'Wantoestand rechtvaardigt onderzoek' KLM en Northwest willen de wereld in de tang nemen Dominees botsen over plaats joden I REPORTAGE I Professor wil kruistocht tegen Vergeten' oorlogsmisdaden in Golf SNERT I li Na herverdeling minder kiijgsmachtpredikanten Bisschoppen bezorgd over 'Mariënburg' De oorlogsmisdaden in de Twee de Wereldoorlog werden berecht tijdens het bekende Neurenberg- proces, de misstanden van de Vietnam-oorlog werden in 1966- 67 aan de kaak gesteld tijdens het door de filosofen Russel en Sartre georganiseerde non-gouverne mentele Stockholm-tribunaal. Maar de Golfoorlog dreigt de ge schiedenis in te gaan als een 'clean war', zonder dat er een on derzoek wordt ingesteld naar (eventuele) misdaden. De Maast richtse prof. dr. Theo van Boven, hoogleraar internationaal recht aan de Rijksuniversiteit Lim burg, hoopt dat evenwel te voor komen. Hij zal deze zomer tijdens de jaarvergadering van de sub commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties, hijzelf lid is, voorstellen internationale onderzoeks- te stellen. Want dat er geen wandaden zijn gepleegd kan hij zich niet voorstellen. „Er is buitenproportioneel veel ge weld gebruikt. Je mag spreken van een 'over-kill'. Daarom is een internationaal onderzoek noodza kelijk, om vast te stellen in welke mate het oorlogsrecht is geschon den", zegt Theo van Boven, die te vens vindt dat de Verenigde Na ties de laatste tijd een scheve schaats rijden. DEN HAAG "Deze oorlog is niet uitgevochten onder de vlag van de Verenigde Naties, maar bij machtiging van de volkerenorganisatie. Dat betekent dus dat er geen 'blauwhelmen' vochten, maar dat het commando door de Verenigde Staten werd gevoerd. Welnu, als de VN in het geding zijn mag je verwachten dat het internationaal recht strikt nageleefd wordt". Theo van Boven vreest dat de afge lopen maanden in de Golfoorlog een heleboel schanddaden in de doofpot zijn verdwenen. De media werden beknot in hun vrije nieuws garing, waardoor het geallieerd ge zag kans zag de berichtgeving 'te zuiveren van onfrisse praktijken'. "Niettemin zijn er voldoende wantoestanden van beide zijden aan het licht gekomen, die een on derzoek rechtvaardigen. Het bom barderen van duizenden vluchten de Iraakse soldaten en burgers op de autoweg van Basra naar Bagh dad, het publiekelijk tonen van (mishandelde) krijgsgevangenen, de raketinslag in de schuilkelder. Was het een 'ongelukje' of opzet van de geallieerden of gebruikte Sad dam Hussein burgers als menselijk schild? Ik vermoed echter dat de mensenrechten nog vaker zijn ge schonden", aldus Van Boven. Hij vervolgt: "Dat kan niet an ders, want tienduizenden doden aan Iraakse zijde en slechts tiental len aan geallieerde is toch onlo gisch. Maar goed, een onderzoek kan uitwijzen of het zoals de geal lieerden beweren incidenten zijn geweest of dat het oorlogsrecht structureel is geschonden. Het zou voor de geallieerden zijn, zo'n on derzoek. Dan kunnen eventueel on terechte verdachtmakingen uit de wereld worden geholpen". De Maastrichtse hoogleraar be treurt het dat de media gecensu reerd werden. Hij verwijst naar de Vietnam-oorlog. De oorlogscorres pondenten konden toentertijd vrije lijk hun beroep uitoefenen. "Het le verde een redelijk goed beeld op van de gebeurtenissen aan het front. De VS hebben er weliswaar een trauma aan overgehouden, maar het zorgde wel voor een juiste beeldvorming". Preventief Voor Van Boven bestaan er twee dringende redenen om een onder zoek na te streven. Er gaat volgens hem een preventieve werking van uit, want het schrikt mensen in de toekomst af weer snel de toevlucht te zoeken in wapengeweld. Voorts kan de internationale gemeenschap controleren of de beginselen van de VN niet op het spel staan. "Ik vrees dat mensen te lichtvaardig naar de wapens gaan grijpen als misdaden niet berecht worden". De opzettelijk