneer, ze doen maar' Hij is gewend zijn eigen boontjes te doppen. Wie zijn hond hier op de stoep laat poepen, krijgt een emmer water over zich heen". Kordate taal ook van een vrouw die verderop de ramen zeemt. "Iemand uit de buurt stuurde zijn hond s net hts ai leen de straat op. IX* hoop die hij .ti hterilet heb ik mei een schepje een paar keer bij hem voor de deur gegooid. I oen was het zo afgelopen Plasje IX hondebezitters in Zoeter woudc geloven evenmin dat er gigantische problemen zijn I en jongen die zijn hond een plasje laat doen in bet plantsoen "Bo ris doet het noott op de sloep i ii oblt de rouw dit haai kolos sale bastaard buiten de be bouwde kom uitlaat, is zu h van geen kwaad bewust De ge meentelijke plannen stuit haar tegen de borst llclachelijk en kinderachtig. Er kan beter iets worden gedaan aan de overlast van kitten i Ne wroeten altijd In andermans tuin en vernielen van alles" Over de uitvoering van zijn plan kan wethouder Ringersma kort zijn. "Het is niet echt de bedoeling er oen foto graaf op uit te sturen". Dat is niet nodig ook. want er zijn ge noeg mensen die zich zo ei ge ren aan die smerige honden dat ze zelf hebben aangeboden foto's te leveren Maar met het plaatselijk weekblad is nog geen contact opgenomen omdat n juridisch nogal wat voetangels en klemmen zitten aan public» Het is meer de bedoeling de eigenaren van de 525 bonden en -M paarden in het dorp eens .flink te prikkelen. Want de drei ging die uitgaat van de Algen» ne Politie Verordening is mini maal Bovi ndlan hem politie wel wat anders aan liet hoofd De ambtenaren op hel ge meentehuis weten dat ook Er hangt een lacherige sfeer tussen de loketten I en boze mevrouw heeft al opgebeld omdat ie mand een foto heeft gemaakt van baar dochtertje Suzanne die met hel poedelt je aan het vvae delen was Met een fotocamera m de hand stapt een ambtenaar grijnzend door de bal lb| ver wekt algehele hilariteit Ik ga er eens even een stel op de foto zetten". Zes Zoeterwoudse woningen moeten tegen de grond als het bedrijf Vulpen Beheer bv. aan de Hoge Rijndijk uitbreidt met een nieuwe loods. De bewoners hebben tegen het plan gepro testeerd. De woningen zijn in 1960 wegbestemd maar ze staan er nog allemaal omdat ze al die tijd bewoond zijn geble ven. Andere woningen in de buurt werden gesloopt nadat ze leeg raakten. De overgebleven woningen verkeren in een rede lijk goede staat doordat de huurders er zelf veel aan heb ben gedaan. Provincie en rijkswaterstaat hebben geen bezwaar tegen de nieuwbouw van het bedrijf en het is aan de raadsleden om te beslissen. B en W zijn vóór de uitbreiding van het bedrijf. Ze stellen dat Vulpen Beheer reeds jarenlang aan de Hoge Rijndijk is gevestigd en verhuizing on mogelijk is. Omdat er een grote orderportefeuille is met een vraag naar grotere jachten, is vergroting van de bedrijfsruimte urgent. Bovendien bieat het be drijf werk aan 80 mensen. De bewoners verwijten B en W onbehoorlijk bestuur. B en W stellen dat ze de bewoners ruimschoots de tijd hebben ge geven om hun bezwaren ken baar te maken. Voor de huurders is nog geen vervangende woonruimte be schikbaar. Toch staan ze inge schreven als woningzoekenden. Zou de raad het licht op groen zetten voor de loods dan kan er niet direct met de bouw worden begonnen. De zaak is namelijk aanhangig gemaakt bij de kan tonrechter en die moet uitma ken of de huren kunnen worden opgezegd. Vanavond buigt de raadscommissie ruimtelijke or dening zich over de kwestie. Het Voorschotense verzorgings huis 't Hofflants Huys heeft de tweede helft van vorig jaar voor al mensen toegelaten die rede lijk gezond waren. Dat gebeurde om de werkdruk voor het perso neel tc verlichten. Bejaarden die om geestelijke of lichamelijke redenen verhuizen hebben meer verzorging nodig. Daarom kregen ouderen die om sociale redenen wilden verhuizen eer der een plekje. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1990 van 't Hof flants Huys. De gemiddelde leeftijd van de s vori& jaar 84,6 jaar. In 1990 hebben zich 60 mensen aangemeld. De mees ten komen uit Leiden en Voor schoten. Er zijn echter ook in schrijvingen uit andere delen van het land. Deze bejaarden hebben kinderen in Voorscho ten wonen. Uit het jaarverslag blijkt ook dat 25 werknemers in 1990 hele dagen werkten. Zo'n 60 werkne mers werkten in deeltijd-Twaalf personeelsleden zijn vorig jaar vertrokken. Vier van hen kon den elders een beter betaalde functie krijgen, drie medewer kers werden afgekeurd, een koos een ander beroep en vier mensen stopten geheel met werken. Het ziekteverzuim steeg van 9,70 procent in 1989 naar 12,98 procent vorig jaar 'Ook in 1990 was het prak tisch onmogelijk om via adver tenties medewerkers te werven', meldt het verslag. Via een pro ject van het arbeidsbureau en een informatiemiddag voor her intredende vrouwen zijn perso neelsleden binnengehaald Vol gens het verslag is het heel wat makkelijker om aan leidingge venden te komen. Op adverten ties voor een afdelingshoofd re ageren meestal drie tot vijf kan didaten. OEGSTGEEST DL IX EHBO-vereniging afdeling Oegstgeest heeft gisteravond een oefening gehouden op de kruising van de Haaswijklaan en de President Kennedylaan. Twee auto's waren op elkaar ge botst en de leden van de EHBO VRUETUD Oud speelgoed Voorschotrnarm kunnen mot gen htm oude speelgoed laten taxeren lx Vereniging Oud Speelgoed komt langs bi) «1« plaatselijke AMRO bank aan de Schoolstraat 218 lussen i ll en vier uur kan men daar s»erl goed uit dc li|d van torn gratis laten taxeren. Ook ktiigl de hel hebber i-r adviezen over evrntu elc restauratie van bijvoorbeeld blikken treinen, auto s pen. hoimrio/i-n. Dinkv Ic»y* en dergelijke Praise concert IX Aalsmeerse lorm.ilie Ijle Ij ne geeft morgen een zogeheten 'praise concert Daarbij is bet de bedoeling dat er gezamenlijk wordt gezongen, een bood schap wordt gegeven en enkele solonummers ten gebote wor den grbracht. Aanvang avonds kwart voor acht in de Messiaskerk aan de Zifllaan Voor informatie en nsserverin gen kan men bellen naar 017 1 11820 aktivtteiten daar omheen wnrdl komende zaterdag grgrsrn m en om het nnts|vannmgoge bouw van psytluatriM h /irken huis I-Jidegeesi I r is v an alles te creatieruimte De rommelmarkt hadden de taak de'slachtoffers' tegenover" aldus secretaris leden van de Voorschotense is van Hen tot drie uur uit de wagens te halen en eerste Y.E.H. van Kleef I HBO vereniging waren aan hulp toe te passen Als ze dan Het was de eerste officiële vvezig IX oefening is op video ooit een echt ongeluk mrema- buitenoefening van de vereni- vastgelegd en wordt in mei ta ken, weten ze hoe te handelen ging sinds twee |aar IX op sproken en staan ze daar minder vreemd komst was dan ook groot Ook

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19