Leiden Rijnland ligt onder vuur Een goede kaartenmaker herbouwt de stad Bewoners moeten meebetalen aan isolatie gevels Nieuwe evenementen op Koninginnedag -» Demogyjada in Leiden BOUWPLANNEN? Dinsdag 16 april 1991 ROY KLOPPER LOMAN LEEF MANS ERNA STRAATSMA CERT VTSSER NIEUWSLIJN Minder bezoekers LEIDEN - De Rommelmarkt Sport-Inn, die afgelopen weekeinde in de Evenementenhal aan de Vondellaan gehouden is, heeft minder belangstelling getrokken dan vorig jaar. De organisatie wijt dit vooral aan het mooie zomerweer. Toch brachten 3400 mensen een bezoek aan het evenement. De Leidse mevrouw de Ridder kreeg tijdens de rommelmarkt door de werkgroep Sport-Inn bloemen en een cadeaubon uitge reikt, vanwege haar jarenlange verdiensten voor het 'Petra Gospel Koor' uit Leiden. De wedstrijden op home-trainers voor bekende Leidenaars werd gewonnen door sportschoolhpuder Aad van der Luit. In de categorie voor standhouders streek voet balvereniging UVS met de eer. Raadslid voorlichter Zandvoort Het D66-raadslid E. Snelders wordt de nieuwe voorlichter van de gemeente Zandvoort. Hij volgt J. van Ooijen op die per 1 juni als voorlichtster in de gemeente Beverwijk aan de slag gaat. Snelders (33) studeerde Nederlands en communicatieweten schappen. Hij deed in de kunstsector ervaring op met publiciteit en voorlichting. Hij begint op 1 juni aan zijn werkzaamheden in Zandvoort. Theater voor kinderen Kinderen van 8 tot en met 12 jaar krijgen binnenkort de kans zelf de ster van een show te zijn. Stichting Kindertheater Splinter houdt voor het derde achtereenvolgende jaar een speciaal thea terweekend voor kinderen op zaterdag 11 en zondag 12 mei. De kosten bedragen 75 gulden. Opgave en informatie bij E. Men- tink, tel. 149440. Stoppen met roken De Basis Gezondheidsdienst Zuid-Holland Noord, het Integraal Kankercentrum West en Kruiswerk Leiden hebben een cursus georganiseerd voor mensen die willen stoppen met roken. De cursus maakt onderdeel uit van de landelijke 'Samen-stoppen- actie-1991en bestaat uit negen avondbijeenkomsten verdeeld over zes weken. De eerste les is op 21 mei. Een voorlichtingsbijeenkomst over de cursus wordt op 15 mei vanaf 19.30 in het Wijkgebouw Kruiswerk aan de Robijnstraat 2. Behalve in Leiden wordt de cursus ook gegeven in Katwijk (van af 4 september) en Oegstgeest CVanaf 25 september). Informatie: tel. 02521-19250. Inschrijving kwart triathlon begonnen De Leidse politiesportvereniging heeft de inschrijving geopend voor de vijfde kwart triathlon, die op 29 juni wordt gehouden. Deelnamebewijzen zijn te bemachtigen door overmaking van 22,50 gulden op gironummer 33.31.486, ten name van de pen ningmeester LPSV te Leiden. De triathlon bestaat uit 1 kilometer zwemmen, 45,6 kilometer fietsen en 10,4 kilometer lopen. Theater voor kinderen Kinderen van 8 tot en met 12 jaar krijgen binnenkort de kans zelf de ster van een show te zijn. Stichting Kindertheater Splinter houdt voor het derde achtereenvolgende jaar een speciaal thea terweekend voor kinderen op zaterdag 11 en zondag 12 mei. De kosten bedragen 75 gulden. Opgave en informatie bij E. Men- tink, tel. 149440. Open dagen installatiebedrijven De Regionale Opleidingscommissie Installatietechniek houdt open dagen voor meisjes en vrouwen. Op dinsdag 23 april en donderdag 30 mei wordt informatie gegeven over de opleidings- en beroepsmogelijkheden in deze technische sector. Twee bedrijven houden open huis, waarbij de werkgevers iets vertellen over onder meer het werk en de carrièremogelijkhe den. Vrouwen die al in het vak zitten, vertellen het een en ander over hun eigen ervaringen. De kennismakingsdagen duren van 10.00 tot 16.00 uur. De dag is bedoeld voor alle vrouwen die een lbo- of mavo-oplei ding hebben gevolgd, hun opleiding niet hebben voltooid of werk zoeken. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de PBVE Leiden, mevrouw Rengelink, tel. 215061 en de Streek school Leiden, mevrouw Van der Stel, tel. 769242. WBL komt Valeriusstraat tegemoet gevolgd omdat het financieel niet haalbaar is. De kosten van de ingreep worden geschat op 70.000 gulden per woning. Nu de huurders aan de bel zijn gaan hangen, heeft de WBL de zaak onmiddellijk hoog op de prioriteitenlijst gezet. Aan de nand van ervaringen die andere woningbouwvereniginge heb ben met gevelisolatie, wordt de huurders een voorstel gedaan. De bewoners moeten in ieder geval rekening houden met huurverhoging. Daar staat te genover dat isolatie energiebe sparend werkt, waardoor de EWR-nota's dalen. De angst van de bewoners dat er na dit jaar geen rijkssubsidie meer wordt verstrekt voor de isolatie, acht lansen ongegrond. De overheid bezuinigt louter op subsidies op 'groot onderhoud Het inpakken van gevels valt hier niet onder. De Woningbouwvereniging Lei den (WBL) is bereid te praten over gevelisolatie van de flatwo ningen aan de Valeriusstraat en omgeving. Voorwaarde is wel dat de bewoners meebetalen aan de ingreep. De bewoners van flats aan on der meer de Valeriusstraat, Sweelincklaan, Peter van Anroy- straat en de Diepenbrocklaan klagen al geruime tijd over vocht- en tochtoverlast. Die wordt volgens hen veroorzaakt door een gebrekkige staat van onderhoud van de buitengevels. P. Jansen, hoofd technische dienst van de WBL. bevestigt deze lezing. De woningbouw vereniging heeft al onderzoek laten uitvoeren naar de proble men. Begin 1989 kwam een technisch adviesbureau tot de conclusie dat isolatie noodzake lijk is. Dat advies is nog niet op- Conflict over ouderen-programma De Stichting Overkoepelende Omroep Leiden (SOI.) laat geen spaander heel van het Omroep Rijnland-besluit om het ouderenprogramma te verplaatsen naar een an der tijdstip. Rijnland zegt op haar beurt bereid te zijn de problemen over de programmering te bespreken. De stadskaalt van Leiden, LEIDEN KB In Leiden zijn de straten breed en wit. De grote wegen zijn geel en autobussen rijden er over rode lijnen. De huizen hier zijn oranje, de monumentale gebouwen rood en het stadhuis, dat is blauw. Wie het niet ge looft, pakt maar een plattegrond van de stad waarop alle kleuren naast elkaar liggen, als verfstrepen op een palet. De kaartenmaker Falkplan Suurkamp in Eindhoven maakt sinds een kwart eeuw ie der jaar een nieuwe plattegrond van de stad Leiden. Ook dit jaar verschijnen 30.000 exemplaren van de herziene plattegrond. In augustus, want dat is de maand dat eerste jaarsstudenten hun nieuwe woonplaats gaan verkennen en een derde van de hele oplage kopen. Eenmaal slechts heeft de car tograaf van Falkplan in Leiden rondgelo pen, maar de ligging van de straten en ge bouwen hebben zich volmaakt in zijn hoofd vastgezet. Een goede kaartenmaker ziet de stad van bovenaf, zelfs als hij tussen de huizen door loopt. De cartograaf sloopt de stad en maakt van het hoogste gebouw een vlek. De Pieterskerk wordt onder zijn hand een paarse verfklodder, de derde dimensie wordt een plat vlak. De goede kaartlezer herbouwt de stad bij het kijken op de plat tegrond en maakt van de blauwe inkt weer water. De bezoeker laat zijn vingers glijden over de lijnen en zegt: rechtdoor langs deze straat en dan bij dat gebouw linksaf, dan kom ik zo bij het Stadhuis. Zo wordt de stad weerspiegeld in de platte grond, die echter wel een lachspiegel is. Als Leiden wordt opgebouwd volgens de stads- kaart, vertoont de stad daarna een verras sende aanblik. De Marekerk en de Harten- brugkerk zijn helemaal verdwenen, terwijl de huizen zijn gekrompen. De straten zijn breder geworden, waarbij de Breestraat zelfs de reusachtige breedte van 30 meter heeft gekregen. De cartografen van Falk noemen dit ver schijnsel 'generaliseren', het opzettelijk ver vormen van de werkelijke situatie om de kaart duidelijk te maken. Als alle gebouwen worden afgebeeld, staan op de kaart onont warbare kluwen van vlekken, strepen en onleesbare straatnamen. Straten op ware grootte ziin als haardunne lijntjes