door Irak veroor zaakte milieuramp in het Golfge- bied kan volgens de professor even dat te lichtvaardig naar wapens gaan grijpen als misdaden niet berecht wor den". (foto GPD) eens een doorslaggevende reden zijn voor de internationale gemeen schap om in te stemmen met het on derzoek. "In het protocol 1976 van oorlogsrecht staat al onder punt drie dat oorlogshandelingen die het milieu schaden verboden zijn. Dat zal zeker in het eventuele onder zoek aan de orde moeten komen. Irak heeft een ecologisch drama aangericht." De organisatie van het onderzoek is volgens de rechtsgeleerde geen sinecure. Naar Van Bovens mening is een zeer belangrijke voorwaarde vooraf, dat de VN in een politiek be sluit de bevoegdheden van de com missie vaststelt. "En daar verwacht ik eigenlijk direct de grootste pro blemen. Amerikaanse militairen en politici zien natuurlijk niet graag dat er zwarte inkt over hun 'hel denepos' gestrooid wordt". Daarom heeft Van Boven al een alternatieve 'strategie' in gedach ten. Hij zal, als zijn vermoedens be waarheid worden, voorstellen het onderzoek te laten instellen door een gezaghebbende internationale organisatie als bijvoorbeeld het No- bel-comité. Cruciaal De Verenigde Naties blijven in de zienswijze van Van Boven een cru ciale rol opeisen. Vanaf het begin van de Golfcrisis, 2 augustus vorig jaar, heeft de volkerenorganisatie volgens hem een hoofdrol gespeeld; eerst in postieve zin, later in nega tieve. Hebben de VN hun geloof waardigheid verloren? "Nadat Irak Kuwayt was binnen gevallen toonde iedereen zich ver heugd over de maatregelen die de Veiligheidsraad van de VN nam. Ik ook. Maar in november, toen resolu tie 678 werd aangenomen, ging het de verkeerde kant op. Toen kreeg Irak te horen dat het zich voor 15 ja nuari moest terugtrekken uit Ku wayt of anders zou de 'actie ter be vrijding' van de oliestaat ingezet worden. Op dat moment lieten de VN zich voor de eerste maal gebrui ken voor Amerikaans wapengeklet ter". Hoe groot is de schade die de Ver enigde Naties als belangenbeharti ger van het mensdom hebben opge lopen? "Het uitgangspunt 'We, the people' is toch heel wat anders dan politieke belangenspellen tussen regeringen. In de Golfoorlog zijn mensen opgeofferd aan een macht- spel. En de volkerenorganisatie is juist voor het tegenovergestelde op gericht. Ook dat maakt een onder zoek noodzakelijk: hoe de grote mo gendheden met het 'We, the people' omgaan". De VS en de VN leveren volgens Theo van Boven momenteel met het uitermate gereserveerde beleid ten opzichte van de burgeroorlog in Noord-Irak het overduidelijke be wijs voor zijn bewering. "Nu de Kurden massaal worden vermoord, zegt Washington zich niet te willen mengen in interne aangelegenhe den. En de VN kijken slechts toe. Moreel gezien is het buitengewoon ernstig dat de geallieerden Saddam nu ongestoord zijn gang laten MINNEAPOLIS - Het klikt tussen KLM en Northwest Airlines. Dat komt voor een niet onbelangrijk deel doordat 'wizzkid' Al Checchi, de topman van Northwest en drs. Pieter Bouw, president-directeur van KLM, het goed met elkaar kun nen vinden. De strategische allian tie tussen de vierde luchtvaartmaat schappij van de Verenigde Staten en de vierde luchtvaartmaatschap pij in de wereld wat internationaal passagiersvervoer betreft, mag dan in aanleg een kwestie van koele za kelijke berekening zijn geweest, als de leiders van twee zulke onderne mingen totaal niet met elkaar kun nen opschieten dan wordt het niets. Al Checchi, het rusteloze finan ciële genie dat een paar jaar gele den, naar eigen zeggen, nog niets van het luchtvaartbedrijf af wist en Pieter Bouw, de bedachtzame ver- voerseconoom met een lange staat van dienst bij KLM, elkaar uiteinde lijk hebben gevonden is mede te danken aan een wederzijdse logeer partij. Bouw ging een weekeindje bij Checchi op bezoek in Minneapo