De rol van zuivel in onze voeding Esso test chauffeurs op alcoholgebruik Mager vlees eten is niet minder lekker Multinationals geven steun aan manifest Peren al eeuwenlang lekkernij Zink: een geheugensteuntje? Nog geen ademproef voor werknemers Gesprek over overname van kruitfabriek 'Laat AKZO kwik lozen' 1U APK1L 1991 BWW Uit opgravingen blijkt dat de peer al zeer oud is: zo'n 4500 jaar geleden bestonden de wilde soorten al. De eerste aanplant in Nederland van peren greep plaats in kloostertui nen en binnenplaatsen. Nu is de teelt vooral in handen van de gespe cialiseerde fruitteeldbedrijven, die gezamenlijk zo'n 5.165 hectare be slaan. Deze bedrijven zijn voorna melijk te vinden in de provincie Zeeland. Andere belangrijke teelt- gebieden zijn Midden-Nederland en Noord-Holland. Dat de teeltmethoden van peren niet stil staat blijkt wel uit het feit dat de traditionele hoogstambomen bijna geheel zijn verdwenen. Zij hebben plaats gemaakt voor boom gaarden met kleinere bomen die sneller vruchten produceren en makkelijker te bewerken zijn. Deze teeltwijze wordt ook wel spillen- teelt genoemd. Echter niet alleen de teeltwijze veranderde. Ook zaken als rassenonderzoek kregen de aan dacht. Op het ogenblik worden zo'n tien rassen peren in Nederland ge- teelt. Van deze rassen zijn Confe rence en Doyenné du Cornice verre weg de belangrijkste: ruim 60 pro cent van de perenbomen betreft deze rassen. Kopen De oogst van de peren begint, af hankelijk van het ras, rond half sep tember. Let bij het kopen van hand en stoofperen op de schil. Die moet er gaaf uitzien en mag geen gek neusde plekken hebben. De rijp heid van een handpeer kunt u tes ten door even naast het steeltje de vrucht iets in te drukken. Geeft het vruchtvlees mee dan is de vrucht rijp- Koop nooit teveel peren in een keer omdat de vruchten niet lang bewaard kunnen worden. Wilt u pe ren toch enkele dagen bewaren, leg ze dan, in een plastic zakje, in de groentelade van de koelkast. Het plastic zakje voorkomt dat de peren uitdrogen. Vul de fruitschaal dage lijks aan met die hoeveelheid die u gaat gebruiken. Schoonmaken is heel eenvoudig, goed wassen, steel tje eruit en u kunt de peer inclusief klokhuis opeten. Een sappige handpeer smaakt het lekkerste uit de hand. Bij ontbijt, lunch, toetje of zomaar tussendoor... Maar ook als perensap, pe- renstroop, perenjam, perenchut ney, perenbeignets, rauw, gepo cheerd of gestoofd zijn peren lekker Combinaties Peren smaken perfect in combina tie met alle andere fruitsoorten zoals appels, sinaasappels, bana nen, aardbeien, bramen en meloe- Calcium om botontkalking tegen te gaan Lage boompjes vergemakkelijken het plukken. nen. Ze kunnen ook met verschil lende deegsoorten tot een heerlijk gebak verwerkt worden. Peren met kaas bijvoorbeeld; vooral de blauw- geaderde kaassoorten geven een heel fijne combinatie. Geraspte of blokjes peer door de yoghurt, vla of kwark geven een heerlijke smaak. Stoofperen bij vlees, kip, konijn, kaas zijn een ouderwetse, maar daarom niet minder lekkere tracta- tie. Perensalade Een salade gemaakt van peren is het proberen waard. Voor een 'Perensalade met ham en eikebladsla' heeft u het vol gende nodig: 4 stevige peren, sap van 1 citroen, 100 gram magere gekookte ham, 3 lenteuit jes. 125 gram kwark, 0,5 bekertje zure room, peper, zout, 1 krop eikebladsla, 4 cocktailtomaatjes, paar sprietjes bie slook. Schil de peren en verwijder het klok huis. Snijd ze in luciferreepjes en be sprenkel ze direct