Massale steun voor acties Hoogovens Rechtstreeks kopen bij Sola 199,- Lakeman geeft Philips nog vijf jaar 1 Vanaf maandag estafette-stakingen Koelekeiharde tante leidt Treuhandanstalt Kimststofgigant Wavin vindt ziclizelf te onbekend 'Nederlandse fruitteelt modernste ter wereld' sola VRIJDAG 12 APRIL 1991 PAGINA 5 UTRECHT (GPD/ANP) Leden van de industriebonden van FNV en CNV werkzaam bij het staalconcern Hoogovens hebben zich gisteren massaal uitgesproken voor acties na het stuklopen van het cao-overleg. Van de ongeveer 250 aanwezige werknemers aangesloten bij de CNV-bond stemde 83,5 procent voor acties. Voor de FNV-bond wa ren 450 leden opgekomen. Van hen was 93 procent het eens met het starten van acties, aldus woordvoer ders van beide vakbonden. Wat de FNV-bond betreft is het gestelde ul timatum afgelopen woensdag avond al verstreken. Het CNV stelt eerst nog een ultimatum dat in de nacht van maandag op dinsdag af loopt. De FNV denkt maandag met een estafette-staking te beginnen, om zo uiteindelijk de directie op de knieën te krijgen. Daarna volgen 'creatieve' acties. Op eigen houtje gaat de bond waarschijnlijk geen stakingen voeren, maar wordt aan sluiting gezocht bij de FNV. Van de 449 FNV-leden Was maar liefst 93 procent voor het voeren van acties. "Gelukkig is het niet kantje- boord geworden, maar overduide lijk", verzucht onderhandelaar Schalkx na de stemmingen. Ten minste driekwart van de aanwezi gen moest het eindbod van Hoog ovens afkeuren en het fiat geven voor het openen van de weerstands- kassen. "Geen onbezonnen actie, want het is alweer tien jaar geleden dat we dat voor de laatste keer heb- Vervoersbedrijf HTM schrapt 220 banen in twee jaar DEN HAAG (GPD) - De Haagse Tram Maatschappij (HTM) gaat io de komende twee jaar 220 banen ba nen schrappen in het kader van een bezuinigingsoperatie. Dit heeft het openbaar vervoersbedrijf gisteren bekend gemaakt. Bij HTM werken in totaal 2050 werknemers. Volgens HTM moet het perso neelsbestand met tien procent wor den ingekrompen door de beslis sing van het kabinet om te bezuini gen op het openbaar vervoer. Dit scheelt het vervoersbedrijf 10 mil joen gulden per jaar. Het is de be doeling om de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen te berei ken via natuurlijk verloop en het la ten afvloeien van 55-plussers. Op de dienstregeling wordt voorlopig niet bezuinigd, aldus de directie. ben gedaan". De FNV heeft bijna 6000 leden bij Hoogovens. Het overleg over een cao voor de 16.000 werknemers liep dinsdag vast op de loonsverhoging, verdere arbeidstijdverkorting en verbete ring van de vut-regeling. Hoog ovens biedt 3,25 procent per 1 juli (2,44 pet op jaarbasis) en een eenma lige uitkering van 0,5 procent. De Industriebond FNV wil een loons verhoging van 3,75 procent op jaar basis. Hoogovens vindt de acties over- antwoord, zo liet het concern giste ren in een reactie weten. Gezien de vrij moeilijke situatie waarin het be drijf verkeert, snijden de actievoer ders zich in hun eigen vlees. Boven dien zijn de voorgenomen acties buiten proporties, zo meent het con cern. BERLIJN Het zoeken naar een opvolger van de door de RAF ver moorde Duitse Treuhand-chef Roh- wedder heeft sneller resultaat opge leverd dan de speurtocht naar zijn moordenaars. De plaats aan de top van de grootste holding ter wereld (bijna 9000 bedrijven met nog 3,5 miljoen werknemers) is voor de 53- jarige econome en politicologe Bir- git Breuel, nu plaatsvervangend presidente. Dat werd gisteren in Bonn bekend. Een week lang was er druk gespe culeerd over de vraag: wordt ze het wel of wordt ze het niet. Mevrouw Breuel hield zich er buiten: "Ik kan mij niemand voorstellen die het be ter zou doen dan Rohwedder" en "De Treuhand zal ook na de dood van zijn president vasthouden aan zijn koers". Die koers is dat privati sering de beste manier van sanering is en dat komt exact overeen met de opvattingen van de koele, resolute 