Kok bagatelliseert financieringstekort Kok begint een klein beetje durf te tonen Banken willen actie tegen overvallen Geen twee procent overschrijding' Finkensieper mikpunt van slachtoffers Inzameling oud papier 'gered* Hirsch Ballin wil snijden in de reclassering Omega Randstad nam ook het vuilste afval Uitstoot verzuring door landbouw kan stuk lager' Eén overvaltwee berovingen ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Minister Kok (financiën) is niet van plan nu al vergaande conse quenties te verbinden aan de voorspelling van een aantal topambtenaren, donderdag dat het financieringstekort dit jaar op 6,75 in plaats van 4,75 procent zal uitkomen. Omgere kend in guldens gaat het om een bedrag van ongeveer negen miljard gulden extra. De topambtenaren, verenigd in de CEC, baseerden zich bij hun voor spelling op de gang van zaken in de eerste drie maanden van dit jaar. Minister Kok tekent daar echter bij aan dat er enkele factoren zijn die het beeld vertroebelen. Zo zijn de uitgaven voor de soci ale vernieuwing (zo'n 1 miljard gul den) voor heel 1991 begin dit jaar al gerealiseerd. De versnelde belastin ginning, waartoe het kabinet eerder besloot, heeft pas effect aan het eind van dit jaar maar moet zo'n twee miljard gulden opleveren, aldus Kok. Daarnaast is, in tegenstelling tot 1990, in de eerste drie maanden van dit jaar al 3,6 miljard gulden in de sociale fondsen gestort. Het be- DEN HAAG/BILTHOVEN (ANP) De uitstoot door de landbouw van de verzurende stof ammoniak zal aan het einde van de eeuw drie kwart lager liggen dan op dit mo ment. Dat stelt het Landbouwschap in een reactie op het verzuringson- derzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). De huidige bijdrage van de landbouw aan de verzuring blijkt hoger dan gedacht. Het schap baseert zijn optimisti sche verwachtingen op de uitvoe ring van het Plan van Aanpak Am- moniak-emissie. Het plan verplicht boeren onder meer om mest in de grond te injecteren of onder te wer ken. Dat zou de uitstoot van ammo niak al halveren. Het ministerie van vrom meent dat op regionaal niveau wellicht maatregelen moeten worden geno men als inkrimping van de veesta- treft hier de betalingen voor aaw en aww. Wanneer er met al deze factoren rekening wordt gehouden, is er vol gens Kok wel sprake van een finan cieringstekort dat dit jaar hoger uit komt dan de afgesproken 4,75 pro cent. De overschrijding zal echter geen twee procent worden, zoals de CEC heeft voorspeld. Kok noemt het oplopende financieringstekort wel een waarschuwing. Eerder maakte de bewindsman al bekend dat het financieringstekort volgens de meest recente bereke ningen dit jaar op ongeveer 4,9 pro cent zou uitkomen. Of die voorspel ling houdbaar is, moet over een maand blijken bij de Voorjaarsnota: pel. Het gaat dan vooral om gebie den met een hoge veedichtheid. De agrarische sector vindt echter dat uitsluitend technische maatregelen aanvaardbaar zijn. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) gaf vrijdag een toelichting op de re sultaten van een grootschalig on derzoek naar verzuring. Uit het on derzoek blijkt dat de verzuring in de afgelopen tien jaar is afgenomen. Daarnaast werd bekend dat de veehouderij een grotere bijdrage le vert aan de verzuring, dan tot nu toe bekend was. De ammoniak uit de mest van varkens, kippen en runde ren komt ook weer veel eerder op de grond terecht dan aanvankelijk werd gedacht. Dat betekent dat na tuurgebieden in de omgeving van regio's met veel vee meer te lijden hebben onder de verzuring, dan verder weg gelegen bossen. een stuk over de gang van zaken met de lopende begroting. Dan zal het kabinet ook moeten beslissen over eventuele aanvullende bezui nigingen, mocht het tekort te hoog