Buitenland Golf stakingen legt Sovjet-economie stil Winnie Mandela ontkent schuld VS: nederzettingen obstakels voor vrede Zuid-Afrika laat gevangenen vrij Gorbatsjov wil eind Koude Oorlog Azië 'EG schermt eigen markt te veel aP 'Woensdag 17 april 1991 Redactie 023-150225 RONALD FRISART (CHEF) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JAN RREENEN „ALS DE STAKINGEN doorgaan, wacht ons de to tale ineenstorting Waar schuwing van het Sovjet persbureau Tass, gisteren NIEUWE nederzettingen in de door Israel bezette ge bieden zijn volgens de Ver enigde Staten obstakels op weg naar vrede in het Mid den-Oosten NIEUWSLIJN 'Energieprijs verdubbelen' De-prijs van energie moet geleidelijk worden verdubbeld. Alleen op die manier valt het milieu nog te redden. Dat is gisteren ge zegd door het Europees milieubureau tijdens een persconferen- lie in Brussel. In een 'witboek voor duurzame groei' pleit het bu reau voor het verhogen van de energieprijzen om het energie verbruik af te remmen. Aanvalsbij slaat toe in Acapulco Zogeheten aanvais- of moordbijen, die een van Mexico's toeris tische trekpleisters, Acapulco, in bezit hebben genomen, hebben daar het eerste slachtoffer geëist. De 40-jarige Florencio Trinidad werd bij tuinwerk in het hotelgebied aan de zeeboulevard van de stad „aangevallen, viel kennelijk toen hij poogde weg te rennen n vert' toen over zijn hele lichaam gestoken. Daardoor was hij ri, w! op ftlagdood aldus een woordvoerster van het Rode Antiek gehavend door aardschok Bij de aardbeving die drie weken geleden een regio, driehonderd kilometer ten westen van Peking, trof is een uit 1056 daterend Iluddha-heiJigdom zwaar beschadigd. Het heiligdom ligt in de huurt van Datong en is de oudste en grootste houten pagode in China. I let 67 meter hoge tempelgebouw van negen verdiepin gen heeft een aantal grote scheuren opgelopen, zo meldde net siaatspersbureau Xinhua gisteren. Zuivering in Chinese partij De Chinese communistische partij heeft in 1989-1990 72.000 aanhangers geroyeerd en 256.000 anderen gestraft in een cam pagne tegen liberale en corrupte leden. De zuivering is een van de grootste van de afgelopen jaren. De cijfers werden gepubli- eerd in het Volksdagblad, de krant van de partij. in 1984 de naam van de nieuwe nederzetting heeft goedge keurd. De nieuwe nederzetting leid de in Israël onmiddellijk tot po litiek gekrakeel. De linkse partij en dienden moties van wan trouwen tegen de regering in, omdat Revava naar hun over tuiging de vredesinspanningen in gevaar zal brengen. Yossi Sa- rid van de Burgerrechtenbewe ging onderstreepte het gevaar van de actie van de kolonisten met de mededeling dat de actie viel te vergelijken met „een bomaanslag op het vliegtuig van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken". De Israëlische premier Sha mir heeft gisteren in Londen na een gesprek met Sovjet-remier Pavlov gezegd dat de Sovjetunie welwillend staat tegenover het herstel van de diplomatieke be trekkingen. Israël heeft zulke re laties altijd als voorwaarde ge steld om de Sovjets te betrekken bij vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De stichting van nieuwe joodse nederzettingen op de westoever van de Jordaan is een belemme ring voor het vredesproces in het Midden-Oosten. Dat heeft de Amerikaanse regering giste ren- gezegd nadat Joodse actie voerders in de voorgaande nacht ten zuiden van Nablus de nederzetting Revava hadden ge sticht. De Amerikaanse minister Ba ker (buitenlandse zaken) wordt eind deze week in Jeruzalem verwacht voor besprekingen met de Israëlische regering. Ba ker heeft Israël vorige week nog duidelijk gemaakt dat