lis en omgekeerd kwam Chechi een weekeindje over uit de States om bij te praten met Bouw. Hij heeft er veel van opgestoken, zegt hij. "We hebben dankbaar op de expertise van de KLM geleund". Er is veel kritiek geweest op de deelneming van KLM in North west, ter grootte van 400 miljoen gulden. Het belang in Northwest heeft de KLM tot nu toe alleen maar een hoop geld gekost. Maar on danks het grote exploitatieverlies van de KLM van 650 miljoen gulden over het afgesloten boekjaar - waar van 130 miljoen is toe te schrijven aan de deelneming in Northwest - heeft de KLM nog 1,7 miljard 'op de plank liggen' die gebruikt kunnen worden voor dergelijke strategische deelnemingen. "Maar dat neemt niet weg dat we onze balansverhou ding scherp in de gaten zullen blij ven houden", voegt Bouw er aan toe. Goede zet Toch zou de deelneming in North west wel eens een zeer goede zet kunnen blijken te zijn. Natuurlijk zijn andere luchtvaartmaatschap pijen met soortgelijke constructies bezig: Swissair participeert in Delta De deelname in Northwest heeft de KLM tot dusver alleen maar geld gekost. Op termijn kan het echter e goede zet blijken. Airlines, maar Swissair komt niet uit een EG-land, zoals de KLM. Voor een luchtvaartalliantie is het belangrijk een voet aan de grond te hebben in wat straks het grootste economische blok in de wereld zal zijn. De samenwerking tussen het Scandinavische SAS en Continen tal loopt gevaar omdat Continental financieel diep in de put zit. Alhoe wel, vindt Bouw, het strategische concept heel goed is: "Scandinavië ligt te excentrisch om een echte spil te kunnen zijn in het toekomstige routenet van SAS, dus wat is dan beter dan aansluiting te zoeken met een grote Amerikaanse maatschap pij die wel zo'n knooppunt heeft". Dan is er ook nog de samenwer king tussen British Airways en Uni ted Airlines, maar die wordt niet ge schraagd door een aandelenpartici patie van het ene bedrijf in het an dere en is dan ook lang zo verstrek kend niet als die tussen KLM en Northwest. Die samenwerking gaat verder dan de aandelenparticipatie van KLM in de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij. Het was voor het eerst dat deze week twee grote luchtvaartmaatschappijen geza menlijk een transatlantische vlucht uitvoerden. Een uniek feit gezien de moordende concurrentie op de transatlantische routes. Op vlucht KL 655/NW 055 verkopen zowel Northwest als KLM tickets. KLM voert de vlucht uit. Beide bedrijven hebben de laatste twaalf maanden gewerkt aan wat zij noemen een 'blockspace agreement'. Die bevat afspraken over het onderling te ver delen aantal stoelen in de KLM- jumbo van Amsterdam naar Minne apolis. Met zo'n afspraak is het voor Northwest te accepteren als KLM - ondanks alles toch een concurrent - een lijndienst zou beginnen tussen Detroit en Amsterdam. Als het aan Checchi ligt nemen KLM en Northwest de wereld sa men in de tang. De KLM vliegt de luchtlijnen tussen de Verenigde Staten en Europa die samenkomen op Schiphol om vandaar in oostelij ke richting weer over de wereld uit te waaieren. Northwest richt zich vanuit de Verenigde Staten west waarts, tot over de Stille Oceaan. In het Verre Oosten ontmoeten de lij- nennetten van KLM en Northwest elkaar weer. Checchi: "In de toe komst zullen onze bedrijven in elk geval steeds intensiever gaan sa menwerken zodat we de IBM onder de luchtvaartmaatschappijen wor den". Samenwerking betekent echter niet dat de KLM-Northwest combi natie onkwetsbaar wordt. Het ge vaar blijft dat Sabena wordt overge nomen door een Amerikaanse maatschappij - American Airlines zou een gegadigde zijn - die zo in Brussel een prachtige Europese uit valsbasis krügt, dicht bij Schiphol. De KLM besloot eind vorig jaar met British Airways de gezamenlijke deelname in Sabena terug te trek ken, waardoor het gevaar dat zich op een steenworp afstand van