53-jarige Hamburgse. Ruim zes maanden geleden kwam Birgit Breuel naar Berlijn. Werkdagen van minstens twaalf uur zijn voor haar eerder regel dan uitzondering. "Ik heb de stad nog niet leren kennen; alleen de weg van mijn bureau naar het hotel kan ik wel dromen", verzuchtte ze on langs. Dat de dochter van de bekende Hamburgse bankier Alwin Munchmeyer van aanpakken weet en als het moet keihard is, heeft ze in het verleden vaak genoeg bewe zen. Op haar eerste werkdag bij de Treuhand ontsloeg ze zonder par don 15 leiders van buitenposten, omdat die er volgens haar een potje van maakten en collaboreerden met ex-communistische partijbonzen. Ook in de economische topkringen in het westen van Duitsland is haar kennis en daadkracht alom bekend en gerespecteerd. Breuels carrière begon niet in het bedrijfsleven, maar in de politiek. In 1966 werd ze lid van de CDU, vier jaar later kwam ze in de gemeente raad van haar geboortestad Ham burg, waar ze het al snel tot woord voerster van de fractie bracht. Haar motto: minder staat en meer eigen initiatief, werkte ze uit in verschei dene boeken met pakkende titels als 'Niemand krijgt een boterham voor niks' en*Het paard van staat af zadelen - minder bureaucratie en dichter bij de mensen'. Toen de minister-president van Nedersaksen, Ernst Albrecht, haar in 1978 vroeg minister van economi sche zaken te worden, aarzelde deze doortastende moeder van drie kin deren niet lang. Zij wilde haar prin cipes nu ook wel eens in de praktijk toetsen. Hoewel ze regelmatig met haar decentralisatiehoofd tegen de muur liep. verwierf ze toch de repu tatie van 'beste man in Albrechts kabinet'. In 1988 verhuisde ze naar financien, maar toen de CDU vorig jaar na een verkiezingsnederlaag naar de oppositiebanken werd ver wezen. bedankte Breuel voor de eer. "Van daaruit kan ik toch niets bewerkstelligen", oordeelde ze. Het aanbod van de Treuhand om het met corruptie omgeven Oost- duitse staatsbezit te zuiveren, kwam dan ook als geroepen voor Birgit Breuel. "Twee jaar wil ik me hier aan wijden", verkondigde ze in november na haar benoeming tot vice-president. Het zullen er nu on getwijfeld meer worden. Waarschijnlijk krijgt mevrouw Breuel een sociaal-democraat als plaatsvervanger. De SPD is niet erg gelukkig met de benoeming van Breuel. De partij vindt dat in de toe komst het behoud van arbeidsplaat sen moet prevaleren boven de sane ring en privatisering. SPD-partij- en fractievoorzitter Vogel, die vrijdag een eerste topoverleg met kanselier Kohl heeft over de toekomst van de ex-DDR, zal de kanselier een lijstje van sociaal-democratische kandi daten overhandigen. De Treuhand kwam gisteren in opspraak door een krantebericht dat communistische ex-medewer kers van het bureau samen met du bieuze zakenlieden en oude com munistische vriendjes de staat voor een half miljard zouden hebben op gelicht. In duistere transacties wer den bedrijven die hadden kunnen overleven, 'leeggeplunderd'. Daar- bij gingen duizenden arbeidsplaat sen verloren. De Bcrlijnse economi sche recherche bevestigde dat er twijfelachtige transacties waren verricht, maar wilde geen verdere mededelingen doen. De woordvoer der van de Treuhand sprak van een opgeblazen zaak. die dateert van vo rig jaar. Lubbers: ook met minder subsidies mooie welvaart DEN HAAG (ANP) Premier Lubbers heeft de Ne derlandse gebruikers van subsidies, fiscale voordelen en sociale regelingen, of dat nu werkgevers of burgers zijn, nog eens duidelijk gemaakt dat de enige manier om de uitgaven van het rijk te verminderen, minder uitgeven is. En dat gaat ook gebeuren, al is het moei lijk doordat iedereen "er aan verslaafd is geraakt". Hij zei dit gisteren in Den Haag tijdens het congres 'On dernemen en Politiek' van het VNO. Tegelijkertijd riep hij op in ons land wat minder tob- berig te doen. "Ook bij minder subsidies blijft er nog een mooie welvaart over", aldus Lubbers, die zijn ge hoor