Duitsland stelt eisen aan monetaire unie Acties bij Hoogovens en decorbouw NOB VNU zoekt koers, Elsevier boert goed Credit Lyonnais verstrikt in Hollywood-thriller BUJtmi? n-umiH IHfOHMIÏIf mm mm OmHKlH Hiiismmm miissimml IMi mmiH DINSDAG 9 APRIL 1991 ECONOMIE PAGINA 5 'EG-landen economisch dichter bij elkaar' MONTEVIDEO (ANP) - Het Brits- Nederlandse olieconcern Shell gaat samen met de Finse onderneming Kymmene Corporation in Uruguay bosbouw bedrijven. Het plan voor ziet in de experimentele aanplant van enkele soorten eucalyptus op gekochte gronden in het westen van Uruguay. De Uruguyaanse regering heeft vorig jaar een wet op de bos bouw aangenomen waarbij belas tingvoordeel en subsidies worden verleend aar bosbouw. Shell verbouwt computerpapier in Uruguay vuldig rekening wordt gehouden met het de milieu. Zo worden geen natuurlijke inheemse bossen ten behoeve van nieuwe aanplant ge kapt. Ook inheemse diersoorten zouden volgens de twee investeer ders zorgvuldig beschermd wor den. Ww-bijdrage voor werktijdverkorting Volvo Car onzeker DEN HAAG (ANP) - Het i voordelig geld uit om de bos bouw te stimuleren. Deze kredieten zijn beperkt tot maximaal driehon derd hectare aanplant per jaar per LUXEMBURG (GPD) Duitsland wil dat de EG-landen zich extra inspannen om hun '"asteerder Andereijds^zijn economieën met spoed dichter bij elkaar te brengen. Anders kan er geen sprake van zijn dat de tweede fase van de Economische en Monetaire Unie (EMU) op 1 januari 1994 kan brengen! ingaan. Dat heeft de Duitse staatssecretaris van financiën Koehler gisteren in Luxemburg In Uruguay zijn zo'n twee miljoen te verstaan gegeven. andere streken, veel sneller dan Europa. Een eucalyptus is in ongeveer 10 esteerders in de jaar klaar voor de kap. Wilgachtigen in achttien jaar en naaldbomen in 14 De 'staatsbank' BROU leent te- tot 25 jaar, afhankelijk van het ge bruik van het hout. Het rendement Ujkt goed, te meer daar plantrijp maken van de grond goedkoop is omdat er nauwelijks begroeiing be hoeft te worden weggehaald. De twee ondernemingen zullen kerofVolvoVarBVdewwbydrage zich toeleggen op eucalyptus, i het ministerie Uruguay uitheemse boomsoort. Het ken ontvangt voor de werktijdver- hout van de eucalyptus wordt veel kortmg van 6000 mensen geduren- gebruikt voor pulp of cellulose voor de tien dagen m 1990 Volvo Car het maken van papier. Omdat het diende de aanvraag te laat in en een korte vezel heeft is hij niet ge- heeft geen recht op de toelage, stel- schikt voor papier voor rotatiedruk de het ministerie. Het werd daar gis- waarvan de oprichting van een Eu ropese centrale bank en de invoe ring van een Europese munt de hoofdkenmerken zijn. De Duitsers stelden zich hard op. Zij willen ga ranties dat het economisch beleid van de twaalf op één lijn zit, alvo rens verder te gaan met de EMU. Koehler drong er op aan criteria te ontwikkelen waaraan de twaalf economieën moeten voldoen, voor dat begonnen kan worden met de tweede fase van de EMU. Maar de Duitsers staan daarin vooralsnog al- LEIDEN (ANP) - Boekhandel en leen. De Nederlandse minister Kok Drukkerij voorheen E.J. BriU heeft vindt de economische 'convergen- nettowinst bijna ver- tie' ook belangrijk, maar wil daar de 117.000 tot 323.000 gul- vooruitgang met de monetaire unie n dividend worden be- niet geheel van afhankelijk maken. Kok veronderstelt dat Duitsland heeft het vooral met deze eis is gekomen om jaan de eigen bevolking duidelijk te 'vorig jaar maken dat men niet lichtzinnig in gestegen met 12,5 procent en het be- de EMU stapt. Enkele weken gele- drijfsresultaat met 21 procent. Aan- den nog waarschuwde de.president Daar vergaderden de ministers van financiën van de EG-landen over