LEIDSCH DAGBLAD Dode en tientallen gewonden 6LEIIII MILLER NODIG! Leidsch Dagblad Meer hulp VS voor Kurden Autokosten in juni met ruim 30 procent omhoog Nieuw licht op beurs Trein in brand na botsing met bestelauto Kabinet tornt nu toch aan minimumloon in Noordwijk Regering Joegoslavië stelt ultimatum aan republieken ZATERDAG 13 APRIL 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39521 Prijs fl. 1,45 DEN HAAG (GPD) De benzine accijns gaat per 1 juni met 25 cent per liter omhoog. Dieselrijders gaan 9 cent per liter meer betalen en krij gen (gemiddeld) een verhoging van de motorrijtuigenbelasting met 300 gulden. LPG-rijders krijgen alleen te maken met een toeslag op de mo torrijtuigenbelasting, maar dan wel een die boven 300 gulden uitkomt. De automobilist gaat 34 procent meer betalen voor het gebruik van zijn wagen, verklaarde minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) gisteren na afloop van de mi nisterraad meegedeeld. Ook de prijzen van het openbaar vervoer gaan omhoog, maar in min dere mate dan het kabinet bij de Tussenbalans van plan was. De 15- strippenkaart wordt met ingang van 1 augustus dit jaar 30 cent duur der. Ook de prijs van andere strip penkaarten gaat met 3 procent om hoog in 1991. In de jaren '92, '93 en '94 wordt de strippenkaart elk jaar 6 procent duurder. De prijs van een treinkaartje gaat meteen al 6 pro cent kostbaarder. De gewraakte extra strip bij elke rit is van de baan. Ook de verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor bezine-auto's is van de baan. Minister Maij-Weggen noemt de prijsverhogingen een "samenhan gend pakket" waarmee de reiziger ontmoedigd wordt de 'verkeerde keuze' te maken. Volgens de minis ter zijn de maatregelen 'iets zwaar der' voor de automobilist dan voor de reiziger met het openbaar ver voer. In totaal leveren de prijs- en tariefsverhogingen 3,9 miljard op. Het leeuwedeel van de opbrengst is bedoeld als de bijdrage van Verkeer en Waterstaat aan de Tussenbalans. LEIDEN/ALPHEN - Meer dan honderd jaar geleden heette de uitvinding 'gloeilamp', een jaar of 30 later volgde een nieuwe ont dekking, de 'gasontladingslamp'. Nu is er de 'QL', quality lighting. De QL gaat 60 keer langer mee dan een gewone gloeilamp en zes maal langer dan een gasontla dingslamp. Hoeveel langer dan een gemiddelde Philips-employé in deze spannende tijden is niet bekend. In elk geval heeft de QL voor 60.000 uur werk en daar zijn niet alle personeelsleden zo zeker van. Een volgende stap van puinrui mer (ook wel: 'De Killer', 'De Sla ger', 'Orkaan Gilbert', 'De Bison') Jan D. Timmer, president-direc teur, op weg naar herstel. Het nieuws omtrent de nieuwe lamp is nauwelijks van invloed ge weest op de Amsterdamse effec tenbeurs. Daarvoor is het wach ten op wat de vinding betekent voor het bedrijfsresultaat. Toe komst dus. En daar sluit deze krant bij aan met een nieuwe op zet van het Beursnieuws. Vanaf volgende week dinsdag geen vaste beurspagina meer. We kozen een benadering die de beurzen van beleggers goed kan doen, speciaal die van 'de langere termijn'. In het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad komen op zaterdag twee pagina's, in een op zet die een sterke verbetering be tekent. Die ijdele vaststelling hebben we niet van onszelf, maar van beleggers aan wie we ons mo del ter beoordeling voorlegden. Voor de duidelijkheid de be langrijkste gegevens op een rijtje over de twee beurspagina's ver strekken, op een rijtje. De aandelenkoersen aan het eind van de week. Daarbij ter ver gelijking de laatste noteringen van de week daarvoor. Plus