Voor natuur en milieu 22 miljoen 'Paulus' ontvangt eind mei eerste hotelgasten Wachttijd OV-kaart voor studenten wordt korter Kernpunten van PvdA, D66 en WD in provinciaal beleid: Plannen met rijkswegen in regio hangen af van verkeersonderzoek (Dubilirutos VRIJDAG 12 APRIL 1991 oo/;t REGIO PAGINA 15 DEN HAAG Studenten die hun OV-jaarkaart kwijtraken door ver lies of diefstal zullen vanaf 1 novem ber maximaal vijf of zes weken op een duplicaat van de kaart moeten wachten. Dat heeft mr. H. Th. Bou- ma voor de rechtbank in Den Haag aangekondigd. Bouma verdedigde daar onlangs de Nederlandse Staat en de verstrekker van de OV-jaar kaart, de OV-Studentenkaart BV, in een kort geding dat was aangespan nen door de Consumentenbond. Een maximale termijn van vijf da gen, zoals de Consumentenbond wil, is volgens Bouma echter niet mogelijk. Studenten die hun kaart kwijtra ken moeten nu maximaal acht we ken wachten op een duplicaat van de kaart, waarvoor zij dan 60 gulden moeten betalen. Gewone houders van een openbaar-vervoerkaart wachten maximaal vijf dagen en be talen 25 gulden. De Consumenten bond vindt dit verschil onredelijk en eiste in het kort geding dat dit verschil verdwijnt. Bouma gaf toe dat de termijn van acht weken 'gelukkig' te ruim blijkt te zijn gekozen. Veel korter dan vijf weken kan die termijn volgens hem echter niet. De OV-studentkaart BV moet de aanvraag voor een dupli caat vergelijken met het bestand van de Informatiseringsbank in Groningen, zo zette de advocaat tij dens de behandeling van het kort geding uiteen. De Informatiserings- Eenmaal per maand wordt het be stand van de bank, in het weekein de, bij het Rijkscomputercentrum RCC in Apeldoorn bijgewerkt. Va ker kan niet door de enorme om vang van het bestand en de capaci teit bij dit centrum. Een student die net na zo n controle een duplicaat wil, moet dus ten minste een maand wachten, aldus Bouma. De uitspraak in het kort geding i: op 24 april. Koppelen Overigens zijn er nog meer plannen met de OV-studentenjaarkaart. De O V-studentenjaarkaart BV wil het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) koppelen aan de openbaar vervoer kaart. Studenten kunnen dan met deze combinatie-kaart, behalve gra tis reizen, ook korting krijgen op de toegang tot schouwburgen, musea en filmhuizen. Directeur Pim For- tuyn van de OV-jaarkaart voert hier over onderhandelingen met de di rectie van het CJP-hoofdkantoor in Amsterdam. Beide partijen streven ernaar om de combinatie-kaart voor het nieuwe studiejaar klaar te heb ben. De OV-studentenjaarkaart BV onderzoekt momenteel hoe zo'n nieuwe kaart in praktijk moet wor den gebruikt. Directeur Fortuyn wil pas op 1 juni officieel met de resul taten naar buiten komen. KATWIJK De badpakken za ten gisteren nog wat onwennig. Er werd al echt gezond op het Kat- wijkse strand. De temperatuur steeg tot zo'n 20 graden. Andere strandgangers vonden het nog te fris voor badkleding. Tussen de badpakken en de ontblote boven lijven doken nog veel winterjas sen op. In het weekeinde wordt het al weer kouder, zondag komt het kwik zelfs niet boven de 11 graden. (foto Dirk HogcwonitiR) DEN HAAG - Meer geld besteden aan milieu- en natuurbeleid ten koste van welzijn. Dat is een van de kernpunten uit het programma van het nieuwe college van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland dat bestaat PvdA, WD en D66. Met name wil het dagelijkse bestuur meer geld besteden aan uitbreiding van handhaving en controle en aan preventie en her gebruik van afval en reststoffen. Voor dit nieuwe beleid wil het colle ge in de periode 1992-1995 zo'n 22 miljoen gulden vrijmaken. Boven dien is er 9 miljoen gulden nodig om onder meer de negatieve gevolgen van de Tussenbalans te dekken. Van de totaal 31 miljoen gulden die extra nodig zijn is 22 miljoen afkom stig uit bezuinigingen