Syrië wil rol VN bij vredesconferentie Kans op door Gorbatsjov gewenste coalitie niet groot Stakingen Minsk 'tijdelijk' opgeschort Shamir presenteert kabinet akkoord met VS Koutsoyorgas krijgt in de rechtszaal beroerte Woedende protesten in Togo na vondst doden Tanl^er na explosie in brand gevlogen Kurden: weer aanvallen Irak op vluchtelingen IRA-lid gedood een Misschien hebben We Nogal aparte Stijl van Adviseren. VRIJDAG 12 APRIL 1991 BUITENLAND PAGINA 7 JERUZALEM/CAIRO/DAMASCUS (AFP/IPS/AP/Rtr) Syrië houdt vast aan zijn eis voor een vredesconferentie waarbij voor de Verenigde Naties een belangrijke rol is wegge legd. Damascus verzet zich tegen Amerikaanse ideeën voor een regionale vredesconferen tie. Dat heeft de Syrische minister Farouq al-Shara (buitenlandse za ken), vandaag verklaard tegenover het Britse persbureau Reuter. "Sy rië is tegen een regionale conferen tie en wil een vredesconferentie waarbij de Verenigde Naties een be langrijke rol spelen", aldus de Syri sche minister. Egypte is wel geïnte resseerd in het voorstel. "Wij staan open voor elke mogelijkheid tot vrede", zo zei minister Abdel-Ma- guid (buitenlandse zaken). Binnen de Israëlische regering is inmiddels ruzie ontstaan over de vraag hoe de Palestijnen moeten worden vertegenwoordigd op zo'n regionale vredesconferentie. Vol- Extra Nederlandse hulp voor Kurden AMSTERDAM (AP) - De Neder landse regering heeft gisteren be kendgemaakt dat zij 6,5 miljoen gul den uittrekt voor hulp aan gevluch te Iraakse Kurden. De Nederlandse bijdrage houdt onder andere een gift in van 2,7 miljoen gulden aan de organisatie Artsen Zonder Grenzen. Eerder deze week schonk de Neder landse regering 3,8 miljoen gulden aan de VN-organisatie voor hulp bij rampen. De Europese Gemeenschap heeft plannen aangekondigd voor een luchtbrug voor voedsel en andere goederen, uitgevoerd door de Duit se luchtmacht. De Duitsers zullen voorraden naar de Zuidturkse basis Batman vliegen, vanwaar ze per he likopter naar kampen langs de. grens worden gebracht. De regionale gouverneur van Zuidoost-Turkije, Hayri Kozak- cioglu, zei gisteren dat Turkije on geveer 500 vrachtwagens met voed sel en goederen naar de grensgebie den Hakkari en Sirnak heeft ge stuurd. Volgens de gouverneur is het aantal vluchtelingen aan de Turks-Iraakse grens gegroeid tot ongeveer 400.000. Ruimteveer Het Amerikaanse ruimteveer Atlan tis is gisteren kort na zonsopgang met zijn vijfkoppige bemanning ge land op de vliegbasis Edwards in Californie. De ruimtependel had de terugkeer een d$g uit moeten stel len wegens de sterke woenstijnwin den. Volgens de NASA was er vol doende leeftocht aan boord van de pendel om eventueel tot zaterdag in de ruimte te blijven. (AP) Ontvoering Een Zweedse technisch adviseur, die onlangs in Pakistan werd ont voerd, heeft een schietpartij tussen zijn kidnappers en de politie niet overleefd. Bij het incident kwam ook een Pakistaanse gijzelaar om. Het tweetal werd doodgeschoten toen de politie het voertuig be stormde waarin zij werd vastgehou den. Alle zeven ontvoerders vonden eveneens de dood. (AP) Executies In de Zuidchinese stad Kanton zijn 19 misdadigers ter dood gebracht. Dit heeft het in Hong Kong geves tigde persbureau CNS gisteren ge meld. De veroordeelden waren tus sen de 18 en 30 jaar oud. In de afge lopen twee jaar waren de negentien tegen de lamp gelopen bij misdaden als moord en gewapende overval len, aldus CNS. (Rtr) Amerikaanse tanks Bij ongelukken op een snelweg in de Duitse deelstaat Beieren waarbij twee gestrande Amerikaanse tanks