Schiphol een concurrent vestigt weer volop aanwezig is. Volgens Bouw werd die stap on vermijdelijk toen bleek dat Sabena zo diep in de financiële problemen zat dat het niet langer in staat zou zijn zonder de hulp van British Air ways (BA) en KLM de interconti nentale diensten te onderhouden. Aangezien beide maatschappijen op het intercontinentale vlak con currenten zijn en willen blijven, was samenwerking binnen Sabena uit gesloten. BA en KLM participeer den samen in Sabena om van Brus sel een spil in een Europees net werk te maken. Bouw denkt dat het niet zo'n vaart loopt, mede omdat de hele ontwikkeling van Zaventhem een enorme achterstand heeft ten opzichte van de ontwikkeling van Schiphol. De KLM is wel ongerust over het feit dat de Belgische staat bezig is miljarden guldens in Sabena te pompen hetgeen in strijd zou zijn met Europese concurrentieregels. De protectionisten in de Europese luchtvaart zullen echter mevrouw Maij-Weggen, minister van Verkeer en Waterstaat op hun weg vinden. Zij is binnenkort voorzitter van de conferentie van de ministers van transport van de EG-landen, de zo genoemde transportraad. In die hoedanigheid heeft zij de Europees Commissaris van Transportzaken, Karei van Miert, alvast om ophelde ring gevraagd over al of niet jgeoor- loofde vormen van steun die Eu ropese regeringen verstrekken aan hun nationale luchtvaartmaat schappijen. Over onze buurman Ray zeggen we altijd: "...maar hij is tenminste eerlijk". En dat is een verdienste in een land vol schijnheilen die achter hun immer parelende glimlachjes, hun eeuwige 'Great-To-See-You' en 'How-Are-You-Doing' vaker wel dan niet een volledig gebrek aan interesse en warmte verbergen. Ray is anders. Hij zegt wat hij denkt en hij denkt wat hij zegt. Dat hebben we weer eens vastgesteld toen we hem meenden te verrassen met een bord originele erwtensoep. "En Ray?", vroegen we, toen hij z'n bord op had. Ray zweeg even. Hij keek nog eens naar z'n lege bord. toen naar ons en zei: "Laat ik het zo formuleren. Als ik jullie was zou ik in dit land geen keten erwtensoep restaurants beginnen". Nadien heeft hij er ons vaak mee gepest "Ja Ray", zuchtten we dan. "We weten het nou wel. Een keten erwtensoep-restaurants heeft hier geen kans." Die wetenschap is inmiddels door de feiten achterhaald. Want tot mijn immense voldoening bestaat er wèl een keten erwtensoep-restaurants in Amerika en nog een succesvolle ook. Ik ontdekte dat toen ik onlangs door Zuid-Califomië reed en overal borden zag met „Andersen, het thuis van de erwtensoep". Wat bleek? Een Deen is vele jaren geleden in Californië begonnen met een restaurant waar hij onder meer erwtensoep verkocht, want ook'de Denen doen daaraan. Dat restaurant was een succes, en daarom opende hij ook elders vestigingen. Het resultaat dus: een keten erwtensoep-restaurants! In een daarvan heb ik de soep van Andersen geprobeerd. Wel, laat ik STANDPLAATS: Washington Henk Dam het zo formuleren als ik u was zou ik nooit naar Californië gaan om e: de erwtensoep van Andersen te eten. Voor alle zekerheid zou ik ook Denemarken mijden. Om te beginnen gaat het om vegetarische erwtensoep. Er komen met andere woorden geen zuurkoolspek, hamschijf of krabbetjes aan te pas. De soep die je op je bord krijgt, bestaat uit een gladde, groene smurrie, zichtbaar het resultaat van een grondige moordpartij in een foodprocessor. Niks geen fijne klontjes spek of brokjes vlees. Erwtenpap maakt die Andersen, typisch Amerikaans doodgenormaliseerd en risicoloos En om het nog erger en Amerikaanser) te maken, kun je er 'toppings' bij kopen, bakjes met onder meer geraspte kaas, stukjes uitgebakken bacon en ui die je over je soep moet uitstrooien. 