uitkomen. In het regeerakkoord is een daling afgesproken met een half procent tot 4,75 procent. Kok wil daar keihard aan vasthouden. NOORDZEE Voor het eerst in haar bestaan heeft de Nederlandse Kustwacht de afgelopen week een grootscheepse visserijcontrole op de Noordzee gecoördineerd. Gespecia liseerde ambtenaren van de Alge mene Inspectiedienst (AID) contro leerden op volle zee onder meer de mazen van de netten. Op de achter grond een Marinevaartuig dat de inspecteurs aan boord van de vis- kotter bracht. (foto and Automarkt moet tijdelijk dichf UTRECHT (ANP) De automarkt in Utrecht moet tijdelijk worden ge sloten of tijdelijk elders worden on dergebracht. Over dat voorstel van het college van B en W gaat de ge meenteraad maandag in een extra vergadering praten. In elk geval zal de automarkt ko mende dinsdag voor de laatste maal in deze vorm plaatsvinden, aldus een gemeentewoordvoerder gister avond. De automarkt wordt de laatste weken zo druk bezocht dat omwo nenden erg zijn gaan klagen. Veel potentiele kopers logeren al de nacht ervoor buiten op straat. ming is van Ruding). Dat beeld sloeg echter snel om toen de kabi netsdiscussies wel erg lang gingen duren. De druppel die de emmer deed overlopen, was de Tussenba lans. Bijna twee maanden besprak het kabinet het geheel. Tot grote woede van vooral het CDA dat Kok openlijk verweet geen keuzen te maken. Hij lijkt de verwijten van de grootste regeringspartner goed in de oren te hebben geknoopt. Dezer dagen zond hij de zogenoemde Ka derbrief aan het kabinet: een stuk waarin in grote lijnen wordt aange geven hoe de financiële problemen voor het komend jaar opgelost moe ten worden. Offensief Kok kiest in die brief wel voor con crete bedragen en maatregelen om dat geld bijeen te brengen. Het of fensief is geopend. Kok wikt en be schikt en wie het er niet mee eens is, moet maar met alternatieven .ko men die een gelijk bedrag opleve ren. Nu zijn de problemen niet kinder achtig. Ondanks de Tussenbalans kwam het kabinet in 1994 nog 3 mil jard gulden te kort om de doelstel ling, het financieringstekort tot 3,25 procent terug te dringen, te halen. NIJMEGEN (ANP) - In kranten van de Perscombinatie (De Volks krant, het Parool en Trouw) is op nieuw een hausse van advertenties tegen de tot zes jaar veroordeelde ex-psychiater/directeur van de Heldring Stichtingen in Zetten, H.O.Th. Finkensieper, losgebar sten. Slachtoffers van F. verenigd in het Landelijk Steunpunt Zetten plaatsten gisteren 37 mini-adverten- ties in onder meer De Volkskrant. De advertenties drijven de spot met het feit dat Finkensieper zich in z'n privacy voelt aangetast door eerde re advertenties gericht tegen zijn persoon. "Finkensieper, je moet maar zo denken: beter aangetast in je privacy dan in je kruis'V'Finken- sieper blijf van het Steunpunt af. Aan de slachtoffers heb je al geze ten" en "Finkensieper wij laten ons de mond niet snoeren", aldus enke le van de advertenties. Volgens Annie Bijnoord, woord voerster van het Steunpunt, is de advertentiegolf Finkensiepers ei gen schuld. "Hij heeft een journalist benaderd met het verhaal dat hij via een brief juridische stappen tegen de Perscombinatie zou gaan onder nemen vanwege de advertenties. Hij voelt zich in zijn privacy ge schonden omdat hij met naam en DEN HAAG (ANP) De organisa ties van werkgevers en werknemers in het bankbedrijf hebben in een ge zamenlijke brief aan minister Hirsch Ballin (justitie) aangedron gen op maatregelen tegen het toene mend aantal bankovervallen. Volgens de organisaties veroorza ken de overvallen blijvende psychi sche schade bij de werknemers. Met name wanneer het personeel vaker Bovendien diende zich voor ko mend jaar een probleem aan van zo'n vijf miljard gulden, volgens