Arbeidsongeschikte slecht voorgelicht IN BUSINESS! Huur^ns een paar m3 Sigarettenfabriek BAT bezet IMF: Italië moet chaos in staatskas opruimen WOENSDAG 10 APRIL 1991 PAGINA 5 Slechte service van bechijfsvereniging en GAK' AMSTERDAM (ANP) - De bedrijfsverenigingen en het GAK moeten meer rekening hou den met de behoeften van hun klanten. Belangrijkste knelpunten zijn momenteel de ge brekkige voorlichting, de lange duur van de procedures en onduidelijke klachtenregelin gen. UTRECHT (ANP) - Enkele hon- derden Overijsselse boerinnen heb ben Rabobank Nederland gisteren in een petitie gevraagd om kwijt schelding van in totaal 14 miljoen gulden schuld. Volgens de boerin nen wordt een aantal bedrijven door de schuldenlast met de onder gang bedreigd. De boerinnen vroegen om kwijt schelding van de schuld namens ruim 270 melkveebedrijven die zijn aangesloten bij de zuivelcoöperatie Heino-Krause. Onlangs werd be kend dat Heino-Krause in grote fi nanciële problemen verkeert als ge volg van wanbeleid. De directeur is inmiddels ontslagen, terwijl ook de bestuursvoorzitter is opgestapt. De coöperatie is blijven zitten met een schuld van 22 miljoen gulden, waar voor de boerenleden financieel aan sprakelijk zijn. Inmiddels heeft de grote oostelij ke zuivelcoöperat.e Coberco zich in principe bereid verklaard de vrijwel Boerinnen vragen Rabo schuld kwijt te schelden failliete melkfabriek over te nemen. Voorwaarde is wel dat eerst de schuld van 22 miljoen gulden wordt weggewerkt. De afgelopen weken heeft daarover koortsachtig overleg plaatsgevonden tussen de beide co öperaties en drie betrokken ban ken. De banken hebben zich inmid dels bereid verklaard 8 miljoen gul den voor hun rekening te nemen. De rest moet worden opgebracht door de boeren van Heino-Krause. De Rabobank verstrekt daartoe een renteloze lening aan de boeren. Het geld wordt weer geïnd door de ko mende twee jaren twintig cent in te Volgens de boerinnen betekent dit de nekslag voor een aantal be drijven. Ze willen dat Rabobank Nederland overgaat tot volledige schuldkwijtschelding. De boerin nen menen dat de Rabobank mede schuldig is aan de financiële proble men van Heino-Krause. De Rabo bank moet als grootste geldschieter in een vroeg stadium op de hoogte zijn geweest van de financiële pro blemen en had derhalve wel eens wat eerder aan de rem kunnen trek ken, zo stellen ze. Volgens de boerinnen kan de schuld worden betaald uit de zoge naamde stroppenpot van de Rabo bank. Een woordvoerster van Rabo bank Nederland achtte het gisteren niet waarschijnlijk dat aan de wens van de boerinnen zal worden vol daan. Ook de afhandeling van aanvragen voor hulpstukken voor arbeidson geschikten duurt veel te lang. De GMD (Gemeenschappelijke Medi sche Dienst) moet de begeleiding verbeteren van arbeidsongeschik ten die weer aan de slag willen. Dat zijn de belangrijkste conclu sies uit een onderzoek dat Konsu- menten Kontakt (KK) in opdracht van de FNV heeft uitgevoerd onder ruim 500 arbeidsongeschikten. Meer dan de helft had kritiek op de voorlichting. Folders zijn onlees baar of bevatten te weinig informa tie. Ook de mondelinge voorlich ting is slecht. Gevolg is dat veel ar beidsongeschikten onvoldoende op de hoogte zijn van hun rechten en plichten. Zo weet een ruime meerderheid van de ondervraagden niet dat ze het recht hebben om stukken in te zien en te corrigeren. Ook zijn er veel klachten over het feit dat alles zo lang duurt en over klachtenpro cedures is men ook al ontevreden. Eén op de drie arbeidsongeschikten weet niet eens dat je een klacht in kunt dienen. FNV-bestuurder H. Muller zei gisteren op een persconferentie dat de vakcentrale de onderzoeksbe vindingen ter harte zal nemen en bij de bedrijfsverenigingen, GAK en GMD aan de orde zal stellen. De FNV zit in de besturen van deze in stellingen, die belast zijn met de uit voering van de sociale zekerheid vertegenwoordigd en heeft er dus een forse vinger in de