en 11 miljoen uit de verhoging van inkomsten. De provincie is van plan om de opcenten voor motorrijtuigenbelas ting met 1 cent per jaar te verhogen. De automobilist in Zuid-Holland kost dit gemiddeld 2 gulden per jaar. Daarnaast denkt het college aan verhoging van de leges en van de storttarieven. Bezuinigd wordt er vooral op het terrein van welzijn, waarbij flink ge- noeid wordt in subsidies. Alles wat niet provincie-eigen is, wordt naar andere overheden zoals gemeenten afgestoten. Hierdoor gaan naar schatting zo'n 40 tot 50 arbeids plaatsen verloren. Het college wil met deze bezuini gingen naar een speerpuntenbeleid in plaats van het integrale beleid dat tot nu toe is gevolgd. De provincie gaat zich richten op enkele kernta ken. Subsidies worden straks voor al op project-basis verschaft en niet, zoals op dit ogenblik nog gebeurt, op permanente basis. Vele ondersteunings- en ad viesfuncties worden tegen het licht gehouden, met als mogelijkheid dat het wordt afgeschaft. De subsidies voor emapcipatie-activiteiten (vrouwen en minderheden) worden ingetrokken. Dat geldt ook voor de subsidie voor de Provinciale Sportraad. De bijdrage aan de vol wasseneneducatie wordt de komen de periode geleidelijk afgebouwd en met het werkgelegenheidsfonds wordt helemaal gestopt. Tegenover de aanzienlijke bezui nigingen staat een groei van de uit gaven op het gebied van milieu met een bedrag van 5 miljoen gulden. Een belangrijke impuls voor het sti muleren van hergebruik bij bedrij ven is de oprichting van milieu technische centra. Bedrijven moe ten zelf zorgen voor een reductie van vervuiling door materialen te hergebruiken. Ook door het verho gen van' de storttarieven wil het nieuwe college bedrijven aanzetten tot afvalpreventie. Nog dit jaar wil de provincie sa men met het bedrijfsleven een Stichting Voorbereiding Vrijwillige Bodemsanering Zuid-Holland van de grond krijgen. Deze stichting moet de vrijwillige sanering van in gebruik zijnde bedrijfsterreinen sti muleren, in eerste instantie door be geleiding van het onderzoek. Het college kondigde aan het ini tiatief te nemen voor een grenswij ziging tussen Den Haag en Waterin gen om zo snel mogelijk in de Wate- ringse Polder en Wippolder te kun nen bouwen. Volgens de drie partij en zal de provincie ook in andere kwesties waarbij gemeenten niet willen meewerken het middel van aanwijzing te gebruiken. "We wil len hiermee een eind maken aan het eindeloos om elkaar heendraaien zonder resultaat. Wanneer de tijd van de meningsvorming is gepas seerd gaan we over tot uitvoering", aldus gedeputeerde Van der Vlist. REGIO - Vijftigduizend auto mobilisten en vrachtwagen chauffeurs krijgen deze maand een enquêteformulier in de bus met vragen over ver keer en vervoer in de regio Haarlem-Zoetermeer-Den Haag-Alphen aan den Rijn. Rijkswaterstaat heeft vra gen over het tijdstip van ver trek, de reden van de ver plaatsing (bijvoorbeeld naar werk of naar school), het aan tal inzittenden en het aantal keren dat de rit wordt ge maakt. Ook wordt de automo bilisten gevraagd of het open baar vervoer geen alternatief zou bieden. Rijkswaterstaat presen teert de resultaten van het on derzoek dit najaar en wil ze gebruiken bij beslissingen over wegenprojecten als de verbreding van de A4 (Den Haag-Amsterdam) en de A12 (Den Haag-Utrecht), de aan leg van de Verlengde Land- scheidingsweg en de rijksweg 11-west (twee verbindings wegen tussen de A4 en de Rijksstraatweg, ten noorden en zuiden van Wassenaar). De gegevens waar Rijksstraat weg nu de beschikking over heeft, zijn tien jaar oud. Om te bepalen welke weg gebruikers een enquêtefor mulier krijgen, nemen mede werkers van Rijkswaterstaat dezer dagen kentekens op van gebruikers van wegen in de regio. Ze doen dat langs de rijksweg A4 (tussen Den Haag ern Zoeterwoude), de rijks weg 12 (tussen