TAD LEIDEN De la Mar: centrum in chie jaar autoluw 'Haal die ouwe schillenboer van stal' De tandartspraktij k als kermisattractie LEIDSCH - DAGBLAD Bescherming milieu voortvarend aangepald; Duitse stad Krefeld werkt mee aan herdenking 5 mei s VRIJDAG 12 APRIL1991 wesselman Poeiert benoemd tot korpschef Leidse politie LEIDEN Minister I. Dales (bin nenlandse zaken) heeft de Amers- foortse politieman B. Poeiert offi cieel benoemd tot korpschef van de gemeentepolitie in Leiden. Poeiert, die nu directeur is van een politie school in Zutphen, treedt maandag in dienst. Gisteren maakte deze krant al be kend. dat de gemeente Leiden Poe iert had voorgedragen als nieuwe hoofdcommissaris. De minister van binnenlandse zaken neemt een voordracht slechts bij hoge uitzon dering niet over. Poeiert wordt op 1 mei in de burgerzaal van het stad huis geïnstalleerd als hoogste poli- tiebaas. Symposium tegen discriminatie in Pieterskerk LEIDEN 'Europa tegen discrimi. natie' is de titel van een symposium dat op 2 en 3 mei wordt gehouden in de Leidse Pieterskerk. Aan de voor avond van dodenherdenking spre ken onder meer minister H. d'Anco na (welzijn) en burgemeester C. Goekoop over de strijd voor het be houd van vrijheid en democratie in Europa. Het symposium wordt georgani seerd door de Anne Frankstichting, de Stichting Samenwerkend Verzet en de Rijksuniverstiteit Leiden. Deelnemers zijn afkomstig uit het voormalige verzet in de verschillen de EG-landen en van organisaties tegen discriminatie en racisme. LEIDEN Er moet vaart worden gezet achter het autoluw maken van de bin nenstad. Tot nu toe zijn daar te weinig maatregelen voor genomen, terwijl uitlaatgas ten enorm schadelijk zijn voor het milieu. Dat is de mening van milieu-wethou der H. de la Mar, die een reeks van andere maatrege len in petto heeft op het ge bied van verkeer, energie en woningbouw. De la Mar ver klaarde dit gisteravond na afloop van een bijeenkomst voor bewoners over het schoonmaken van wijken.f Behalve het tegengaan van auto's in de binnenstad, wordt bekeken of al le auto's van de gemeente en van het energiebedrijf op aardgas kun nen gaan rijden. Dat is reukloos en veel schoner. Verder is het de bedoeling dat personeel van deze twee bedrijven gezamenlijk gaat reizen. Als bij voorbeeld blijkt dat een aantal men sen vanuit Nieuwkoop naar Leiden komt met de auto omdat de busver binding zo slecht is, kan een mini- busje worden ingezet. "Mensen wil len best met het openbaar vervoer. Probleem is alleen dat ze bij hun werk willen uitstappen. Ze hebben er geen zin in om vanaf het station nog een kwartier te lopen". Ook moeten mensen meer met elkaar gaan meerijden. Onderzoeken wijzen uit dat het energieverbruik in woningen, ge meentelijke gebouwen en bij het midden- en kleinbedrijf nog met 12 tot 30 procent kan worden terugge bracht. "Als je huizen op het zuiden bouwt, scheelt dat 15 procent in het energiegebruik. Daar wordt in Lei den helemaal niet op gelet. Bij De Coebel is er helaas geen rekening mee gehouden, maar in de toe komst gaan we er op letten", aldus De la Mar. Hetzelfde geldt voor kan toren. Bijenkorf De la Mar streeft er verder naar veel meer zogeheten milieuwoningen te bouwen. De gemeente heeft al be sloten tot een experiment, dat ech ter nog steeds niet van de grond is gekomen. Onderdelen van milieu vriendelijke woningen zijn bijvoor beeld grasdaken die ïsloerend wer ken en regewater vasthouden waar door de riolering minder wordt be last. De milieu-vriendelijke woning bevat ook een zonneboiler die het water verwarmd. De gemeente zelf gaat de bestrij dingsmiddelen verbannen, veel meer kringlooppapier gebruiken en minder copieën draaien. De la Mar is ook nog van plan te bekijken of een rekening kan wor den gestuurd naar bedrijven die de Leidenaars overstelpen met