met citroensap. Snijd de ham in blokjes en de lenteuitjes in heel dunne ringetjes. Roer de kwark los met de zure room, voeg de ham en de uit jes toe en maak op smaak af met peper en zout. Was en droog de eikebladsla en bekleed hiermee 4 bordjes. Leg op elk bordje een deel van het ham-kwark- mengsel en schil de reepjes peer hierop. Gameer met een cocktailtomaatje en wat sprietjes bieslook. Een smakelijk voor- of lunchgerecht. Ruim 16 procent van wat we dagelijks eten en drinken bestaat uit zuivelprodukten: melk, yoghurt, vla, boter, kaas. Belangrijker nog is de voedingswaarde; in een evenwichtig voedingspakket horen deze produkten thuis. In een nieuwe brochure, 'De rol van zuivel in onze voeding', geeft het Nederlands Zuivelbureau meer informatie. Volgens de officiële aanbevelingen moet een volwassene dagelijks twee glazen melk, een schaaltje yo ghurt en een plak kaas van 20 gram consumeren. Deze bevatten samen 34 procent van de eiwitten die we dagelijks nodig hebben. 21 van de benodigde vetten, en 85 van de calcium (kalk). Verder nog 54 van de noodzakelijke vitamine B2 en 100 van vitamine BI2. Zuivelprodukten leveren relatief veel eiwitten, die bestaan uit amino zuren. Een aantal is 'essentieel' om dat ons lichaam ze niet kan aanma ken. Melkeiwitten bevatten veel van deze essentiële aminozuren en hebben daarom een hoge 'biolo gische waarde'. Opbouw bot De rol van calcium krijgt de laatste jaren meer belangstelling. Dat komt door het toenemend aantal gevallen van botontkalking. Eén op de vier vrouwen van boven de 65 jaar heeft er last van; gebroken heupen zijn onder andere het gevolg. Deze kwaal kan worden voorkomen door op jongere leeftijd, tot het 35ste jaar, veel bot op te bouwen. De opbouw van bot wordt bevorderd door veel beweging, niet roken, minder alco hol en het gebruik van calciumrijke produkten zoals zuivel. Dat helpt ook om na het 45ste jaar botafbraak te remmen. Lactose, de suiker in de melk, ver oorzaakt bij sommige mensen klachten. Zij beschikken niet over een enzym dat de lactose in het li chaam kan omzetten in melkzuur; dat heet 'lactose-intolerant'. Zij kunnen wel genieten van gezuurde melkprodukten zoals yoghurt, kar nemelk, kaas of boter, maar dan ge spreid over de dag en in kleine hoe veelheden. Kritische aandacht Artsen en diëtisten kijken tegen woordig kritisch naar de vetcon- sumptie. Zij betogen dat verzadigd vet het cholesterolgehalte in het bloed verhoogt en daarmee het risi co op hart- en vaatziekten. Weten schappers overigens zijn daarover minder stellig de laatste tijd. Boven dien is een hoog cholesterolgehalte slechts één van de risicofactoren; van belang zijn ook: roken, erfelijk heid, hoge bloeddruk, overgewicht, stress. Wie het risico op hart- en vaat ziekten wil verkleinen doet er goed aan de totale hoeveelheid vet in het menu te verminderen. Daartoe kan ook een keuze worden gemaakt uit het assortiment zuivelprodukten: denk aan de halfvolle en magere melkprodukten, aan de 20+- en 30 -kazen of aan halfvolle boter. Overigens levert vet de energie die ons lichaam op gang houdt en is het de belangrijkste smaakmaker van onze voeding. Niet voor niets worden in restaurants boter en room gebruikt om gerechten op smaak te brengen. En de 'Guide de la bonne cuisinière' van 1887 be paalde: "Kaas heeft twee voorde len: hij zorgt voor de spijsvertering van degene die goed gegeten heeft en hij laat degene dineren die slecht gegeten heeft". De brochure 'De rol van zuivel in onze