de laatste koers van het voorgaande jaar (op 31-12 dus) Het overzicht 'De 30 dalers en stijgers' Termijnmarkten Omrekeningskoersen van valu ta Top-30 van obligaties en aande len De beurs-stemmingsindex van Amsterdam, Verenigde Staten, Japan, Duitsland, Engeland. Op pagina 15 een interview over de nieuwe krant met hoofdredacteur J.G. Majoor Op 16 april een nieuw HORST (GPD) Eén dode en 75 gewonden, van wie drie ernstig. Dat is de balans van een treinongeval dat gister avond plaats vond op de met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang in het Noordlimburgse Melderslo (ge meente Horst). Het slachtoffer, de 19-jarige man uit Broek huizen, zat aan het stuur van een bestelauto die met de stop trein Nijmegen-Roermond in botsing kwam. De trein ont spoorde en vloog voor een gedeelte in brand. Het slachtof fer is vermoedelijk door de ondergaande zon verblind. In de trein zaten ongeveer 100 pas sagiers. Van de 75 gewonden moes- ray worden overgebracht. Twintig mensen konden ter plekke door de DEN HAAG (GPD) - Het kabinet beziet de mogelijkheid het wettelijk minimumloon met 30 procent te dacM men dat er nog passagiers in verlagen. Op die manier moeten er meer banen ontstaan voor mensen i de botsing ontspoorde de trein, kantelde en vloog in brand. De brandweer was geruime tijd bezig met het me ?eer blussen van het vuur. anf. verdieners kr«gfn een toeslag. Premier Lubbers erkende giste ren na afloop van het ministersover- leg dat het kabinet een zogenoemde 'individualisering' van het mini mumloon beziet. Eerder hebben de ministers Kok (financiën) en De Vries (sociale zaken) zich tegen een verlaging van het minimumloon ge keerd. Extra geld voor beveiliging van gevangenissen DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Kosto (justitie) trekt ex tra geld uit voor de beveiliging van de gevangenissen De Grit- tenborgh in Hoogeveen en De Geerhorst in Sittard. Kosto trekt voor de extra beveiliging circa 1,5 miljoen tot 2 miljoen gulden uit. De voorzieningen moeten birmen enkele weken zijn aangebracht. De staatssecretaris denkt dat hiermee afdoende maatregelen zijn genomen om de gevange nissen 'waterdicht te maken'. Ook ander gevangenissen in Ne derland kunnen rekenen op ex tra geld. M/V Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Engineering machinebouw en -reparatie motorrevisie dingen zoals builen en schrammen met bussen naar Venlo overge bracht. De bestelauto kwam terecht te gen het tweede treinstel van de stoptrein, die vanuit de nchting Nijmegen kwam. Door de botsing verloor de trein het onderstel van de bestuurscabine. Daardoor ont spoorde de trein en vloog het eerste van vijf treinstellen in brand. Dit brandde volledig uit. Aanvankelijk dit gedeelte van de trein zaten, maar dat bleek later niet het geval. Na de aanrijding ontstond ook brand in de locomotief. Die kon snel worden geblust door de inmiddels gearriveerde brandweerkorpsen uit de regio. De machinist bleef won derwel ongedeerd. De wrakstukken van de auto lagen tot over een af stand van 150 meter verspreid. De berging van de treinstellen nam gisteravond en vannacht nog geruime tijd in beslag. De politie had de grootste moeite om nieuws gierigen op afstand te houden. Het voorste treinstel kwam dwars over het enkelspoor te liggen. Het trein verkeer zal naar verwachting ook vandaag nog gestremd zijn. FRANKFURT (AP/DPA/Rtr) De helikopters zijn afkomstig van Amerikaanse strijdkrachten heb- Amerikaanse legerbases in Duits ben gisteren bekendgemaakt extra land en Italië. De nieuwe zendingen soldaten, schepen en