Civiele procedure tegen Kemp ligt voorlopig stil Leidse OV-koeriers maken nog geen winst 'Bloemisterij heeft een verkeerd imago' Omzet bloemenveilingen flink gestegen Floriade rekent volgend jaar op ruim 2 miljoen bezoekers EHerenbescheraiing klaagt over Leids DNA-proef kalfje (Duftj%ietitoé pagina is REGIO WOENSDAG 10 APRIL 1991 LEIDEN/RIJNSBURG - De verleden jaar, bekeken vanuit de i de acht grote bloemenveilin- sierteeltsector, iets beter. Er gen, verenigd in de Vereniging Bloemenveilingen in Nederland CVBN), is het afgelopen jaar den negen miljard snijbloemen aan gevoerd die gemiddeld vijf procent duurder waren. De omzet water wordt verdiend. Bovendien zien veel mensen de sector als ui terst milieuvervuilend en energie- verspillend. Wat beide aspecten be treft moet het publiek de ogen ring tot de leden van de VBN. Van Doesburg is van mening dat overheid en burgers veel te vaak denken dat 'de sierteeltsector wel een flinke klap kan verwerken'. De stijgende veilingomzetten en mooie exportcijfers geven een foute in druk. Het niet terechte beeld is er volgens Van Doesburg de oorzaak van dat zonder pardon bijvoorbeeld invoerrechten worden weggegeven, rijksbijdragen worden geschrapt en sterke BTW-verhogingen worden overwogen. De voorzitter voerde aan dat het 'zijn' sector heel wat minder voor de wind gaat dan wordt gedacht. "De rentabiliteit op potplantenbedrij- ven gaat nog wel, maar de snijbloe- menbedrijven leveren beslist niet allemaal dikbelegde boterhammen op. In 1990 daalde de gemiddelde bloemen en planten procent in Europa, zes procent in Japan en acht procent in de VS ver wacht. Binnen de afzonderlijke lan den kunnen bepaalde markten nog bloemen dan flink gestegen. In 1990 werd op de bloemen van de acht veilingen s r 4,65 miljard gul- acht veilingen den a gezet, den. Het jaar ervoor was de groei 'slechts' 216 miljoen gulden. De grootste bloemenveiling is en blijft Aalsmeer, maar veiling Flora in Rijnsburg speelt met een omzet van ruim 468 miljoen gulden, ook een belangrijke rol. KS&ffg De totale omzet van de veilingen steeg 9,1 procent. Rijnsburg zat 'publiek ogen daar met 9,8 procent iets boven. (foto vbn) De prijs van de snijbloemen werd 3.296 miljoen gulden, bloemisterijprodukten af- Rijnsburg alleen werd voor 446 mil- groei van 384 miljoen gul- joen gulden omgezet. Het aantal aangevoerde kamerplanten steeg tot 530 miljoen en ze werden gemid deld ruim 10 procent duurder. De omzet aan kamerplanten op alle VBN-veilingen bedroeg 1.197 mil joen gulden, veiling Flora nam daar van bijna 19 miljoen voor haar reke ning. vertoonde Flora de sterkste groei. De omzet aan buitenlandse produk- ten steeg met 17,1 procent tot 71 miljoen gulden. Overigen: burg ook wat de handel i landse produkten betreft niet de be langrijkste veiling. In Aalsmeer (in clusief de veiling in Roelofsarend- veen) werd in 1990 voor 179 miljoen gulden aan buitenlandse snijbloe men en planten verhandeld. Rentabiliteit De stijgende omzet is ten dele toe te schrijven aan een toename in het aantal aangevoerde bloemen en planten. Die groei is op zijn beurt gedeeltelijk toe te schrijven procent) en een verhoging van de produktiviteit. Ondanks de fantastische cijfers Rijns- wat aantallen en omzet betreft, is de buiten- rentabiliteit van de bedrijven in de sierteeltsector niet om over naar huis te schrijven. Zowel voor de snijbloemen- als potplantenbedrij- ven betekende 1990 een verdere da ling van de rentabiliteit. Volgens het Landbouw Econo misch Instituut is de opbrengst op de gemiddelde snijbloemen- en