Medicijnen al in '92 in volksverzekering 7j ^looi^ecl Geen rust voor de studiebeurzen 'Defensie te zwaar gepalet' Regionalen boren zich senator door de neus aar m Straffen tot Rhedense incestzaak 'Geen fraude met accijnzen op gasolie' WOENSDAG 10 APRIL 1991 BINNENLAND PAGINA 3 Kabinet wil ziektekostenstelsel snel reorganiseren DEN HAAG Het kabinet wil de geneesmiddelen al volgend jaar in de volksverzekering AWBZ onderbrengen, een jaar eerder dan aanvankelijk gepland, tegelijk met de huisart senhulp. Per 1 januari 1992 moeten ook de revalidatie, de ló-aamzorg en het erfelijkheids- onderzoek vanuit die verzekering worden vergoed. DEN HAAG (ANP) De onafhan kelijke provinciale groeperingen lij ken zichzelf door onderling gekra keel een gezamenlijke vertegen woordiger in de Eerste Kamer te onthouden. Twistpunt is de vraag wie de senator wordt. De gedood verfde favoriet Waltmans. voorma lig PPR-Kamerlid en huidig burge meester van Landmeer, heeft er gis teren de brui aan gegeven. Walt- Onderhandelaars van de ver was kandidaat gesteld door scheidene groeperingen hebben af- de Friese FNP maar ondervindt voor hem onaanvaardbare weer stand vanuit met name Limburg en Brabant. De onafhankelijke provinciale groeperingen hebben bij de Staten verkiezingen van 6 maart samen 13 spatten, zetels in de wacht gesleept. De Par- Waltmans (61) gelopen dagen de koppen bij elkaar gestoken om te zien of er één lijn te trekken valt. Wat betreft het profiel van de kandidaat-senator is dat gro tendeels gelukt. Maar over de per- dreigt de zaak alsnog uiteen te Waltmans voldoende om het hele avontuur voortijdig te beeindigen: "Ik heb van meet af aan gesteld, als er ook maar iets omstreden is, haak ik af". De vereniging van plaatselijke politieke groeperingen heeft tijdens een bijeenkomst in Leusden de pro fielschets besproken. Volgens gevraagd door woordvoerder Stoehnga is vooral tij Nieuw Limburg PNL 5, de Frys- de FNP, de partij waar hij goede de vraag aan de orde gesteld of de Dit blijkt uit een kabinetsnota over de plannen voor de nieuwe basis verzekering. De gevolgen voor de koopkracht van deze overheveling, waarbij de AWBZ gebruikt wordt als 'bruggehoofd' naar de toekom stige basisverzekering, zijn gering. Zo lopen uiteen van min 1,4 procent voor alleenstaande ambtenaren en werknemers in het bedrijfsleven in de inkomensgroep twee keer mo daal, tot plus 4,6 procent voor al- leenverdienende zelfstandigen met twee kinderen en een miniumumin- komen (bruto f 27.000 per jaar). Het kabinet, gesterkt door de re geringsfracties, wil zo snel mogelijk de reorganisatie van het ziektekos tenstelsel doorvoeren. Vooral het CDA heeft afronding van deze ope- ket opnemen. Voor de geneesmid delen was eerst 1 januari 1993 als da tum van overgang genoemd. Breed pakket Wat de medicijnen betreft, speelt het Geneesmiddelenvergoedings- systeem een rol dat per 1 juli van dit jaar wordt ingevoerd. Het GVS geldt alleen voor ziekenfondsverze kerden, zodat vijf miljoen Neder landers er niet onder vallen. De AWBZ is een volksverzerkering en volgens Simons heeft het GVS meer effect als het voor alle verze kerden gaat gelden. Hij verwacht dan meer te kunnen besparen, om dat huisartsenhulp vaak genees middelenverstrekking betekent. De Raad van State heeft vorig jaar van het inkomen afhankelijk maxi mum) in de basisverzekering opge nomen kunnen worden. ke Nasjonale Partij FNP 3, de Bra bantse Onafhankelijke Fracties BOF 3, Delta Anders in Zeeland 2 en de Onafhankelijke Partij Drenthe 