waren betrokken zijn woensdag nacht twee Duitsers om het leven gekomen en drie anderen gewond geraakt. (AP) Stasi-spion Een medewerker van het Duitse mi nisterie van transport is gisteren ge arresteerd omdat hij bijna 30 jaar voor de Stasi zou hebben gespio neerd. Het openbaar ministerie in Karlsruhe bevestigde de aanhou ding van de 54-jarige man. Hij zou vanaf 1962 aan de Stasi gegevens hebben doorgespeeld over de West- duitse civiele defensie en de con structie van het wegennet. (AP) Rebellen Peruaanse rebellen hebben woens dag een zelfgemaakte raket afge vuurd op het ministerie van defen sie. Het projectiel ketste af en kwam niet tot ontploffing. Ooggetuigen vertelden aan televisieverslagge vers dat de raket werd afgevuurd vanuit een bestelwagen waarin vier mannen zaten. (AP) Noodtoestand De Ecuadoraanse regering over weegt de noodtoestand uit te roe pen om de voortwoekerende chole- ra-epidemie in het land beter te kunnen bestrijden. Dat heeft de mi nister van gezondheid Plutarco Naranjo gisteren gezegd. (IPS) gens minister Sharon (huisvesting) zou er geen sprake kunnen zijn van een Palestijnse delegatie. Minister Levy (buitenlandse zaken) zei dat Israël weliswaar de voorkeur gaf aan een gezamenlijke Jordaans- Palestijnse onderhandelingsdele- gatie, maar in principe had inge stemd met een onafhankelijke Pale stijnse afvaardiging. Akkoord Premier Shamir heeft het Israëli sche kabinet gisteren verslag ge daan van zijn besprekingen met de Amerikaanse minister Baker (bui tenlandse zaken). Hij presenteerde een akkoord dat uit negen puntfen bestaat, zo meldt de Israëlische mi litaire radio. De punten van over eenstemming tussen de Verenigde Staten en Israël, zoals Shamir die bekendmaakte, zijn: 1) de twee landen aanvaarden het beginsel van een regionale confe rentie onder auspiciën van de Ver enigde Staten en de Sovjetunie als aanzet tot rechtstreekse onderhan delingen tussen Israël en de Arabi sche landen. 2) de twee landen zijn het er over eens dat het einddoel van het vre desproces niet de stichting van een Palestijnse staat moet zijn. 3) de vorming van de delegatie van Palestijnse vertegenwoordigers van de westelijke oever van de Jordaan en de Gazastrook moet vastgesteld worden met instemming van Israël. 4) de Verenigde Staten eisen niet dat in die delegatie Palestijnen zit ten die afkomstig zijn uit oost-Jeru- zalem (dat Israël in 1980 gean nexeerd heeft) of die in het verleden door Israël zijn uitgewezen. 5) Israël weigert elke dialoog met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie. De Verenigde Staten hervatten de dialoog met de PLO niet. 6) de twee landen zijn het er over eens dat er niet één interpretatie van resolutie 242 van de Veilig heidsraad van de VN is. De VS er kennen dat Israël recht heeft op de zijne. De Engelse versie heeft het over de Israëlische terugtocht uit bezette gebieden, de Franse over te rugtrekking uit de bezette gebie den. 7) resolutie 242 wordt het onder werp van onderhandelingen tussen Israël en zijn Arabische gespreks partners in de laatste fase van het proces. 8) de eerste fase van de onderhande lingen gaat over de regeling van een autonoom bestuur in Judeau en Sé- maria (de Westoever) en in de Gaza strook. Als dat drie jaar gewerkt heeft, komen er onderhandelingen over het definitieve bestuur over deze gebieden. 