plantenbedrijf gestegen met respec tievelijk 4,1 en 4,5 procent. De kos tenstijging in de sectoren bedroeg respectievelijk 6,4 en 5,1 procent. Een en ander maakt duidelijk dat de bedrijfsresultaten er het afgelopen uitbreiding van het areaal (met 3,5 jaar niet beter op geworden zijn. Mogelijk ook schadeclaims andere bedrijven DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De staat zet de entabiliteit met 9 gulden. Dat bete- vordering tot SChadevergoe- kent dat er tegenover een stijging van de kosten met 100 gulden, slechts 91 gulden stijging van de in komsten stond. De idee dat de sierteeltsector over de hele linie floreert, leidt er vol gens Van Doesburg ook toe dat er weinig begrip is wat betreft de in voering van milieuvriendelijker be drijfsmiddelen. Overschakelen op andere teeltmethoden waardoor het milieu minder wordt belast, vraagt doorgaans grote investeringen. Dat kan, zo hield de voorzitter van de VBN zijn gehoor voor, niet van de ene dag op de andere. Strenge eisen Niet alleen de investeringen vor men een probleem op het 'milieuge bied'. Er zijn nog steeds veel export landen waar een zogeheten nultole- ding van voormalig vuil- transporteur Kemp voorlo pig in de ijskast. Volgens landsadvocaat mr. Wubs is het overigens niet uitgeslo ten dat ook andere bedrijven die illegaal vuil hebben ge- het openbaar ministerie. Landsadvocaat mr. Wubs wil de c viele procedure tegen Kemp en m gelijke andere bedrijven pas wei pharm in Leiden lauueii waai ee.. uuuuic- experimenten uit te rantie wordt gehanteerd. Dat bete- vp£>n Vnlppns de kent dat een bloem of plant vol strekt maar dan ook volstrekt niet mag zijn aangetast door een bepaal de ziekte of plaag. Een dergelijk strenge eis betekent dat een tuinder heel veel moet spuiten. Alleen als andere landen bereid zijn die eis te versoepelen, is vermindering van het verbruik van bestrijdingsmid delen mogelijk. De sierteeltsector mag dan met aantal problemen te kampen DEN HAAG (ANP) De Dierenbe- De beschuldigingen zijn vervat in scherming in Den Haag beschuldigt een brief aan de Tweede Kamer. De het biotechnologisch bedrijf Gen- vereniging eist een totaalverbod op verboden bij kal- Volgens de Dierenbescher ming heeft Genpharm de Tweede Kamer fout geïnformeerd om toe stemming te krijgen voor onder zoek naar erfelijk materiaal van kal veren. Genpharm wijst de beschul diging van de hand. Inzet van het geschil is het kalfje Adriana dat in december is gebo ren. Bij het dier was extra DNA in gebracht om de weerstand tegen de uierziekte mastitis te vergroten. Bij hebben, 20 andere kalveren die inmiddels bracht. "Het is niet zo dat we uit liggen zeker ook goede geboren zijn 0f nog ter wereld ten komen is een soortgelijk experi ment uitgevoerd. Landbouwminister Bukman en de Tweede Kamer hebben toestem ming gegeven voor de experimen ten omdat het tot verbetering van de gezondheid van koeien zou kun Stort in de Alphense Cou- oppakken wanneer de strafzaak te- pépolder een schadeclaim hoop, aan hun broek krijgen. On- van ^et hof ondersteuning te kun- langs werd bekend dat deze nen vinden voor zijn vordering tot bedrijven niet strafrechte- schadevergoeding. De datum van lijk worden vervolgd door Sg n^ttZ^Ke^Ts vt rig jaar door de gewone rechtbank tot 4,5 jaar gevangenisstraf veroor deeld. In de civiele procedure deed de Haagse rechtbank vorig jaar juli de uitspraak dat de Nederlandse staat eerst moet bewijzerf in welke mate Kemp verantwoordelijk is voor de vervuiling in de beruchte stort plaats in Alphen aan den Rijn. De staat had een