voorhield dat een goed milieu en een veilig en goed functionerend land ook wat waard zijn. "Er is de zorg voor een houdbare welvaart". Hij hekelde het verzet 'van iedereen' tegen de plan nen voor de beheersing van de staatsschuld, waarbij hij niet naliet vooral de werkgevers een spiegel voor te houden. "Na forse kritiek op tal van maatregelen die de arbeidsvoorziening ten goede moesten komen, draaiden de werkgevers als een blad om toen ze de vraag voorgelegd kregen of het niet wat minder kon, nadat ze diezelfde arbeidsvoorziening (met twee mil jard overheidsgeld) zelf mee waren gaan besturen". Van Lede is gisteren bij zijn afscheid als voorzitter van het VNO benoemd tot Ridder in de Orde van Ne derlandse Leeuw. Minister Andriessen van Economi sche Zaken spelde hem de onderscheiding op. Van Le de verlaat het VNO na zeven jaar voorzitterschap. Hij wordt opgevolgd door dr. A.H.G. Rinnooy Kan. Benzine duurder Benzine wordt weer duurder. Olie maatschappij Shell heeft voor van daag een verhoging van de advies prijzen met twee cent per liter aan gekondigd. De adviesprijzen voor super plus loodvrij. Euro loodvrij en super met lood komen daarmee achtereenvolgens op 169,165 en 172 cent per liter (zelftank). Bakkers-cao Het cao-overleg in het bakkersbe drijf (40.000 werknemers) is opge schort. De werkgevers gaan hun achterban om meer ruimte vragen. Zij bieden in een eenjarig contract twee maal 0,75 procent. De Voe dingsbond FNV verlangt twee maal 1,25 procent, aldus een bonds- woordvoerder. Kabelfabriek De Nederlandse Kabelfabrieken (NKF) in Delfzijl hebben vanoch tend een uur plat gelegen. De Indus triebond FNV blokkeerde vanaf kwart over zes tot omstreeks acht uur de poorten om de eisen voor een betere cao in de metaalindustrie kracht bij te zetten. Melkveehouders Melkveehouders hebben vorig jaar hun inkomen met gemiddeld 60.000 gulden zien dalen. Dat blijkt uit gis teren bekendgemaakte berekenin gen van het accountantskantoor van de boerenorganisatie ABTB in Arnhem. De totale opbrengsten uit de veehouderij daalden van gemid deld 363.000 gulden naar 328.000 gulden. Overslag weg Het Rotterdamse containerover slagbedrijf ECT verliest opnieuw een deel van zijn overslagcapaciteit. De Atlantic Container Line (ACL) zal vanaf eind mei in de vracht- dienst van West-Europa naar de Verenigde Staten geen Volvo-per- sonenauto's meer laden bij de Del ta-terminal van ECT op de Maas vlakte. Machinale sector Het overleg over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst voor de machinale bedrijven in de Rotter damse haven is gisteren op verzoek van de werkgevers, verenigd in de havenwerkgeversvereniging SVZ, opgeschort. De werkgevers zien de voorstellen van de vervoersbonden FNV en CNV voor uitbreiding van de werkgelegenheid in de sector als knelpunt. Verliezen Mogen dalen verder LEIDEN (ANP) - Het Leidse plan- tenbiotechnologiebedrijf Mogen In ternational heeft vorig jaar een posi tief resultaat vóór afschrijvingen geboekt van ruim 340.000 gulden. Na afschrijvingen verminderde het verlies ten opzichte van 1989 met bijna een kwart tot 2,2 miljoen. De totale inkomsten stegen van 3,3 miljoen tot ruim 5 miljoen. Dit resultaat is te danken aan een ver drievoudiging van de commerciële contractinkomsten tot 2,7 miljoen. De totale kosten namen toe van 6,4 miljoen tot 7,2 miljoen gulden in verband met de voorgenomen ver dere uitbreiding van de orrder- zoeksactviteiten. Ook werden in vesteringen gedaan ter vergroting van de laboratoriumcapaciteit en voor de bouw van kassen. Eén van de octrooi-aanvragen, op naam van prof. Schilperoort van de Rijksuniversiteit Leiden, werd in Amerika toegekend. Op dit belang rijke octrooi heeft Mogen de exclu sieve rechten. De directie verwacht dat de gunstige ontwikkelingen voor de onderneming zich ook dit jaar zullen voortzetten. De research- capaciteit zal verder worden uitge breid om de toeneming in contract inkomsten goed op te