Buitenland EG heft sancties tegen Pretoria op 'Geweldloze oplossing in Joegoslavië' EG wil berechting van Saddam Hussein x Gijzelaars gebruikt in strijd presidentschap Scheuren in omhulsel reactor in Tsjernobyl Dinsdag 16 april 1991 T (CHEF) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vormgeving CLARA KEMPER Algemeen NerierU/xfc Penbomeu (ANP). CemeemduppHi|ke Ptndwmt (GPD). Reuter (Rtr). International Prest Service (IPS)Assodeted Press (AP). Deutsche Preste Agentur (DPA). IN BRAZIUE ZUN nu ook de eeiste gevallen van cholera geconstateerd Volgens een woordvoerder van het ministene zijn twee Brazilianen met cholera opgenomen in een ziekenhuis in de Colombiaanse plaats Lebcia DE TERUGGAVE VAN de door de Sovjetunie geannexeerde Koenllen- eilanden staat centraal bij de bespre kingen die Gorbatsjov voert met de Japanse regering NIEUWSLIJN Rust beschuldigd Mathias Rust, de 23-jarige Duitser die bekend werd om zijn lan ding op het Rode Plein, neeft gisteren voor de rechtbank in Hamburg gezegd dat hij zich niet kan herinneren in november 1989 de leerling-verpleegster Stefanie Walura te hebben neerge stoken. Het drama speelde zich destijds af in een ziekenhuis in Hamburg, waar Rust vervangende militaire dienst vervulde. Rust vertelde hij een paar minuten niet besefte waar hij was. Veroordelingen Roemenië Een rechtbank in Bukarest heeft gisteren achttien personen ver oordeeld die vorig jaar juni tijdens betogingen tegen de Roe meense regering waren opgepakt. Vijf beklaagden kregen gevan genisstraffen tot 37 maanden opgelegd, 13 anderen kregen een jaar voorwaardelijk. Elf betogers werden vrijgesproken, zo heb ben enkele beklaagden meegedeeld. Verkrachting geëist In Parijs zijn drie leden van de Black Criminal Force gearres teerd, die van nieuwe leden van hun bende de verkrachting van een blanke vrouw eisen. De Parijse politie maakte gisteren be kend dat de drie zwarten in het weekeinde een 21-jarige Parisie- ne hebben ontvoerd en verkracht. Dode bij rellen De landen van de Europese Ge meenschap willen dat de Vere nigde Naties onderzoeken of en hoe de Iraakse leider Saddam Hussein kan worden berecht wegens misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden. De twaalf staan ook achter een Frans plan om onder VN-be scherming in Noord-Irak vluchtroutes te creëren waar langs de Kurdische vluchtelin gen naar huis kunnen terugke ren. Hoe zo'n proces in zijn werk zou kunnen gaan, moet door deskundigen van de VN worden uitgezocht. Iraakse troepen hebben giste ren Kurdische vluchtelingen aan de Iraaks-lraanse grens be schoten en een vluchtroute af gesloten. Dat heeft Radio Tehe ran bericht. Bij de aanvallen zijn enkele vluchtelingen gedood. „Iraakse troepen gesteund door 15 tanks hebben de doorgang afgesloten en schoten op vrou wen en kinderen en doodden een aantal van hen", aldus het BELGRADO »AP De leiders van de twee grootste deelrepublieken van Joegosla vië, Servië en Kroatië, hebben gisteren afgesproken dat zij zich van geweld zullen onthouden bij de pogingen hun problemen op te lossen. De Servische presi dent Slobodan Milosevic en de Kroatische president Franjo Tudjman ontmoetten elkaar op een niet nader genoemde plaats aan de grens tussen de twee re publieken. Een overeenkomst tussen de twee wordt cruciaal geacht voor een oplossing van de crisis waarin Joegoslavië verkeert. Tij dens twee voorgaande ontmoe tingen, op 25 januari en op 25 maart, slaagden zij er niet in een akkoord te