be rekeningen van het Centraal Plan bureau tenminste. Kok wil nu met zijn Kaderbrief beide problemen, 1992 en 1994, in één klap oplossen. Hij ziet daartoe mogelijkheden nu hij het probleem- 1992 geringer inschat dan het Plan bureau. Er kan volstaan worden met maatregelen van 3,6 miljard gulden. Bij zijn plannen wil Kok een aan tal zaken buiten beschouwing laten Er mogen na de Tussenbalans geen verdere lastenverzwaringen ko men. Die tasten alleen de koop kracht. de economie en de groei van het aantal banen aan. Ten tweede mag het beleid om meer mensen aan werk te helpen, geen schade on dervinden. Ten derde moeten over heidsinvesteringen in de economie ontzien worden. Ten vierde moet hoe dan ook het financieringstekort omlaag, zoals verwoord in het re geerakkoord. Wat wil Kok dan? Geen prijscom pensatie meer voor de departemen ten (opbrengst 865 miljoen in 1992 oplopend naar 2,7 miljard in 1994). Extra gaswinsten gebruiken (totaal 700 miljoen gulden). Het doortrek ken van besparingen die ministe- toenaam genoemd wordt. Logisch dat onze reactie is: nog meer adver tenties. want op de eerste plaats vin den wij dat deze man geen recht heeft op privacy en op de tweede plaats heeft hij er zelf voor gezorgd dat zijn naam landelijk bekend werd door de publiciteit te zoeken gedurende de rechtsgang". Complete adres In een van de mini-advertenties stond enkele weken geleden het complete adres van de ex-psychia ter, die op 14 mei bij de Hoge Raad in cassatie gaat tegen zijn veroorde ling. Ook zijn vakantiebestemming werd genoemd. Mevrouw N. Ebbe- ling van de advertentie-afdeling van de Perscombinatie: "Dat die adver tentie met het complete adres door gegaan is bij ons, is een grote fout geweest. Dat had niet mogen gebeu- een beroving meemaakt, nemen de gevolgen exponentieel toe. Ter illu stratie wijzen de organisaties erop dat vorig jaar 110 kantoren zijn overvallen, die al eerder doelwit van een beroving waren. Waarvan som mige kantoren tweemaal of meer en één kantoor zelfs zes maal eerder. In de brief van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) en de vakorganisaties wordt erop ge- nes in 1990 en 1991 al behaalden van circa 1 miljard gulden naar volgen de jaren. Het eerder laten ingaan van maat regelen uit de Tussenbalans, vooral kortingen op subsidies. Het eventu eel extra korten op subsidies (de re cent geopenbaarde Subsidiebijbel geeft daar genoeg mogelijkheden toe. ook voor de Kamer zelf om met voorstellen te komen). Het sneller laten- ingaan van maatregelen die het aantal arbeidsongeschikten moeten terugdringen (opbrengst 500 miljoen per jaar). De bewindsman zet zo zijn colle gae keihard voor het blok. De prijs compensatie-maatregel 'kost' De fensie bijvoorbeeld 650 miljoen gul den in 1994. Dan maar geen econo misch inproductieve tanks die al leen maar natuurgebieden kapot raggen. Collega Andriessen (econo mische zaken) zal de bij de subsidie korting volgens de Tussenbalans- besluiten al bereikte 'pijngrens' iets moeten verleggen. De Vries (sociale zaken) zal de uitgaven in de sociale zekerheid eindelijk in de hand moe ten krijgen. Premieverhogingen (zoals dit jaar met 0,5 procent) zitten er niet meer in. Een rechte rug? Keihard'' De ech te Kok' Alternatieven zijn welkom Bovendien is elke becijfering aan vechtbaar. Het schrappen van prijs compensatie is geen echte keuze. ren. Maar verder blijft ons beleid ongewijzigd. Iedereen mag mede delingen doen via een advertentie en deze meneer heeft zelf ook de pu bliciteit gezocht" De Perscombina tie wilde gisteren overigens niet zeggen of de brief van Finkensieper inmiddels ontvangen is. Dat was donderdag «nog niet het geval. De Zettense ex-psychiater, die in Nijmegen woont en daar filosofie