Kuwayt wil deel leger YS houden oor, EG dank zij de Kurden weer even politieke eenheid Palestijnse gevangenen door Israël vrijgelaten Proces Kroatië na rellen verdaagd WEU gaat hulp van EG aan Kurden coördineren "3' KUWAYT-STAD (AP/Rtr/AFP) - Kuwayt zal de Verenig de Staten vragen troepen in het land gestationeerd te hou den om eventuele Iraakse agressie in de toekomst te voor komen, zo heeft de Kuwaytse minister van kabinetszaken Abdulrahman al-Awadi gisteren bekendgemaakt. Volgens de minister houden zich mogelijk nog honderden Iraakse soldaten schuil in zijn land. Op een persconferentie zei Al-Awa- langdurige Amerikaanse militaire di dat het Irak van Saddam Hussein aanwezigheid. De minister weiger- nog altijd "de belangrijkste bedrei- de echter te zeggen hoeveel Amen- ging" vormt voor de Kuwaytse vei- kaanse manschappen Kuwayt wil ligheid. "Als hij (Saddam) de kans houden en voor hoe lang. krijgt, kan hij Kuwayt nog heel veel aandoen", aldus de minister. Uit Al-A wadi's woorden viel op te maken dat het emiraat hoopt op een Per dag stromen nog 3000 vaten olie in de Golf KUWAYT STAD (AP) - Per dag stromen nog zo'n 3000 vaten olie vanaf de Kuwaytse kust de Perzi sche Golf. Deze aanhoudende ver vuiling staat de schoonmaakwerk- zaamheden aan een van de grootste olievlekken in de wereld danig in de weg, zo heeft een Amerikaanse milieugroepering gisteren ver klaard. Volgens Kerry Plowright van de organisatie Earthtrust is de lekken- de olie afkomstig uit een gezonken Na overwinning van de gealli- Iraakse tanker, gebroken pijplei- eerde troepen op de Iraakse troepen dingen bij olie-installaties en van zlJn 628 mensen gearresteerd op beschadigde overslageilanden voor verdenking van onder andere de kust van Kuwayt. "Veel olie moord. mishandeling, spionage, komt terecht op de stranden ten Volgens de minister wordt de vei ligheid van het emiraat bedreigd door de honderden, en misschien zelfs wel duizenden Iraakse solda ten die in Kuwayt zijn achtergeble ven toen de Iraakse troepen eind fe bruari door de geallieerde strijd macht uit het emiraat werden.ver dreven. Volgens Al-Awadi hebben velen van hen het uniform verwis seld voor burgerkleding 6n houden zij zich mogelijk schuil in verlaten huizen. Vlak na de bevrijding van Kuwayt werden achtergebleven Iraakse soldaten her en der in het emiraat aangetroffen. Honderden Irakezen en Palestij- nen zullen binnen enkele weken in Kuwayt terechtstaan wegens oor logsmisdaden begaan tijdens de Iraakse bezetting van het emiraat. Een aantal van hen loopt kans de doodstraf te krijgen, zo meldden gisteren Kuwaytse functionarissen in Kuwayt-stad. den van Kuwayt Stad. In deze tijd van het jaar zouden daar nu-duizen- den vogels moeten zijn. Er zijn er maar een paar honderd". Plowright maakte samen met Gary Ott, een wetenschappelijk me dewerker van het Amerikaanse Na tionale Oceanografische en Atmos ferische Instituut (NOAA) een vlucht boven de olievlek. De gezon ken olietanker en de gebroken pijp leidingen liggen in de buurt van de havenplaats Shuaiba. verraad en terroristische daden. Volgens Kuwaytse functionaris sen bevinden zich onder de ver dachten hooggeplaatste Iraakse of ficieren en mogelijk ook Palestij- nen. Kuwaytse veiligheidstroepen pakten volgens mensenrechtenor ganisaties na de Iraakse bezetting honderden Palestijnen op op be schuldiging van collaboratie met de Iraakse vijand. Luchtmachtkolonel Kandari ver klaarde dat oorlogsmisdadigers die worden veroordeeld voor moord de doodstraf door ophanging of door een vuurpeleton krijgen. Hij meld de dat 1082 Kuwayti's zijn omgeko men, onder wie 153 kinderen jonger dan dertien jaar en 57 geestelijk ge handicapten. 