1. Samen met de statenzet- el van de Groenen in Noord-Hol land is dat ruim voldoende voor een zetel in de Senaat. herinneringen aan heeft uit de pe riode dat hij voor de*PPR deel uit maakte van de Eerste Kamer. Hij heeft de overstap van PPR naar Groen Links niet meegemaakt. Toch wordt hij in de ogen van BOF en PNL teveel geassocieerd met een landelijke politieke partij. Voor senator moet kunnen bogen op poli tieke ervaring of dat zijn of haar on afhankelijkheid voorop dient te staan. Voor een oude rot in het vak als Waltmans (Provinciale Staten Lim burg, Tweede Kamer, Eerste Ka mer, Europees Parlement, burge- (volksgezondheid) denkt dat ontwerp zekering in het eerste kwartaal van 1993 kan worden ingediend, kering kan blijven. Het kabinet be de Wet op de Zorgver- vestigt dat alleen sprake kan zijn van een breed pakket. In de basis verzekering moeten alle verstrek kingen van de huidige Zieken fondswet, de AWBZ en de daarmee samenhangende voorzieningen van de maatschappelijke dienstverle ning worden opgenomen. Voordat de Tweede Kamer de voorstellen behandelt, neemt het kabinet nog een beslissing over een verhoging van het nominale, niet in komensafhankelijke deel van de premie van 15 tot 18 procent. In plaats daarvan zou ook een eigen bijdrage van 10 procent (met een De huisartsenhulp, de revalida- tieverstrekkingen, het erfelijk- heidsonderzoek en de audiolo- gische hulp zouden aanvankelijk per 1990 in de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten worden on dergebracht. Diverse problemen hebben deze plannen in de weg ge staan. Nu wil men echter, gezien de samenhang, tegelijk ook de genees middelenvoorziening en de kraam zorg in het uitgebreide AWBZ-pak- ARNHEM (GPD) - De Arnhemse rechtbank heeft gisteren vijf ver dachten in de spraakmakende Rhe dense incestzaak veroordeeld tot gevangenisstraffen van anderhalf tot zeven jaar. De officier van justi tie had veertien dagen geleden in de meeste gevallen fors zwaardere straffen geëist. De incestzaak kwam zomer vorig jaar aan het rollen toen twee Rhe dense meisjes aangifte deden bij de politie van veelvuldige verkrach ting in een periode van ongeveer tien jaar. De schattingen varieerden Voorbereidingen vuilverbranding Wijster stopgezet ZWOLLE (ANP) De voorberei dingen van een vuilverbranding in Wijster zijn stopgezet omdat de start van de bouw als gevolg van be zwaarschriftenprocedures is uitge steld. De VAM en het Energiebe drijf IJsselmij hadden hiermee nog dit jaar willen beginnen. "We hou den nu rekening met een vertraging van één tot twee en een halfjaar", zo heeft de directie van IJsselmij giste ren laten weten. De kosten van de vuilverbran ding, begroot op 700 miljoen gul den, kunnen door het uitstel van de bouw 8 tot 12 procent hoger uitval len, zo verwacht IJsselmij. De voor bereidingen voor de bouw waren in middels zover gevorderd dat de fase van bestellingen was aangebroken. Binnenland kort van honderden tot zelfs duizenden gevallen van incest. De eerste sexuele geweldpleging gebeurde bij de meisjes op 4-jarige leeftijd. De meisjes werden verkracht, zo ver telden ze, door vier ooms, allen broers van hun moeder. Zij was op zesde lid haar beurt de aanstichter. Ook an deren waren bij deze zaak betrok ken, zoals vrienden van de moeder en de grootmoeder. Twee van de ooms, een 33-jarige en een 37-jarige man, werden ver oordeeld tot zeven jaar celstraf. Te gen hen was veertien jaar geëist. De derde oom, een 42-jarige man, tegen Cadillac), meester) staat de eerste