pap. Uit het onderzoek bleek overi gens ook dat weliswaar 48 procent van de FNV'ers onder de wao'ers te vreden is over de manier waar 'hun' vakcentrale hun belangen behar tigt, maar dat bijna een kwart daar geen hoge pet van op heeft. Ze vin den de contributie te hoog en me nen dat de vakcentrale te weinig voor ze doet. Muller toonde zich bezorgd over deze enquête-resultaten, te meer daar de FNV ongeveer 120.000 wao'ers onder zijn leden telt, dik 10 procent van het totale ledenbe stand. Hij concludeerde dat de FNV er tot nu toe onvoldoende is ge- FNV-voorzit- ter Stekelenburg (l) sprak giste ren een groep protesterende werknemers van de sigaret- tenfabriek BAT in Amsterdam toe. Kort daar voor had hij bij de commissaris sen van het bui tengewoon flore rende bedrijf ge pleit om de fa briek niet te slui ten. De concern- leiding wil de zaak verplaat sen naar Brus sel, waar nog meer winst zou kunnen worden gemaakt. ((oio ANP) r de v her kenbaar beleid van de grond te krij gen. Hij beloofde dat de vakcentrale haar leven op dat punt zal beteren. Economie kort Egypte krijgt geld Na driejaar onderhandelen hebben Egypte en het Internationale Mone taire Fonds (IMF) gisteren in Cairo een principe-overeenkomst geslo ten. Verwacht wordt dat prijsstij gingen geleidelijk worden doorge voerd en dat de prijzen van bijvoor beeld brood, meel, suiker en rijst ge subsidieerd blijven. Als het alle maal doorgaat kan Egypte rekenen op kredieten, schuldverlichting en hulp vanuit het buitenland, v der van de Wereldbank. Blokkade Ongeveer dertig werknemers van vier havenbedrijven hebben giste ren de toegang tot de terminal Eemsmond geblokkeerd uit protest tegen de inzet van medewerkers van uitzendbureau Oomen bv door Sealane Coldstorage bv. De vaste personeelsleden vrezen verlies aan werkgelegenheid door de inzet van dit uitzendbureau. Tienjarenplan Het Chinese parlement is gisteren op de laatste dag van zijn jaarljkse zitting akkoord gegaan met het ont werp voor een economisch tienja renplan, dat voorziet in uitbreiding van de vrije markt, zonder dat de overheid haar ijzeren greep op de verliest. 'Belegger laat het afweten in oost-Duitsland' BERLIJN (DPA/GPD) - De be langstelling van buitenlandse be leggers voor grond, onroerend goed en ondernemingen in de voormalige DDR is teleurstel lend. Slechts vijf tot acht procent van de ongeveer duizend bedrij ven die tot nu toe zijn geprivati seerd is in buitenlandse handen terechtgekomen. Het buitenland kan met het voormalige Oost- Duitsland nauwelijks iets begin nen. Dit heeft de Treuhandan- danstalt, die is belast met de ge zondmaking van het bedrijfsle ven in de oude DDR, bij monde van woordvoerder Ulrich Schul- te-Döninghaus laten weten. Op een aantal prominente uit zonderingen na, is het immers vooral het Nederlandse bedrijfs leven dat al vele jaren met ge- bruiks- en consumptiegoederen (onder meer agrarische produk- ten) een sterke positie heeft op de Duitse markt. Maar volgens vice- voorzitter mr. G.J. Doeksen van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel komen Nederlandse bedrijven voor investeringen en investeringsgoederen niet te laat voor de opbouw van de oostelijke deelstaten. Mede dank zij de vestiging van een gezamenlijke Kamer van Koophandel in het voormalige Oost-Berlijn was Nederland al sterk aanwezig in de DDR, al ging het om relatief kleine bedragen. Van de Westeuropese landen kwam Nederland als handels partners van de DDR op de derde plaats, na de Bondsrepubliek en Zwitserland. AMSTERDAM (GPD) - Het perso neel van sigarettenfabrikant BAT Nederland heeft gisteravond de fa briek in het Amsterdamse westelijk havengebied bezet. De directie mag de poort niet meer in; de produktie wordt zo goed als mogelijk op peil gehouden. De actie volgde op het besluit van de raad van commissa rissen van het bedrijf om definitief in te stemmen met overbrenging van de produktie naar de Brusselse vestiging van het