de VS zijn gekant tegen nieuwe nederzet tingen in ludea en Samaria (de West bank). In het gebied wo nen zo'n 1,7 Palestijnen en heb hen zk I» Inmiddels 85.000 jood se kolonisten gevestigd. I riders van de nieuwe neder zetting zeggen dat de grond on geveer acht jaar geleden van Arabische eigenaren is gekocht en dat een regeringscommissie Sierra Leone krijgt steun Amerikanen WASHINGTON IPS De Amerikaanse regering over weegt in te grijpen in het West afrikaan se Sierra Leone waar guerrillastrijders uit het naburige Liberia de grensstreek tussen de twee landen onveilig maken. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken riep gisteren alle bondgenoten van Sierra l.eonc op het land te huk) te komen. I roepen uit Nigeria en Gui nee zijn al in Sierra Leone aan gekomen om de regering van president Momoh te helpen. Momoh stuurde zaterdag ook een dringend verzoek om bij stand naar de Amerikaanse rc- gering. De Liberiaanse guerrillastrij ders maken deel uit van het Na tionaal Patriottisch Front van Liberia (NPLF), dat onder lei ding staat van Charles Taylor, layïor zelf heeft ontkend dat zijn troepen zijn betrokken bij de geveenten in Sierra Leone. In een interview met tie BBC vori ge weck presenteerde een zeke re korporaal Zanco. iemand uit Sierra I.oonc zelf, zich als de lei der. van de Revolutionair Vere nigd Front van Sierra Leone. 74inco zei dat zijn rebellen de legering van president Momoh omver wilden gooien uit onvre de over het feit dat Momoh geen meerpartijenstclscl wil in stellen. Amerikaanse functiona- rivsen zeggen echter dat er geen aanwijzingen zijn dat Zanco enigi» steun geniet onder de be volking van Sierra Leone en dat de rebellen l.iberiancn zijn. nieuw(s) Gorbatsjov mag stakers niet straffen De golf van stakingen verlamt de economie van de Sovjetunie vrijwel volledig. Vooral de door Moskou gestuurde zware industrie lijkt niet bestand tegen een langdurig arbei dersprotest. „Als de stakingen doorgaan, wacht ons de totale ineenstorting", zo waar schuwde gisteren het persbureau Tass. moskou Af PtUutor-OPA-mógwwdut De politieke chaos en de weife lende stappen op weg naar een vrije markt hebben de economi sche kracht van de Sovjetunie al danig uitgeput. De stakingsgolf is een nieuwe klap die Moskou te veel lijkt te worden. De mijn staking breidt zich nog dagelijks uit en is inmiddels overgeslagen naar ijzerertsmiinen, machine fabrieken in Rusland en de Oek- raine en het openbaar vervoer in Kiev. Voor morgen dreigen waar schuwingsstakingen in belang rijke industriegebieden door heel Rusland. Arbeiders in de olie-industrie - als bron van harde deviezen van vitaal be lang voor de Sovjet-economie - zijn van plan op 26 april een uur te staken. Het parlement van de Sov jetunie stemde gisteren in met een verbod op politiek gemoti veerde stakingen. Maar de Op perste Sovjet weigerde presi dent Gorbatsjov de bevoegd heid te geven sancties tegen de stakers in te stellen. Steeds meer stakers stellen louter poli tieke eisen, waaronder het aftre den van Gorbatsjov. Op 25 april bespreekt het Sovjetparlement een anti-crisis- programma van de regering. Daarin worden stakingen voor de rest van het jaar geheel ver boden, evenals protestbijeen- komsten in werktijd. De Sovjetunie gaat een eigen bank oprichten om forse inves teringen los te peuteren in het Westen. President Geraschenko van Gosbank, de staatsbank van de Sovjetunie, kondigde dat gis teren aan in Londen, waar hij de oprichting van de Europese Bank voor Reconstructie en Ontwikkeling (Ebro) bijwoonde. Moskou is ontevreden over de westerse hulp tot dusver. Van de Ebro heeft de Sovjetunie weinig te