voeding' is te bestellen bij Het Nederlands Zuivelbureau, postbus 30, 2280 AA Rijswijk, tel. 070- 395.33.95. ■M t ii - -rv 4 Zuivel moet vooral worden gegeten om bot-ontkalking te gaan. Van onze medewerkster Ineke Volkers Onlangs hoorde ik in een recla mespotje op de radio dat er een stof werd aangeprezen die het ge heugen verbetert: zink. Wie spreekt dat niet aan? Iedereen vergeet weieens iets! Wat zou het heerlijk zijn om op zo'n simpele manier het geheugen een steuntje te geven. Maar helaas..., er is geen enkele aanwijzing gevonden die deze theorie ondersteunt! Toch is zink een mineraal dat van groot belang is voor het func tioneren van ons lichaam. Het is namelijk een bestanddeel van meer dan tachtig enzymen. De en zymen waarin zink voorkomt zijn essentieel voor de stofwisseling, de groei, het zien bij afnemend licht en de opbouw van het bot- weefsel. Hoeveel zink heb je hier voor nodig? Heb je echt behoefte aan dat potje zinktabietten? Of kun je volstaan met de 'gewone' voeding? Het antwoord op de laatste vraag is: Ja. De benodigde hoeveelheid zink is onafhankelijk van de leeftijd: bij de geboorte is ongeveer 2,5 milligram zink per dag nodig, vanaf het tiende jaar 5 tot 10 mg. Bij goede, gevarieerde voeding wordt ruim voldoende zink aan geboden. Het komt vooral voor in vlees, vis, eieren, melk en melk produkten, brood en andere graanprodukten, noten en vele groenten. Het gaat weliswaar steeds om geringe hoeveelheden, maar omdat zink in zoveel voe dingsmiddelen voorkomt, zal men niet gauw te kort komen. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding vindt het daarom over bodig dat mensen extra zinkta- bletten gebruiken. BREDA/ROTTERDAM (ANP) Esso laat chauffeurs van een Belgisch bedrijf dat voor haar lpg vervoert regelmatig op het gebruik van alcohol en drugs testen. De directie van Esso heeft, zo blijkt uit een notitie die aan de ondernemingsraad is voorgelegd, vooralsnog afgezien van het verplicht invoeren van een alcohol- en drugstest voor het personeel. Er zijn tal van magere soorten vlees die zich bij uitstek lenen voor lek ker en vet-arm eten. Met die bood schap komt het Voorlichtingsbu reau Vlees in zijn nieuwe folder 'Minder vet - een gezonde keuze'. De Nederlander is niet afkerig van een stukje vet. Vergeleken met andere landen, zo heeft onderzoek uitgewezen, eet de consument in ons land dagelijks gemiddeld meer vet dan goed voor hem is. Onder zoek heeft dat uitgewezen. Reden om de consument te wijzen op de ri sico's van te vet eten. Immers, een te vette voeding verhoogt de kans op het krijgen van hart- en vaatziek ten en kan zelfs een rol spelen bij het ontstaan van bepaalde soorten kanker. Onder het vaandel van de 'Let op Vet'-campagne zijn tal van instan ties de komende maanden actief om de consument tot andere eetge woonten te bewegen. Eetgewoon ten waarbij het vet aan banden wordt gelegd. Ook het Voorlich tingsbureau Vlees doet tijdens deze campagne van zich spreken. Het heeft een folder samengesteld waar in vlees en vetarm eten het centrale thema vormen. Daaruit blijkt dat varkensvlees minder vet bevat dan vele consu menten nog steeds denken. In het bijzonder de magere varkensvlees soorten scoren uitermate gunstig waar het gaat om vetgehalte. Een voorbeeld. Varkensfricandeau en varkenshaas zijn varkensvleessoor ten die slechts 3 gram per 100 gram bevatten. Ze komen daarin overeen met magere rundvleessoorten als biefstuk en rosbief. Ook andere varkensvleessoorten komen gunstig