120 baby's overleden _.T.omdat de couveuses waarin zij la- IJ ltgeWCZCIl gen werden uitgeschakeld. Volgens Het Duitse ministerie van buiten- de kolonel werden 33 foetussen gea- landse zaken heeft gisteren twee borteerd, nadat de moeders waren Cubaanse diplomaten uitgewezen verkracht door Irakezen. omdat zij zondag waarschuwings- schoten losten toen een tiental Kur- dische activisten de Cubaanse am bassade probeerde te bezetten. Vol gens woordvoerder Hanns Schuma cher dienen de twee ambassademe dewerkers Duitsland binnen 48 uur te verlaten. De schietpartij had tot gevolg dat drie activisten gewond raakten. (AP) Ultimatum De Guatemalaanse president Ser- rango is met een vredesvoorstel ge komen om een eind te maken aan de 30 jaar durende burgeroorlog in zijn land. Hij heeft de linkse rebel len tot 20 april de tijd gegeven om akkoord te gaan met een wederzijds staakt-het-vuren. Een staakt-het- vuren met ingang van die datum zal volgens het voorstel worden ge volgd door vredesonderhandelin gen. De rebellen hebben volgens hem nog niet gereageerd op het plan, dat is voorgelegd aan de Com missie van Nationale Verzoening. (AP) Vice-premier De burgemeester en partijleider van Shanghai, Zhu Rongji, wordt vice-premier in de centrale regering in Beijing. Ook Zou Jiahua, de hui dige voorzitter van de staatscom missie voor planning, wordt vice- premier. De nieuwe benoemingen zijn gisteren door het Nationale Volkscongres goedgekeurd. Zowel de hervormingsgezinde Zhu Rongji (62) als Zou Jiahua (64) worden be schouwd als rijzende sterren die zijn voorbestemd voor nog hogere posities in het Chinese centrum van de macht. (DPA/AFP) Brand in kamp Bij een brand in een werkkamp in de Oeral zijn in het weekeinde elf vrouwen om het leven gekomen. Dit heeft het onafhankelijke Russi sche persbureau RIA gisteren be richt. Volgens RIA zijn dertien vrouwen bij hét inferno gewond ge- De Een betoger zwaait met de Kroatische vlag voor het militair gerechtshof in Zagreb, om zijn steun te betuigen aan de gearresteerde Kroatische minister van Defensie. (toto epa> ZAGREB (AP) Stenengooiende demonstranten zijn gisteren in de Kroatische hoofdstad Zagreb door een politiekordon gebroken en heb ben ervoor gezorgd dat een militaire rechter het net geopende proces te gen de Kroatische minister van de fensie Martin Spegelj voor onbe paalde tijd verdaagde. Spegelj wordt met zeven anderen verdacht van het beramen van een opstand tegen Joegoslavië en kan levenslange gevangenisstraf krij gen als hij schuldig wordt bevon den door de militaire rechtbank. Het proces zal waarschijnlijk de be trekkingen tussen het federale le ger, dat voor een sterk centraal ge zag is, en de naar onafhankelijkheid strevende republiek verder ortder druk zetten. Ongeveer 2.000 demonstranten verzamelden zich gistermorgen voor het gebouw van de militaire rechtbank in het centrum van Za greb. De demonstranten riepen leu zen als "Vrijheid" en "Rode bandie ten" en zwaaiden met Kroatische vlaggen. Zij duwden een kordon van de oproerpolitie opzij en beko gelden het gebouw met stenen ter wijl het proces gaande was. Ver schillende ruiten sneuvelden. Ongehoord Het federale Joegoslavische leger gaf later op de dag een verklaring uit waarin het protest werd om schreven als een "ongehoorde aan val", die tot veel schade heeft ge leid. Het leger waarschuwde dat als de Kroatische politie er voortaan niet in slaagt dergelijke aanvallen op militaire objecten te voorkomen, er zal worden opgetreden met "alle mogelijke strijdkrachten en midde len". De top van het