Duin Lasten niet omhoog Katwijks bedrijf hervat deel produktie aan Hendrikkade 'Mama, zijn we nu ook vluchteling geworden?' LBO wil steun gemeenten Dinsdag 16 april 1991 13 EN BOLLENSTREEK NIEUWSLIJN Katwijk helpt Thailand De Katwijkse Prins Willem Alexanderschool voert onder het motto 'Kinderen helpen kinderen' actie om de bouw van een jeugdhuis in Chiangmai in Thailand te steunen. Hoogtepunt van de actie vormt zaterdag 20 april een grote fancy-fair met rom mel- en kindermarkt naast allerlei andere activiteiten. Het jeugdhuis waarvoor de schoolkinderen zich inspannen, is nodig om de Thaise kinderen op te vangen en daarmee te voorkomen dat ze in de prostitutie of de kinderarbeid terechtkomen. De fan- cy-fair begint om 10.00 uur in de school aan de Parsstraat. In tunnel anti-graffitilaag De tunnel onder de spoorbaan in Voorhout krijgt een speciale coating waardoor graffiti makkelijk kan worden verwijderd. Eni ge tijd geleden is een deel van de tunnel, die geregeld het doel wit is van de graffiti-beoefenaars, voorzien van deze speciale be schermende laag. Het schoonmaken van de tunnel bleek op die plaats zo veel makkelijker dat nu de hele tunnel van een anti- graffitilaag wordt voorzien. De coating kost bijna 15.000 gulden. Trainingsveld FC Lisse De voetbalvereniging FC Lisse krijgt een nieuw trainingsveld. Een van de oude nalrverharde trainingsvelden wordt vervangen door een zogenaamd 'gebako-veld'. De toplaag van dit veld be staat uit zand en gebakken kleikorrels. Voordeel van een derge lijk veld is dat het, behalve bij zeer extreme weersomstandighe den, permanent en intensief gebruikt kan worden. Alleen de toplaag moet vlak worden gehouden. De voetbalvereniging draagt zelf 30.000 gulden bij aan het veld, de gemeente Lisse be taalt 142.000 gulden. Discussie over toerisme in Katwijk Het Katwijkse CDA houdt vanavond een discussie-avond met als thema 'toerismebeleid in Katwijk'. Tot nu toe heeft de gemeente vooral een gedogend toeristisch beleid gevoerd, waarbij niet be wust werd gestreefd naar het binnenhalen van zoveel mogelijk gasten. Het college van burgemeester en wethouders vindt dat Katwijk zich meer zou moeten profileren als badplaats voor een publiek van gezinnen met kinderen en oudere rustzoekers. Wet houder W. van der Plas en raadslid A. van der Plas zullen de dis cussie-avond inleiden. De bijeenkomst wordt gehouden in zaal De Hoeksteen aan de Burgersdijkstraat en begint om 20.00 uur. Mozaïekwedstrijd Lisse vervroegd De bloemenmozaïekwedstrijd in Lisse wordt met een week ver vroegd. De wedstrijd wordt op 27 april gehouden in plaats van op de geplande 4 mei. Belangrijkste reden is het mooie weer van de laatste dagen waardoor de bloemen te snel in bloei zijn geko men. De VW-commissie Mozaïekwedstrijden vreest dat hier door op 4 mei onvoldoende bloemen beschikbaar zijn. Voorzitter E. Annaert overweegt de Lissese mozaïekwedstrij den, die traditioneel de week na het bloemencorso worden ge houden, definitief te vervroegen. "We hebben de wedstrijd al een paar keer naar voren moeten halen. De hele natuur lijkt wel aan het veranderen. We moeten er zachtjes aan gaan denken om het evenement de week voor het corso te houden". Schiphol geeft 50 mille voor schouwburg De luchthaven Schiphol heeft gisteren een bedrag van 50.000 gulden geschonken aan de ge meente Haarlemmermeer. Pre sident-directeur Den Besten overhandigde het geld, dat is bestemd voor het in aanbouw zijnde cultureel centrum, giste ren tijdens een sobere bijeen komst op de luchthaven ter ge legenheid van het bereiken van het hoogste punt van de nieuwe E-pier. De bouw van de nieuwe, vijf de, pier van Schiphol bereikte gisteren het hoogste punt van vijftien meter hoogte. De