Hf li' Referendum over lot van Joegoslavië Ié! Verborgen mogelijkheden van de verstekgeleider ESraB^;IPi4lP]i De steunbalkzoeker 'kijkt' dwars door wandplaat heen Vogels reageren op 'bird call' Winkeltronic van Nedo meet en onthoudt elke hoek Spiegel met verlichting: zelf monteren Oplosmiddelvrije vloerlijm komt er aan 'Driekwart versleten autobanden hergebruiken* bh»--«ar C 1 1 i i l 'Gevangenen voor gijzelaars' Slovenie wil zich voor 26 juni afscheiden VRIJDAG 12 APRIL 1991 PAGINA 11 Als je iets wilt ophangen of bevestigen aan een wand die met plaatmateri aal is afgewerkt, kun je natuurlijk de schroef, ophanghaak of -oog het best aanbrengen op een plek waar een steunbalk, lat of rachel aanwezig is. Maar de vraag is: waar zit zo'n stuk balk precies. Dat is gauw bekeken, met de elektronische Studsensor van Zircon, een elektronisch werkend apparaatje dat dwars door gipskarton- of spaan plaat, board, schroten- en panelenbetimmering, e.d. heen'kijkt'. Je schuift het apparaat eenvoudig over het wandoppervlak, waarbij het automatisch de dikte in zijn geheugen opneemt en zodra het dan een andere dikte waar neemt. gaat het rode LED-lampje branden. Dat is het sein dat het een balk of rachel gevonden heeft. Op zo'n plek kun je dus een betrouwbare, stevig dragende bevestiging maken. Het lasti ge, tijdrovende en ontsierende gedoe met proefgaatjes boren is daarmee verleden tijd. De Studsensor werkt op een 9 Volts batterijtje. De prijs is 30 gulden. Meer informatie: Van Beek Heijermans, Katwijk, 01718 - 60420. In Amerika is het al tientallen jaren bekend: de Bird Call, een sim pel (stok voor stuk met de hand gemaakt) instrumentje waaraan je geluidjes kunt ontlokken die sterk overeenkomen met de klanken die vogels voortbrengen. .-Vis je de tinnen spil in de houten huls rond draait, komen die er uit. Zo lijken zó echt dat vogels er op reageren en zelfs op zoek gaan naar de 'collega' die daar piept of zingt. Dat geeft de bezitter van de Bird Call de gelegenheid de dieren dichter bij te lokken, om ze te observeren. Het instrumentje draagt het Amerikaanse predicaat 'Audubon' van de gelijknamige organisatie op het gebied van natuurstudie en -bescherming. Een serieuze aangelegenheid dus en geen speel goedje. Een capsule harspoedcr wordt bijgeleverd, om na verloop van tijd de klank op het juiste peil te brengen. De Bird Call is voor ong. 15,- in Nederland te koop In de Winkel Vogelbescherming. 'Groene winkels', buitensportzaken, cadeau- en speelgoedshops, tuincentra, enz. Meer informatie bij de Importeur Conny Snoep in Heino, 05729 - 2530. Het opmeten, uitzetten en controleren van hoeken kan nu ook al elektro nisch, met de door de Duitse fabrikant Nedo gelanceerde 'Winkeltronic. De Winkeltronic is een instrument met twee 'benen', elk 60 cm lang. die op één punt scharnieren. Het ene been bevat een waterpasje, het andere een display waarop elke hoek tussen 0 en 180 graden digitaal afgelezen kan worden, met een nauwkeurigheidstolerantie van een halve graad. Met een drukknop kan elke gewenste hoek ingetoetst worden, en met een tweede knopje zet je die vast in het geheugen. Ook bij het controleren van hoeken op plaatsen waar je de display lastig kunt aflezen, kun je de gevonden waarde 'opslaan' om deze daarna in een gemakkelijker positie in het venster te bekijken. De Winkeltronic werkt op vier mignoncellen van 1,5 Volt, die een be- drijfsduur van 50 uur leveren. Aan de uiteinden van de benen zijn stalen passenpunten aangebracht, zodat ook cirkels tot een diameter van 120 cm