Den Haag en Zoetermeer), de rijksweg A44 ter hoogte van Wassenaar en de Nil tussen Leiden en Al phen. Ook een aantal provin ciale en gemeentelijke wegen wordt betrokken in het onder zoek. Rijkswaterstaat verwacht dat de helft van het aantal weggebruikers het enquête formulier terugzendt, hopend dat de aanbevelingen tot ver beteringen zullen leiden. An ders dan in het verleden, kun nen deelnemers geen reisje naar Parijs winnen. De orga nisatoren zijn zijn op een to taal 50.000 ondervraagden ge komen omdat dat 20 procent is van het gemiddelde aantal weggebruikers op de onder zochte wegen. Dit najaar start een soortge lijk verkeersonderzoek in de regio Rotterdam, zodat Rijks waterstaat volgend jaar een beeld is van de hele provincie. Het ministerie van verkeer en waterstaat subsidieert de on derzoeken. die 'enkele ton nen' kosten. Van onze redacteur Paul de Vlieger NOORDWIJK - Het grand café is tijdens de paasdagen stilletjes opengegaan. Qp 1 mei gaat het restaurant draaien en vanaf eind mei worden de eerste hotelgasten verwacht. Alles gebeurt geruis loos. De eigenaar van hotel-res taurant en grand café 'Paulus' op de Noordwijkse Zeereep, B. Hooghuis, houdt niet van kouwe drukte. "Laat mij nou maar rustig mijn gang gaan. Dit wordt het mooiste plekje van Noordwijk. Eerst een paar jaar in het bestaan de pand, daarna in nieuwbouw", zegt hij over het hotel dat in het nabije verleden evenveel ei- genaaren als namen kende: Zin- ger. Buitenzorg, Singer en Hori zon Plaza. De nieuwe eigenaar, die het ho tel in augustus vorig jaar van A. Eberharter kocht, gaat zijn eigen weg. De laatste maanden is met mensen uit zijn eigen bedrijf hard gewerkt aan de renovatie van het gebouw dat, alvorens Eberharter om financiële redenen moest af haken, door de voormalig direc teur van Huis ter Duin van bin nen rigoreus werd gesloopt. Al leen de buitenmuren stonden nog overeind. Maar in die situatie is inmiddels verandering gekomen. Voor twee miljoen gulden heeft de huidige eigenaar aan het pand verspijkerd. Het café en de keu ken zijn klaar. De aanleg van de terrassen, inclusief een zitkuil, vordert en onder het gebouw be gint de vergader- annex feestzaal vorm te krijgen. Van de 38 hotel kamers die Paulus gaat tellen, zijn er 20 goeddeels af. "We wach ten alleen nog op de levering van het meubilair en kunnen de eer ste gasten eind mei ontvangen. Er zijn al boekingen binnen. Daarna beginnen we aan de rechtervleu gel waar nog eens 18 kamers moe ten komen". Hotel-restaurant en grand café Paulus, voorheen Zinger, aan het einde van de Koningin Wilhelmina Boule vard. De nieuwe eigenaar wil het voor twee miljoen gerenoveerde pand over een jaar of vier afbreken en een nieuw hotel in de plaats bouwen. (foto win» DUkmani Alweer plannen voor nieuwbouw op Noordwijks 'mooiste plekje' Protserig "De mooiste plek van Noord- wijk". noemt de eigenaar de loca tie aan het einde van de Wilhel- minaboulevard. Dit betekent niet dat zijn hotel de koers gaat varen van de luxueuze hotels die op steenworp afstand staan. "Ik houd niet van dat protserige ge doe. Een overnachting gaat hier voor twee personen inclusief ont bijt en tv en video op de kamer 125 piek kosten, het hele jaar door. Voor een flink glas bier be taal je twee guldentjes. En eten kunnen ze hier straks voor een tientje. Alles vers. geen opge warmde magnetronkliek, maar gewoon een lekkere dagschotel voor een betaalbare prijs. Of ik geen scheve gezichten van de col lega-ondernemers op de boule vard verwacht? Wat kan mij dat schelen. Dan doen ze toch hetzelf de. Ik weet trouwens niet eens wat ze daar berekenen". Sterren zeggen Hooghuis. die directeur van een Haagse beleg- ginsmaatschappij is, niets. "Mis schien krijg is ze wel, misschien ook niet. Ik zit echt niet op zo'n lijp te wachten die me even komt vertellen hoeveel sterren mijn