direc tie van Schiphol besloot alle feestelijkheden rond het heug lijke feit af te gelasten in ver band met een dodelijk ongeval op de luchthaven, vorige week. Een 20-jarige monteur uit Pur- merend kwam tijdens werk zaamheden aan een elektrici teitsleiding bij een taxibaan door elektrokutie om het leven. Tijdens een korte speech bij de overhandiging vertelde direc teur Den Besten dat het verkeer en vervoer op Schiphol weer aan begint te trekken. Als gevolg van de Golfcrisis en de angst voor terroristische aanslagen daalde het aantal passagiers in het eerste kwartaal van dit jaar met negen procent ten opzichte van de eerste drie maanden in 1990. De maand februari vorm de een absoluut dieptepunt met een daling van 16,5 procent In middels trekt het vervoer weer aan en is er weer sprake van een lichte groei ten opzichte van vo rig jaar. Om het nieuwe cultureel cen trum uit te kunnen rusten met allerlei extra's, heeft de ge meente Haarlemmermeer on der aanvoering van burgemees ter de afgelopen tijd allerlei be drijven in de polder benaderd met de vraag 'De Meerse' te sponsoren. Deze 'bedelactie' heeft inmiddels een bedrag van 2,6 miljoen gulden opgeleverd dank zij bedrijven als Sony, Smit's Bouwbedrijf, Vermeer en Schiphol. Katwijk vangt zelf financiële tegenvallers op KATWIJK De Katwijk worden dit jaar niet ge confronteerd met tussentijdse lastenverhogingen. De gemeen te is in staat een aantal financië le tegenvallers zoals een stij ging van de kosten voor de ver werking van huisvuil met ei gen geld op te vangen. De situatie voor volgend jaar omschrijft wethouder van fi nanciën J. van der Plas echter als minder rooskleurig. Met na me de bezuinigingsmaatregelen die het Rijk in het kader van de zogenaamde Tussenbalans heeft aangekondigd, zullen van invloed zijn op de inkomsten van de gemeente. Voor 1992 wordt een korting van 343.000 gulden verwacht en voor 1994 zal de landelijke overheid zelfs ruim 600.000 gulden minder op de rekening van de kustplaats storten. Van der Plas noemt het dan ook tijd voor een diepgaande bezinning op de uitgaven van de gemeente. "We zullen het aantal nieuwe plannen moeten terugbrengen of gaan snoeien op zaken geld uittrekken", meent de wet houder. Van der Plas erkent dat hij de afgelopen jaren al meerdere ke ren 'slecht weer' heeft voor speld. En dat evenzoveel keer achteraf bleek dat de gemeente uiteindelijk behoorlijke bedra gen overhield.Vanaf 1985 be droeg het overschot op de jaar rekening gemiddeld zo'n 1,6 miljoen gulden: geld dat vol gens de begroting had moeten worden uitgegeven aan allerlei In een oud pand van Parleviiet Van der Plas aan de Prins Hendrikkade is de verwerking van de eerste vis gistermiddag weer begon nen. FOTO DtCK HOGEWONWO Door brand verwoest bedrijf treft noodmaatregelen Het zondag door brand verwoeste bedrijf Parleviiet Van der Plas heeft provisorisch al weer een deel van de produktie hervat. In een oude behuizing van het bedrijf aan de Prins Hendrikkade in Katwijk is een verwerkings- lijn opgezet, waar gistermiddag de eerste vis door de handen van de medewerkers ging. Ook elders op dit complex rijden alweer de vorkheftrucks rond om de uit IJmuiden aangevoerde vangst te verwerken. allergrootste ramp. De belang rijkste materialen waren echter opgeborgen in een brandvrije kluis en bleken gistermiddag bij het openen nog in perfecte staat. De directie en administratie van de onderneming hebben inmid dels hun toevlucht gezocht in een onderkomen van de be- drijfsaccountant, aan de achter zijde van een voormalig bank gebouw op de hoek Voorstraat- /Noordeinde. Met inderhaast aangelegde telefoonverbindin gen en op bijeengesprokkeld meubilair worden hier weer de eerste contacten met de klanten