Israël stemt in met vredesconferentie VERBIJSTEREND Twijfels VN over enclave Rurden Nederland sluit nieuw geweld tegen Irak niet uit Shamir wil PLO niet aan tafel Motie van wantrouwen tegen Franse regering Dooi in relatie VS en Vietnam Myanmarese troepen vallen Thailand aan Bulgaarse oppositie dreigt met boycot parlement WOENSDAG 10 APRIL 1991 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV (GPD) Israël en een aantal Arabische landen, waaronder Saudi-Arabië, heb ben in principe ingestemd met het bijeenroepen van een regionale vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Deze conferentie, onder auspiciën van de Verenigde Staten en de Sov jetunie, zou nog deze zomer moeten plaatsvinden, waarschijnlijk in de Egyptische hoofd stad Cairo of in Washington. De Israëlische minister van buiten landse zaken Levy zegt met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Baker gisteren in Je ruzalem te zijn overeengekomen dat bij een uit te werken vredesrege ling tussen Israël en de Arabische wereld niet wordt uitgegaan van de stichting van een Palestijnse staat. Bovendien zou de PLO niet bij de onderhandelingen worden betrok ken. Levy sprak van een heel be langrijke stap op weg naar de vrede, maar zijn Amerikaanse collega wil de alleen zeggen dat er enige voor uitgang was geboekt en dat er nog tal van vragen moeten worden be antwoord. Israéls premier Shamir, met wie minister Baker een tweeëneenhalf uur durend gesprek onder vier ogen had, liet zijn gast weten dat Israël bereid is met haar Arabische ge sprekspartners te onderhandelen op basis van Veiligheidsraadsreso lutie 242. Deze resolutie spreekt van vrede in ruil voor ontruiming van de door Israël bezette gebieden. De Is raëlische leider voegde er echter aan toe dat in Israëls ogen voor waarde van terugtrekking uit '242' niet van toepassing mag zijn op de Doodvonnissen Een militaire rechtbank in Myan mar (Burma) heeft twee mannen ter dood veroordeeld voor hun aandeel in de moord op een politieman tij dens demonstraties voor invoering van de democratie in augustus 1988.Een andere man werd veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de onthoof ding van vier personen voor een zie kenhuis in Yangon (Rangoon) in au gustus 1988. (AP) Onrust Inwoners van twee huttendorpen in het zwarte woonoord Katlehong bij Johannesburg zijn gistermorgen op de vlucht geslagen nadat 70 tot 100 hutten in brand waren gestoken. In het woonoord zijn sinds het uitbre ken van gewelddadigheden zondag vijftien doden gevallen.Een politie woordvoerder zei dat het geweld zich leek af te spelen tussen Xhosa's onderling en niet zoals meestal het geval is tussen Xhosa's en Zulu's. (AP) Avondklok De regering van de Westafrikaanse staat Togo heeft gisteren met on middellijke ingang een avondklok ingesteld van zonsondergang tot zonsopgang, geldig voor het hele land. De avondklok is bedoeld ter bescherming van de bevolking en om vernielingen aan publieke en particuliere goederen tegen te gaan, aldus een regeringsverklaring op de radio. (AFP) onderhandelingen tussen de Pale- stijnen en Israel waarbij de uitein delijke status van de bezette gebie den moet worden vastgesteld. Shamir zal vanmorgen nog een tweede ontmoeting hebben met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Het is nog niet geheel duidelijk of aan de voorgestelde re gionale vredesconferentie ook een aparte Palestijnse delegatie zal deelnemen. Israël zou liever een Jordaans-Palestijnse delegatie zien en zou ook, volgens minister Levy, bij de Verenigde Staten begrip ge vonden hebben voor haar weige ring met een Palestijnse delegatie te onderhandelen waarin een in Oost- Jeruzalem wonende of een gede porteerde Palestijn zitting heeft. De zes Palestijnen die in Oost-Je- ruzalem met minister Baker spra ken, waren na afloop van de twee uur durende ontmoeting verre van tevreden. Faisal Husayni, die aan het hoofd van de Palestijnse delega tie stond, zei dat de Palestijnen lie ver een internationale vredesconfe rentie zouden zien waaraan ook Eu ropese landen deelnemen. "In ver gelijking met Amerika is Europa minder partijdig", aldus Husayni. Bovendien meende hij dat Was hington druk op Israël moet uitoe