Gemeente blijft burgers opzoeken PvdA betreurt vertrek wethouder Bordewijk Meerderheid leden keurt aftreden af Extra kosten bij reorganisatie politiekorps Werkneemster Ico-Atliibu mag niet worden ontslagen WOENSDAG 10 APRIL 1991 LEIDEN/REGIO 36 aanbevelingen voor betere werkwijze LEIDEN Eerst was er Fiks. Het project waardoor de ge meente flexibel, innoverend, klantgericht en samenwer kend zou gaan opereren. Het werd met veel bombarie aan gekondigd en het gemeente bestuur was niet te beroerd om er flink voor in de buidel te tasten. In 1989 werd bijna vier ton uitgetrokken om met behulp van het organisatiebu reau De Beuk alle dromen werkelijkheid te laten wor den. Dat kostte echter wat meer moei te dan was verwacht. Ambtena ren baalden al gauw van het feit dat ineens alles op een 'fikse' wij ze moest worden aangepakt. Ze vonden het een holle kreet, niet meer dan een slogan. En dus be stond weinig animo voor de werk groepjes die werden opgericht om het Fiks-project inhoud te ge- De Beuk werd goed betaald en bedankt voor zijn inzet en het bu reau verdween vervolgens met stille trom. En de term Fiks werd uit het Leidse woordenboek ge schrapt. Maar het nieuwe college van PvdA, CDA en Groen Links gaf de moed niet op. Op bijna elke bladzijde van het vorig jaar gepre senteerde collegeprogramma staat dat 'de burger' meer moet worden betrokken bij 'de poli tiek'. En andersom. De opkomst percentages bij verkiezingen blij ven laag, de publieke tribune in de raadszaal blijft leeg en de boze brieven over teleurgestelde Lei- denaars stromen nog steeds bin nen. En daar moet wat aan wor den gedaan. CDA-wethouder J. Walenkamp kreeg een geheel nieuw 'item' in zijn portefeuille. Hij werd verant woordelijk voor de 'bestuurlijke vernieuwing' waardoor mensen in de stad weer het idee moeten krijgen dat de politiek hun aan dacht waard is. Walenkamp werd voorzitter van de stuurgroep die zich ten doel stelde binnen een jaar te komen met een rapporta ge. Half uurtje Walenkamp presenteerde gister middag de notitie. "Fiks was meer een enthousiasmerend pro gramma waaruit toen verschillen de projecten voortvloeiden", blikte hij nog even trug. "Nu re deneren we andersom. We willen verschillende projecten tot stand brengen, die moeten leiden tot een cultuurverandering bij de ge meente". De stuurgroep wil dat de ver schillende gemeentelijke direc ties regelmatig onderzoeken hoe hun 'klanten' denken over de dienstverlening. Leidenaars moe ten klachten tegen ambtenaren kunnen indienen. Onderzocht moet worden of er een gemeente lijke ombudsman of -vrouw kan komen. Wethouders moeten wijkspreekuren gaan houden. Burgers moeten eerder bij de be sluitvorming worden betrokken, ze moeten niet alleen hun mening kunnen geven over volledig voor gekookte plannen. De politiek moet interessanter worden voor het publiek. Daarom moeten besprekingen tijdens commissievergaderingen 'me ningsvormend' worden, tijdens de raadsvergadering moeten de standpunten pas definitief wor den bepaald. De stuurgroeo stelt voor het eerste half uurtje van de raadsvergadering te wijden aan 'actuele politiek'. En als de spre kers niet meer op hun eigen plaats blijven zitten maar op het spreekgestoelte klimmen, wor den de debatten ook interessan ter, denkt de stuurgroep. Mislukken Voor de zomer moet duidelijk zijn hoe de politieke partijen (die met uitzondering van de SP allemaal een vertegenwoordiger hebben in de stuurgroep) en de mensen en instellingen in de stad denken over de 36 aanbevelingen die wor den gedaan in het rapport. Som mige kunnen meteen na de va kantie worden ingevoerd, andere moeten eerst verder worden uit gewerkt, aldus Walenkamp. Wat de plannen kosten en hoe ze moe ten worden uitgevoerd wordt dan ook bekeken. Walenkamp presenteerde de nota met enige trots. Hij had niet echt het gevoel dat hij weer