gelegd. De directeuren J. van der Plas en D. Parleviiet voeren de eerste van een reeks bespre kingen met schade-experts van de verzekeringsmaatschappijen. Met het fabrieksgedeelte is bij de brand ook alle kantoorruim te van het bedrijf in vlammen opgegaan. Directeur Van der Plas omschreef het verloren gaan van de administratie direct na het gebeuren dan ook als de Recherche De uitgebrande bedrijfsgebou wen van Parleviiet Van der Plas en het ernaast gelegen on derkomen van M. Parleviiet zijn met dranghekken hermetisch afgesloten voor het publiek. Be ambten van een particulier be veiligingsbedrijf zorgen ervoor dat niemand op het terrein komt die er niets te zoeken heeft. Een team van de techni sche recherche is binnen in de nog smeulende puinhopen op zoek naar aanwijzingen die dui delijk kunnen maken hoe het vuur heeft kunnen ontstaan en wil daarbij zo min mogelijk op de vingers worden gekeken. Een andere reden om ongenode be zoekers op afstand te houden is mogelijk instortingsgevaar van de muren die nog overeind staan. Aan de kant van de Tram straat kunnen de 'rampentoe risten' wel tot vlakbij de uitge brande gebouwen van het be drijf komen. Enkele tientallen Katwijkers werpen een blik door de ramen, die voor een deel nog schuingaan achter de zonwe ring. Een schaalmodel van één van de trawlers van de rederij- poot van het bedrijf is één van de weinige zaken die in het in terieur nog herkenbaar zijn. Twee Katwijkse vrouwen weten met zekerheid te melden dat het vuur is aangestoken. Ook hier lopen veel functionarissen in 'verzekerings-blazers' rond. Kwaliteit Bij het koelhuis aan de Tram straat waar een lading garnalen ligt opgeslagen van E. Parleviiet (een familielid van de 'Parle- viiets' van Parleviiet Van der Plas), rijdt een truck met opleg ger voor. De inhoud van de ge deeltelijk door brand verwoeste opslagruimte wordt overgela den in de wagen. De diepgevro ren pakken garnalen zien er op het oog nog goed uit. "De kwa liteit is prima", roept 'pa' D. Parleviiet schertsend vanuit de zwartgeblakerde ruimte. Hij draait zich naar een omstander die zich erover verbaast dat hij nog zo luchtig kan reageren. "Nou ja. }e moet nooit je goede humeur verliezen", is zijn reac tie. In het gebouw van de Vereni ging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) zijn schoonmakers be zig het meubilair en de appara tuur van een laag roet te ont doen. De medewerkers hebben zondag al een eerste improviso- rische radio-uitzending achter de rug en de banden met non stop muziek voor overdag draaien ook al weer op volle toeren. Even leek het er zondag op dat ook dit onderkomen dat wordt gehuurd van haring handelaar T. Hoek in vlam men zou opgaan. Uit voorzorg was al een deel van de appara tuur weggehaald. Ook het nieuwe pand dat de VLOK op korte termijn wil be trekken. de voormalige visafslag aan de Prins Hendrikkade is er ongeschonden afgekomen. "Dat was eigenlijk het eerste dat we hebben gecheckt", zegt een medewerker Komende zater dag wil de lokale omroep pro- berao üd int11>; bwkwi slag van de brand via de kabel bij de Katwijkers op de buis te knfepen Na brand maken Katwijkers huizen weer schoon Maandagmorgen tien uur. De deuren van de flats aan de Tramstraat in Katwijk staan vrij wel allemaal open. Een frisse wind moet de huizen ontdoen van stank en walm. De restan ten van de visverwerkende be drijven Parleviiet Van der Plas en M. Parleviiet liggen er verla ten bij. Dertig uur na het begin van de brand is er nog steeds rookontwikkeling. Tijdens de brand was die zo hevig dat de gevels van de flats aan de ande re zijde van de straat donkerder zijn gekleurd. De koffie in verschillende hui zen staat klaar. "Maar pas op als u gaat zitten, het kan