Ritzen legt advies naast zich neer BaalhgNëD Albanese zeelieden wilden naar vrijheid zwemmen Nederland mikt op wereld-aids-conferentie Rijkswaterstaat regelt vistrek in Usselmeer 'Meer handel in illegale geneesmiddelen' Polen wil samenwerken tegen illegale autohandel VRIJDAG 12 APRIL 1991 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - De Poolse po litie wil samenwerken met de Ne derlandse politie om de invoer van gestolen auto's in dat land in te dammen. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft daar over onlangs gesproken met de Poolse autoriteiten, verklaarde een woordvoerder gisteren. In eerste instantie worden er vooral gegevens over autodiefstal len en illegale handel uitgewisseld, aldus de woordvoerder. Zo wil de Poolse politie kunnen achterhalen of een verdachte auto in Nederland als gestolen te boek staat. Er bestaat nog geen duidelijk beeld van de illegale invoer van au to's in Polen, maar als de legale han del toeneemt leidt dat meestal ook tot een toename van de illegale han- Binnenland kort >1 Kalkar De afbraak van het nucleaire deel van de kweekreactor bij het Duitse Kalkar kost 110 miljoen gulden. Dat heeft de SBK, een .samenwerkings verband van elektriciteitsbedrijven uit Nederland, België en Duitsland, meegedeeld. De SBK is niet bereid en juridisch ook niet verplicht deze afbraakposten te betalen. Er is een plan om Kalkar om te bouwen naar een oliecentrale maar als dat econo misch niet haalbaar is, moet de cen trale helemaal worden afgebroken. Defensie-politiek De Nederlandse regering heeft zich er bij neergelegd dat het niet moge lijk is een Europese defensie-poli tiek van de grond te krijgen. Aange zien de grote EG-lidstaten er niets voor voelen, is het volgens minister Van den Broek (buitenlandse za ken) niet mogelijk "ook maar een eerste stap in de richting van een Europese defensie-politiek te zet- Mestprobleem Friese boeren hoeven niet te bloed en voor mestproblemen in Brabant en de Geldersche vallei. Daarom is inkrimping van de veestapel wat Friesland betreft niet aan de orde. Dit zei D66-kamerlid D. Tommei gisteren op het landbouwsymposi- um van de bedrijvenbeurs Expo 91. Friese boeren hebben geen mest- en milieuproblemen, aldus Tommei. "Voor de toekomst betekent dat een goede uitgangspositie die bij stren ger wordende nationale milienor- men alleen maar beter wordt." Dode bij grens Bij de grensovergang Bocholtz op de A76 is gisteren opnieuw een do delijk ongeluk gebeurd. Het slacht offer. een Belgische chauffeur, reed met zijn vrachtwagen in op een file* voor de grensovergang. De wagen botste tegen een andere Belgische vrachtwagehcombinatie. Het onge val is het derde binnen korte tijd bij Bocholtz. Eind maart en begin april vonden er soortgelijke aanrijdingen plaats, waarbij telkens een chauf feur werd gedood. 'Privatiseren leningen moet, de vraag is hoe' DEN HAAG (ANP/GPD) Minister Ritzen (onderwijs) houdt vast aan de privatisering van de studieleningen van studenten. "Het regeerakkoord is volkomen duidelijk", zei de minister gisteren in de Tweede Kamer: "Privatisering moet, de waag is alleen hoe." Enke le weken geleden uitte de Raad van State grote kritiek op het wetsvoorstel waarin de be windsman de privatisering wilde regelen. Ritzen zei gisteren dit nog steeds vertrouwelijke advies te beschou wen als de "achtergrond voor de herbezinning" die nu noodzakelijk is geworden. Hij weigerde echter duidelijkheid te geven over de pro cedure die hij nu zal volgen. Alle mogelijkheden zijn nog open, aldus de bewindsman. Hij houdt zo de mogelijkheid om zijn oorspronkelij ke wetsvoorstel aan te bieden aan de Tweede Kamer. De Raad van State heeft geadviseerd dat niet te doen. De privatisering van de studiele ningen moet jaarlijks ruim 