federale leger wordt beheerst door pro-c nistische Serviërs, die weinig moe ten hebben van het onafhankelijk heidsstreven van Kroatië en Slove nië. Spegelj staat bij verstek terecht op beschuldiging van een gewapen de rebellie tegen Joegoslavië. De ze ven andere aangeklaagden worden sinds februari vastgehouden in een militaire gevangenis. Kroatië heeft geweigerd Spegelj over te dragen aan militaire gerech telijke autoriteiten die hem ervan beschuldigen duizenden wapens te hebben gekocht ter voorbereiding van een opstand tegen het door communisten geleide leger van de federatie. Spegelj onkent de be schuldiging; de wapenaankopen zouden legaal zijn en nodig om de politie van wapens te voorzien na dat het leger vorig jaar beslag legde op bijna een kwart miljoen wapens van de lokale militie. JERUZALEM (AP/AFP) - Israel zal ruim duizend gevangen zittende Palestijnen vrijlaten, zo heeft het ministerie van defensie gisteren aangekondigd, enkele uren voordat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker voor een be zoek in Israel werd verwacht. Het ministerie zegde tevens belasting maatregelen toe die het nieuwe be drijven gemakkelijker moeten ma ken zich in de bezette Gazastrook te vestigen. In een verklaring liet het ministe rie weten dat de maatregelen niets van doen hebben met het bezoek van Baker, maar al enkele weken eerder in overweging waren geno men. Door de Israëlische media werd echter een duidelijk verband gelegd met Bakers bezoek en wer den de maatregelen afgeschilderd als gebaren van goede wil naar de Amerikaanse minister. De Israëlische premier Shamir verklaarde tegenover een Neder landse delegatie die een bezoek brengt aan Israel dat de omstandig heden volgens hem gunstig zijn om vooruitgang te boeken op weg naar vrede. Er zijn "positieve tekenen uit de Arabische landen" die erop wij zen dat zij hun relaties met Israël willen verbeteren, aldus Shamir. Premier Albanië wil samenwerken met de oppositie TIRANA (GPD) - De Albanese premier Fatos Nano wil dat de op positie deelneemt in een coalitiere gering. Nano heeft dit gisteren in zijn eerste interview met de buiten landse pers in Tirana gezegd. "Al leen een regering van deskundigen kan een eind maken aan de onrust en de immense problemen van ons land", zei Nano. Hij erkende dat in de gelederen van de Democratische Partij (DPA) gekwalificeerde krach ten voor ministersposten zitten. "De beste expert krijgt de porte feuille", aldus de premier. De premier deed zijn aanbod kort nadat zeker was dat de communis ten in de tweede verkiezingsronde een tweederde meerderheid in het parlement hadden behaald. Nano zelf werd in zijn district gekozen. In de overige zeventien districten van Tirana ging de winst naar de DPA. Deze partij heeft nog niet op het aanbod van Nairn gereageerd. De partij zal het voorstel warschijnlijk afwijzen. Vorige week herhaalde de woord voerder van de DPA, Gene Polio, dat de oppositie bereid is met elke redelijke partner een gesprek over samenwerking aan te gaan. "De communisten zijn dat zeker niet", aldus Polio. Partijvoorzitter Sali Berisha beschuldigde de commu nisten eerder van aanhoudende 'stalinistische methoden' en van 'wrede terreur'. Nano gaf toe dat de Albanezen momenteel een grote onverschillig heid aan de dag leggen met het ge volg dat bijna niet meer wordt ge produceerd. LUXEMBURG (GPD) - Tegen de zin van de Nederlandse minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) is de Westeuropese Unie (WEU) door de regeringsleiders van de Europese Gemeenschap ingeschakeld om de noodhulp van de EG aan de Kurdische vluchtelingen te