TAD LEIDEN 'We gaan geen tanks inzetten' 'Er is in deze buurt geen eenheid onder de mensen' LEIDSCH m DAGBLAD 'Leidse sociale dienst is minstens medeschuldig aan steunfraude' Harry Muskee in Bluesnacht Informatie-avond over meeuwen Zuid-West Drukkerij te klein behuisd Musica kan beroep niet meer uitoefenen na knal van rotje Tl Dichtbij s WOENSDAG 10 APRIL 1991 DEN HAAG/LEIDEN - Zijn 41-ja- rige cliënt uit Leiden had voor 26.000 gulden ten onrechte een uitkering gehad, maar Leidse so ciale dienst was daarbij toch min stens medeschuldige. De raads- n mr. W. Anema vond dat de sociale dienst de zaak eindeloos op zijn beloop heeft gelaten. De Haagse rechtbank veroordeelde de Leidenaar tot 40 uur dienstver lening. Behalve dat mr. Anema vond dat de sociale dienst niets heeft gedaan om de steunfraude te voorkomen, had het ook veel te lang geduurd eer dat de zaak voor de rechter kwam. De man had september 1985 tot en met ju- 1988 van een rww-uitkering ge noten terwijl hij in die periode verschillende baantjes had. De fiscale opsporingsdienst vas er volgens mr. Anema echter al in 1987 achter gekomen dat de man al die jaren fraude pleegde en had dat ook aan de sociale dienst doorgegeven. De uitkering werd pas door de dienst in juni 1988, ruim een half jaar later, stopgezet. Met de aangifte van de kwestie bij justitie werd boven dien nog eens een paar maanden gewacht. Een vreemde zaak volgens de raadsman die erop wees dat de so ciale dienst een eigen opsporings team en opsporingsbevoegdheid heeft. Hij maakte zich kwaad over het feit dat pas drie jaar nadat de fraude was uitgekomen, de zaak voor de strafrechter kwam. "Het is onacceptabel dat de veroorde ling zo onnodig lang op zich heeft laat wachten", aldus mr. Anema. De raadsman beweerde dat zijn cliënt dan wel talloze keren het formulier onjuist invulde door geen inkomsten op te geven, maar dat dit niet opzettelijk was gedaan. Hoewel de man reeds 16 jaar in Nederland woonde, was hij niet in staat om de vele formulie ren op eigen kracht in te vullen en riep daarbij hulp in van verschil lende instanties. De maatschappelijk werker neeft volgens mr. Anema de man verschillende keren op het hart gedrukt dat het 'prima was om wat geld bij te verdienen'. De ver dachte nam de bijbaantjes omdat hij diep in de schulden zat onder meer wegens een alimentatiever plichting en huurachterstand. "De sociale dienst had veel eer der kunnen ingrijpen", stelde mr. Anema. "Zij zijn minstens mede schuldig aan de fraude omdat zij niets hebben gedaan om dit te voorkomen. Eindeloos hebben zij elke maand weer de formulieren klakkeloos geaccepteerd, terwijl zij konden weten dat er iets niet goed zat". De officier van justitie mr. Van Ek wees de beschuldigingen van de sociale dienst van de hand. "De verdachte heeft elke keer weer ontkend dat hij een ander inkomen terwijl hij wist dat dat niet zo was. Het lijkt wel of dat in Nederland een soort sport is ge worden. Het kan best zijn dat de man in de schulden zat, maar dan had hij maar wat soberder moe ten leven". De officier van justitie eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken. Politierechter mr. Donker ver oordeelde de man tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van drie weken, te vervangen door 40 uur onbetaalde arbeid. Al eerder heeft de man een afbetalingsrege ling voor de schade met de sociale dienst getroffen, een regeling waaraan hij nog zo'n 13 jaar aan vastzit. LEIDEN De Leidse band van Chris Koenen en de band Muskee treden op maandag 29 april in Lei den op. Vanaf 22.00 uur zijn beide bands in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. 