9) de Sovjetunie moet de diploma tieke betrekkingen met Israël, die in 1967 werden verbroke, herstellen en de beginselen van het vredespro ces aanvaarden, wil ze deelnemen aan de regionale vredesconferentie. ATHENE Een van de mede verdachten van de Griekse oud premier Papandreou, de 68-jarige voormalige vice-premier Aga memnon Koutsoyorgas, heeft gis teren in de rechtszaal een beroer te gekregen. Koutsoyorgas zakte voor het oog van de tv-camera's achterover in zijn stoel terwijl hij een getuige a charge ondervroeg. Hierdoor wordt het proces tegen Papandreou en drie van zijn mi nisters, beschuldigd van betrok kenheid bij het bankschandaal- Koskotas, waarschijnlijk ver daagd. Ze worden beschuldigd van betrokkenheid bij het bank- schandaal-Koskotas. De zorgwekkende toestand van Koutsoyorgas, ooit de op een na machtigste man in diverse socia listische kabinetten, wordt nog verergerd door stoornissen in de bloedsomloop en er is sprake van dat hem een been moet worden afgezet. Dat hij aan hoge bloed druk leed was bekend en zijn ver dedigers herinneren er nu aan dat zijn actieve deelname aan het pro ces van medische zijde was afge raden. Ook de hoofdverdachte, Papandreou, verschijnt niet bij wat hij een 'samenzwering tegen de socialistische Pasok' noemt. Het proces verliep tot nu toe moeizaam en leek als boemerang te werken voor de rechtse rege- ring-Mitsotakis. Diens partij Nieuwe Democratie had het pro ces, samen met de linkse Alliantie van Links en Vooruitgang, voor bereid, maar de laatste toont er steeds minder animo voor. Een andere verdachte, oud-mi- nister van financien Dimitris Tso- volas, verwierf zich nieuwe popu lariteit door de flamboyante ma nier waarop hij zich verdedigde. En in de tweede week nam het proces een voor Papandreou gun stige wending toen bleek dat een van de aanklachtpunten niet was te handhaven. Dit behelsde de be schuldiging dat hij zijn operatie en ziekbed in Londen in de herfst van 1988 met verduisterd Kosko- tas-geld zou hebben betaald. Het materiaal tegen Koutsoyor gas was echter zo bezwarend dat de meeste Pasok-afgevaardigden met de anderen meestemden voor zijn inbeschuldiging stel ling. Hoewel hij gewoon lid bleef van de Pasok werd hij door de partijleiding min of meer gedesa voueerd. Door zijn onverwacht rustige wijze van optreden tijdens het proces en zijn jongste lotgeval zal hij waarschijnlijk toch nog uit groeien tot 'martelaar' en 'slacht offer van rechts'. Zeker bij de po pulistische vleugel van de opposi tiepartij. Om middernacht bracht Pa pandreou een bezoek aan het ziekbed van de man die hij steeds hoger opschoof in de hierarchic van zijn regeringen om hem ver volgens te laten vallen. LOME/Y AOUNDE/NAIROBI (GPD/AP/IPS) Na de ontdekking doden die gisteren uit de lagune in Lomé werden gevist, bevonden van 19 doden in een lagune in de To- zich een tienjarige jongen en een golese hoofdstad Lomé zijn giste- zwangere vrouw. ren opnieuw duizenden mensen de straat op gegaan om het aftreden van president Eyadema te eisen. Volgens de demonstranten zijn Duizenden inwoners van de To- golese hoofdstad reageerden ge schokt en marcheerden in de rich ting van het presidentiele paleis. Er diens veiligheidstroepen verant- verschenen opnieuw barricades woordelijk voor de doden. Ooggetuigen zeggen dat soldaten de slachtoffers eerst hebben gemar teld alvorens hen om te brengen en in het water te dumpen. Onder dc Ontslag spionnen Zuid-Afrika JOHANNESBURG (IPS) - De Zuidafrikaanse minister van defen sie Magnus Malan heeft 28 functio narissen van het Bureau voor Civie le Samenwerking (CCB) ontslagen. Onder hen is ook kolonel Joe Ver ster, het hoofd van de CCB. De spio- nage-eenheid wordt verantwoorde lijk geacht voor moordaanslagen op talloze anti-apartheidsactivisten. In