kwalificatie buiten kijf, maar valt de tweede te bezien. Met name de in PNL ver enigde Limburgers hechten zeer aan het eigene van de onafhankelij ke lokale politiek. In dat licht heeft PNL het Beesel- se raadslid Joosten naar voren ge schoven. Met hem sloegen de sa- men werkende kleine fracties bij de raadsverkiezingen in maart vorig jaar een grote slag: zes van de 15 raadszetels. Ook de Brabanders in BOF hebben zich geschaard achter de kandidatuur-Joosten. Joosten is na het afhaken van Waltmans vooralsnog de enig over gebleven aspirant-senator. Ook hij zegt evenwel de eer aan zichzelf te houden wanneer er uiteindelijk geen unanimiteit uit de bus rolt. PNL en FNP buigen zich dit week einde over de verder te volgen pro cedure maar er zou weinig tot geen hoop meer zijn dat de onafhankelij- ken uiteindelijk nog een vertegen woordiger in de Eerste Kamer be werkstelligen. IRA-verdachten staken verzet tegen uitlevering DEN HAAG (ANP) - Paul Hughes en Sean Hick, die op 2 april door de Roermondse rechtbank werden vrijgesproken van betrokkenheid bij de moordaanslag op twee Australische toeristen, hebben hun verzet gestaakt tegen uitlevering aan Duitsland. Het Openbaar Minis terie is tegelijkertijd in beroep ge gaan tegen de vonnissen. De verdachten hebben hun be roep bij de Hoge Raad ingetrokken omdat ze de kans willen krijgen zich zo snel mogelijk van alle blaam te zuiveren. Ze moeten in Duitsland terecht staan voor verschillende IRA-aanslagen. De derde verdachte due in Roermond werd vrijgespro ken, Donna Maguire, beraadt zich nog. De raadkamer van de recht bank in Roermond heeft al eerder bepaald geen bezwaar te hebben te gen de uitlevering aan Duitsland. Vooruitlopend daarop zitten de drie Ieren in hechtenis. DEN HAAG (GPD) Een Haagse rechercheur bekijkt een Cadillac uit 1950, deel van de eigendommen van een bende drugssmokkelaars, die gisteren werd opgerold. De politie is nog op zoek naar een de harde kern' van de bende. De verdachte zou nog in de buurt van Den Haag 'rondzwerven De honderdzeventig politiemen sen, vijfentwintig rechter-commis sarissen en vijfenvijftig (hulp-offi cieren van justitie stuitten tijdens de huiszoekingen op tien auto's (waaronder twee Rolls Royces en de Cadillac), een sleepboot, twee snelle rubberboten, 200.000 gulden con tant geld en honderd kilogram hasj. Van Voorst hekelt afschaffen prijscompensatie tien jaar werd gevorderd, moet vijf jaar zitten. Even lang als de 49- jarige moeder van de slachtoffers. Haar vriend moet 18 maanden ach ter de tralies. Met deze veroordelingen is het 'dam. In 'totaal werden tien einde van de Rhedense incestzaak aangehouden. DEN HAAG/HATTEM (GPD) - Staatssecretaris Van Voorst (defen sie) heeft gisteren afstand genomen van de kaderbrief van minister Kok (financiën). Door de prijscompensa- o tie voor de departementen te laten De organisatie beschikte verder vervallen zoals de minister overigens nog niet in zicht. Er den momenteel acht verdachten, veelal familieleden, vastgehouden. Gistermorgen werd (pro forma) de Hagenaa zaak geopend tegen de 67-jarige grootmoeder meisjes en een ex-vriend van hun moeder, een 51-jarige Velpenaar. De bedoeling van de rechter alle (ook overige) verdachten incestzaak, voorkomen op 21 Twee van de vijf gearresteerde le den van de harde kern, een 34-jarige Voorburg en een 24-jarige werden gisterochtend met behulp van een arrestatieteam de verkrachte aangehouden. Bij de eerste verdach te, die te boek staat als vuur gevaar lijk, werd een vuurwapen