'Muskee' is de band van Harry Muskee, de zanger en oprichter van de legendarische Drentse groep Cuby and the Blizzards. In de jaren zestig scoorde de groep zes hits, waarvan 'Window of my eyes' de be kendste is. De band toerde door Eu ropa en speelde onder meer met John Mayall en Van Morisson. La ter richtte de leider de Muskee Gang op. Chris Koenen speelde in diverse bands. De Chris Koenen Band ge niet bekendheid in het clubcircuit. Koenen treedt daarnaast veel in ses sions op en speelde onder anderen met leden van Livin' Blues en met oud-Cuby and the Blizzards-lid Eel- co Gelling. Kaarten lijn in dc voorverkoop te verkrijgen bij de Leidse Stripshop. Aalmarkt 4, bij Ilolverda. Beatrix- straat 21-23 en bij buurthuis 't Spoortje aan dc Bernhardkade 40. Inl. 071 - 220866 Kleuter loopt brandwonden op LEIDEN Een vieijarig kind uit de Oosterstraat is gisteren met brandwonden aan het gezicht naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Het kind kreeg heet plastic over het gezicht. Dat was afkomstig van een bakje op het fornuis in de ouderlijke woning. Over de toe dracht is verder niets bekend. Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - De 'socio-aan- pak' die de gemeente wil toe passen om de meeuwen- overlast in Zuid-West in te dammen, roept verdeelde re acties op. Sommige bewo ners zien meer in een vuur- peleton, anderen begrijpen dat het schudden van eieren en beperken van zwerfvuil de enige oplossing is. Wethouder H. de la Mar kwam gis- teravond opdraven in de aula van de Rembrandt-scholengemeenschap aan de Noachstraat. Met hulp van biologen trachtte hij de Zuid-West bewoners uit te leggen hoe de ge meente denkt iets te doen aan de el lende van de krijsende vogels in de wijk. Slechts twaalf aanwezigen hoor den het verhaal aan. Op de plek waar de meeste meeuwen zitten (het dak van de firma Mexx op de hoek Rooseveltstraat/Voorschoter- weg) worden de eieren geschud. Dit betekent dat de embryo's niet meer groeien. De beesten broeden nog wel, maar er wordt niets geboren. Omdat het meeuwengekrijs het he vigst is als de jongen komen, ver wacht de gemeente hierdoor de ge luidsoverlast al in te dammen. Ontmoedigingsbeleid Voorts wordt op plekken waar zich slechts een enkele meeuw ophoudt, een ontmoedigingsbeleid gevoerd. De dieren worden weggepest door telkens hun nesten en eieren weg te halen. Voorts wordt omwonenden gevraagd de dieren niet meer te voe den. De meeuwenpsychologie gaat ervan uit dat de dieren na verloop van tijd de pijp aan Maarten zulen geven om hun heil elders te zoeken. Dat wordt echter wel een proces van jaren. Dat duurt sommige be woners toch iets te lang. Ze verwij ten de gemeente dat niet hard ge noeg wordt opgetreden tegen de dieren. "Er wordt maar met deze wijk gesold voor het welzijn van een paar stuks van dat ongedierte. Vol gens mij vinden al die biologen onze buurt wel een aardig proefgebied". aldus een van aanwezigen. Hij pleit te ervoor de dieren uit de lucht te schieten. De la Mar wil hiervan echter niets weten. Behalve dat dit bloederige taferelen en de onveiligheid ople vert is het uiterst moeilijk de hele kolonie al schietende uit te roeien. Je raakt er misschien drie, de rest vlucht weg en verspreidt zich over de rest van de stad. "En dan zijn we nog verder van huis". De aanwezige biologen, onder wie een specialist die een dia-serie vertoonde om te laten zien dat meeuwen ook heel mooi kunnen zijn, wezen er op dat schieten zelfs in onbebouwde gebieden als dui nen weinig succes oplevert. "Ze gaan meteen heel hoog vliegen, zo dat je ze niet meer kunt raken". De la Mar viel ze bij: "En we gaan toch echt geen tanks inzetten". Andere bestrijdingswijzen zijn volgens de gemeente evenmin bruikbaar. Vergiftigen valt af, om dat het gevaar bestaat dat de vogels met het gif aan de haal gaan en het overal in de stad dumpen. De meeu wen middels voedsel in kooien lok ken om ze vervolgens de nek om te draaien werkt ook al niet. De ge meente plaatste vorig jaar al een kooi op de