Stedelijk sluit trilogie af met 'huiscollectie' Gloedvolle combinatie Olof- Ruijsenaars in Oudshoomse kerk KIJK UIT Theaters Concerten Exposities Fragmentarisch overzicht negentiende eeuw Tentoonstelling over bergvolk in Pakistan Boeiende objecten Oltheten VRIJDAG 12 APRIL 1991 Concert m de Oudshoomse kerk te Alphen aan den Rijn door Theo Olof. viool, Harro Ruijsenaars, cello. Gerard van Bier*, piano Gehoord op 11 apnl en georganiseerd door de Culturele Stichting Comelis de Vlaming. ALPHEN - Zoals men Beethoven in zijn laatste periode een roman tische classicus zou kunnen noe men zo zou men Schubert als een klassieke romanticus kunnen be schouwen. Een musicus pur sang, vóór alles lyricus en groot meester van het lied. de by uit stek romantische kunstvorm. Van deze kunstvorm is ook Schu berts instrumentale muziek doortrokken. En hoor je dan uit voerende musici zoals gister avond in de Oudshoomse kerk, die daarbij hun instrumenten bij na letterlijk laten zingen dan blijft er niets meer over dan puur ge nieten van deze gloedvolle com binatie. Wat Harro Ruijsenaars uit zijn cello tovert, grenst aan het won derbaarlijke. De klankkast is ner gens anders mee te vergelijken dan met de menselijke borstkas die op de ademhaling en het ge bruik van de stembanden de meest persoonlijke resonantie ruimte is die je je maar kunt voor stellen. Zoals een stem vol dyna miek en warmte zingt met de meest geraffineerde en veelzeg gende stembuigingen, zó zong Ruijsenaars' instrument onder zijn handen en strijkstok. Werke lijk schitterend weerklonk de Ar peggio Sonate nr. 1 in Bes groot op de cello en niet op de arpeggio- ne zoals de naam van dit stuk sug gereert (de arpeggione is maar een zeer kort leven beschoren ge weest). Ruijsenaars' spel is één en al kracht en overgave aan de com positie. Deze overgave en kracht bezat Theo Olof voor de pauze nog niet in de Sonate voor viool en piano in A groot. Kennelijk had Olof meer tijd nodig om zich weer als grootmeester te manifes teren. De klank van zijn viool klonk in dit jeugdwerk van Schu bert nog wat pover en voorzich tig. Na de pauze in het pianotrio nr. 1 in Bes dat tot een van de mooiste trio's van de gehele lite ratuur behoort, liet Olof zich van de zelfde imposante en sterke kant horen als Ruijsenaars. Twee rasartiesten, totaal op elkaar inge speeld afwisselend in fortissimo Dichtersmiddag in Burchtsociëteit LEIDEN - In Sociëteit De Burcht vindt op zondag 14 april de twintig ste aflevering plaats van de maan delijkse dichtersmiddag Verbaal Signaal. De toegang is gratis en de middag begint om 14.30 uur. De optredende dichters zijn Jozef van Rossum, Marten Vijn, Agnes Toirkens en Wim van Til. Jozef van Rossum brengt zowel poëzie als proza, waarbij hij ingaat op zijn alledaagse belevenissen als beeldhouwer. Zijn werk heeft een humoristische, soms zelfs cynische ondertoon. De Leidse dichter Marten Vijn de buteert op deze middag. Zijn ge dichten zijn over het algemeen wei nig optimistisch. Agnes Toirkens bracht haar poë zie onlangs uit in de bundel "De goede moeder". Zij was reeds eer der bij Verbaal Signaal te gast. Wim van Til, die mederwerker is van de uitgeverij Opwenteling, draait al vele jaren mee in het literai re wereldje. tot zeer fijnzinnig en subtiel uit gesponnen spel in lange melodie