Leiden Alles achter glas stoppen kan ook niet 'Burger meer politie voor z'n geld' Eis 2,5 jaar cel voor oplichting OA)TD<£K TIKAAJIA IA) VB BIJENKORF. Kleding van overvallers vrouwen gevonden Trajektwinkels helpen met baan Woensdag 17 april 1991 gert visser wim wegman NIEUWSLIJN Perkplantenmarkt Staal wijk De wijkvereniging Staalwijk houdt op zaterdag 27 april in haar gebouw aan de Herenstraat/Drie Octoberstraat van 9.00 uur tot 18.00 uur een perkplantenmarkt. De opbrengt van de markt is bestemd voor de exploitatie van het wijkgebouw. Weg onder viaduct A44 afgesloten Het doorgaande verkeer onder het viaduct in de rijksweg A44 ter hoogte van de Plesmanlaan is op 3 en 4 mei gestremd. De werkzaamheden duren van vrijdagavond acht uur tot zaterdag avond acht uur. Een omleidingsroute staat aangegeven. Rommelmarkt Con Fuoco De showband Con Fuoco houdt zondag 21 april in haar club gebouw aan de J.C. de Rijpstraat 23 een rommelmarkt. De zaal gaat open om 10.00 uur en sluit om 15.00 uur. Korendag in Stadsgehoorzaal In de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60 zijn donderdag 18 april niet minder dan 16 zangkoren uit verschillende diensten centra in de regio te beluisteren. De korendag begint om 9.30 uur en duurt tot 16.30 uur. De toegang is gratis. stond daar terecht, omdat hij in het laatste half jaar van 1989 dagstaten en een kwartaal- -loonopgave opzettelijk onjuist zou hebben ingevuld. Zijn vriend zou hieraan medeplich tig zijn. De hoofdverdachte claimde bij hoofdaannemers te veel ma nuren. Hij voerde werknemers ,op voor twee verschillende klus sen in eenzelfde tijdsbestek. Bij de fiscus gaf hij juist minder werknemers op. Bovendien gaf hij een te hoog aantal ziekte dagen door. De Lakenhal niet bang voor diefstal Uit het Van Gogh-museum twintig Van Gogh's weghalen is geen enkel probleem. Iets pikken uit het stedelijk mu seum De Lakenhal in Leiden is heel wat moeilijker, zo blijkt tijdens een rondgang door het museum. Een 35-jarige aannemer uit Lei den die na acht jaar werkloos heid een aannemersbedrijfje is begonnen en die uit onkunde en onwetendheid een "zeer on zorgvuldige bedrijfsvoering" had? Of een man die samen met zijn vriend willens en wetens de bedrijfsvereniging en de fiscus voor tonnen heeft opgelicht? Officier van justitie Van der Horst meende het laatste, zo bleek gisteren bij de Haagse rechtbank. De ex-aannemer leiden monica wesseung Het begint al bij de portier. Gro te tassen moeten worden afge geven en ook een paraplu of an dere scherpe voorwerpen mo gen niet mee naar binnen. De hal door en de kamer met 'oude tegeltjes' in. Daar hangen wel wat leuke exemplaartjes. De meest zeldzame hangen echter achter perspex en alle andere zijn zo bevei ligd dat even van de muur afwippen niet mo gelijk is. Losbikken maakt lawaai en voor je het weet staat een sup poost naast je. De volgende zaal hangt vol met werkelijk prach tige schilderijen. Maar de portier bekijkt ieder een die het museum wil verlaten grondig. "En dan valt het heus wel op als ie-1 mand slank naar binnen gaat en met allerlei rare uitsteeksels het museum wil verlaten", zegt portier Pietersz. Kleine schilderijen, die zonder moeite onder een trui kunnen worden gestopt, hangen (al weer) achter glas of perspex. De schilderijen die open hangen, zijn met bewaakt. Weer mis dus. Voor alle musea geldt dat be schadigingen door vandalen moeilijk zijn te voorkomen. Zo hangt in De Lakenhal 'Het laatste oordeel' van