zaak verdient. Dat interesseert de mensen toch ook niets. Zo lang het hier maar gezellig, practisch, rustig en betaalbaar is. Dan ko men de gasten vanzelf'. Op bemiddeling door de Noordwijkse VW zit de hotelei genaar daarom ook niet te wach ten, vertelt hij. "Daar word ik geen lid van want die zes of zeven mille per jaar is me veel te duur. Ik zet wel een bord aan de weg: daar is het hotel en daar de in gang. Dat lijkt me genoeg". Nieuwbouw Ondanks de investering die de nieuwe eigenaar in het gebouw steekt circa twee miljoen gul den exclusief de aanschafprijs zal Paulus in de huidige vorm vol gens hem maar hooguit drie tot vier jaar dienst doen. Daarna wil hij het, in zijn ogen onecono misch ingedeelde pand afbreken en een nieuw hotel neerzetten. "We peilen de komende paar jaar waaraan behoefte is. Daarna komt er een nieuw hotel, dat ech ter qua bedrijfsvoering op dezelf de leest is geschoeid. Betaalbaar voor de gewone, gezellige men sen dus. Mensen met kinderen die lekker in eigen land willen blijven, want voor zo'n plek als deze hoef je niet naar Spanje te gaan". Over de nieuwbouwplannen zegt de directeur al met de ge meente in onderhandeling te zijn. "Daar moet je vroeg bij zijn, je weet hoe lang het duurt voordat je een keer een vergunning hebt". Voor het ontwerpen van een nieuw hotel is door de eigenaar de Rotterdamse architect R van Leeuwen ingeschakeld. Die heeft inmiddels overleg gehad met K. Oostindie. stedebouwkundige van de gemeente Noordwijk. Over hoe de plannen voor het nieuwe hotel eruit gaan zien. kan Van Leeuwen nog niet zeggen. "We zitten nog in de ontwerpfase. Over een maand of twee denk ik een eerste schetsontwerp te kun nen presenteren". Staat en provincie dinsdag voor rechter DEN HAAG/NIJVEL - De provin. Cie Zuid-Holland cn de Nederland se Staat moeten dinsdag 16 april voor de rechter verschijnen. De be woners van het Waalse dorpje Mel- lery hebben de staat en de provincie gedagvaard. Volgens hen is er on rechtmatig gehandeld met betrek- keing tot een stortplaats in Mellery. Naar zeggen van de inwoners heb ben zowel de provincie Zuid-Hol- land als de staat illegaal afval geëx porteerd. De inwoners eisen dat de staat en de provincie de hele afval- plaats laten afgraven. De gedagvaarden moeten ver schijnen voor de vierde burgerlijke kamer van de rechtbank in eerste aanleg in Nijvel. Landsadvocaat B.D. Wubs vertegenwoordigt zowel de province als de staat. 'Voorschotten op gasverbruik veel te hoog' ALPHEN AAN DEN RIJN - De te betalen voorschotten voor gasver bruik zijn zo'n vijftien procent te hoog. Dat schrijft de PvdA Alphen aan den Rijn in een brief aan de Energie- en Watervoorziening Rijn land. De partij verzoekt het nutsbe drijf de rekeningen alsnog met vijf tien procent te verminderen. Het gaat om de voorschotten voor 1991, die veel hoger uitvallen verge leken met 1990. De EWR voert als verdediging aan dat rekening is ge houden met de vorstperiode van af gelopen winter. De PvdA stelt echter dat veel mensen hoger worden aangeslagen dan dat zij in de strenge winters van 1986 en 1987 aan werkelijk verbruik hadden. De sociaal-demcraten heb ben uitgrekend dat de EWR door de prijsverhogingen dit jaar in Alphen een extra opbrengst zullen hebben van ongeveer 155.000 gulden. In het totale werkgebied zou de prijsstij ging de EWR een bedrag van een miljoen gulden opleveren. PvdA: gemeenten laten betalen voor veranderen van bestemmingsplan DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat ge meenten die willen afwijken van een bestemmingsplan daarvoor maar leges moeten gaan betalen aan de provincie. Op die manier zou het aantal afwijkingen wat kunnen worden ingedamd. PvdA'er A. de Jong zei dat gisteren tijdens een mondeling overleg met minister Al ders (ruimtelijke ordening). Gemeenten mogen bouwvergun ningen verlenen die in