LEIDSCH DAGBLAD Ramp met veerboot: 143 doden NODIG! VS waarschuwen Irak: 'Laat Kurden met rust' Duo in Duitsland gearresteerd Haagplekje in de tuin Leidsch Dagblad Vuurzee bemoeilijkt redding na botsing met tanker bij Iivorno Teddy Koüektulp Bestand Golf nu definitief [XlMultiRent Topambtenaren willen nog verder bezuinigen AUTOTELEFOONS DONDERDAG 11 APRIL 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39519 Prijs fl. 1,45 Verpleger verliest gevaarlijke pillen NOORDWIJK/SASSENHEIM Een verpleger van de stich ting Langeveld in Noordwijk heeft gistermiddag een doosje kalmeringstabletten verloren. Bij inname kunnen spierver- krampingen en stuipen optre den. Voor kinderen zijn de me dicijnen gevaarlijk. Op het groen/wit gekleurde doosje staat met zwarte letters de merknaam 'Dehydro Benz- peridol'. De 28 lichtgele tablet ten zitten in een doordrukstrip. De verpleger is vanuit Noord- wijk via Noordwijkerhout en Voorhout naar Sassenheim ge reden. Bij de dependance van stichting Langeveld, nabij het kruispunt Noord in Sassen heim, miste de verpleger de pil len. Na oplichting van Alphens bedrijfsleven voor miljoenen guldens 1,5 jaar spoorloos ALPHEN AAN DEN RIJN - De twee directeuren van het voormali ge Alphense financiële adviesbu reau Van Lokven bv zijn in Duits land door de politie gearresteerd. Zij worden ervan verdacht het Al phense bedrijfsleven voor miljoe nen guldens te hebben opgelicht. Anderhalf jaar geleden verdwenen zij spoorloos. Een uitgebreide zoekactie, onder meer van Interpol, leverde toen niets op. De beide mannen (41 en 42 jaar) zitten in Düsseldorf in hechtenis. De officier van justitie heeft om hun uitlevering gevraagd, maar de ver dachten weigeren mee te werken aan een verkorte procedure. Vol gens de Alphense politie kan het daarom nog maanden duren voor dat ze in Nederland zijn, 'als ze al worden uitgeleverd'. Het is niet waarschijnlijk dat Al phense rechercheurs naar Duits land afreizen om de beide mannen te verhoren. "Daarvoor hebben we geen mensen", aldus de politie. Het bedrijf Van Lokven ging in september 1989 failliet. Bij de cura tor die het faillissement afwikkelde, meldden zich destijds ongeveer 20 beleggers die door het tweetal zijn gedupeerd. Van Lokven beloofde beleggers steeds 12 tot 50 procent rendement van hun investeringen. Na het plotselinge vertrek van de di recteuren nam een aantal gedupeer den vergeefs een detectivebureau in de arm om ze op te sporen. De beide directeuren hebben waarschijnlijk 1,5 jaar lang door de wereld gezworven. Halverwege vo rig jaar werden zij gesignaleerd in Singapore. Een van hen werd daar door een Alphenaar gefotografeerd. LEIDEN Nieuwe bakken voor het gescheiden ophalen van af val. In elke gemeente duiken ze op. Voor wie zich ergert aan het formaat en de kleuren van de aanrollende nieuwe vuilnisbak ken: men kope een rol onbespo ten bloemetjesbehang, alsmede milieuvriendelijk plaksel (ver zadigde vetzuren) en een kwast die bestand is tegen bescherm- dediersoortbehoudendeactie- voerendeorganisaties. Het kan ook creatiever: een haagplekje in de tuin. Kwestie van struiken planten en wach ten tot ze de hoogte hebben, wat bij de jeneverbes langer duurt dan men zou veronderstellen. Op 16 april een nieuw Haagstruiken, dat schiet meer op en ze laten zich - ter verkrij ging van een dakje boven de vuilnisbak - goed naar elkaar leiden. Ander haagplekje-idce: vier palen de grond in en daar omheen, wat in vaktaal heet 'rappe rankers'; bijvoorbeeld doornloze bramen. Nog een op lossing: knutsel - of laat knutse len - van betonvlechtmat een miniboog en laat daar klimop op i haagplekje los. Deze tips v zijn ontleend aan het onlangs door NCRV/ Terra Zutphen uit gegeven boekje 'Creatief Tui nieren'. geschreven door Elisa beth de Lestrieux van het tele visieprogramma 