moederbedrijf BAT Industries, voor 1 januari 1993. De bemiddeling van een 'com missie van goede diensten' met Jo- han Stekelenburg (FNV), Anton Westerlaken (CNV) en de Amster- dame wethouder van economische zaken Piet Jonker eerder op de dag bleek vergeefs. De commissarissen stellen dat de fabriekssluiting noodzakelijk is "uit kostenoverwegingen". De produk- tiekosten van de 1,5 miljard sigaret ten als Lucky Strike, Belinda, Man- tano. Cool en Gladstone zouden in Brussel 10 miljoen gulden per jaar goedkoper uitvallen dan in Amster dam. BAT wil bemiddelen bij het vinden van ander werk voor de 123 met ontslag bedreigde produktie- medewerkers en overleggen over een afvloeiingsregeling. Wanneer het personeel daarmee niet instemt, zou onmiddellijke sluiting moeten volgen, hebben de commissarissen aan het personeel meegedeeld. dat het besluit van de directie en de commissarissen van BAT Neder land totaal ongegrond is. BAT ba seert zich volgens hen op verkeerde cijfers die zijn opgenomen in een rapport, dat het onderzoeksbureau Arthur D. Little (ADL) in opdracht van de directie heeft gemaakt. Het ADL-rapport is op belangrijke pun ten door de ondernemingsraad ge corrigeerd. Die correcties zijn door ADL in een verbeterde versie van het rapport inmiddels gedeeltelijk overgenomen. Volgens OR-voorzitter Fred Jan sen hebben de commissarissen met hun besluit "het adviesrecht van de OR overgeslagen". Het dreigement van de onmiddellijke sluiting in ge val de werknemers niet ken, noemt hij 'flauwekul' Lelco van der Linden dels is opgelopen tot 1500 miljard Dm.r t. i u ft y gulden. Die gigantische schuld is ROME Italië heeft van het In- nu voor het eerst hoger dan het bru- ternationaal Monetair Fonds (IMF) to nationaal produkt (bnp, het totaal het advies gekregen onmiddellijk wat ïr orde te scheppen in zijn overheids- ceerd). financiën. Blijft hervorming uit, dan zal het land voor onoverkome lijke economische problemen ko men te staan. Italië zit al 10 jaar in de beklaag- verleid te investeren gevolg dat de staatsschuld inmid- jaarlijks aan rente 200 miljard gul- denbank, zonder dat ooit tot actie overgegaan. Integendeel, men is on danks alle goede voornemens door gegaan met geld uitgeven met als minister den, het dubbele van vijf jaar verge leken. Italië stevent af op een bankroet en zicht op verbetering is er niet. De het land wordt geprodu- drie ministers die in Italië de over heidsfinanciën beheren, 'ontdek- De overheid dicht de gaten door ten' na drie maanden al een gat van 12.000 miljard lire (19 miljard gul den) in de begroting. Ook volgens de Italiaanse centrale bank, is dit het begro- bedrag in werkelijkheid echter nog die hoge rente veel hoger. Een en ander is het ge- staatsobligaties uit te geven tegen een zeer hoge rente van 11 procent. De Italiaanse bevolking wordt tingstekort, remt weer investeringen en maakt bovenal de overheid straatarm. De financiën betaalt ADVERTENTIE Verzekering Japan De voorschriften die Japan han teert voor buitenlandse verzeke raars die in het land actief zijn wor den afgeschaft. Daarmee vervallen de grenzen die liggen tussen Japan se en niet-Japanse verzekerings maatschappijen. Zo kunnen waar schijnlijk niet-levensverzekeraars binnenlandse pensioenfondsen gaan beheren, iets dat nu alleen nog is weggelegd voor levensverzeke raars. banken en investeringsmaat schappijen. Direct geld lenen De Verenigde Staten geven er de voorkeur aan direkt leningen te ver strekken aan particuliere onderne mingen in Latijns-Amerika. Op dit moment komen ontwikkelingskre dieten voornamelijk indirect bij be drijven terecht. De Amerikanen maakten hun standpunt bekend op de laatste dag van de jaarvergade ring van de Inter-Amerikaanse Ont wikkelingsbank (I-DB), die van zon dag 7 april tot en met gisteren in het Japanse Nagoya werd gehouden. volg van het bewust veel te krap be groten en het sterk overschatten van de inkomsten. Bij het maken van de