O Advertentie voor thuiswerk vaak malafide puilen Cholera bereikt kust Colombia •]J WIJ Al =1:11 Vuil zo veel mogelijk scheiden Eén op de tien brandjes door fondue of frituur Boekje over allergie Vloer isoleren Buthelezi beschuldigt ANC van machtswellust Koeriers met ov-kaart duiken onder de prijs DINSDAG 9 APRIL 1991 SAMENSTELLING RAYMOND PEIL Genept met thuiswerk? Altijd aan gifte doen. Nooit geld overmaken. Aan het thuiswerkfront lopen vrij veel oplichters rond die mensen, die uit zijn op een bijverdienste, probe ren te tillen. Konsumenten Kontak beschrijft in het maandblad Koop kracht hoe oplichters proberen via advertenties waarin thuiswerkers worden gevraagd nietsvermoeden de lieden geld uit de zak proberen te kloppen. In veel advertenties wordt tegen overschrijving van meestal tussen de 10 en 75 gulden informatie over thuiswerk aangeboden. Het komt maar al te vaak voor dat mensen geld overmaken en daarna nooit meer wat horen. Zo'n adverteerder heeft dan helemaal geen thuiswerk te vergeven en blijkt, als de politie wordt ingeschakeld, soms met de noorderzon vertrokken. KK reageerde zelf op zo'n adver tentie in De Telegraaf. Deze luidde "Een (bij)verdienste van 4000,-, je geleden actie tegen de Thuis weg!!! Part-time, full-time, geen in vestering. Voor slechts 25,- gaat u voortaan uw eigen weg. Stuur che que of kontant aan A.B.B.A.". Enzo voorts. KK maakte 25 gulden over en ont ving enige dagen later een brief van Advies en Bemiddelings Bureau Al- mere. Volgens de consumentenclub was met die informatie in geen ge val een thuiswerkbedrijf van de grond te tillen. "De doorsnee Ne derlander is gewoon 25 gulden lich ter", luidt dan ook de conclusie. De Steunpunten voor Thuiswerk in Nederland, die door het ministe rie van sociale zaken worden gesub sidieerd, raden af om geld te inves teren in thuiswerken of in machines daarvoor. Het is aan de werkgever om een machine bij een werknemer neer te zetten. Het Landelijk Steunpunt Thuis- met klinknagels Daarv dan brief te sturen. Degenen die dat moest de belangstellende deden kreeg alsnog een bedelbrief, machine van 1680 gul- KK citeert uit die brief: "Beste den aanschaffen. Men kon 900 gul- vriend, bedankt den per maand verdienen. Geld weg Uit klachten die uit Hengelo kwa men bleek echter dat een aantal zo'n machine had gekocht, geen of hoogstens tw je aanvraag betreffende ons thuiswerkprogran oor het bewerken van spijkergoed den belangstellende alleen maar vertentie informatie over thuiswerk aan. Belangstellenden moeten een gefrankeerde brief met antwoord- enveloppe sturen naar het postbus nummer van FSM in Alphen aan den Rijn. Vervolgens komt er een En of de 'beste vriend' meteen brief terug van de directeur van maar vijftig gulden wilde overma- Fori na Staff Management Incorpo- ken om het beginnerspakket (voor rated, die schrijft dat men voor be- een vlieger) van het hoofdkantoor te paald opdrachtgevers op zoek is 'aantal Lille (Frankrijk) te ontvangen. En naar serieuze mensen. de beste vriend moest wel opschie- FSM zegt te bemiddelen voor be ten, want er was maar een beperkt trouwbare opdrachtgevers tig kledingstukken hadden gekre- thuiswerkers nodig. arbeidsomstandigheden te ga- gen. Daarna was er geen werk De onderneming Euroflicks uit werk in Hengelo ondernam een tijd- Tilburg adverteerde met thuiswerk Meer dan honderd mensen gingen contact had opgenomen bleek dat het schip in met een machine die er b,i de tussenpersoon in Neder land 5000 reacties waren binnenge komen. 