aange- dat troffen. De politie nam elders nog drie vuurwapens in beslag. brief voorstelt wordt defensie volgens Van Voorst veel te zwaar gepakt. Het departement zou op ba sis van de kaderbrief in de periode tot en met 1994 nog eens 600 miljoen gulden moeten inleveren. Van Voorst uitte zijn onvrede gis teravond tijdens een spreekbeurt voor een CDA-afdeling in Hattem. Hij rekende voor dat defensie in vergelijking met 1990 de komende jaren al meer dan tien procent van het budget inlevert. Daarmee is de grens van het mogelijke bereikt, vindt Van Voorst, ook al gezien de noodzakelijke herstructurering van woord" amper zes weken na het uit- de krijgsmacht. brengen van de Defensienota, waar- De gevolgen van de afschaffing in de nieuwe structuur van de van de prijscompensatie drukken krijgsmacht is vastgelegd, verande- zwaar op Defensie, omdat het de- ringen aan te brengen. "Het huis is partement veel investeert. Volgens in verbouwing, maar de materialen Van Voorst komt Koks voorstel dreigen te worden weggehaald", al- neer op een verlaging van het defen- dus^Van Voorst, siebudget met twee procent extra. Dat percentage komt bovenop de ook "niet denkbaar" dat de Defen DEN HAAG (GPD) Het ministe rie van financien heeft geen aanwij zingen dat er gefraudeerd wordt met accijnzen op gasolie en lichte stookolie. Er is dan ook geen aanlei ding het huidige systeem, waarbij twee accijnstarieven gelden voor elk van deze brandstoffen, te wijzi gen. Staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) heeft dit de Kamer laten weten. De bewindsman wijst hiermee kritiek van de Algemene Rekenka mer van de hand. De Rekenkamer liet in het jaarverslag 1989 weten dat het systeem van twee accijnstarie ven voor gasolie en lichte stookolie fraude in de hand werkt. Tevens De bewindsman vindt het dan werd de controle op de toepassing onlangs bij de Tussenbalans afge sproken vermindering met twee procent. De staatssecretaris meent dat er geen reden is voor een zo diep in grijpen in de defensie-begroting. Noch in de internationale situatie, noch in de financiële toestand van de overheid is een reden te vinden voor verdere bezuinigingen op de fensie, aldus Van Voorst. Hij vindt het verder "onverant- sienota nu alweer wordt aangepast. Niet alleen wordt daarmee de nieu we structuur van de krijgsmacht ondergraven, een aanpassing is ook onzorgvuldig tegenov siepersoneel en de Tweede Kamer. De onzekerheid bij het personeel door groeien de juiste accijns door de Reken kamer als onvoldoende aange merkt. Gasolie en lichte stookolie ken- nen sinds *973 twee accijnzen. In- h'eTdefem dien zij als motorbrandstof v wegverkeer worden gebruikt, is er een hoge accijns. Is het gebruik ge richt op andere doeleinden dan lage accijns worden bere kend. Van onze correspondent Margreet Vermeulen DEN HAAG Deze week debat teert de Tweede Kamer over de be- inkomen van de ouders. Bij al het mindering gebracht op de rente- gekrakeel over subsidies die niet te- dragende lening. Voor ouderejaars rechtkomen bij de lage, maar juist het volle pond rentedragend geldt juist het omgekeerde: zij krij- bij de hogere inkomensgroepen, zuinigingen op de studiefinancie- lenen. De leeftijdsgrens in de stu- gen minder aanvullende beurs uit- gaat men altijd met een grote boog zachten, mag de student daarna nog beurs uit te keren. Dat bedrag wordt jaar doorstuderen. De studiefi- nanciering moet hij/zij dan echter ring. Het pakket zoals minister Rit- zen (onderwijs) dat bijna een jaar geleden