berekeningen wordt dan ook meer naar het politieke dan naar het economische nut gekeken. Enorme koe De Italiaanse overheid is een enor me koe die wordt uitgemolken door de politici. De politieke partijen ver delen onderling de directiezetels van de talloze staatsbedrijven en openbare diensten. Op lager niveau worden banen en gunsten vergeven aan de aanhang van die politici. Zo is de overheid verworden tot een log monster dat bij elkaar wordt gehou den door een ondoorzichtig net werk van diensten en wederdien sten. Oeverloze verspilling, slechte dienstverlening en talloze schanda len zijn het gevolg. Iedereen wil zijn graantje meepikken, inclusief de georganiseerde misdaad, die flo reert dank zij deze situatie. Voor een Italiaans politicus staat het aanpakken van de financiële wanorde gelijk met politieke zelf moord. Het prediken van soberheid leidt immers tot stemmenverlies. Het vermijden van impopulaire maatregelen is helemaal aan de or de wanneer verkiezingen op het programma staan of dreigen. Men schetst liever een rooskleurig finan cieel beeld. Ook dit jaar weer: men verwacht te vervroegde verkiezingën, weiger de impopulaire maatregelen te ne men en de begroting werd weer kunstmatig laag gehouden. Voor de overheidsfinanciën is het een geluk dat vrijwel zeker verkiezingen uit blijven, want anders zouden de kos ten voor de peperdure campagnes, waarin het kiezersvolk van cadeau tjes moet worden voorzien, het be grotingstekort nog veel groter heb ben gemaakt. Ontduiking De opeenvolgende Italiaanse rege ringen, steeds met christen-demo- de (vooral indirecte) belastin gen. Uit onmacht wordt de prijs van benzine, telefoon en stroom steeds vormd verhoogd. tingen De directe belasting komt mondjesmaat binnen, omdat de Ita lianen meesters zijn i ken. Kleine bedrijven met een vrij beroep betalen een fractie van wat ze zouden moeten. Slachtoffer zijn degenen in loon- ZeV6na6 dienst, die naar schatting 70 procent £al Italië zichzelf willen hervormen sociaal zekerheidsstelsel, inclusief pensioenen, moet worden her- t mes moet in de begro- de lagere overheden. Verder pleit men voor het privatise- op grote schaal van de over- het ontdui- heidsbedrijven. Maar al deze maat regelen raken de machtsbasis van de politici in het hart. van de loonbelasting voor hun reke ning nemen. Maar ook aan het steeds verhogen o i die belastingen zijn grenzen. De tegëmoëTte ieilleiTitomen zullen de politici afstand willen doen van hun machtspositie, dat is de vraag. Premier Andreotti lijkt - _0emoet te willen komen aan zijn regering grijpt daarom dikwijls critici. Hij is bezig aan het formeren i andere noodmaatregel, de zijn zevende regering en stelt. •vergiffenis': ontduikers worden onder druk. de sanering van dé niet vervolgd als ze maar wat ach terstallige belasting betalen. Zo komt de overheid toch aan een deel van haar inkomsten, maar de maat regel toont vooral de onmacht van het systeem. Om deze spiraal te doorbreken, herhaalt het IMF ieder jaar zijn ad- ^ministers •erheidsfinancien centraal. Minister Carli heeft de EG-part- ners beloofd dat Italië eindelijk werk zal maken van de bestrijding van het financieringstekort. Als be-' wijs daarvan wil hij de nieuwe plan de regering voorleggen aan de andere 11 lidsta- bezuinigen, het drukken ten Een teken dat Italië echt zijn le- n de hoge lonen, de prijzen en dus wil beteren. OOK VOOR VERHUIZINGEN 09 Vamsteeg Auto Rental vy 071 - 177158 01720-42110 Alphen a/d Rijn - Hillegom - Katwijk - Leiderdorp Usse - Oegstgeest - Voorschoten Stork niikt op onderhouds- en servicebedrij ven AMSTERDAM. EINDHOVEN (GPD) - Stork heeft eergisteren de Installatie en Service Bedrijven (ISB) van Philips overgenomen Stork ISB wordt een zelfstandige werkmaatschappij met als vesti gingsplaats Eindhoven. Bij het be drijf werken 350 mensen. De jaar omzet bedraagt ongeveer 48 mil joen gulden. ISB is actief op het gebied van de aanleg en onderhoud van elektro