5000 maal 50 gulden is 250.000 gulden. En op een gegeven moment kreeg de tussenpersoon in Nederland geen geld meer van de baas in Lille. Het laat zich raden wat er toen gebeurde. Nadat het Steunpunt Brabant randeren. Oplichterij vindt FSM later niets meer waard bleek. Het j3™* 5000 reacties steunpunt heeft een rechtszaak aan hangig gemaakt, maar het bedrijf is failliet en de ruim 100.000 gulden weg. (vliegers maken) maal 500 gulden per week zou zijn te verdienen. Voor informatie hoef- Ook het bedrijf FSM biedt per ad- 'Serieus' Huisvuil moet zo veel mogelijk wor den gescheiden. De scheiding bij stukjes en beetjes verder uitbreiden zal de consument in toenemende mate ontmoedigen om mee te doen en ontstaat een vorm van 'reorgani- satiemoeheid'. De Sociaal-Econo mische Raad (SER), een gewichtig adviesorgaan van werkgevers. vuil. Groente-, fruit- en tuinafval waarin plastic zit leidt tot vervuilde compost. Voorts worden consu menten gestimuleerd als zij de re sultaten van huisvuilscheiding ver nemen. Daar moet dus bekendheid aan worden gegeven, vindt de SER. Het advies heeft tot doel de gigan tische hoeveelheden afval die Ne- werknemers en door het kabinet be- derland produceert niet verder op noemde leden, pleit in een advies voor zo veel mogelijk huisvuil scheiden. In de praktijk betekent dit, zo schrijft Konsumenten Kontakt (KK), dat consumenten veel soorten afval uiteen moeten houden: klein chemisch afval, groente-, fruit en tuinafval, papier en karton, textiel en kunststof tot dat het bij hen thuis wordt opgehaald. Het streven moet zijn ophalen, maar systemen waar bij de consument moet wegbrengen (glasbak, papierbak, batterijen) zul len blijven bestaan. Volgens de SER kan het huisvuil het best regelmatig, liefst wekelijks, worden opgehaald. Goede voorlich ting over het scheiden van afval is noodzakelijk. Dat is belangrijk in verband met de verwerking van de verschillende onderdelen van huis- te laten lopen. Het belangrijkste i voorkomen dat afval ontstaat. Dat is op de eerste plaats een zaak van overheid en bedrijfsleven, want de consument heeft niet zo veel in vloed op het aanbod van milieu vriendelijke produkten. Hergebruik van afval is tevens be langrijk. Daarbij verdient herge bruik van een produkt de voorkeur boven hergebruik van een grond stof. De statiegeldfles is bijvoor- Huisvuil moet (niet alleen) volgens SER zo veel mogelik gescheiden 1 beeld beter vor het milieu dan de den ingezameld. Zoals de batterijen in de batterijenbox glasbak. J (archieffoto Henk Bouwi Oververhitting van frituurpan of fondue veroorzaakt zo'n tien pro cent van alle branden waarvoor de brandweer moet uitrukken. Vol- zo heet als kokend water (190 gra den Celsius). Dat verklaart ook waarom brandwonden door vet veel ernstiger zijn dan door heet wa- Elektrisch fonduen, met thermos taat, een beveiliging tegen overver hitting en KEMA-keur, is veel veili ger dan op met spiritus. Zo'n elek- GEVAARLIJK EG-commissaris gens de stichting Consument en ter. Spattend vet veroorzaakt de trisch toestel staat ook veel steviger Karei van Miert, die ook Veiligheid ontstaan de meeste on- meeste brandwonden. tenbelangen in zijn portefeuille gelukken bij het frituren^door hete heeft, wil dat de EG-lidstaten aler- -■> i ter reageren als ze gevaarlijk speel goed ontdekken. In februari en maart van dit jaar hebben de EG- lidstaten elkaar al zeven keer via het centrale meldsysteem in Brussel- gewaarschuwd. olie of vlam in de pan. Beide kun nen ontstaan door de hoge tempera tuur van de olie of het vet en slechte frituurpannen en -gewoonten. Frituurvet wordt bijna twee keer De gevaren van fonduen liggen op hetzelfde vlak. Spattende, hete olie, vlammende spiritusbranders, die onder meer vertelt navullen van de brander en het heet letten bij de aanschaf worden van de olie kunnen brand of wonden veroorzaken. heeft stevig vastgezette, geïso leerde handgrepen. Bij Consument en Veiligheid is uitvoerige folder verkrijgbaar op te veili ge frituurpan. Bestellen