verwachten, zolang de politieke richting van het Krem lin onzeker blijft. In Straatsburg zei de Russi sche president Jeltsin dat zijn republiek lid wil worden van de Verenigde Naties en andere in ternationale organisaties. For meel zijn alleen de Sovjet-repu blieken Witrusland en de Oek raïne lid van de VN. Voor de honderden moslims in Straatsburg was er aan het einde van de vastenmaand Ramadan KAAPSTAD Rgutw-4 Zuid-Afrika he«ft gisteren 41 ANC-leden die alle politieke gevangenen vóór 30 april vrij gevangen zaten op het beruchte Robben-ei- te laten. Sinds de vrijlating van ANC-leide« land, vrijgelaten. Het was de grootste groep Mandela zijn vierhonderd gevangenen vrij- gevangenen die werd vrijgelaten sinds presi dent De Klerk vorig jaar de hervorming van de apartheid ter hand nam. Op het gevangenis-eiland voor de kust van Kaapstad zitten nu nog minder dan hon derd gevangenen. Toch zijn mensenrechten organisaties in Zuid-Afrika bang dat de rege ring niet op tijd zal voldoen aan haar belofte gelaten. Volgens het meer dan drieduizend r politieke misdrijven. De Klerk zette gisteren de doodvonnlsen van zeventien gevangenen om In van twintig jaar cel tot levenslang. Een van hen is de ex tremist Barend Strydom. die in 1988 in Pre- doodschoot Minister Vlok van recht en orde verbood gisteren traditionele wapens, die veelvuldig worden gebruikt bij vechtpartijen tussen nu nog aanhangers van het ANC en van de Zulu-be- wegens weging Inkatha. JOHANNESBURG INDEPENDENT-AP Iemand in het proces tegen Winnie Mandela vertelt grote, uitgebreide leugens, zo bleek gisteren toen Mandela voor het eerst een getuigenverklaring af legde voor de rechtbank. De uit komst van het proces tegen de vrouw van ANC-leider Nelson Mandela hangt af van de vast stelling van de rechter wie de leugens vertelt. Winnie Mandela ontkende gisteren elke betrokkenheid bij de beweerde ontvoering en de mishandeling waarvan ze wordt beschuldigd. Zij zei dat zij zich in de nacht van 29 december 1988, toen de beweerde gebeur tenissen plaatshadden, ruim driehonderd kilometer ten zui den van Johannesburg bevond. In Brandfort, het stadje waar heen ze tussen 1977 en 1986 door de staat was verbannen. Advocaat Bizos vertelde de rechter dat hij getuigen zal op roepen die het verblijf van Man dela in Brandfort kunnen be vestigen. Tijdens het beant woorden van vragen van haar eigen advocaat toonde Mandela nauwelijks enige emotie. „Ik was verbijsterd over zulke valse en ernstige beschuldigingen", zei ze over de tegen haar inge brachte aanklachten. Mandela wordt er samen met twee anderen van verdacht vier jongens te hebben ontvoerd uit een huis van de methodistische kerk. Ze zouden de jongens ver volgens in Mandeia's huis in Soweto hebben mishandeld. Eén van de jongens, Stómpie Seipei, werd later elders dood aangetroffen. Een lijfwacht van mevrouw Mandela, Jerry Ri chardson, is voor deze moord veroordeeld. Falati zou Mandela na terug keer in Soweto terloops hebben verteld dat ze vier jongens in het huis van Mandela had on dergebracht. Winnie Mandela verklaarde zich verder nergens mee te hebben bemoeid. Uit respect voor de privacy van de jongeren hield ze zich altijd van hen afzijdig, zei Mandela. a IEDEREEN AANDELEN LEASEN met het LEGIO BELEGGERSPLAN is met niets beginnen en met een gegarandeerd aandelenbezit eindigen. Bel vandaag tot 21.00 u voor de brochure: 01719-46505* Ot «hrijf. I LEGIO-LEASE BV n Limburg Stirurmmmt 13 rtwoorttoxmnrer 11000 i 2200 vc noord** zh Brazilië vreest drie mil joen gevallen cholera Het Braziliaanse ministerie van volksgezondheid houdt er reke ning mee dat de cholera-epide- mie die vanuit Peru het