het zelfde liedje zat te zingen. "Er wordt inderdaad al een aantal ja ren gesproken over dit soort za ken. Maar er waren nog maar een jaar of anderhalf jaar geleden din gen die écht niet konden in de po litiek. Die kunnen nu wel. Wat dat betreft is sprake van een cultuur omslag. Nog niet zo lang geleden was het echt ondenkbaar dat de Leidse raadscultuur zou verande ren. En nu blijken de fractie-ver tegenwoordigers in de stuur groep het er over eens te zijn dat de inhoudelijke discussie over za ken meer moet worden verscho ven naar de raadsvergaderingen", noemde hij een voorbeeld. Walenkamp gelóóft ook echt dat het allemaal beter kan. Hij deinsde er niet voor terug om zijn nek flink uit te steken: "Als de trend zich doorzet, met een steeds lagere opkomst bij verkiezingen, dan zie ik dat persoonlijk als het mislukken van het proces van be stuurlijke vernieuwing". Politie doet hasjvangst in koffieshop aan Lange Scheistraat LEIDEN - In een onlangs ge opende koffieshop in de Lange Scheistraat is gisteren door de po litie in totaal tweeduizend gram hasj in beslag genomen. Bij een eerste bezoek werd 300 gram aan getroffen. Hierop werd de eigenaar, een 22-jarige Leiderdorper, naar het bureau meegenomen. Deze liet na verhoor per ongeluk zijn tas op het bureau liggen. Toen de politie deze later bij de koffieshop terug bezorgde, probeerde een man daar de benen te nemen. Bij deze 40-jarige Rotterdammer werd 1700 gram hasj aangetroffen. De totale waarde van de soft drugs bedraagt 20 duizend gul den. Tegen de Leiderdorper en de Rotterdammer is proces verbaal opgemaakt. De huisarts W. de Bruyne (links) en Nico Stokkermans van de Leidse Rotary-club voor het pand van Augusti nus: "We hopen dat dit eetcafé-idee navolging krijgt". (foto uieico Kuiper») LEIDEN De Leidse gemeente raad vreest dat de reorganisatie van de gemeentepolitie meer gaat kos ten dan nu is begroot. Het is de be doeling dat in Leiden 6 wijkbu- reau's worden opgezet, met agenten die dicht bij de buurtbewoners staan. Bij de vergadering van de commissie bestuurlijke aangele genheden vroegen verschillende raadsleden zich gisteren echter af of de cijfers in het reorganisatieplan niet te optimistisch zijn. "In dat geval hoop ik dat de extra kosten niet op de gemeentebegro ting zullen drukken", zei VVD- raadslid A. Geertsema. Zijn zorgen werden gedeeld door de PvdA en het CDA, die zich ook afvroegen hoe de wijkbureau's worden bekos tigd. De eenmalige kosten zoals op leiding, voorlichting en kantoor meubilair zijn begroot op 249.000 gulden, terwijl de jaarlijkse extra lasten voor 81.000 gulden op papier- staan. Burgemeester Goekoop zag giste renavond een aantal mogelijkheden om subsidie van het Rijk binnen te slepen. Allereerst komen er rijks- gelden binnen voor de Sociale Ver nieuwing, waarbij de wijkteams volgens de burgemeester goed pas sen. "Bovendien is wat wij doen ta melijk uniek alleen Zaandam heeft vergelijkbaars met omliggen de dorpen en daardoor hebben wij bij Binnenlandse Zaken een mo gelijkheid voor subsidie", zei Goe koop. Geertsema zag gisteren ook nog een potje: "Nu het straatalarme ringssysteem niet doorgaat, kunnen wij het geld dat daarvoor was uitge trokken misschien gebruiken voor de politie". Aanvankelijk was het bedoeling om in Leiden een aantal alarmpalen te plaatsen, maar giste ren stemde de commissie in met het b en w-voorstel om dat maar achter wege te laten. De raadsleden zien meer in het voornemen van de PTT om het aantal telefooncellen met 40 uit te breiden in de cellen kan ten slotte het alarmnummer worden ge draaid. De PvdA had enige twijfels over het aantal agenten dat in sommige wijken gaat opereren. "Ik zie dat Roodenburg en het Bos en Gast huisdistrict elk drie agenten ko men. Dat lijken mij toch niet de wij ken, waarvan de Leidenaar zegt: daar moet meer politie komen", zei PvdA-raadslid L. Geradts. Volgens Goekoop zullen de agenten elkaar assisteren in de verschillende wij ken en worden de werkzaamheden zo verdeeld, dat de werkdruk voor iedere gelijk is. Jampotje (2) "Met Polen gaat het beter. Vrijwel alles is er te krijgen, maar het is duur". Dat concluderen een aan tal leden uit de regio van K.O.K., de Kontakt Organisatie Keuken deskundigen. Chef-kok van het Leidse bejaardencentrum huize Groenhoven Ko Hessel, collega Sjaak van Schooten van het Noord wij kse St. Jeroen en K.O.K.