kan gratis de telefoon, 06-0220220. droevige zaak, daarom kan het bureau niet voor niets wer ken in de bemiddeling in thuis werk, waar inkomen en zekerheid goed zijn geregeld. Voor meer informatie wordt de belangstellende aangeraden de brochure van 20 gulden te bestellen. Die kost zo veel geld omdat men "hoopt dat alleen goed gemotiveer de mensen reageren". Er wordt ook zelfstandig werk aangeboden. Die brochure kost 57,50 gulden. Bij het Steunpunt in Amsterdam zijn klachten binnengekomen van mensen die na een maand nog steeds geen informatie hadden ont vangen. Het Steunpunt raadt gedu peerden aan aangifte te doen bij de politie. Toch bonafide Hoewel de conclusie na dit verhaal misschien niet voor de hand ligt zijn er toch bonafide aanbieders van thuiswerk, bij wie de thuiswerker inderdaad een paar centen kan bij verdienen. Niet alle 166.000 thuis werkers (vooral vrouwen) in Neder land worden door malafiden opge licht. Toch kan het geen kwaad goede, schriftelijke afspraken te maken met de thuiswerkgever. Bijvoor beeld over vergoeding van benzine- kosten voor het halen en brengen van spullen, aansprakelijkheid van de werkgever voor materiaal dat ka pot gaat en schade op de werkplek, vergoeding van onkosten als gas, elektra, de hoeveelheid en de regel maat van het werk, hoe er wordt ge handeld als het werk niet voldoet en het opnemen van (onbetaalde) va kantiedagen. Bij de Steunpunten kan men te recht voor meer informatie en klachten. Daar is tevens een infor matieve brochure over de rechten en de plichten van thuiswerkers verkrijgbaar. De dichtstbijzijnde Steunpunten zijn Amsterdam, Ruysdaelstraat 26,1071 XB AMster- dam, 020-6795871 en Den Haag, Prins Hendrikplein 18, 2518 JC Den Haag. 070-3561052. Eén op de vijf mensen krijgt tijdens zijn leven te maken met een allergi sche reactie. Het UCB Insituut voor Allergie heeft een handzaam boekje uitgegeven dat op veel vragen over deze aandoeningen een antwoord geeft. Zo verklaart het boekje in vrij be grijpelijke taal (de moeilijke, medi sche termen worden in een woor denlijst verklaard) wat allergie pre cies is. De verschillende vormen worden in het kort beschreven, zoals hooikoorts, niet aan een sei zoen gebonden soorten, allergieen aan de luchtwegen, voor insekten- beten en -steken, voedselallergieën en huidallergieen. De meeste soorten allergie zijn er felijk. Hooikoorts, eczeem en aller gische astma zijn de meest voorko mende allergische aandoeningen. Hooikoorts wordt veroorzaakt door allergie voor pollen, het mannelijk zaad van bloemen, grassen of bloe sems. Pollenkorrels meten gemid deld 0,05 millimeter in doorsnee. Ze zijn dus met het blote oog niet te Pollenkorrels bevatten een groot aantal eiwitten die een allergische reactie kunnen opwekken. Er be staan zogenaamde 'pollenkalen ders' waarvan men kan aflezen ge durende welke perioden bomen, kruiden en grassen hun allergische reacties opwekkende stuifmeel rondstrooien. In het boekje is er één opgenomen. Nuttige tips bevat het boekje voor mensen met allergische astma, al lergie voor huisstof (sommig bedde- goed draagt een etiketje met de mel ding 'hypo-allergeen' of 'anti-aller- geen' maar heeft die eigenschap he lemaal niet), allergie voor schim mels, dieren. insekten(beten en -ste ken). voedsel en geneesmiddelen. Ook de verschillende vormen van huidallergie (eczeem) komen aan bod. Het boekje gaat voorts in op de diagnose, behandeling en allergie- testen. Het boekje 'Allergie' is aan te vra gen bij het 'UCB Instituut voor Al lergie'. postbus 6835, 4802 HV in Breda. Er moet een postzegel van 75 cent bij de aanvraag worden inge sloten. Via een niet geïsoleerde vloer gaat warmte verloren. Dat verlies kan men beperken door de vloer aan de onderkant te isoleren. Dat scheelt