coördineren. Dat zal gebeuren door het ter beschik king stellen van militaire vracht vliegtuigen en het beschermen van de hulptransporten. De WEU is het defensiegenootschap van negen van de twaalf EG-landën. Denemarken, Griekenland en Ierland maken geen deel uit de WEU. Van den Broek heeft zich steeds verzet tegen pogingen om de WEU tot de defensie-arm van de EG te maken. Hij vreest daar door een uitholling van de functie van de NAVO en aantasting van de band tussen de Europese NAVO-landen en de Verenigde Staten. Vooral de Fransen en Duitsers willen de WEU echter tot een EG-instrument maken, waarbij de regeringsleiders de Westeuropese Unie instructies zouden moeten geven. Van den Broek kreeg in de ver gadering alleen bijval van zijn Portugese collega. Hoe moeilijk de verhouding tussen de WEU en de EG, ligt blijkt uit het feit dat Ierland (wel EG- maar geen WEU- lid) hoewel uitgenodigd niet als waarnemer de WEU-zitting wilde bijwonen. Griekenland en Dene marken deden dat wèl. Ook de Turkse ambassadeur was aanwe zig. Turkije is wel NAVO-lid maar geen WEU- of EG-lid, hoewel Ankara van beide organisaties graag lid wil worden. De Turken waren echter vooral aanwezig omdat de noodhulp voor de Kur den vooral via hun grondgebied zal gaan. De WEU-landen vergaderden gisteren onverwacht in Luxem burg, waar zij bijeen waren voor een topconferentie van de EG. ADVERTENTIE Super Adelaar tent. Dubbeldaks- teni met stalen frame. Binncn- en buitentent van 100% katoen. In groen/geel. 2-persoons. Hoogte 110 - 135 cm. Van \9<K- voor 169,- 3-persoons. Hoogte 130 - 150 cm. Van voor 209,- 4-persoons. Hoogte 145 - 195 cm. Van 34**,- voor 299,- Shamir zei ook dat wat hem betreft de Jordaanse koning Hussem kan deelnemen aan vredesbesprekin gen. Israël en Jordanië hebben een lange gemeenschappelijke grens en in Jordanië wonen zeer veel Pale stijnen. Om die reden is het "be langrijk" dat de Jordaanse koning aan vredesbesprekingen deel neemt. verklaarde Shamir. Minister van buitenlandse zaken Levy zei tegen de Nederlandse dele gatie dat Israel bereid is aan een re gionale Midden-Oostenconferentie deel te nemen, mits die direct wordt gevolgd door bilaterale besprekin gen. Dat maakte een woordvoerder van Levy bekend. Volgens de meest recente cijfers van het Israëlische leger zijn in to taal 10.528 Palestijnen gevangen ge zet wegens betrokkenheid bij de ruim drie jaar durende opstand te gen de Israëlische bezetting van de Westoever en de Gazastrook. Van hen zijn er 4221 veroordeeld en zijn er 988 in staat van beschuldiging ge steld, maar nog in afwachting van een proces. In totaal 3992 Palestij nen zitten vast voor verhoor, terwijl nog eens 1327 in zogeheten admini stratieve detentie zitten - zonder for mele aanklacht en zonder uitzicht op een proces. Tevens hebben de Israëlische au toriteiten de vier belangrijkste uni versiteiten in de bezette gebieden, die in Bir Zeit. An Najah, Hebron en Gaza, gesloten. Volgens de Israëli sche media is het de bedoeling de universiteiten weer open te stellen. De rechtbank van Jeruzalem heeft gisteren een Palestijn tot vier maal levenslang veroordeeld we gens de moord op vier joodse vrou wen vorige maand in Jeruzalem. De 26-jarige man uit de Gaza strook stak in een wijk in west-Jeru- zalem zijn vier slachtoffers dood met een mes. De rechter vond le venslang niet voldoende voor deze daad en nam daarbij in aanmerking dat de vrouwen werden vermoord alleen omdat zij jodinnen waren. Regering Panama uiteengevallen PANAMA-STAD (AP) - De Pana mese president Guillermo Endara heeft gisteren alle christen-demo craten uit zijn kabinet gezet en ge