lijnen gevangen. Daarbij was Gerard van Blerk als pianist of dienend op de ach tergrond tijdens solistische pas sages van de strijkers óf als abso lute tegenspeler die muzikaal en zelfbewust in het geheel opging aanwezig. Een zeer inspannende taak, temeer omdat Van Blerk in alle stukken participeerde. LIDY VAN DER SPEK Taalunie vindt afzien Buchmesse 'onaanvaardbaar DEN HAAG (ANP) - Het is onaan vaardbaar als Nederland en Vlaan deren de kans om het zwaartepunt te worden op de Frankfurter Buchmesse van 1993 laten lopen. Dat vindt de Raad voor de Neder landse Taal en Letteren, het advies orgaan van de Nederlandse Taal unie. Bij niet doorgaan van het Neder lands/Vlaamse 'Schwerpunkt' geeft de Nederlandse regering blijk van geringe waardering voor de eigen cultuur. "Ons imago in het buiten land zou daarmee worden ge schaad". De Nederlandse en Belgische mi nisters van cultuur en onderwijs, die het Comité van Ministers van de Taalunie vormen, worden opgeroe pen om 'voortvarend' naar financië le middelen te zoeken. Het Algemeen Nederlands Ver bond vindt het afzeggen van de Buchmesse een te belangrijke be slissing om alleen door minister d'Ancona (cultuur) te laten nemen. Het is meer een aangelegenheid voor Buitenlandse Zaken, aldus het Verbond in een brief aan premier Lubbers en de ministeries van cul tuur, buitenlandse zaken en econo mische zaken. De organisatie vindt overigens dat Nederland absoluut niet verstek mag laten gaan. Afzeggen is in grote mate schadelijk voor de positie van Nederland in de wereld. Ons land kan zich dat niet veroorloven, stelt het Verbond. Minister Hirsch Ballin van Antil liaanse Zaken speelt met de gedach te om aan het Nederlandse 'Schwer punkt' bij te dragen door een pre sentatie van de literatuur van de An tillen. Van besluitvorming is echter nog geen sprake. De eventuele be reidheid van Hirsch Ballin levert dan ook een financiële bijdrage op, die door het Kabinet van de Antil len zou moeten worden opgebracht. Inschrijving voor Leidse Uitdag LEIDEN - Dit jaar wordt op 7 sep tember de Leidse Uitdag gehouden. Verenigingen, die zich bezig hou den met kunst en cultuur, krijgen op die dag de gelegenheid zich om zich te manifesteren aan de bevol king in de Leidse regio. Verenigingen hebben nog tot 21 april om zich voor deze manifestatie in te schrijven! Formulieren hier voor kunnen worden aangevraagd bij de Werkgroep Leidse Uitdag, Kloksteeg 16, 2311 SL in Leiden. Wie meer wil weten, kan bellen: Ruud van Ris (tel. 14 44 19) of Karin van Leeuwen tel. 12 40 46). Leiden Leidse Schouwburg wo 17. 20.15 uur; Paul Haenen: 'Een helde re avond'. do 10. 20.15 uur; theaterconcert door Pim Jacobs en Louis van Dijk. LAK-Theater za 13. 20.30 uur; De Nieuwe Dansgroep: 'Shifts' en 'Slips and Streams' van Jacque line Knoops, 'Jazz dogs also', van Donald Byrd. zo 14.15.00 uur; kindervoorstelling (vanaf 0 jaar) 'Dagdromen', door Dansgroep Arena, wo 17. do 10, 20.30 uur; De Voorziening: 'Een donker uitzicht' van Karst Woudstra. Micro-theater za 13. do 10. 20.30 uur; 'Dans van de rei ger', van Hugo Claus. LVC wo 17. 21.00 uur; try-out: len van Duinho ven: 'De Heldin'. Alphen aan den Rijn Parktheater za 13.20.30 uur; Djazzex Dance Company: 'Jazz Special'. Leiderdorp Muzenhof za 13.20.15 uur; Dolf de Vries: 'De wereld in een rugzak'. Noordwijk De Kuip za 13. 