400 mil joen gulden opleveren. Oorspron- enige wijzigingen op de voorstellen accepteren. Zo moet hij een rege ling treffen voor studenten, die bui ten hun schuld niet in vijfjaar afstu deren. Zij kunnen straks een beroep op een noodfonds doen. Ritzen had deze regeling willen invoeren voor studenten die aan hun zevende stu diejaar bezig zijn omdat die hun beurs niet meer kunnen lenen. De bewindsman ging echter door de kniëen voor een amendement van CDA en PvdA. Ritzen beloofde ook dat studen ten die naast hun studie filosofie een tweede studie volgen, straks een jaar extra krijgen. Hij ging ver mag worden afgetrokken. Volgens Kok geldt dat ook voor oud-studen ten die hun studielening moeten te rugbetalen. Ritzen ziet een studiele ning niet als consumptief krediet. "Studeren is investeren in de toe komst", verklaarde de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer. kelijk mikte Ritzen op invoering der in op een Kamerbreed onder per 1 januari 1991, een begindatum die inmiddels met twee jaar is uitge steld. Ritzen verzette zich tegen uitstel van de zes andere wijzigingen van de Wet studiefinanciering die don derdag al wel ter discussie stonden. De fracties van WD, D66 en Groen Links hadden daar woensdag om gevraagd omdat het zevende, ont brekende, voorstel over de privati sering de kern van de hele discussie over de zogeheten heroriëntering op de studiefinanciering zou zijn. Ritzen moest gisteren nog wel steund verzoek om de regels voor gehandicapte studenten te verrui men. Ritzen wil dit regelen via het noodfonds. Bij de stemming over de wetsvoorstellen, volgende week dinsdag, moet blijken of de Tweede Kamer dat voldoende vindt. Ritzen heeft een meningsverschil met zijn collega Kok (financiën) en Ritzen (onderwijs) over de aftrek baarheid van de rente op studiele ningen. Bij de Tussenbalans heeft het kabinet afgesproken dat rente over consumptief krediet niet lan ger van het belastbaar inkomen del, aldus de CRI-woordvoerder. De Polen willen dan ook eerst een beter idee van de omvang van het pro bleem krijgen. Het overleg met de Polen is een gevolg van de recente toetreding van dat land tot Interpol, de interna tionale politieorganisatie. De CRI verwacht ook in de toekomst op an dere terreinen nauwer te gaan sa menwerken met de Polen. Ook met Tsjechoslowakije en de Sovjetunie, twee andere Oostbloklanden die onlangs tot Interpol zijn toegetre den, worden de banden aangehaald. ROTTERDAM (ANP) - Vijf Al banese opvarenden van het Alba nese vrachtschip 'Vlora', dat sinds het weekeinde m de Rotter damse Waalhaven ligt. willen po litiek asiel in ons land aanvragen. De vijf zijn vanmorgen door de Rotterdamse rivierpolitie van boord gehaald. Na een eerste ge sprek met de Rotterdamse vreemdelingendienst zullen zij in een asielzoekerscentrum worden ondergebracht. Het ministerie van Justitie behandelt daarna verder de asielaanvrage. De onrust aan boord van het schip zou zijn ontstaan, nadat de kapitein na het binnenlopen van de haven het gezag over het schip had overgedragen aan de eerste stuurman met de mededeling dat hij zelf politiek asiel ging aanvra gen. Toen de rivierpolitie alle op varenden daarop verbood te pas sagieren, sprongen drie beman ningsleden overboord. De rivier politie heeft hen uit het water op gepikt en aan boord terugge bracht. Verscheidene juristen vermoe den dat de Rotterdamse rivierpo litie door het weer aan boord brengen van de drie opvarenden die in het water waren gespron gen, in strijd heeft gehandeld met vig vastgepakt. De politie zei dat het een order van de regering was: de bemannning van het Al banese schip moet aan boord blij ven. Hoe werkt dat eigenlijk bij jullie? Toen we in Frankrijk en Italië waren mochten we gewoon passagieren." Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is er geen landelijke aanwijzing ge weest dat Albanese zeelieden niet aan land mogen. In het geval van de Vlora is het besluit door de ri vierpolitie zelf genomen. Zij heeft hier op grond van de Vreemdelin genwet het recht toe. Normaal mogen zeelieden in de Rotter damse haven binnen de gemeen tegrenzen passagieren, ook zon der visum. Shqypi wil aan de schrijnende armoede en onzekere situatie in zijn land ontsnappen. Hij heeft Albanië steeds verder naar de af grond zien schuiven. Ook kan hij er niet meer tegen dat hij nooit zijn mening mocht zeggen, hij twijfelt zelfs of hu er nog wel een heeft. De derde stuurman weet zeker dat wanneer het hem en zijn collega-zwemmers lukt hier te blijven, ook de andere 47 beman ningsleden van de Vlora hun kans zullen waarnemen. DEN HAAG (IPS) - Nederland wil gastheer zijn voor de Wereld-Aids- conferentie in 1995 omdat de rege ring in verband met de wereldwijde aanpak van aids groot belang hecht aan de internationale discussie. Ook wil minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) meer geld be schikbaar stellen voor de aids-be- stnjding in ontwikkelingslanden. Dat bleek gisteren uit een overleg tussen Pronk en de Tweede Kamer. Naar schatting lijden er momen teel 800.000 mensen aan aids en zijn er tien miljoen mensen seropositief. D'66-Kamerlid Kohnstamm zei te vrezen dat gezien de cijfers Afrika een verloren zaak lijkt te zijn maar dat in Azie en Latuns-Amerika de aanpak van Aids wellicht nog iets kan uithalen, mits zeer snel op grote schaal de preventiecampagnes wor den uitgebeld. Eerder deze week sprak de direc teur v«in het Wereld-Aidsprogram- ma Merson met de Tweede Kamer. Zijn boodschap was dat in het jaar 2000 tachtig tot negentig procent van alle mensen die besmet zijn met het Aidsvirus in de Derde Wereld wonen. ROTTERDAM Van noord naar zuid, dat kon gisteren voor het eerst in de spoortunnel, die in Rotter dam wordt ge bouwd. Toe zichthouder Struijk van de NS maakte de tocht per fiets. Volgens de laatste voorspel lingen zhllen in 1993 de eerste treinen door de tunnel onder de Maas razen. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Simons (WVC) vreest vanaf 1 januari 1993 een levendige handel in geneesmiddelen die op basis van de huidige richtlijnen niet zijn toe gestaan. Hij zegt dit naar aanleiding van het voornemen van de EG voor een algemeen registratiesysteem voor geneesmiddelen. Om een dam op te werpen tegen ongewenste ont wikkelingen op dit terrein, vindt Si mons dat bij toelating van genees middelen alleen volksgezondheids- en wetenschappelijke motieven een rol moeten spelen. Binnen de EG wordt nu gewerkt aan drie registratieprocedures voor geneesmiddelen. Ten eerste zou er een richtlijn moeten komen voor biotechologische en andere high tech produkten. Ten tweede moe ten geneesmiddelen in alle EG-lan- den worden erkend. Verder zou er een richtlijn moeten komen voor geneesmiddelen die maar in één land verkrijgbaar zijn Volgens Simons zullen de voor stellen er niet toe leiden dat het aan tal in ons land toegestane medicij nen zal afnemen. Hij vreest juist het omgekeerde: meer handel in pro dukten die nu veelal geweigerd Nederland moet volgend jaar de commerciële handel in bloed en bloedprodukten toestaan. Dit is het gevolg van een EG-richtlijn die met ingang van 1992 in werking treedt. Tot nu toe is het Nederlandse beleid gebaseerd op zelfvoorziening en het onbetaald afstaan van bloed. Deze uitgangspunten zijn vastgelegd in de Wet op bloedtransfusie die nu ge wijzigd moet worden. Simons verklaarde gisteren wel geprobeerd te hebben de Neder landse uitgangspunten in de EG aanvaard te krijgen. Dat is echter niet gelukt. Weliswaar staat het vrij willig onbetaald afstaan