schadevergoeding ge ëist van 10 miljoen gulden, geld dat nodig is voor de schoonmaak. Vol gens de rechtbank is wel zeker dat Kemp in de Coupépolder grote hoe veelheden giftige stoffen heeft ge dumpt, maar staat niet vast hoeveel dat precies is geweest. Uit de getuigenverklaringen bleek dat behalve Kemp ook andere vuiltransporteurs, zoals de Firma Jannes Vos en Verkerk Alphen aan den Rijn bv, op illegale wijze afval hebben gestort aan de Burg. Bruinsslotsingel. Om Kemp voor al le schoonmaakkosten te laten op draaien vond de rechtbank niet rechtvaardig. Ook meende de rech- bank dat de overheid zelf schuld had aan de affaire omdat er door ge meente en provincie totaal niet is genetische manipulatie bij dieren, zolang er geen wettelijke normen bestaan voor genetische manipula tie. Zakelijk directeur O. Postma van Genpharm reageert hogelijk ver baasd en geïrriteerd op de beschul digingen. "De Dierenbescherming beweert zonder enig argument en bewijs dat wij de kluit belazeren. Dat is absoluut niet het geval". Volgens Postma wordt bij de kal- geen menselijk gen inge- De hoogheemraadschappen van Rijnland, Delfland en Schieland verzorgen op de Floriade een inzending met als titel 'Nederland waterland'. Deze foto is genomen vanaf de fleur omast, een van de weinige bouwwerken op het overigens nog zeer kale terrein. (f0,0 ANP> ZOETERMEER Het duurt nog "Je moet bij het 2 i jaar voordat het publiek i precies uit- legd, alsmede een tracé voor antie- rekenen welke bloemen op welke ke Haagse trams. menselijk weefsel DNA-materiaal „.-ontrnleerrl hoKKün (TohnnlH art Hnt i r, aart Lrrvo saai de Floriade in Zoetermeer kan dag uitkomen", verduidelijkt Groot bestormen, maar nu al staat vast dat de zwaarte van de opgave, koningin Beatrix deze grote, tien- De organisatie rekent er vast op ii jaarlijkse tuinbouwtentoonstelling een half jaar een miljoen Nederlan- de tuinbouw, zoals bij voorbeeld gaat openen. Een koninklijke ope- ders langs de kassa te zien schuife- energie; transport en ditributie; de ning past ook wel bij een evene- len, plus nog eens zeker 1,1 miljoen consument (toepassing Er worden op het Floriade-terrein _;even themapaviljoens gebouwd, met onderwerpen die aansluiten bij tuin- Tweede Kamer niet tegen fusies van provincies onderling DEN HAAG (GPD) De regerings fracties van CDA en PvdA willen niet tornen aan de macht van de hebben gehaald i hebben gezet. Het DNA is in het la- Vorige maand werd bekend dat boratorium gemaakt, het is een ge- de Haagse rechtbank de strafzaak dachtenfout om te stellen dat het tegen vervuilers van de Coupépol- om menselijk genetisch materiaal der heeft gesloten. Dit betekent vol gaaf'. gens Wubs echter niet dat de betref- De beschuldiging dat het masti- fende bedrijven niet door de staat leiden. Voorwaarde is wel dat tis-experiment slechts een dekman- voor de kosten zullen worden ver- Genpharm geen erfelijk materiaal tel is voor heel ander onderzoek, volgd. "Wij hangen nog steeds de bij de kalveren inbrengt dat afkom- wijst Postma eveneens van de hand. stelling r 1 1 -"nnrmKnpm V* 1 11 de hand. stelling aan dat de vervuiler betaalt. Genpharm heeft uiteindelijk ook Dat er geen strafvervolging komt is als doel om met behulp van geneti- voor de staat geen reden om de provincies. Zij zijn echter niet tegen renbescherming houdt Genpharm sche manipulatie medicijnen voor handdoek in de ring te gooien", al- - mensen te maken. Dat is algemeen dus Wubs. bekend en volgens ons ook vol- Net als het openbaar ministerie strekt verdedigbaar. Op dit moment geeft de landsadvocaat