vangen. Superlichte rioleringsbui zen gaan de grond in: Wavin is met dit pro- dukt marktlei der in Europa. (foto ANP) V*-ik,* - 3v «V *v V - - AMSTERDAM/ZWOLLE (GPD) - Produkten van Wavin komt ieder een tegen. Maar hoeveel mensen re aliseren zich dat het kratje, de vuil niszak en de waterleidingbuis van de provinciale multinational uit Zwolle komt? Te weinig, vindt de voorzitter van de centrale directie van de Wavin Groep mr. A.J. Driessen. Daar moet wat hem be treft verandering in komen. Hoe goed het de fabrikant van kunststofprodukten (leidingsyste men. kratten, profielen, folies) gaat, blijkt uit de gisteren in Amsterdam gepresenteerde jaarcijfers. Op een omzet van bijna 1.9 miljard werd vo rig jaar een nettowinst gehaald van 76 miljoen gulden. Dat is tien pro cent meer dan in 1989, toen zo'n 69 miljoen gulden winst werd ge maakt. De winststijging bedroeg in dat jaar trouwens 43 procent. Wavin is sinds dc oprichting in 1955 flink gegroeid. Vorig jaar be stond de groep nog uit 38 bedrijven met in totaal 5200 personeelsleden in elf Europese landen. Gisteren meldde Driessen dat de onderne ming was gegroeid tot 42 bedrijven in 13 landen in Europa. Bij Wavin werken nu 5800 mensen. Op het ge bied van kunststofleidingsystemen is Wavin, met de grootste vestiging Rijke Polen staan in de rij voor Mercedes-garage WARSCHAU (Rtr) - De nieuwe rijken in Polen weten wat ze wil len. Met hun pakken bankbiljet ten staat een deel van hen sinds woensdag in de rij voor een juist geopende Mercedes-showroom in Warschau. In de eerste twee dagen heeft de handelaar, die een openingskorting van tien procent geeft, twintig auto's ver kocht. De prijzen variëerden van 35.000 tot 60.000 gulden. De woordvoerder van de nieuw showroom, aan de presti gieuze Krakowskie Przedmies- ce, heeft met verbazing de ont wikkelingen gevolgd. "Velen van hen droegen koffers vol geld met zich. De meeste kopers legden bij aanschaf de gevraag de 190 tot 350 miljoen zloties cash op tafel", zo vertelde de woordvoerder gisteren. Commissarissen BAT willen gesprek met actievoerders AMSTERDAM (ANP) Directie zitten en de plannen om de fabriek dat de directie weer gewoon toe- en raad van commissarissen van de te sluiten nog eens te bekijken. gang krijgt tot het bedrijf. Ook zou Amsterdamse sigarettenfabriek het besluit van de commissarissen BAT hebben gisteren de bonden en Voorwaarde om te gaan praten is om de fabriek te sluiten van kracht de bezetters van de fabriek voorge- wel dat de bezetting van de fabriek moeten blijven zolang het her steld om weer om de tafel te gaan zou moeten worden beëindigd en nieuwde onderzoek loopt. in Hardenberg, marktleider in Eu ropa. Begin dit jaar kocht Wavin in de voormalige DDR Orbitaplast, een producent van kunststofleidingsys temen. Het betreft een verouderde fabriek met een jaaromzet van rond de twintig miljoen. Wavin nam de activa over en 150 van de 800 perso neelsleden. Vanaf volgend jaar zal het bedrijf mogelijk aan de winst gaan bijdragen. Minder winst voor Nationale Ned. DEN HAAG (ANP) - De netto winst van het verzekeringsconcern Nationale-Nederlanden is vorig jaar met 7 procent gedaald. De netto winst verminderde van 973.3 mil joen gulden tot 905,2 miljoen, ter wijl de omzet met 2,4 procent steeg van 23,2 miljard tot 23,76 miljard. De winst van Nationale is ongun stig beïnvloed door de stormen in Noordwest-Europa in januari en fe bruari 1990, door de slechte situatie op de Londense markt voor trans port- en luchtvaartverzekering en door tegenvallende ontwikkelingen bij het schadeverzekeringsbedrijf in Noord-Amerika. Het schadever zekeringsbedrijf van Nationale-Ne derlanden, dat over 1989 nog een positief resultaat van 155,6 miljoen behaalde, moest het stellen met een negatief resultaat van 51,2 miljoen. Het eigen vermogen van de verze keraar daalde van 9,74 miljard tot 8,86 miljard. Bedrijf verslaafd aan EG-subsidies9 DEN HAAG (GPD) De Nederlandse