LEIDSCH DAGBLAD Vredesmacht van VN naar Irak NISSAN BELT OOK. NODIG! 'Voedseldropping lachertje JVC-directeur Innemee koestert 'zijn' Japanner Leidsch Dagblad Pulitzerprijzen uitgereikt Veiligheidsraad stelt permanent staakt-het-vuren uit Acteur Peter Tuinman kans op Louis d'Or Zeker 50 specialisten willen privé-kliniek WOENSDAG 10 APRIL 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39518 Prijs fl. 1,45 LEIDEN Directeur Innemee noemt hem koesterend 'mijn' Japanner. De topman van JVC, dat zich volgend jaar jaar in Leiden vestigt, doelt daarmee op zijn tweede man in de raad van bestuur, een vertegen woordiger van de Japanse di rectie. "Aan hem zie je toch, dat Nederland verdraagzaam is tegenover andere culturen. In Frankrijk worden de Ja panners op straat voortdurend versleten voor Vietnamese bootvluchteling. Mijn Japan ner heeft hier in Nederland nog nooit problemen gehad". Als een Anton Geesink heeft de Leidenaar zich weliswaar niet de taal - hij spreekt maar een paar woorden Japans - Op 16 april een nieuw maar wel de cultuur eigen ge maakt. De Leidse hoogleraar Japanologie W. van Gulik zei vorige week nog verbaasd: "Het klikt tussen Innemee en de Japanners en dat is heel uniek". Op 17 april een portret van deze directeur van JVC op de pagina 'Regionale Economie', een nieuwe terugkerende ru briek in het nieuwe Leidsch Dagblad. de werkvloer NEW YORK (Rtr) - Twee bekende Ameri kaanse schrijvers, John Updike en Neil Simon, hebben giste ren Pulitzer-prijzen gewonnen voor fictie en drama. Updike kreeg de onderschei ding voor zijn novelle 'Rabbit At Rest' en Si mon voor zijn toneel stuk 'Lost in Yonkers', dat nu op Broadway speelt. De Pulitzers zijn de hoogste onder scheidingen die jaar lijks worden uitge reikt voor Amerikaan se journalistiek en de kunsten. Het dagblad 'Des Moines Register' kreeg de journalistie ke Pulitzer voor een serie over een vrouw die verkracht was. De prijs voor internatio nale verslaggeving ging naar Caryle Murphy van The Was hington Post die vanuit een schuil plaats in Kuwayt rap porteerde over de Iraakse bezetting. De fotograaf Willi am Snyder van de krant 'Dallas Morning News' won in de cate gorie achtergrondfoto grafie. Hij fotografeer de weeskinderen in Roemenië. Fotograaf William Snyder van 'Dallas Morning News' ondergaat een champagnedouche na het winnen van de Pulitzerprijs voor achtergrondfo- Ugrafie. WASHINGTON (GPD) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft afgelopen nacht unaniem besloten een 1440 leden tellende vredesmacht in het leven te roepen. Dit leger zal de grens tussen Irak en Kuwayt bewaken en zal toezicht houden op de terugtrek king van de geallieerde troepen. De Veiligheidsraad stelde de afkon diging van een permanent staakt- het-vuren in het Golfconflict uit. De raad wil eerst de tekst hebben van het besluit van het Iraakse parle ment om met de wapenstilstand ak koord te gaan. Diplomaten zeiden na afloop van een besloten zitting van de Veiligheidsraad dat het ging om een formaliteit en dat zij ver wachten dat de verlangde tekst spoedig in het bezit van de raad zal zijn. Als het permanente staakt-het- vuren eenmaal kan worden afge kondigd, zullen zo snel mogelijk de eerste VN-waarnemers naar het grensgebied tussen Irak en Kuwayt worden gestuurd. Welke landen waarnemers zullen afvaardigen is nog onduidelijk, maar verwacht wordt dat in elk geval de vijf vaste leden van de Veiligheidsraad (de VS, de Sovjetunie, China, Engeland en Frankrijk) mensen ter beschik king zullen stellen. De Amerikaan se troepen worden daarna versneld teruggetrokken. Enclaves Volgens Marlin Fitzwater, woord voerder van president Bush,' staat de Amerikaanse regering in begin sel positief tegenover het voorstel enclaves op Iraaks grondgebied in te richten voor de opvang van Kur- dische