niet meer te zien. Falkplan bewerkt daarom de kaar ten van het Cartografisch Instituut voor de stadsbezoeker, die geen behoefte heeft aan elke greppel. Omroep Rijnland ligt in de clinch met haar eigen ouderen- redactie omdat ze het program ma voor 55-plussers op een an der tijdstip wil uitzenden. Tot nu toe ging het iedere donder dag van 11.00 tot 1230 uur de ether in. Dat is nu veranderd in een tijdstip aan het eind van de donderdagmiddag. Volgens de lokale omroep is het ouderen programma een vreem de eend in de ochtend-bijt. om dat de vroege programma's een vlot karakter hebben met veel muziek en weinig gepraat: een soort Radio 3-fonnule. "Het is een beetje vreemd om daar an derhalf uur gepraat tussen te zettenaldus Rijnland-be stuurslid Hans van Klinken. De ouderen, die al jaren een eigen programma maken, zien het helemaal niet zitten om te ver kassen naar een ander tijdstip. Volgens hen is het vroege mid daguur ideaal, omdat veel be jaarden dan aan de koffie zitten. legen de avond zijn velen de deur uit om te eten en daarom niet in staat om naar de radio te luisterenOmdat Rijnland wei nig toeschietelijk leek om de zaak te bespreken, besloot de ouderen-redactie op te stappen. Vervolgens ging de Stichting Overkoepelende Omroep Lei den (SOL) zich bemoeien met het conflict. Deze stichting krijgt in 1992 een zendmachti ging als regionale omroep. Ze verzorgt zelf geen uitzendingen, maar gaat functioneren als or gaan dat de programma's door geeft. Omroep Rijnland moet zich vanaf volgend jaar dus bij de SOL vervoegen om zendtijd LBP6N» JK r-i-r— Op koninginnedag ïtüi I 335) bol van de activiteiten. Voor de tweede maal organiseert de Vereniging Koninginnedag Lei den (VKL) diverse evenementen in en om de binnenstad. Nieuw in het programma is een Oranje Kinderkennis op het Pieters plein. Ook wordt voor het eerst 'hondendemonstratie' ge geven in het Huigpark Voorafgaand aan Koninginne dag wordt op zaterdag 27 april door de Nederlandse Bergsport vereniging een giganusche vlag gedrapeerd rondom de stad nuistoren. De VKL hoopt hier te bereiken dat meer Lei- denaren de vlag uitsteken. Aan de actie is een wedstrijd ver bonden. Voorwaarde om een prijs te winnen is dat de deelne- de nationale driekleur uit hangen. De feestdag begint om 09.00 uur met de officiële vlaghijsing op het Stadhuisplein. In samen werking met de markt- en ha vendienst van de gemeente wordt wederom een vrijmarkt georganiseerd, waaraan kinde ren tot 16 jaar kunnen dedne men. De markt wordt in de di recte omgeving van het stad huis gehouden en begint om 10 00 uur. Professionele han delswaar wordt geweerd, omdat de markt hier niet voor bestemd Op het Stadhuisplein wordt een Oranje Sportmarkt gehouden. Vanaf 10.00 uur zullen diverse verenigingen een wedstrijd af werken in uiteenlopende spor ten. Om 13.00 uur is er boven dien een voetbalwedstrijd tus sen bekende leidenaren Onder anderen oud-internationals zijn hierbij van de partij. Om 15.30 uur wordt het Stadhuisplein ter afsluiting van de feestdag door de brandweer volgespoten met schuim, waardoor de jeugd naar hartelust kan waden. Voor het eerst dit jaar krijgen liefhebbers de kans om met een kabelbaan over de Nieuwe Rijn te roetsjen. Een deel van het water in de gracht wordt hier voor eerst grondig gereinigd, in verband met eventuele valpar tijen. De hondendemonstratie' wordt georganiseerd door de Kynologen Vereniging Rijnland en begint om 10.00 uur in het Huigpark aan de Maresingri. le der heel uur zijn er demonstra ties in puppy opvoeding en training van behendigheid en gehoorzaamheid. Naast bovengenoemde activi teiten worden in samenwerking met verschillende wijk- en buurtverenigingen nog vele an dere festiviteiten gehouden. Via de Oranje-krant, die door de VKL huis aan huis wordt ver spreid, zullen de leidenaren hierover nader worden geïnfor meerd te verkrijgen. SOL-Bestuurder A. Abcouwer heeft geen goed woord over voor de houding van Rijnland. Hij