van bloed ook in de EG-richtlijn voorop, maar dat mag wel commercieel verhan deld worden. Op dit moment kan ons land zelf voorzien in de behoefte aan bloed en bloedprodukten. Een uitzonde ring vormen enkele preparaten voor de behandeling van patiënten met hemofilie A die voor vijftien procent worden geïmporteerd. Volgens de bewindsman leidt de EG-richtlijn ertoe dat de druk op het nu bestaande Nederlandse sys teem zal toenemen. DEN OEVER (GPD) - Directeur- generaal Blom van Rijkswaterstaat heeft gisteren in Den Oever het offi ciële startsein gegeven voor een nieuwe beheersmaatregel, waar door onder meer zalmen en zeefo rellen toegang krijgen tot het Ussel meer. Het is de bedoeling dat deze uit de Europese rivieren verdwenen vis soorten de naar men hoopt en verwacht schoner wordende Rijn zullen opzwemmen op zoek naar paaigebieden. Door de spuisluizen langer open te houden en op bepaal de tijden extra (gedeeltelijk) open te zetten, wordt de fysieke barrière, die de Afsluitdijk nu voor de trek- vissen vormt, tijdelijk weggeno men. Op de bijeenkomst werd overi gens gewaarschuwd voor een te groot optimisme. Vermoedelijk zal de zeeforel onmiddellijk van de ge boden mogelijkheid gebruik ma ken, maar de zalm zal langer nodig hebben. In de toekomst ziet Rijkswater staat ook goede mogelijkheden voor minder sterke vissoorten als de fint, de elft, de barbeel, de glasaal en de sneep om het IJsselmeer bin nen te zwemmen. Vooral de glasaal is van groot belang voor de binnen visserij- In ieder geval moet in het jaar 2000 de zalm weer volop in de Rijn te vinden zijn, zo is het plan. De 'Vistrek Afsluitdijk' maakt deel uit van een serie voorzieningen in diverse waterwegen, die de pas seerbaarheid voor de vissen moeten vergemakkelijken. Daarbij hoort het bouwen van vistrappen, zoals die in de Overijsselse Vecht al zijn gerealiseerd. Ruim een miljoen voor bestrijding voetbalvandalisme DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft 1,3 miljoen gulden uitgetrok ken voor de bestrijding van voetbal vandalisme. Het geld komt van Bin nenlandse Zaken (925.000 gulden) en WVC (372.000 gulden), zo laat mi nister Dales (binnenlandse zaken) de Kamer in een brief weten. Het kabinet wil 1.5 ton uittrekken voor een pasjesregeling in het be taalde voetbal. De totale steun van het rijk voor dit experiment komt daarmee op 600.000 gulden. De Ne derlandse Spoorwegen krijgen eveneens 1,5 ton voor de begelei ding van voetbalsupporters. Een bedrag van 100.000 gulden is be doeld voor de bestrijding van racis me in de sport. Dales meldt in haar brief ook dat de kosten van politiebegeleiding bij voetbalwedstrijden dit jaar worden geraamd op 11,2 miljoen gulden. De drie zeelieden die vanboord sprongen. "We hebben gezegd dat we niet meer terug wilden aan boord.(foto anp) eerder gemaakte afspraken over de behandeling van asielzoekers. Mensen, die van boord springen, moet worden gevraagd of ze poli tiek asiel willen aanvragen. "Toen we onder dwang werden teruggebracht aan boord, was ik kapot. Nu heb ik weer een beetje hoop," zei de 25-jarige derde stuurman Artan Shqypi gister middag aan boord van de Vlora. Hij was een van de drie mensen, die overboord sprongen. "We hebben tegen de politie ge zegd dat we hier wilden blijven maar na twee uur moesten we te rug aan boord. Eén van ons kreeg handboeien om, wij werden ste- ■5 MEUBELPROMENADE KATWUK MEUBELPLEIN LEIDERDORP De Gallcryjan des Bouvrie. Een nieuwe eigentijdse kijk op wonen is nu te zien bij Baalbcrgen. De ontwerper Jan des Bouvrie: "Harmonie en stijl waren mijn uitgangs punten." Het resultaat is een verrassend veelzijdig interieur met geheel eigen stijl. "Kom maar kijken. Ik verzeker u veel woonplezier."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3