20.00 uur; Toneelvereniging Louis Bouwmeester: 'Voor engelen geen automa- Wassenaar Theater Warenar zo 14. 14.00 uur; kindervoorstelling: 'Jaap Den Haag Appeltheater za 13. wo 17. do 10.20.15 uur; Toneelgroep De Appel: 'Moeder Courage'. AT&T Danstheater za 13. 20.15 uur; Het Nationale Ballet 'Ro meo en Julia'. Prokofiev/Van Schaik, mmv Nederlands Balletorkest olv Roelof van Driesten. Circustheater za 13, 20.30 uur, zo 14, 15.00 uur; 'A Chorus Line'. wo 17. 20.15 uur; Henny Huismans Sound mix Show. Diligentia za 13. do 10.20.15 uur; Hans Liberg: 'Kadet 4711'. zo 14. 20.15 uur; Sexteto Canyengue Tango Cuatro: Tango Original', wo 17, 20.15 uur; concert Pieter Wislepwey (cello) en Paul Komen (piano): 5 sonates voor cello en piano. Dr. Anton Philipszaal za 13. 19.30 uur; Residentie Orkest olv Hans Werner Henze/Marcus Stenz en di verse solisten, componistenportret Hans Werner Henze. zo 14, 14.15 uur; Amsterdams Promenade Orkest olv Ernst van Tiel. mmv Daniël Wayenberg (piano), werken van Haydn, Mozart, Stravinsky en Gershwin, wo 17, 20.15 uur; Amsterdams Baroque Or chestra olv Ton Koopman, werken van Mo- do 10,20.15 uur; Residentie Orkest olv Aldo Ceccato, mmv Heinrich Schiff (cello), wer ken van Rimski-Korsakov, Saint Saens, Respighi en Ravel. Koninklijke Schouwburg za 13, 20.15 uur; Poetry: dichtersontmoe- ting Nederland-Vlaanderen. zo 14. 20.14 uur; Atahualpa Yupanqui (Ar gentinië) chansons uit Latijns Amerika, di 16, wo 17. 20.15 uur; Toneelgroep Am sterdam: 'Bekende Gezichten, Gemengde Gevoelens'. do 10. 20.15 uur; RO-Theater 'Zes perso nages op zoek naar een Schrijver'. Amsterdam Concertgebouw za 13. 15.00 uur; Radio Philharmonisch Or kest en Koor van de Nederlandse Opera olv Valery Gergiev. werk van Sjostakowitsj en Korndorf. zo 14. 20.15 uur; Sacrea-Koor. UvA-Symfo- me Orkest olv Pierre Schuitemaker, mmv solisten, uitgevoerd wordt het Requiem van Verdi. ma 15. 20.15 uur; Koninkli|k Filharmonisch Orkest van Vlaanderen olv Jan Krenz, mmv Dmitri Alexeev (piano), werk van Berlioz. Rachmanmow en Tsjaikowsky. di 16. 20.15 uur; Staatskapeile Dresden olv Bernard Haitink, werken van Mozart en Bruckner. wo 17, do 10.20.15 uur; Koninklijk Concert gebouw Orkest olv Riccardo Chailly, mmv Jard van Nes (mezzo-sopraan) en Siegfried Jerusalem (tenor), werken van Haydn en Mahler. C.C. Amstelveen di 16,20.15 uur; RO-Theater: 'Zes persona ges op zoek naar een schrijver', wo 17, 20.15 uur; Opera Slaska: 'Rigoletto', van Verdi. do 10, 20.15 uur; cabaretfestival met o.a. Hester Macander, De Types, Verreck en Pleijsier, Bart Stultiens en Andre Manuel. Muziektheater za 13 (première), di 16, 20.15 uur, zo 14, 14.00 uur; Nina Wiener Dance Company: 'Harmonie landscape', ma 15, wo 17, 20.00 uur; De Nederlandse Opera: 'Die Fledermaus' van Johan Strauss, mmv Nederlands Philharmonisch Orkest olv Hartmut Haenchen. do 10, 20.15 uur; Nederlands Dans Theater: 'Falling angels', 'Soldatenmis' van Jiri Kylian en nieuw ballet van Naharin. Nieuwe de la Martheater dag. (beh. z'a/ma), 20.15 uur; Martine Bijl: 'Mevrouw Bijl'. Stadsschouwburg za 13, 20.15 uur, zo 14, 14.00 uur; Operak las Sweelinck Conservatorium: 'L'heure Espagnole', van Ravel, mmv Symfonie Or kest Sweelinck Conservatorium en solisten, ma 15, 20.15 uur; Het Zuidelijk Toneel: 'Eindspel', van Samuel Beckett, di 16, 20.15 uur; Scapino Ballet Rotterdam: 'Next' van Dekker, 'Paris' van Wubbe en 'P3 norbotlen' van Ek en nieuw ballet van Niels Christie. do 10. 