VN-interventie als afschrikking Reddingsploegen bergen slechts verkoolde lijken Enclave in Irak zou voorbeeld voor andere landen kunnen zijn Ook Nederland krijgt speciaal instituut voor Reformatieonderzoek Rome kampt opnieuw met enorm tekort REPORTAGE 1^— VRIJDAG 12 APRIL 1991 LIVORNO (GPD) - De lucht is strakblauw. De zee kalm. De Moby Prince is zwart geblakerd en ligt aan een van de verste pieren aan de haven van Livorno, nog steeds smeulend en omhuld door een penetrante lucht. Reddingswerkers en brandweerlieden doen hun werk, maar zonder de haast die normaal hun activiteiten kenmerkt. Bevestigd is dat alle 141 opvarenden om het leven zijn gekomen. Tot nu toe (donderdagmiddag) zijn tien verkoolde lichamen gevonden. De identificatie lijkt onmogelijk, zegt een van de in oranje kleding gestoken hulpverleners. Hij is hoofd van een van de afdelingen van de BB en is in touw in en om het schip. Met vlakke stem vertelt hij over de hopeloosheid van de situatie. "De hitte heeft het i.jzer doen smel ten en daardoor zijn de in- en uit gangen bijna allemaal geblokkeerd. De meeste mensen bevonden zich in de lounge, waar ze keken naar een Europa-Cupvoetbalwedstrijd. De aanblik van de verkoolde lijken is weerzinwekkend". Het schip, de in 1968 gebouwde, voormalige Koningin Juliana van de Stoomvaart Maatschappij Zee land, doorzoeken is nog steeds moeilijk. De hitte is zinderend. De veerboot wordt dan ook nog steeds bespoten. Brandweerlieden zagen gaten in het ijzer en op een afstand wachten de ziekenwagens. Enkele kilometers verderop in zee ligt de Agip Abruzzo, de tanker die midscheeps werd geraakt door de Moby Prince. Vlammen slaan nog steeds uit de tanks, maar de si tuatie is onder controle, heet het. Een zusterschip van de Moby Prin- Ooi zaak ramp Moby Prince waarschijnlijk 'menselijk falen' ce, de Moby Vincent, sluipt inmid- de BB en politie verschaffen infor- dinerende comité. Men accepteert dels de haven binnen. matie. Er wordt gegild, gehuild en ze met neergeslagen ogen. Praten In een van de terminals is een op- op een monotone toon stil geklaagd, helpt precies 24 uur na de ramp niet vangcentrum gecreëerd. Famlliele- Aan de hoofdtafel wordt gedis- meer. den wachten verbijsterd of hyste- cussieerd over hoe het kon gebeu- Eén man heeft de ramp overleefd, risch op bevestiging van wat ze al ren. Radeloze familieleden schreeu- Zijn relaas wordt bijna om het half weten. Leden van het Rode Kruis, wen beschuldigingen naar het coör- uur door de in de wachtzaal opge stelde televisie herhaald. Zijn naam is Alessio Beltrand, bemanningslid van de Moby Prince en afkomstig, zoals veel van de slachtoffers, uit de omgeving van Napels. Zijn verhaal is verwarrend. Hij vertelt van de plotselinge klap, van het vuur en de rook, die zich direct van het schip meester maakte. "Ik heb enige tijd rondgelopen, hoe lang weet ik niet, op zoek naar twee maten. Ik heb ze gevonden, maar beiden waren al ge vloerd door de rook. Mond-op- mond-beademing op een van hen had geen effect. Of ze dood of be wusteloos waren weet ik niet", al dus de man die op aandringen van de havenpolitie, die het schip als eerste was genaderd, in zee sprong. Sergio Albanese, hoofd van de ha venpolitie. was een van de eersten die in de nacht van woensdag op donderdag het rampschip van dichtbij zag. "De vlammen waren meters hoog en sloegen uit het hele schip. Er was geen redden aan. De oorzaak? Albanese weigert uitspra ken te doen. "De tanker lag stil en op haar plaats. Haar treft in elk ge val geen blaam. Waarom de veer boot het schip niet heeft gezien, is een raadsel. Goed, er was een dichte mist met circa 50 meter zicht. Maar voor een schip met twee radarsyste men hoeft dat geen problemen op te leveren". Voorlopig houdt men het op 'menselijk falen'. De kapitein van de tanker heeft evenmin een verklaring van het ge beurde. "Ik hoorde alleen een ver schrikkelijke klap, waarna de vlam men direct huizenhoog uitsloegen. Blussen was onmogelijk. Ik heb het