Leidsch Dagblad Wegenbelasting toch hoger De zon bb te slim af voor 99.- sar 1.75 Dagelijks sterven duizend Kurden 6.99 Wethouder in Leiden trad heel eventjes af Deskundigen denken olie te kunnen bergen Staking bij Hoogovens uitgebreid MATTÖ NAAIMACHINES BLOEMKOOL, GEHAKT EN DUBBELVLA Utrechtse automarkt moet van de gemeente sluiten. De enorme toeloop van de laatste weken is voor de buurtbewoners reden ge weest een klacht bij de ge meente in te dienen. 3 Ziekenhuizen die met pe perdure ingrepen pionieren kunnen gemakkelijk met hun budget sjoemelen. Geen enkele instantie kan controleren uit welke pot zij hun benodigde gelden be trekken. 5 Europese Gemeenschap beloont de Zuidafrikaanse president De Klerk met op heffing van de boycot van zijn land 6 MEER BUSSEN OPVLUCHT- STROOK is mogelijk en kan de kwa liteit van het openbaar vervoere sterk verbeteren. Dat advies geven de rijks politie, Rijkswaterstaat, de ANWB en de busonderneming Centraal Neder land aan minister Maij na experiment opdeAl en deA2. HET EINDE VAN DE GOLFOOR LOG heeft het optimisme over de ar beidsmarkt vergroot. Volgens onder zoek van Randstad Uitzendbureau geloven nu meer mensen dat er meer banen komen. Vooral werkende jon geren geloven in hun kansen op een betere baan Dinsdag *16 opger 1 maa UITGEVERSMJ werkmaatsch DIRECTIE C P Majoor, Ruu< vn| 1800-1S 161400 161' •-OSSE NUMM Maij-Weggen: Parkeren duurder en fietsen veiliger leiden karel berkhout De Leidse wethouder Hans de la Mar (Groen Links) is eind 1986 afgetreden. Bijna niemand weet het en geen mens heeft er iets van gemerkt. Hij is ook niet zo lang wethouder-af geweest. Op aandrang van ex-PvdA-wet houder Dick Tesselaar besloot De la Mar - op dat moment een half jaar in functie - zijn werk te hervatten. De la Mar onthult dat in een interview met deze krant. Aanleiding voor zijn aftreden was het vluchtelingen-pro bleem. De la Mar vond dat de gemeente veel meer voor deze mensen moest doen. Toen hij na twee uur discussie in het col lege zijn zin niet had gekregen, liep hij weg. „Ik heb gezegd: ik hou er mee op". Tesselaar, geestelijk vader van het vorige college, greep in. „Hij wilde niet dat de coalitie van PvdA, WD en Groen Links uit een zou spatten. Het was niet zijn ideale college, maar hij vond wel dat we moesten door gaan. Hij heeft toen bemiddeld en uiteindelijk hebben we een oplossing gevonden". De actie van Tesselaar is op- NIEUWSLIJN merkelijk omdat juist hij een voortijdig einde van 'zijn' colle ge verwachtte. In een interview verklaarde hij ooit dat het waar schijnlijk niet langer dan ander half jaar in stand zou blijven, omdat De la Mar zeker proble men met zijn achterban zou krijgen. Tesselaar sloot hierover zelfs een weddenschap af met De la Mar, die deze won, want het college diende zijn termijn uit. Zie verder pagina Leiden 'Aanslag op paus' Italiaanse voetbalfans die zondag luisterden naar wedstrijden verslagen op de radio, waren met stomheid geslagen toen een nieuwslezer plotseling meldde dat de paus zwaar gewond was geraakt bij een moordaanslag. De Italianen grepen naar de tele foon om kranten te bellen, vooral met vragen over het welzijn van de paus. De kerkvorst mankeerde echter niets, want de nieuwsbulletins die de luisteraars hoorden dateerden uit 1981. Oma bezet school De openbare Theo Thijssen-basisschool in Nieuwe Pekela is gis teren bezet geweest door familie van de zesjarige Hendrik Nor der. De bezetters, onder aanvoering van de grootmoeder, eisen dat het kind tot de school wordt toegelaten. Het jongetje is van de Thijssenschool overgeplaatst naar een aangepaste school voor moeilijk lerende kinderen in Stadskanaal, aldus een ge meentewoordvoerder. „Tests hebben uitgewezen dat dat beter voor hem is. De ouders zijn het daar niet mee eens en nu voeren ze een bezetting uit". Vanmorgen heeft de politie 'na enige schermutselingen' de blokkade beëindigd. Schildje niet riskant Het Dalkon-schildje en andere voorbehoedmiddelen die moeten worden ingebracht in de baarmoeder, leiden niet tot een ver hoogde kans op infectie. Dat is de conclusie van een nieuw on derzoek in de VS, die haaks staat op de uitkomst van een onder zoek tien jaar geleden. Volgens het jongste onderzoek, gepubli ceerd in het Journal of Clinical