helikopters voegen bijna 3500 man toe aan de naar Turkije te sturen om de Kur- 4800 die al bij de hulpverlening aan den die naar dat land zijn gevlucht de Kurden zijn betrokken, aldus de ANC presenteert ontwerp-grondwet hulp te bieden. De bekendmaking verklaring, volgde nadat de Amerikaanse rege ring zich had verdedigd tegen kri tiek uit het Congres als zou zij zich Een avondvullend programma met alle klassiekers van de legendarische trombonist en band leider Glenn Miller, w.o. "Moonlight Serenade", "In The Mood" en "Pennsylvania 6500" door het Europese "Glenn Miller Orchestra" o.l.v. Wil Salden. Zaterdag 27 april 1991 Hotel Oranje - Noordwijk Aanvang: 20.15 uur Toegang: 25,00 Kaarten zijn verkrijgbaar bij: "VW Noordwijk Promotie, de Grent 8, Noordwijk. Telefoon: 01719-19321 Boek- en kantoorvakhandel "PAPYRUS", Kerkstraat 71, Noordwijk. Telefoon: 01719-14934 Iraakse grens, gisteren meegedeeld Gisteren zijn nog eens vier Iraak se vluchtelingen bij de Iraaks-Turk- schillende C-130 transportvliegtui gen werden afgeworpen boven het Vandaag nog warm Overwegend zonnig. Middagtem- peratuur tot 20 graden in het bin nenland. Aan de kust enkele gra den lager. Zwakke tot matige oos telijke wind, in de avond draaiend naar noordoost tot noord. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 12 graden en later moge lijk vorst aan de grond. 48 PAGINA'S Kabinet: helpen bij opruimen van wapens Irak DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil Nederlandse experts en labora toria beschikbaar stellen voor de vernieting van chemische, biolo gische en nucleaire wapens van Irak. De regering denkt zo een bij drage te leveren aan de uitvoering van een recente resolutie van de Veiligheidsraad. De ministers Ter Beek (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) hebben dit in een brief aan de Tweede Kamer la-, ten weten. Nederland zou al infor meel gevraagd zijn te helpen bij de vernietiging van de Iraakse wapens. Zijn familie had in Weissenfels in de voormalige DDR een zaadteeltbedrijf, filiaal van de moederfirma in Hillegom. Na de Tweede Wereldoorlog werd de zaak onteigend en kwam de firma onder beheer can de Oostduitse regering. Nu de eenwording van Duitsland een feit is wil Ben van Waveren terug wat de voormalige heilstaat de familie heeft afgenomen. In zijn oude Opel stroopt de 63-jarige Haarlemmer Duitsland af op zoek naar bewijzen EEN PUZZELRIT DOOR HET VERLEDEN. De Britse regering zwicht vooralsnog niet voor de acties voor London Zoo. De oudste dierentuin ter wereld wordt met sluiting bedreigd nu er sprake is van een groot financieel tekort en als dat gebeurt zouden veel dieren moeten worden afgemaakt. Dat nooit zeggen de oppassers. 'SCHIET DE BAZEN AF, MAAR LAAT DE DIEREN LEVEN'. De geschiedenis van aids te boek gesteld. DE STRUD TEGEN 'DE WRAKE GODS'. BARCELONA staat een jaar voor de Spelen nog in de steigers. BRÖNDBY: het Ajax van Denemarken. de bergen afgegooid. Behalve leger- maaltijden bevatten de pakketten babyvoeding en melk. Ook twee Franse en drie Britse vliegtuigen hebben voedsel eedroDt. De Amerikaanse minister Baker (AP) - Het Afrikaans van buitenlandse zaken zou het Ro- Nationaal Congres heeft gisteren de Kruis en de Rode Halve Maan voorstellen gepresenteerd voor een De Amerikanen hebben gezegd hebben laten weten dat Iran de n,eVwe grondwet, die volgens de er naar te streven één maaltijd per Amerikanen het groene licht heeft anh-apartheidsorgamsatie onder onvoldoende inspannen voor de dag te verstrekken aan 700.000 gegeven voor voedseltransporten pieer zou moeten voorzien in