vluchtelingen. "We praten erover. We denken dat het plan ver diensten heeft", zo zei hij. Bush zal een definitief besluit over het plan nemen nadat hij met zijn minister Baker (buitenlandse zaken) heeft gepraat. Die reist op dit moment door het Midden-Oosten. In de Verenigde Naties is inmid dels de discussie over het plan, het eerst geopperd door de Turkse pre sident özal, overgenomen door de Britse premier Major en maandag goedgekeurd door de Europese Ge meenschap, volop op gang geko men. Mogelijk wordt er vandaag formeel over gesproken in de Vei ligheidsraad. Het plan roept zoveel discussie op, omdat een besluit van de Veilig heidsraad over de instelling van en claves in Irak haaks zou staan op de traditionele terughoudendheid van de volkerenorganisatie zich met de interne aangelegenheden van een lidstaat te bemoeien. De raad heeft dat, in zwakkere vorm, in het verleden wel gedaan. De economische sancties tegen Zuid-Afrika en het sturen van waar nemers naar landen die de mensen rechten vertrappen, kunnen wor den gezien als inmenging in binnen landse aangelegenheden. Maar het voorstel van özal en Ma jor zou voor een nieuwe dimensie zorgen. Het zou, aldus VN-diploma- ten gisteren, de balans tussen men senrechten en nationale souvereini- teit voor het eerst drastisch in d^ richting van de mensenrechten doen omslaan. Daarom wordt aangenomen dat in elk geval een aantal leden van de Veiligheidsraad tegen het voorstel zal stemmen. Want van een derge lijk besluit zou een precedent-wer king kunnen uitgaan die andere lan den met problemen op het gebied van mensenrechten zou kunnen treffen. Vooral China, dat over het vetorecht beschikt, heeft tot nu toe weinig enthousiast gereageerd. Wettelijke basis Experts op het gebied van volke renrecht wezen er gisteren op dat er in elk geval een wettelijke basis is voor een besluit van de Veiligheids raad om enclaves in Irak in te rich ten. De basis wordt gevormd door de Conventie over Preventie en Be straffing van Genocide van 1948. Die Conventie, die onder meer is getekend door Irak, eist van alle lid staten dat zij genocide (volkeren moord) beschouwen als 'een mis daad die onder internationaal recht bestraft en voorkomen dient te wor den'. Elke lidstaat, aldus artikel 8 van de conventie, heeft het recht de VN te verzoeken 'actie te ondernemen die toepasselijk wordt geacht voor de voorkoming en onderdrukking van genocide'. NOORD-IRAK/NEW YORK (AP) - De voedseldroppings hebben de honderdduizenden Kurden die de bergen aan de grens tussen Irak en Iran zijn ingevlucht, nog niet be reikt. Het Kurdische verzet wijst er op dat het meeste voedsel terecht komt in de buurt van de Turks- Iraakse grens. Volgens een hulpverlener van Artsen zonder Grenzen, Marcel Roux, is de internationale lucht- Twee Kurden omgekomen bij voedseldropping ANKARA (AP) - Bü het vluchte lingenkamp Cukurca aan cje Turkse grens zijn gisteren twee Kurdische vrouwen dodelijk getroffen door voedselpakketten die door vliegtui gen werden uitgeworpen. Dat heeft het Turkse persbureau Anatolia vanmorgen gemeld. Een Amerikaanse woordvoerder op de Turkse luchtmachtbasis In- cirlik zei hierover niets te weten en een Amerikaanse piloot zei dat de bemanningen proberen geen voed selpakketten boven volgepakte kampen uit te werpen. Warmer Weersverwachting van het KNMI voor donderdag, opgemaakt woensdag om 08.30 uur: Zonnig en Vannacht weinig bewolking en minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Overdag zonnig en mid- dagtemperatuur ongeveer 21 gra den. maar in het Waddengebied enkele graden lager. Matige zui delijke wind, rond kracht 4. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Zonnig en middagtemperatuur ongeveer 21 graden. In het weekeinde enkele wolkenvelden gevolgd door af koeling. 