afgeschreven kunnen worden. De prijs ligt rond de 395 gulden. Meer infor matie: Handelsondern. Faas, Vlaardingen, 010 - 4347276. Nauwkeurig haaks of onder een hoek zagen van welk materiaal dan ook wordt de doe-het-zelver makke lijk gemaakt door allerlei soorten gereedschappen die de zaag exact Machinaal vegen, wel zo makkelijk Als je een tuin hebt, met terras, pad, oprit, enz., is er het hele jaar door wel veegwerk te doen. Ook je trot toir wil je liefst schoon houden. Bladeren en ander vuil dat uit de tuin (en die van je buren) neerdwar relt ontsiert je groene dorado, ook al zien het gazon en de borders er puntgaaf uit. Je kunt wel bezig blij ven met de bezem, vooral in de herfst. Een echte veegmachine zou een uitkomst zijn. Zo'n ding is onlangs geïntroduceerd door Karcher. Hij doet denken aan de veegwagens van de gemeentedienst, maar dan in het klein, zo ongeveer het gazon- maaierformaat. Hij is motorloos: doorhem vooruit te duwen gaan de centrale borstel onder de machine en de kleinere zijborstel draaien en vegen in één 'gang' een strook van 55 cm. Alle vuil komt in de opvang- bak met een inhoud van 15 liter te recht. Ook langs kanten en langs de straatzijde van het trottoir neemt de machine alles mee, aanzienlijk snel ler dan met een bezem en niet ver moeiend. Bovendien heb je geen last van het verwaaien van bijeenge- veegde bladeren. De machine kost 245 gulden. Voor meer informatie: Karcher, Et- ten-Leur, 01608 - 87400. in de juiste stand houden. Een van die slimme hulpmiddelen is de ver stekgeleider, waarin een handzaag soepel klemmend wordt 'gestuurd'. Het beweegbare deel van dit ge reedschap kan ingesteld worden op haakse stand (90 graden) en onder verstekhoeken van 45, 60 en 75 gra den. Je drukt het ding met de zaag erin tegen de kant van het materiaal en je moet wel een ontzettende klungel zijn om het zaagwerk te ver prutsen. Die geleider bestaat al vele jaren. Maar er zijn slechts weinig klussers die weten dat er nog een heel slim extraatje is ingebouwd. Behalve een handzaag kun je er namelijk ook een schrobzaag in geleiden. On der de verende klem voor de hand zaag zit een 'drietands'-geleiding, precies afgestemd op de breedte en de dikte van de flexibele Sandvik- metaalzaagbladen (in vertandingen van 18 en 24 per inch verkrijgbaar) Hout Er is ook nog een grover 'gebekte' uitvoering, met 7 geharde tandpun- ten per inch voor het zagen van hout. Als je voor zulk werk een ge wone metaalbeugelzaag gebruikt, loop je het risico dat het zaagblad ietwat gaat 'schommelen', en de snede is dan niet meer exact recht. Ook de braamvorming wordt dan groter, met de consequentie dat er veel nabewerking nodig is. Koperen waterleidingpijp, plastic afvoerbuizen, tochtstrips, alumini um profielen, enz. krijg je met de verstekgeleider in combinatie met de metaalschrobzaag echter punt gaaf. Het is wel aan te raden het materi aal in te klemmen: in een bank schroef of tussen de 'kaken' van bij voorbeeld een Workmate. Deze verstekgeleider is geschikt voor de hand- en de schrobzaag, (foto gpdi De (enige) schrobzaag waarmee meest gebruikte stand 90 graden zulke precisie-klussen gedaan kun- ook onder 45 of 0 graden. Dit kan nen worden heeft overigens nog een heel handig zijn als je op lastig be- leuk foefje in huis: je kunt het ver- reikbare plaatsen moet werken, wisselbare zaagblad onder verschil- zoals vlak langs een wand of pla- lende hoeken stellen: behalve de fond! Spiegels hebben in het moderne in terieur meestal een meer decoratie ve dan functionele betekenis. Om de