fenen om de situatie in de bezette gebieden te verbeteren. Elias Freij, de burgemeester van Bethlehem, was al even somber: "Hoe moeten we geloven dat Israël werkelijk vre de wil wanneer Israëls kruipende annexatie van de bezette gebieden gewoon doorgaat?". Freij doelde met deze uitspraak op plannen van het Israëlische ministerie van huis vesting 13.000 woningen voor jood se kolonisten in de bezette gebieden te bouwen. Om Israëls goede wil te tonen ten aanzien van onderhandelingen met de Palestijnen, kreeg Baker van mi nister van defensie Moshe Ahrens te horen dat behalve het vrijlaten van 1000 Palestijnse gevangenen nog andere vertrouwen wekkende maatregelen worden overwogen. Ahrens vertelde hem dat Israel be reid is medewerking te verlenen aan de verbetering van de belabber de economie in de bezette gebieden, de universiteiten daar te heropenen en meer vrijheid te geven aan de Palestijnse pers. Maar: "Het vredes proces zal heel moeilijk zijn", aldus Ahrens. BRUSSEL (AP) - Het hoofd van een speciale VN-commissie voor onderzoek van het Kurdische vluchtelingenvraagstuk, de Belgi sche diplomaat Suy, heeft gisteren gewaarschuwd dat het voorstel voor een Kurdische enclave onder VN-toezicht weinig kans van slagen heeft. Suy wees erop dat realisering van het plan tegen de wil van Irak 'een zeer gevaarlijk precedent' zou scheppen. Ook VN-secretaris-gene raal Javier Perez de Cuellar wees er gisteren in New York op dat een bufferzone tot grote problemen kan leiden. Het door de Turkse president Ozal gelanceerde en door de Britse premier Major overgenomen voor stel, dat inmiddels de steun ver wierf van de regeringsleiders van de Europese Gemeenschap, kreeg een warm welkom in kringen van het Kurdische verzet. Irak, dat de vesti ging van een enclave op zijn gebied als een schending van zijn soeverei niteit ziet, wees het onmiddellijk krachtig van de hand. Suy, die van 1983 tot 1987 direc teur-generaal van de VN in Genève was, legde er de nadruk op dat de huidige principes van het volken recht de vestiging van een dergelij ke enclave zonder de instemming van Baghdad niet toelaten en noem de dat een 'fundamenteel principe'. De Iraakse premier Saadoun Hammadi liet er dinsdag geen twij fel over bestaan dat die instemming er in Baghdad niet is. Hammadi kondigde aan dat Irak zich met alle middelen tegen het plan zal verzet ten. 'Dus ik veronderstel dat een der gelijke zone, die gecontroleerd en Een Syrisch-orthodoxe vluchtelinge in gebed verzonken aan de grens met geschapen zou moeten worden Irak. Niet alleen shi'iten en Kurden vluchten voor het schrikbewind van de door de Verenigde Naties, vermoe- Iraakse president Saddam Hussein. uotoEPA) delyk niet haalbaar is," aldus Suy. Hij gaf te kennen dat er grote diplo matieke problemen overwonnen zouden moeten worden om het plan uit te voeren. „Het Witte Huis heeft gezegd dat de verkenningsvluchten boven Iraaks grondgebied voorlo pig zullen doorgaan, zonodig ook nadat alle Amerikaanse grondtroe pen uit Irak zijn verdwenen. Was hington wil met de vluchten contro leren of Baghdad zich aan de voor waarden van het staakt-het-vuren houdt. De terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit de Golf gaat vol gens woordvoerder Fitzwater vanaf vrijdag sneller, omdat dan de VN- vredesmacht haar posities zal heb ben ingenomen. Er zijn op dit mo ment 350.000 Amerikaanse militai ren in de Golf. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) hou den serieus rekening met een ge- -wapend ingrijpen in Irak ten be hoeve van de Kurden. Lubbers sluit "geen enkel middel, ook het militaire, bij voorbaat uit'. Van den Broek meent dat wel een aparte resolutie van de Veilig heidsraad nodig is om militair op te treden. Dat bleek gisteren tijdens een spoeddebatje in de Tweede Ka mer over het Kurdische vluchte lingenprobleem. Lubbers en Van den Broek zetten uiteen dat op de Europese top, afgelopen maan dag in Luxemburg, niet is gedis cussieerd over de juridische as pecten van een ingrijpen in Irak. Een, eventueel gewapender hand te realiseren, enclave voor de Kurden zou immers op ge spannen voet staan met het hand vest van de Verenigde Naties, dat uitgaat van non-interventie als het