20.15 uur; Toneelgroep Amsterdam: 'Bekende Gezichten, Gemengde Gevoe- Leiden Kapetzaal K&O do 10. 12.45-13.30 uur; Lunchconcert door Maud Nielsen (piano) werken van Bach en Ravel. LVC - Breestraat za 13. 23.00 uur; 'Oscar Benton Blues Band'. do 10, 22.00 uur; Nederlandse band 'De Dijk'. Rijksmuseum voor Volkenkunde za 14,15.00 uu#; Dans en Muziekensemble The North Sumatran Performance Ensem ble', van de universiteit van Noord-Sumatra, met muziek op authentieke instrumenten. Stadsgehoorzaal za 13, 20.15 uur; Amsterdams Promenade Orkest olv Ernst van Tiel. mmv Daniël Wayenberg. zo 14.11.30 uur; Koffieconcert door het Fo- dor Kwintet Ronald Brautigam. werken van Danzi, Nielsen, Zemlmsky en Van Beethoven. De Waag zo 14,14.15 uur; 'De schok van het expres sionisme', mmv het Raphaël Kwartet en Kees Wieringa (piano), werken van We- bern, Janacek, Sjostakowitsj, Honegger en Bartok. Alphen Oudshoomse Kerk za 13,20.15 uur; orgelconcert door Herman van Vliet. Parktheater za 14, 20.30 uur; Folkmuziek door Keith Hannock en Lee Collinson. Streekmuziekschoot zo -14, 14.30 uur; Luistermuseum van de Stichting Alphen Muziek: 'In de ban van de jaren twintig', met werk van o.a. Satie, Pou- lenc, Milhaud e.a. Lisse Agathaklooster zo 14,12.15 uur; koffieconcert mmv het bar- ber-kwarlet 'After Shave" en hel dubbel- kwartet 'Close Enough'. Oegstgeest Groene Kerkje zo 14. 20.15 uur, Orlando Kwartet', mmv George Pieterson (klarinet), werken van Mozart. Voorhout K.T.S. za 13, 20.00 uur; Muziekvereniging St. Ce cilia met o.a. 'Life on Mars' van Bowie en een selectie uit 'Les Miserables'. Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat 1. 'Koerden van Oost-Turkije. Men sen in een maalstroom', sociale fotografie van Adrienne M. Noorman, t/m 12/5. 'Idylle en idealen'. Koreaanse schilderkunst, t/m 9/6; 'Batak - Indonesië', t/m 2/6; di t/m za 10- 17 uur, zo 13-17 uur. Museum Boerhaave Lange St. Agmeten- straat 10. Vijf eeuwen wetenschap en ge neeskunde m Nederland met speciale 'doe - tentoonstelling, Anatomisch Theater met opstelling van menselijke en dierlijke ge raamten; di t/m za 10-17 uur. zon- en feest dagen 12-17 uur. 1 Huys Benee - Nieuwe Rijn 3. permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14- 16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving Groene- steeg 10. ontwerpers en vormgevers tonen diverse ontwerpen, do 12-21 uur, vr 12-10 uur, za 12-17 uur. Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng. Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel 146024. LAK-Galerie Cleveringaplaats 1grafieken van Joke van Bilsen, t/m 26/4; 'Immagini Scoperta', foto's van Jo Brunenberg, t/m 20/4, ma t/m vr 10-22 uur, za vanal 10 uur, zo 14-17 uur. Galerie Coup d'Art Nieuwe Rijn 27, aqua rellen: Arien de Groot: pastel tekeningen en gemengde technieken; Peter de Vis: ge mengde technieken. Nelleke Adersma: bronzen beelden, t/m 27/4. wo vr za 10-10 uur. do 10-21 uur. Bleijenberg Lijsten - Breestraat 113, werk van J.M. Oitheten. tot 25/4. di t/m za 9-16 uur, do 9-21 uur. eerste zondag van de maand 12-17 uur. Galene De Kleine Klup - Nieuwe Rijn 1. 