bereiken. Volgens zegslieden In de om geving van de Kroatische presi dent concentreerden Milosevic en Tudjman zich gisteren op het verminderen van de span ningen die tie afgelopen weken hebben geleid tot een reeks confrontaties tussen Kroatische veiligheidstroepen en leden van de Servische minderheid in Kroatië. De Serviërs zeggen dat zij door de regering in Zagreb worden gediscrimineerd. De Kroatische autoriteiten ontken nen dat en zeggen dat de rege ring van Servië de gemoederen opstookt, om de jonge demo cratie in Kroatië om zeep te brengen. In Servië zijn vandaag 700.000 arbeiders van metaal- en tex tielarbeiders in staking gegaan omdat zij al twee maanden worden onderbetaald. ANC teleurgesteld. De Klerk tevreden Uit protest tegen de hoge voedselprijzen hebben duizenden de monstranten gisteren in de havenstad Cap-Haitien in het noor den van Haiti winkels, rijstpakhuizen en een hotel geplunderd. Een man werd daarbij in een gevecht met het leger gedood. bericht. Vorige week waarschuwde Washington Baghdad geen mili taire acties te ondernemen bo ven de 36ste graad noorder breedte. De plaats van de aan val zou buiten deze zone vallen. De meeste van de 900.000 Kur dische vluchtelingen die Iran zijn binnengekomen zijn via de noordelijke bergroutcs geko men. Onze correspondent in Was hington. Henk Dam. meldt dat de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse Zaken) deze week opnieuw aan een rondreis be gint. Baker wil gang houden in de vredesbesprekingen. Van daag spreekt hij in Luxemburg met de EG-ministers van bui tenlandse zaken. Die willen dat de EG wordt betrokken bij een eventuele vresdesconferentie over het Midden-Oosten. Israël heeft zich daar inmiddels al een fel tegenstander getoond. Baker reist morgen door naar Israël, en vervolgens naar Egypte, Saudi-Arabië, Syrië en mogelijk ook Jordanië. De ministers van buitenlandse zaken van de twaalf lan den van de Europese Gemeenschap hebben gisteren be sloten ook de laatste economische sancties tegen Zuid- Afrika op te heffen. De EG beloont het bewind van presi dent De Klerk daarmee voor het plan de laatste apart- heidswetten in te trekken. De anti-apartheidsbeweging is y?leurgesteld over het EG-besluit. Luxemburg haml de b.uuu 8e" jn Zuid-Afrika Ie schrappen. Alleen de sancties van de Ver enigde Naties tegen Zuid-Afrika blijven nog over: de internatio nale sportboycot, het olie-em bargo en het wapenembargo. Of de sportboycot gehandhaafd blijft, wordt beslist na overleg met de Afrikaanse Olympische sportorganisaties. Het wape nembargo zal zeker nog gerui me tijd blijven bestaan. De opheffing van de sancties is het gevolg van de aankondi ging van de Zuidafrikaanse re gering dat de wetten op de groepsgebieden en de landwet ten spoedig worden ingetrok- CORRESPONDENT De EG-ministers voerden in Luxemburg het besluit uit dat hun regeringsleiders in decem ber vorig jaar op hun top in Ro me al in het vooruitzicht stel den. Volgens minister Van den Broek heeft Pretoria woord ge houden en is er nu dus reden de sancties in te trekken. Het gaat om het verbod op de invoer van Zuidafrikaanse gou den munten, staal en ijzer. Al eerder besloten de regeringslei ders als aanmoediging voor De Klerk het verbod op investerin- ken. Van den Broek zei dat nu nog alle politieke gevangenen moeten worden vrijgelaten en dat alle ballingen vrij moeten kunnen terugkeren. De Zuidafiikaanse president De Klerk noemde het EG-be sluit gisteren „positief en „be moedigend". De