Duitsland betaalt deel van ontzilting Estland hoopt op 'erkenning' van Nederland Politie rolt grote smokkel- organisatie op Opnieuw ontsnapping uit jeugdgevangenis Zutphen Kermisexploitanten vast op tropisch Martinique Je haalt meer uit de Jamo BX-luidsprekers. DINSDAG 9 APRIL 1991 Nieuw akkoord over Rijn-zoutverdag: LUXEMBURG (ANP) Duitsland wil 10 miljoen gulden meebetalen aan de ontzilting van het IJsselmeer (totale kosten: 32 miljoen gulden). Dat staat in een nieuw akkoord over de uitvoering van het Rijn-zoutverdrag waarover Nederland en Duitsland het gisteren in Luxemburg eens zijn geworden. Hiermee lijkt een einde gekomen aan de al jaren slepende onderhan delingen over het Rijn-zoutverdrag. De afspraak werd gemaakt tussen minister Kok (financiën) en zijn Duitse collega Waigel. Het nieuwe akkoord was nodig omdat de vorige minister van ver keer en waterstaat, Smit-Kroes, haar medewerking aan het oor spronkelijke Rijn-zoutverdrag op zegde. Door lozingen van kalimijnen in Noord-Frankrijk is het zoutgehalte in de Rijn regelmatig te hoog. Dit le vert in Nederland problemen op bij de drinkwatervoorziening, onder meer omdat de distributie-pijpen kunnen gaan roesten. Een te hoog natrium-gehalte is bovendien slecht voor de volksgezondheid. In het nieuwe zout-akkoord, op gesteld na de opzegging van Smit- veau alsnog overeenstemming. Pro- Kroes, was in principe afgesproken bleem was toen echter dat de rege- dat Frankrijk bij een lage water- ring in Bonn een demissionaire sta- stand zijn lozingen zou stopzetten tus had, waardoor de officiële in- en het zout bovengronds zou op- stemming op zich liet wachten. Kok slaan. Bij hogere waterstanden zou en Waigel zijn het maandag echter Frankrijk extra mogen lozen. Daar- wel eens geworden. De ambtenaren naast zou Nederland het IJsselmeer in de Internationale Rijn Commis- ontlasten door zout kwelwater uit sie zullen het akkoord donderdag de Wieringermeer voortaan naar de bespreken. Waddenzee te pompen. Duitsland, dat ontstemd was over de opzegging door Nederland van het oorspronkelijke verdrag, wei gerde eind 1989 in te stemmen met een financiële bijdrage aan de Ne derlandse component van het nieu we verdrag. Die bijdrage zou vol gens een verdeelsleutel 30 procent van de totale kosten bedragen, wat dus neerkomt op tien miljoen gul den. Eind vorig jaar bereikten Neder land en Duitsland op ambtelijk ni- ALKMAAR (GPD) - Dertig Ne derlandse kermisexploitanten zitten met hun kermisattracties vast op het Franse eiland Martini que in het Caraïbisch gebied. Zonder geld en zonder uitzicht op vertrek bivakkeren ze onder zeer slechte omstandigheden op een braakliggend veldje in Guadelou pe. Ze zijn de dupe van een malafi de Frans/Nederlands organisatie duo. Per persoon is tussen de twintig en veertigduizend gulden nodig om de kermisexploitanten samen met hun attracties terug te laten keren naar Nederland. On der leiding van de Alkmaarder Jan Boots, secretaris van de Ne derlandse Kermisbond, wordt in samenwerking met het Neder landse consulaat op Martinique koortsachtig gezocht naar een op lossing. De groep scheepte zich novem ber vorig jaar in naar zonnig Mar tinique om er in een Lunapark in enkele maanden tijd "zeer veel geld" te verdienen. Plenty feest dagen, veel uitgelaten mensen bij wie het geld los in de zak zit. Een omzet van honderdtachtigdui zend gulden in vier maanden moest mogelijk zijn, werd hen als gouden berg voorgespiegeld. "Wij vertrouwden