schip zelfs niet eens gezien. Uitein delijk is het een geluk dat slechts éen van de compartimenten met olie heeft vlam gevat. Het schip had 58.000 ton aan boord". In Livorno is het inmiddels weer aardedonker. In de wachtzaal heerst verslagenheid. Nieuws komt er niet meer. De tv herhaalt voor de zoveelste keer wat er de afgelopen 24 uur heeft plaatsgevonden. Func tionarissen kijken leeg naar zichzelf op de televisie. Een omroeper ver telt na het drama-Livorno over de Cyprische tanker die gistermiddag voor de kust van Genua is ontploft. Drie doden, dertig gewonden en twee vermisten. De knop wordt om gedraaid. In resolutie 688 heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties Irak veroordeeld wegens de onderdrukking van de eigen bevolking en in het bijzonder van de Kurden. De ge volgen van deze onderdrukking worden een bedreiging van de vrede en veiligheid in de regio genoemd en van Irak wordt dan ook geëist dat aan de repressie onmiddellijk een einde wordt gemaakt. Uitdrukkelijk blijkt uit de pream bule van de resolutie dat d,e massale vluchtelingenstroom over de gren zen van Irak richting Turkije en Iran de directe aanleiding voor het aanvaarden van deze resolutie is ge weest. Er is de afgelopen dagen wel gezegd dat de Verenigde Naties al dus jegens Irak het non-interventie- beginsel hebben opgegeven, maar met deze resolutie is de Veiligheids raad keurig binnen de door het VN- Handvest gestelde marges geble- Daarbij gaat het vooral om artikel 2, paragraaf 7 dat een uitzondering bevat op het beginsel van niet-in- menging in binnenlandse aangele genheden van lidstaten. Die uitzon dering is gelegen in Hoofdstuk VII van het Handvest dat de Veilig heidsraad bevoegdheden verleent op het terrein van de internationale vredeshandhaving. Resolutie 688 spreekt in dit verband zelfs van 'ver plichtingen' van de Verenigde Na ties, hetgeen strikt gesproken juist is omdat de Veiligheidsraad bedrei gingen van de vrede moet vaststel len en tevens moet besluiten welke maatregelen dienen te worden ge nomen om de internationale vrede en veiligheid te herstellen. Hier lijkt enigszins het door Frankrijk gelanceerde idee door te klinken dat er eigenlijk een plicht tot interventie zou moeten bestaan, indien een opstandige burgerbevol king door een tiran wordt afge slacht, zoals de Kurden in Irak. Voor alle zekerheid bevestigt de resolutie overigens ook dat de sou- vereiniteit, territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van Irak onaantastbaar zijn. Nu haalt deze resolutie weinig concreets uit. Dat viel ook niet te venvachten gezien het moorddadi ge karakter van het regime van Sad dam Hussein. Probleem is dan ech ter hoe ver je moet en kunt gaan om de Kurden ook werkelijk fysiek te beschermen. Moet daarvoor heel Irak worden bezet uit naam van de Verenigde Naties en zo ja, hoe zou de toekomst van Irak en de Kurden daarin er dan verder moeten uit- Gedurfd initiatief In resolutie 688 wordt de hoop uit gesproken dat er in Irak een open dialoog tot stand zal komen om ze ker te stellen dat de politieke rech ten van alle burgers worden geres pecteerd. Dit is natuurlijk ijdele hoop. De Europese Gemeenschap is tegen deze achtergrond met een gedurfd initiatief gekomen, dat in zijn beperktheid zeer geschikt leek om in de humanitaire noden van de Kurden te voorzien. Er zou een door de VN beschermde zone voor Kur- dische vluchtelingen in Noord-Irak moeten worden ingesteld. In dit verband zijn de woorden 'enclave' en 'veiligheidszone' gevallen waar bij aan een VN-vredesmacht is ge dacht om dit gebied te beschermen. De EG. die tijdens het Golfcon- flict weinig cohesie vertoonde, heeft zich met dit plan voor het eerst eens slagvaardig en eensge zind getoond op het terrein van de buitenlandse politiek. Eindelijk lij ken nu eens de directe noden van mensen te prevaleren boven zuiver diplomatieke overwegingen. Het plan vormt in feite een tegenwicht tegen de passiviteit van de niet-Eu- ropese grote mogendheden