ANC daarente gen betreurt de opheffing van de sancties. Het ANC waar schuwde de EG afgelopen weekeinde al dat apartheid blijft bestaan zolang de voornemens van De Klerk nog niet zijn uitge voerd. Het Komitee Zuidelijk Afrika in Amsterdam noemde het EG-besluit gisteravond „on begrijpelijk". Het ANC begon gisteren in Zimbabwe besprekingen met het Pan-Afrikaanse Congres (PAC) over de vorming van een gezamelijk front tegen apart heid. ANC en PAC waren dertig jaar eikaars rivalen. Regelmatig breken in de Kurdische vluchtelingenkampen gevechten wanneer de voedsel transporten aankomen. ACHTERGROND IPS-CORRESPONDENT TOKYO SUVENDRINI KAKUCHI Gorbatsjov Is de eerste Sovjet leider die een bezoek brengt aan Japan. De Sovjetunie en Ja pan zijn formeel nog in staat oorlog. Volgens de Japan- normale betrekkingen v Moskou de Koerillen-eilanden teruggeeft. Die werden aan het einde van de Tweede Wereld oorlog door de Sovjetunie inge lijfd. Geen van beide partijen acht het echter aannemelijk dat het bezoek leidt tot een doorbraak in het geschil, dat draait om de aanspraken op de Koe' ;n, de drie eilanden Etorofu, Kumashiri en Shikotan. alsme de de eilandengroep Habomai. Veel op spel bij bezoek Gorbatsjov aan Japan Soviet-president Gorbatsjov heeft van middag de eerste besprekingen gevoerd met Japanse regeringsleiders. Die staan onder groeiende publieke druk om be langrijke concessies af te dwingen van Gorbatsjov. De Koerillen-eilanden staan daarbij centraal. e de eilandengroep H Volgens Japanse bro men de Sovjets aan het einde van de Tweede Wereldoorlog zeker 600.000 japanners gevan gen, hoewel Moskou pas drie dagen na het vallen van de atoombom op Hiroshima 6 augustus 1945 Japan formeel de oorlog verklaarde. Naar schatting 60.000 Japanse gevan genen overleefden hun verblijf in Siberië niet. De laatste over levenden kwamen pas elf jaar na de oorlog op vrije voeten. Als gebaar van verzoening heeft Gorbatsjov gisteren In het Sibe rische Chabarovsk een krans gelegd bij graven van Japanse krijgsgevangen. Japan wil evenwel meer dan een verontschuldiging voor de behandeling van de Japanse krijgsgevangenen. Het eist de teruggave van de Koerillen. die na de oorlog door de Sovjetunie werden bezet op grond van het akkoord van Jalta. Japan betwist de rechtmatigheid van de be zetting van wat in Tokyo wor den genoemd de „Noordelijke Gebieden". Terwijl minister Taro Nakaya- mo (buitenlandse zaken) wei gert af te wijken van het officiële regeringsstandpunt dat alle vier de eilanden moeten worden te ruggegeven, wordt er informeel steeds meer gepraat over een compromis. Dat compromis houdt in dat de twee fdeinste ei landen worden teruggegeven en dat alle vier de eilanden tech nisch gesproken onder Japans bestuur komen. Gorbatsjovs handen worden wat betreft de Koerillen-kwestie echter gebonden door de bin nenlandse oppositie tegen het weggeven van wat in nationalis tische kringen in de Sovjetunie wordt beschouwd als een stuk van het moederland. De oppo sitie komt niet alleen uit conser vatieve, orthodox-communisti sche hoek. maar is evenzeer krachtig onder hervormers in de Russische Federatie, de repu bliek waaronder de Koerilfen bestuurlijk vallen. Het conflict over de eilanden mag nogal triviaal lijken, verge leken met belangrijker aspecten van de bilaterale betrekkingen, maar volgens politieke waarne mers zal een oplossing van het conflict de weg vrijmaken voor een ..exponentiële"ontwikke ling van de betrekkingen tussen