de omvorming van de EG in een EMU, E.J. Brill boekt meer winst en kort naam in vorig jaar de nettowinst bijna dubbeld ve den. Er zal taald van 8 procent in contanten te gen 4 procent over 1 bedrijf maandag bekendgemaakt. De omzet van Brill hectare geschikt voor bosbouw tegelijkertijd nauwelijks van nut die de zwakste economieen hebben voor andere doeleinden. Deze gron- en de grootste moeite zullen hebben den zijn te schraal voor rendabele om zich aan de eisen van de rijkere, landbouw of veeteelt, maar bomen Noordeuropese landen aan te pas- groeien er door gunstige klimatolo- sen. gische omstandigheden sneller dan Shell en haar Finse partner zullen hun experiment toetsen aan de groeisnelheid van de bomen, de in- vestenngsvoorwaarden en de be schikbaarheid van voor bosbouw geschikte gronden. Ook omvang en ligging en eventuele toekomstige aanplant zal daarvan afhangen. De multinational verzekert dat zowel tijdens het experiment als een eventuele volgende fase, zorg- (vooral kranten). Wel der geschikt de markt van computerpapier. Zonder verdere verwerking het hout, hetzij tot banken hetzij hij bijzon- teren in gesteund door de Raad de steeds groeien- state, die uitspraak deed in de 'v snelde' procedure die Volvo had aangespannen. Volgens een woordvoerder zoals bij de eucalyptus tot pulp, Volvo Car is de zaak echter nog niet heeft Uruguay, zo menen bosbouw- definitief verloren. Er loopt nog een deskundigen, weinig bouw. Uitvoer van om levert Uruguay te weinig op. zolich- ten zij toe. Of Shell het door hun ge- heeft"Volvo Car*BV produceerde hout in Uruguay ver werkt, dan wel het bewerkt zal uit voeren, wilden woordvoerders van Shell niet zeggen. gezien Brill de laatste jaren geen de Duitse Bundesbank, Pöhl, drukkerij- of boekhandelsactivitei- tegen overhaaste stappen. Hij ten meer ontplooit maar zich con- toen op de grot- J- centreert op het internationale we- Duitse moneta tenschappelijk uitgeven, wordt de weeggebracht. Verder wil het bedrijf via een sta- zijn Deense en Britse collega's, nog tutenwijziging de aandelen splitsen het dichtst bij de ideeën van Duits- IJMUIDEN (ANP) - Om de cao-ei sen kracht bij te zetten zijn werkne mers van het staalconcern Hoog ovens vanochtend in alle vroegte spontaan in actie gekomen, aldus een woordvoerder van de Industrie bond FNV. Ongeveer 70 man die bij de Hoog ovens nummer 6 en 7 werken leg den het werk ongeveer een uur lang neer. Driehonderd 'mobiele' vaklie den die op diverse bedrijfsonder delen kunnen worden ingezet legden rond 7.00 uur vanochtend het bijltje er bij neer. Later op de ochtend meldde de industriebond ook werkonderbre kingen bij de centrale werkplaats (200 man) en bij de cokesfabriek (25) man. Ook bij de koudbandwalserij was er sprake van een werkonder breking waaraan volgens de vak bondswoordvoerder enkele hon derden mensen meededen, werkonderbrekingen duren in het algemeen niet langer dan een tot twee uur. De acties zijn op touw gezet om Hoogovens er toe te bewegen tij dens de cao-onderhandelingen ro yaler over de brug te komen. De cao-onderhandelingen bij het staal concern (16.000 werknemers) zijn vanmiddag hervat nadat ze eind maart waren vastgelopen op de lo nen en op arbeidstijdverkorting. Hoogovens bood tijdens de laatste ronde een loonsverhoging van 2,75 procent en een eenmalige uitkering van 0,5 procent, altijd nog minder dan de inzet van de Indus triebond FNV die aanvankelijk een looneis stelde van 4 procent daar later deed. De Industriebond CNV eist 3,5 procent. Ook op het gebied van arbeids- In het kader van een reorganisatie wil NOB samenwerking zoeken met andere bedrijven. Het perso neel vreest dat op termijn de hele decorafdeling, waar zo'n