'Elk land heeft zijn eigen kleur', foto's van Yvon ne van den Broek, t/m 10/4, ma t/m za 10-22 uur. zo 12-22 uur Galerie Time is Art - Nieuwstraat 10. schil derijen, tekeningen en objecten van Rob Regeer, t/m 3/5. De Waag Aalmarkt 21tekeningen van Me- nna Beekman, t/m 28/4; wo t/m vr 12-17 uur. za/zo 11-16 uur. Galene Stelling - Burgsteeg 14. Bert Kienjet: schilderijen en een sculptuur van John Ste venson. t/m 27/4. woe t/m za 12-17 uur. zo 7 14-17 uur. Art Acrylaat - Nieuwstraat 53a. Pieter Hoge- woning acrylaat-ob|ecten, t/m 26/5: Studio di t/m za 9-13 uur; Galene wo t/m za 12-17 uur. do 19-21 uur. Galerie Femx - Botermarkt 26. Udia Bos sen acryts en lino's, t/m 30/4. di t/m za 10- 10 uur, do 10-21 30 uur. zo 11-16 uur Openbare Bibliotheek - Nieuwstraal. expo sitie "Duo's en andere combinaties'' kleu renfoto's van Machiel Taal. tot 30/4; bezich tiging tijdens openingsuren. Galerie Van der Vlist - Botermarkt 3, Lex Lo- man moderne architectuur en expressio nisten. tot 10/5; di t/m za 9-17.30 uur. Alphen Gebouw Rijnstaete - Prins Bernhardlaan 10. figuratief werk Jan Simmerman, olieverf schilderijen Evert Schellens, t/m 30/4; ge opend tijdens kantooruren. Openbare Bibliotheek - Thorbeckestraat. werk van beeldhouwer Joost Bosman, t/m 30/4, bezichtigen tijdens openingsuren. STAA-Galehe Prinses Irenelaan 68. Jan van Zonneveld met schilderijen en zeef drukken en Arte J Bouter met keramische objecten, tot 25/4, wo t/m za 14-17 uur. vr ook van 18-21 uur. Expressie 70 (creatrvileitscentrum). Ange- neiie Thijssen schilderijen en grafieken, tot 1/5. bezichtiging tijdens openingsuren. Kunstuitleen - St Jorisstraat. Stichting Beel dende Kunst Rijnstreek meuwe weken van o.a. Jurjen Ravenhorst. Ardi Brouwen, Su- zette van de Lande e a t/m 28/4do vr 9-15 uur en 19-21 uur. za 10-16 uur Bodegraven Evertshuis - Spoorstraat 15. grafieken van Comeële. dag 9 30-12 uur. 13 30-17 uur. 19-22 uur. Hazerswoude Huize Dnehof - Dorpsstraat/Het Anker - Chopmlaan. Frans Kokshoom beelden van brons. hout. steen en polyester. Adnaan Ph.iipazoon tekeningen en schikJenjen. tAn 15'4, dag. 10-17 uur (Huize Dnehof); ma t/m za 20-23 uur (Het Anker) Katwijk Katwijks Museum - Voorstraat 46. werk van 11 leden kunstkripg KK 88. Dum- en Bollen streek, t/m 4/5. do t/m za 10-12 uur en 14-17 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaakler. Marie van Delft aquarellen en etsen. Eis van Foeken brons en speksteen, t/m 24/4. ma t/m vr 9- 17 uur. wo 18.30-20 uur. Lisse 1 Huys De ver - Heereweg 349a. "Perestroj- Noordwijkerhout Leeuwenhorst Congres Centrum Lange- laan, Europese Kunst Unie. worken van 30 kunstenaars, tot 7/6. dag. 9-21 uur Galene Hofstraat - Hofstraat 5. bloemen- schiklenjen van de Deense schilder Poul llsoe. t/m 30/4, vr 14-19 uur. za 11-17uur en volgens afspraak tet: 01718-23517 Voorschoten Ambachts- en Bai|uwhu>s Voorstraat 12. 