presenteerde, haalt vrijwel zeker bijna ongeschonden de eindstreep. Wat verandert er voor studenten met ingang van 1 augus- Rottumeroog De Waddenvereniging heeft het tiatief genomen voor een ronde-ta- tüs~1991 felconferentie over Rottumeroog. Volgens de vereniging moeten tij- fo dens die conferentie alle betrokke- gê7"is dat de" basislTeurs wordr bè- j i i i i. u..n yj_ vroren Tot 1995 wordt de 'beursaal' i het njef langer gecompenseerd het oostelijk stijgende prijzen. Dat betekent dat worden, mogen het bedrag diefinanciering gaat op twee r ren omlaag. Ten eerste: studenten moeten vóór hun 27ste met een stu die beginnen en de bijbehorende basisbeurs aanvragen. Nu ligt de leeftijdsgrens nog bij 30. Ten tweede vervalt straks het recht op de basis- en aanvullende beurs voor alle 27-jarigen en ouder, met een uitzondering voor 'speciale groepen' zoals vluchtelingen. Stu denten die tijdens hun studie 27 jaar stu- Waddenvereniging weten graag de conferentie te willen ken. tal jaren overigens, want ook hier jaar. eiland en op die uwj6vi>vit Waddengebied. De conferentie studenten maandelijks recht heb- wordt eind april gehouden. Hen- j^en en houden op een basisbeurs drik Toxopeus, die het eiland heeft van 570 gulden. Dat is exclusief de bezet, liet via de marifoon al aan de OV-jaarkaart voor studenten van 60 an gulden per maand. Het college-geld gaat de komende vijf jaar elk jaar met 100 gulden om- Pressie hoog. De eerste verhoging van 100 gulden wordt komend studiejaar Minister Dales (binnenlandse za- doorgevoerd. Sommige studenten ken) moet onderzoeken of de politie krijgen de verhoging van het colle- inlichtingendiensten asielzoekers geld vergoed. Het gaat om studen- onder druk zetten om informatie los ten ujt je iagere inkomensgroepen te krijgen. De PvdA-fractie in de met een aanvullende beurs. Via die Tweede Kamer daar gisteren om ge- beurs krijgen zij er ieder jaar 100 gulden bij. Het recht op een basisbeurs 0 vooruitzicht stellen of juist dreigen wordt beperkt tot de cursusduur deld 5,5 jaar over hun opleiding die gekeerd en moeten dat bedrag extra lenen. Tot slot gaat de rente die studen ten over hun leningen moeten beta len omhoog, naar verwachting per 1 januari 1992. Met welk percentage is nog niet bekend, maar Ritzen wil dat de rente meer dan nu de kosten dekt die gemoeid zijn met het stel sel van studiefinanciering. In de ca tegorie 'leuk nieuws' moet worden vermeld dat de bijverdienregeling wordt verruimd. Nu mogen studen- diefinanciering waarop ze nog recht ten nog 2400 gulden per jaar bijver- het beurzenstelsel heen. Maar hoe lang is dat nog te verdedigen? Tweede Kamer heeft nog niet eens de kans gehad over de Defensienota te spreken met de regering, aldus Van Voorst. De staatssecretaris nam het woord 'onaanvaardbaar' niet in de mond. Voor een dergelijke zware uitspraak, die een einde aan zijn po litieke leven zou kunnen maken, is volgens Van Voorst gen aanleiding. Hij zei er vertrouwen in te hebben dat de discussies in het kabinet over ambtenaren gecontroleerd de kaderbrief ertoe zullen leiden dat 1S er 660 ver8unnin8 voor Defensie de prijscompensatie kan «i1B'u, behouden De Defensienota kan 'ffi1e' wee'*T"?V dan overeind blijven. stelsel wu«t Ven Amelsvoort af. In- Het kabinet praat vrijdag vi eerst over de kaderbrief van nister van financiën. ADVERTENTIE Volgens Van Amelsvoort is een aantal maatregelen genomen om er voor te zorgen dat de juiste accijns wordt berekend. Zo moet gasolie die voor andere doeleinden dan