Tk vind zoveel mooi' Zeevaart PAGINA 24 RTV-SHOW VRIJDAG 12 APRIL 1991 Hillegommer Cees Noordermeer in kunst-quiz Van onze medewerker André Lammerse HILLEGOM - De enorme hoe veelheid kunstboeken in zijn huiskamer zegt hij van binnen en buiten te kennen. Cees Noordermeer, autodidact en kunstkenner bij uitstek. Op donderdag 18 april is hij te zien in de finale van 'De Connais- seur', een pittige tv-quiz waar bij kennis over beeldende kunst wordt getoetst. Tiental len kandidaten, onder wie kunsthistorici en erkende ver zamelaars, vielen al af in de voorrondes. De 48-jarige admi nistrateur uit Hillegom kon zich uitstekend redden. "Voor het spel is vooral brede kennis nodig; met specialismen als '17e eeuwse meesters' kom je niet ver". Noordermeer heeft geen stu die gevolgd. Op zijn twaalfde raakte hij geïnteresseerd in beel dende kunst en begon vanaf die tijd verwoed boeken en tijd- schrijften te lezen. "Bijna alles vind ik mooi", zegt hij. "Dus wil ik het ook kunnen benoemen, er meer over te weten komen. Dat doe ik hoofdzakelijk met boe ken. Eigenlijk heb ik nooit de be hoefte gehad om er voor door te leren. Wel aan cursussen meege daan, maar daar viel ik meestal uit de toon. Ik was vaak de meest enthousiaste en omdat ik me bo vendien autodidactisch heb ont wikkeld, kwam ik vaak als verve lend over. Wanneer ik het soms beter wist dan de cursusleider, dan zag je die mensen denken; 'Oh, dat weet-ie ook al weer'. Dat belerende wordt vaak als over dreven uitgelegd. Discussies gaan mensen op een goed mo ment ook uit de weg. Het enige dat ik wil, is mensen net zo bevlo gen maken als ikzelf ben". Nederlandse versie van Britse serie 'Body Matters' HILVERSUM - Veronica en de TROS zullen in samenwerking met de Belgische BRT een Ne derlandse versie maken van de bekende Britse serie 'Body Mat ters', een BBC-show die het men selijk lichaam als onderwerp heeft. De Nederlandse tegenhan ger van de befaamde Britse serie zal in het najaar al door de BRT worden uitgezonden. In 'Body Matters' wordt ge praat over vrijwel alle menselijke organen terwijl artiesten, muzi kanten en vuurspuwers de hele show animeren. De show speelt zich af in een uniek decor: een enorme mond waarin drie pre sentatoren kunnen plaatsnemen. Wanneer TROS en Veronica de serie uitzenden is nog niet duide lijk. Zanger New Kids on the Block geeft brandstichting toe LOUISVILLE (AP) - De zanger van de Amerikaanse popgroep New Kids on the Block, Donnie Wahlberg, heeft bekend schul dig te zijn aan brandstichting. Hij deed dat als onderdeel van een regeling, waarbij in ruil voor zijn bekentenis de aan klacht werd afgezwakt. De 21-jarige Wahlberg werd op 27 maart gearresteerd nadat op de gang van de achtste verdie ping van een historisch hotel in Louisville in de staat Kentucky, waar de groep verbleef, brand was uitgebroken. Wahlberg, die ervan werd beschuldigd het ta pijt in de gang van het hotel in brand te hebben gestoken, ont kende aanvankelijk elke betrok kenheid bij de brandstichting. Gisteren moest hij voor de rechtbank verschijnen. De rech ter heeft ingestemd met een re geling, als onderdeel waarvan Wahlberg zijn medewerking heeft beloofd aan een voorlich tingsfilmpje over brandpreven tie en filmpjes waarin wordt ge waarschuwd tegen drugsmis bruik en het rijden onder invloed van alcohol. De brand in het ho tel bleef beperkt tot het tapijt en richtte niet veel schade aan. Op brandstichting staat in de VS maximaal 20 jaar gevangenis straf. Serie gluurt in leven van zes 'Tycoons' i rechts, in de kunst-quiz 'De Connaisseur'. Rechts: presentator Joop AMSTERDAMDe beroemde Broadway-produktie van de musical 'A chorus line' is dezer dagen te zien op de Nederlandse planken. Van vanavond tot en met zondagavond wordt de musical opgevoerd in bet Scheveningse Circustheater en van 15 tot en met 17 april in de grote zaal van het Rai-congrescen trum in Amsterdam. (foto anp> Hobbyist In de finale en op de televisie. "Wat dat betekent? Niet zoveel, hoor. Ja, op tv komen is natuur lijk leuk. Misschien is het