studeert aan de Katholieke Univer siteit. heeft ook gesuggereerd dat verschillende inbraken in zijn flat veroorzaakt zouden zijn door de ad vertenties. Hij zou daar ernstig door gedupeerd zijn, omdat onder meer een geleende personal computer meegenomen is. Ook werd de auto van een toevallige bezoeker ver nield door onbekenden. Bijnoord: "We hebben de brief van Finkensieper nog niet gezien. Als hij het echter waagt het Steun punt aan te wijzen als de schuldige voor die inbraken en die vernieling, spannen we onmiddellijk een kort geding wegens smaad aan bij de rechtbank in Arnhem. Dat hebben we zijn advocaat ook laten weten. Het Steunpunt is daar niet verant woordelijk voor". De advocaat, mr. E. Sutorius uit Arnhem, is op va kantie en was daarom niet bereik baar voor commentaar. wezen dat in de eerste twaalf weken van 1991 al 126 overvallen hebben plaatsgevonden. Een onrustbaren de stijging ten opzichte van de eer ste maanden van vorig jaar. toen er ook al sprake was van een recor daantal. Als het zo doorgaat komt het aan tal bankovervallen dit jaar uit op het ongekende aantal van zeker 500 bankovervallen, aldus de brief schrijvers. tegen bijna 400 vorig jaar. De organisaties dringen er bij de minister op aan de aanpak van overvallen, zoals die in Amsterdam succesvol is gebleken, uit te breiden over de rest van Nederland. Vol gens mr. L.M. Overmars, directeur van de NVB. bestaat het vermoeden dat het probleem van de overvallen zal verschuiven van Amsterdam naar de rest van Nederland. "In Am sterdam is een daling bereikt van 31 procent, terwijl landelijk het aantal overvallen met 33 procent is geste gen". Overmars wijst erop dat in de af gelopen vier jaar 5300 personeelsle- De betrokkenen moeten zelf maar zien waar zij het geld vandaan ha len. Het zonder meer doortrekken van reeds geboekte besparingen naar komende jaren is een gok. Evenals het 'versnellen' van de Tus senbalans. Dat stuk stond al vol met vage formuleringen. Concreet werd het vrijwel nergens, ook niet over de haalbaarheid Kortom, Koks optreden oogt kloek, maar of het dat ook is. is zeer de vraag. En nu maar hopen dat de ontwikkelingen met de begroting 1991 niet ineens blijken tegen te val len. Dan kunnen we weer helemaal opnieuw beginnen. Belgische douane opnieuw in actie BRUSSEL (ANP) De Belgische douaniers voeren weer actie. Gis terochtend hebben ze stiptheidsac ties begonnen bij Meer. op de grens met Nederland, en (eveneens aan de Nederlandse grens) bij Moelingen in de Voerstreek. De acties duurden tot aan het begin van de middag. La ter werd ook de Antwerpse haven door de protesten van de grensbe wakers getroffen. De acties worden georganiseerd door de Unie van Financien. Ze Unie protesteert hiermee tegen de berichten en cijfers die de omloop doen over de herstructurering van de Belgische douane Volgens die berichten zouden 6.300 douaniers overbodig worden als op 1 januari 1993 de Europese interne markt een feit wordt. AbvaKabo steunt ambtenaren-cao WOERDEN (ANP) - De AbvaKa bo. met 280.000 leden de grootste ambtenarenbond in ons land. is gis teren akkoord gegaan met de cao voor overheidspersoneel. De ACOP neemt, net als de centrale van CNV- ambtenaren en de centrale voor ho ger personeel CMHF dinsdag een besluit. Het Ambtenarencentrum is al akkoord gegaan. Woensdag teke nen minister Dales en de vier cen trales naar verwachting de overeen komst, die ze op 28 maart bereikten. De achterban van de AbvaKabo staat erop dat na afloop van dit con tract (op 1 april 1992) de huidige vut ongewijzigd wordt voortgezet. Mi nister Dales wilde eigenlijk nu al af van de (dure) vut. Bij wijze van com promis is besloten dat de zaak nog een jaar dezelfde blijft. In de tussen tijd wordt gezocht naar