het zaakje niet en hebben de exploitanten van het begin af aan gewaar schuwd. De eerste contacten met de exploitanten werden gelegd door een Fransman. Ik vroeg me toen al af waarom Franse kermis exploitanten geen zin hadden om in dit project te stappen", ver klaart Boots. De eerste harde klap kregen de Nederlandse kermisexploitanten direct bij aankomst in Guadelou pe, de hoofdplaats van Martini que. De overtocht, waarvoor elke exploitant al op voorhand 43 mil le had neergeteld, bleek slechts ten dele betaald te zijn door het organisatieduo dat de reis had ge regeld. De rederij wilde boter bij de vis en de attracties mochten pas van boord nadat de exploitan ten, met als onderpand hun spul len, een schuldbekentenis van honderdduizend gulden hadden getekend. Nog voor er oek maar één kaartje was verkocht stonden de Nederlanders al tot hun nek 'in het rood'. De tweede afknapper volgde direct: de verdiensten in het Lunapark vielen voor de meeste exploitanten zwaar tegen. Niks gouden bergen. De dagopbreng sten verdwenen bovendien in een centrale pot. Zeventig procent daaruit was gereserveerd om ge maakte schulden af te lossen. Van de resterende dertig procent moesten de exploitanten ook nog een percentage afdragen aan de organisatoren van het Lunapark. Tweede Paasdag was de laatste draaidag. Wat een feestelijke af sluiting had moeten worden in een warme Caraïbische ambian ce, werd een kater van jewelste. Tot dan kon er in elk geval nog geld verdiend worden voor het le vensonderhoud, die mogelijk heid viel nu ook weg. Bijna alle maal komen de exploitanten tien duizenden guldens tekort voor te rugkeer naar huis. Los van de financiële proble men is er op dit moment nog geen zicht op betaalbare scheepsruim- te om de spullen terug te brengen. En de prijzen van scheepsruimte stijgen snel. Een nawee van de Golfoorlog. "De Amerikanen pakken wat ze te pakken kunnen krijgen, om hun troepen en mate rieel uit de Golfregio naar huis te brengen", aldus Boots. De kermisexploitanten moeten nog een derde financiële aderla ting moeten accepteren. Doordat ze in elk geval nog weken weg zul len blijven, missen ze de start van het kermisseizoen in Nederland. Het is alsof ze in hun eigen glazen doolhof zijn gestapt. En de uit gang niet meer kunnen vinden. ZUTPHEN (ANP) - Een gedeti neerde is gistermiddag rond kwart voor drie uit de Zutphense jeugdge vangenis ontsnapt. De 25-jarige man ontkwam tijdens het sporten. Slechts gekleed in een sportbroek en schoenen klom hij via de regen pijp en het dak zijn vrijheid tege moet. Om ongeveer half vijf werd hij door de politie gesignaleerd bij het zwembad in Zutphen. Hij wist ech- Binnenland kort Ambtenaren-cao Het Ambtenarencentrum (ruim 100.000 leden), is gisteren in Amers foort unaniem akkoord gegaan met het anderhalve week geleden be reikte akkoord voor een ambtena ren-cao voor 1991. Het overleg over de loonsverhoging voor 70.000 werknemers in de bejaardenoorden is gisteren na de eerste ronde afge broken. Het loonbod van de werk gevers voor 1991 (2 procent) is veel te mager, vinden de vakbonden CFO en AbvaKabo, die 4 procent meer loon eisen. Verzuring De verzuring in Nederland is afge nomen van 6800 zuureenheden per hectare in 1980 tot 4800 in 1989. Daarmee is de jaarlijkse hoeveel heid zure neerslag met bijna 28 pro ter via een 2.5 meter hoog hek te ontkomen. De man had inmiddels uit de kleedkamer van een plaatse lijke voetbalvereniging een t-shirt weten te bemachtigen. Hij