beide landen. De eilandjes, die samen nog geen vijfduizend vierkante kilometer beslaan, zijn voor Japan eerder van stra tegische dan van economische waarde. Bovendien wil 70 pro cent van de eilandbewoners lie ver onder Sovjet-bestuur blij ven. Dat bleek uit een stem ming die vorige maand op de eilanden werd gehouden. „In plaats van ons te concen treren op die eilanden, moeten we sterke banden aanknopen met de Sovjetunie, zoals we dat met Zuid-Korea hebben ge daan". meent politicoloog Mi- noruTada. „Ontwapeningen economische samenwerking in de regio is veel belangrijker dan dat gedoe over teruggave van de Koerillen". aldus Tada. Deafedopen jaren zijn de be trekkingen langzaam verbeterd, als een gevolg van de ontspan ning tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie. Japan heeft sinds de Tweede Wereldoorlog nog steeds geen officieel vredes verdrag met de Sovjetunie ge sloten en veel politieke waame- Boris Jeltsin laat de wilde haren In zijn werkbrauwen op hun plaats borstelen, voordat hij verschijnt voor de tv-camera's van het Euro pees Parlement in Straatsburg. •FOTO AP Jeltsin in Europarlement afgeblaft STRAATSBURG GPD-A Boris Jeltsin wist niet goed wat hem overkwam, toen hij giste ren in het Europees Parlement werd toegesproken door de so cialistische fractieleider Jean- Pierre Cot. „U wordt gezien als een provocateur", aldus Cot. „U voert oppositie tegen Gor batsjov, die het IJzeren Gordijn heeft laten verdwijnen en de wereldkaart ten gunste van de vrede heeft gewijzigd". Een verbouwereerde Jeltsin mompelde slechts dat Cot „niet moet moraliseren". De Russi sche president, die een twee daags informeel bezoek brengt aan Frankrijk, was door de Eu ropese socialisten uitgenodigd om van gedachten te wisselen over de situatie in de Sovjetu nie. Cot verklaarde later dat hij zijn gast alleen maar had willen prikkelen. Bekomen van de schrik deed Jeltsin zijn best vooral een goe de indruk te maken. Hij liet zich opvallend vriendelijk uit over Gorbatsjov en beloofde met hem te gaan samenwerken, zo dra de ,-,conservatieve krachten wat zijn ingetoomd". Intussen riep de nieuwbakken president van Georgië, Gamsa- choerdia, zijn volk op tot acties van burgerlijke ongehoorzaam heid om Sovjet-belangen in Ge orgië te schaden. Georgië ver klaarde zich vorige week onaf hankelijk van de Sovjetunie. WASHINGTON *EPWARP LUCAS THE INDEPENDENT Precies vijf minuten nadat Ro nald Reagan de presidentiële ambtseed had afgelegd, begon Iran met de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars. De gij- zelaffaire hing als een zwarte wolk boven het presidentschap van Reagans voorganger en ri vaal in de presidentsverkiezin gen, Jimmy Carter. Een twee jaar durend onderzoek door Amerika's meest vooraanstaan de Midden-Oostendeskundige Gary Sick heeft uitgewezen dat dit geen toeval was, maar het gevolg van cynische machina ties achter de schermen. Bij de transactie waren drie grote belangen betrokken. De oorlog tussen Iran en Irak kwam dreigend naderbij en Teheran had wapens nodig. Israël wilde graag wapens verkopen, maar werd hiervan weerhouden door het wapenembargo van Carter. En in Amerika waren de leiders van Reagans verkiezingscam pagne bevreesd voor een vroege vrijlating van de gijzelaars door Iran, wat de kansen op herver kiezing van Carter aanzienlijk zou vergroten. Er werd een deal gesloten. Reagans campagneleiders ver zekerden zich van de vernede ring van de Carter-campagne door de vrijlating van de