om binnenlandse aangelegen heden gaat. Lubbers had een dis cussie over de juridische aspec ten in Luxemburg weinig zinvol gevonden; de premier achtte het Maar Van den Broek gaf giste ren aan dat de aanvaarding van resolutie 688 door de Veiligheids raad de mogelijkheid opent om toch in te grijpen. In die resolutie wordt gesteld dat de volkeren moord in Irak als een bedreiging van de internationale veiligheid moet worden beschouwd. Daar mee is het probleem met de vluchtelingen in Irak niet langer een puur interne aangelegenheid en "staat de deur open" naar De Veiligheidsraad kan op ba sis van die opstelling besluiten de haar ter beschikking staande sancties aan Irak op te leggen. Be halve politieke en economische strafmaatregelen voorziet het handvest van de VN ook in een militair optreden, zoals in de kwestie-Kuwayt gebeurde. Op aandrang van CDA-woord- voerder Gualthérie van Weezei, die meent dat de Nederlandse oorlogsbodems in de Golf moeten blijven, zei Lubbers nog eens dat de inzet van militaire middelen niet wordt uitgesloten. Dat is de "grondhouding", op basis waar van het kabinet de komende da gen en weken besluiten zal ne- Groen Links-fractieleider Bec kers, die het debat had aange vraagd, drong er bij de regering vergeefs op aan zelf vliegtuigen, artsen en medicijnen naar het Turks-Iraakse grensgebied te stu ren. Beckers vreest dat de geza menlijke Europese hulpactie, ter waarde van 350 miljoen gulden, te laat op gang komt. Sierra Leone Bij een nieuwe aanval van Liberi aanse opstandelingen in het buur land Sierra Leone zijn zondag vijf mensen gedood, onder wie de voor zitter van Islamitische Hoge Raad van Sierra Leone. Voorzitter Alhaji Jallo Timbo bevond zich met vier medepassagiers in een auto die on geveer vijftig kilometer van de Sier- raleoonse hoofdstad Freetown door Liberiaanse opstandelingen in een hinderlaag onder vuur werd geno men. Alle inzittenden werden bij de aanval gedood. (Rtr) Vliegveld Hongkong zal een nieuw vliegveld bouwen ook zonder instemming van China. Dit heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken Douglas Hurd gisteren gezegd tij dens zijn bezoek aan Hongkong. De onderhandelingen over de aanleg van een nieuw vliegveld verkeren op het moment in een impasse. Chi na weigert zijn toestemming te ge ven aan het project van 20 miljard dollar, omdat het vreest dat het een te grote wissel zal trekken op de fi nanciële reserves van Hongkong. (AFP) Militairen gedood Tien Franse militairen zijn gisteren omgekomen bij een botsing tussen een Mirage-jachtbommenwerper en een helikopter in de omgeving van het plaatsje Cros (Puy-de-Dóme). Het ongeluk gebeurde tijdens oefe ning van de drie Franse krijgs machtonderdelen. (GPD) Bekering De ruim 2000 Afghaanse regerings soldaten die bij de verovering van de garnizoensplaats Khost in han den van het verzet zijn gevallen, hebben de keuze gekregen tussen de islam en de kogel. Volgens ver- zetsbronnen bestaat er geen twijfel aan dat de krijgsgevangenen zich massaal tot de islam zullen bekeren. (AP) Aardbeving Peru is gisteren opnieuw door een krachtige aardbeving getroffen. De beving, die een kracht had van 5,5 op de schaal van Riqhter, was de derde in vijf dagen tijd. Vooralsnog waren er geen berichten over slachtoffers of schade. (AP) PARIJS (GPD) De Franse oppo sitie heeft gistermiddag opnieuw een motie van wantrouwen inge diend tegen de regering-Rocard. De drie conservatieve partijen in hef parlement protesteren tegen het door het ministerie van justitie ge voerde beleid. Volgens de RPR, UDF en UDC is in het land geen eer lijke rechtsgang meer mogelijk. Het is onwaarschijnlijk dat het kabmet-Rocard eind deze week als de motie wordt behandeld zal vallen. De Franse communisten zul len de motie niet steunen. Het is de elfde motie van wantrouwen tegen de regering-Rocard sinds juni 1988. De motie is ingediend naar aanlei ding van de 'affaire Urbatechnic'. Afgelopen zondag werd rechter van instructie Thierry Jean-Pierre uit Le Mans gedwongen zijn onderzoek bij het bedrijf Urbatechnic te beëin digen. Volgens zijn superieuren zou Jean-Pierre procedurele fouten hebben gemaakt en "naar persoon lijke overwegingen" hebben gehan