een vluchtelingen --1L»-,:- hanrlvocf «an KiIroorrookton unia De schepen komen uit de Middel- landse-Zeevloot en de meer dan 30 BELGRADO (DPA) De regering van Joegoslavië geeft de verschil lende deelrepublieken tot volgende week donderdag de tijd zich achter het hervormingsbeleid van premier Ante Markovic op te stellen. Geven de republieken geen gevolg aan het ultimatum dan stelt Markovic een dag later in het federale parlement de vertrouwenskwestie. Mochten de deelrepublieken wel het beleid van Markovic ondersteu nen, dan wil de Joegoslavische pre mier dat de republieken instemmen met elf noodwetten. Volgens Markovic bieden de wetten hem de garantie dat hij voldoende bevoegd heden behoudt om zijn beleid daad werkelijk uit te voeren. Een eerste poging van Markovic om de deelrepublieken voor zijn hervormingsbeleid te winnen, mis lukte. Volgens waarnemers zijn Servie, Slovenië en Kroatië tegen het beleid en willen ze Markovic ten val brengen omdat hij gekant is te- Referendum Slovenië keerde zich gisteren ook tegen het het houden van een refe rendum over de toekomst van Joe goslavië waarover de zes deelrepu blieken donderdag tijdens een zit ting van het staatspresidium over eenstemming hadden bereikt. "De Sloveense bevolking heeft zich al m december met overweldigende meerderheid uitgesproken voor on afhankelijkheid", zo stelde de Slob- veense president Milan Kucan. In het referendum, dat voor 31 mei moet worden gehouden, moe ten de Joegoslaven zich uitspreken over twee ontwerpen voor de toe komstige politieke organisatie van hun land. In het eerste plan wordt Joegoslavië een federale, democra tische, verenigde staat. Volgens het andere concept wordt Joegoslavië een alliantie van soevereine staten. vluchtelingen. Gisteren hebben naar de daar verblijvende Iraakse handvest van burgerrechten, vrije acht Amerikaanse vliegtuigen van- vluchtelingen. Volgens Iran zijn dat verkiezingen en een onafhankelijke af de basis Incirlik 86 ton voedsel in er inmiddels 950.000. rev» e"?ac Volgens het Turkse ministerie bladzijden tellende docu- van buitenlandse zaken gaan de VS P^eit voor een parlement van ook vluchtelingenkampen opzetten *,wef hamers, ®en gekozen presi- in noord-Irak en aan de Turks- dent en ^en kabinet met een minis ter-president aan het hoofd. President De Klerk zal naar ver wachting over enkele weken zijn se grens gedood door uit vliegtui- voorsteden voor een grondwet uit gen geworpen pakketten hulpgoe- "e doeken doen. De twee ontwer- deren, zo hebben ooggetuigen ge- P^n moeten de leidraad worden van zegd. Vier anderen raakten gewond en. r^eerpartijemconferentie over bij de goederendropping. Twee kin- toekomst van Zuid-Afrika die la- deren, een vrouw en een man kwa- worden gehouden, men om het leven toen ze werden Het ANC zegt een met-raciale, getroffen door kratten die uit ver- niet-seksistische, meertalige staat voor te staan, waarbij de rechten en vrijheden van de bevolkingsgroe- grensgebied. In Cukurca vormden Pen Pp basis van gelijkheid staan vluchtelingen lange rijen voor de beschreven in een Verklaring van vrachtwagens waarvan goederen "ec"ten van de Mens. werden uitgedeeld. AKJO PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes degen per week kompleet nieuws, tips e.i trends Dat wil ik met missen1 Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slecnts 29.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een laarabonnement 296.60' Voor het abonnement mgtar ontvang ik de kram twee (aankruisen wat van toepassmg is) Naam

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1