Leiden 'Bomen voor mij tuintje één hoog' 'We zijn CDA niets schuldig' Geen ruim baan voor toerisme Woensdag 17 april 1991 N LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER NIEUWSLIJN Manifestatie tegen dierenleed De Werkgroep Dierenstrijd Leiden houdt zaterdag 27 april een manifestatie tegen dierenleed op het stadhuisplein. Organisaties die zich inzetten voor het welzijn van dieren presenteren zich dan. Onder hen de Vegetariërsbond, de Veganistenorganisatie, het Anti-Diergebruik Komitee en de Stichting Lekker Dier. Ook zijn enkele jongleer- en muziekgroepen aanwezig. CD'er niet in AROB-commissie Het pas gekozen Centrum Democraten-statenlid Giessen heeft geen zitting in de zogenaamde commissie-AROB. Hierin kunnen ook besluiten worden genomen over individuele zaken van niet-Nederlanders. Wel zit Giessen in de overige negen commissies die provinciale staten van Zuid-Holland kent. De CD'er heeft zich uit eigen beweging teruggetrokken. Had hij dat niet gedaan, dan hadden de andere partijen hem ge weerd. Kwijtschelding niet versoepeld Het Hoogheemraadschap van Rijnland is niet van plan de re gels voor kwijtschelding van de verontreinigingsheffing te ver ruimen. Dat bleek vanochtend in de algemene vergadering van Rijnland. Het Instituut Burgerraadslieden had om verruiming gevraagd. Volgens het instituut zijn de regels die al dit jaar worden toe gepast zo streng dat niemand meer in aanmerking komt voor kwijtschelding. De vertegenwoordiger van het Leidse gemeente bestuur. wethouder H. de la Mar noemde de nieuwe regels 'fout beleid'. De la Mar kondigde aan er op terug te komen. VAN Tl t/m 22 APRIL 1991 Medewerkers van de directie groen zijn druk in de weer met het kappen van de zestien iepen in de Van 't Hoffstraat. De werkzaamheden duren tot en met vrijdag. QL FOTO WIM DUKMAN^ Van 11 tot en met 22 april is het showtime bij de Chrysler-dealer Een show met een hoofdrol voor de Chrysler Saratoga 3.0i Volgens de huidige Saratoga-bezitters de beste auto die er te koop is Met o m 3,0 liter V6 injectiemotor, *4-traps automaat Speed Control boord computer,"* elektrisch verstelbare bestuurdersstoel verstelbaar stuur,"* elektrisch bedienbare ramen en buitenspiegels (verwarmd') en lichtmetalen velgen Bel ons om Balvast de mooiste plaats te reserveren Die achter het stuurvan de Chrysler Saratoga CHRYSLER De Chrysler Saratoga is al leverbaar vanaf F 45.240,-. Pnjzèi af importeur, incl. excl. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. DEN HAAG MEINDERT VAN PER KAAU QL Slechts inhoudelijke argumenten waren voor de PvdA aanleiding om te kiezen voor een college met D66 en WD. "De houding van het CDA voor de verkiezingen bij het aanwijzen van nieuw- bouwlocaties in Wateringen hebben ons niet veel vertrouwen ingeboezemd", zegt fractievoorzitter Albert Jan Peters. Hij reageerde gisteren op aan tijgingen van het CDA tijdens de installatie van de provinciale en gedeputeerde staten. Daarvoor had voormalig gedeputeerde en hui dige fractievoorzitter Van der Meer gesproken van 'politieke verontreiniging'. Hij beschuldigde de PvdA van 'kiezersbedrog' en 'dubieus gepo- ker'. Volgens Van der Meer heeft de PvdA hem tij dens de onderhandelingen bewust aan het lijntje gehouden, terwijl in de tussentijd werd gesproken met andere partijen. Hij vindt het onverteerbaar dat de grootste partij, 'met 323.649 stemmen in Zuid-Holland', nu aan de kant staat en conclu deerde dat de 'democratie verloren heeft'. Völgens Peters klopt er niets van de mythes die het CDA over de college-onderhandelingen op hangt. "We hebben beslist niet lichtzinnig met de onderhandelingen omgesprongen. Het was voor moeilijk proces. En het werd ons niet ge makkelijker gemaakt door de druk die het lande lijke CDA op ons uitoefende. Toch zijn we daar niet in meegegaan en hebben onze eigen lijn ge- ttrokken", aldus Peters. De sociaal-democraat rea liseerde zich dat deze keuze grote gevolgen had op persoonlijk vlak voor Van der Meer. "Ik weet dat die dingen diep ingrijpen en dat doe je je col lega niet