deld. Jean-Pierre, terzijde gestaan door een inspecteur van politie, onder zocht oorspronkelijk de dood van twee werknemers van het bedrijf. Maar al snel stuitten ze op een twee de zaak. De firma Urbatechnic zou voor de regerende Socialistische Partij fondsen hebben geworven voor de herverkiezing van presi dent Franqois Mitterrand. Diens toenmalige penningmees ter en huidige minister van justi tie Henri Naliet ontkent in alle toonaarden. Urbatechnic zou niets met de partij te maken hebben. Jean-Pierre, bepaald geen vriend van de socialisten, deed zondag een inval in het kantoor van de hoofddi recteur van Urbatechnic. Waarna het parket in Le Mans hem onmid- WASHINGTON (AP) - Ameri kaanse functionarissen hebben gis teren na afloop van gesprekken met Vietnamese diplomaten gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn de betrekkingen met Vietnam te ver beteren in ruil voor medewerking aan een oplossing voor het conflict in Cambodja. Ook zou Vietnam zich bereid moeten verklaren verslag uit te brengen over de Amerikaanse soldaten die sinds de Vietnam-oor- log vermist worden. De VS op zijn beurt zullen dan de reisbeperkingen naar Vietnam ver zachten en uiteindelijk het handels embargo tegen het land opheffen. dellijk van de affaire afhaalde. Direct maandag al sprong de op positie in het parlement op de zaak. En gistermiddag, toen staatssecre taris van justitie Georges Kiejman in de Kamer onder vuur werd geno men, kwam het bijna tot een hand gemeen tussen socialistische en conservatieve fractieleden. Volgens minister Naliet is er sprake van "la ge politieke machinaties". Incidenten Afgelopen nacht hebben zich op nieuw incidenten voorgedaan in de Parijse voorstad Sartrouville. Vier jongeren uit de 'Cité des Indes' wer den opgepakt tijdens de rellen die zich voordeden bij de reconstructie van de dood van de 18-jarige Djemel Chitou, vorige week dinsdag. De Fransman van Algerijnse af komst werd gedood door een veilig heidsbeambte van een supermarkt. Twee cameralieden van de Franse televisie werden bij de reconstruc tie gemolesteerd. Enkele winkels en auto's werden vernield. Sinds de dood van de achttienja rige jongere is de situatie in de pro bleemwijk 'Cité des Indes' gespan- BANGKOK (Rtr) Naar schatting 100 militairen uit Myanmar (Burma) zijn de grens met Thailand overge stoken en hebben posties ingeno men ongeveer vijf kilometer binnen het buurland. Dit heeft een Thaise militaire woordvoerder vanochtend bekendgemaakt. Het lijkt er op dat zij zo guerrillastrijders van de Ka ren van achteren willen aanvallen, zo zei hij. De soldaten bevinden zich in het dorp Khun Yuam, zo'n 800 kilomter ten noorden van Bangkok. Officie ren van het Thaise Derde Leger on derhandelen met de Myanmaresen om hen te bewegen Thailand te ver laten. De regeringstroepen in Myan mar bestookten kampementen van de Karens vorige week met artille rie en luchtaanvallen, maar stuitten op hevige tegenstand. De Karens strijden al meer dan 40 jaar voor autonomie. Zij werken de laatste jaren samen met studenten, dissidenten en andere guerrilla-or ganisaties die zich verzetten tegen het militaire regime in Yangon (Rangoon). U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf Bonn bevestigt contacten tussen RAF en Stasi BONN (AFP) De Duitse regering heeft gisteren bevestigd dat de Sta si, de veiligheidsdienst van de vroe gere DDR, na 1985 contacten heeft onderhouden met de terroristische organisatie Rote Armee Fraction (RAF). In deze periode werd Duits land geteisterd door een nieuwe golf dodelijke aanslagen van de RAF De Duitse televisieomroep ARD meldde onlangs dat na 1985 "regel matig ontmoetingen" plaatsvonden tussen de Stasi en leden van de ter reurorganisatie in woningen in Oost-Berlijn. De Duitse regering be vestigde de gemelde uitlatingen van Werner Lotze, een ex-lid van de RAF die berouw heeft getoond. die direct verantwoordelijk was voor de aanslagen is evenwel niet bewezen, aldus een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. De ARD. die Christian Lochte, een me dewerker van de vroegere Oostduit- se geheime dienst interviewde, ver klaarde dat de samenwerking tus sen de Stasi en de RAF "intensief en veelvuldig was. Het