Rooseveltstraat, maar geen van de meeuwen waagde het om naar binnen te gaan. Natuurlijke vijand Het laatse alternatief is om de meeu wen te confronteren met een na- tuurlike vijand: een valk of havik. Houders van deze roofvogels dur ven het echter niet aan hun dieren jacht te laten maken op de meeu wen. Door de grote verkeersdrukte en vele glasgevels is het gevaar groot dat de kostbare jachtvogels zich te pletter vliegen. Tijdens de bijeekomst lieten ver- schilende bewoners weten nu wel begrip te hebben voor de zachte aanpak van de gemeente. Maar al len waren het erover eens dat de meeuwen vreselijke overlast ver oorzaken en dat alles moet worden gedaan het probleem aan te pakken. "Verkijk u niet op de geringe op komst, de nmensen zitten er echt mee", hield een bewoonster De la Mar voor. De wethouder beloofde de ontwikkelingen nauwletend in de gaten te houden. "We willen de problemen echt oplossen, maar het zal even duren". LEIDEN Bij de ingang van het Van der Werfpark wordt een koffiehuis gebouwd. Architect Wim Hofman laat het ontwerp zien bij het Van der Werfpark. Het gebouwtje lijkt een beetje op een circustent. Een jaar geleden werd het idee gelanceerd om het koffietentje te bouwen bij de Doezastraat. De eigenaar is echter van gedachten veran derd over de plek. Om het plan uit te voeren moet wel de hondenuitlaatstrook worden verplaatst. Dat is een goede zaak, vinden de vertegenwoordigers van de buurt. De huidige uitlaatstrook ligt de hele middag pal in de zon. "Het stinkt echt en het is bovendien een onsmakelijk gezicht", aldus een buurtbewoonster. (foto L©ek Zuyderduini LEIDEN Drukkerij Van der Lin den wil een verdieping bouwen op het bedrijfspand aan de Vliet. De ar beidsinspectie constateerde vorig jaar dat de drukkerij veel te krap in het jasje zit. De personeelsleden zit ten bijna op eikaars lip. Inmiddels is bij de gemeente een bouwplan inge diend voor een extra 'kap'. De gemeente heeft weinig moeite met het voorstel, waarvoor wel een wijziging van het bestemmingsplan nodig is. Gistermiddag bleek tij dens een vergadering van de pro jectgroep Pieters- en Academiewijk dat ook de vertegenwoordigers van' de buurt er positief tegenover staan. De belendende panden zijn hoger dan het pand van de drukkerij, en de wijkvertegenwoordigers zijn blij dat 'de gekke hap in de gevelwand' op deze manier wordt opgevuld. LEIDEN Een 38-jarige Leidse vrouw heeft zich gisteren bij het bu reau Slachtofferhulp van de politie gemeld. Naar nu bekend is gewor den heeft de vrouw, musica van beroep, begin februari aan de Mors- straat blijvend oorletsel opgelopen. De vrouw liep toen achter een jeep, waarvan de bestuurder plotseling een rotje op de weg liet vallen. Dat ontplofte in de nabijheid van de nietsvermoedende musica. Zij heeft haar beroep sindsdien niet kunpen uitoefenen. 1 01 J Ai genomen. Bewoners laten het afweten bij schoonmaakactie r heeft e advocaat i Van onze medewerker Jeroen Keijzer LEIDEN "Die mevrouw daar is de enige die probeert ons op allerlei manieren van dienst te zijn". Ambtenaar C. Kroon wijst naar de overkant van de straat een vrouw met enkele buurtbe woners staat te praten. Op enke le medewerkers van de gemeen te na, die met een haak rotzooi uit de gracht vissen, zijn Waard- gracht en Oranjegracht verder vrijwel uitgestorven. Toch ging daar deze week een groots op gezette schoonmaakactie van start. Buurtbewoners werden opgeroepen te komen helpen. "Maar de opkomst is werkelijk bedroevend laag", moet Kroon vaststellen. Ook mevrouw Schaap, lid van de bewonerscommissie Noord-Rijne- vest die mede het initiatief nam tot de actie, is diep teleurgesteld. "We hadden inderdaad meer mensen verwacht. Maar het is voor een deel aan de organisatie te wijten dat de schoonmaakactie van de grachten mislukt is. We hebben de bewoners via de krant opgeroepen