zwart zijn van het roet". De bewoners zemen, boenen en ragebollen. Speciale schoonmaakmiddelen zijn in de vroege morgen reeds ingekocht. Kleren, dekbedden en gordijnen worden gelucht. Mevrouw J. van Duijn is buiten bezig. Ze is de consternatie nog niet helemaal te boven. "Ik was zondagnacht echt even hele maal van de kaart. Mijn man zit in een verzorgingshuis, dus je schrikt vreselijk als zo vroeg de bel gaat. Mijn zoon heeft me opgehaald. Toen ik gistermid dag rond twee i hing hier nog ee we gloed in de kamer". "Ik had net de hele schoonmaak gedaan", gaat ze verder. "Maar als je hand je Bewoners zemen, boenen en ragebollen Hegeman, heeft in de huiska mer al zijn verzekeringspapie ren klaar lig gen. Hij zal een poging on dernemen om de buitengevel i de i het nachtkastje haalt, is hij ge lijk zwart. Het i gen gezamen lijk gereinigd te krijgen. Voorts zullen de verzeke- ringsmaat- nbegrijpelijk schappijen de komende dagen dat het roet blijkbaar door de veel schadeclaims ontvangen kieren en de spleten naar bin nen is gekomen. Maar ik ben dankbaar dat het allemaal zo goed is afgelopen voor het reinigen van dekbed den, kleding en gordijnen. Een andere bewoner van de Tramstraat, P. Ouwehand, wil mand gewond is geraakt of vooral de Valkenburgse brand- overleden". Even verderop in de flat zijn de bewoners samen aan de slag gegaan. Terwijl mevrouw J. de Mol de spons in de emmer uit knijpt, komen de gebeurtenis sen van zondagnacht boven. 'Toen ik mijn dochter Leonie weerlieden bedanken. "Zij zijn met vier man bij ons op dak ge klommen en hebben zo onze woningen gered. Het was niet zomaar een brandje. De roet- vlokken lagen in DuinreU". De bewoners van de service flat Zwanenburg hebben daar- de auto droeg entegen in huis weinig overlast en ze al het lawaai hoorde c vlammen en de rook zag, vroeg ze: "Mama, zijn we nu ook vluchteling geworden?" De administrateur van de ver eniging van eigenaren van de 27 woningen aan de Tramstraat, R. walm en roet. Mevouw I. van der Plas: "De wind stond niet recht op onze flat. In huis hoeven we niet te poetsen. We zijn tijdens de evacuatie fantas tisch opgevangen. Ik ben niet meer zo best ter been en kon niet gemakkelijk in de auto ko men. Ze hebben me in sporthal Cleijn Duin ook weer goed ge holpen met de spuiten, ik heb suiker". G. Haasnoot is zoals hij het zelf zegt 'alleen met de schrik vrijgekomen'. Haasnoot wil net als mevrouw van der Plas de 'fantastische GOR-mensen' be danken. GOR staat in Katwijk voor Gewondenzorg Onder Rampomstandigheden. De GOR-leden waren het die be halve het vervoer, ook de op vang en het verblijf van de cva- cué's hebben geregeld. "Ik weet zeker dat ik namens alle men sen hier in de flat spreek als ik hen een extra pluim geef' De bewoners van de Gashuis- hof, die overigens niet zijn geë vacueerd, zijn maandagmorgen eveneens druk in de weer. Me vrouw G. Guyt (82 jaar) is juist Waar met de buitenboel. "Ik heb gelukkig hulp gehad, maar het was toch een zware klus omdat de ramen en de deuren allemaal heel vettig waren. Mijn buurvrouw is ziek en kan het niet alleen. Waarom komen ze haar van de kerk, de gemeente of de ouderenzorg niet even helpen? Ik kan net mijn eigen huisje schoonmaken. We heb ben toch niet zelf om die troep gevraagd?' huurder, dus de buitenkant niet dat het op onze weg ligt r De Stichting Gasthuis heeft moeten de mensen natuurlijk hen daarbij te helpen' deze huizen in verhuur Ge- zelf schoon maken" F Mulder meentevoorlichtrr H rerritse vraagd naar eventuele hulp voor van de Stichting Bejaarden werk antwoordt "Het schoonmaken de bewoners antwoordt G. antwoordt als volgt op de vraag en reinigen gaat de grmerntr Haasnoot van de stichting: "Het of de bejaarden in het hofje