'Play with your pea-soup' (Speel met je erwtensoep), heet het op de menukaart. Uiteraard heb ik het verhaal aan Ray verteld, en daarmee had ik een kleine triomf. Vond ik zelf- Maar Ray dacht daar anders over. „Jij begrijpt ook niets van Amerika, he?", zei hij, meewarig kijkend. „Californië is Amerika niet. Dat is een heel ander land. Om te beginnen zijn alle Californiërs gek. Geen wonder dat ze erwtensoep eten". WÖENSDAG 10 APRIL 1M1 'Dat heb ik er nog nooit in gelezen' UTRECHT (ANP) - Er wordt in de Nederlandse Hervorm de Kerk volstrekt tegenge steld gedacht over de vraag of Gods trouw aan het joodse volk ook betrekking heeft op de huidige staat Israël. Dit bleek tijdens de hervormde predikantenvergadering te Utrecht, waar een Domkerk vol predikanten zich gisteren met deze vraag bezig hield. Voor de Amsterdamse theoloog dr. R. Zuurmond is er "geen bij bels-theologische grond voor de opvatting dat het joodse volk een goddelijk recht heeft om in het land Israël te wonen". Land en volk zijn volgens hem dé punten waar de schrijvers van het Nieu we Testament zich afzetten tegen het jodendom. De secretaris van de Hervorm de Raad voor Kerk en Israël, dr. H. Vreekamp, stelde daarentegen onder verwijzing naar een uit spraak van prof.dr. J. M. Hasse laar, dat de kerk die zich niet met het zionisme inlaat, niet in staat is zichzelf te verstaan. Het christen dom is ééndimensionaal: alleen op Christus gericht, het joden dom driemensionaal: verbonden aan het Verbond, deel uitmakend van het volk, en verbonden met het land Israël. Mevr. H L. van Stegeren-Kei- zer, voorzitter van het gerefor meerde deputaatschap voor Kerk en Israel, verbaasde zich zeer over Zuurmonds stelligheid inzake het Nieuwe Testament. "Dat heb ik er nog nooit in gelezen". Even later werd Zuurmond, nota bene kandidaat voor het hoogleraar schap Nieuwe Testament aan de Amsterdamse Universiteit, om zijn bijbelkennis gecorrigeerd door Vreekamp. "Toen U het over Romeinen 15 had, begreep ik wel dat U Efeze 2 bedoelde". De kerk moet volgens Van Ste- geren twee lessen leren uit haar passiviteit inzake de systemati sche moord op zes miljoen joden die geen andere zonde hadden ge pleegd dan dat ze als jood of jodin waren geboren. Waar de kerk zich in de plaats van Israël stelt, is er op den duur geen plaats meer voor het joodse volk: les één. En les twee: de verbondenheid met Israël heeft consequenties: het joodse volk moet niet op een voet stuk worden geplaatst en even min is blinde solidariteit met dat volk vereist, maar de kerk moet wel meeleven en -denken met Is raël. De buitenproportionele kritiek van christenen op Israël heeft vol gens de gereformeerde predikant dr. S. Schoon vaak het karakter van een obsessie. Vanwaar die overdreven aandacht voor het Palestijnse vraagstuk, vroeg de voorzitter van het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Ne derland (OJEC) zich af. De Raad van Kerken heeft wél een speciale werkgroep voor Is raël en de Palestijnen, maar niet voor Irak en de Kurden en ook niet voor Syrië en de Libanezen. In de oorlog tussen Iran en Irak zijn een miljoen mensen omgeko men, maar kerkelijke woordvoer ders blijven herhalen dat het Palestijnse vraagstuk de kern vormt van alle problemen in het Midden-Oosten. "Het lijkt gevaarlijk veel op de antisemitische stelling uit de ja ren dertig dat de joden de wortel van alle kwaad zijn", meende Schoon. Hij verwees naar de Iraakse consul in Manilla die in januari op de vraag waarom zijn land Israël bij de oorlog wilde be trekken, zei: "Omdat Israël overal de schuld van is". Toename humanistisch raadslieden DEN HAAG (ANP) - Het aantal protestantse geestelijk verzorgers in de krijgsmacht neemt af van 109 tot 99. De Rooms-Katholieke Kerk zal het met een aalmoeze nier minder moeten doen: 107 in plaats van 108. Daarentegen stijgt het aantal humanistische raads lieden met 40 procent van 25 tot 36. Dat is het gevolg van de herver deling van de 242 formatieplaat sen voor geestelijk verzorgers waartoe staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie heeft besloten. De nieuwe forma tiestructuur komt via natuurlijk verloop tot stand, zo laat hij in een brief aan de Tweede Kamer we ten. De joodse geestelijke verzor ging behoudt twee formatieplaat sen. Verder worden er voor een periode van vijf jaar twee afzon derlijke diensten geestelijke ver zorging opgericht voor moslims en hindoes met elk twee formatie plaatsen. Dit gaat in, zodra duide lijk is wie voor moslims en hin does als 'zendende instanties' kunnen worden aangemerkt. De commissie-Hirsch Ballin, die in maart 1988 advies uitbracht over de criteria voor steunverle ning van de overheid aan de kerk genootschappen en andere ge nootschappen op geestelijk grondslag, adviseerde bij de ver deling van de geestelijke verzor ging uitsluitend te letten op de behoeften van de militairen en niet op de omvang van de (kerk genootschappen. Het ministerie van defensie heeft in overleg met de kerken en het Humanistisch Verbond echter gekozen voor een mengvorm, de 'drie-pilaren-bena- dering'. Deze drie 'pilaren' zijn: de voor keuren van de actief dienende mi litairen (inclusief de dienstplich tigen), de voorkeuren van de mili tairen die b(j een mobilisatie wor den opgeroepen, en de positie en omvang van de (kerkgenoot schappen in ons land. Bij de laatste pilaar komt ook de eigen bijdrage van de leden in de ex ploitatierekening van hun kerk of het Humanistisch Verbond aan de orde. Het Nijmeegs Instituut voor Toegepaste Sociale Wetenschap pen (ITS) heeft aan de hand van de drie 'pilaren' een onderzoek in gesteld. Voor de eerste twee 'pila ren' is gebruik gemaakt van re presentatieve steekproeven. De laatste 'pilaar' berustte op admi nistratieve gegevens die door de kerken en het Humanistisch Ver bond werden geleverd. Van Voorst tot Voorst wil de nieuwe verdeling over vijfjaar wil evalueren. Hij heeft nog geen re kening gehouden met de bezuini gingen bg defensie, die ook de geestelijke verzorging treffen. Het Humanistisch Verbond is teleurgesteld over het besluit van de staatssecretaris. De toeneming van het aantal raadslieden van 25 naar 36 komt onvoldoende tege moet aan de vraag onder militai ren. In feite betekent het besluit dat de humanisten er 5 raadslie den bijkrijgen, want in 1987 werd Van Voorst tot Voorst, (foto anp> in afwachting van een defintief besluit het aantal al tot 31 uitge breid. Als het om de organisatiegraad van de kerken en het Verbond gaat, scoort het Verbond zeer laag (0,2 procent). Het Verbond acht het onrechtvaardig dat aan deze 'pilaar' zoveel waarde wordt toe gekend, zowel tegenover buiten kerkelijken die per definitie on georganiseerd zijn, als tegenover humanisten die zich juist wegens hun levensbeschouwing zo min mogelijk in groepsverbanden or ganiseren. MERSFOORT (ANP) - De Ne derlandse rk bisschoppen komen op afzienbare termijn met een 'verkondigende publikatie' waar in zij de leer van de RK Kerk op het gebied van de eucharistie en het ambt uiteenzetten. Dat heb ben zij gisteren besloten. De publikatie is onder meer ge richt tegen de gang van zaken in sommige afdelingen van de pro- gressief-katholieke Mariënburg- vereniging, waar leken voorgaan in eucharistievieringen. Voorzit ter P. Jansen maakte daarvan melding tijdens het vijfde con gres van de vereniging vorige maand in Tilburg. Naar zijn me ning is het priesterambt een func tie die in beginsel alle gelovigen hebben. De bisschoppen hebben zich ook gestoten aan de notitie 'Hel- merhoek en de mensenrechten in de kerk' van de commissie men senrechten van de Acht Mei Be weging. Daarin wordt een aanval gedaan op het besluit van kardi naal Simonis eind 1989 om geza menlijke eucharistie- en avond maalvieringen van protestanten en katholieken in de Enschedese nieuwbouwwijk Heimerhoek te verbieden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2