'Passage'. Alle Informatie op een hoop geharkt: nuttige tips voor wie meer wil dan een kabouter uit het tuin centrum. Is dat nou nieuws voor de voorpagina? Inderdaad. Nee. Eigenlijk voor onze nieuwe pa gina 'Leven en Wonen' die vanaf 16 april verschijnt in het nieuwe Leidsch Dagblad. Op maandag Leven en Wonen' met: Mode Populaire elektronica. Medische rubriek Lifestyle. Tuinieren. Mr. Poeiert wordt nieuwe korpschef van Leidse politie LEIDEN Mr. B. Poeiert wordt de nieuwe korpschef van de Leidse po litie. Hij is nu nog directeur van de kaderschool van de gemeentepoli tie in Zutphen. De opvolger van H. Mostert is nog niet officieel be noemd. Verwacht wordt dat de for mele beslissing nog deze maand wordt genomen. Poeiert was de beste van de 8 sol licitanten naar de functie, zo oor deelden vertegenwoordigers van de Leidse politie en het gemeentebe stuur. Burgemeester Goekoop heeft het ministerie van binnenlandse za ken geadviseerd de 41-jarige direc teur te benoemen. Poeiert wordt be halve hoofd van de Leidse politie, ook plaatsvervanger van S. van der Hulst, korpschef van het nieuwe re gionale korps in dit deel van Zuid- Holland. (zie ook pagina Leiden) LISSE Teddy Koliek, de burge meester van Jeruzalem, behoort bin nenkort tot de lange rij van promi nenten naar wie een tulp is ge noemd. De oranje/bronskleurige tulp, gekweekt door de Gebroeders van Zanten uit Hillegom, wordt maandag 22 april in de Keukenhof gedoopt tot Teddy Koliek. De bijna 80-jarige burgemeester verricht per soonlijk de doop in de Lissese bloe mentuin. Het Israël Comité Nederland (ICN) stuurt al 10 jaar 100.000 bloembollen naar Jeruzalem als protest tegen de verplaatsing van de Nederlandse ambassade van Jeru zalem naar Tel Aviv. Een geste die Koliek zo op prijs stelt dat hij in 1990 verklaarde dat wat hem betreft de Nederlandse ambassade in Tel Aviv mag blijven. "De Hollandse bloemenambassade in Jeruzalem vind ik veel belangrijker", consta teerde Koliek. ROME (GPD) - Een aanvaring tussen een veerboot en een olietanker, 3 mijl voor de kust van de Italiaanse ha venstad Livorno, heeft gisteravond vrijwel zeker het le ven gekost aan 143 personen, allen opvarenden van de veerboot. Een passagier overleefde de enorme brand die volgde op de aanvaring, net als de 28 bemanningsleden van de tanker. Last stopt als coach vrouwenschaatsploeg ZWOLLE (ANP) Jan Wiebe Last stopt met onmiddellijke ingang als coach van de vrouwen schaatskern ploeg. De Zwollenaar heeft dat het KNSB-bestuur vandaag laten we ten. Last trad na de Olympische Winterspelen van 1988 in Calgary in dienst. Last zegt zijn werk als coach niet te kunnen combineren met zijn da gelijkse werk bij de gemeente Har derwijk. Hij denkt dat na de magere prestaties in het afgelopen seizoen een intensivering van de trainingen dringend noodzakelijk is. t Turkse vrachtauto noodvoorraden aanvoert bij de Dagelijks van 10-17 uUI. Di. 9 t/m vr. 12 april óók 19 - 22 uur. Toegangsprijs f 15.-. 's avonds f 10.-. Gratis Pendelbus, volg borden Q RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-5493990. Amsterdam Ür3l\ Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. Vrij warm Overwegend zonnig. Minimum temperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Overwegend matige wind, uit zuid tot zuidoost. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zaterdag nog vrij warm, maar langs de kust af koeling. Daarna raiddagtempera turen van ongeveer 14 graden. Op of rond zondag tijdelijk wolken velden, maar overwegend droog. 