alternatie ven. De AbvaKabo-leden toonden zich tevreden met de loonsverbetering van 3.45 procent. De bond moet zich van de achterban bij volgende cao rondes hard blijven maken voor verdere arbeidstijdverkorting. Daar is in deze cao niets van terechtgeko- DEN HAAG (GPD) - De inzame ling van oud papier is voorlopig vei lig gesteld. De oud papierhandela ren zijn bereid het eerst komende half jaar geen geld te vragen voor het papier dat bij hen wordt afgele verd. Wel mogen de handelaren maximaal 2 cent per kilo in reke ning brengen als ze zelf voor het transport moeten zorgen. Minister Alders (milieu) hoopt binnen zes maanden met een defini tieve oplossing te komen voor het oud papier. De bewindsman denkt daarbij aan een heffing van éen cent op kranten en tijdschriften. den en 2400 cliénten een bankover val hebben meegemaakt. Ondanks begeleiding en nazorg ondervindt het personeel vaak psychische schade. Dit bevestigt de woordvoer der van de Dienstenbond FNV. Dat is de reden geweest waarop de bon den de tamelijk ongebruikelijke stap hebben gezet om samen met de werkgevers in actie te komen. De bonden vinden dat de werkgevers in deze niets te verwijten valt. Het probleem wordt door de werkge vers werkelijk serieus genomen, al dus de woordvoerder DEN HAAG (GPD) De raden voor de kinderbescherming, de in stellingen voor voogdij en gezins voogdij en de reclassering moeten gebundeld worden tot een organisa tie. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft deze beslissing bekend ge maakt in een brief aan de Tweede Kamer De nieuwe organisatie moet in 1994 van start. De bewindsman denkt hiermee circa 20 miljoen gul den te kunnen besparen in het ka der van de Tussenbelans. Op dit moment geeft de bewinds man 370 mihoen gulden uit aan deze sector. Volgens plan moest dat be drag stijgen naar bijna 382 mihoen in 1994 Een kwart van het geld gaat nu naar de raden voor de kinderbe scherming. De rest bestaat uit sub- sidies voor jeugdbescherming en reclassering De bewindsman kondigt verder aan dat het reclasseringswerk voor jongeren in strafinrichtingen wordt beperkt. Tevens gaan de ouderbij dragen omhoog Verder moeten de financiële taken van de raden voor de kinderbescherming worden be perkt. ROTTERDAM (GPD) - Op Omega Randstad kon in de jaren 1986 tot en met 1989 gerekend worden als je als ziekenhuis met een volle container bedrijfsafval zat. Eén telefoontje naar Krimpen aan de Lek en de vol gende dag stond er een lege contai ner op de stoep en ging de volle mee terug. Wat er in diecontainers zat, maak te Omega Randstad niet uit. "In principe werd er nooit nee ver kocht". verklaarde een loodsbaas gisteren tegen de rechter. Volgens verschillende contracten, die het bedrijf had. konden ziekenhuizen hun afval ongescheiden inleveren, dus met oude naalden, nierdialyse- apparatuur, kweekbakjes en ander potentieel besmet afval. Omega was niet van plan alle Binnenland kort Brand Het gloednieuwe landelijke distri butiecentrum van Albert Heijn in Geldermalsen. dat volgende maand officiéél geopend zou worden, is gisteravond voor het grootste ge deelte uitgebrand. De schade wordt geschat op meer dan een half mil joen gulden. Door de enorme rook ontwikkeling die met de brand ge paard ging. moesten de wegen in de wijde omtrek van het centrum afge zet worden. Langer vast De zeven leden van de bende drugs smokkelaars, die eerder deze week is opgerold, komen voorlopig niet op vrije voeten. De rechter-commis- saris in Den Haag besloot gisteren het voorarrest van de vijf hoofdver dachten en de twee financieel advi seurs van de bende met zes dagen te verlengen. De politie is er nog steeds niet in geslaagd om een zesde lid van de 'harde kern' van de orga nisatie aan te houden. Taxiconflict