spiegel in dit opzicht extra aantrekkelijk te maken heeft een fa brikant een serie fraaie decorspie- gels ontwikkeld, voorzien van ver lichting. Ze zijn volgens klassieke bewerkingstechnieken vervaardigd door ambachtelijke vakrotten. De spiegels zijn voorzien van gaatjes waar de bedrading voor de lampjes doorheen gevoerd kan wor den en alle benodigde montagema terialen worden erbij geleverd. Het 'bouwpakket' gaat vergezeld van een handleiding die terecht ver meldt dat de elektrische aansluiting geraard dient te zijn. In de badka mer is dit zelfs verplicht. Deze 'Nova Finesse' spiegels vari ëren in prijs van 240 tot 300 gulden, de verlichtingssets kosten ong. 150 gulden. Meer informatie: MirrorWall, De Meern. 03406 - 63934. Nog dit jaar komt er een vloerlijm op de markt die volkomen vrij is van oplosmiddelen. Daarmee zal dan een definitieve doorbraak tot stand komen op het gebied van lij- -men en kitten voor vloerbedekking. Nog geen tien jaar geleden ver scheen de eerste oplosmiddelarme vloerlijm, een hele verbetering ten opzichte van de kunstharslijmen die zo'n jaar of dertig geleden hun intrede deden. Juist in die tijd wer den we ons pas goed bewust van de nadelen die het gebruik van oplos middelen met zich meebracht voor het milieu. En die kunstharslijm was nu juist zeer rijk aan oplosmid del. Men had toen, uit milieu-overwe- gingen, een stap terug kunnen doen naar de lijmen op sulfietloogbasis, die vanaf 1950 in zwang waren. Die bevatten geen oplosmiddelen, maar hadden als nadeel dat ze bij aanra king met water oplosten. In dit op zicht waren de dispersielijmen die halverwege de jaren zestig versche nen veel beter. Bovendien waren ze milieuvriendelijker. Ze hadden een aanmerkelijk lager percentage op losmiddelen, omdat in plaats van schadelijke stoffen zoals tolueen, benzine, methylacetaat, aceton, enz. voor water was gekozen. Trage hechting Een nadeel van de oplosmiddelvrije lijmen is dat ze een trage aanvangs- hechting hebben waardoor de 'wachttijd' bij de verwerking wat langer is. Bij het leggen van vloerbe dekking komen verschillende ande re praktische aspecten aan de orde. Aan de ondervloer moeten bepaal de eisen worden gesteld, waaronder een goede afscherming tegen vocht van veel belang is. Er zijn echter uit stekende vochtisolatieprodukten verschenen. Er bestaat een superce- ment voor dekvloeren, reparatie- en egalisatieprodukten. Wanneer geluidoverlast in het ge ding is, kan de betrekkelijk nieuwe isolatiemat (verkrijgbaar in dikten van 3 tot 6 mm) onder de vloerbe dekking aangebracht worden. Die heeft tevens een thermisch isole rende werking. Renovatienet Eén van de jongste produkten op bestaande harde vloerbedekking, zonder dat deze beschadigd wordt, tapijt te leggen. Het is een tweezij dig klevend netwerkweefsel dat ge makkelijk aangebracht, maar ook weer zonder moeite verwijderd kan worden. Dat is dus ideaal bij een verhuizing waarbij je je vloertapijt wilt meenemen. Dit is zelfs moge lijk als het bestaande tapijt naald- vilt of een dichte bouclé is. Renova tievlies maakt het verwijderen van zulke oude vloerbedekking overbo dig. En dit kan een heleboel tijd en narigheid besparen, vooral wanneer het gaat om tapijt dat bevestigd is met een lijm die harde of taaie, soms bijna niet weg te krijgen resten op de ondervloer achterlaat. TIPS GEHANDICAPTEN De Oranje Folder, een uitgave van de Stichting Platform Rek- rcatie Gehandicapten, geeft in formatie over vakantiemogelijk heden voor zieke en lichamelijk- /zintuiglijk gehandicapte men sen. De folder is aan te vragen bij Sekretanaat Oranje Folder, Postbus 153. 