een vraaggesprek voor de tele visie zei Malan eventueel bereid te zijn zelf ook af te treden, als dat in het belang zou zijn van president De Klerk, de Nationale Partij en de re gering. De anti-apartheidsbewe ging ANC eiste vorige week het ont slag van Malan en minister van jus titie Adriaan Vlok. Anders zouder Ontdaan kijken inwoners van de Togolese hoofdstad Lomé naar de lijken die duikers uit een lagune in de stad ring nwordendgestaaktmzo th-eigcU hebben opgevist. (foto AFP) Mandela. de straten en jeugdbenden eisten geld van voorbijgangers. Eerder waren al twee mensen doodgescho ten toen en menigte poogde een Eyadema kwam in 1967 via een militaire staatsgreep aan de macht en regeerde sindsdien als absolute alleenheerser. Ook in Cameroun breiden de pro testen zich uit. Gisteren gingen de taxichauffeurs in de noordwestelij ke stad Bamenda in staking. Zij eis ten lagere benzineprijzen, betere verzekeringen en dat er een einde komt aan het agressieve politie-op- treden. Volgens niet officieel beves tigde berichten hebben duizenden mensen zich bfj de stakers gevoegd. MOSKOU (GPD) - De stakingen in elk moment hervatten. Minsk zijn gisteren opgeschort na- Het Presidium van de Witrussi- dat de Wit-Russische regering te sche Opperste Sovjet (parlement) kennen gaf onderhandelingen te gaat ermee akkoord te praten over willen openen met afgevaardigden eisen die 'vallen binnen het kader van de stakingscomités, 's Morgens van zijn eigen bevoegdheden', al- waren de stakingen overgeslagen dus het persbureau Interfaks. Poli- naar andere steden in de republiek, tieke eisen die de hele Sovjetunie In Minsk staakten gistermorgen betreffen, vallen daar buiten. Toch 200.000 werknemers in 82 bedrij- staan die eisen voor de stakers hoog ven. Op het Leninplein nabij het op de agenda. De stakingsleiding parlementsgebouw van Wit-Rus- dreigt de stakingen te hervatten als land verzamelden zich, evenals niet over de politieke eisen wordt woensdag, opnieuw tienduizenden gesproken. werknemers. Nadat bekend werd Naast het aftreden van Gor- dat zou worden onderhandeld, ver- batsjov, de Witrussische en de fede- spreidde de menigte zich. Volgens raje regeringen wordt geëist dat de de stakers is de opschorting tijde- Communistische Partij haar domi- lijk en kan de bevolking haar acties nante rol verliest in de staatsorga nen, dat de eigendommen van de partij worden genationaliseerd en dat een coalitie-regering wordt ge vormd. Aan de looneisen van de sta kers kan de Witrussische regering nauwelijks tegemoet komen. De re publiek kampt met een begrotings tekort. De mijnstaking in de Oekraine, noord-Rusland en de Oeral zijn gis teren belangrijk uitgebreid. In het Kuzbass-kolenbekken in de Oeral hebben de mijnwerkers, die hun zesde stakingsweek ingaan, de mij nen nu volledig stilgelegd. Eerder werd bij toerbeurt door groepen mijnwerkers gestaakt. Nu leveren van de 98 mijnen in het gebied nog 8 mijnen kolen en cokes aan de regio- GENUABRUSSEL (AP/ANP) - Voor de kust van de Italiaanse ha venstad Genua is gisteren een Cy prische olietanker in brand gevlo gen nadat zich aan boord een explo sie had voorgedaan. Onder de 35 op varenden vielen minstens een dode en 28 gewonden; zes bemanningsle den worden nog vermist, nale metaalindustrie en de elektrici- De 109.000 ton metende tanker teitscentrales. Het kolentransport is Haven lag voor anker op ongeveer 5 geheel tot stilstand gekomen. kilometer uit de kust van Genua om De algemene staking is bedoeld zijn lading over te slaan. Toen onge- als protest 'tegen de weigering