De vereniging van zelfstandige taxi chauffeurs in Amsterdam (VZTE) heeft gisteren in een kort geding bij de Haarlemse rechtbank geëist dat de voorzitter van het Centraal Bu reau voor Taxi's in de hoofdstad on middellijk opstapt. Volgens de ver eniging houdt de man geen enkele rekening met zijn achterban: de zo geheten eigen rijders. De uitspraak in het geding is dinsdag 23 april. Bijna vier jaar Tegen een 29-jarige met aids be smette Nederlandse drummer is gisteren voor de rechtbank in Mün- chen een gevangenisstraf geeist van drie jaar en tien maanden. De man, een heroine-verslaafde, had ge meenschap gehad met drie vrou wen zonder ze in te lichten over zijn besmettelijke ziekte. De drie vrou wen, onder wie een meisje van 15 jaar. raakten met het HIV-virus be smet. Het is niet duidelijk wanneer de rechtbank uitspraak doet. plastic zakken open te trekken om te kijken of er 'een paar spuiten' in zaten, zo bleek uit de rechtszaak gis teren waar vier leidinggevenden zich moesten verantwoorden. "Wat je niet ziet, zie je niet", verklaarde de chef Planning. De klanten waren heilig en dus zette je geen volle containers op de stoep van het ziekenhuis, aldus de directeur van het bedrijf. Vol"gens officier van justitie mevrouw mr. L. de Jonge was die drang naar het te vriend houden van de klanten en het opschroeven van de omzet het begin van het einde. Het bedrijf kwam steeds dieper in de proble men. Zeker nadat in 1988 de afvalovens in België werden gesloten voor Omega. Lange tijd werd de zieken huizen voorgehouden dat het afval nog naar de zuiderburen ging, ter wijl Omega in werkelijkheid het spul grotendeels bij de Roteb in Rotterdam aanbood. Justitie in Rotterdam en Omega Randstad onderhandelen op dit moment nog over een boete voor het bedrijf zelf. Dat houdt in dat het bedrijf niet voor de rechter hoeft te verschijnen. In de strafzaak tegen de vier leidinggevenden van het be drijf doet de rechtbank op 26 april uitspraak. DEN HAAG - "Uit de mening die Wim verkondigt, kun je afleiden met wie hij het laatst gepraat heeft". Zo typeerde een PvdA-kamerlid en kele jaren geleden Wim Kok. Een wijfelaar, zonder eigen mening, die zijn oren laat hangen naar anderen en geen knopen durft door te hak ken. Tot nu toe heeft Kok dit imago in zijn optreden als minister van finan ciën keurig weten door te trekken. Bij elke- financiële beslissing van enige importantie, kwam hij met een beschrijvende brief aan zijn col legae. Een algemene schets van de problemen. Geen keuzen, geen kei harde cijfertjes. Het betekende een radicale breuk met zijn voorganger Ruding. Die zette bij een begrotingsvoorberei ding of extra bezuinigingen hard en hoog in. Om vervolgens met de helft van het gevraagde genoegen te ne men. Dat was toch wel voldoende en iedereen was blij. Men had alle maal gewonnen. Koks collegiale optreden werd in eerste instantie als een verademing gezien. Iedereen kon immers mee praten. Geen dictaten meer vanuit de 'bunker' Financien (de bena- ROTTERDAM (ANP) Twee klan ten van een juwelier aan de Nieu we Binnenweg in Rotterdam heb ben gisteren gebruik gemaakt van de paniek tijdens een gewa pende overval door zelf een hand vol gouden ringen te ontvreem den. De jongemannen, een 16-ja- rige en een 22-jarige Rotterdam mer, kwamen niet ver met hun buit. Ze werden kort na de dief stal aangehouden. Dit heeft de Rotterdamse politie gistermid dag bekendgemaakt. Ook de poging van de gewapen de overvaller, een 17-jarige Delf tenaar, mislukte. Hij werd door de juwelier overmeesterd en overgeleverd aan de inmiddels gearriveerde politie. Volgens een politie-woordvoerder is niet uit gesloten dat de drie arrestanten bij elkaar horen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3