aan. Maar dit was onvermijdelijk", aldus Peters die eraan toevoegde heel gelukkig te zijn met het collegeprogramma dat vorige week werd gepresenteerd. Voor de PvdA hebben met name de bestuurlij ke kwesties de doorslag gegeven. Zo wil het nieu we college veel meer zaken gaan decentraliseren naar gemeenten. Maar ook met de vorming van nieuwe bestuurlijke eenheden voor de grote ste den wil het college enkele stappen voorwaarts Deze onderwerpen liggen bij het CDA erg gevoelig. D66-fra< Bewoners betreuren kappen aan Van 't Hojfstraat "Absoluut zonde dat zulke oude bomen moeten verdwijnen, maar het is een noodza kelijk kwaad. Bij harde wind waaien de takken je regelmatig om de oren. Een levensge vaarlijke situatie. Ie zal er maar een op je kop krijgen. Bovendien struikelen geregeld mensen over uitstekende stoeptegels, die door de wortelgroei ontwricht zijn". gen met het besluit van de gemeente de bomen om te hakken. "Het is alleen ontzettend jammer dat ze niet elders geplaatst konden worden /egt H.C. Zirkzee van de gelijknamige textiel winkel. "Bij de Vredeskerk is een boom geplaatst die er gens anders vandaan kwam. Ik had in dit geval ook graag gezien dat de bomen behouden bleven. Uit oogpunt van het milieu althans, want senti mentele gevoelens bij die iepen heb ik niet" LEIDEN. JEROEN KEUZER Een U-woner van de Hugo de Vnesstraat aai schouwt aandachtig het omkappen van de lfi i' pen in de Van 't Hoffstraat. waarmee deze week Hij is overtuigd van het nut om de bomen te halen. "Ik ga er van uit dat de gemeente geen domme mensen zijn. Zij halen die iepen niet voor de lol weg. Maar van de schoon-! heid van de straat gaat iets verlo- Een van de mensen die in korte tijd lelijk gevallen is op de onregel matig liggende stoep, is een 69-ja- rige bewoonster van de Van 't Hoffstraat. Bi] de val heeft de vrouw een been vol kneuzingen en blauwe plekken opgelopen. "Ik heb een maand lang bedrust moe ten houden. Gelukkig kon mijn dochter mij verzorgen anders had ik naar een verzorgingstehuis gemoeten", zegt zij nog enigzins aangeslagen. Naast de onfortuinlijke buiteling heeft de Leidse ook problemen met de riolering door de wortels. Hierdoor moesten er kostbare herstelwerkzaamheden worden verricht, die geheel voor haar eigen rekening kwamen. Een bewoner uit de Van Bemmelenstraat zegt ook een keer op zijn snufferd te zijn gegaan. "On- middelijk daarna heb ik contact opgenomen met de afdeling bestratingen van de gemeente. Die kwamen de boel dan wel opknappen, maar het zijn slechts lapmiddelen. Die wortels blijven wroeten, dus de straat is zo weer ontwricht. Het is echt hard nodig dat de bomen verdwijnen". Enkele mensen klagen bovendien dat de bo men ontzettend veel licht weg halen. "Ze hadden ze in de winter weg moeten halen en nu weer te rug moeten zetten om het zonlicht tegen te hou den", grapt een omstander. De winkeliers in de straat kunnen zich vereni- eigenaresse 'Gemeente kwam de boel dan wel opknappen, maar het zijn slechts lapmiddelen drogisterij W. van Hartevcld vindt dat ook. "Ik ben het er abso luut mee eens dat ze verdwijnen. Het is natuurlijk ontzettend triest als mensen struikelen door toedoen van die bomen". "Zo mooi waren die iepen toch niet", reageert de eigenaresse van bakkenj Raaphorst. "Sinds een jaar of vijf. zes worden ze door de ge meente nauwelijks nog onderhou den. Nu krijgen we er tenminste fatsoenlijke boompjes voor tcrue" De enige die moeite heeft met het verdwijnen van de bomen is H. van der Marei. Onmiddelijk na be kendmaking aan de bewoners, diende hij een protestbrief in bij de gemeente. Na een onder houd met J.H. Klijnstra van de directie groen heeft hij zijn bezwaren echter laten vallen, waar door de werkzaamheden een dag later dan ge pland. alsnog konden beginnen Het is natuurlijk belachelijk als iemand zijn toilet niet door kan trekken omdat de riolering aangetast is. maar de bomen zijn toch wel erg be langrijk, Het was voor mij een tuintje op één hoog. Ik had een schitterend uitzicht. Er komen weliswaar kleinere bomen voor terug, maar dat