28 PAGINA'S WASHINGTON (GPD) - De Ameri kaanse regering heeft Irak gewaar schuwd, dat het niet langer activi teiten van Iraakse grondtroepen of de luchtmacht zal toestaan tegen de Kurdische vluchtelingen in het noorden van Irak. Zowel de Iraakse ambassade in Washington als de VN-delegatie van Irak zijn van dit besluit op de hoogte gebracht. Irak mag niet langer militair ope reren boven de 36ste breedtegraad. In dit gebied bevinden zich vele honderdduizenden Kurdische vluchtelingen. Van vele kanten is de afgelopen dagen aangedrongen op de Amerikaanse regering om Irak militair onder druk te zetten. WASHINGTON (GPD) - Vanaf vu middag 4 uur Nederlandse tijd een permanent staakt-het-vur van kracht in de Golfoorlog. Daar toe is gisteren besloten door de Vei ligheidsraad. De raad had al dins dag de wapenstilstand willen af kondigen, maar stelde dat uit, om dat nog geen verklaring van het Iraakse parlement binnen was waarin stond dat Irak alle eisen aan vaardde. Die verklaring van twee regels werd gisteren overhandigd waarmee alle obstakels van de baan Irak belooft alle chemische en biologische wapens te vernietigen, alsmede al het materieel dat voor kernwapens kan worden gebruikt en alle raketten met een bereik van meer dan 150 kilometer. Het land betaalt ook de oorlogsschade in Ku- wayt en is akkoord met de vestiging van een VN-troepenmacht bij de grens tussen Irak en Kuwayt. De VN zette gisteren direct de eerste stappen om de vredesmacht zo snel mogelijk ter plaatse te krij gen. De eerste leden van de uitein delijk 1440 man tellende macht arri veren morgen in Kuwayt. Militairen uit de VS, de Sovjetunie, China, En geland en Frankrijk nemen er aan deel en uit 27 andere landen komen waarnemers. De Oostenrijkse gene raal Greindl heeft de leiding. Maar president Bush gaf niet toe, onder meer omdat hij niet wil dat VS-troepen bij de Iraakse burger oorlog betrokken raken. Benadrukt werd dat het besluit uitsluitend is genomen om hulpverleners te be schermen. De woordvoerder van Bush, Fitz- water, zei dat inmiddels 145 ton voedsel, dekens en andere voorra den boven de Kurden is gedropt. Amerika zal die hulpverlening ver der opvoeren. Het plan om in Irak enclaves in te richten waar Kurdi sche vluchtelingen beschermd kun nen worden, lijkt niet langer haal baar. Het plan van de Turkse president özal werd begin deze week overge nomen door de Britse premier Ma jor. De Amerikaanse regering rea geerde eerst voorzichtig positief, maar functionarissen van het Witte Huis uitten kort daarna diepgaande twijfel. Het laatste wat de VS wil, is op nieuw Amerikaanse troepen inzet ten nu Irak zo fel tegen de enclaves verzet en dreigt met militair ingrij pen. Het Witte Huis is bovendien bang dat de enclaves kunnen leiden tot een uiteenvallen van Irak, waar door Iran een te dominerende rol in de Golf krijgt. De reserve van de VS bleek giste ren in een telefoongesprek tussen Bush en Major. De VS-president zei problemen te zien bij de instelling van enclaves. Eerder hadden Britse woordvoerders gezegd dat Bush en Major het eens waren geworden over de enclaves. Ook andere Westerse landen wil len, blijkens uitlatingen van VN-di- plomaten, een minder officiële wijkplaats dan enclaves. De Sov jetunie, China en een aantal Derde- Wereld-landen waren direct al te gen. De veerboot 'Moby Prince' had om kwart over tien uur Livorno verla ten voor een reis naar de stad Olbia op Sardinik. Ongeveer een kwartier later botste het schip op de 'Abruzzi', een tanker van de Itali aanse oliemaatschappij Agip, die met 83.000 ton olie voor anker lag. Direct ontstond een enorme vlam menzee die in korte tijd de veerboot verwoestte. Blusboten wisten pas vanochtend het vuur onder contro le te krijgen. Hun werk werd be moeilijkt door een dikke mist en een immens iwart rookgordijn. De hele nacht is gezocht naar overlevenden. Volgens de kapitein van de tanker is het uitgesloten dat er nog mensen in leven zijn. De ka pitein vertelde 'een klap' te hebben gehoord, waarna direct brand uit brak. "In eerste instantie hebben we geprobeerd te