is nog steeds voortvluchtig. Het afgelopen jaar is er een reeks van ontsnappingen uit de jeugdge vangenis in Zutphen geweest. Oor zaak is de zeer slechte staat van deze instelling. De gevangenis wordt dan ook afgebroken. Zoals het er nu naar uitziet wordt een gedeelte van de gevangenis verplaatst naar Nieuw-Vosseveld in Vught. Het andere gedeelte, dat een scholingsmogelijkheid voor gedeti neerden omvat, wordt straks onder gebracht in een nieuw complex waarin het huis van bewaring en de jeugdgevangenis een plaatsje krij gen. Toch wordt nog steeds actie ge voerd om de jeugdgevangenis in zijn totaliteit voor Zutphen te be houden. Hierover beslist de Kamer dit voorjaar. I* AMSTERDAM - Een tram van lijn 7 onstpoorde gisteren op de Amster- Het paaltje, dat zich in.de baan v damse Amsteldijk na een botsing met een vrachtwagen. gewoon staan. TALLINN (ANP/GPD) - De Estse minister Meri van buitenlandse za ken hoopt op een ontmoeting met zijn Nederlandse ambtgenoot Van den Broek. Meri wil hem polsen in hoeverre Nederland bereid is tot po nem tuic - litieke hulp aan een nieuw en demo- cent vëminderdTDat blijkt uit een cratisch Estland. Dit zei Meri giste- grootschalig onderzoek dat is uitge- ren na een onderhoud met een dele- voerd onder leiding van het Rijksin- gatie van Kamerleden, die momen- stituut voor Volksgezondheid en teel op bezoek is in Tallinn. Milieuhygiëne (RIVM). op <je eerste dag van het officiële bezoek van de Nederlandse parle mentaire delegatie aan de Baltische verklaarde delegatieleider Ii van Traa (PvdA) geen be lemmering te zien voor de vestiging van een gezamenlijk Baltisch infor matiebureau in Nederland. "Ik zie geen obstakel voor een informatie bureau, we doen er goed aan dit snel te doen", zei hij. Hoe deze missie door Nederland gefinancierd moet Aidsdrummer Een 29-jarige, met aic Nederlandse drummer staat deze week in Miinchen terecht voor het toebrengen van lichamelijk letsel en de verwerving van drugs. De mu zikant, een heroine-verslaafde, zou met drie vrouwen gemeenschap hebben gehad zonder dat hij ze in lichtte over zijn besmettelijke ziek- le. Vrijdag volgt een uitspraak in de Meri hef ee rechtszaak, die onder strenge veilig heidsmaatregelen wordt gehouden. Familie van een van de slachtoffers heeft gedreigd de muzikant te zul len vermoorden. zo'n informatiebureau wel te zien Moskou wekte door zich onafhan- Estse commissielid Made de dele- zitten. "Als minister van buiten- kelijk te verklaren, maakt Estland gatie weten. "Eerst moeten we onaf- landse zaken voel ik me doof, blind een geleidelijker overgang door van hankelijk worden, dan zijn we pas en stom zonder ambassades", aldus Sovjetrepubliek naar de zelfstandi- bij machteonze economie in orde te Meri. "Een informatiebureau in Den Haag zou een uitkomst zijn, het liefst voor alle drie de Baltische sta ten tegelijk.". Verscheidene partners van de delegatie bena drukten dat zij niet meteen uit zijn op de erkenning van hun onafhan kelijke Estse staat op dit moment, gesloten. Daarin bevestigde Kopen- Meederheid in Kamer eens met accijnsverhoging DEN HAAG (GPD) Een meerder heid in de Tweede Kamer, bestaan de uit CDA en PvdA, lijkt akkoord te gaan met de voorgestelde accijns verhoging van 25 cent op een liter benzine. Aanstaande vrijdag beslist het kabinet definitief over een voor stel van staatssecretaris Van Amels- voort (financiën). De WD vindt het plan, dat eind deze week in het kabinet wordt af gerond. een