zegd dat hij zonder de grootste par tij van het land verder regeert. Met de stap van Endara komt een einde aan de coalitie van vier cen trum-rechtse partijen die Endara in de verkiezingen van mei 1989 steun de tegen aanhangers van dictator Manuel Antonio Noriega. Aan het besluit zijn maanden van politieke twisten voorafgegaan die verlam mend werkten op de pogingen het land weer te verenigen en de econo mie weer op gang te brengen. Endara zei zes van de twaalf mi nisters te zullen vervangen, onder wie vijf christen-democraten. De als minister van bestuur en justitie af-, gezette christen-democratische lei der Ricardo Arias Calderon blijft echter aan als vice-president, omdat hij in die functie is gekozen. zaterdag 20 april oj zolang dc voorraad strekt Groot-Brittannië meeste armen EG LONDEN (DPA) - In Groot- Brittannie wonen meer mensen in armoede dan in enig ander land van de Europese Gemeen schap. Dit blijkt uit cijfers van het tweede Europese Armoede programma. Eén op de vijf ar men in de Europese Gemeen schap is Brit. Wordt naar gezin nen gekeken, dan komt het Ver enigd Koninkrijk nog slechter uit de bus want een op de vier als 'arm' omschreven huishou dens woont in Groot-Brittannie. Terwfjl in de meeste EG-lan- den de omstandigheden vrijwel gelijk zijn gebleven, is de situa tie in Groot-Brittannie aanzien lijk- verslechterd, aldus het rap port. Volgens een nieuwe studie van de commerciële Britse tele visiezender London Weekend Station leven meer dan 11 van de 58 miljoen mensen in Groot- Brittannie onder de armoede grens. Dat aantal is de afgelopen zeven jaar verdubbeld. raakt. De brand begon telier en hield zeker ze: politie heeft een onderzoek inge steld, aldus het persbureau. (Rtr) Bomaanslagen In de Filipijnse hoofdstad Manila zijn vanochtend vier bomaanslagen gepleegd op onder meer drie ban ken. Er zijn geen dodelijke slachtof fers. Volgens politiefunctionarissen houden de aanslagen verband met het ontslag van de waarnemend chef-staf van het leger, majoor-ge neraal Alexander Aguirre. Deze stapte gisteren op uit protest tegen de benoeming van een jongere col lega, majoor-generaal Lisandro Abadia (53), tot chefstaf van het le ger. (GPD) LUXEMBURG - Een goed idee hoeft niet van jezelf te zijn. De rege ringsleiders van de Europese Ge meenschap hebben dat beginsel gisteren met verve in de praktijk ge bracht. Zij 'jatten' het idee van de Turkse president özal voor een VN- enclave in Irak voor de Kurdische vluchtelingen en maakten er ver volgens op het internationale poli tieke toneel mooie sier mee. Vooral de Britse premier Major deed voorkomen alsof hij de geeste lijke vader van dit humanitaire voorstel was. De Britse media de den vol inzet mee aan het verheffen van Major tot de man die zo toch maar de EG weer enig internatio naal aanzien had gegeven. En in zijn kielzog waren ook 'de andere rege ringsleiders zeer tevreden. De informele extra EG-top in Luxemburg was bijeengeroepen op Frans initiatief, om de lessen te kun nen bespreken die de EG zou moe ten trekken uit de falende Europese samenwerking tijdens de Golfoor log. De EG-landen toonden toen dat zij nog ver zijn verwijderd van een Europese politieke unie, met een gemeenschappelijk buitenlands en veiligheidsbeleid. Maar 'dank zij' de Kurden hoef den de regeringschefs daaraan gis teren weinig woorden vuil te ma ken. In plaats van te moeten terug blikken op alles wat in het recente verleden fout was gegaan, konden zij zich bezighouden met het heden en zowaar iets goeds doen. Van de kritiek op het EG-optreden tijdens de Golfcrisis viel in Luxemburg dan ook weinig meer te