Sport Oranje: vast concept Rooks ziet 't weer zitten VERBIJSTEREND c <0 Dinsdag 16 april 1991 WANROOY ROS V Nieuwslijn ARC verliest na strafschoppen ARC is er gisteravond niet in geslaagd de kwartfinales van de dis trictsbekerstrijd te bereiken. De Alphense eersteklasser verioor na strafschoppen van het reserveteam van Sparta. Na de norma le speeltijd was het 2-2. Sparta nam na rust de leiding door een goal van Ron Luyten. ARC dat Pascal Maris Korteweg als ver vanger van de door de club geschorste René de Graaf in het doel had kwam via de juist ingevallen Richard de Vlaming gelijk. De Rotterdammers namen door Ben Spork opnieuw de leiding, maar tien minuten voor tijd bracht Dennis Krijgsman ARC op aangeven van René Lammers weer langszij: 2-2. In de noodzake lijk geworden strafschoppenserie miste Johan Boer voor ARC. Sparta schoot vijf keer raak. Siemerink en Krajicek ronde verder Rijnsburger Jan Siemerink en Richard Krajicek hebben zich gis teren geplaatst voor de tweede ronde van het ATP-toemooi in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul. Siemerink, als eerste geplaatst in het met 300.000 gulden gedoteerde evenement, had drie sets nodig de Engelsman Nick Brown uit te schakelen: 6-4 2-6 6-2. Krajicek, die als vierde is gerangschikt, had minder moeite de tweede ronde te bereiken. De Hagenaar versloeg de Zweed Apell simpel met 6-1 6-4. Volleyballers zonder Zwerver neer Ron Zwerver is onmisbaar voor het nationale volleybalteam. Zonder de Amsterdammer verloor Oranje gisteren de eerste van twee oefenwedstrijden tegen Cuba. In de Marimba-hal in Rijs wijk werd het 2-3 (15-13 2-15 17-16 8-15 8-15). Zwerver bleef in Rijswijk langs de kant. Zijn knie werd rust gegund. Hij werd ver vangen door Ron Boudrie, die zijn rentree maakte. Boudrie had niet meer gespeeld sinds het toernooi op Cuba, waar hij een en kelblessure opliep. Vanaf de derde set nam Arnold van Ree het spelverdelen over van Avital Selinger. Ook De Reus maakte herhaaldelijk zijn op wachting. De wisselende formatie gaf de Cubanen redelijk weer werk. In het Cubaanse team bleven ster-aanvaller Despaigne en eerste spelverdeler Diago drie sets op de bank. KNVB met licentie in de maag AAN DE ZULUN RUUD PAAUW Michels blijft bij Ajax-systeem Het Nederlands elftal heeft morgenavond in de EK-in- terland tegen de Finnen iets goed te maken. Niet eens zozeer voor zichzelf, zo hebben de videobeel den van vorige maand te gen Malta (1-0) Rinus Mi chels geleerd, wel tegen over het vaderlandse voet balpubliek. ALBERT GEESING is er de laatste maanden vooral op gericht het de sponsors naar de zin te maken. Zondag was al bekend dat de interland recht streeks op de tv zou komen, zo dat De Kuip vermoedelijk nog niet eens voor de helft gevuld zal zijn. Aanvoerder Ruud Gullit noemde dat 'niet erg slim' alternatieven liggen niet voor eerste instantie niet selecteerde, het oprapen. De bondscoach De bondscoach zag de Fr iderkent dat. „Ajax is bijna de enige club in Neaerland die op deze manier speelt. Met een centrale middenvelder als Berg kamp en met vleugelaanvallers als Roy en Van 't Scnip. Voetbal lers op die sleutelposities zijn Michels vond het 'geen gezonde daarom moeilijk te vervangen. De bondscoach liet zich in de kantine van Blauw Zwart in Wassenaar weer eens van de menselijke kant zien. Opmerke lijk goed geluimd en openhar tig, zoals wel vaker na een mis lukte opvoering, wrong Michels zich in allerlei bochten om de schertsvertoning tegen Malta Twee of drie clubs moeten eigenlijk uit het betaalde voetbal ver dwijnen. Hun financiële positie is te zwak om nog mee te kunnen doen. Voor Wageningen, FC Zwolle en Vlissingen dreigt, op basis van de normen van de licentie-commissie, het einde. Zo ver komt het dit jaar echter nog niet, omdat het de KNVB aan mogelijkheden ontbreekt de afvloeiings-procedure op tijd rond te hebben. Daarom zal nog dit jaar het licentie-reglement worden aangepast. Een tiental begrotingen ligt op dit moment nog bij de licentie- 0W1V,IU31WUU,1U15 v!PS ÜSS commissie die zich het hoofd breekt over een positief of negatief goed te