gijze laars te vertragen. De prijs hier voor was een omvangrijke zen ding Israëlische wapens, waar voor Reagan in de eerste dagen van zijn presidentschap goed keuring verleende. De meest sensationele ont hulling van Sicks onderzoek was dat George Bush, die toen kan didaat was voor het vice-presi- dentschap onder Reagan, per soonlijk aanwezig was op één van de bijeenkomsten waarop de deal werd gesloten. Drie bronnen zeggen hem daar te hebben gezien. PARliS-SOflA AFP-DPA mers zien Gorbatsjovs bezoek als een uitstekende gelegenheid om definitief een einde te ma ken aan de Koude Oorlog tus sen beide landen. Volgens politieke waarnemers is de regerende Liberale Demo cratische Partij (LDP) van plan Moskou economische steun aan te bieden ter waarde van 28 miljard dollar, inclusief lenin gen en steun aan projecten voor industriële ontwikkeling. Dit Ja panse pakket aan hulp is om vangrijker dan de steun die Duitsland Moskou heeft toege zegd in ruil voor de steun aan vereniging van de beide Duits- landen. Het betonnen omhulsel dat om de kernreactor in Tsjernobyl is aangebracht om te voorkomen dat radioactiviteit vrijkomt, ver toont scheurtjes. Dit heeft een wetenschapsman uit de Sov jetunie gisteren gezegd op een internationale conferentie in Parijs over kernongelukken. Aleksandre Borovoi van het Koertsjatov -Instituut voor nu cleaire veiligheid, verklaarde dat de „sarcofaag risico's zou kun nen opleveren binnen zeven jaar" en dat terwijl er bij de bouw van was uitgegaan dat hij 20 jaar zou meekunnen. In de sarcofaag bevindt zich 182 ton reactief brandbaar ma teriaal, een lava-achtige sub stantie. en 15 ton uiterst gevaar lijk radioactief stof. Bij de kern ramp van vijf jaar Beleden kwam 3.5 tot 4 procent daarvan vrij. aldus Borovoi. De vice-voorzitter van de aca demie van Wetenschappen Iljin sprak tegen dat de ramp het le ven heeft gekost aan tussen de 7000 en 10.000 mensen. Het af gelopen weekeinde had een an dere Sovjetwetenschappper de ze aantallen genoemd. Volgens officiële cijfers heeft de ramp met de kerncentrale, vijf jaar ge leden, 31 mensen het leven ge kost. OnZe correspondent Runa Hellinga meldt dat in Bulgarije gisteren een proces is begonnen tegen twee ministers van het voormalige communistische re gime. Zij waren vijf jaar gelden verantwoordelijk voor de voor lichting over Tsjernobyl. De Bulgaarse bevolking maanden is maanden onwetendheid ge bleven over de gevolgen van de explosie. Bulgarije behoorde volgens westerse experts tot de landen die zeer zwaar besmet zijn ge raakt met radioactiviteit. Maar de Bulgaarse regering stelde de bevolking gerust met de mede deling dat het niveau van de ra dioactiviteit geen gevaar voor de gezondheid betekende. BERICHTEN Een autobom in de Baskische stad San Sebastian heeft giste ren het leven gekost van een 17 jarig meisje. Haar vader, een agent van de nationale politie, en drie andere kinderen uit het gezin raakten ernstig gewond. De bom ontplofte toen de vader de auto startte, waarmee hij zijn vier kinderen naar school wilde brengen. De tereurbeweging ETA wordt verantwoordelijk ge houden voor de aanslag. Bij aardverschuivingen als gevolg van zware regenval in de bergen in het noorden van de Indiase deelstaat Jammu- Kashmir zijn gisteren minstens acht mensen om het leven ge komen, aldus de autoriteiten. De enige verbindingsweg tussen de winter- en zomerhoofdste- den Snnagar en Jammu werd geblokkeerd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6