tweehon derd mensen werken, wordt afge stoten. Ook de decor-medewerkers op locaties elders, onder meer in de studio's van Joop van den Ende in Aalsmeer, hebben zich bij hun sta kende collega's in Hilversum ge voegd. De acties worden gesteund door de Kunstenbond FNV en de dien stenbonden van FNV en CNV. De decorbouwers onderbraken gister middag voor de eerste keer hun werkzaamheden. De Vervoersbond FNV gaat toch akkoord met het op 21 maart bereik te principe-akkoord voor een nieu we cao bij de Nederlandse Spoor wegen (26.000 werknemers). De sec- De torraad van de bond acht het niet haalbaar om NS'ers alleen actie te laten voeren voor verdere arbeids tijdverkorting, aldus maandag be stuurder W. Korteweg. k°s* procedure bij de Raad van State. 'er*t hemt Voor de arbeidstijdverkorting in de eerste twee maanden van dit jaar /erigens wel een tegemoetkoming van het minis terie ontvangen, aangezien de aan vraag daarvoor wel tijdig was ge daan. Een bedrag wil Volvo niet noemen. Schattingen komen uit op zo'n 6 miljoen gulden. Brazilië hervat export koffie SAO PAOLO (UPI) - Brazilië is maéindag weer begonnen met de uitvoer van koffie. Op 22 maart zette 's werelds grootste koffie-exporteur de uitvoer stop omdat het land over woog aan te sturen op een interna tionale overeenkomst voor beper king van de koffie-export. Het be sluit wekte verbazing in de koffie- wereld omdat Brazilië een systeem voor exportbeperking in 1989 torpe deerde. Iraaks belang in Hachette bevroren PARIJS (Rtr/DPA) - Hachette be vriest het belang van 8,43 procent dat Iraakse beleggers in het Franse mediaconcern hebben. De maatre gel heeft betrekking op de aandelen die eigendom zijn van de Zwitserse houdstermaatschappij Montana Management. Montana Manage ment is gevestigd in Genève en staat geregistreerd in Panama. Vori ge maand voerden Amerikaanse on derzoekers van het particuliere bu reau Kroll Associates aan dat Mon tana Iraaks eigendom is en wordt gecontroleerd door medewerkers van de Iraakse president Saddam Hussein. Het belang van Montana in Hachette heeft een waarde van omgerekend ongeveer 120 miljoen. EISENACH - Het zal laatste zijn, deze motorkap die de Wartburg-werknemer sjouwt naar wat in de voormalige DDR voor lo pende band doorgaat. De verouder de produktiemethoden en de inge zakte verkopen hebben tot gevolg dat het met de auto's met hun twee- taktmotoren hezelfde vergaat als de Trabantjes is vergaan. De fabriek sluit morgen. HAARLEM (ANP) Het Haarlem- gevoerd. Weliswaar mislukten de (foto epa) eerst s>nds jaren is de nettowinst ge- kaar niet konden vinden" daald. Over het huidige boekjaar De winst van het uitgeverscon- durven de leden van de raad van be- cern liep terug van 158 miljoen gul- stuur onder leiding van bestuurs- den in 1989 naar 146 miljoen vorig DIRECTEUR WEG - Devoorzitter voorzitter J. Brentjens al helemaal jay, mede omdat VNU 54 miljoen de directie van Albert Heijn BV, J.B.J.M. Hunfeld (41), heeft gisteren zijn functie ter beschikking gesteld. Ahold wilde gistermiddag niet naar 146 miljoen gulden. aan de top te blijven ziet VNU zich Dat VNU naar andere wegen is genoodzaakt de drukkerijen van de diepdrukkerij in derlandse zendvergunning Haarlem, Deventer of Etten-Leur vragen, sluiten. Over de deelname in de Vlaamse Pe_ n^°wmst commerciële zender VTM (11 pro cent) en RTL4 (19 procent) is VNU zeer te spreken. Het conce belangen graag vergroten voor wat betreft VTM aan ruim 3t procent. Ook bij RTL4 is, zei Brenfjens, sprake van 'een behoor lijke ruimte voor uitbreiding'. het uitgevers- Elsevier is vorig jaar met 0 ¥4,w bijna 60 procent gestegen van 317 wüdie milJ°en gulden tot 507 miljoen. 