als reden houden we ons daar echter niet mee voor het uitstel de grote werkdruk commerciële bezig omdat we er nog geen toe- op. "Er zijn zoveel plaatsen in Ne- redenen. Daarnaast beschuldigt stemming voor hebben. Het experi- derland die zijn vervuild en waar- Linskens het bedrijf ervan erfelijk ment waar Dierenbescherming be- voor de staat een schadevergoeding zwaar tegen maakt is uitsluitend ge- wil hebben. De Coupépolder is bij richt op mastitis". lange na niet de enige". fusies tussen provincies onderling. Het CDA is wel nadrukkelijk te gen 'een vierde bestuurslaag' tus sen gemeente en provincie, terwijl de PvdA een dergelijk bestuursor gaan niet uitsluit. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de behan deling van de nieuwe Provinciewet. Vanavond antwoordt de regering. stig is van mensen of andere dieren. Volgens M. Linskens van de Die- zich niet aan die afspraak. Linskens verdenkt het Leidse bedrijf ervan het experiment niet uit te voeren in het belang van de dierengezond- heid, i bij Studenten Da Vinei denken voorlopig niet aan uitbreiden ment dat zichzelf waagt te omschrij- buitenlandse bezoekers. Dit mag bouwartikelen in consumptie-arti- ven als 'the Greatest Flowershow een fikse opdracht heten, te meer kelen); toekomst en wetenschap, on Earth'. daar Spanje met de Olympische Ook komt er een voorlichtingspa- Via deze ondertitel hoopt de orga- Spelen in Barcelona en de Wereld- viljoen met als centraal thema nisatie een grote stroom, meren- tentoonstelling in Sevilla als con- deels buitenlandse, toeristen te lok- current op de loer ligt. De promotie lijkheid valt ken naar het 68 hectare grote com- voor het evenement is dan ook al in VROM. plex langs de snelweg Utrecht-Den volle gang. De Floriade probeert in Haag. Want het is misschien best samenwerking met KLM en het Ne- leuk om de tuinbouw in al zijn facet- derlandse Bureau voor Toerisme de ten te exposeren, maar de bloem buitenlandse toerisme-industrie te doet het toch nog steeds het best bij verleiden. het publiek. Ten minste een groot andere attrac- Een van de trekkers wordt dan tie in Nederland zal geduchte con- ook een bloemenloper van onge- currentie ondervinden van de Flo- veer een kilometertje aldus ïr. rjade 1992: de Keukenhof te Lisse. Groot, secretaris van het stichtings- Volgens commercieel directeur H. bestuur die er direct aan toevoegt van Driem heeft de Fioriade voor dat hij daarmee misschien wel een ^et eerst sjncis de allereerste editie beetje overdrijft Hoe dan ook, zo n -n ^ggQ contact gezocht met de Keu- kenhof. "Wat ons betreft, komt er een zekere samenwerking met de Keukenhof', klinkt het wat aarze lend. Er zou worden getracht toeris tische dagtripjes aan de man te brengen, waarbij 's ochtends de Keukenhof kan worden gezocht en 's middags de Floriade (waar 35 ki lometer aan looppaden wordt aan- In de plannen is een tentencom plex van 12.000 vierkante meter op genomen, dat fungeert als overdek te tentoonstellingsruimte. Midden op het terrein leggen ongeveer 20 landen een eigen, karakteristieke tuin aan. In totaal wordt 200 miljoen gulden in 'the Greatest Flowershow on Earth' geïnvesteerd. Het stich tingsbestuur heeft, onder meer door bijspringen van de gemeenten Den Haag en Zoetermeer, 46 mil joen gulden tot zijn beschikking. LEIDEN - Heel geleidelijk breidt de klantenkring van het Leidse kocricrsbcdrijfje Da Vinei zich uit. De studenten die met behulp van hun OV-jaar- kaart pakketjes vervoeren had den het in januari nog bijzonder rustig, maar brengen of halen nu gemiddeld twee