3360 AD Slied- recht, tel. 01840-14281 (ma.t/m vrij. van 12.00 tot 14.00 uur). Voor informatie over vakantie mogelijkheden voor verstande lijk gehandicapten kan worden gebeld: Philadelphia-Vakantie- weken, Postbus 85279. 3508 AG Utrecht, tel. 030-363799. JOODS MUSEUM In oktober vorig jaar werd het 'Joods Museum van Belgie' ge opend. Weliswaar nog niet op de daarvoor ter beschikking gestel de plaats, maar voorlopig op de Avenue de Stalingrad 74 in Brussel. Het overigens nog lang niet voltooide museum ver strekt de bezoeker een vrij nauwkeurig beeld van het Jood se leven in de Diaspora. Infor matie: 09 - 32.2.512 19.63. ANWB-GIDS (1) In de serie ANWB-accommoda- tiegidsen zijn de '91-edities ver schenen. Het gaat om de Cam- pinggidsen 1 en 2 en de Hotel- gidsen 1 tot en met 5. Voor de hele serie geldt dat elk bedrijf jaarlijks wordt geenquêteerd en daarnaast regelmatig wordt be zocht door ANWB-inspecteurs. ANWB-leden betalen 19.95 per gids, niet-leden 24.95 gulden. ANWB-GIDS (2) In de vernieuwde brochure van door de ANWB erkende Fiets- verhuurders verschenen. Hierin staan ruim tweehonderd ver huurbedrijven, verdeeld per provincie. De nieuwe brochure is voor leden gratis verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren. ALMANAK/LOGBOEK Op het gebied van de watersport heeft de ANWB twee nieuwe uitgaven uitgebracht. Het gaat om de Almanak deel 2 voor wa tertoerisme en het Logboek voor de watersport. Almanak 2 is een herziene versie met water- toeristische gegevens en uitvoe rige beschrijvingen van de bin nenwateren en zeehavens in Ne derland en Belgie. ANWB-leden betalen hiervoor 24,50, niet-le den ƒ27.90. Het Logboek bevat de belang rijkste voorrangsregels, infor matie over betonningsstelsels en vertrek- en aankomstproce dures in havens. Het logboek kost voor ANWB-leden ƒ24.50 en voor niet-leden 27,50. KLOKJE NAPOLEON TE KOOP DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe autoband zal in de toekomst zo'n drie tot vijf guldefl meer kosten. Dit extra geld is bedoeld als bijdrage in de kosten van inzameling, transport en herverwerking van versleten banden. In het jaar 2000 zal 70 tot 80 procent van alle banden kunnen worden verwerkt. De organisatie hiervan is in handen van het be drijfsleven. Dit staat in het 'Implementatie plan Autobanden', dat is opgesteld door een commissie met vertegen woordigers uit overheden en be drijfsleven. Een eerste exemplaar van het plan werd gisteren in Den Haag overhandigd aan minister Al ders van milieubeheer. De afspra ken in het plan hebben op dit mo ment nog geen verplichtend karak ter. Jaarlijks worden zo'n 5,5 miljoen banden van personenwagens afge dankt. Dit betekent een bijdrage aan de afvalberg van ongeveer 30 miljoen kilo. Van hergebruik is mo menteel nauwelijks sprake. Versle ten banden worden grotendeels verwerkt tot stootkussens, geëxpor teerd naar de Derde Wereld, of in buitenlandse cementovens als brandstof gebruikt. Uitvoering van het plan zal ertoe leiden dat aan het einde van de eeuw geen autobanden meer wor den gestort of verbrand. Een groot deel van de banden zal worden ver werkt tot grondstof voor nieuwe toepassingen. Daarbij denkt het be drijfsleven onder meer aan dakbe dekking, vloeren in sporthallen, rubbertegels voor trottoirs en der gelijke. Versleten banden zullen ingeza meld worden door de bestaande in- zamelbedrijven voor banden. Deze transporteren de banden naar de bedrijven die bewerken of herver- werken. Minister