1 denkt Deze stU8in8 ls met| zaakt door de verkoop van de aan delen Wolters Kluwer. De netto-om zet nam toe van 1,95 miljard gulden tot 2,05 miljard. Elsevier heeft haar belang rJTr n«9„1Zn van hpt P gaan zoeken, bewezen de gesprek- hand te doen. Binnen een jaar hoopt Brentjens maakte ook bekend dat revier nee.i naar oeiang van o.* der ingaan op de reden van het te- g VNU het afstoten rond te hebben. VNU samen met de nartners in Erocent ln. de Britse concern rugtreden van Hunfeld. ken die VNU en collega Elsevier en- VNU het afstoten rond te hebben, kele maanden geleden nog hebben Vooruitlopend op dat afstoten wil ADVERTENTIE ROTTERDAM/WASHINGTON Als er in de Amerikaanse film- business iets gebeurt, van de ge- - boorte van filmsterren tot de finan- ciering van films, staat het in de Los Angeles Times. Hollywood is im mers als het ware een buitenwijk van Los Angeles. De Los Angeles tijdverkorting zijn partijen het nog Times, die in heel de Verenigde Sta- ten wordt gelezen, meldt niet eens. De industriebonden heb ben Hoogovens de wacht aange zegd en gedreigd dat er vanaf vrij dag wordt gestaakt als er dan nog geen behoorlijk onderhandelings resultaat op tafel ligt. De decorbouwers van het om- roepproduktiebedrijf NOB hebben vanochtend voor onbepaalde tijd retti7 die~by tal van schandalen i. i 1 1 r* herhaalde keren heilspellend nieuws voor de Crédit Lyonnais Bank Nederland. Volgens deze krant is Crédit Lyonnais (voorheen Slavenburg's Bank) zo verstrikt geraakt in het film-imperium MGM/Pathé van de Italiaanse zakenman Giancarlo Par- miljoen dollar te sluiten. Deze zou 1986 commissaris was by Cannon, zo goed als rond zijn, maar de Los Een bankier die in dienst is van een Angeles Times meldt dat dit hele- bedrijf dat hu financiert, dat is in de maal niet zo is. Crédit Lyonnais zou VS niet toegestaan. Pearson verkocht voor 608 mihoen gulden in contanten en legt er 26 miljoen gulden op toe. De op brengst van de transactie wordt ge bruikt bij de financiering van de eind vorige week aangekondigde aqcuisitie van Pergamon voor een bedrag van ongeveer 1,5 miljard gulden. Dit heeft Elsevier maandag meegedeeld kort na de bekendma king van de jaarcijfers over 1990. het werk neergelegd. Dat heeft de betrokken Dienstenbond FNV bekendge- veroordeeld. maakt. Crédit Lyonnais Bank Nederland de (CLBN), dochter van de Franse staatsbank Crédit Lyonnais, is een belangrijke financier van films. In 1986 was de filmfinanciering goed voor een derde van de jaarwinst van de bank. Nu is dat aandeel welis waar kleiner, maar nog altijd aan zienlijk. Bijna tien procent van het bedrag dat de bank uitleent, gaat i het laatste geval Op zeker moment lijk keus staan: Pathé opnieuw fi- Lyonnais zelfs de hele kredietverle- nancieren, omdat anders leningen ning uit het verleden verloren gaan, of de over kraan dichthouden vanwege hef massaal uit de filmfirma stapten De Crédit 758 miljoen gulden, tien procent grote risico. Dokter Crédit Lyonnais zelf zwijgt als het randje van faillissement balanceer- graf over haar betrekkingen met de. Parretti, onder het mom van 'een De resten van het Cannon-con- dokter zwijgt ook over zijn patiën- cern werden minder dan in 1989. De omzet r het noodlijdende Cannon met v\jf procent toe tot 5,16 miljard. Amerikaanse banken, die Het concern is onder meer eigenaar het financiële dagblad Financi- inmiddels al Times t opgelopen tot 60 miljoen dollar in Verder bezit Pearson de Franse 1987 waardoor het concern op het krant Les Echos en de helft van de bank Lazard Brothers, alsmede e belang in het verlieslijdende tv-sta- tion British Sky Broadcasting Ook overgenomen het wassen-becldenmu M inn Midi- De werknemers eisen NOB-directie garanties v voortbestaan van de decorafdeling. Economie kort Dageli|ks van 1017 uur. Di. 9 t/m vr. 12 april óók 19 22 uur. Toegangsprijs 15.