strijd zijn met het geldende bestemmingsplan als met zo'n bouwvergunning wordt vooruitgelopen op een toe komstige wijziging van dat plan (de zogeheten artikel 19 procedures). Ze hebben daarvoor wel toestem ming van de provincie nodig. Het aantal zaken dat ter goedkeu ring aan de provincie wordt voorge legd is gigantisch. Volgens De Jong zou de drempel voor deze procedu res verhoogd moeten worden. Het heffen van leges lijkt hem daarvoor het aangewezen middel Alders voelde echter niet veel voor die sug gestie. Hij wees er op dat op die ma nier de oorzaak van het grote aantal artikel-19-procedures niet wordt weggenomen. Bovendien zouden afwgkingen van bestemmingsplan nen dan afhankelijk worden van de financiële draagkracht van de ge meenten. De overige fracties waren het met de minister eens. Alders zal verder laten onderzoeken hoe het aantal ar tikel-19-procedures wel kan worden teruggebracht, zonder dat de demo cratische besluitvorming en de rechtszekerheid van de burgers worden aangetast. Hij overweegt verder gemeenten die een bestemmingsplan na de voorgeschreven Rekenkamer wil lieten' regeling geavanceerde geneeskunde LEIDEN/DEN HAAG - Het minis terie van WVC moet de ontwikke lingen in de super-geavanceerde ge neeskunde. de zogeheten topklini sche zorg, beter in de gaten houden De Algemene Rekenkamer zegt dat de mogelijkheid om spreiding, kwa liteit en kosten van topklinische voorzieningen onvoldoende zijn ge regeld. Trage besluitvorming zorgt voor financiële 'open einden'. Per jaar gaat het om exploitatiekosten van 900 miljoen gulden. De Rekenkamer adviseert de staatssecretaris van volksgezond heid om alle zeer kostbare verrich tingen en dure apparatuur in zie kenhuizen te binden aan een ver gunning. Momenteel zijn alleen ver gunningen vereist voor dialyse (nierspoeling), hartchirurgie, radio therapie en zes andere topklinische voorzieningen. De medische voorzieningen zou den door een strenger vergunnin genbeleid beter over het land ver spreid kunnen worden. Ook me- disch-ethische redenen kunnen aanleiding zijn om een bepaalde voorziening aan een vergunning te binden. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Uit Cannes wordt gemeld dat het bericht van het huwelijk van grootvorst Michael met de gra vin van Merenberg daar geheel onverwacht kwam. Al wist ie dereen al lang dat de grootvorst het hofmaakte aan de gravin, wier talenten en schoonheid al gemeen werden bewonderd. Den 3den ging de grootvorst met Prins Nico laas van Nassau en zijne dochter, naar 't heette, een reisje door Italië maken, maar zij trokken naar San-Remo, waarheen een Russische geeste lijke was gekomen voor de inze gening van het huwelijk. Het en gagement moet reeds uit het be gin van den winter dagteeke- nen, maar werd geheim gehou den omdat de czaar zijne goed keuring voor het huwelijk van zijn neef met eene kleindochter van Pushkine weigerde. De czaar moet Zondag kennis heb ben gekregen ran het huwelijk, waarop Maandag reeds het ont slag van den prins uit den Russi- schen dienst volgde. De groot- vorstin Olga Feodorowna (geb prinses Caecilie van Baden moeder van grootvorst Michael Michaelowitch, heeft St.-Peters burg verlaten en zich naar de Krim begeven. Vijfentwintig jaar geleden: - Van alle zorg verlost en twee mille toeOp de drukke Sche- veningse boulevard botste gis termiddag eeri Hagenaar tegen de auto van een Duitser. De Duitser stapte uit en constateer de een flinke deuk. De Hagenaar vond het allemaal niet zo erg Sterker nog, hij wilde de Duitse auto best hebben met deuk en al. „Dat is best." zei de Duitser. „Twee mille en ik ga met moeder en de kinderen met de trein te rug." Zo gezegd, zo gedaan. De Duitser was van alle zorg verlost en kreeg twee mille toe. De Hage naar hield er een auto aan over.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15