'Kunstaankopen II'. van o a. Giel Langeveid accryt op papier; Tiny van der Sar etsen en Ina Versteeg aquarellen, tot 6/5. ma t/m zo van 14-17 uur. Warmond Galene Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat. Mirjam Frantzen met raku-kerarmek. Made leine Our am met gouache-pastel. Lm Zb. d< 19-21. woe t/m zo (beh vr) 14-16 uur Wassenaar Galene B>anca - Gravestraat 1beeldhouw werk van Manan Gofrus. abatracte schikJe njen van Daphne Kouwenaar. tekeningen en otievert-schikJenjen van Gradua Verhaal, lm 28/4. do. vr en zo 14-17 uur. za 12-17 uur, vr ook vanaf 21 uur. Raadhuis De Pssuw' Raadhu-s aan 22. Bas van der Poi tekeningen en scNkJenien t/»n 5/5; di t/m vr 10-16 uur. za en zo 13-16 uur Woubrugge Bejaardencentrum Woudsoord - Wetenng- ped. Ateker Pro Arte expositie vhjet»jda kun stenaars.. t/m 30/4. Van onze correspondent Henk Meutgeert AMSTERDAM - De trilogie is af. Na het Van Goghmuse- um en het Rijksmuseum heeft het Amsterdamse Ste delijk Museum de deuren geopend voor zijn bijdrage aan de serie tentoonstellin gen over de kunst uit de ne gentiende eeuw. 'Eeuw uit, Eeuw in' noemt het museum die tentoonstelling. Het is een demonstratie geworden van wat directeur Wim Bee- ren bij de presentatie mee deelde: hij gelooft niet in duidelijke (kunsthistori sche scheidslijnen. Beeren en mede-samensteller con servator Jan-Hein Sassen laten dui delijk zien dat de twintigste-eeuwse kunst niet kan worden gezien zon der die uit de vorige eeuw. De direc teur van het Stedelijk liet bij de pre sentatie dan ook weten dat die ne- gentiende-eeuwse kunst daarom ook in zijn museum thuishoort. Wie zei daar nog te geloven in een Muse um voor de Negentiende Eeuw? Het verzamelen van de kunst uit de negentiende eeuw is voor het Stedelijk in de beginjaren van haar bestaan vooral een zaak van parti culieren geweest. De museumvere niging kocht, en verder is er nogal wat door particulieren in bruikleen gegeven. Kunstlievende burgers die hun werken, als het hun Finan cieel wat minder voor de wind ging, overigens net zo gemakkelijk terug haalden en verkochten. Zo is er nogal wat werk van de familie Van Eeghen binnengekomen en het mu seum weer uitgegaan. En daarbij kwam dan ook nog dat deze particu lieren, maar ook de vereniging, 'nogal behoudend kochten', zoals Sassen dat uitdrukt. Het is jammer dat dit gegeven in de expositie zelf en in het artikel van Geurt Immanse in het museum bulletin (een catalogus is niet ver schenen) niet verder wordt verdui delijkt. Zo blijft het in veel gevallen zelfs raden wanneer een werk ge kocht is, omdat de datum van over dracht van vereniging naar muse um (na de oorlog) wordt vermeld. In één van de tentoonstellingszalen hangt het portret dat Jan Toorop in 1904 van Hendrik Muller maakte. In zijn tijd zeker niet één van de meest gedurfde schilderijen, maar het zorgde wel voor het eerste breek punt tussen de vereniging en het museum. Drie jaar later kwam het er toch terecht, maar niet als aan koop door de vereniging. De Franse Barbizonschilders (de schilders die als eersten hun atelier uitgingen om buiten te werken) als Rousseau en Corot zijn in de eerste zalen van de expositie te zien, naast het werk van Nederlandse tijdgeno ten als Bilders en Koekoek, die nog veel dichter bij het in het atelier ge componeerde landschap stonden. Verderop volgt uiteraard De Haag se School, goed verzameld door de vereniging, waaruit het contrast met die laat-romantici nog weer eens duidelijk blijkt. En dan volgen de 'Amsterdammers' als Breitner en Jan Veth. Die eerste kreeg zelfs een hele zaal, waar uiteraard zijn 'Dam bij Avond' en 'De rode Kimo no' hangen. Maar de echte revolutie in Neder land vond, nadat we het symbolis me ook nog hadden