verkapte belastingver hoging. Het CDA wil eerst weten of de prijsstijging van de auto en het openbaar vervoer ongeveer gelijk op gaan. Als dat zo is, zullen de christen-democraten waarschijn lijk wel akkoord gaan. Van Am els voort zou een onder zoek hebben beloofd naar de grens- effecten van een accijnsverhoging. Eventuele resultaten van dit onder zoek zijn nog niet bekend. "Maar nu de Duitsers de benzineprijs met 25 pfennig verhogen, wordt het ver schil in elk geval niet groter", aldus financieel woordvoerder Terpstra van het CDA. Tbs-patiënt wil behandeling via rechter afdwingen GRONINGEN (ANP) - Een 45-jari- ge tbs-patiënt wil via een gerechte lijke procedure afdwingen dat bin nen dertig dagen wordt begonnen met een behandeling om hem terug te laten keren in de maatschappij. De man wordt al 25 jaar verpleegd vanwege ernstige seksuele delicten. De laatste zestien jaar zat hij in de Dr. S. van Mesdagkliniek in Gronin gen. Hij heeft de president van de rechtbank in Groningen gevraagd de Staat der Nederlanden en de Van Mesdagkliniek op te dragen met een behandeling te beginnen. Vol gens deskundigen van het Pieter Baancentrum zijn de behandelings- verbaasd aan dat verzoek gehoor, methoden voor de man uitgeput. "Het is voor het eerst dat dit ge- Het centrum adviseerde dat ge fret voertuig bevond, bleef ge staat die het tussen de wereldoor- brengen. We willen graag dat Ne logen was, aldus Meri. "Dit maakt derland onze deelname aan interna- het moeilijker betrekkingen aan te tionale organisaties steunt". Via gaan". deze geleidelijke weg hoopt Estland Als alternatief voor diplomatieke zijn zelfstandigheid feitelijk te her- Estse gespreks- erkenning hield Meri de Nederland- stellen. se delegatie de protocollen voor die De delegatie van de Tweede Ka- Denemarken de afgelopen weken mer heeft haar gastheren overigens met de drie Baltische staten heeft te verstaan gegeven geen prijs te beurt. Bij vorige bezoeken van par lementaire delegaties uit Engeland, Canada en Frankrijk waren de me dia altijd zeer welkom. Er is van Ne derlandse zijde geen enkele reden voor hun wens gegeven. Maar wij hebben geen geheimen", zei een onthutste Made. zocht moest worden naar manieren om de patiënt gefaseerd terug te la ten keren in de maatschappij. De Mesdagkliniek erkent "uitbe- handeld" te zijn maar weigert reso cialisatie. De inrichting wil de pa tiënt via een herselectie geplaatst zien in de rijksinrichting voor tbs- patiënten Veldzicht in Avereest. ADVERTENTIE 'Een Nederlands consulaat in Tal linn is op dit moment politiek on- land. Letland haalbaar", zo erkende Tiit Made van de Estse parlementaire voor buitenlandse zaken. stellen op aanwezigheid van de Ne- hagen dat het de annexatie van*Est- derlandse pers bij de gesprekken. i Litouwen in 1940 De autoriteiten van Estland hadden de Nederlandse media juist wel uit genodigd alle programmaonderde- /oor stap te werk gaan om ons gelei delijk op de onafhankelijkheid voor te bereiden". In tegenstelling tot Litouwen, dat nooit heeft erkend en de diploma tieke betrekkingen met de drie sta- Dat zou ten zal herstellen "zodra dat moge- len bij te wonen. Maar delegatielei der Van Traa stak daar gisteren op de eerste dag van het bezoek abrupt dering mee. tot een conflict tussen Den Haag en lijk is". De delegatie kreeg de proto- Moskou leiden. We moeten stap coltekst van de minister ter bestu- een stokje voor. Hij vroeg de buiten- Estland verwacht van Nederland