medewer king te verlenen, maar kinderen le zen dit niet. Van hen moeten we het toch voor een groot deel hebben" Een bewoonster staat voor haar ,deur met de buurvrouw te praten. Beide dames slaan de voorjaars schoonmaak gelaten gade zonder een hand uit te steken. Het tweetal weet precies waar het mis is gegaan. "Ze hadden het in de paasvakantie moeten doen. Toen waren alle kin deren vrij. Het is toch belachelijk om zo'n schoonmaakactie op dins dagmiddag te houden. Dan zitten ze allemaal nog op school en zijn de volwassenen naar hun werk". Schaap bevestigt: "We hebben er bu de gemeente op aangedrongen om de schoonmaakactie om half vier te laten beginnen. Dat wilden de reinigingsdienst niet, want zij stellen het op prijs enigzins op tijd naar huis te kun- Violen Niet alleen het ongelukkige tijdstip maakt dat de bereidheid van de be woners om mee te helpen ont breekt. "De bewoners van dit soort wijken zijn enorm moeilijk te moti veren", zegt C.M. Gravenmeyer van het Leids Bewonersplatform. "De huizen hier zijn typische door- schuif-woningen. Veel mensen die hier een huis huren, zijn na een half jaar al weer verdwenen. Daardoor is er geen eenheid onder de mensen. De wil ontbreekt om er gezamenlijk de schouders onder te zetten". Buurtbewoonster Verhoeven wijst ook in de richting van het buurtcomité. "We zitten enorm ver legen om speelgelegenheid voor de kinderen en het is er nog steeds niet. Koeien met gouwe oren wor den ons beloofd. Maar er gebeurt niets. Hierdoor worden we ontmoe digd om nog ergens aan deel te ne- Een passerende bewoner mengt zich in het gesprek: "In het begin dat we hier woonden, probeerden we de straat nog enigszins op te ka- leifateren door een rijtje violen voor de gevel van de huizen te planten. Mensen die van elders komen, lie ten echter gewoon hun honden er bovenop schijten. Wat heeft het dan allemaal nog voor zin. Je doet het blijkbaar toch voor niets". Inboedel Ondanks de geringe medewerking van de bewoners, slagen de mensen van de gemeente erin al het vuil uit het water te verwijderen. Een vrachtwagen volgeladen met spul len komi achteruit rijden. Op het eerste gezicht lijkt het alsof iemand zijn complete inboedel aan het ver kassen is. Het bl(jkt slechts een wa gen van de gemeentereiniging die de opgeviste buit vervoert. De chauffeur verbaast zich erover hoeveel dingen er nog uit het water gehaald zijn. "Het is werkelijk niet te geloven. Winkelwagens, electri- sche bedden, fietsen, een compleet interieur, van alles haal je eruit, on danks dat er door de omgevings- vaklieden regelmatig gedregd wordt. Wie die spullen erin gooien? De buurtbewoners natuurlijk. Je kunt mij toch echt niet wijsmaken dat mensen uit de andere kant van Leiden hier hun spullen komen dumpen". De schoonmaakactie in de wijken Noord-Rijnevest en Pancras-Oost krijgt vandaag een vervolg. Deze dag zal in het teken staan van het ve gen van de stfaten en het verwijde- ren van onkruid. "We hopen dan wat meer respons te krijgen van de bewoners. In ieder geval zijn de kinderen op woens dagmiddag vrij en ik verwacht ze ker dat een aantal van hen mee zul len helpen", hoopt Schaap. De gemeente hoopt ook in andere wijken een dergelijke schoonmaak actie in de toekomst te kunnen hou den. Eerst wordt echter gekeken naar het verloop van de actie van deze week. Die was weinig hoopge vend. ADVERTENTIE 4 De grootste lentetum wan Europa' Dage<i|lc% van 8 20 u (kassa's tot 1830 u) Bussen vanaf NS leiden en Haarlem Ook schitte rende bmnenevpos/bes van Orch«dee*n. Tulpen en lossen Infokjn 02521 -19144 KEUKENHOF ^E/kyoorvj/euM^/k^o^ondery het water van de Oranjegracht. Fietsen, winkelwagentjes en complete Een werknemer van de Directie Groen vist een van de vele attributen uit belstukken kwamen boven water. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15