gehad, plaats in het- begin van deze eeuw met de werken van Gestel, de experimen ten van Mondriaan en Jan Sluyters, wiens uitbundige 'Bal Tabarin' uit 1907 te zien is op de expositie. Maar het internationalisme had ook zijn wat mindere uitwerkingen in ons land. Wie het 'pointilistische' werk van Hart Nibbrig ziet hangen naast de Cézannes merkt hoezeer dat in middels door de actualiteit achter haald was en hoe gering de kwaliteit is. Gestel en Sluyters waren veel meer de link tussen de negentiende en onze eeuw en zetten de weg in die uiteindelijk leidde tot de ab stractie in de kunst, op 'Eeuw uit, Eeuw in' onder anderen vertegen woordigd door Malewich en Mon driaan. De terughoudendheid bij de eerste aankopen heeft er voor gezorgd dat de kunst uit de eerste jaren van deze eeuw, zeker de internationale, tot aan de dag van vandaag wat slecht vertegenwoordigd is in de collectie van het Stedelijk. In feite hebben de directeuren van na de oorlog een grote inhaalmanoeuvre moeten ma ken om toch nog iets uit die jaren in Amsterdam te krijgen. Zo is de eer ste fase van het kubisme zeer slecht vertegenwoordigd in het Stedelijk met één Braque. Het werk van Mon driaan, Delauney, Severini, Kandinsky en ga zo nog maar even door; het is bijna allemaal na de oor log aangekocht. Aanvulling van de 'dips' in de collectie is, gezien de huidige kunstprijzen, dan ook een illusie, zo geeft conservator Jan- Hein Sassen toe. 'Eeuw uit, Eeuw in' geeft mede door die lacunes geen echt verant woord overzicht van de ontwikke lingen van de negentiende-eeuwse laat-romantiek tot de abstracte kunst van rond 1915. Zeker omdat de crux die toch vooral bij dat eer dergenoemde kubisme lag, nage noeg ontbreekt. De aanwezige Cé zannes maken wel wat goed, maar lang niet alles. De tentoonstelling is er duidelijk een die vanuit deze eeuw terugkijkt naar de vorige en de draden in zekere zin terug volgt naar de bron van de moderne kunst, die in de huidige visie ligt bij het re alisme en impressionisme. Er is uiteraard niets tegen zo'n be nadering. Maar om nu te zeggen dat de expositie voor verrassingen zorgt, ook al gaat het in een aantal gevallen om werken die normaliter in het depot hangen of staan, nou nee. "We hebben onszelf gevraagd: wat hebben we in huis", zei Sassen bij de opening. Dat doet 'Eeuw uit, Eeuw in', maar meer ook niet Tentoonstelling 'Eeuw uit, Eeuw in'. Tot 26 mei in het Stede lijk museum Amsterdam. Open: dagelijks van 11 tot 17 uur. De Balti's leven onder extreem moeilijke omstandigheden. foto prj Rijksmuseum voor Volkenkunde LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde verzorgt vanaf mor gen tot en met 25 augustus een ten toonstelling over een volk, de Bal ti's, dat onder extreem moeilijke omstandigheden een bestaan heeft Expositie: objecten en schilderijen van J.M. Ol theten; te zien bij galerie Bleijenburg, Bree straat 113, te Leiden. Tot 26 april geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur, donderdag van 9.00 tot 21.00 uur. LEIDEN - Twee meerpalen staan naast elkaar, beide stevig verankerd door middel van staalconstructies, ze worden verbonden door twee lij nen van meerdere boven elkaar hangende stroken geweven katoen. Op de ene verbindingslijn ontstaat door een rangschikking van boven elkaar liggende bakstenen een der de