-voorzitter Aad Prevo heb ben er een eensluidende mening over. Afgelopen week gingen zij met ruim twintig anderen, een autobus en een vrachtwagen met hulpgoederen naar de stad Torun en het nabijgelegen Grudziadz. De regionale krant, simpelweg Gazeta genoemd, maakte er mel ding van. "Onze gids was een journalist", verklaart Ko Hessel. In Torun en Grudziadz werden bejaardentehuizen en een kinder tehuis met een bezoek vereerd. Zij werden met voedselproduk- ten, huishoudelijke apparatuur en medicijnen overladen. "Er was geen controle bij de grens meer en het wachten duurde maar an derhalf uur", zegt Van Schooten, bij deze gelegenheid ook vracht rijder, opgelucht. "Het grote ver schil met mijn bezoek vorig jaar was dat nu de bewoners van de te huizen overal bij werden betrok ken", zeg Hessel, die toen consta teerde dat in de bejaardenhuizen jampotjes als drinkglazen dien den. Collega Van Schooten vult aan: "Er is nu veel particulier ini tiatief. Mensen krijgen meer pri vacy, slaapzalen in de tehuizen worden kleiner. Een tehuis bouw de er bijvoorbeeld een verdieping bij en kreeg een lift". Alleen het bezoek aan een kin dertehuis in Torun viel tegen. Het adres had het gezelschap van de gemeente Leiden gekregen. Voorzitter Prevo: "De directeur van het tehuis zei dat hij zijn tijd aan de kinderen moest besteden, hoewel er nauwelijks kinderen te zien waren. We mochten voor vijf duizend goederen afgeven en konden door de kelder weer weg". Ook bij Poolse jongeren viel de aanblik van een westerse touringcarbus in minder goede aarde. "Dan maakten ze dit ge baar". Prevo steekt een vinger omhoog. De Hollanders viel het grote aantal dronken mensen op, ook overdag. "Maar toen wij 's avonds een keer in een café kwa men, had men nog maar vijf fles jes bier". Ook de alomtegenwoor dige kolenlucht heugen de Ne derlanders zich nog. Opvallend genoeg nam het Poolse bedrijfsleven de bijko mende kosten die voor de Hollan ders gemaakt werden voor hun rekening. "Wij wilden natuurlijk niet dat ons verblijf op kosten van de bejaardentehuizen zou gaan. Maar bedrijven bleken ons ver blijf te hebben gesponsord. De gastvrijheid was enorm, voor ons werd er een feestavond georgani seerd. Om samen nog eens de be vrijding van het ruim veertig jaar durende communistisch juk te vieren". Het afscheid was roe rend. "Al moest ik er aan wennen dat mannen elkaar zoenen en dat je een vrouw een handkus geeft" aldus een lachende Ko Hessel. De contacten met twee bejaar dentehuizen in Grudziadz wor den voortgezet. K.O.K.-voorzitter Prevo: "Personeelsleden daarvan komen volgend jaar hier en voor dat bezoek zoeken wij nog een sponsor. In 1993 gaan wij weer naar Polen. Dan hebben ze geen wwarschijnlijk voedselproduc ten meer nodig, maar eerder tech nische apparatuur. In een tehuis in Torun was nu al genoeg hulp. Wij zagen er bijvoorbeeld ook Duitse en Zweedse pampers". Eetcafé I Nico Stokkermans van de Ro tary-club Leiden-Oost bedacht het idee en werkte het samen met de Leidse huisarts De Bruijn uit. Een eetcafé voor mensen uit de regio met een lichte geestelijke handicap. Volgende week zater dag gaat het van start met een LEIDEN De Leidse wethou der van financiën, P. Borde wijk, had niet moeten aftreden. Dat is de mening van de meer derheid van zijn partijgenoten, zo bleek