wil graag een gesprek met de opgestapte ou deren-redactie, om haar over te halen de draad volgend jaar weer op te pakken IV M)| geeft de ouoeren het huidige tijdstip van uitzending onmid dellijk terug. Voorts denken we aan een aparte ouderen-om roep aldus Abcouwer. Het conflict leidde er tevens toe dat de Stichting Ouderenwerk en de Leidse afdeling van de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ou deren (ANBO) hun financiële bijdragen aan de omroep beëin digden Van Klinken van Om roep Rijnland betreurt dit be sluit. "We zijn de ouderen en hun twee organisaties zeer er kentclijk voor de medewerking die ze al jaren verlenen. Er is ons dan ook veel aan gelegen de zaak op te lossenDit betekent volgens de bestuurder geens zins dat de ouderen op voor hand hun zin krijgen lk blijf erbij dat het aangeboden ti|<i stip ideaal is. het is een van de meest geliefde en best beluister de uren", meent het bestuurs lid. Samenwerking Zuid-Holland Tsjechoslowakije i Milieu van de I Sjrt hoslow.ikiie rn .1. pn> vincie Zuid-Holland gaan sa menwerken op het gebied van de bestrijding van milieuveruii ling. De twee partijen hebben dit vastgelegd in een intentie verklaring Er is samenwerking is op het terrein van het alge meen milieubeheer, de bestnj ding van luchtverontreiniging en energiebesparing, het verwi| deren van industrieel en huis houdelijk afval en de bodem sa n.-nng De intentieverklaring is gete kend aan het slot van bet be zoek dat de Tsjechische delega tie de afgelopen dagen heeft af gelegd. Nederland heeft veel meer kennis over milieube scherming en het opruimen van verontreinigingen. De samen werking zal dan ook vooral hulp van deze provincie aan Tsjecho slowakije zijn De provincie Zuid Holland steekt hier tijd en geld in omdat, zo blijkt uit de inlcntievrrkla ring. milieuvervuiling niet stopt bij de landsgrenzen. De milieu problemen in Noord Bohemen (de delegatie was uit deze pro vincie afkomstig), ziin gigan tisch. Zo wordt er veelal nog op kolen gestookt waardoor onder meer zure regen een groot pro bleem is. LEIDEN - Voor de zoveelste maal is het vredesmonument bij Molen de Valk bekliederd. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt het beeld evenals het herdenkingsmonument aan de Haagse Schouwweg voor de viering van de bevrijding gereinigd. Dit is echter allerminst een garantie dat dodenherdenking met fatsoenlijk uitziende mo numenten plaats kan vinden. Vorig jaar werd het vredesmonument onmiddelijk na de schoonmaak weer voorzien van enkele macabere hakenkruizen. FOTO NOC VAST De gymnastiek en vollevbalvrrrniging Groen-Wit houdt zondag middag in de 5 mei hal de regionale Demogyjada In een jazz dansspektakel' zullen verenigingen uit de regio .ravenlandcn de omstreken van Den Haag. leiden en het Westland hun kunnen to nen. Volgens de organisatie belooft het een kleurrijk feest van mu ziek, jazzdans en geluid te worden Demogyjada staat voor DF monstratie, jazzGYmnastiek en IAzzi)An*. De Demogyjada moe! het publiek een indnik geven van de verschillende mogelijkheden op dit eebicd Hoewel de manifestatie is geen wedstrijd is. preft ze de deelnemende verenigingen wel de gelegenheid een plaats te verwerven op de landelijke Demogyjada De selectie hiervoor ge beurt op basis van originaliteit De organiserende vereniging Groen-Wit zal nie! ontbrrkm op hef 'spektakel De lazzgroep van de ze vereniging gooide vorig jaar nog hoge ogen bij oc eveneens door deze club georganiseerde finale jazz-gymnastiek. OP NAAR VAN OER PLOEG! Md vertrouwde Mm voor RAMEN EN DEUREN. WAND EN PIAFONOIEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor mwatouw dl renovMt IMgevoevO «i onvenmUtu* UW v*n Md kwWMSTf. SCHUCD Ondertwudurm. levertHjr n Uw» Wufdl. VOUMï «ooi w» ttkmdiidi oertecr oc mul gomuM Md gdwd voorren van Kom gewoon m ones op uw gem* bdupien We geven u grug utlgdxW Khm KURSTSTOf OM OP TE ROUWE*

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19