die öm uiteenlopende redenen geen voor stander zijn van verdergaande in terventie in Irak. Zo zeer als men in het geval-Kuwayt bereid was de in ternationale rechtsorde te herstel len, zo weinig laat men zich nu gele gen liggen aan eenzelfde repressie in 'eigen land'. Volgende stap Hier worden weer eens juridische argumenten gehanteerd om niets te hoeven doen, waar politieke motie ven voorzitten. De volgende stap na resolutie 688 ligt immers voor de hand. Men moet eenvoudig consta teren dat Irak de eisen van de Vei ligheidsraad naast zich heeft neer gelegd en moet besluiten om verde re maatregelen tot herstel van de in ternationale vrede en veiligheid te nemen. Dat kan ook impliceren dat VN-troepen zich met geweld toe gang tot Noord-Irak verschaffen om zo'n veiligheidszone ip te stellen. Engelsen en Fransen mogen dan, mede names de EG, voorstander zijn van zo'n ingrijpen, maar de kans dat het zo ver komt is mini maal, nu niet alleen Irak weigert, maar met name China en de Sov jetunie ernstige bedenkingen koesteren tot en met het dreige ment om van hun vetorecht gebruik te maken. Zij beroepen zich daarbij nadrukkelijk op het non-interven tiebeginsel, maar gaan bewust voor bij aan de mogelijkheden die het Handvest biedt tot dwangmatig op treden. Hun grote vrees en die van vele Derde Wereldlanden is dat direct VN-ingrijpen in het algemeen ge wapend verzet van politieke, cultu rele, etnische en religieuze minder heden tegen centrale overheden zou sanctioneren. In hun ogen is dat een vrijbrief voor burgeroorlog. Het zou de Verenigde Naties in toekom stige gevallen telkens verplichten in zulke gevallen tussenbeide te ko men, zo stellen zij. In China zou een gewapende opstand van de Tibeta- nen aldus worden gewettigd, in In dia denke men aan de Sikhs in Pun jab en de Sovjetunie ziet zichzelf on gaarne via de V-raad meewerken aan een versterking van de positie van de Balten. Gezien deze stand van zaken behoeven de Verenigde Staten niet eens al te zeer naar bui ten te treden met hun ernstige twij fels over een VN-veiligheidszone in Noord-Irak, die vooral berusten op de vrees dat de stabiliteit in de regio door een VN-interventie nog verder zal worden aangetast* Rompstaat Er is nog een ander, onderhuids mo tief dat verontrusting wekt. De angst dat de veiligheidszone in Noord-Irak na verloop van tijd de kiem blijkt te zijn geweest van een 'rompstaat' Kurdistan. In dit ver band is het interessant om het eni ge, intussen vergeten precendent van door de VN verleend asiel in be schermde gebieden in herinnering te roepen. Tijdens de burgeroorlog in de Congo begin jaren zestig had de VN-vredesmacht die daar op ver zoek van de regering van het land opereerde, zulke gebieden ingericht om personen die met de dood of mishandeling werden bedreigd op grond van hun etnische afkomst be scherming te bieden. Eén van de grondbeginselen die destijds wer den opgesteld door de VN, luidde dat beschermde personen geen ex terne politieke activiteiten mochten ondernemen en met de buitenwe reld uitsluitend om humanitaire re denen contact mochten onderhou den. Dergelijke waarborgen zouden natuurlijk desnoods opnieuw heb ben kunnen gelden voor een VN- veiligheidszone in Noord-Irak. De politieke motieven om af te zien van verder VN-ingrijpen in Irak ten behoeve van de Kurden lij ken weliswaar niet onredelijk, maar betekenen tegelijkertijd dat men grotendeels passief blijft tegenover het humanitaire probleem. Boven dien wordt de kans gemist eens goed duidelijk te maken bij wie de verantwoordelijkheid voor vluchte lingenstroom eigenlijk ligt. In de resolutie zegt de Veilig heidsraad letterlijk dat de massale vluchtelingenstroom naar Iran en Turkije heeft geleid tot grensschen- dmgen die een bedreiging voor de internationale vrede en stabiliteit in de regio vormen. Het gevaar dreigt dat de ontvangstlanden het pro- Een Kurdische vluchteling bij de Turks/Iraak- se grens voedt zijn baby met een fles melk die hij van een me- dische