technische- en werktuigbouwkun dige installaties voor bedrijfsgebou wen en op het gebied van speciale installaties, zoals liften, koelinstal laties en bewakingssystemen. Stork is in gesprek met DSM over de overname van DSM Limburg Services. DSM wil een deel van de service en onderhoudsdienst in Limburg afstoten. Bij DSM Lim burg Serv ices werken 850 mensen. Stork-topman dr. J.C.M. Hovers zei gisteren tevens bij de toelichting op het jaarverslag dat het concern zich in een sterke groeifase bevindt. Deze expansie uit zich in regelmati ge overnemingen. De afgelopen twee jaar kocht het concern bedrij ven met een jaaromzet rond de 750 miljoen gulden aan jaaromzet. Daarbij lag het zwaartepunt op Ne derland. Nu richt Stork zijn blik wat meer op het buitenland, aldus top- Decorbouwers beëindigen actie HILVERSUM (ANP) - Vakbonden en directie van het omroepproduk- tiebedrijf NOB hebben gisteren overeenstemming bereikt over de toekomst van de decor-afdeling. De staking van de decorbouwers is daarmee afgeblazen. Beide partijen zijn overeengeko men dat de decorafdeling voorals nog in de huidige samenstelling wordt gehandhaafd. De afdeling krijgt tot eind 1993 de tijd de be staande verliesgevende positie weg te werken, danwel om te buigen in winst. Binnen twee maanden zullen maatregelen worden voorgesteld om de kosten terug te dringen, het ziekteverzuim te beperken en het management te verbeteren. Hoger cao-bod Shell gaat bonden niet ver genoeg ROTTERDAM (ANP) - Shell heeft het begin maart neergelegde eind bod voor een nieuwe cao voor het personeel van de produktiebedrij- ven in Pernis en Moerdijk iets ver hoogd. De bonden blijven het ech ter te weinig vinden, zo heeft woordvoerder P. Janssen van de In dustriebond FNV gisteren meege deeld na overleg met de Shell-direc- tie. Van het eindbod blgven de 3 pro cent loonsverhoging per 1 april en nog eens minstens 1 procent door gewijzigde loonschalen per 1 juli hetzelfde. De eenmalige uitkering van 0.5 procent per 1 januari 1992 is nu veranderd in 0.75 procent struc tureel. Janssen is met name teleur gesteld dat Shell niets doet aan ver korting van de arbeidsduur en ver lichting van de werkdruk. Bij andere bedrijven in de (petro) chemie zijn nog nauwelijks cao's af gesloten. Volgens Janssen hebben de meeste bedrijven op Shell ge wacht en hadden zij gedacht dat de onderhandelingen daar inmiddels rond zouden zijn. Van het relatief kleine Fina ligt er een volgens Jans sen goed bod, bij Kemira en Hydro- Agri zijn de bedrijfsbiedingen afge wezen en beraadt het personeel zich over acties. Hogere winst Bols, aandelensplitsing NIEUW-VENNEP (ANP) - Het drankenconcern Bols heeft een goed jaar achter de rug. In 1990 steeg de nettowinst met 7.7 procent van 83.6 miljoen gulden naar 90.1 miljoen. De onderneming uit Nieuw-Vennep verwacht dat de re sultaten in 1991 verder zullen stg- gen. De omzet steeg in 1990 van 1106,9 miljoen naar 1196.5 miljoen. Om de handel in de certificaten te vergemakkelijken wil de raad van bestuur de huidige aandelen van 10 gulden nominaal split-en in vijf aandelen van 2 gulden nominaal. De financiële lasten stegen, voor namelijk als gevolg van de financie ring van de nieuwe produktiefacili- teiten in Italië en de aankoop van wijnhuizen in Frankrnk. In een licht dalende markt wist Bols haar omzet in gedistilleerd produkt.-n te handhaven, terwijl de omzet in wij nen en alcoholvrije produkten is toegenomen. Weer 4900 banen weg bij Michelin CLERMONT-FERRAND (AFP/DPA) - Michelin. de grootste bandenfabrikant ter wereld, gaat in zijn fabrieken in Frankrijk nog eens 4900 banen schrappen. Bijna de helft daarvan vervalt bij de hoofd vestiging in Clermont-Ferrand. Het wordt bij Michelin de vijfde saneringsronde sinds 1983. Het aan tal banen in Clermont-Ferrand is de afgelopen acht jaar verminderd van 30.000 tot 18.000 en zal nu nog ver der afnemen tot 15.600.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5