niet alleen in gasverbruik, maar een goed geïsoleerde vloer vergroot ook het comfort in huis. Een 'warme' vloer is prettig voor de voeten. Wie de begane grond de vloer van zijn huis isoleert, bespaart ongeveer vier kubieke meter gas per vierkan te meter vloeroppervlak per jaar. Een vloer is alleen aan de onderkant te isoleren als de die goed bereik baar is, bijvoorbeeld via de kruip ruimte onder het huis. Voor dit doel zijn diverse geschikte materialen te koop: isolatiedekens, -platen en fo liesystemen. Door een goede mate- riaai- en systeemkeus kan naast energiebesparing ook vochtwering worden bereikt. Het energiebedrijf heeft informatie èn subsidie in huis. BOGOTA (AP) De cholera-epide- mie, die in Peru al aan honderden mensen het leven heeft gekost, heeft nu ook Colombia bereikt en bedreigt de steden langs de kust, zo meldden gezondheidsfunctionaris sen gisteren Volgens de functionarissen zijn er nu op zijn minst 500 mensen in Colombia besmet met de ziekte. De inwoners van de 725 kilometer lan ge Colombiaanse kuststreek, waar het besmettingsgevaar het grootst is. vrezen dat de slechte hygiëni sche omstandigheden en een ge brek aan overheidshulp de ver spreiding van de cholera in de hand zullen werken. In de plaats Tumaco, aan de grens met Ecuador, worden de meeste ge vallen van cholera geteld. Het mi nisterie van gezondheid heeft ge zegd dat hier inmiddels zes mensen zijn overleden. Sinds de cholera de kop opdook in Peru in januari zijn daar meer dan 900 mensen aan de gevolgen er van overleden en 130.000 personen besmet geraakt. De regering van Colombia heeft extra medisch personeel naar de grensstreek met Ecuador dat Peru van Colombia scheidt ge stuurd, maar gemeentefunctiona rissen hebben al laten weten dat meer noodmaatregelen noodzake lijk zijn. Volgens de burgemeester van Tumaco, Ernesto Kaiser, heeft slechts de helft van de 70.000 inwo ners van zijn stad de beschikking over gereinigd drinkwater. Zijn stad heeft niet het geld een nieuwe waterpomp aan te schaffen. Nieuwe tips over overval AH-filiaal DOORWERTH (ANP) - Bij het re cherchebijstandsteam (RBT) dat onderzoek doet naar de overval op een AH-filiaal in Oosterbeek in mei vorig jaar, zijn gisteravond min stens veertig tips binnengekomen over deze zaak. Dat gebeurde nadat in 'Opsporing Verzocht' voor de tweede maal aandacht was besteed aan deze overval, waarbij twee per soneelsleden werden gedood en een derde zwaargewond raakte. Volgens de woordvoerder van het RBT is het team verrast over het grote aantal tips. Het is uniek dat na zo'n lange tijd nog zo veel telefoon tjes binnenkomen, zegt hij. De laatste maanden werkten acht re chercheurs aan de zaak. De bewoners van Tumaco. zijn vaak gedwongen water uit de grond te pompen in de buurt van een baai waar ongezuiverd rioleringswater in zee stroomt. De inwoners van de plaatsen rondom Tumaco, waar het zeer warm kan worden, lopen nog groter gevaar. Hier is bijna geen ge zuiverd drinkwater aanwezig en medische voorzieningen ontbreken nagenoeg compleet. Cambodjaanse vluchtelingen wacht hongerdood PROVINCIE ODDAR MEAN- CHEY (AP) Duizenden vluchte lingen in het noord-westen van Cambodja hebben te kampen met ernstige tekorten aan voedsel, wa ter en medicijnen. De tekorten zijn ontstaan doordat de Amerikaanse regering de hulp aan de verzetscoa- litie van prins Norodom Sihanouk in januari heeft gestaakt, uit vrees dat de Rode Khmer, die deel uit maakt van de driepartijencoalitie, de overhand zou krijgen in de strijd met de regering in Phnom Penh. Een woordvoerder van de partij van Sihanouk, Chim Siek Lieng, voorspelde gisteren dat, indien hulp uitblijft, in mei ongeveer 20 procent van de vluchtelingen is ge storven en 70 procent binnen vier maanden. De guerrillastrijders