Alders zei bij de presentatie van het Implementatie plan verheugd te zijn over de suc cesvolle samenwerking tussen overheden en bedrijven. Bij Enichem nog 4.800 banen weg ROME (KRF) Het Italiaanse che mieconcern Enichem wil in de pe riode tot eind 1994 nog eens 4.800 banen kwijt, zo is gisteren in Rome bekendgemaakt. Eerder al liet de onderneming weten 5.500 banen te willen schrappen, zodat nu in totaal ongeveer twintig procent van de werkgelegenheid verdwijnt. Lezers schrijven Wereldorde Met veel critici ben ik het eens dat de Verenigde Naties door de Golf oorlog hun geloofwaardigheid heb ben verloren. Desondanks ben ik van mening dat de oorjog de ver werkelijking van de mensenrech ten, ofwel 'het gemeenschappelijk door alle volkeren en alle naties te bereiken ideaal', dichterbij heeft ge bracht. De wijze waarop de diverse VN-resoluties tot stand zijn geko men met als klapstuk Resolutie 678, heeft namelijk duidelijk ge maakt dat in onze wereld de Ameri kaanse haan koning kraait. Niet dankzij een voortreffelijk mensen- rechtenbeleid of een uitgelezen toe komstvisie, maar als gevolg van mi litaire suprioriteit. De daaraan gekoppelde dominan tie zal echter niet eeuwig duren, om dat uiteindelijk niet het recht van de sterkste maar de democratische mensenrechten het richtsnoer zul len vormen voor de alom beoogde rechtvaardige wereldorde. Voor de creatie daarvan biedt artikel 109 van het VN-Handvest alle mogelijkheid, daar via een fundamentele herzie ning van het handvest de VN zoda nig gereorganiseerd moet kunnen worden dat zij zich kunnen ontwik kelen tot een mondiaal beleidsor gaan met bovennationale bevoegd heden, die daadwerkelijk bij mach te is de wereldproblemen het hoofd te bieden. Voor di'e vervolmaking van onze volkerenorganisatie, die als dé in vestering in de toekomst kan wor den bestempeld, kan onze regering als VN-lid het voortouw nemen. Het regeerakkoord noch de rooms-rode signatuur van onze regeringscoali tie staat een dergelijk initiatief in de weg. Hoogstens de competentie van de bewindsman in wiens portefeuil le de behartiging van de mensen rechten zit en zijn collega's die op het serieus nemen daarvan moeten staan. Wouter ter Heide Langenholte m JAd i i WK lil» v' rtjeTf? GENEVE Dit weekeinde worden zeldzame, antieke klokjes geveild in Genève, waaronder deze gouden reisklok die voor Napoleon Bonaparte in 1798 werd gemaakt. Gemikt wordt op een prijs van 300.000 dollar. (foto API MASHGHARA (AP) Hussein Musawi, de leider van de Islamitische Amal in Libanon, heeft gezegd dat de westerse gijzelaars in Libanon on middellijk vrijkomen als Israél Arabische gevangenen laat gaan. Hij vroeg de VS, Groot-Brittannie, Frankrijk en Duitsland druk uit te oefenen op de joodse staat. Musawi drong aan op algehele amnestie voor de Libanezen en Palestij- nen die Israel in Libanon gevangen,heeft genomen. In samenwerking met het Zuidlibanese Leger (SLA) heeft Israel in het zuiden van Libanon zo'n 30C Arabieren geïnterneerd. De Islamitische Amal van Musawi heeft naar wordt aangenomen ban den met de ontvoerders van de 13 westerlingen die nog in Libanon worden vastgehouden. De organisatie zou de beschermer zijn van de Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina, de groep die de Amerikaanse do centen Jesse Turner en Alann Steen gegijzeld houdt. De Islamitische Amal maakt onderdeel uit van de Hezbollah, een coalitie van pro-Iraanse shi'itische groeperingen die banden hebben met de onder grondse facties die de westerlingen vasthouden. BRDO/BELGRADO (AP) De