folders. "Je zou meneer Bijenkorf en me vrouw Blokker geld kunnen laten betalen voor de verwerkingskosten van al dat papier". De wethouder wil dat alle voor stellen nog deze collegeperiode, dus uiterlijk in 1994, worden ingevoerd. Een aantal maatregelen om de af valberg te verminderen is al geno men. Zo staan meer papier- en glas bakken in de stad, hebben duizen den Leidenaars een compostvat en wordt na de zomer begonnen met de invoering van minicontainers voor groente-, fruit- en tuinafval in de buitenwijken. Verder krijgen al le huishoudens een doos voor het klein chemisch afval. Plastic en koelkasten worden in de toekomst ook apart ingezameld. LEIDEN Het Duitse Krefeld gaat medewerking verlenen aan de herdenking van de bevrijding. Leiden heeft met deze Duitse stad een stedenband. Ook Torun (Po len) en Oxford (Engeland), wor den bij de activiteiten betrokken. De steden verlenen medewerking aan de tentoonstelling 'Stad in oorlog', die vanaf 27 april in de Hooglandse Kerk wordt gehou den. Ook treden koren uit de drie landen op tijdens het Bevrij dingsconcert op 5 mei. Het bestuur van de Stichting 5- mei Comité heeft het besluit om ook de Duitse stad bij de herden king te betrekken genomen na een uitvoerige discussie. "We hebben het besproken met de Vereniging van oudstrijders en met onze werkgroep Suppoosten. Er werd van het begin af aan ge nuanceerd over gedacht. Dat komt ook door het thema van de expositieStad in oorlog'. We wil len laten zien dat een oorlog, waar dan ook, kwellingen voor burgers tot gevolg heeft", zegt voorzitter A.G.M. van Houdt. Met de suppoosten op de ten toonstelling is afgesproken dat zij hun persoonlijke mening mogen geven over de aandacht die aan Krefeld wordt geschonken. Het 5- mei Comité veronderstelt dat het voor sommige bezoekers goed kan zijn om op de expositie over hun oorlogservaringen te praten. De organisatoren overwegen nog om de bezoekers zelf om een reac tie te vragen over de Duitse in breng. Volgens het 5-mei Comité heeft het gemeentebestuur van Krefeld meteen positief gereageerd op de Leidse uitnodiging. Er zal op de tentoonstelling fotomateriaal te zien zijn van de verwoestingen die de geallieerde bombardemen ten in de Duitse stad hebben aan gericht. Twijfels over gescheiden inzamelen huisvuil LEIDEN Voor de vierde keer vertrekt een transport met goederen vanuit Leiden naar Roemenie. De gerefor meerde en hervormde diaconieën hebben voedsel, kleding en spullen voor een ziekenhuis ingezameld. Het AZL heeft ook een aantal spullen beschikbaar gesteld. De goederen werden vanochtend by de Bevrijdingskerk in een vrachtwagen geladen. Maandag vertrekt die vanuit Den Haag naar Tirgu Mures, de gemeente waarmee de Leidse kerken al enkele jaren contacten hebben. De kleding, schoeisel en voedselpakketten zijn bedoeld voor de inwoners van een dorpje bij Tirgu Mures. Medi cijnen. apparatuur, dokters jassen. 600 meter lakenstof en tl-buizen komen terecht in een ziekenhuis in Tirgu Mu res. MM Kuipen» Kleuters moeten angst kwijtraken Van onze medewerker Jeroen Keijzer LEIDEN Uitgelaten en ogen schijnlijk zonder enige angst ren nen ze door de praktijkruimte. Al les wordt grondig bekeken. Tan getjes, de boor, het bekende spie geltje en al de overige werktuigen van de tandarts. Eén voor één ne men ze plaats in de fonkelnieuwe behandelstoel. De pret kan niet op als deze omhoog en omlaag wordt bewogen. Een tiental kleuters van de Sint Josephschool bezoekt de tandart senpraktijk van Wim Kuiters aan de Plantage. Ook de praktijk ruimtes van tandarts P.C. Akker man en tandtechnicus J.A.D. Ro denburg, die allemaal in hetzelfde pand zijn gehuisvest en tezamen een 'tandheelkundig centrum' vormen, worden aangedaan door het kroost. Het bezoek maakt deel uit van het 'Project Gezondheidszorg' dat gisteren op de Sint Joseph