landcommissie van het parlement niet zozeer economische steun, van Estland de Nederlandse journa- maar medische hulp is welkom listen de deur te wijzen. Stadsnomaden De Stadsnomaden, die bivakkeren op een terrein aan de Gevleweg in Arnsterdam, moeten voor 1 januari volgend jaar vertrekken. Doen ze dat niet, dan lopen ze het risico dat de gemeente hun 'woonobjecten' in beslag neemt. De mensen, die pas na de winter op het terrein zijn ge komen, krijgen binnenkort een brief met de mededeling dat ze bin nen enkele weken moeten vertrek ken. Dit heeft de gemeente gisteren besloten. Bedreigde vogels Zestig vogelsoorten worden in Eindhoven en omgeving bedreigd in hun voortbestaan. Dat blijkt uit een inventarisatie van de vogel werkgroep in Kempen. Er zijn ver schillende oorzaken voor het terug lopende vogelbestand. Het grootste probleem zou het groenbeheer van de gemeente zijn. Vrijspraak De rechtbank in Amsterdam heeft een 63-jarige man vrijgesproken van het in het bezit hebben van 2.226 tabletten methadon en zes kilo hasj. De rechtbank was van oordeel dat het in deze zaak vergaarde be wijs op onrechtmatige manier was verkregen door de politie. De man wilde de tabletten in de waterreser voirs van het leger in Oost-Surina- me stoppen om zo de manschappen van Desi Bouterse te overmeeste ren. Minister Meri liet eerder weten in maart vorig jaar de woede van evenals politieke steun, zo liet het De Estse autoriteiten gaven zeer Bv's belangrijkste tussenschakel bij witwassen drugsgeld Van onze correspondent Marcel Potters DEN HAAG Politie en justitie hebben vandaag een einde gemaakt aan de activiteiten van een omvang rijke bende drugssmokkelaars. Op zo'n zestig plaatsen in het hele land werden invallen gedaan bij leden van deze organisatie, die in enkele jaren tijd vele tonnen softdrugs ons land binnenbracht. Er werden tien tallen mensen aangehouden. De actie van de justitie richtte zich voornamelijk op de Randstad, met name Den Haag en Rotterdam. Een speciaal rechercheteam het Sinisteam werkte sinds 1988 aan het oprollen van de organisatie. "We zijn er helaas niet in geslaagd de onderste steen boven te krijgen", zegt officier van justitie mr. H. Vos. "Maar als je alles bij elkaar optelt, hebben we toch voldoende om een rechtszaak te starten. Dit is een voor Nederlandse begrippen unieke zaak. Zowel wat betreft de wijze als de lengte van het onderzoek. Maar het blijft natuurlijk de vraag wat je er aan veroordelingen mee scoort". Het doelwit van het op een gehei me plaats ondergebrachte recher cheteam is een grote, landelijke cri minele organisatie: zes 'sinistere lie den' plus enkele tientallen handlan gers. De verdachte club organiseert al jaren grote drugstransporten naar Nederland. Op een gehaaide manier ze voeren nooit grote par tijen tegelijk in weten ze uit de handen van de jusititie te blijven. Miljoenen guldens stromen in de tussentijd binnen. Het geld wassen ze wit in Luxem burg, Zwitserland en Nederland. De verdachten investeerden onder meer geïnvesteerd in onroerend goed, auto's en projecten. In dat ka der dook tijdens het onderzoek de naam op van een bungalowpark in het zuiden des lands. Men maakte bij het witwassen van crimineel geld gebruik van BV's. clubs en per sonen als 'tussenschakel'. Schietpartij De aanleiding van het onderzoek is een schietpartij bij het Haagse sta tion Hollands Spoor in februari 1987. Daar zou een 'goed gesprek' plaatsvinden tussen leden van de Rotterdamse en