van veer 550.000 ton ruwe olie, de helft de regering om aan de onderhande- van de lading, was overgeladen lingstafel te gaan zitten', aldus sta- deed de explosie zich voor, aldus kingsleider Pjotr Popov, geciteerd een bekendmaking van de plaatse- door Interfaks. Hij voegde daaraan lijke autoriteiten, toe dat de stakingen voortduren tot De Europese Commissie heeft president Gorbatsjov is afgetreden gisteren besloten ongeveer 2.3 mil- en de Opperste Sovjet is ontbon- joen gulden vrij te maken voor de den. De officiële vakbonden, tot nu familieleden van de slachtoffers toe in handen van de Communisti- van de ramp met de veerboot Moby schc Partij, hebben gisteren ge- Prince m de baai van Livorno. Met dreigd een waarschuwingsstaking deze steun wil de Commissie na- in Moskou te organiseren als vóór 1 mens de EG haar medeleven betui- geen loononderhandelingen gen met de nabestaanden van de worden geopend. 140 omgekomen opvarenden. NICOSIA/AN KARA/GENÈVE (AFP/DPA/Rtr) - Kurdische op standelingen hebben het Iraakse le ger er gisteren van beschuldigd dat het nieuwe aanvallen heeft gedaan BELFAST (AP) In een Noordiers ziekenhuis is gisteren een IRA-lid overleden na een beschieting in Downpatrick (dertig kilometer ten zuiden van Belfast) door de veilig heidstroepen. In Belfast raakten twee mensen gewond die waren be schoten door een protestantse ex tremist van de Ulster Vrijheidsstrij ders (UDF). op groepen vluchtelingen in het noorden van het land. Barre weers omstandigheden zorgen er voor dat de hulpverlening aan de vele dui zenden Kurden, van wie velen zich op bergtoppen van drie kilometer hoogte bevinden, moeizaam ver loopt. De Kurden zeggen dat het Iraakse leger aanvallen gedaan heeft op ge bieden in de buurt van de stad Irbil, dertig kilometer ten noorden van de 36#te breedtegraad. De Verenigde Staten hebben Baghdad woensdag gewaarschuwd geen militaire acties ten noorden van deze denkbeeldige lijn te ondernemen. Ook zou het Iraakse leger in actie zijn gekomen in de buurt van de stad Sulaymania, op zestig kilometer ten zuiden van die breedtgraad. van koken en uw shjlgevoel vooral over koken en stijl. \Mint uw nieuwe keuken moet een handige werkplek zijn, afgestemd op SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9. leiderdorp, tel 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) Openingslijden mo 13 00-17 30. dl l/m vrij 9 30-17 30. zot lot 17 00 uur. do avond koopavond SieMatic maakt keu kens in 14 prijsklassen Het 180 pagina 's dikke SieMatic keukenidccenbock knjgt u grafts. SieMatic 't Liefst een SieMatic. MOSKOU - President Gor batsjov liet deze week weten dat hij bereid was een coalitie te sluiten met de oppositie om een uitweg te zoeken uit de huidige crisis. De kans op zo'n coalitie lijkt niet bijster groot. De situatie is kritiek. De mijnwerkersstaking gaat de zesde week in en verhardt met de dag. In Wit-Rusland wordt nu onderhan deld maar dreigt de staking te wor den hervat als die onderhandelin gen mislukken. In het sinds een week 'onafhanke lijke' Georgië wordt gestaakt tegen de aanwezigheid van Sovjet-troe pen, die de milities hebben ontwa pend. De stakingen dreigen over te slaan naar andere sectoren van de industrie, want de winkels zijn te gen de verwachting in leger dan ooit, ondanks de prijsstijgingen. De president kan de stakers niet te vreden steUen. Hij zou moeten af treden en de Opperste Sovjet moe ten ontbinden om radicale verande ringen in het politieke systeem te weeg te brengen. Tenzij de staking zich over de hele Sovjetunie uit breidt, is het