school van start ging. Leerlingen van groep 1 tot en met 8 krijgen voorlichting over allerlei vormen van preventieve gezondheidszorg zoals gezond eten en leven. Kin deren uit de bovenbouw worden attent gemaakt op de noodzaak van het dragen van een donorco dicil. Daarnaast worden bezoek jes gebracht aan het ziekenhuis en een ambulancedienst om de kinderen vertrouwd te maken met verschillende facetten van de gezondheidszorg. Volgens tandarts Kuiters, wiens dochter leerlinge is van de Sint Josephschool, is dat de reden ge weest om de kinderen uit te nodi gen voor het bezoek. "Het past precies in onze doelstelling om een bezoek aan de tandarts wat te veraangenamen. De beladenheid die er omheen hangt, moet ver dwijnen. Daarom ben ik enige tijd geleden tesamen met collega Ak kerman gaan zoeken naar een al ternatieve manier van het drijven van een tandartsenpraktijk. Een manier die kinderen en volwasse nen meer op hun gemak kan stel len". Om dit te kunnen verwezelij- ken hebben ze een groot pand ge huurd aan de Plantage. De door gaans in praktijkruimtes aanwe zige systeemplafonds, zijn ver vangen door grote speelse vlie gers of een schuin aflopend pla fond met ingebouwde spots, wat zeer ontspannen overkomt. De behandelstoelen staan aan de zij kanten van de praktijkruimten in plaats van centraal zoals vaak het geval is. "Bij de meeste tandartsen staat de behandelstoel in het midden van de praktijkruimte. Dus als een patient binnentreedt, hangt hij of zg al half in die stoel. Dat is voor iemand met een grote vrees voor de tandarts niet zo gunstig", verduidelijkt Kuiters. De kleuters die even naar bo ven z(jn geweest voor een bezoek aan andere praktijkruimten, ko men joelend weer binnen. Een middagje bij de tandarts lijkt ten minste net zo leuk als een uurtje op de kermis. Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN De man vindt het alle maal maar niks. Staat-ie met een ge broken spiegel bij de glasbak, krijgt hij de grote stukken niet door het ronde gaatje. Wil-ie een kartonnen doos in de papierbak stoppen, is de gleuf veel te smal. Dan krijgt hij van de gemeentè een 'bakkie-zus', dan weer een 'bakkie-zo'. Maar ideaal is het allemaal niet. "De systemen zijn niet waterdicht. Dus haal die ouwe schillenboer maar weer van stal". De man lanceerde zijn oplossing voor het afvalprobleem gisteravond in buurthuis De Pancrat, waar een bijeenkomst werd gehouden over het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (gft), dat na de zomer begint. De discussie was georganiseerd door het Leids Bewoners Platform, als afsluiting van de actie 'Schone lente'. Twee wijken, Pancras-Oost en Noord-Rij- nevest, zijn deze week door bewo ners en reinigingsdienst ontdaan van allerlei troep. De animo in de buurten was niet zo groot, maar schoner werden de straten wel. De belangstelling voor de discus sie-bijeenkomst was eveneens ma ger. De 20 mensen die wel naar het buurthuis waren gekomen, waren echter getuige van een levendige discussie. Duidelijk werd bijvoorbeeld dat de schillenboer niet moet terugke ren in de Leidse straten. Anneke van Leeuwen, milieu-educatieme dewerkster van de Vereniging Te gen Milieubederf probeerde de man die daarvoor een pleidooi hield, uit te leggen dat de tijden zijn veran derd. Veel minder mensen dan vroeger zijn overdag thuis, de schil lenboer kan zijn spullen niet meer zo goed kwijt bij boeren en boven dien kan bij hem geen visafval of ge kookt eten dat over is worden inge leverd. "Daar moet dan dus weer een andere oplossing voor worden gevonden". Paard "Eigenlijk komt de schillenboer ge woon weer. Alleen is het geen man Wethouder De la Mar lost achter de vuilniswagen zelf een afvalprobleem Op. (archieffoto Jan Holvast) meer met een paard, maar een reini gingswagen van de gemeente", stel de Kees van Laren van