-, 's avonds f 10,-. Gratis Pendelbus: volg borden Q RAI. Trein Toegangbiliettenbi|NS-stations. Amctprrtam Info RAI Nieuwslijn 020-5 49 39 90. MmSierUdm «"X Geen extra geld De EG-ministers van landbouw moeten samen met hun collega's van financiën maar uitmaken of er dit jaar meer geld op tafel komt voor de Europese landbouw. Dat idee veelal Amerikaanse, filmpro- MGM/Pathé voor een omvangrijke ducenten. Crédit Lyonnais in Rot- lening waarmee Pathé de overname terdam is onbetwist de grootste fi- van MGM/United Artists wilde be- nancier van Hollywood buiten de talen. Parretti's MGM/Pathé is een oude Openbaar bod klant van Crédit Lyonnais. En deze Vorig jaar nam Pathé MGM/UA i de bank nu ernstig in de proble- over door een openbaar bod heeft de Luxemburgse minister van men kunnen brengen. Dit financien, Junker gisteren in Luxemburg, in de vergadering van de EG-ministers van financiën, voorgesteld. in de VS proberen op dit moment door rechten op oude films van MG- van de rechter gedaan te krijgen dat M/UA te verkopen. De resterende öCneepSDOUW het filmconcern failliet wordt ver- 175 miljoen dollar kon Parretti al- De Nederlandse werven krijgen van klaard. Eén voor één hebben ze veel leen krijgen als dat bedrag 1991 tot en met 1993 170 miljoen gul- geld van MGM/Pathé tegoed volgens Century zijn de aandelen ondergebracht bij Crédit Lyonnais in Nederland. Als dat zo is, heeft Crédit Lyon nais Bank Nederland Parretti wel degelijk geholpen bij zyn overname van MGM/UA. Gisteren, op de pers conferentie over het jaarverslag van de bank. ontkende de directie in alle toonaarden iets van doen te hebben met de laatste grote transactie miljard gulden. Een groot deel van gens de Los Angeles Times aan de dat geld werd geleend door Crédit hand: Lyonnais in Nederland en een an- Zes schuldeisers van MGM/Pathé der deel wist Parretti te verkrijgen de omstreden Italiaanse zakenman. Parretti heeft de details van de fi nanciering nooit onthuld. Maar vol gens de Los Angeles Times was Cré- dit Lyonnais er voor 'enige honder- kerd werd. En dat gebeurde bij Cen- den miljoenen dollars' bij betrok- den steun voor zeescheepsnieuw- faillissement is volgens hen de eni- tury, met een belang in de filmfirma ken. MGM/UA zat bouw. De afgelopen tijd kregen de ge manier om dat geld terpg te krij- als onderpand. ten'. De bank zou waarschijnlijk door Pathé Communications, ernstig in problemen raken als MG- internationaal opererend bioscoop- Alton Towers zyn eigendom M/Pathé de deuren van haar film- en filmbedrijf van het bij tal van Pearson. studio's moest sluiten. schandalen betrokken Italiaanse za- Dat moment komt misschien kenduo Parretti en Fiorini. De dichterbij, nu in de VS ook nog eens hoofdzetel werd om belastingrede- een aantal obligatiehouders van nen gevestigd in Amsterdam. Ne- MGM een juridisch gevecht is be- gen van de tien bioscopen in de gonnen tegen Pathé, omdat ze vin- Randstad (waaronder Tuschinski) den dat het concern de rechten op behoren Pathé toe. oude films van MGM niet te gelde De beursemissie van het spraak- had mogen maken. Als ze hun gelijk makende filmbedrijf werd verzorgd krijgen via de rechter, zou Pathé de door... Crédit Lyonnais. CLBN had rechten terug moeten kopen, wat veel belang by het naar de beurs een geweldige strop zou betekenen, brengen van Pathé Communica- jll I Hnr» tions, omdat het bedrijf voor hon- iilUSier GUO derden miljoenen guldens in het Geheel tegen de zin van CLBN krijt stond bij de bank. werd de bank in het verleden vaak Het was geen echte introductie, geassocieerd met het Cannon-con- want Pathé kroop in de huid