pakketjes per dag. De investering van 15.000 gulden is terugverdiend, winst wordt er (nog) niet gemaakt. "Maar het geeft al veel voldoe ning dat mijn idee uitgevoerd kon worden", zegt initiatiefne mer van Da Vinei, Robbert van Rooij. Zo voorspoedig als het met de Groningse Ritzen-Koeriers gaat. gaat het in Leiden niet. Het trio derdejaars economie- studenten onder leiding van Prins Bcrnhard jr. vervoert in het noorden des lands zo'n ze ven a acht pakjes per dag. Rit- zen Koeriers, die het idee voor een bedrijf overnam van Van Rooij, heeft onlangs aangekon digd ook in andere universi teitssteden te gaan werken. De Leidse studenten doen het voorlopig rustig aan. Van Rooij is blij dat het de eerste vier maanden na de oprichting van Da Vinei niet zo'n vaart is gelo pen. "Het is gegroeid zoals ik voorzien had", zegt de zesde- jaars rechtenstudent die als eerste met het idee van een OV- koeriersdienst op de proppen kwam. "Het bad niet sneller moeten gaan. tVe waren in het begin nog onbekend met de ma terie". Inmiddels heeft Da Vinei ze ven vaste klanten. Eurotrans plant. een Leidse stichting die Robbert van Rooij: We verzorgen alleen spoedvervoer' donororganen levert, was de eerste die de hulp van de stu denten inriep. De andere vaste klanten wil Van Rooij niet noe men. "Het zijn niet alleen Leid se bedrijven. Sommige klanten maakten vroeger van andere koeriersdiensten gebruik". Eurotransplant Met Eurotransplant leek Da Vinei een grote klant te binnen te halen maar tot nu toe hebben de studenten nog weinig voor deze stichting vervoerd. De be richten over transporten van hoornvliezen blijken te berus ten op een misverstand. "Dat is een beetje vreerad in het nieuws gekomen", zegt De Rooij. "We vervoeren wel eens documenten, meer niet". Da Vinei beschikt over 48 los se koeriers die op afroep be schikbaar zijn. "Per dag zijn er vijf personen beschikbaar. Wat dat betreft kunnen we in princi pe dertig of veertig pakketten per dag vervoeren. We zouden dan wel de telefoondienst moe ten verdubbelen. Die bestaat nu uit vier personen". Het koeriersbedrijfje ope reert vanuit Van Rooij's studen tenkamer aan het Leidse Ra penburg. "Ik heb mijn hele ka mer als kantoor ingericht". Niet echt een ideale omgeving voor een opbloeiend bedrijfje. "Nee, we zijn nu ook naar een kan toortje op zoek". De studenten werken ruim onder het tarief van andere koe riersdiensten. De stichting Da Vinei rekent dertig gulden per uur, dat is de helft van de prijs die een commerciële onderne- mening betaalt. De student ont vangt per treinrit een bedrag van tien gulden. Toch is er volgens Van Rooij van concurrentie met andere bedrijven geen sprake. "Wij verzorgen alleen spoedvervoer, dingen die binnen vijf uur er gens moeten zijn. Andere koe riersbedrijven doen dat meestal niet. Wij zitten wat dat betreft in een beetje vreemde markt". Als voorbeeld noemt Van Rooij juridische documenten die snel bezorgd moeten worden. "In de advocatuur is het niet gebruike lijk om dat soort papieren te faxen. Een beslaglegging moet vaak la minute bezorgd wor den". Van Rooij zelf verdient niets aan Da Vinei. Hij vervoert ook geen pakketten. "Ik vind het heel leuk dat ik dit idee kan uit voeren. Maar het is nooit mijn bedoeling geweest om hier echt in door te gaan. In september moet ik mijn OV-jaarkaart inle veren. Dan studeer ik af en ga een baan zoeken. Op den duur moeten anderen dit bedrijf overnemen, maar ik wil er zelf sowieso nog drie jaar mee door gaan". Bij de Keukenhof wordt verbaasd gereageerd op de veronderstelling van enigerlei