zeggen dat zij niet in staat zijn geweest voedsel en andere hulp aan de burgers te verstrekken sinds de Amerikaanse regering in januari de humanitaire steun aan de twee niet-communisti- sche partijen in de coalitie staakte. Volgens plan zou het Amerikaan se Congres deze week discussieren over de hervatting van de hulp, maar hierover bestaat geen zeker heid. VN-functionarissen in gebieden die door de regering worden gecon troleerd, maken melding van dui zenden nieuwe vluchtelingen en schatten dat Phnom Penh minstens 100.000 ton rijst nodig heeft. De tekorten zijn grotendeels het gevolg van de strijd tussen' de Rode Khmer en de regering, maar wor den ook veroorzaakt door een re cente droogteperiode. Honderden vierkante kilometers in de noord westelijke provincie Oddar Mean- chey zijn geheel verlaten. Elders in de provincie moeten zich zeker 60.000 vluchtelingen ophouden. Buurt wil geen hoeren Verontruste bewoners uit de Arnhemse wijk rond het straat je Prinsenhof demonstreerden gisteren tegen het plan voor een gedoogzone voor prostitutie in hun buurt. Zij blokkeerden het straatje een kwartier lang om lucht te ge ven aan hun last in de buurt, vooral door he ro mep rostitutie. (foto ANP) Met sluiting bedreigd BAT voert winst op AMSTERDAM (ANP) - De met sluiting bedreigde sigarettenfa- briek BAT in Amsterdam heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een winst van ruim twee miljoen gulden geboekt. De winst over 1990 kwam uit eindelijk uit op het recordbe drag van 13,3 miljoen gulden. Als de ontwikkeling van het eer ste kwartaal de rest van dit jaar doorzet, is een aanzienlijk hoge re winst te verwachten. De raad van commissarissen neemt vandaag een besluit over het al dan niet doorzetten van de sluiting van de fabriek in Am sterdam (123 produktiemede- werkers). Vóór deze vergade ring heeft de raad nog een ge sprek met een commissie van goede diensten bestaande uit FNV-voorzitter J. Stekelen burg, CNV-bestuurder A. Wes- terlaken en de Amsterdamse wethouder P. Jonker van econo mische zaken. De commissie zal pleiten voor behoud van de fa briek in Amsterdam. GRONINGEN (GPD) - Een heli kopter hebben ze nog niet, hun snelste vervoermiddel is voorals nog een Fiat Panda. En, niet te vergeten, de trein. Toch openen de stad-Groninger Ritzenkoeriers op 1 mei hun eerste vestiging bui ten Groningen: in Enschede. Lei den volgt later. Bij het gerenommeerde Gro ninger koeriersbedrijf CE Special Courier tillen ze er niet zo zwaar aan. De Ritzenkoeriers? Gutte- gut. "Die zien we niet echt als concurrenten. In dit vak gaat het om meer dan een pakje ophalen en wegbrengen. Vertrouwen, dat is bepalend voor deze branche", verzekert directeur P. de Rijke. Zijn onderneming beschikt over tien voertuigen en maakt 40 tot 100 ritten per dag. "Wat doen zij wanneer het in eens heel druk wordt? Wat'ge beurt er wanneer er dingen fout gaan? Zijn ze dan meteen te berei ken? Vertraging is in deze be drijfstak niet te verkopen. Tijd is geld. En dan kijkt een onderne ming heus niet op een paar tien- tjes". Maar, zegt hij spijtig: "Een prins hebben wij niet op de loon lijst. Wat publiciteit betreft, zou dat wel handig zijn". De Ritzenkoeriers aan de Gro ninger Westersingel halen hun schouders op. Het trio derdejaars economie-studenten is er vier maanden na de start van het be drijfje al lang achter dat het ver trouwen van de opdrachtgevers van groot belang is. Zeven of acht pakjes begeleiden ze per dag, maar daar gaat het niet eens om, meldt Bernhard Lucas Emanuel (22). ook bekend als prins Bern hard junior. "In het begin waren de ondernemers afwachtend, we waren immers studenten. Nu loopt het veel beter. Hoeveel paketten je dagelijks bezorgt, is niet eens zo belangrijk, het gaat er om