28 PAGINA'S brug grotendeels symbolisch be doeld. De noodhulp bereikt niet de honderdduizenden Kurden die in het onherbergzame gebied de kou trotseren. "Elk uur dat we praten sterven er misschien duizend men sen", aldus Roux. Hij voegde eraan toe dat de luchtbrug meer dient om het geweten van de westerse wereld te sussen. Roux en zijn collega Nicolas de Metz volgden de Kurden op hun ge dwongen mars door het onherberg zame gebied naar Turkije. Hij zei verschrikkelijke toestanden te heb ben gezien: kinderen die waren ver brand door fosforbommen, meisjes wier voeten waren afgerukt door landmijnen en oude mensen die doodvroren door de kou. "Ik werk al negen jaar in gebieden als Cam bodja, Libanon, Afghanistan, Sri Lanka, Yemen en Somalia, maar zo erg als bij de Kurden heb ik het nog nooit meegemaakt", aldus Roux. De vliegtuigen droppen hun paketten op een niveau van duizend meter. Maar veel Kurden verschui len zich veel hoger in de bergen", verklaarde Roux. "Stel, je bent een oude man die op drieduizend meter hoogte in de bergen zit. Ga je dan naar beneden om een paar biscuits te halen? Echt, het is een lachertje". De Kurdische rebellen hebben gisteren verklaard dat veel vluchte lingen om het leven zijn gekomen tijdens hun trek over de Haj Omran, een hoge en zeer koude bergpas in de buurt van de Iraanse grens. Vol gens hen zijn in het noordoosten van Irak 300.000 mensen op weg naar Iran en zijn ze buiten bereik van de noodhulp. Een woordvoerder op de lucht machtbasis Incirlik in Turkije, van waar de vliegtuigen met de nood hulp opstijgen, bevestigde dat er geen droppings zijn geweest in de buurt van de Iraanse grens, of schoon zich daar meer vluchtelin gen bevinden. Huurmon. Doet graag onderhoud, moor ook renovatie of nieuwbouw. Voor kleine en grote klussen. Altijd voor scherpe prijzen. Afsprook is afspraak. En tenslotte rijden we met Huurmon in jullie auto's noor onze klonten toe. Bouwen met Huurmon, door komt iets moois von. Huurman/Leiden B.V. Telefoon 071 -76 9341 (Vraag noot Jon Hopman). Voorzichtig baant deze vrouw zich met haar kind een weg door de modder. Regen en kou maken het leven in de Kurdische vluchtelingen kampen langs de grenzen van Irak tot een hel. Er is nog steeds een groot gebrek aan tenten en voedsel. (fotoAP) Greenpeace zelf milieuvervuiler ROTTERDAM (GPD) - Zelfs de milieu-organisatie Greenpea ce werkt niet altijd vlekkeloos. Gisteren heeft de bemannning van het actieschip Solo in de Rotterdamse Parkhaven per on geluk 25 liter stookolie in het water laten lekken. Bij het overpompen van stookolie werd gisteren twee honderd liter gemorst. Het me rendeel kwam op het dek te recht, maar de bemanning kon niet voorkomen dat er 25 liter olie in het water terechtkwam. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de bemanning van het schip er alles aan gedaan om de gevolgen te beperken. Toch hebben de agenten van de Rivierpolitie proces-verbaal op gemaakt van de olielozing. Vt Leiden royeert gooier van flesje LEIDEN Het bestuur van de w Leiden heeft de supporter die zich anderhalve week geleden bezondig de aan het het gooien van een bier flesje tijdens de thuiswedstrijd te gen Herovina geroyeerd als lid. Bo vendien is hem de toegang tot het complex ontzegd tot 31 december van dit jaar. De persoon in kwestie meldde zichzelf naar aanleiding van het in cident De man gooide m de tweede helft van het duel tegen Herovina (1- 5), dat beslissend was voor de twee de periode, uit teleurstelling over het verloop een flesje naar de doel man van de bezoekers. Het projec tiel miste evenwel doel. AMSTERDAM (ANP) - De Vereni ging van Schouwburg- en Concert gebouwdirecties in Nederland (VSCD) heeft Peter Tuinman voor gedragen voor de Louis d'Or voor het seizoen 1990-1991. De Louis d'Or is de onderscheiding voor de beste mannelijke hoofdrol van het