Gorbatsjov vraagt om stakingsverbod DE CHRYSLER SARATOGA 3.0i: f54.795,- DE NIEUWE CHRYSLER VOYAGER VANAF: f47.995,- DE |EEP CHEROKEE 4.0iLE: f79.990,- CHRYSLER Geen informatiebureau Nederland in Estland Rijschool bezet 'Oosteuropese staten vóór 2000 in de EG' 11 t/m 22 APRIL 1991. MOSKOU (GPD/AFP) President Gorbatsjov wil zijn bevoegdheden uitbreiden en sta kingen en demonstraties tijdens werkuren verbieden. Dat voorstel deed de president gis teren aan de Federatieraad waarin alle vijftien regeringsleiders en presidenten van de Sov jet-republieken zitting hebben. De speciale volmachten maken deel uit van een anti-crisis- programma dat Gorbatsjov de raad voorlegde. Oppositieleider Jeltsin was niet bij de be sprekingen aanwezig. De Federatieraad ging niet zonder meer akkoord met de voorstellen. Enkele afgevaardigden vroegen om bedenktijd, aldus Viktor Stepanov, president van de autonome repu bliek Karelië. Gorbatsjov reageerde daarop met de opmerking dat hij niet langer verantwoordelijk is voor de crisissituatie als zijn voorstellen nu worden afgewezen. Het officiële MOSKOU (AP) Gewapende Sov jet-soldaten hebben gisteren in de Litouwse hoofdstad Vilnius een rij school bezet. Volgens de Litouwse president Landsbergis zou dit in grijpen wel eens een voorbode van een nieuwe ronde van tegen de re publiek gerichte militaire acties kunnen zijn. Volgens een verkla ring van het informatiebureau van het Litouwse parlement drongen Sovjet-soldaten de rijschool gis terochtend binnen. Het gebouw is eigendom van de republiek. persbureau Tass liet in het midden of Gorbatsjov met deze uitspraak wilde dreigen met aftreden. Van daag komt de Federatieraad op nieuw bijeen. In het plan wil de president de economische crisis van de Sovjetu nie aanpakken. Daarvoor wil de president het nieuwe Unieverdrag snel laten tekenen. De meerderheid van de Sovjet-bevolking sprak zich daar tijdens het referendum van 17 maart voor uit. De bevoegdheden van de republieken en het centrale gezag in Moskou moeten worden vastgesteld om, aldus de president, 'een einde te maken aan het proces dat leidt tot gebrek aan vertrouwen in de uitvoerende macht'. Daar naast wil Gorbatsjov maatregelen nemen die de terugval van de eco nomische produktie kunnen tegen houden. Die bedroeg vorig jaar naar schatting vijftien procent. De stakingscomités in Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, hebben besloten voor vandaag een algeme ne staking uit te roepen om de rege ring van de republiek onder druk te zetten. Dit heeft een woordvoerder van de comités gisteren gezegd. Volgens de woordvoerder zouden arbeiders in alle ondernemingen in de stad het werk neerleggen. Hij zei dat tot de actie was besloten omdat de regering weigert 'aan tafel te gaan zitten om te onderhandelen'. De mijnwerkers in de Koezbass in Siberië besloten gisteren hun sta king voort te zeten totdat hun eisen zijn ingewilligd, zo meldde het onaf hankelijke persbureau Interfax. Zij willen onder meer dat Sovjet-presi dent Gorbatsjov aftreedt. Volgens stakingsleider Petr Popov wordt in 91 mijnen in het Koeznetsk-bekken gestaakt. De acties, die ook in de be langrijke Donetsk-bekken in de Oekraine worden gehouden, duren al vijf weken. De belofte van Sovjet- premier Pavlov dat de salarissen van de mijnwerkers op termijn wor den verdubbeld, is met groot wan trouwen ontvangen. TALLINN (GPD) - President Rüütel van Estland heeft gisteren in één klap pijnlijk duidelijk gemaakt hoe betrekkelijk de Nederlandse sympathie is voor het streven van de Baltische republieken onafhan kelijk te worden van de Sovjetunie. Op Rüiitels voorstel dat Nederland een informatiekantoor opent in Est land, werd door de delegatie uit de Tweede Kamer die deze week Est land. Letland en Litouwen bezoekt, negatief gereageerd. Volgens de ka merleden komt op deze manier ook de mogelijke vestiging van een Bal- tisch kantoor in Den Haag op de tocht te staan. Het voorstel van de Estse presi dent toont nog eens haarscherp aan hoe huiverig Nederland is voor het aanknopen van betrekkingen met de drie Oostzeestaten. Vrees voor uiteenvallen van de Sovjetunie, met alle