Lucas van Leyden. Een ongelooflijk mooi werk "Musea willen kunst voor mensen aantrekkelijk houden. Alles achter glas weg stoppen kan dan niet. Je moet dus wel een risico nemen", zegt medewerkster M. van Iterson. De Lakenhal heeft di rect na de overval in Amsterdam de beveili ging kritisch onder de loep genomen. Van Iterson legt uit dat alle afdelingen zijn aange sloten op het elektronisch sys teem. Er zit 's nachts geen be veiligingsbeambte in het muse um, het museum vertrouwt op het elektronisch beveiligings systeem. Bovendien worden na sluitingstijd alle vertrekken door de suppoosten gecontroleerd. 'Je moet wel een risico nemen HFT VALT OP ah ie slank bin nenkomt en met alerte, rare uitsteeksels het musuem wilt vertaten Diefstal uit De Laken hal is bijna onmogekjk De politie heeft op de route tus sen de Telderskade en Roose- veltstraat kledingstukken ge vonden die waarschijnlijk af komstig zijn van mannen die gisteren twee Het stedelijk museum De Lakenhal. Diefstal is praktisch onmogelijk. foto mfclco kuiter De overval gebeurde dinsdag ochtend rond half zes. Twee personeelsleden \rm een casino aan de MlUMMl.Hk 0*0 2 jarige vrouw uit Gouda en een 37-jarige vrouw uit Leiden, gin gen rond kwart over vijf naar huis. De vrouw uit Gouda bracht haar Leidse collega naar haar woning aan de Lodewijk van Deysselstraat. Twee in bivak mutsen geklede personen met vermoedelijk pistolen in de hand. dwongen de inzittenden uit tc stappen en de tassen af te geven. In een ervan zat de casi no-opbrengst van enkele dui zenden guldens. De overvallers verdwenen met de wagen. De twee perso neelsleden reden vervolgens met een buurman van de leidse en zijn auto naar het poliüe-bu- reau. De gestolen wagen werd kort daarna op de hoek van de Telderskade en de Hoflaan te ruggevonden. De politie begon meteen een buurtonderzoek aan de Lode wijk van Deysselstraat en Tel derskade. Daarbij werden ook de kledingstukken gevonden. Het signalement van de een is ongeveer 1 meter 80 lang met een grof postuur. De ander is wat kleiner en tengerder. de lbdfn ef 00 Trajektwinkel in Slaaghwijk is gevestigd in buurthuis 'Op eigen wieken' mo hal Vdkenpad. De winkel is maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 's ochtends van half tien tot half elf ge opend. Daarnaast elke maandag en dinsdag s middags tussen twee en drie uur en op woensdagavond van half ze ven tot half acht. Voor de wijk Pan eras wordt in Buurthuis 'Pancrat' aan de Mid delstegracht op woensdagochtend van half tien tot half elf en dins dagmiddag van twee tot drie spreekuur gehouden. Inlichtingen Trajektwinkel Slaagh wijk tel. 225882 (Hans Edink/Mar- tin de long). Spreekuren 'Pancrat' De eerste Trajektwinkels in de Slaaghwijk wijk Pancras rijn geopend. De winkel gaat sen helpen bij het vinden van een baan, vrijwilli gerswerk en de juiste scholing. Mensen worden daarbij individu eel begeleid. In juni wordt een Tra-| jektwinkel in Leiden-Noord ge opend. Medewerkers van de Trajektwinkel bekijken met werkzoekenden ar beidsverleden, opleiding, wensen en mogelijkheden. Ook is er infor matiemateriaal en kan een mede werker behulpzaam zijn bij het schrijven van een sollicitatiebrief. De Trajektwinkel maakt deel uit 'Het gaat om vrijwillig werk en de juiste scholing de sociale tel. 120761 (Henny Aben). Kantoor het Trajckt teL vernieuwing, waarvoor de wijken Slaaghwijk. Lei- 127533 (Iris de Ruiten den-Noord en Pancras zijn aangewezen. Bert Poeiert "Bevorderingen gaan vaak op volgorde van binnenkomst Dat is dodelijk". foto jan holvast Burgers moeten veel meer klagen over het optreden van de politie, vindt de nieuwe Leidse politiebaas Bert Poeiert. "Een paar honderd politiemensen heb ben jaarlijks tienduizenden contacten met burgers, daarbij moet er vaker iets fout gaan dan die paar honderd klachten nu aangeven. Ik beschouw een klacht van een burger als een gratis advies aan de politie, waarmee wij onze organisatie kunnen verbeteren". De aankomende korpschef Poeiert heeft onorthodoxe ideeën over een ge daanteverwisseling van de Nederlandse politie, die naar zijn mening al jaren eer der had moeten plaatsvinden. De poli tiekorpsen moéten 'klantvriendelijke' or ganisaties worden, zegt Poeiert in aan het bedrijfsleven ontleende termen. "De taak van de politie is bovenal ervoor te zorgen, dat de burger zich veilig voelt, al blijft het omlaag brengen van mis daadcijfers natuurlijk ook belangrijk. De politie is openbaar bezit en de 110.000 Leidse burgers zijn klanten, die meer po litie voor hun gulden moeten krijgen". De 6 wijkbureaus die in Leiden worden opgezet met 22 agenten, lijken Poeiert om die reden een goed idee: "Een agent in de buurt kan burgers een veilig gevoel geven". Poeiert gelooft ook in 'wijkpre ventie', waarbij de politie samen met 'sleutelfiguren in 'een buurt actie onder neemt. "Gewoon op een moment, dat de buurtbewoners zeggen: en nou is het af gelopen met de inbraken, al moeten wij de hele nacht posten". Poeiert koestert een enorme vernieu wingsdrang, die hij de afgelopen jaren al vaak demonstreerde. Afgelopen jaren zette hij als directeur van een politie school in Zutphen vrijwillig een fusie van 4 scholen mede in gang, terwijl hij tege lijkertijd bij vele van de 148 politiekorp sen op de aeur bonkte. "Ik heb daar vaak heel harde dingen gezegd en pas de laatste jaren bemerkte ik meer wil tot verandering". De reorganisatie van de politiekorpsen in onder meer Leiden trekt hem dan ook enorm. De korpsen van Leiden. Alphen aan den Rijn, ae Bollenstreek en Gouda worden samengevoegd tot één regionaal korps. "De meest fundamentele veran dering is het verdwijnen van de rangen als dat doorgaat tenminste. Toen ik in Apeldoorn als straatagent begon hing daar een ranglijst, waarop ik onderaan kon beginnen. Bevorderingen gaan bij veel korpsen nog op volgorde van bin nenkomst, niet op kwaliteit: dat is dode lijk". Het Leidse korps staat wel open voor vernieuwingen, is de indruk van Poeiert. "Ik heb bij mijn sollicitatie anderhalf uur lang met de vertrouwenscommissie ste vig en boeiend gediscussieerd over 'het vak'. De stad Leiden straalt bovendien veel dynamiek uit. er zijn nogal wat be stuurlijke veranderingen gaande". lei den trad bovendien doortastend op met het binnenhalen van Poeiert, die ook een aollk Hatie fai Venlo had lopen De stad Leiden kent hij verder niet. al viel hem in de binnenstad de rijkelijk aanwezige graffiti op. "Er rijn in Leiden veel terrassen en dat is erg fijn voor de politie. Als mensen het overoag op een pleintje prettig hebben, dan gaan ze 's avonds terug. Dan is er zoveel sociale controle, dat de politie niet meer de orde hoeft te handhaven De Bijenkorf was in Tikania. éen paradijselijk eiland waarvan alleen wij weten waar kef licyt. Maar kuni Tikania nu ook vinden, én alle artikelen die er vandaan kamen. Tot en met 4 mei a.s. In do Bijenkorf. U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17