land binnenkomt drie miljoen Brazi lianen zal treffen. Dat heeft het ministerie gisteren bekendge maakt in een studie over de choleraepidemie. Maandag was bekend geworden dat de eerste gevallen van cholera in Brazilië zijn geconstateerd. Ook in Chili is de ziekte door gedrongen. Een 56-jarige man in Santiago raakte besmet. TV cholera dook op het Zuidameri kaanse subcontinent enkele maanden geleden voor het eerst op in Peru. Daar heeft de ziekt»» inmiddels aan meer dan 1000 mensen het leven gekost. Om duidelijk te maken dat zij tegen de Amerikaanse plannen voor vrede in het Midden-Oosten zijn Israël zou daarbij gebied moeten opgeven hebben joodse activisten gisteren een nieuwe nederzetting gesticht op de westelijke Jordaanoever. De eerste gezinnen zijn al in voorgebouwde huizen getrokken. foto afp Geen vooruitgang in kwestie Koerillen TOKYO Independwrt-J President Gorbatsjov van de Sovjetunie wil -een internationale conferentie houden om een einde te maken aan de Koude Oorlog in Azië. Dat heeft hij vandaag voorgesteld ten overstaan van het voltallige Japanse parle ment. Volgens Gorbatsjov moeten de VS. China, India, Japan en de Sovjetunie een forum vormen om veiligheidskwesties in Azië en de Stille Oceaan te bespreken. Zijn Japanse gastheer, premier Kaifu, reageerde koel op het voorstel. Overigens heeft Gorbatsjov aan het begin van zijn eerste staatsbezoek aan Japan nog weinig vooruitgang geboekt bij het normali seren van de betrekkingen tussen Moskou en Tokyo. Gorbatsjov en Kaifu spraken gis teren en vandaag urenlang met eikaar. Geen van beiden wilde commentaar geven of vooruitgang was geboekt in de sleutelk westie die de twee landen verdeeld houdt: de aanspraak op de Koerillen-eilanden. Wel werd bekend dat Gorbatsjov heeft voorge steld samen met de lapanners een kerncen trale te bouwen op Shikotan, een van de be twiste eilanden. Westerse diplomaten in Tokyo gaan er van uit dat Japan en de Sovjetunie er deze week niet in zullen slagen het probleem van de Koerillen op te lossen. De Japanners wil len een tijdslimiet aan de teruggave van de twee dicntstbijliggende eilanden en een principe-uitspraak over de soevereiniteit over de twee andere. Gorbatsjov lijkt niet verder te willen gaan dan beloften over twee eilanden, zonder te willen zeggen wanneer ze worden terugge geven. Maar Japan heeft een aanlokkelijk drukmiddel: ongeveer vijftig miljard gulden economische hulp, die Moskou pas kan krijgen als er een akkoord bestaat over de Koerillen. Volgens Japanse kranten probeert Gor batsjov intussen de bezorgdheid van de Amerikanen weg te nemen, dat de Russi sche toenadering tot Azië een poging is de Amerikaans-Japanse veiligheidsalliantie uit een te drijven. BERICHTEN DF. Fr. HFF.FT gisteren voor an derhalf miljoen gulden nood hulp beschikbaar gesteld aan de slachtoffers van de droogte in Ktiopië. Het geld wordt gebruikt voor het transport en de distri butie van de 5000 ton graan die de EG eerder aan Etiopië schonk. DE VIF.R PARTIIFN die na het vertrek van de Republikeinse Partij waren overgebleven in de vier dagen oude Italiaanse rege ring hebben gisteren besloten de coalitie samen in stand te houden. De kleine maar in vloedrijke Republikeinse Partij besloot maandag uit de rege ring te stappen die vrijdag na een crisis van twee weken door premier Andreotti was ge vormd. De republikeinen zijn van mening dat ze niet genoeg posten hebben gekregen. DE PERUAANSE REGERING gaat een sociaal fonds opzetten waaruit voorzieningen aan de armste lagen van de bevolking worden betaald. Uit eigen mid delen steekt Peni 570.000 gul den in het fonds. De rest, meer dan* 120 miljoen