Haagse bingowe reld over afpersing van eikaars ope ratiegebieden. Het openen van een bingohal in Wateringen door de Rotterdamse gokkoning Jol\n Be- stebreurtje was het voornaamste punt op de agenda. De ontmoeting liep uit op een ge welddadige confrontatie tussen bei de clans. Een schietpartij kost een van de leden van de Haagse club het leven. Anderhalf jaar later volgt de afrekening: vanaf een motor werd de auto van Bestebreurtje bescho ten. De gokbaas sterft achter het stuur. Het onderzoek naar de schietpar tijen leverde zoveel materiaal op, dat de justitie besloot de zaak ver der uit te diepen. De Rijkspolitie in het district Den Haag, de gemeente politie Rotterdam en Den Haag en de Koninklijke Marechaussee lever den politiemensen voor het team dat gedurende lange tijd de crimi nelen gaat volgen. Stukje bij beetje, door te putten uit een breed scala aan recherche technieken, kregen de leden van het Sinis-team een beeld van de dader groep. Twee dingen werden al snel duidelijk: de heren hebben hun zaakjes perfect voor elkaar en het is uitermate moeilijk er een vinger tussen te krijgen. Professioneel "De hele manier van werken is goed afgeschermd", meent officier van justitie mr. Vos. "Heel professio neel. Er is ook een hiërarchie bin nen de groep. Pure bevelvoering". De (voornamelijk soft-)drugs, zo leren de naspeuringen, zijn afkom stig uit het Midden-Oosten, Liba non ep Marokko. Het spul wordt vervoerd met grote vrachtschepen, varend onder de Zuidamerikaanse, Britse en Nederlandse vlag. Om niet te veel in de gaten te lopen, wordt de lading voor de Nederlandse kust opgesplitst. Kleine, gehuurde boten brengen de drugs langs de hele kust aan land. De justitie weet een aantal ladin gen te onderscheppen. De grote hap glipt echter door de mazen van het net en vindt zijn weg naar de hande laars. Naarmate de tijd verstrijkt, vindt binnen de groep criminelen een soort verschuiving plaats. Een van de kernleden krijgt de touwtjes in handen en wordt het voornaam ste doelwit van de justitie. De man heeft een strafblad, zij het geen in drukwekkend. Omdat er enorme bedragen in deze handel omgaan, werd in de loop van het onderzoek de FIOD aan het team toegevoegd. Naast het importeren van soft-drugs gaat een deel van de organisatie zich name lijk meer en meer toeleggen op het witwassen van het verdiende geld. Er wordt gehandeld in BV's en men investeert via dergelijke tussen schakels in diverse projecten. Na de aanhouding van de ver dachten vanmorgen de verhoren zullen het meeste bewijs moeten opleveren gaat justitie proberen het langs criminele weg verdiende geld terug te halen. Mr. Vos: "Een probleem is dat we nauwelijks kun nen achterhalen waar het geld blijft. Er komt nooit een giro- of bankre kening boven water". Bij twee Jamo BX-luidsprekers krijg je tot 30 april 1991 een hoofdtelefoon cadeau. De Jamophone 90169 van f 169,-. Een fantas tische monitor "double drive" hoofdtelefoon met vier luidsprekers. Compleet met vergulde aansluit- en verlooppluggen, verliesarme kabel en tbamgevulde oorkussens. De:e Jamophone mag dan stiller zijn, het is net zo'n gigant als de BX. Drieweg luidspreker systemen die een klankzuivere weergave en bassen met body laten horen. Snel naar je hifi- dealer om zelf te ontdekken dat je meer uit een Jamo haalt. Nu tijdelijk met gratis hoofdtelefoon van f 169,- NAHO B V POSTBUS8678.1005 AR AMSTERDAM.TEL. 020-6117995

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3