uit de bus met be trekking tot vet. Varkensvlees leent zich dus net zo goed en gemakkelijk voor een vet-arme maaltijd als ande re vleesoorten. Dat vet-arm eten niet alleen wordt bepaald door mager vlees, maar ook afhankelijk is van een ma gere bereiding behoeft geen nadere uitleg. Wat wel om toelichting vraagt is de wijze waarop een vetar me bereiding kan plaatsvinden. Ook daarin voorziet de folder. Elf bereidingssuggesties krijgt de lezer aangereikt die een mager voedings-' patroon helpen versterken. En dat mager eten niet minder lekker is, blijkt uit de gerechten die in de fol der op foto's zijn weergegeven. De recepten daarvoor zijn gratis ver krijgbaar. De folder ligt bij de sla gers. De directies van Esso/Exxon hebr ben hiertoe dit besloten nadat des kundigen hebben vastgesteld dat het wettelijk onmogelijk is de test op te leggen. De directie wil daarom in Den Haag pleiten voor een wets wijziging. Voor bepaalde functies zou het mogelijk moeten worden het ondergaan van de tests te ver plichten, zoals dat nu al voor bij voorbeeld voor duikers is verplicht. Volgens een woordvoerster gaat het in het algemeen om functies, waarin werknemers grote schade kunnen aanrichten of de veiligheid in gevaar kunnen brengen als zij niet goed functioneren. De woord voerster noemt als voorbeelden van dergelijke functies mensen die sys temen op raffinaderijen besturen en vrachtwagenchauffeurs. Daarnaast wil de directie het 'hoogste manage ment' via een wettelijke aanwijzing ook verplichten tot het ondergaan van de tests. Met de chauffeurs van het Belgi sche transportbedrijf is het afne men van de alcoholtest besproken. Volgens de woordvoerster van Esso hadden zij geen bezwaren. Overi gens zijn er nog geen tests afgeno men. Eerst moeten er afspraken worden gemaakt over de procedu re, aldus de woordvoerster. Zeker is dat het gaat om een ademtest, niet om een bloedtest. Volgens Esso is het niet bij voorbaat uitgesloten dat bedrijven van Esso geen orders krij gen als zij niet aan dergelijke testen willen meewerken. Esso heeft aan de Duitse rederij Hamburger Lloyd, die voor haar vaart, laten weten eigen mensen aan boord van schepen van de rederij al cohol- en drugstest te willen laten afnemen. De rederij en haar kapi teins vinden "in het algemeen dat een ademtest kan worden aan vaard." De Industriebond FNV blijft ronduit tegen de plannen van Es so/Exxon. Volgens de bond wil het concern los van een eventuele wets wijziging de test doorvoeren als het gaat om h( personeel is ontoelaatbaar, omdat werkne mers in feite daartoe worden ge dwongen, omdat zij anders niet worden aangenomen of geen pro motie maken, aldus districtsbe stuurder Piet Janssen. In het speci fieke geval van Esso zal de bond geen nadere stappen ondernemen, temeer daar het een Belgisch trans portbedrijf betreft. TAIPEI Het parlement van Taiwan in vergadering bijeen. Tijdens een chaotische sessie gaat Yang Chi-hsi- ung van de regerende Nationale Partij (links) zijn tegenstrever Su pei-yuang van de Democratische partij te lijf. MUIDEN (GPD) De kruitfabriek Muiden Chemie wordt misschien overgenomen door een Engelse of een Franse kruitproducent. Dat heeft directeur H. Mars van de fail liete onderneming vanmorgen ge zegd. Volgens Mars is de uitkomst van de gesprekken nog uiterst onzeker: "Het is moeilijk te zeggen of de be drijven echt interesse hebben of al leen de ontwikkelingen volgen". Het betreft niet alle vestigingen van Muiden Chemie. De fabrieksterrei nen in