dollar, wordt betaald uit internationale hulp. DF. AFRIKAANSE koffie expor terende landen hebben de afge lopen twee jaar anderhalf mil jard dollar verloren. Het verlies is het gevolg van de instorting van het Internationale Koffie- Akkoord (ICA). Hierdoor werd het quotastelsel voor koffie-ex- porteurs buiten werking gesteld en werd de wereldmarkt overla den met koffie, hetgeen leidde tot een prijsdaling. DE PRESIDENT VAN de We reldbank. Barber Conable. heeft gisteren de benoeming bekend gemaakt van Mohamed el- Ashry tot nieuwe directeur van de milieu-afdeling van de bank. El-Ashry is een Amerikaan van Egyptische afkomst. Momenteel vervult hij een hoge functie bij het World Resources Institute, een onafhankelijk onderzoeks instituut. De benoeming gaat op 1 juni in. DE BOLIVIAANSE REGERING heeft gisteren de leiding van de drugsbestrijdingsbrigade op non-actief gesteld na aanwijzin gen dat de speciale eenheid is geïnfiltreerd door de drugsma- na. De commandant van de brigade, Elias Gutierrez, is bezig met de zuivering van de gehele dienst. De Boliviaanse autoritei ten verdenken onder anderen commandant Alberto Rabaza, het hoofd van de drugsbestrij dingsbrigade in Oruro. ervan re laties te onderhouden met drugshandelaren. pingprocedures gevoerd tegen buitenlandse producenten die hun produkten te goedkoop zouden aanbieden. In de mees te gqvallen verhoogden de bui tenlandse fabrikanten naar aan leiding van een dergelijke pro cedure hun prijzen. In sommige gevallen legde de EG anti-dum pingheffingen op. De gemeen schap zelf acht anti-dumping procedures gerechtvaardigd. Slechts één procent van de tota le EG-import is onderhevig aan dergelijke extra invoerrechten. De „internationale verant woordelijkheid" van de EG ver eist dat de gemeenschap in de zelfde mate de externe handels barrières weghaalt als waarin zij dat doet bij de vorming van een uniforme, inteme markt. Een woordvoerder van de EG in Ge- nève sprak van een „tamelijk uitgebalanceerd" rapport. Niet temin verklaarde hij dat de EG zich steeds heeft ingezet voor een vrije wereldhandel. De ge meenschap acht regionale han delsovereenkomsten en het in ternationale handelssysteem niet in tegenspraak met elkaar, aldus de woordvoerder. De Europese Gemeenschap moet haar handelsbeperkingen verder verminderen in het be lang van de landen van de Der de Wereld. Zo wordt een eerlij ker concurrentie op de wereld markt mogelijk. Dit staat in een rapport van de GATT (Algeme ne Overeenkomst inzake Tarie ven en Handel), waarin het handelsbeleid van de EG onder de loep wordt genomen. Vooral op het terrein van de landbouw schermt de gemeen schap haar markt af van de bui tenwereld, aldus de GATT. Het rapport is er een in een reeks van publicaties over het han delsbeleid van de leden van de GATT. In december 1989 spra ken de GATT-landen af dat pe riodiek een rapport wordt opge maakt over de afzonderlijke lan den. De EG maakt veel gebruik van maatregelen om haar eigen pro ducenten te beschermen tegen in haar ogen al te concurreren de import, aldus de GATT. Tus sen 1980 en 1989 heeft de EG» 256 zogenoemde anti-dum- GENUA Tanker Genua lekt niet meer er stroomt vrijwel geen olie meer uit het schip. Toch is een visverbod inge steld in de Golf van Genua. De meeste olie in de gezon ken tanker blijkt te zijn ingedikt en onder water gestold. Dat ver gemakkelijkt de opruiming. Honderden Italiaanse soldaten helpen sinds gisteren op de stranden van de Italiaanse Ri viera met het opruimen van olie die is gelekt uit de gezonken Cy prische tanker Haven. De ramp lijkt inmiddels onder controle:

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12