gisteravond tijdens een ledenvergadering van de PvdA. In het Antonius Clubhuis stem den 32 leden voor een motie waarin het opstappen van de wethouder wordt betreurd. Te gen stemden 14 leden, terwijl 8 mensen zich onthielden van stemming. Het tweede gedeelte van de motie, waarin waardering wordt uitge sproken voor het werk dat Borde wijk heeft verzet in de elf jaar dat hij wethouder was, kreeg de steun van bijna alle leden. Vijf mensen stem den blanco. Bordewijk, die gisteravond niet aanwezig was, besloot drie weken geleden zijn functie neer te leggen omdat hij niet meer voldoende steun had van zijn fractie. De helft van de PvdA-raadsleden vond na melijk dat de wethouder moest af treden omdat de financiën van de gemeente niet goed waren geregeld. Niet alleen de fractie, ook het be- feestavond op jongerenvereni ging Augustinus aan het Rapen- brug. Daar wordt het eetcafé om de veertien dagen op vrijdag avond gehouden. "In Sassenheim is een eetcafé al langer een suc ces", zegt Stokkermans. Het eet café richt zich op mensen die vaak op een school voor moeilijke lerende kinderen gezeten heb ben. Een doelgroep zijn bijvoor beeld minder begaafde jongeren, die al dan niet met begeleiding, op zichzelf zijn gaan wonen. Stok kermans: "Dan duurt het vaak lang dat deze mensen naar een restaurant gaan. Daarnaast willen we de mensen wat extra's geven. Op de feestavond ia er bijvoor beeld een bingo". Tijdens een fundraisingavond vorig jaar september in de Leidse Schouwburg "met plaatsbewij zen van 75 gulden en zwaar door stuur is verdeeld over de vraag of Bordewijk wethouder kon blijven. En onder de leden bestaan ook heel verschillende meningen. Na een uitvoerige discussie dienden twaalf PvdA'ers gisteravond een motie in om aan te geven dat ze het jammer vinden dat Bordewijk is vertrok ken. Voorlichting 'Pret met minder vet' LEIDEN - Pret met minder vet. On der die noemer organiseert het plaatselijke Kruiswerk op dinsdag 23 april een voorlichtingsdag over vet-arm eten. Van 14.00 tot 21.00 uur wordt een spreekuur gehouden waarbij bezoekers na een half uur durend consult een advies krijgen voorgelegd over hun eetgewoonten. Ook worden video's getoond en in formatie over diverse produkten ge geven. De kosten van een consult bedragen 10 gulden, opgave vooraf (tel. 120144 op werkdagen tussen 8.30 en 17.00 uur) is nodig. De Stich ting Kruiswerk is gevestigd aan de Oude Rijn 59. het bedrijfsleven gesponsord" haalden Stokkermans en de zij nen voor het eetcafé 30 duizend gulden op. "Daar kunnen we ho pelijk jaren mee vooruit". Aan vankelijk dacht men voor een keukeninstallatie en eigen perso neel te moeten zorgen, maar nu kan men rekenen op de mensa- medewerkers van jongerenvere niging Augustinus. "En de hele keuken staat daar al", zegt een te vreden Stokkermans, die als voorzitter van de Community Ser vice van de Rotary hoopt dat het eetcafé aanslaat. 'Toevallig is er eind april in Leiden in de Hoog landse kerk een landelijk Rotary - congres en daar willen we met dit initiatief bekendheid te krijgen. Zodat het navolging krijgt". Eetcafé (2) De Rotary-club Leiden-Oost zette het initiatief samen met de Soci aal Pedagogische Dienst (SPD) uit Leiden op. "Wij zijn heel blij met de financiële injectie van de Rotary", zegt mevrouw S. Lam- bermont, directrice van de SPD. 