Epidemiology, deugt vrijwel niets aan de in 1981 uitgevoerde Women's Health Study. Rebellen vragen bescherming VN telingen uit eigen beweging naar hun woonplaatsen in het noorden zijn teruggekeerd, na dat de autoriteiten daartoe een oproep hadden gedaan. Met na me in de gebieden rond de ste den Dohuk bij Turkije en Erbil, nabij de grens met Iran, zouden weer veel Kurdische gezinnen zijn teruggekeerd uit de bergen. Het Iraanse persbureau IRNA meldde maandag dat de Rode Halve Maan door haar voorra den hulpgoederen heen is die voor de ongeveer 900.000 haak se Kurdische vluchtelingen in Iran bestemd waren. In alle vijf grensprovincies zijn de hulpde pots leeg, verklaarde de voorzit ter van de Iraanse Rode Halve Maan, Vaheed Dastjerdi. Turkije heeft 20.000 vluchte lingen, voornamelijk vrouwen, zieken en kinderen, vanuit de bergen overgebracht naar een pelgrimsplaats nabij de stad Si- lipoli, waar ze beter bereikbaar zijn voor hulp. Een eerste kon vooi van 2000 mensen is giste ren vertrokken. Hulpwerkers zeiden te verwachten dat de 200.000 achterblijvers verbitterd zullen reageren als blijkt dat zij in de bergen moeten achterblij- Ondanks de toenemende hulp sterven dagelijks tussen de vier honderd en duizend Iraakse vluchtelingen bij de Turkse grens. Dat meldde het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren. De Ame rikanen baseren zich op schat tingen van hulpverleners. De Kurden komen om als gevolg van ziekten die kunnen worden voorkomen. Volgens woord voerster Tutweiler zal het aantal waarschijnlijk nog toenemen. De Kurdische rebellen vragen de Verenigde Naties opnieuw om bescherming tegen het Iraakse leger. Het Iraakse Kur distan Front dringt er in een verklaring bij de VN-Veilig heidsraad op aan tot actie over te gaan op grond van de con ventie uit 1948 tegen volkeren moord. „De gehele Kurdische gemeenschap in Irak wordt geterroriseerd en de slachting heeft alle kenmerken van geno cide", aldus de in Londen uitge geven verklaring,van het Kur distan Front. Irak ontkent dat het vluchte lingen aanvalt. Baghdad be weert dat veel Kurdische vluch- De motorrijtuigenbelasting voor benzine-auto's gaat toch omhoog, ondanks de verhoging van de benzine-ac- cijns per 1 juli met een kwartje per liter. Woordvoerders van de ministers Maij-Weggen (verkeer) en Kok (financi ën) hebben dit gisteren toegegeven. De verhoging met gemiddeld 75 tot 100 gulden gaat echter pas in 1993 in. echter alleen te gelden voor 1991 en 1992. De stijging valt wel lager uit dan in de tussen balans, waarin een verhoging met gemiddeld 135 gulden op 1 juli van dit jaar en met gemid- den haag gpd-anp Beide bewindslieden zeiden eerder dat de hogere belasting niet nodig was vanwege de ac cijnsverhoging. Nu blijkt dat deld 150 gulden op 1 januari 1993 was voorzien. Maij vertelde de Kamer giste ren dat de benzine-accijns op 1 juli met 24,6 cent per liter om hoog gaat. De dieselaccijns stijgt met 8,3 cent. De verhoging van de dieselaccijns wordt tot 1993 voor het wegvervoer ge compenseerd door een lagere motorrijtuigenbelasting. Vol gens Kok gaat de benzine-ac cijns op 1 januari 1993 en 1 ja nuari 1994 in totaal nog eens met 11,9 cent omhoog. Over de hele periode 1991-1994 stijgt de accijns dan met 36,5 cent per li ter. Maij wil verder het parkeer beleid aanzienlijk verscherpen. De prijs voor parkeren moet in bepaalde gevallen worden ver dubbeld, terwijl het aantal par keerplaatsen wordt beperkt. Ook voor parkeren op eigen ter rein komen strikte normen. De minister verwacht dat er in 1993 een combi-kaart komt, die au- De verkoolde buste van oprichter Dirk Parievliet staat als een stille getuige in het kantoorgedeelte van het zondag volledig door brand verwoeste visverwerkend bedrijf Parievliet Van der Plas in Katwijk. De enorme omvang van de schade, tientallen miljoenen guldens, werd gisteren pas goed duidelijk toen werknemers en verzekeringsexperts voor het eerst de nog nasmeulende restanten van het complex betraden. Alleen de brand vrije kluis in het kantoor, met daarin nog tal van waardevolle materialen, bleek ongeschonden. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog steeds in het duister. In een vervangend pand aan de Prins Hendrikkade heeft het bedrijf inmiddels weer een provisorische produktielijn opgezet. foto dick hogewoning Nu montuur met meekleurende glazen op sterkte geslepen voor maar 99,-. En toch keus uit 750 monturen. inclusief gratis fff ANDERS oogmeting. o r i c i e n s e*~Ma*, sterkte van -4 tot +4 enkelvoudig tot cylinder 2 KU-mtm 0e ■wnb.eding .s geld.g t/m t8 mei 1991 en bi, inleve- ring van deze advertentie Andere kortingsregelingen zi|n hierop niet van toepassing Gevaar milieuramp nog niet geweken staat het gevaar dat dit gas on der hoge druk staat - misschien wel zeven keer de normale at mosferische druk - of dat het een potentieel explosief meng sel is van kool waterstofgas en lucht. Intussen is de eerste olie die al uit de tanker stroomde, aan gespoeld op de Italiaanse kust. Een enorme vlek zwarte drab drijft richting Franse Rivièra en Monaco. genua independent-ap Bergingsdeskundigen denken dat de olie die nog in de gezon ken Cyprische tanker Haven zit, veilig uit de tanks kan worden gehaald. Maar ze waarschuwen dat hierbij bepaalde chemische stoffen onvermijdelijk in de tan ker achter zullen blijven. De Ha ven zonk zóndag voor de kust van Genua. De tanker is ongeveer 27 me ter hoog en ligt op zo'n 81 me ter diepte. Het dek ligt dus slechts 54 diep, waardoor het schip binnen bereik ligt van diepzeeduikers. De Haven heeft vijftien olie tanks. waarvan een aantal waar schijnlijk leeg is of gevuld met ballast. In principe behelst het leeghalen weinig meer dan het bevestigen van een slang aan de afsluitkleppen op de tanks. tomobilisten vijftien procent korting biedt op het openbaar vervoer. Voor de kaart is 440 miljoen gulden vrijgemaakt. Maij presenteert binnenkort ook een Masterplan Fiets, dat Fietsen moet stimuleren en vei liger maken. Dat zal onder meer gebeuren door het aanleggen van goede fietspaden en veilige kruisingen, maar ook door au to-arme gebieden in te stellen en de stallingsmogelijkheden te verbeteren. Noord-Holland toch nog voor Schipholplan HAARLEM RIEN POLDER MAN I De commissaris der koningin in Noord-Holland, drs R.J. de Wit. zal vanavond in Den Haag het plan van aanpak voor de groei van Schiphol toch onder tekenen. Gedeputeerde Staten hebben dat gisteren besloten in een haastig bijeengeroepen aller laatste vergadering van hun college in oude samenstelling, j Over de ondertekening was 's I middags grote onzekerheid ont- staan, nadat D66 zich op het nippertje had aangesloten bij 1 de tegenstanders van onderte- kening, een grote meerderheid van de PvdA-fractie, Groen Links en de Groenen Bolleboom: nieuwe strip vol apestreken Bert, Rosie, Tim, Tom en Troe la Bolleboom zijn de hoofdper sonen van de nieuwe familie- strip Bolleboom, die vanaf vandaag dagelijks op de pagina RTV/Show verschijnt. Het apengezin is een creatie van striptekenaar Mark de longe en zijn vrouw Marjanne van Nieuwpoort. Pa Bolleboom, lo ketambtenaar met weinig lust tot arbeid, wil slechts met rust worden gelaten, thuis en op I zijn werk. De opvoeding van Tom, Tim en het handenbin- dertje Troela komt vooral op moeder Rosie neer. u muiden frans van den berg De estafettestaking bij Hoog ovens in IJmuiden is vanmor gen fors uitgebreid. De actie sloeg onder meer over naar bankwerkers, onderhoudsper soneel en het voor de produktie belangrijke railvervoer. Het CNV sloot zich vanmorgen bij de staking van de FNV aan. B,n r°P niet van toepassing. waarna een gat wordt gezaagd in de bodem. Natuurkrachten doen de rest. Het soortelijk ge wicht van olie is vijftien procent lager dan dat van zout water. Via het gat in de bodem van de tanks zaJ het zoute water de olie dus omhoogpersen naar het wateroppervlak. Maar het gevaar voor een milieuramp is daarmee nog niet geweken. Zelfs een volle tank is maar voor ongeveer 95 procent gevuld met olie. Een niimte bo venin de tank is gevuld met gas. In een wrak als de Haven be- VERKOOP EN REPARATIE VAN ALLE MERKEN SNEL-SERVICE, SCHRIFTELIJKE VAKHANDEL-GARANTIE LEIDEN: HAARLEMMERSTRAAT 220. TEL: 071 -128 555 VESTIGINGEN IN LEIDEN UTRECHT IJSSELSTEIN ZEIST fëuitn 60 fiuvt ett vettnoutveH. EXTRA AANBIEDINGEN Van woensdag t/m zaterdag hebben we nog meer vers-aanbiedingen Stroganoff gehakt, kilo cn Dubbelvla, diverse 1 7Q smaken, pak 1 liter Z09 «7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1