de Stichting Welzijn de man gerust. Het is de bedoeling dat de reini ging om de week het gft-afval komt ophalen. De andere week wordt het gewone huisvuil ingezameld. Erva ringen van andere steden wijzen uit dat dit systeem goed werkt, ook al levert het in het begin wel proble men op, vertelde milieu-wethouder Hans de la Mar. Verschillende aanwezigen plaats- ■ten daar vraagtekens bij. Het klinkt allemaal mooi, maar hoe het afloopt moeten we nog maar eens zien, re deneerden zij. Was het immers ook niet de bedoeling dat het zwerfvuil zou verminderen en dat de wijkcon- tainers schoon blijven? En wat is er nu te zien in een wijk als de Zeehel denbuurt? Als de container vol is, liggen de grijze zakken op straat. En dan kun je de reinigingsdienst wel bellen, maar voordat die eens komt, zijn de vuilniszakken allang kapot getrapt door spelende kinderen. En nog nooit had een man gezien dat de containers werden schoongespoten met een hogedrukspuit, zoals de be woners was beloofd. "Op de Plesmanlaan ligt allemaal zwerfvuil, afkomstig van die vuil niswagens. Ik heb daarover een brief geschreven naar de reiniging, en twee mensen van die dienst kwa men met de auto naar mijn vrouw om die brief te beantwoorden. Ze zeiden dat ik bij de directie groen moest zijn omdat het vuil in de plantsoenen lag. En de directie groen wilde het wel opruimen, maar dan moesten de bewoners meer gaan betalen", vertelde een ander verontwaardigd. Buitenland "Als je ergens voor belt, word je ge woon terzijde geschoven", viel een man hem bij. De man die zo had ge pleit voor de terugkeer van de schil lenboeren had zijn conclusie al ge trokken. Iedereen was voor niks ge komen. "Het is gewoon waardeloos. U hebt uw plan al klaar en wat doet u nu met alles wat wij zeggen. Niks! Wethouder De la Mar, verant woordelijk voor de reiniging, en Ruud van Beek, werkzaam bij die zelfde dienst, zaten maar met hun hoofd te schudden. "Als we er niets mee zouden doen, dan waren we hier niet naar toe gekomen". Het bewonersplatform kreeg in elk geval te horen dat de gemeente niet in zijn eentje plannen zal ma ken voor de inzameling van gft-af val in de binnenstad en bij flats. De flats worden nog een probleem, om dat daar geen minicontainers bij de huizen kunnen komen. Het nadeel van wijkcontainers is dat daar vaak ook andere troep in wordt gegooid. En dan kan het gft-afval niet wor den gecomposteerd. Iedereen was het er wel over eens dat het afvalprobleem niet alleen het probleem is van de gemeente. Een gemiddeld Leids gezin produ ceert 850 kilo afval per jaar en de verwerkingskosten daarvan zijn verdubbeld sinds de sluiting van de vuilverbranding. De la Mar waarschuwde ervoor dat de reinigingsrechten mogelijk nog verder stijgen als het Leidse vuil niet meer naar Drenthe kan worden gebracht. De stortplaats in Wijster is bijna vol en alternatieven zijn er nog niet in Zuid-Holland. Het provinciale afvalbedrijf denkt er al over om het huishoudelijk afval naar het buitenland te gaan brengen en dat wordt een dure grap. "We zitten met een bijna onoplos baar probleem. Het is zaak dat we proberen te voorkomen dat zo veel vuil wordt geproduceerd", aldus de wethouder. Maar dat is niet zo ge makkelijk, zei een bewoner. Want vroeger kreeg je een ons worst als je dat bij de slager bestelde. Maar te genwoordig krijg je vijf plakjes worst en zeven velletjes papier. En toch ligt het ook aan onszelf, hield De la Mar vol. "We vinden het zelf toch ook veel mooier als ergens een mooi pakje omheen zit. En kijk maar eens bij Albert Heijn, er staan een paar flessen melk, en er staan honderden pakken". Een tiental kleuters van de Sint Josephschool is de 5-jarige NekaAngila. uiters aandachtig in de mond van een klasgenootje. 'Patient' (foto Hielco Kuipen) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13