praten. „Aan de team advies. Het betreft de'heel moeilijke gevallen', zoals ze bij de KNVB - worden genoemd. De meeste 'heel moeilijke gevallen' krijgen ech ter het voordeel van de twijfel. Het sectiebestuur is echter al geadvi seerd Vlissingen uit competitie te nemen. Wageningen en FC Zwol-1 le hangt hetzelfde advies boven het hoofd. Een club opheffen gaat echter, zo maar niet. Een negatief advies van de licentie-commissie, die als taak heeft de begrotingen voor volgend seizoen op deugdelijkheid te onderzoeken, heeft zelfs nau welijks praktische waarde. Het sectiebestuur neemt het advies weliswaar over, maar is gebonden de CSR (Centrale Spelers Raad) vervolgens om advies te vragen. Die raad werkt uiteraard nooit mee om een club te laten verdwijnen. Wat daarna volgt is een gebed zonder einde. Het sectiebestuur kan de club nog wel de vereiste licentie onthouden, maar met be roepsprocedures en overleg-rondes is het dan al minstens augustus en wordt er alweer gevoetbald. „Een systeem dat van geen kant deugt", zegt Karei Jansen van de CSR dus. De KNVB zit hevig in de maag met de kwestie. Afgelopen week einde bracht de bond heel slim naar buiten dat de nummer 20 uit de eerste divisie toch niet zal degraderen. Dat zou zijn gedaan van wege de onduidelijke situatie bij Vlissingen. In werkelijkheid zal het niet aan de KNVB liggen als er volgend seizoen in Zeeland geen be- April is de klassiekermaand van taald voetbal meer wordt gespeeld. Karei Jansen zegt het aldus:Als de wielrennerij. Van de jaarlijk je zo'n club toelaat, moet je die club ook met alle zorg omringen, se cyclus van zes monumentale Dat is bij Vlissingen niet gebeurd en ik vrees dat het straks bij TOP koersen zit de helft er inmiddels weer niet gebeurt". al weer op. De stenen van gang van zaken'. Het aantal kochte kaarten lag gisteravond pas rond de 20.000. „We moe ten er gewoon voor zorgen dat we een goede wedstrijd spelen, dan komen de mensen vanzelf weer terug", denkt Gullit. In de geest van Ajax en vol gens de speelwijze die in de Meer wordt gehanteerd. Sinds het inmiddels bijna befaamde beraad aan de vooravond van de interland tegen de Grieken heeft Michels geen andere keus. Of de Ajacieden nu wel of niet in vorm zijn. „We zijn met het Ajax-concept begonnen en gaan er daarom ook mee door. Ik zie onvoldoende motieven prestatie lag het niet, daar viel weinig op aan te merken. Alleen al te zeggen dat het niet functio de doelpunten, daar ontbrak het aan. We zullen er daarom tegen Finland alles aan moeten doen dat het niet weer ge beurt". Of daar erg veel Oranje-sup porters getuige van zullen zijn? Het beleid van de voetbalbond neert. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat ik met handen en voeten gebonden ben aan spelers van Ajax". De Ajax-variant beperkt Mi chels in zijn mogelijkheden als een speler geblesseerd is (Roy) of uit vorm (Frank de Boer). De Je komt dan al gauw bij PSV te recht. Maar de een is een bui tenlander en de ander", doelt de bondscoach op Ellerman, „speelt bij PSV heel anders dan in het Ajax-concept". Dat is het risico van de af spraak die gemaakt is. Juul El lerman heeft zich daarom al op voorhand neergelegd bij zijn rol als bankzitter. „Huistra", erkent de produktieve PSVer, „is een pure linksbuiten. De ploeg heeft gekozen voor een systeem dat zo'n speler nodig heeft. Das ligt het voor de hand dat Huistra speelt en niet ik". De PSVers, zegt Ellerman, maken er geen halszaak van. „Het vormt bij ons geen probleem, ook al gaat het op dit moment dan mis schien wat minder met sommi ge Ajacieden". Aan vorm ontbreekt het Huis tra niet, zegt-ie, wel aan volledi ge wedstrijden bij Glasgow Ran gers. Het was de voornaamste reden waarom Michels hem in gen dagen geleden aan het werk tegen Hibernians 'en hij speelde toen zeker geen slechte partij'. Toen al had Michels de neiging hem op te roepen. „Het is met hem echter steeds de vraag: speelt-ie wel of speelt-ie niet. Om niet aan geloofwaardigheid te verliezen, heb ik daarom de voorkeur gegeven aan Ellerman. Door de blessure van Roy en vanwege het gegeven dat je te