een be vestiging dat ik er toch wel veel afweet. Niet dat ik daar behoefte aan had maar dat sommige spe cialisten het tegen mij aflegden, zegt toch wel iets. De mensen die beroepsmatig met kunst bezig zijn, waren wat zenuwachtiger, denk ik. Zo van; 'Als ik dit niet weet, ga ik toch mooi voor gaas'. Voor mij gold dat minder. Ik had namelijk niks te verliezen, ik ben een pure hobbyist. Met een bre de kennis kom je het verst. Want bij de 'Connaisseur' passeren kunstwerken de revue van voor het jaar nul tot nu", aldus Noor dermeer. Tijdens het televisiespel wor den afbeeldingen, van kunstwer ken getoond. Dat begint heel de taillistisch en wordt later uitver groot. Het werk en de maker be noemen levert punten op, maar vooral iets wezenlijks kunnen toevoegen is doel van de quiz. Presentator Joop Koopman deelt naar zijn goeddunken de punten toe. Noordermeer; "Soms was dat discutabel. Bij een van de voorrondes werd een dia van het monument op de Dam getoond. Na het kringetje een paar keer rond te zijn ge weest, was het weer mijn beurt om er iets over te vertellen. Ik wist dat het gedicht van Ronald Holst op het kunstwerk er met een Nederlands lettertype was ingebeiteld. Van Krimpen om precies te zijn. Maar Joop Koop man kon er geen punten voor ge ven omdat dat hem niet bekend was. De juryleden die bordjes met 'fout' ophielden, wisten het kennelijk ook niet. Dit fragment is er overigens uitgeknipt". Passie Noordermeer heeft geen echte passie voor een bepaalde kunst stroming of ambacht. Hij geniet van iedere observatie. "Ik kan niet zeggen: ik ben uitgesproken liefhebber van beeldhouwwerk. Ik vind zoveel mooi, ik word door zoveel geraakt. Ik ben sterk visueel ingesteld. Uit m'n raam kijk ik uit op een rangeerterrein waar de deuren van wagons soms open staan. De overeen komsten met een schilderij van Magritte zijn zo treffend voor mij. Zelf kunst maken doe ik niet, dat kunnen anderen beter. Verzamelen doe ik wel. Ik heb wat keramiek, foto's, affiches en glaswerk. En plastic zakken. Op straat zie ik soms een leuk plastic tasje dat ik nog niet heb. Dan wil ik het meteen hebben. Niet die platvloerse alledaagse, maar plastic zakken die bijvoorbeeld iets kunstzinnigs in zich hebben. Ik heb een oude van een voorma lige modezaak. Een echt dames zakje met roze bloemetjes, prachtig". HILVERSUM (GPD) - De der tiendelige serie documentaires over rijke en machtige magna ten. die Veronica vanaf 7 mei zal uitzenden, moet vooral amuseren. Het entertainment staat voorop. Dat zegt Ton Ok- kerse, uitvoerend producer van de serie. De reeks, die begint met een portret van Richard Branson, oprichter van de mul tinational Virgin, is een inter nationale co-productie van Zweedse, Amerikaanse, Fran se en Nederlandse tv-makers. Het programma is zo kostbaar geworden, omdat de makers de 'tycoons' minimaal twee weken intensief wilden volgen. Op die manier moet een beeld ontstaan over de levensstijl van de gefor- tuneerden, voor welke beslissin gen zij dagelijks staan, hoe de mannen en vrouwen zich in hui selijke kring bewegen, wie hun vrienden zijn en waar ze hun vrije tijd het liefst aan besteden. In de eerste aflevering lukt dat goed, want de jonge Richard Branson praat veel en gemakke lijk. Andere tycoons, zoals mode koning Karl Lagerfeld, bleken ondanks hun medewerking aan het programma, moeilijker te verleiden zich bloot te geven. Ve ronica begint met zes afleverin gen van 'Tycoons'. De overige ze ven portretten worden in een la ter stadium uitgezonden. In de zes afleveringen komen achtereenvolgens Richard Branson, gokkoning Stanley Ho, mode-ontwerper Karl Lagerfeld, de chirurg Ivo Pitanguy, het echtpaar Mosbacher (politiek en cosmetica) en Malcolm Forbes (uitgever) in beeld. In "Vishandel Hein Graat", het boekje met taaicuriosa van Ju les Welling, is ook een hoofdstuk aan voetbaltaal gewijd. Voet ballen is in Nederland nog al tijd de meest beoefende sport en daarom is het niet verwonder lijk dat er allerlei voetbalter men in het gewone spraakge bruik zijn ingeburgerd. Welling