blussen, maar de vlammen waren zo hoog, dat we onszelf in veiligheid moesten bren gen", aldus de kapitein. De overlevende, Alessio Bertran- de, vertelde na de aanvaring direct overboord te zijn gesprongen. "Bij na alle passagiers bevonden zich toen in de louge en keken op tv naar Europa-Cupwedstrijden. Ze zijn ze ker verbrand", aldus de man, die in zware shock-toestand werd afge voerd. Over de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Het was gis teravond aardedonker en er hing een dichte mist. Men snapt nog niet waarom geen S.O.S is gegeven. De enige verklaring volgens haven- authoriteiten van Livorno is de snelheid waarmee de vlammen om zich heen hebben gegrepen. Tech nische oorzaken worden uitgeslo ten. De veerboot is een voormalig Nederlands schip dat voor de maat schappij Zeeland werd gebouw en tot 1984 tussen Hoek van Holland en Harwich voer. Het schip werd in 1985 verkocht en door de Italiaanse maatschappij verbouwd. De veerboot had 68 beman ningsleden en 76 geregistreerde passagiers aan boord. Het aantal passagiers kan hoger zijn omdat al leen de namen bekend zijn van de genen die hadden gereserveerd. Vanochtend kon men onmogelijk zeggen hoeveel personen zonder re servering aan boord zijn gegaan. Aan het einde van de ochtend vonden reddingswerkersxlrie licha men. Ze bevonden zich ongeveer anderhalve mijl uit de kust. De Itali aanse marine en de kustwacht ken met helikopters en motorboten naar meer lichamen, maar men ver moedt dat de meesten zich, in ver koolde staat, aan boord van de 'Moby Prince' bevinden. Het gebla kerde en nog rokende schip is in middels de haven van Livorno bin- MultiRent verhuurt alles op wielen Auto-en Motorverhuur Vondellaan 80. Leiden. Tel. 071-351818 Grote rookwolken stijgen op uit de veerboot 'Moby Dick' die txtor de kust van Livorno in aanvaring kwam met een tanker. Slechts één passagier wist zich uit de vuurzee te redden (foto f.pai DEN HAAG (GPD) - Het kabinet moet meer bezuinigen dan de 3,7 miljard gulden die minister Kok (fi nanciën) voor 1992 heeft aangekon digd. De Centraal Economische Commissie (CEC), een club top ambtenaren, heeft dit het kabinet geadviseerd. De CEC meent dat de voor dit jaar doorgevoerde bezuinigingen bij de departementen van 1 tot 1,5 miljard gulden blijvend moeten worden. Daarnaast zal de prijscompensatie die de departementen nu nog krij gen niet alleen in 1992 moeten ver vallen maar ook in de jaren daarna. Dat levert 2,6 miljard gulden op in 1994. De topambtenaren stellen verder voor om bezuinigingen concreter te maken. Nu laat minister Kok het in zijn voorstellen voor 1992 nog aan de ministeries zelf over hoe zij de hen opgelegde taakstelling invul len. Als mogelijkheden voor extra bezuinigingen noemt de CEC onder forser snijden in subsidies, extra optrekken van de huren boven de al afgesproken 5,5 pro cent, fundamentele maatregelen die ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid terugdringen. De CEC noemt de ontwikkeling van het financieringstekort 'veront rustend'. De trend in het eerste kwartaal van 1991 wyst op een te kort van 6,75 procent. Dat is 2 pro cent boven het in het kabinet afge sproken niveau. Omgerekend gaat het om 8 tot 10 miljard gulden. Minister Kok gaat er tot nu toe in zijn berekeningen van uit dat het fi nancieringstekort dit jaar wel op de eerder voorziene 4,75 procent uit zal komen. Hij baseert zich daarbij op eerder afgesproken maatregelen. Binnen een maand zal het kabinet overigens bij de zogenoemde Voor jaarsnota opnieuw over de ontwik kelingen van dit jaar praten. de beste NERGENS goedkoper óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een [aarabonnement 298.60" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres - Woonplaats. Oeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1