van cern. Crédit Lyonnais in Nederland beursfonds Bobel, de financiële was de belangrijkste bankier van projectontwikkelaar die in handen Cannon, dat begin jaren tachtig de is van het Zwitserse beleggings- actiefste filmproducent was van fonds Sasea, waarover Fiorini de Hollywood. scepter zwaait. De beurs en de aan- Vier jaar geleden begon het film- deelhouders zagen na deze opval- imperium van het illustere duo Go- lende metamorfose door de bomen i Globus echter te wankelen, het bos niet meer De Amsterdamse beurs schortte de officiële notering van Bobel op, in afwachting van op heldering over de handel en wandel Bobel. De straf van Bobel bracht Crédit Cannon raakte zelfs aan de rand de afgrond en trok de aandacht v de Securities and Exchange Com mission (SEC), het wakende oog i Wall Street. Want wat bleek: werven nog jaarlijks ongeveer 100 gen. Onder hen bevindt zich miljoen gulden steun, maar dat be- verzekeringsmaatschappijtje, met gen ook nog de provisie voor de I Century. H Century claimt bovendien dat het een belang van 35 procent heeft in de filmmaatschappij van Parretti. de Tweede Kamer meege- Die aandelen heeft ze naar eigen zeggen in onderpand gekregen van drag wordt lager als gevolg Europees verband gemaakte af spraken. Minister Andriessen van Economische Zaken heeft dit brief deeld. danks dat het publiek het massaal Lyonnais in grote verlegenheid. De liet afweten bij films van Cannon, bank verbindt namelijk haar goede lieten de boeken van het concern naam aan een fonds dat door haar jaar na jaar stralende cijfers zien. op de beurs wordt geïntroduceerd. Uit het onderzoek van de SEC En alsof dat nog niet genoeg was, zekering tegoed van MGM/Pathé, deel van die schuld wist Pathé niets kwamen de hechte relaties van trok moederbank Crédit Lyonnais dat maakt haar tot één van de af toen ze het concern overnam. Dat Cannon met haar huisbank Credit in Frankrijk om politieke redenen Nu heeft Century r de overna- door Pathé dik in de schulden, eigen,zeg- Het moest een verlies boeken van 32,7 miljoen dollar. Van En zegt Pathé althans. Lyonnais Bank Nederland i i staatsbank is) publie- wel een heel bijzondere, want het Om die 'onverwachte' tegenvaller licht. Zo kwam de SEC tot de ont- kelyk haar handen af van Bobel/Pa- heeft een groot belang in MGM/Pa- te financieren, probeerde Pathé bij dekking dat CLBN-directeur Af- the Inmiddels is Bobel weer ge- thé. MGM/Pathé ontkent dat. Maar Crédit Lyonnais een lening van 250 man van juni 1985 tot december woon als beursfonds genoteerd. Tussaud en het Britse pretpark ton Towers zijn eigendom van arson. Directie HSA ontkent nieuwe reorganisatie HENGELO (GPD) - De directie van Hollandse Signaalapparaten ontkent dat er een nieuwe reorgani satie in de maak is. waarbij maxi maal 1500 banen in het geding zijn. De studie die nu wordt verricht door het bureau Maynard om de kosten verder omlaag te brengen, is onderdeel van de al eerder aange kondigde efïiciency-operatie. Daar bij moeten in de komende jaren 600 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat zegt woordvoerder A. Marseille van het Hengelose defensiebedrijf in re actie op uitlatingen van districtsbe stuurder Wim Nattekaas van de In dustrie- en Voedingsbond CNV. Die bond sloeg gisteren alarm naar aanleiding van een artikel in het personeelsblad Signalen. Daar in kondigde de directie van het Hengelose bedrijf de studie SACOS Safeguarding the core business of Signaal') aan. Bij de afdelingen die onder de loupe worden genomen (waaronder produktie en eindcon trole), werken in totaal ongeveer 1500 mensen. Signaal gaat nog steeds uit van het schrappen van 600 banen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5