hulppost heeft ontvan gen. (foto AP) bleem van ongewenste vreemdelin gen aan hun grenzen eigenhandig gaan oplossen. President özal van Turkije heeft daar al mee gedreigd. Is het dan niet juister dat de VN als vertegenwoordigers van de in ternationale statengemeenschap in plaats daarvan interveniëren? Dit kan ook een afschrikwekkende werking hebben op alle regimes ter wereld die hun minderhedenpro blemen (de Kurden vormen zelfs een meerderheid in Irak!) op buur landen trachten af te wentelen door tot een niets ontziende repressie over te gaan, zodat er een vluchte lingenstroom op gang komt. (De auteur, Dr. R.C.R. Stekmann, is ver bonden aan het TMC Asser Instituut voor internationaal recht in Den Haag). Ie' 3ciII 'Valt er nog iets nieuws over te zeggen?' UTRECHT (ANP) - In navol ging van gerespecteerde in- stuten in Genève en Tubingen is in Nederland een Instituut voor Reformatieonderzoek opgericht. Dit onafhankelijke instituut, gevestigd aan de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Utrecht, is een initiatief van de ruim één jaar oude Stichting ter bevor dering van de kennis van de Reformatie. Het Instituut wil diensten verle nen aan degenen die op weten schappelijke wijze de Reformatie bestuderen, onder meer door een bibliografisch centrum te vor men, waar vooral informatie over buitenlandse activiteiten en lite ratuur is te verkrijgen. Verder wil het Instituut het onderzoek van de Reformatie bevorderen, onder meer door eigen onderzoekspro gramma's. Tenslotte wil het Insti tuut het onderzoek in Nederland coördineren. Het Instituut werkt onder de spreuk 'Na duisternis licht' (Post tenebras lux), waarmee wordt ge duid op de Reformatie als lich tend punt. Op wetenschappelijke wijze wil het bezig zijn op basis van Gods Woord en in overeen stemming met de belijdenissen die uit de Reformatie zijn voort gekomen. Tijdens de presentatie zette de directeur, prof. dr. W. van 't Spij ker uit Apeldoorn, uiteen waarom in deze tijd de beoefening van de Reformatiegeschiedenis recht van bestaan heeft. "Is er over de Reformatie nog iets nieuws te zeggen", zo wordt vaak gevraagd. "Over Luther en Calvijn is toch alles bekend." Iedere tijd heeft echter zijn eigen benadering en invalshoek, aldus Van 't Spijker. Hij gaf drie terreinen aan waar op naar zijn mening nog veel te doen is. Aan de hand van de bron nen kan er meer onderzoek wor den verricht naar de invloed van bijvoorbeeld Thomas van Aquino op de Reformatie. Verder aan dacht voor andere Reformisten dan Luther, Bucer, Calvijn en Zwingli. Door de "vergeten, klei ne mensen" wordt de variatie bin nen de Reformatie juist zichtbaar. Tenslotte wees hij op de invloed ('Wirkungsgeschichte') van de Reformatie op bijvoorbeeld de Orthodoxie en het Piëtisme. De voorzitter van het bestuur, prof. dr. F. van der Pol uit Kam pen, noemde het een opmerkelij ke lacune dat er in Nederland nog geen wetenschappelijk instituut voor Reformatiegeschiedenis is, juist omdat in Nederland de Re formatie zulke diepe sporen heeft getrokken. Aan rk zijde zijn er het Titus Brandsma-instituut en het Katholiek Documentatiecentrum in Nijmegen en sinds kort het Thomas Instituut in Utrecht. Zo heeft Genève het 'Institut de la Réformation' en Tubingen het 'Institut für Spatmittelalter und Reformation', waar de Nederlan der prof. dr. H.A. Oberman jaren lang leiding aan heeft gegeven. Het Instituut wil met een jaar lijkse begroting van 60.000 gul den werken. Voor aanloopkosten is dit jaar 20.000 gulden extra uit getrokken. Er is een beroep ge daan op de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Bond, de Confes sionele Vereniging, de predikan tenopleidingen van de Gerefor meerde Kerken (Kampen I), Vrij- gemaakten (Kampen II), Christe lijke Gereformeerden (Apel doorn) en Gereformeerde Ge meenten (Rotterdam) alsmede de Nederlands Gereformeerde Ker ken. Het bestuur verwachtte, ge zien de medewerking bij de voor bereiding, dat deze instituten over de brug zullen komen. RvK