gen Finland eerder een extra aanvaller dan een verdediger selecteert, hebben we Huistra toch nog opgeroepen". De grote afwezigen in de se lectie zijn Ronald Koeman, Va nenburg (geblesseerd) en Van Aerie, die volgens Michels 'nog niet in die vorm is dat hij iets extra's kan brengen'. Michels toonde er begrip voor dat Koe man niet op de Oranje-invitatie was ingegaan. De libero van Barcelona mocht zelf beslissen. „Koeman heeft na een wedstrijd nog veel tijd nodig om te her stellen. Deze interland valt pre cies tussen twee Europa Cup wedstrijden in. Volgende week moet hij weer tegen Juventus spelen. Daarom neemt hij te recht niet het risico van overbe lasting". cheidsrechters hebben het Zeker niet in de voet balsport. Vorige weck ben ik daar uitvoerig op ingegaan naar aanleiding van de actie van de KNVB om meer scheidsrechters te werven, omdat het tekort aan arbiters zo zoetjes aan pijnlijk groot wordt Bij die gelegenheid heb ik er nog eens op gedrukt dat vooral het klimaat waarin een scheids rechter zijn werk doet. moet worden verbeterd anders zal elk plan voor verdere uitbreiding van het arbiterkorps naar mijn gevoel schipbreuk lijden. Een goed voorbeeld op het hoogste niveau is dan niet al leen wenselijk, maar vooral noodzakelijk. En kijk in dat licht affaire-Houben. De scheidsrech ter die tijdens het recente, tuibu- j lente treffen tus sen PSV en Ajax lan Wouters voor diens querulante- rige gedrag een gele in plaats van een rode kaart gaf. heeft van de strafcommissie van de KNVB eer schorsing aan zijn broek gekregen. Te soepel geweest jegens Wouters. Nu schijnen scheidsrechters er mee akkoord te zijn gegaan dat sancties tegen hen wonden ge troffen in gevallen dat zij zich niet aan de regels houden. Maar dan nog. Zo vaak gebeurt hel dat je denkt: de scheidsrechter geeft geel. maar had net zo goed rood kunnen geven. En staat er bij voorbeeld ooit nog wel eens een muur op negen meter? In het geval van Houben had misschien een lichte vermaning kunnen volgen. Nog beter w as geweest als de voorzitter van de schei dsrechterscommissie eens stevig met hem onder vier ogen had gesproken. Men koos ech ter voor twee weken schorsing en nu lijkt het verdulleme net of de man zich misdrógen heeft. Spelers in het betaalde voet hal kunnen drie behoorlijke schur kenstreken uithalen alvorens ze één wedstrijd worden buitenge sloten. Een scheidsrechter daar entegen wordt, bij wat alleen een te milde interpretatie van een regel is. meteen uiterst hardvochtig aangepakt. Het is rechtvaardigheid van een soort dat ver boven mijn petje gaat j En het be\urdert zeker niet de j sfeer die nodig is om nieuwe scheidsrechters warm te maken voor het vak. In mannen van rond de veertig kolken vaak merkwaardige ge voelens. In hen woedt niet zel den de tomeloze drang om te bewijzen dat de macht en de ta lenten waarover zii in hun jeugd beschikten nog volop aanwezig zijn. Een laatste opflikkering, al vorens de oude dag er definitief een eind aan maakt. Ook de sport lijkt in toenemen de mate te maken te krijgen met veteranen die willen tonen dat zij alle kunstjes nog meest ei zijn. Zo hebben de gewezen toptennissers Borg en Vilas on langs hun come-back aange kondigd Waarom toch. denk je dan. Ze verlieten destijds de wedstrijdvel- den toen ze al duidelijk over hun hoogtepunt heen waren. Zouden ze dan nu. zoveel jaar later, terwijl het spd alleen maar sneller, harder en dynamischer is geworden, weer wel kunnen meetellen? Dat gelooft toch geen mens. Wat hen (en ons) wacht is het hin deriijk walmen van hun eigen il lusies Hoe zielig het met kampioenen van weleer kan uitpakken, bleek dit weekeinde in de Amerikaan se plaats Mission Viejo. waar de fameuze zwemmer Mark Spitz (41) zijn rentree maakte. Hij heeft het in zijn hoofd gezet om aan de Olympische Speten van 1992 deel te nemen, precies twintig jaar nadat hij bij de Spe ien van Müncben zevenvoudig Olympisch kampioen werd Spitz plaats in de sporthistoric staat vast. hij hoeft helemaal niets meer te bewijzen Zijn come back werd een fias co. ondanks een intensieve trai ning. Hij kwam op de 50 