noemt als voorbeelden "iemand de pas afsnijden", "op de man spelen" en "iemand buitenspel zetten". Het is niet moeilijk om nog een paar andere uitdruk kingen te noemen: "iemand een rode kaart geven", "de bal op de stip leggen", "iemand onder de groene zoden stoppen", "voor open doel missen" en misschien zelfs "scoren in blessuretijd". Een werkwoord als scoren heeft zelfs meerdere betekenissen ge kregen; in het politiejargon scoor je als je iets succesvol aan pakt en zo scoort een drugsver slaafde als hij een shot neemt. Woorden als "thuisfluiter" en "eendvogel" (voor een dwarrel- $chot) kom je ook buiten het voetbalveld wel tegen. Maar wie iets op de keper beschouwt, refereert niet aan de voetbal sport maar aan de weverij. Andere sporten, zegt Welling, hebben niet of nauwelijks woor den en termen aan het algemene spraakgebruik geleverd. Hij kan alleen het woord "patstel ling" bedenken, een begrip uit de schaakwereld. Het gaat hier bij dus niet eens om een echte sport, maar om een denkdisci- pline, die door buitenstaanders wel als denksport wordt aange duid. Overigens, als je patstel ling noemt, dan hoor je "ie mand mat zetten" niet over te slaan. Uit de tenniswereld zijn nog geen specifieke woorden naar O 4, j e Oerrit jan Zwier het algemene idoom overge waaid, al zou dat binnenkort, nu de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond de KNVB op de hielen zit, wel eens kunnen veranderen. Woorden als pas- seerslag, een stop-volley en ser vicekanon maken misschien een kans. Welling zou graag zien dat een zegswijze als "Lovega- me voor minister" (bij een love- game scoort de tegenstander geen enkel punt), waarmee ge zegd wil zijn dat de oppositie geen schijn van kans kreeg, eens de krantenpagina's zou halen. Als je ervoor gaat zitten, dan denk ik dat er nog wel meer sporten te noemen zijn die een bijdrage aan het gangbare Ne derlands hebben geleverd. Uit het wielrennen komen bijvoor beeld begrippen als afzien, de marreren en wieltjesplakker. De Elfstedentocht leverde klunen en kluner, maar die woorden hebben de overstap naar de gewone taal niet werke lijk gemaakt. In het Fries is "boppeslach" (buitenkansje, succeseen heel gewoon woord, ontleend aan de kaatssport. Is "tien over rood" niet afkomstig uit het biljartspel? Ik weet nog wel een andere sport te noemen waarin het wer kelijk wemelt van woorden en gezegden die tot het vaste reper toire van de Nederlandse taal gebruiker behoren. Het is zelfs zo dat die vaak niet eens meer weet waar deze termen van daan komen. Ik bedoel de zeïl- sport. De taal van zowel het zoe te als zoute water is doorspekt met uitdrukkingen als "iemand de loef afsteken", "in de lij ra ken", "overstag gaan", "de zei len strijken" en "de zeilen naar de wind laten hangen". Woor den als ruimschoots, optuigen en aftuigen hebben zich hele maal losgezongen van hun oor spronkelijke context, en hetzelf de geldt voor gezegden als "met opgestoken zeilen op iemand af komen en er is "geen land met hem te bezeilen In werkelijkheid verwijzen al deze termen niet naar de zeil- sport maar naar de vroegere zeilscheepvaart. Het maritieme verleden blijft voortleven in het huidige Nederlands waarin het wemelt van scheepsbeelden en - termen. Uitdrukkingen als "de vlag strijken", "voor anker gaan", "alle hens aan dek", "de hondewacht lopen", "een veilige haven binnenlopen", "een schot voor de boeg geven" en "de beste stuurlui staan aan walverwij zen nog rechtstreeks naar de zeevaart. Maar uit een werk woord als schipperen en een beeld als "het schip van Staat" blijkt pas goed hoe diep dit zee verleden de denkwereld van de Nederlanders gevormd heeft. De invloed van.de bijbel op het denken en dus ook de taal is overigens nog veel groter ge weest. Daar kom ik een volgen de keer graag nog eens op terug. In het fraaie gezegde "schipper naast God" staan de christelij ke en de maritieme traditie bei de op de brug. NU MIJ 00< £|?Ê£N?£AC£ AL TÊÖÊN Zl£W IN *T UAZUAG, GGtlAAGVl

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24