Joegoslavische kiezers moeten in een referendum de toekomst van hun land be palen. Dit zijn de presidenten van de zes Joegoslavische republieken gisteren overeengekomen tijdens hun be sprekingen in Brdo Kod Kranja in Sloveniè. Voor 31 mei moeten in alle zes repu blieken volksraadplegingen zijn ge houden. Volgens een verklaring uit gegeven door de Sloveense minis ter van informatie, Stane Stanic. zullen de Joegoslaven moeten kie- Andreotti heeft nieuw kabinet Italië gereed ROME (AP) Demissionnair pre mier Giulio Andreotti van Italië is er gisteren in geslaagd een nieuw ka binet te formeren. In de 50-ste na oorlogse regering zitten dezelfde vijf partijen als in het kabinet dat twee weken geleden ten val kwam. Dat zijn de christen-democraten, de socialisten en de drie kleinere par tijen van republikeinen, sociaal-de mocraten en liberalen. De socialisten, die de kabinetscri sis veroorzaakten, hebben ingrij pende grondwetshervormingen ge- eist. Zij willen de nu grotendeels ce- remoniele functie van president meer politieke inhoud geven. Ook het kiesstelsel van evenredige ver tegenwoordiging willen zij op de helling zetten teneinde het aantal kleine partijen dat in het parlement zit terug te brengen. Een naaste medewerker van An dreotti, die vrijwel zeker weer pre mier zal worden, zei dat maar een klein deel van de door de socialisten geeiste veranderingen op korte ter mijn zal worden doorgevoerd. Hij tekende aan dat de meer ingrijpen de hervormingen zullen moeten wachten tot na de volgende verkie zingen in 1992. Het overleg dat Andreotti giste ren met de leiders van de vier coali tiepartijen voerde verliep positief. Aanvankelijk deden zich nog flinke problemen voor met de socialisten, die hem wilden vastleggen op een duidelijke termijn waarbinnen de hervormingen zullen worden door gevoerd. Het wordt het zevende ka binet dat Andreotti aanvoert. zen tussen twee ontwerpen voor de toekomstige politieke organisatie van hun land. Het eerste plan, ge steund door Servie en Montenegro, beoogt een Joegoslavië als een fede rale, democratische, verenigde staat. Volgens het andere concept, voorgestaan door Kroatië, Slovenie en Macedonië, wordt het nieuwe Joegoslavië een alliantie van soeve reine staten. Slovenië heeft gisteren laten we ten dat zich voor 26 juni af te schei den van de Joegoslavische federa tie. Het eveneens separatistische Kroatië zette een stap naar een ei gen leger met de bekendmaking dat het zijn speciale paramilitaire poli- tie-eenheden onder direct bevel plaatst van het Kroatische ministe rie van defensie. Het was niet onmiddellijk duide lijk of de leiders gisteren op andere punten succes hebben geboekt. Kroatië voerde de druk op door aan te kondigen dat de speciale Kroati sche politie-eenheden. die tot nu toe onder bevel van het ministerie van binnenlandse zaken stonden, onder het Kroatische ministerie van de fensie komen. De bekendmaking wordt gezien als een formele stap richting een zelfstandig Kroatisch leger. De troepen, die naar wordt aange nomen uit duizenden manschappen bestaan, zijn reeds zwaar bewapend en werden ingezet tegen opstandige etnische Serviërs in de republiek. De laatste botsing tussen de Kroati sche paramilitaire politie en Ser viërs deed zich vorige week voor in het nationale park van Plitvice. Daarbij kwamen twee Serviërs om het leven. De eenheden trokk«n zich terug uit het park na tussen komst van het federale leger. ADVERTENTIE 's Werelds beste Graanjenever uit Groningen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11