politiek en militaire instabiliteit in Oost-Europa vandien, is het be langrijkste motief voor deze hou ding. Een middenweg dacht de delega tie te hebben gevonden door voor te stellen een Baltisch informatiekan toor in Den Haag te openen. Neder land zou de kosten, vier ton, wel kunnen betalen uit het ontwikke lingshulpkrediet. De hervormings gezinde communist Rüütel pareer de dat idee, door er een soortgelijke Nederlandse vestiging in Tallinn aan vast te knopen. WOENSDAG 10 AMSTERDAM (ANP) - De Eu ropese Gemeenschap moet aan een aantal Oosteuropese landen aanbie den dat zij nog vóór het jaar 2000 lid kunnen worden van de gemeen schap. Dit heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken gis teren verklaard tijdens een confe rentie voor zakenlieden in Amster dam. Het EG-lidmaatschap zou de on rust in het vroegere Oostblok ver minderen en de landen helpen bij de inspanningen hun doelen van democratie en een vrije-markteco- nomie te verwezenlijken. "Wij zou den een boude stap kunnen zetten door de kleinere Oosteuropese lan den het vooruitzicht te bieden zich tegen het jaar 2000 bij de Europese Gemeenschap te voegen, hoewel overgangsregelingen mogelijk nog vele jaren in de 21ste eeuw noodza kelijk zijn", zei Van den Broek. "Integratie in het moderne Euro pa zou de psychologische leegte kunnen opvullen die deze landen in deze tijd beheerst en die een bedrei ging vormt voor hun stabiliteit op lange termijn", verklaarde de Ne derlandse bewindsman tijdens de Global-Panelconferentie in de hoofdstad. Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen voeren onderhandelingen met de EG over associatie-verdra gen en hebben verklaard het volle dige lidmaatschap na te streven. BORNE-SULINOWO - Een Sovjet-soldaat houdt de wacht bij een trein vol raketlanceerders en vrachtwagens i het Poolse Bome-Sulinowo. De Sovjet-troepen-zijn gisteren begonnen aan hun lang verwachte terugtrekking uit Polen. Polen wil dat de ongeveer 50.000 Sovjet-militairen het land voor het ei-J j 0,1 CHRYSLER PRESENTS: CHRYSLER HAARLEM CHRYSLER PURMEREND H.A.I. B.V. Paul Krugerkade 10. 2021 BN Haarlem. Telefoon 023 26 40 00 Purmerenderweg 103. 1461 BG Z.O. Beemster. Telefoon 02990 - 5 45 00. Openihgstijden: maandag t/m vrijdag 8.30 17 30 uur. Zaterdag 10.00 -17.00 uur Openingstijden: maandag t/m donderdag 9.00 - 18.00 uur. Zaterdag 9.00 -17.00 u Donderdag koopavond 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. De leep Cherokee is leverbaar vanaf f 69.370,- (f 50.445,- met grijs kenteken). Afgebeeld de leep Cherokee Ltd. Van 11 tot en met 22 april is het showtime bij de Chrysler/ |eep-dealer. Met in de hoofdrollen de belangrijkste sterren van Chrysler en jeep. Zoals de Chrysler Saratoga 3.0i. Volgens zijn huidige bezitters de beste en meest complete auto van Nederland in zijn prijsklasse. Om z'n performance nog meer glans bij te zetten, kunt u zich de airconditioning er tijdelijk voor slechts f 500,- bij aanschaffen. Daarnaast is een belangrijke rol weggelegd voor de nieuwe Chrysler Voyager, het meest veelzijdige èn meest verkochte Multi Purpose Vehicle van Nederland. Met een zee van flexibele ruimte, gekoppeld aan het comfort van een limousine. Bovendien heeft de Chrysler/Jeep-dealer twee primeurs voor u. Allereerst de leep Wrangier Spring Special. De recht streekse afstammeling van de oer-|eep, maar dan met een spectaculaire striping en 5 sportieve lichtmetalen velgen. De tweede primeur is de leep Cherokee LE. De zakenauto waarmee u van de gebaande paden kunt af wijken, dankzij leeps vierwie laan drijving. Met o.m: 4,0 liter 6-cilinder motor. Cruise Control, overhead console, oprolbare laadruimte afdekking en aluminium spaakwielen. Bel ons om alvast de mooiste plaatsen te reser veren. Die achter het stuur. De Chrysler Voyager is leverbaar vanaf f 47 995,- (f 38.995,- met grijs kenteken) Afgebeeld de Chrysler Voyager 30i LE Oe Chrysler Saratoga is leverbaar vanaf f 45240,- Prijzen af importeur, ind. B T W, exd. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Chrysler Import Holland B.V. Telefoon. 070- 3411100.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10