duurt zeker een half jaar Een woordvoerster van de directie groen heeft dit bevestigd. "Eerst worden in het najaar nieuwe rioleringen geplaatst, pas daarna gaan we met be ginnen mat de aanplant van nieuwe boompje» Welks boomsoort hst woedt inog met benend In de zomer wordt een keuze gemaakt D66-fractievoorzitter Schuyer vond niet dat er de afgelopen periode sprake was geweest van po litieke verontreiniging. "Het CDA mag dan wel de grootste partij zijn geworden, maar ze hebben wel degelijk net als de PvdA zetels moeten inleve ren". Hij vergeleek dat nog eens met het landelij ke beeld waarbij D66 uit 7 provincies uit het be stuur is gehouden. "We zijn het CDA op geen en kele manier iets verschuldigd", aldus Schuyer. Een motie van Eric Meijer (Groen Links) om het aantal gedeputeerden niet van 8 naar 7 terug te brengen, haalde het niet. Tijdens de verkiezin gen van de leden van gedeputeerde staten kwam het CDA met tegenkandidaten. Deze kandidaten, onder wie Van der Meer, kregen slechts steun van CDA zelf en de fracties van RPF/GPV en SGP. KATWIJK I tinTislist hc sc<|nr kn^t iri Katwijk geen ruim baan. De be langen van deze economische poot van de badplaats zullen steeds zorgvuldig moeten wor den afgewogen met de wensen voor woningbouw, meer bc- drijfsgrond en het milieu. Met die boodschap kwam CDA-wet- houder W. van der Plas gister avond tijdens een discussie avond van zijn partij over het toerisme. Hij snoerde daarmee een groot aantal vragenstellers uit met name de horecasector de mond. Deze groep kwam met een verzoek voor een positieve re benadering van het toerisme in de kustplaats. Wethouder Van der Plas ging niet verder dan de toezegging dat de geda ne suggesties zullen worden meegenomen in het structuur plan waaraan Katwijk momen teel werkt om de nog resterende schaarse grond te verdelen. Ook de opmerking van VW- directeur dat het toerisme nog één van de weinige sectoren zou zijn van economische groei, werd door de wethouder gepa reerd. l>e vraag naar woningen en bedrijfsgrond zal volgens Van der Plas zeker concurre rend zijn. "Het vertalen van de wensen van de Katwijksc bevol king in een verantwoord beleid voor ruimtelijke ordening, ver eist nu eenmaal een afweging van belangen", aldus de wet houder. Een aantal suggesties vanuit de zaal kon de wethouder even eens makkelijk beantwoorden. De wens om een buitenhaven aan te leggen kan niet door de gemeente alleen worden Inge- vuM STEEDS Hek van de dam (1) Telefoontje van meneer Kor- tekaas uit de Mamixstraat. "Wat ik nu heb meegemaakt. Kom ik van mijn werk uit Zoeterwoude en rij naar Lei den over het fietspad langs de Hoge Rijndijk. Plaatsen ze vlak voor de brug over het Rijn- en Schiekanaal een me talen hek op het fietspad, zo dat niemand er door kan zonder af te stappen. Ieder een daar vraagt of ze bij de gemeente gek zijn geworden. Ze hebben het al over een handtekeningenactie om dat ding weg te halen". Misschien is Ralph Inbar voor een onverhoopt nieuwe Bananasplitreeks naar een nog bedenkelijker peil afge zakt, opperen we bij onszelf. Want de situatie ter plekke lijkt in zijn absurditeit wel een beetje op die grensslag- bomen in een vlakke Afri kaanse woestijn. De gekke ijzeren constructie op net dijkje aan de Hoge Rijndijk heet - om onduide lijke redenen - een kiwi-sluis, horen we later. Van Zoeter woude af gezien is de linker helft van het fietspad van een hek voorzien. Rechts is van hetzelfde materiaal een soort kromme hoge stang beves tigd, Een fietser moet afstap pen. Slechts naar rechts en weer naar links lopend en draaiend kan hij door het ob stakel heen. "Ons doel is bereikt", zegt gemeente-ambtenaar John van Velzen van de directie verkeer. "Het spookrijdende bromfietsverkeer bestaat daar niet meer. Omwonen den hebben zich met klach ten daarover tot ons gewend. En toen hebben we binnen een paar weken deze oplos sing gevonden. Met het ob stakel willen wij alle brom mers over het Utrechts Jaag pad laten gaan, dat is maar een klein eindje om. We heb ben het eerst met bekeurin gen door de