vorm; de installatie heet 'Conver satie' en is gemaakt door Sjef Olthe ten. "De meerpalen kun je zien als twee personen, de conversatie gaat als een soort derde persoon een ei gen leven leiden", aldus Oltheten. Hij exposeert naast de installatie ook objecten zoals een drietal werk- tuigbouwapparaten, die je ook als dierlijke gestalten kunt zien met pootjes en een kop, getiteld 'Hond jes'. Verder hangt van hem een uit gebreide serie abstracte olieverf schilderijen. Al het werk werd gemaakt in de afgelopen twee maanden en is deels geïnspireerd op de gewelfde Goti sche kelders van de galerie. Hoewel de gotiek niet in veel werken terug te vinden is, des te meer het massie ve van deze omgeving. Oltheten schildert veel hoekige vormen in zwarte kleuren. Behalve de kelders vormen menselijke omgangsnor men en waarden zijn belangrijkste bron van inspiratie. Ik zie tegenge stelde bewegingen, overlappingen, in elkaar grijpende vormen en in één werk een menselijke gestalte. Over het algemeen zijn de schilde rijen vrij donker met hier en daar een lichte of hel rode vorm. Vooral de objecten en een aantal schilderij en vind ik boeiend, een deel komt op mij niet zo duidelijk over. Olthe ten werkt vanuit de communicatie met het materiaal, hij heeft dat in huis en vindt al doende de vorm die het moet krijgen. Zo verwerkte hij meters katoenen kachellont in de eerder genoemde installatie 'Con versatie'. Hij studeerde in 1989 af aan de Koninklijke Academie van Beel- Meters kachellont in 'Conversatie'. dende Kunsten in Den Haag en nam sindsdien deel aan verschillende drukken' in de Waag en 'de Verlate exposities waaronder Beeld '89 in Zomer' in de Haagse Kunstkring, Den Haag, 'Verzamelde Invallen In- ook was hij actief lid van de coöpe- (foto Mark Lamers) ratieve vereniging de Klos in Lei den. EDWINE FELSER weten op te bouwen in een gebied dat wel 'het dak van de wereld' wordt genoemd. Het land van de Balti's ligt in Noord-Pakistan en bestaat uit een kaal en bergachtig gebied dat ligt ingeklemd tussen de Himalaya in het zuiden en de Karakorum-keten in het noorden. Er zijn enkele rivier valleien, waar landbouw mogelijk is en er zijn een paar bergweiden, waarop veeteelt wordt bedreven. Onder deze moeilijke omstandighe den zijn de Balti's nooit welvarend geworden. De Balti's spreken een archaïsche Tibetaanse taal, maar zijn in tegen stelling tot hun buren geen boed dhisten, maar islamieten. De laatste jaren is het woonge bied van de Balti's enigszins ontslo ten en is er op bescheiden schaal toerisme ontstaan. Met toppen tot boven de 8000 meter is het gebied een paradijs voor bergbeklimmers. Op de zondagen 21 en 28 april en op dinsdag 23 april worden? steeds om 14.00 uur, in het Rijksmuseum voor Volkenkunde rondleidingen gegeven over de Balti's. Belangstel lenden kunnen zich een kwartier voor aanvang melden bij de portier. LEEUW - De burgemeester van Amsterdam E. van Thijn en zijn Ve- netiaanse collega U. Bergamo bege leiden zondag de Leeuw van Vene tië bij de feestelijke intocht door het Canal Grande van Venetië. Het dier, bijna vijf meter lang en drieduizend kilo zwaar, verlaat deze week Amsterdam om zijn oude plaats weer in te nemen op de 15 meter hoge zuil op het San Marco- plein in Venetië.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23