horen. De twaalf manifesteerden zich als eenheid: de EG steekt de arme Kur den de helpende hand toe, zij krij gen 350 miljoen gulden ("Ik heb nog nooit in zo korte tijd zoveel geld van de lidstaten los gekregen", zei de voorzitter van de Europese Com missie, Jacques Delors, cynisch) en de EG wil dat de VN de Kurden ac tief beschermt tegen de Iraakse agressie. Het Kurdische probleem kwam dus als een geschenk uit de hemel voor de zeer verdeelde Gemeen schap. Maar of dit 'succes' beklijft, is nog de vraag. Daarvoor is in de VN-Veiligheidsraad toch de mede werking van met name de Sovjetu nie nodig. En die zou wel eens hee1 weinig kunnen voelen voor een in grijpen van de VN in wat als een 'in terne' Iraakse kwestie wordt gezien. De Sovjets zijn als d^ dood dat een VN-optreden in Irak ten behoe ve van de Kurden een precedent schept. Stel je voor dat het straks in de Sovjetunie tot een uitbarsting komt, bijvoorbeeld in de Baltische staten. Dan zouden de VN - met het Kurdische voorbeeld voor ogen - ook wel eens tot ingrijpen kunnen besluiten. Moskou wil daarom dat de VN uit Irak wegblijft. Het is ook op nadrukkelijk ver zoek van de Sovjetunie dat in reso lutie 688 van de VN-Veiligheidsraad een passage is opgenomen, waarin de soevereiniteit, de politieke onaf hankelijkheid en de territoriale on schendbaarheid van de landen in het Golfgebied worden benadrukt. Dat is niet gedaan om Irak te plezie ren, maar als verzekeringspolis voor de eigen toekomst. De komende dagen zal in de Vei ligheidsraad duidelijk worden hoe veel kans het Turks-Bnts-Europese idee maakt. Of beter: of de Kurden behalve op noodhulp ook op be scherming van de wereldgemeen schap kunnen rekenen. En tegelijk, of het m korte tijd opgepoetste bla zoen van de Europese Gemeen schap is bestand tegen de realiteit van de wereldpolitiek. van de Kurden kunnen natuurlijk niet blijvend de slechte indruk weg- die de twaalf tijdens de Golf- hebben gewekt. Daarvoor is een veel fundamentelere discussie nodig over het tot stand brengen van een gemeenschappelijk Euro pees buitenlands en veiligheidsbe leid, zo zei ook premier Lubbers. Die discussie hoort thuis in de speciale regeringsconferentie die gedurende dit jaar wordt gehouden over de omvorming van de EG tot een Europese Politieke (en Mone taire) Unie. Vooral minister van bui tenlandse zaken Van den Broek heeft gisteren echter moeten erva ren dat daarin met de Nederlandse standpunten minder rekening wordt gehouden dan hem lief is. Hij leed een pijnlijke nederlaag in zijn strijd tegen de vooral Franse plannen om de Europese regerings leiders een centrale rol te geven bij het uitstippelen van dat buiten lands en veiligheidsbeleid. Parijs en Bonn willen dat de WEU. de defen sieorganisatie waarvan negen EG- landen lid zijn. de militaire arm van de EG wordt, die w* rkt op instruc tie van de regeringsleiders. Van den Broek vreest voor een uitholling van de NAVO. die hij als de eerst aangewezen organisatie ziet die voor de Europese veiligheid moet zorgen, samen met de Ameri kanen. De Franse regering zorgde er echter voor dat de regeringslei ders gisteren direct de WEU op droegen de hulp aan de Kurden uit t-- voeren Er v.-r-i «■••r, WEU-vergadenng voor belegd. Een inhoudelijk logische, maar voor Van den Broek vervelende stap. Van den Broek zat er gister avond dan ook beteuterd bij. Zijn bezwaren zijn - ook door zijn eigen premier - in de wind geslagen. Dat is een pijnlijke constatering voor een minister die in de tweede helft van dit jaar als EG-voorzitter leiding moet geven aan die discussie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7