niet waarschijnlijk dat Gorbatsjov die dramatische stap pen wil zetten. Gorbatsjov wil eerst de republieken van de Sovjetunie het nieuwe Unieverdrag laten teke nen en hoopt daarna de economi sche crisis te kunnen aanpakken. Van aftreden lijkt vooralsnog geen sprake. Aan de materiële eisen van de sta kers is evenmin gemakkelijk te vol doen. Het Sovjet-begrotingstekort is nu al opgelopen tot 31,1 miljard roebel, 5 miljard roebel meer dan voorzien voor heel 1991. Dat komt vooral door de republieken die hun bijdrage aan het Sovjet-budget drastisch hebben verminderd, de De staatsinkomsten uit de bedrij ven dalen door de afnemende pro- duktie eveneens. Het Kremlin heeft geen geld meer en de president moet machteloos toezien hoe wei nig van z(jn decreten worden uitge voerd door de opstandige republie ken. Gorbatsjov kan alleen nog dreigen 'met alle middelen' een ein de te maken aan illegale stakingen. Alsof geweld de Sovjetunie zal hel pen. Jeltsin Daartegenover is Jeltsin als grote winnaar uit het Russische Congres tevoorschijn gekomen. De conser vatieven hebben zelfs niet de kracht gehad hem ernstig dwars te zitten en legden zich bij zijn leiderschap neer. Op 12 juni wordt Jeltsin naar alle waarschijnlijkheid de eerste ge kozen president van zijn republiek en heeft hij tegenover zijn rivaal in het Kremlin de sterkst denkbare positie veroverd. Nu is Gorbatsjov er in zijn machteloosheid toe ge dwongen steun te zoeken bij de op positie. Omgekeerd heeft ook de op positie er geen baat bij als de stakin gen voortduren en de Sovjetunie nog verder in het slop raakt. Volgens een naaste adviseur van Jeltsin zijn de democraten er daar om toe 'gedoemd' gesprekken te gaan voeren met de Sovjet-leiding. Vorige week stelde Jeltsin al ronde- tafelbesprekingen voor tussen de mijnstakers, de regenngen van de republieken en ook president Gor batsjov. Daarmee wordt aartsrivaal Jeltsin een tijdelijke bondgenoot van Gorbatsjov in de pogingen de sociale onrust te verminderen. Zo groot is dus zowel bij Gorbatsjov als bij Jeltsin de angst voor de gevol gen van de stakingsgolf. Maar Gorbatsjov stelt als voor waarde voor een coalitie dat de coa litiepartners zijn anti-cnsispro- gramma accepteren en dat lijkt een te ver gaande eis. In die plannen ligt de nadruk op ordehandhaving en op versterking van de macht van het Kremlin. Verder wijst de presi dent op de noodzaak hard op te tre den tegen ongehoorzame ambtena ren die de wetten en decreten van het Kremlin niet uitvoeren. Dwang Over economische hervormingen wordt in het anti-crisisprogramma niet meer gesproken, wel over de handhaving van de bestaande structuren. Gorbatsjov wil onder meer de bedrijven dwingen hun huidige contracten tot het eind van het jaar te verlengen en de bevol king zou opnieuw, net als onder Breayrvjev verplicht moeten worden om slecht betaald te helpen in de landbouw. Het zijn geen voorstellen waar mee Gorbatsjov enthousiasme op wekt bij een oppositie die radicale economische en politieke hervor mingen voorstaat en meer autono mie voor de republieken. Als klap op de vuurpijl stelt Gorbatsjov ook nog een verbod op stakingen en de monstraties voor tot het einde van het jaar. Het is afwachten of de Opperste Sovjet het plan ongewijzigd aan neemt, maar in deze vorm kan de oppositie zich er niet achter scha ren. De grote coalitie staat in d«- Sovjetunie daarom waarschijnlijk nog niet voor de deur. tenzij Gor batsjov evenveel water in de wyn doet als er nu al zit in de Russische melk.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7