eens met stuit Acht Mei over vieringen AMERSFOORT (ANP) - Komen de bisschoppen binnenkort met een 'verkondigende publikatie' tegen de notitie 'Helmerhoek en de mensenrechten in de kerk', binnen de sectie Oecumenische Actie van de Raad van Kerken be staat veel waardering voor dit werkstuk van de Acht Mei Bewe ging. De commissie Mensenrechten in de Kerk van de AMB levert in de notitie kritiek op het besluit van aartsbisschop Simonis van Utrecht die eind 1989 rooms-ka- tholieken in de Enschedese nieuwbouwwijk Helmerhoek verbood deel te nemen aan geza menlijke eucharistie- en avond maalsvieringen met protestanten. Alle leden van de sectie stem men in met de visie van de Acht Mei Beweging op de mogelijkhe den voor een "meer pastoraal en op oecumenische ontwikkeling gericht beleid, waarbij ruimte blijft voor de scheppende kracht van de Geest die vernieuwt en le vend maakt", schrijft voorzitter ds. F. Mooi van de sectie in een brief aan de Acht Mei Beweging. In de sectie zitten drie vertegen woordigers van de RK Kerk. Se cretaris is dr. T. Brattinga, secre taris van de Willibrordvereniging, het adviesorgaan van de bis schoppen voor de oecumene. De sectie beseft volgens Mooi dat de hiërarchische, sacramente le structuur van de RK Kerk en restauratieve krachten in de pro testantse kerken een snelle voort gang van de ontwikkeling op oe cumenisch gebied bemoeilijken. "Maar wij geloven dat oecume nisch kerk-zijn zo'n klemmende opdracht in deze tijd en dus prio riteit in kerkelijk beleid is dat de kerken gezamenlijk wegen die nen te zoeken en te gaan om dit doel te bereiken". VATICAANSTAD (AFP-CIC) - Het Vaticaan verwacht dit jaar een tekort van 91,5 miljoen dollar (ruim 170 miljoen gulden) op de begroting. Tegenover 168,1 mil joen dollar aan uitgaven staan slechts 76,'6 miljoen aan inkom sten. Dit heeft de raad van kardi nalen, die twee keer per jaar de Fi nanciële situatie van het Vaticaan doorlicht, bekendgemaakt. Het tekort is 5,5 miljoen dollar (6,5 procent) groter dan in 1990. De Heilige Stoel dekt het tekort gedeeltelijk met de inkomsten van Vaticaanstad, die op 12,9 mil joen dollar worden geschat. De rest zal moeten komen uit de Pie terspenning, de bijdragen van de rooms-katholieken uit de gehele wereld voor het werk van het Va ticaan. Vorig jaar bracht de Pie terspenning 57,7 miljoen dollar op, 19 procent meer dan in 1989. Ondanks deze 'troostende' stij ging, zal het Vaticaan het tekort pas kunnen opheffen, als de 4.000 bisschoppen gevolg geven aan de oproep de gelovigen tot grotere gulheid voor het Vaticaan aan te sporen. Rome heeft deze week de voorzitters van de bisschoppen conferenties gevraagd deze bood schap over te brengen. Plafond Warmond. De dienst van de hervormde gemeente in Warmond (aanvang tien uur) zal zondag niet in het karakteristieke kerkgebouw plaatsvinden, maar in hét centrum 'Trefpunt'. On langs werden in het plafond groeiende scheuren geconsta teerd en de kerkeraad vond het onverantwoord om daar niet meteen wat aan te doen. Het werk aan de zoldering is momenteel nog gaande. Jubileum pastoor Dcmmers. Het 40-jarig priesterjubileum van pastoor B. J. M. Demmers wordt zondag in de Hartebrugkerk (Haarlemmerstr. 110) gevierd met een plechtige eucharistie-viering. Aanvang half elf. Jubileum kerk Katwijk. Het honderdjarig bestaan van de Ge reformeerde Kerk in Katwijk aan den Rijn wordt zondag herdacht tijdens de middagdienst in de Open Hofkerk (Rijnstr. 18), aan vang vier uur. Zestig jaar koorzanger. Met een plechtige eucharistie in de St. Bonifaciusparochie in Alphen aan den Rijn, wordt herdacht dat de leden C. W. van der Louw en Th. J. van Leeuwen van het St. Cecilia kerkkoor, zestig jaar koor zanger zijn. Aanvang van de dienst is kwart voor tien. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Rijswijk (ZH) J. F. Oosterom Amster- dam-Watergraafsmeer; bedankt voor Numansdorp dr. J. J. C. Dee te Elle- com en De Steeg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2