wijkagent gepro beerd, maar dat werkte niet". Veel brommers hadden de neiging om van rechts af, vanaf de weg langs de water toren, bij de T-kruising het fietspad op te rijden. Ze staan dan direct rechtsom voor de brug. Maar uit ge makzucht reden ze vaak naar links als spookrijders het fietspad op. om snel op de Hoge Rijndijk richting Zoe terwoude te kunnen zijn. En dat halve hek beneemt de lust daartoe. Dat vele goed willende fietsers uit de rich ting Zoeterwoude nu door deze maatregel belemmerd worden, is volgens Van Vel zen niet zo erg. "Deze oplos sing is uit nood geboren. Maar het is een heel rustig fietspad en voor fietsers is het vrij gemakkelijk deze ki wi-sluis te passeren. Boven dien zijn er geen brommen de tegenliggers meer", aldus Van Velzen, die nog niet kan zeggen of deze oplossing - 'zo n kiwi-sluis is een natio naal ontwerp' - definitief is. Brommende tegenstanders zijn er ondertussen volop. "Ik heb vorige week al een paar melkflessen verknald bij het passeren", zegt een fiet ser met de boodschappentas aan zijn stuur". "Het is De 'kiwi-sluis' langs de Hoge Rijndijk. Niet iedereen is even gelukkig met deze vondst bovendien de neiging om een stuk over de rijbaan te nemen, om maar niet te hoe ven stoppen voor dat hek werk. Nou, tachtig scholieren over de rijbaan, zie je het voor je. Het enige dat verbe terd wordt is dc hoogte van een aandeel in een zieken huis, als je het mij vraagt". Gebrom blijft er toch. Man van de klok waanzin, verspilling va meentegeld" reageert c ander. Martin Kortekaas blijft vol houden dat de nadelen van de onverlichte kiwi-sluis gro ter zijn dan de voordelen knalt er zo tegen op. als je niet uitkijkt. Dal moet s oc tends toch fout gaan met die tientallen scholieren die Lei den binnen rijden. En je hebt Leiden is allang geen stad meer waar je de Idok op ge lijk kunt zetten Enkelr van de stadsklokken, aan de Sta tionsweg en de Prinssesseka de zijn al een paar weken het spoor bijster. Zo is de klok in dc nabijheid van het ANWB kantoor bi) dc invoering van de zomertijd blijkbaar in plaats van een uur prompt drie uur vooruitgezet, want die loopt aan beide kanten twee uur voor De klok bij het Kort Rapenburg vertoont minder ernstige kuren, die loopt respektievelijk tien mi nuten en een kwartier op dc juiste tijd vooruit. De gemeente verwijst ons naar het Energie en Water voorziening Rijnland dat over de stadsklokken gaat en er dc energie voor levrn Man van de klok is Aric de Ridder, dn-bij Hel i RIKI der andere dc functie be kleedt van 'bijzondere instal latie relatiebeheerder Ge lukkig moet hij er zelf ook om lachen. Md betekent dat je bij klachten over een stadsklok gewoon bij hem moet zijn. "O. is dat zo van die klokken Emid Fangmann. telefoon 161444 Nou. we gaan er nooit spe ciaal op af. maar als wc eens wat horen en een van onze monteurs is in de buurt, zet hij die klokken gelijk Het is heel gemakkelijk te doen ais je het weet reageert De Ridder als we onze observa ties meedelen. Dc Ridder blijkt historisch expert op klokkengehied en schreef er verleden jaar over in het IWR bedrijfsblad "Vroeger in 1911, was In den nota bene dc eerste stad in Nederland met openbare klokken. Er kwam daarna zelfs een aparte klokken cen trale met een elektrisch tijd- kabelnet. Bedrijvrn konden daar een klok op laten aan sluiten tegen een huurprijs van 1S gulden per jaar Rond 1934 waren er zo n ISO Het pulssvstrcm was zeer nauw keung Met die puis ver sprong elke minuut dc wij zer En dat systeem kreeg ook bet tijdsein van Rijks /cc instrumenten te leiden. Dat tijdsysteem was weer met dc Sterrenwacht verbon den Zo hadden vsr hier zelfs dé ijktijden van Nederland. Nauwkennger dan die van de Spoorwcgrn Na de T wrede Wereldoorlog kwamen dc synchroon klokken, die recht streek* op het grwone ener gienct konden worden aan gesloten Vanaf 1974 werd er geen gemeentelijk klokken beleid meer gevoerd. Ach. de tijden veranderen Misschien vandaag nog wei. als die monteur tijd heeft FMIE1. KANGMANN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15