afgelopen seizoen. De toneeljury heeft Tuinman voorgedragen voor zyn rol van Burgemeester in 'De Re visor' van Nikolaj Gogol bij Het Na tionale Toneel. Voor de beste vrouwelijke hoofd rol, die wordt gehonoreerd met de Theo d'Or, heeft de toneeljury Ca therine ten Bruggecate voorgedra gen in de rol van Mevrouw de Presi dent in 'De President' van Thomas Bernard, een prod uk tie van No- body's Business, Stichting De Lan taren/Venster en Stichting de Kist- Rotterdamse Schouwburg. Zeelui vermist na aanvaring in Kanaal LONDEN (AFP/Rtr) - In het Ka- naai worden vijf Britse vissers ver mist nadat vandaag hun vissersboot ter hoogte van Newhaven in dichte mist in aanvaring kwam met een vrachtschip dat onder Cypriotische vlag vaart. Dat heeft de Britse kustwacht be kendgemaakt Reddingswerkers die op zoek zijn naar de vijf zeelui hebben tot dusver slechts enkele wrakstukken van de trawler gevonden. Gevreesd wordt dat de vissers zijn verdronken. Niemand van de bemanning van het Cypriotische schip, de Zulflkar, heeft bij het incident letsel opgelo pen. DEN HAAG (GPD) - Zeker vijftig medische specialisten in ons land zouden een privé-kliniek willen op zetten. Achttien van hen zeggen al met de voorbereidingen te zijn be gonnen. Dat blijkt uit een onderzoek on der 90 specialisten die zich hebben aangemeld voor de studiebijeen komst 'Het opzetten van een privé- kliniek', die zaterdag 13 april wordt gehouden. Veel van de ondervraagden (on geveer 80 procent) vinden dat de komst van dergelijke klinieken een verbetering van de Nederlandse ge zondheidszorg zou betekenen. Vol gens hen kunnen de nu vaak lange wachttijden worden ingelopen. Bo vendien kunnen patiënten in een privé-kliniek op meer aandacht re kenen, kunnen de kosten beter wor den beheerst en zal het personeel beter beschikbaar zijn, zo verwach ten de artsen. Ze menen voorts dat de klinieken beter kunnen werken omdat ze geen last hebben van poli tieke invloeden en bureaucratie. Overigens blijkt het niet eenvou dig te zijn om een privé-kliniek op Vier nieuwe casino's DEN HAAG (GPD) - De Raad voor de casinospelen wil vier nieuwe ca sino's openen. Als eerste gemeente heeft de Raad Eindhoven uitgeko zen als nieuwe vestigingsplaats. Verder staan op de nominatie: Utrecht, Enschede of Hengelo en Haarlemmermeer (Schiphol). Minister Andriessen (economi sche zaken) heeft dit de Tweede Ka mer in een brief laten weten. te zetten. Veel van de artsen worden geplaagd door gebrek aan geld en management-kennis. Ook de mar keting en de onwelwillende hou ding van de overheid leveren vaak problemen op. De initiatiefnemers klagen daarnaast over de negatieve houding ziekenfondsen en sommi ge ziektekostenverzekeraars. Veronica lijft prins Bernhard in als presentator HILVERSUM <OPD) - Niet de AVRO, maar Veronica heeft prins Bernhard kunnen strik ken als presentator van een ze vendelige serie over het We reld Natuur Fonds (WNF). Vol gens de producent en regisseur van de serie. Gideon van Aart sen. heeft de AVRO te lang gewacht met een beslis sing over data van uitzending. Het WNF en Van Aart sen waren al dik een half Jaar in overleg met AVRO's manager smosement Lex de Rooi. Van Aartaen: "Het WNF wilde de serie ln de zomer op de buis hebben, omdat de prins op 29 Juni 80 Jaar wordt De Rooi kon maar niet tot een datum ko men en daarom hebben we uit eindelijk voor Veronica geko zen". óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen! Ik neem een proetabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' U Ik neem een parabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant t*te wtken gratis' (aankruisen wat van toepassing is> Naam Adres Postcode- .Tel Woonplaat» Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Likten U kunt ook bellen 071161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1