'Want wij hebben geen geld voor een activiteit als het eetcafé". Deze dienstverlening voor men sen met beperkte verstandelijke mogelijkheden is nuttig, vindt Lambermont. "Voor hen is de maatschappij vaak heel ingewik keld met zijn strippenkaarten en zijn pincodes". Het eetcafé heeft natuurlijk ook een grote sociale functie. "Het is ook een ontmoe tingsplaats. Juist de minder be gaafden die sinds kort op zichzelf wonen, voelen zich vaak een zaam. En dan willen we een ande re mogelijkheid scheppen dan een avond voor de televisie te hangen. Hier kan men afspraken maken, eens samen naar de bio scoop gaan". Maar ook het belang van een goed maaltijd in het eetcafe voor minderbegaafden moeten we niet onderschatten. "Velen werken, bijvoorbeeld op een sociale werk plaats, en na het werk is het dan makkelijk om voor een patatje te kiezen. In het eetcafé krijgen ze een goede maaltijd", zegt de SPD- directrice. De bezoekers van het eetcafé kunnen hun eigen kennis sen meenemen, of een begelei der." Wel moet mevrouw Lam bermont iets van het hart 'We, willen het eetcafé geen officieel tintje geven. Het is er voor de mensen en wij blijven op de ach tergrond, wij willen ook geen pot- tekijkers". Die daad riep veel verzet op. Ver schillende leden beschouwden de motie als een motie van wantrou wen, tegen de vijf fractieleden die van mening zijn dat Bordewijk niet goed heeft gereageerd op de proble men bij de gemeente. "De motie is niet bedoeld om schuldigen aan te wijzen. Er is al voldoende bloed ge vloeid. Het gaat erom dat we Borde wijk waarderen en zijn politieke in tegriteit niet in twijfel trekken", zei K. Plug, een van de indieners, daar over. Het bestuur van de Leidse afde ling kreeg nog de vraag voorgescho teld waarom de leden niet eerder bijeen waren geroepen. 'We staan nu voor een voldongen feit. Deze vergadering komt als mosterd na de maaltijd". Vice-voorzitter J. Vleg- geert vertelde dat het onmogelijk was geweest om op een eerder tijd stip een ledenvergadering uit te schrijven. Op woensdagavond maakte de commissie voor de reke ningen het rapport openbaar over de financiële toestand. De dag erna kregen de bestuursleden een exem plaar en zij vergaderden er vrijdag over. De fractie kwam op zaterdag bijeen, en toen besloot Bordewijk op te stappen. LEIDEN Het Leidse bedrijf Ico- Athibu mag de 27-jarige Désirée Bar niet ontslaan. Dat heeft kanton rechter mr. M.A Kamp vanochtend bepaald. De vrouw, receptioniste en telefoniste bü het bedrijf in sanitair aan de Rooseveltstraat, kreeg ont slag aangezegd, omdat ze begin ja nuari een ingezonden brief naar deze krant had gestuurd. Daarin deed ze een aantal ongun stige uitspraken over procuratie houder C A van Schagen van het bedrijf. Die had volgens haar kort daarvoor in deze krant op een on eerlijke manier de publiciteit ge zocht. Van Schagen, oud-wethou der in Warmond, had deze krant ge beld omdat de PTT vlak voor Kerst mis bij Ico-Athibu een zak met ver keerde post had bezorgd. Pas na drie dagen zou de PTT die zak heb ben opgehaald. De receptioniste gaf vervolgens haar visie in een ingezonden brief. Van Schagen zou de zak hebben achtergehouden, tot de fotograaf van deze krant bij Ico-Athibu was langs geweest Ook beweerde zij dat de post niet was bezorgd maar dat Van Schagen deze bij de PTT had laten ophalen. Met spoed, omdat hij op bankafschriften wachtte. Opluchting De vrouw werd een paar dagen na dat haar ingezonden brief in de krant verscheen bij de directie op het matje geroepen. Zij kreeg drie maanden de tijd om een andere baan te vinden. Toen de vrouw met het aangezegde ontslag niet ak koord ging, wendde het bedrijf zich tot de kantonrechter. Vanochtend werd ook bepaald dat Ico-Athibu voor de proceskos ten die de vrouw gemaakt heeft, •moet opdraaien. Omdat de uit spraak besloten was, is de motivatie van de rechter voor zijn beslissing nog niet bekend. De advocaat van de werkneem ster, W. Anema van advocatenkan toor Anemafltattenberg, is blij ver rast: "Een enorme opluchting. Ik had dit eerlijk gezegd niet ver wacht Ook gezien de ervaring in het verleden met dit soort zaken. Meestal krijgt een bedrijf zijn zin by het kantongerecht, als men iemand wil ontslaan. Dit is dus een zeld zaamheid. Mijn visie is dat de rech ter de zaak toch te opgeblazen vond".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17