het wegverkeer gebruikt wordt, voor zien worden van herkenningsmid delen (kleurstof). Dat wordt ook direct zou dit er bovendien toe lei den dat de prijs van huisbrandolie fors zou stijgen. geldt de toverformule: cursusduur, plus één jaar speling mét basis beurs, plus twee jaar speling met studiefinanciering in de vorm van een lening. Het maximumbedrag dat deze 'oude' of 'trage' studenten per jaar bij Ritzen kunnen lenen, is 13.000 gulden. Hef is duidelijk dat Ritzen met deze maatregelen de gemiddel de verblijfduur van studenten in het hoger onderwijs wil beperken. Uni- ersiteitsstudenten doen gemid- dat zij geen verblijfsvergunning p]us één jaar extra. In de praktijk krijgen als zij geen gegevens ver- betekent dit dat studenten straks strekken ten behoeve van de BVD. vyf jn plaats van zes jaar recht heb- Deurwaarder S!n °pJen.e5la„n btS formeel vier jaar duurt. Nieuw ook dat met ingang van het volgend studiejaar de rente over de studiele ning direct begint te lopen bij aan vang van de studie - en niet pas na Huurders die te veel ontvangen eventueel aanvullende beurs). Voor afloop van de opleiding. huursubsidie weigeren terug te be- een aantal studierichtingen'- zoals talen, kunnen binnenkort te maken medicijnen en theologie - wordt dat krijgen met de belastingdeurwaar- zes m piaats van zeven jaar Qehan- der. Dat blijkt uit een a^anschrijvmg djcapte studenten krijgen stan- daard eén jaar langer recht op i staatssecretaris Van Amels-j foort (financiën) aan de belastingin- basisbeurs dan valide studenten, specteurs. Het terugvorderen van Maar vo huursubsidie via dwangbevelen is studenten mogelijk geworden door een wijzi- het recht op de basis- en aanvullen- ging van de wet op de huursubsidie. de beurs. Om deze grens wat te Door deze maatregel loopt de stu dieschuld erg steil op, erkende Ril- zen vorig jaar juli in de Tweede Ka mer, iets wat potentiële studenten uit lagere inkomensgroepen kan af- Bij de presentatie van het bezui nigingspakket in juni vorig jaar be loofde minister Ritzen de studenten rust op het terrein van de studiefi nanciering. Maar dat blijkt een illu sie. Ten eerste heeft Ritzen onlangs bij het debat over de Tussenbalans alweer een nieuwe bezuiniging op de studiefinanciering aangekon digd. De bewindsman wil de hoogte van de beurs koppelen aan de stu dieresultaten van de beursaal. Ten tweede krijgt Ritzen het fi nanciële gat niet gedicht met de hierboven opgesomde maatregelen. Wat in het rijtje ontbreekt, is de gro te klapper: het onderbrengen van de studieleningen in een aparte stichting. Dit wetsvoorstel is zoda nig door de Raad van State afge kraakt, dat minister Ritzen dit plan voorlopig moet opzouten, met alle financiële consequenties van dien. Daarnaast waart al geruime tijd het spook van de 'ouderafhankelijk- Primeur bij V&D! PDM VHS 300 HG. Tech nisch hoogstandje van PDM. High Grade Videoband voor een uitstekende beeld- en ge luidsregistratie. Met kwalteils- garantie. Extra lange speclduur van maar liefst 5 uur. Introductieprijs 13 95 schrikken. Vandaar dat de minister heid' rond op het Binnenhof. Steeds het merendeel van de de schuld van deze groep geleidelij- alt dus na vijf jaar ker wil laten oplopen. Dat gebeurt door studenten het eerste studiejaar 500 gulden extra aan aanvullende kamerleden hebben spijt als haren op het hoofd dat ze vijf jaar geleden besloten iedere student een basisbeurs te geven, ongeacht het erdag 20 april of zolang de

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3