samenwerking. "Ik weet van niks", zegt een officiële woordvoerder. "Bovendien kan ik me dat van die gecombineerde reis jes nauwelijks voorstellen. De Flo riade op zich is al zeer vermoeiend. Als je dan bedenkt dat meer dan de helft van de bezoekers aan de Keu kenhof flink op leeftijd is, kan ik me niet indenken dat die 's middags ook nog eens naar de Floriade zou den willen". De Keukenhof rekent volgens de woordvoerder inderdaad op 'een deuk' in het aantal bezoekers. "Maar zo'n vaart zal het niet lopen. Wij zijn maar acht tot tien weken open en gespecialiseerd in lente bloemen. De opzet van de Floriade is veel grootser. Je moet geen olifan ten met kamelen vergelijken", vindt hij. De opening is vastgesteld op 10 april 1992, de sluiting op 11 oktober. De leek die nu over het Floriade-ter rein rijdt, kan zich moeilijk voor stellen dat alle bedenksels tijdig ge realiseerd zullen zijn. Toch verze kert de organisatie dat de 'groei en bloei' van het park zich geheel vol gens plan ontwikkelt. "Wel hebben we door de hoge rentestand een aantal grote investeringen naar ach teren geschoven, om zo min moge lijk geld te verliezen", aldus direc teur technische zaken H. Bosman. Ook heeft de Golfoorlog de prijzen van veel bouwmaterialen met soms twaalf procent opgejaagd, zodat hier en daar een plannetje moest worden bijgesteld. Vlieger De Floriade heeft vanuit de lucht gezien de vorm van een vlieger, met de ene ingang - makkelijk contro leerbaar - in de onderste punt. On langs is begonnen met de bouw van 22 bruggen op het terrein. Van be ton, en niet van tropisch hardhout - zoals de Floriade zelf wilde - want daar stak de gemeente Zoetermeer een milieuvriendelijk stokje voor. Ook wordt er een monorail aange- Honderd jaar geleden stond in de krant: - Zoodra de verloting van de standplaatsen der kramers voor de voorjaarsmarkt is afge- loopen, wordt er op de binnen plaats van het Raadhuis te Am sterdam een zeer woelige ruil handel gedreven, waarbij kra mers, die het geluk hadden eene fjoede standplaats te krijgen, dikwijls al eene goede kermis hebben gemaakt eer zij nog op zetten. Zoo ontving onder ande ren nu de houder van een primi tieve mallemolen de ,niet onaan- zienlijken som van 400 van een caroussel-eigenaar, die daar voor zijne plaats zal innemen. „Er moet bij dat draaien toch nogal iets verdiend worden," zegt het 'N.v.d.D.' Vijfentwintig jaar geleden: - Wegens verduistering van een stembiljet heeft de politie proces-verbaal opgemaakt te gen een 47-jarige inwoner van Wormerveer. De man nam op 23 maart tijdens de statenverkie zing een stembiljet in ontvangst en liep daarmee naar het stem hokje. De voorzitter van het stembureau raadslid Kuiper, zag echter dat de man geen stem uitbracht en zonder het biljet in de bus te hebben gedaan het ver kiezingslokaal wilde verlaten. De voorzitter riep de man terug, maar deze weigerde hem het bil jet weer ter hand te stellen. Aan gezien hier door een verschil ont stond tussen uitgereikte en te rugontvangen stembiljetten, moest hierover de voorzitter een rapport worden uitgebracht. Naar aanleiding hiervan werd een proces-verbaal opgemaakt. De man gaf als reden op dat hij zijn bril niet bij zich had en daarom vreesde op de verkeerde partij te zullen stemmen. Zijn plan was later met bril terug te komen, maar hij zag hiervan af omdat hij kwaad was geworden over de opmerkingen van de voorzitter van het stembureau. De overtreding kan wordei: ge straft met een maximum boete van driehonderd gulden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18