Openbaar Ministerie maakte begin maart bekend dat de Stasi de RAF aan het begin van de jaren tachtig behulpzaam was bij het ple gen van aanslagen in Duitsland die tegen Amerikaanse doelen waren gericht. Beweringen in Der Spiegel dat de Stasi de RAF logistiek zou hebben ondersteund tot de val van het communistisch regime in Oost- Duitsland in november 1989 wees het parket af. Poolse president maant Westerse investeerders PARIJS (GPD) De economische ontwikkeling in Polen gaat lang zaam omdat de westerse hulp aan dat land veel te traag op gang komt. Met deze boodschap is de Poolse president Lech Walesa gistermid dag in Parijs aangekomen voor een tweedaags bezoek. Tijdens het staatsbezoek zullen Walesa en zijn ambtgenoot Franqois Mitterrand een protocol van vriend schap en samenwerking onderteke nen. President Mitterrand heeft vlak voor de aankomst van Walesa bekend gemaakt dat hij de Poolse staatsschuld aan Frankrijk met on geveer 800 miljoen gulden zou ver minderen. Walesa wil dat de Fransen meer in zijn land gaan investeren. Frankrijk is de zevende investeerder in Polen en loopt daarmee achter op onder meer Nederland. "Wij willen graag samenwerken met West-Europa, maar jullie nemen een veel te aarze lende houding in", zei Walesa met een zekere bitterheid tegen de Fran se kranten die voorafgaand aan het staatsbezoek een interview met hem publiceerden. "We willen graag ondernemingen verkopen, joint-ventures aangaan, maar we stuiten alleen op wantrouwen en onbegrip". In een vraaggesprek met Libera tion zei hy: "Het is het westen dat mijn economische acceleratie af remt. Ik kan het me niet veroorlo ven zomaar bedrijven te sluiten, want dan wordt het een puinhoop", aldus Walesa, die verder toegeeft dat het regeren "tamelijk gecompli ceerd is". BUDAPEST - De oppositie in Bulgarije dreigt met een boycot van het parlement als er niet voor juli dit jaar nieuwe verkiezingen worden gehouden. Eigenlijk zouden die verkiezingen al in mei plaatsvinden. De Socialistische Partij, die de absolute meerderheid in de volksverte genwoordiging heeft, houdt dat tegen. Als argument voeren de voormalige commu nisten aan dat er eerst een nieuwe grondwet moet komen. De verkiezingen worden daarmee niet alleen voor onbepaalde tijd uitgesteld, maar bovendien is de oppositie ervan overtuigd dat een grondwet met de huidige samenstelling van het parlement nooit democratisch kan zijn. De oppositiepartijen willen die grondwet dan ook met alle middelen tegenhouden. Met uitstel van de verkiezingen schenden de socialisten de toezegging die ze in januari de den. Toen kwamen alle politieke partijen over een dat er in maart gemeenteraads- en in mei parlementsverkiezingen zouden worden gehou den. De maand maart is inmiddels zonder ver kiezingen verstreken en inmiddels is duidelijk dat mei voor de parlementsverkiezingen ook niet meer haalbaar is. De partijen zouden dan te weinig tyd hebben om hun campagne voor te bereiden en te voeren. Daarom pleit de opposi tie nu voor juni. Maandag werd al door enkele tienduizenden (volgens de oppositie zelfs honderdduizend) mensen gedemonstreerd om de eis van verkie zingen in juni kracht by te zetten. De gezamen lijke oppositiepartijen overwegen om die de monstraties de komende maandagen te herha len. Een besluit daarover wordt morgen geno- Volgens de oppositiepartyen zyn parlements verkiezingen op dit moment belangrijker dan gemeenteraadsverkiezingen. Het huidige parle ment werd in juni vorig jaar gekozen. Die ver kiezingen waren formeel weliswaar vry. maar vooral op het platteland zyn by de campagne veel onregelmatigheden geweest. In een aantal gevallen was er sprake van regelrechte omko ping van de kiezers met geld of moeilyk ver- knjgbare goederen, terwijl de bevolking elders door oude partyfunctionarissen onder druk is gezet. In het afgelopen jaar is het in Bulgarije regel matig tot grote protestdemonstraties tegen de socialisten gekomen. Als gevolg daarvan moest premier Lukanov in november aftreden en kwam er een regering waarin de oppositie meer invloed had. Uit opiniepeilingen blykt dat de socialisten hun meerderheid inmiddels zyn ver loren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7