fruitteelt behoort tot de modernste ter wereld. Nog geen tien jaar geleden moesten de Nederlandse fruittelers toezien hoe de landen in Zuid-Europa de markt veroverden. Maar Neder land heeft de achterstand weer ingehaald. Dit zei de voorzitter van de Ne derlandse Fruittelersorgansiatie Organisatie, J. Zevenhaar, vamiddag tij dens de jaarvergadering. Volgens de voorzitter heeft de Nederlandse fruitteelt de verloren mark ten weer heroverd. „De Nederlandse fruittelers beschikken nu over het modernste assortiment en gemiddeld de jongste aanplantingen ter wereld. Ook nieuwe teelttechnieken vinden hier hun oorsprong". De Nederlandse fruitteelt boekte vorig jaar een omzet van 680 miljoen gulden, 25 procent meer dan het jaar daarvoor. De export van vers fruit nam toe met 23 procent tot 200 miljoen kilo. Van de totale fruitoogst ging 40 procent de grens over. Het merendeel bestaat uit appelen. De grootste afnemer was Duitsland. Dit land is goed voor 40 procent van de totale export. Het sterkst groeide de afzet naar Spanje,-dat met 12 mil joen kilo op de vierde plaats staat. Van onze correspondent Marien van den Bos AMSTERDAM "Philips is als on afhankelijk bedrijf absoluut niet meer levensvatbaar. Het bedrijf is zwaar verslaafd geraakt aan subsi dies en beschermende maatregelen, zodat het voortbestaan van Philips wordt bepaald door de politieke wil van de Europese Gemeenschap. In Brussel staan de artsen die bepalen wanneer de stekker uit het stopcon tact gaat". De onderzoeker en schrijver Pieter Lakeman, al jaren met zichtbaar plezier optredend in de rol van horzel van het Nederland se bedrijfsleven, weet het nu over Philips ook absoluut zeker: "Ik geef ze hooguit vijfjaar". Lakeman is behalve schrijver ook uitgever van het het boek '100 jaar Philips, de officieuze biografie'. Het tijdstip voor het op de markt bren gen van deze, wel erg pessimisti sche visie over de multinational, komt precies een maand voordat in Eindhoven wordt herdacht dat Fre- derik Philips en zijn zoon Gerard de vennootschap op 15 mei, honderd jaar geleden, stichtten. Het is een goed verzorgd en voor al ook spannend boek geworden, waarin feiten, meningen en veron derstellingen vakkundig dooreen geregen zijn. Ook de jaren van ex plosieve groei en kundig onderne merschap van de eerste Philips-ge- neraties komen aan bod in de 'offi cieuze biografie'. Maar op enkele details na - over schimmige juridi sche constructies bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog bij voorbeeld - wijkt Lakeman hier nauwelijks af van de bekende, 'offi ciële' geschiedschrijving van het concern tot nu toe. Toch begint de lange weg neer waarts' voor Lakeman eigenlijk al aanzienlijk eerder dan de vroege ja ren tachtig, toen de eerste grote pro blemen bij Philips voor het voet licht kwamen, namelijk onder lei ding van de inmiddels bijna 86-jari- ge Frits Philips. "Frits Philips is misschien een zeer aimabele man, maar in eerste instantie een reli gieus persoon en pas daarna onder nemer Bij de drie belangrijke pro dukten van zijn tijd, de cassette-re corder, de (grote) computer en de vi deorecorder heeft hij volgens Lake man "als ondernemer gefaald". Bij zijn praatjes voor de aandeelhou ders "ging Frits bovendien niet voor een stukje geschiedvervalsing opzij". Ook begon onder zijn bewind al in 1969 het 'gesjoemel' met de jaar rekeningen. dat door zijn opvolgers stug is volgehouden, in tempo opge lopen zelfs. Vrijwel jaarlijks zijn er volgens Lakeman boekhoudkundi ge oplossingen gevonden om verlie zen te maskeren. Maar ook hier heb ben enkele economen van de Eras mus Universiteit eerder op gewe zen. Jeugdhonk Dat de nieuwe president Timmer het ook niet zal redden, komt vol gens Lakeman omdat de bakens al niet in de jaren vijftig zijn verzet. Misschien was eind jaren zeventig de laatste kans geweest. "Het pater nalisme van Gerard en Anton was bij de eenvoudige handenarbeid en de overzichtelijke