op zichzelf niet aan Dit soon zal wel loslopen. We weten er hulp kunnen verwachten: "Er is zaken valt onder de verzekering niks van en we doen er niks mij niets van hekend dat ze van de mensen zelf De brand is aan. We zijn een gewone ver- daarom vragen. Ik denk ook niet onze schuld en daarom zijn. RAYMOND VAN DER LANS redt Voorhout» peuter van verdrinkings dood 15 Een compleet bloembollenbe- drijf van rairjimaal zes hectare. Daarover wil het laboratorium voor Bloembollenonderzoek (LBO) in juni kunnen beschik ken. Op dit bedrijf moet in de komende jaren onderzoek wor den gedaan naar bollenteelt waarbij gebruik wordt gemaakt van minimale hoeveelheden be strijdingsmiddelen. Het LBO heeft de gemeenten in de Duin* en Bollenstscek inmiddels om financiële «run voor dit onder* zoek gevraagd Het ministerie van landbouw heeft twee jaar geleden toe stemming gegeven voor het op zetten van twee proefbedrijven voor onderzoek naar gcintc greerde bloembollenteelt. Het is de bedoeling dat op de proefbe drijven een manier van bollen telen wordt ontwikkeld waarbij het milieu ao weinie mogelijk schade oploopt. Behalve het ge bruik van minimale hoeveelhe den bestnjdingsmiddelen. moe ten ook middelen worden ge bruikt die het milieu zo weinig mogelijk belasten. Bij het on derzoek mag echter niet uit het oog worden verloren dat de bol lenteelt economisch haalbaar moet blijven. De nieuwe teelt- methoden moeten daarom op de bestaande bedrijven kunnen worden toegepast. Onderzoek Twee jaar geleden is in Noord- Holland al begonnen met hef onderzoek naar de geïntegreer de bloembollenteelt. Op hit proefbedrijf in St. Maartensbrug staan de eerste bloembollen af in bloei. De Dienst Beheer landbouwgronden van het mi nisterie van landbouw heeft in- op juni i een tweede proefbedrijf aan te kopen. Directeur van het LBO. R. Bogers: 'Twee proefbedrijven in verschillende bloembollenrr gio's zijn noodzakelijk omdat de gronden in Noord en Zuid- Holland verschillen. In Zuid Holland vind je bijvoorbeeld grof zand en in Noord-Holland fijn zand. Verschil Daarnaast is er nog het verschil tussen een dik /andpakket waarbij je de grond kunt diep- delven om ziektekiemen kwijt te raken. Dat kun je met een dunne zandlaag niet doen. Ver der zijn er verschillen in de zuurgraad van de grond waar door je in Noord-Holland prak tisch geen proeven met hva rinthen kunt doen Dat moet dus op het proefbedrijf in Zuid- Holland grbéuren Voor Ho gers is een andere belangrijke uilen om een tweede proefbe drijf in Zuid-Holland te begin ncn. het zogenaamde 'demon stratie-effect Bollcntclrrs uit de directe omgeving kunnen snel het resultaat zien van ver schillende proeven. Toezegging Voor de exploitatie van het Zuidhollandse proefbednif en het onderzoek is inmiddels bij na 1,2 miljoen gulden toegr- zrgd door het ministerie van landbouw. Het Pmduktschap van Siergewassen draagt een zrlfdr bedrag bij De provincie Zuid Holland heeft 4.5 ton van dr gevraagde 9 ton toegezegd. Het LBO heeft aan de gemeen ten m de I >um en Bollenstreek het resterende bedrag van 4.5 ton gevraagd."Als tien gemeen ten jaarlijks een bedrag van 7.500 gulden bijdragen, kan het onderzoek zes jaar lang door gang vinden", aldus directeur Bogers Als de gemeenten uit de regio niet bereid zijn geld op tafel «e leggen voor het proefbedrijf voorziet Bogers dat in bet be staande of nieuwe onderzoek op het LBO moet worden gr sneden. "We willen nu vier mensen aantrekken voor bet proefbednif. Als er onvoldoende geld is, kunnen we minder mensen aanstellen en moeten de huidige onderzoekers op hef l-BO men tijd besteden aan het werk op bet proefbedrijf, liet proefbedrijf gaat echter zeker door

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13