Ouderkerk komen in ieder geval vrij. zegt G. Veen hoven, direc teur van de KNSF die de terreinen bezit. De Nederlandse overheid wees onlangs een verzoek om financiële steun voor het heroprichten van Muiden Chemie af. Reden hiervan was onder andere de grote voorraad onafgewerkt kruit die er nog opge slagen ligt Milieucongres door 800 bedrijven bezocht 5Financiering rijbewijs bij Amro gewoon krediet ARNHEM/ERMELO/H1LVER- SUM (GPD) Het lijkt op het eer ste oog zo sociaal: de organisatie van auto- en motorrijscholen Aban (350 leden) biedt samen met de Am- ro-bank een financiering aan om het rijbewijs te halen. "Want iedereen moet gelijke kansen hebben om het rijbewijs te behalen", zo loftrompet- teren 's lands kleinste rijschoolor ganisatie en 's lands grootste bank. De keerzijde van het verhaal is echter een uiterst kleine keus uit aangesloten rijscholen en een gere de kans verstrikt te raken in de fi- nancieringsnetten van Amro. De bank denkt jaarlijks 5000 tot 10.000 financieringen te kunnen afsluiten. Een doodgewoon continu kre diet? "Jawel", luidt het eerlijke ant woordt van Amro-bankdirecteur G.L.J. Dijkgraaf. Het gaat om lenin gen van maximaal 2500 gulden, die maandelijks met 100 gulden moe ten worden afgelost. Momenteel staat er een effectieve jaarrente van dik 16 procent op dit krediet bij Amro. Maar daar mag men dan boetevrij voor aflossen, om de pijn van de toch vrij dure le ning te verzachten. En men kan kor ting krijgen op het Amro Auto Kre diet. Een financieel expert omschrijft echter de hoge rente als het indek ken tegen een groter risico. Bij veel banken liggen de tarieven lager. Met een rentepercentage van 14,7 procent komt een continue krediet bij de Bondsspaarbank bij een zelf de looptijd al een stuk goedkoper ROTTERDAM (GPD/ANP) - in het Rotterdamse World Trade Cen ter is vanmorgen in aanwezigheid van koningin Beatrix het interna tionale milieucongres Wereld In dustrie Conferentie over Milieu management (WICEM II van start gegaan. Op dit congres praten acht honderd top-industrieëlen tot vrij dag over ondernemen en de zorg voor het milieu. Het is een vervolg op de eerste WICEM-bijeenkomst, die in 1984 te Versailles plaatsvond. Milieu-minister Alders en de Rot terdamse burgemeester Peper spra ken het gezelschap vanmorgen toe. WICEM II wordt georganiseerd door de Internationale Kamer van Koophandel (ICC). Deze organisatie heeft vanmiddag een handvest ge presenteerd, waarin zestien uit gangspunten zijn opgenomen voor een op langer termijn verantwoord milieubeheer. Het manifest is gebaseerd in het baanbrekende VN-rapport 'Our common Future'. De bedoeling is dat het manifest, dat in de wandel gangen al 'Charter of Rotterdam' wordt genoemd, aan het eind van het congres wordt aangenomen. Inmiddels hebben meer dan 150 grote ondernemingen, waaronder Akzo. BASF, Shell. Ford en 3M. zich achter het handvest geschaard. Vanavond vindt er een ingelaste milieutop plaats, waarbij de milieu ministers van Polen, Hongarije. Ne derland en Noorwegen de belang rijkste representanten de grote mul tinationals ontmoeten. De inzet is om elkaar te vinden bij het oplossen van de belangrijkste milieuproble men die de wereld bedreigen. De belangstelling voor WICEM II is onverwacht groot. Na een aarze lende start waren gisteren 800 gas ten uit zo'n veertig verschillende landen ingeschreven. Daaronder vertegenwoordigers uit onder ande re Australië, het Afrikaanse Guinee- Bissau en Japan. Ook zijn er hon derd Amerikanen