bedrijfsvoering uit het begin van deze eeuw een po sitieve psychologische factor. Van af de jaren vijftig, wanneer de orga nisatie onoverzichtelijk groot is en minder centraal bestuurd kan wor den, moet meer aan ondergeschik ten met initiatief worden overgela ten. Philips past zich aan deze ge wijzigde omstandigheden niet aan". Vervolgens leidden de sterke mannen Dekker en Pannenborg het concern de jaren tachtig in "zoals een jeugdhonk wordt gemanaged, door zoveel mogelijk subsidie en andere overheidssteun binnen te halen. In deze kringen spreekt men overigens liever van industriepoli tiek". Lakeman ontkomt er niet aan de beide heren te complimenteren voor het uitstekende lobbywerk dat ADVERTENTIE Meer keus meer korting bij Sola Exclusief Italiaans porselein 22 deug eetservies - Model |\JU -Square". Kookset "Elegance1 4 deug. Kookpan 2.3.4 liter. Steelpan 1.5 liter met deksel Geschikt voor gas. elektrisch en keramisch Moaei Metropool Bij Sola heeft u nu keus uit meer dan 20 modellen, stuk voor stuk mooi van vorm en hoogwaardig van kwaliteit, van uiterst modem tot verfijnd klassiek Alle bestekken zijn in zilverwit edeistaai of zwaar verzilverde uitvoenng leverbaar Er Is al een 6-pers 40-dlg. Sola cassette vanaf (Model Angeiique fabrikant naar eontument Nergens treft u zo n uitgebretoe neut in hoogwaardi ge kwaiitemprodukten voor zulke lage prijzen alt txj Oe Sou fabriek te Zeitt kortingen van meer dan S0\ op de vergelijkbare winkelwaarde zijn geen uitzondering uw bezoek aan de Sou fabriek It zeker de moeite waard SOLA FABRIEK Van Reenenweg 155 Zeist Openingstijden ma t/mvnj van 9 00 17 00 uur iedere zaterdag van 10 00 16 001 Voor alle inlichtingen route beschrijving of uitgebreide Sou dokumentabe *unt u benen 03404-25564 of de bon insturen ze in Brussel en elders in Europa hebben verricht. "Een knappe pres tatie" die Philips volgens de auteur in de tien jaar na 1984 tussen de vier en vijf miljard gulden oplevert, "meer dan de winst over de laatste 15 jaar bij elkaar". Ook de beschermende maatrege len die de Europese Commissie voor Philips (en ander Europese elektronica-bedrijven) heeft geno men om Oostaziaten buiten de deur te houden, bebben volgens Lake man het winstniveau van de onder neming behoorlijk op weten te schroeven. Maar inmiddels zijn de vestigingen van Japanse fabrieken van consumenten-electronica in Europa ook voor het overeind hou den van de hoge tolmuren om de EG. Dat houdt de prijzen en daar mee de winsten hoog Japan De lof die de huidige topman Tim mer wordt toegezwaaid over het weer op orde brengen van dldivi k consumenten-electronica. is voor Lakeman eigenlijk alleen te danken aan die bescherming van de EG. Die I i charming is volgens Lukem.in zelfs de belangrijkste oorzaak dat eventuele Japanse kopers van het Nederlandse concern wel extra ach ter hun oren zullen krabben, want "een 'onafhankelijk' Philips is een betere garantie voor hoge tolmuren en goede Europese prijzen dan een 'Japans' Philips". Het is een leuke uitsmijter van het boek van Lakeman. maar het toont OOk d<- zwakte van zijn analyse van het concern. Philips begon honderd jaar geleden met lampen en die lam pen zijn nog steeds een - zy het ook wat problematisch - groot onder deel van het concern. Hetzelfde geldt voor de divisies component» n en professionele systemen. Over die andere driekwart van het concern is vrijwel geen woord terug te vinden m deze 'officieuze biografie' Toch presteert Lakeman het om bij de introductie van zijn boek Phi hps te adviseren zich juist in de pro fessionele systemen te storten. "Maar ja. aan de andere kant. wat is een oplossing. Daarvoor is het ei genlijk al te laat". Zeker is wel dat de eerste druk van de eerste uitgave van 'Lakeman Publishers' van 8000 exemplaren in ieder geval en op korte termijn gevolgd zal worden door een tweede druk, zo laat auteur Lakeman weten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5