dat klanten terugkomen en vaste klanten worden. We blijken een serieus, betrouwbaar en goedkoop alternatief voor de be staande expresdiensten". "Als je het één keer verpest, ben je je opdrachtgever kwijt. Nee, dat is nog niet voorgekomen, maar zo gaat dat wel. Omgekeerd is het ook zo dat we studenten die voor ons werken en over wie we niet tevreden zijn, liever niet meer inzetten", vult de koerier van Orarye-Nassau aan. Belangrijkste troef van het drietal, dat alleen al in Groningen een beroep kan doen op 90 van ov-jaarkaarten voorziene studen ten, is een scherpe prijsstelling. Hand- en spandienst verlenende studenten vangen een tientje per uur. De koeriers rekenen voor Amsterdam 200 gulden (afiever- tijd: 2 uur en 45 minuten) en voor Utrecht 175 gulden (binnen 2 uur en 30 minuten ter plaatse). "We zijn tweemaal zo goedkoop als de koeriers van CE", weet de twin tigjarige mede firmant Paul Mol. Dat die prijs zo laag kan, komt niet alleen door de voordelige treinkaarten. Zoveel leert de kari ge kantoorruimte van de Ritzen koeriers. Ze huizen met fax. com puters en reclamefolders in een uitgeleefd studentenpand. "We houden het simpelverduide lijkt Mare Niederer (23). Zoiets vermoedde de verslag gever al. Tijdens het gesprek zakt de bebrilde Bernhard junior na melijk tot twee keer toe door zijn plastic zetel. "Je kunt best heel geavanceerde apparatuur in een schamele omgeving zetten", ver dedigt hy zich nadat de stoel het voor de tweede maal heeft bege ven. Niederer schiet hem te hulp: "Je kunt voor de opbrengst schit- terdende glazen bureaus kopen, maar óók semafoons voor je me dewerkers". JOHANNESBURG (AP) - Mango- suthu Buthelezi, leider van de Zuid- frikaanse anti-apartheidsbeweging Inkatha, heeft gisteren gezegd dat het rivaliserende Afrikaans Natio naal Congres (ANC) Zuid-Afrika in een burgeroorlog kan storten door het aan de regering gestelde ultima tum over beëindiging van het gweld in de townships. Buthelezi beschuldigde het ANC van machtswellust en zei te vermoe den dat radicalen binnen het ANC willen terugkeren naar de gewapen de strijd tegen de apartheid. Vrijdag eiste het ANC van president F.W de Klerk dat zijn regering zorgt voor rust in de zwarte townships. Als hij daarin niet voor 9 mei is geslaagd zal het ANC de onderhandelingen met de regering opschorten. De Klerk heeft het ultimatum woedend verworpen. Aanhangers van het ANC en In katha zijn al maanden lang regelma tig verwikkeld in bloedige onderlin ge geweldplegingen. Gisteren was het opnieuw onrustig. In de towns hip Katlehong bij Johannesburg werd een man gevonden die was doodgeslagen. In de avond stonden er verschillende illegaal gebouwde hutten in brand. De politie besloot tot verscherpte patrouillering in Katlehong. Verkeer Spanje lam door acties pompbedienden MADRID (GPD) - Een staking van het personeel van de benzinesta tions heeft gisteren het Spaanse au toverkeer deels lam gelegd. De sta king duurt tot en met donderdag. Van de ruim 3600 benzinestations in Spanje zijn er slechts 400 open. In de stad Madrid, met ruim 2 miljoen inwoners, slechts vier. De bonden, de socialistische UGT en communistische CCOO, willen met de staking een nieuwe cao afdwingen voor de 25.000 perso nen die op de tanksstations werken. De werkgevers hebben een loons verhoging van zeven procent gebo den, maar de bonden willen negen procent en meer vakantiedagen. Zondag vormden zich al in heel Spanje lange rijen auto's bij de ben zinestations. Velen kwamen aanrij den met jerrycans en zelfs wijnva ten. Reizigers die de komende dagen Sparye per auto willen aandoen, moeten rekening houden met het feit, dat zelfs langs de snelwegen er maar een paar benzinestations open zyn.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9