naar Rotterdam gekomen, twee maal zo veel als aan vankelijk werd verwacht. De media zijn met ruim 100 journalisten uit de hele wereld vertegenwoordigd. In Rotterdam en omgeving is er geen luxe hotelkamer meer te krijgen. Tijden WICEM worden ook diver- DEN HAAG (ANP) - De sodafa- briek van AKZO in Delfzijl dient toestemming te krijgen om ook de komende tijd jaarlijks maximaal 7 kilo kwik in de Eemsmond te lozen. Rijkswaterstaat heeft hierover een positief advies gegeven aan de Raad van State. Het advies is gistermid dag openbaar gemaakt bij de be handeling van de bezwaren, inge diend door de werkgroep Eems mond (onderdeel van de landelijke vereniging tot Behoud van de Wad denzee). In de praktijk maakt de sodafa- briek in Delfzijl slechts gedeeltelijk gebruik van de vergunning; in de af gelopen periode is jaarlijks minder dan 2 kilo kwik naar de Eemsmond afgevoerd. In het advies aan de Raad van State noemt Rijkswater staat het financieel onhaalbaar om alle kwik uit het afvalwater te halen. De werkgroep Eemsmond vindt echter dat het onderdeel van AKZO Zout Chemie het milieu niet verder mag vervuilen en dus moet investe ren. Kwik is een gevaarlijke stof en een onaanvaardbare aantasting van het milieu in de Eemsmond en Wad denzee. zo menen de natuurvrien den. se industriële onderzoeken over het milieu gepresenteerd. In het alge meen geldt dat het internationale bedrijfsleven bij de bescherming van de menselijke leefomgeving nauwgezet let op de gevolgen van milieu-maatregelen voor de econo mische groei. Dat die groei door gang moet vinden, staat daarbij voorop. Een van de WICEM-studies be handelt de als "gigantisch" bestem pelde economische en sociale ge volgen van de strijd tegen het broei kaseffect. de klimaatverandering die kan ontstaan door opwarming van de atmosfeer. Zoals bekend draagt de uitstoot van stoffen als kooloioxyde (C02) door onder meer de industrie bij aan het broeikasef fect. De studie erkent, ondanks de we tenschappelijke onzekerheid, de mogelijk ernstige gevolgen van het broeikaseffect voor het klimaat, de stijgende zeespiegel en de land bouw. Daarbij zou echter tegelijk gelden dat alternatieven voor fos siele brandstoffen waarbij C02 vrjj- komt nog "vele tientallen jaren" op zich laten wachten. Bij de ontwikkeling van duurza me energiebronnen als zonne- en windenergie wordt grote vooruit gang geboekt, aldus het rapport. 'Milieukosten in produktieprijs laten doortellen' ROTTERDAM (ANP) - De "on- zichtbare kosten" die ontstaan door het milieu bij de produktie te belasten moeten in de prijs tot uitdrukking gebracht kunnen worden. Daarmee kan de zorg voor het milieu rechtstreeks naar voren komen in de keuze van de consument voor een be paald type meer of minder ver vuilend produkt. Dat zei minister Alders van milieubeheer woensdag in Rot terdam bij de opening van de Wereld Industrie Conferentie voor Milieumanagement (WI CEM). De belasting van het milieu, zoals door uitputting van grondstoffen of aantasting van de natuur, kent op dit mo ment bij de produktie geen di recte prijs. Volgens de bewindsman is het juist mede de verantwoorde lijkheid van ondernemingen om die milieukosten in de produkt- prijs wel zichtbaar te maken. De producenten zullen ook hun verantwoordelijkheid voor de gehele produktieketen moe ten nemen, aldus Alders. Dat be tekent in zijn visie dat het be drijfsleven ook aansprakelijk is voor zijn produkten in de afval fase.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11