meter vlinderslag uil tegen Tom lagrr en verioor op die korte afstand met straatlengte: 24.92 sec. te- geo 26 70 1 lp de 8pdn wordt overigens alleen de 100 m ge zwommen) Spitz schijnt toch door te willen gaan. Zou nou niemand hem aan zijn verstand kunnen brengen dat vroeger nooit meer terugkomt? Mark Spitzvroeger komt niet meer terug. Waalse heuvels bieden andere renners kansen Y DICK HEUVELMAN Vlaanderen en de kasseien in de zorgde Joop Zoetemelk in 1976 (Franse) Hel van het Noorden maken plaats voor Ardense en Limburgse heuvels. Oftewel: drie nieuwe ronden met nieuwe kansen. Met over het Parasol van 100% katoenen canvas. 270 cm 0. Scotchgard. Water- en vuilafstotend, met blank beukehoulen frame Niet algebeeld bi|behorende losse voel 99 - Normaal 249.- - Tol en mei 27 april a s of zolang de voorraad strekt voor de verbasterende prfB van iW.' U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf en ronderenners stoempers en eendagsspecialis- ten. Als eerste van het tweede drieluik staat morgen de Waalse Pijl op het programma. Dat betekent werk aan de winkel voor types als Breukink, Rooks, Alcala, Delion en Roosen en even op de plaats rust voor jongens als Redant, Van Slycke, Madiot (Mare), Wampers en Verhoeven. Al is er ook een ca tegorie renners die van beide walletjes kunnen eten. zoals de Italiaan Moreno Argentin, Adrie van der Poel en de Belgische ve teraan Claude Criquielion. Zij hebben immers zowel de Ronde van Vlaanderen als Luik-Bas tenaken-Luik op hun palmarès staan. Argentin en Criquielion ple gen er ook altijd te staan in de Waalse Pijl, die zijn 55ste afleve ring wacht. Hoewel deze koers door de hervormingen van Hein Verbruggen, voorzitter van de profsectie van de UCI, aan sta tus heeft moeten inboeten, is de Waalse Pijl nog altijd een felbe geerde klassieker. Eentje die ook bij de toppers in trek is. De meer recente erelijst, met daar op namen als die van Bernard Hinault, Laurent Fignon, Clau de Criquielion en Moreno Ar gentin. is even imposant als die uit lang vervlogen jaren, toen il lustere renners als Rik van Steenbergen (2x). Stan Ockers. Ferdi Kubler (2x), Rik van Looy. Fausto Coppi, Roger de Viae minck en Eddy Merckx (2x) in het Walenland historie schre ven. En de Nederlanders? Die haalden sinds het bestaan van de Waalse Pijl (1936) slechts één hoofdprijs binnen. Daarvoor indrukwekkende solo. Een triomf die trouwens even aan een zijden draadje hing toen Joop door een onopletten de agent in finishplaats Verviers Flyers de verkeerde straat in werd ge- plaats van dirigeerd. Tegenwoordig is de streep van de Waalse Pijl getrokken in het aan de Maas gelegen stadje Huy, boven op de gelijknamige Muur. die in totaal vier keer moet worden genomen. Daar heeft de organisatie goed aan gedaan. Na tal van omzwervin gen lijkt de Waalse Pijl nu ein delijk. na 55 jaar, in een vaste vorm te zijn gegoten. Iemand die zich prima thuis- voelt in het glooiende Waalse land. is Steven Rooks. De Noordhollander brak er zelfs door als prof. Dat was in 1983, toen hij als avonturierend be roepsrenner (bij wijlen de Fran se burggraaf De Gribaldy) alle favorieten uit het wiel reed in L- B-L Sindsdien was 'l.a Doyen ne' zijn koers, al slaagde hij er niet meer in die te winnen. Dat had alles te maken met zijn soms wat te afwachtende hou ding, die hem als sterkste man van de wedstrijd tot driemaal toe noopte de belan gen van winnende ploegmak- kers (Van der Poel in I9R8, Kelly in '89 en Van Lancker in *90) te beschermen. Ook in de Waalse Pijl is Rooks een geregelde hoofdrolspeler. Hij werd al eens tweede ('89). derde ('88). vijfde (vorig jaar) en achtste. De bloemen gingen echter altijd aan zijn neus voor bij. Dit keer lijken zijn kansen zelfs gering, want Rooks kampt met ae naweeën van een ernsti ge val in de tweede etappe van de Tirreno Adriatico Daar hield hij een gebroken uitsteeksel van een lendewervel aan over en die blessure deed hem voor een paar weekjes in de pottebak be landen. Steven Rooks geldt ais kanshebber voor de Waalse Pijl. ROTO MOW

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21