Bloedgeld? Nee hoor, ik ben er erg blij mee' 'Veel hiaten nu opgevuld' PODiUMBLIK Vredige taferelen in Turkije DINSDAG 9 APRIL 1991 PAGINA 19 Theatersolo In de (reeds uitverkochte) Leidse Schouwburg aan de Oude Vest is van morgen tot en met zaterdag nog de nieuwe theatersolo-show van Youp van 't Hek te zien. Van 't Hek heeft na zijn fenomenale ou de jaarsconférence een jaartje rust genomen, maar is nu terug met een show die alom de hemel in is geprezen. Aanvang 20.15 uur. Grieks eiland Als een voedselgigant een fami liebedrijf opslokt, volgen ver beten gevechten tussen de broers Jack en Eddie. De direc tie denkt, dat het een goed idee is om de twee naar een Grieks eiland te sturen, zodat ze tot rust zullen komen. Maar in Vol doende Koolhydraat, geschreven door Dennis Potter (van The Sin- ging Detective), ontaardt de va kantie in een tragi-komische op eenstapeling van ellende. Te zien in het LAK-theater in Leiden op woensdag 10 en donderdag 11 april. Aanvang 20.30 uur. Nieuwe Dansen De Nieuwe Dansgroep brengt op vrijdag 12 en zaterdag 13 april in het LAK-theater drie nieuwe dansen: Shifts, Jazz Dogs Also en Slips and Streams. De choreografieën zijn van Jac queline Knoops en Donald Byrd. Aanvang 20.30 uur. Kleine bedrogjes In Microtheater Imperium in Leiden brengt de theatergroep Imperium op vrijdag 12 en za terdag 13 april Hugo Claus' to neelstuk De dans van de reiger. Op het terras van hun Spaanse bungalow zitten Elena en Edward. Elena houdt van kleine bedrogjes, die het bestaan nét die spanning geven waardoor alles leuk blijft. Edward heeft daar zo'n hekel aan, dat hij zichzelf met parasols behangt. Een stuk over leugens en oppervlakkigheden, die de werkelijke betekenis van het bestaan verbergen. Aanvang 20.30 uur. Boeiend verhaal In De wereld in een rugzak ver telt Dolf de Vries een geestdriftig, ontroerend en boeiend verhaal over zijn reizen in Zuid-Amerika, Oost- en West-Europa en Azië. De Vries kan niet alleen putten uit veel persoonlijke reiservaringen, maar hij is ook acteur, regisseur, cabaretier en schrijver. Al deze talenten buit hij uit in zijn show, die zaterdag 13 april om 20.15 uur te zien is in De Muzenhof in Lei derdorp. Unieke dans De Djazzex Dance Company is uitgegroeid tot een vaste bespe ler van de Nederlandse podia en terecht: de unieke dansvorm van de groep heeft internatio nale bewondering gewekt. In het Park Theater in Alphen aan den Rijn brengt de groep op za terdag 13 april om 20.30 uur Jazz Special, met beproefde choreo grafieën uit de vorige produktie 'Jazz Exchange', maar ook met enkele nieuwe stukken. Stekker 'Mijn naam is Jaap Aap, ik voel me niet lekker, ik baal als een stekker' is de beroemde uit spraak van de creatie van André van Duin. Deze aap is zondag 14 april om 14.00 uur te zien in the ater VVarenar in Wassenaar in de Jaap Aap Jeugdshow. Jaap Aap wordt gespeeld door Peter Groon- ey en geassisteerd door Tony Wilson. De grappen in de show zijn bedacht door André van Duin zelf. Voor de pauze brengt het duo jeugdvariété uit de show 'Lachen Geblazen'. Klaarlichte dag Dagdromen is een spannende jeugddansvoorstelling van het Arena Danstheater voor kinderen vanaf acht jaar. Dagdromen ko men op klaarlichte dag, maar nie mand ziet ze, behalve jijzelf. In deze voorstelling wordt een verle gen meisje haantje-de-voorste en iedereen doet wat ze zegt. Te zien op zondag 14 april om 15.00 uur in het LAK-theater. Indrukwekkend In het Parktheater in Alphen aan den Rijn zijn zondag 14 april om 20.30 uur de folkmuzikantcu Keith Hancock en Lee Collison te zien en te horen. Keith Hancock speelt melodeon en wordt door ve len gezien als één van de beste songwriters in Groot-Brittanië. Lee Collison is een virtuoze gita rist met een indrukwekkende stem. Lissese Annelies Witjens (31) wint knnstwedstrijcl DEN HAAG/LEIDEN - Met 'drie close-ups van de dood', zoals zij haar inzen ding zelf noemt, won de Lis sese Annelies Witjens (31) gisteren de eerste prijs in een door de Nederlandse Ambachtelijke Slagersorga nisatie (NAS) georganiseer de kunstwedstrijd. In dit ar tistieke treffen, ter gelegen heid van het 100-jarig jubile um van de NAS georgani seerd voor studenten van de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, brachten zo'n vijftig studenten het slagersvak op artistieke wijze in beeld. Wit jens maakte een abstract aandoend foto-drieluik. Be schouwt zij de vijfentwintig duizend gulden die zij won als 'bloedgeld'? Witjens: "Nee hoor, ik ben enorm blij met die prijs. En dan te be denken dat ik zelf bijna geen vlees eet". werk te maken over het slagersvak. Alhoewel ze zich de laatste tijd vooral bezig houdt met schilderen en grafiek, zag ze het niet zitten om een schilderij of een ets te maken waarin de bloederige en 'griezelige' aspecten van deze branche breed werden uitgemeten. "Ik heb er lang over nagedacht en raakte er steeds meer van overtuigd dat ik moest gaan fotograferen. Ik weet niet waarom, maar het leek me de meest geëigende manier om dit aan te pak ken. Eerst heb ik me de tijd gegund om aan het idee te wennen en daar na ben ik naar een kleine slachterij toe gestapt. Ik kreeg daar meteen al le medewerking. Een jongen die het rund dat ik wilde fotograferen aan het slachten was, liet heel geduldig weten waarmee hij bezig was. Het eigenlijke doodmaken van het dier heb ik niet gezien, maar het viel me op met hoeveel liefde die jongen, of die man, bezig was. Niks geen rauw- dauw-gedoe, het had bijna iets ge wijds". "Ik heb verder wel alle fasen van het slachten gefotografeerd. De middelste foto van het drieluik laat zien hoe er met een mes een inke ping -in de huid wordt gemaakt voordat die huid wordt afgestroopt. Ik heb daar heel dicht op gestaan, het grijzige vetlaagje in beeld ge bracht, het bloed dat opwelde en wegliep. De foto laat een gedeelte van de dood zien, en dat heeft iets moois en vervreemdends. Het is ei-» genlijk een abstract werk gewor den. Als je het niet wist, zou je niet weten dat het foto's zijn van een dood dier. Hoe dat lijf ineens onder die huid tevoorschijn kwam! Het dampte gewoon nog een beetje". Annelies weet nog niet wat ze met het geld gaat doen. "Ik denk wel dat het iets in de sfeer van reizen zal gaan worden. Ik wil graag dingen gaan zien die voor mijn vak belang rijk zijn". Kritiek Een groot aantal van de kunstwer ken die voor de wedstrijd werden gemaakt werd gisteren tentoonge steld in het Haagse Congresge bouw. Daaronder ook de inzendin gen van de winnaars van de tweede en de derde prijs. De tweede prijs, een bedrag van 15.000 gulden, werd gewonnen door S. Groothuis met een object van staal en hout, voor stellende een stierekop die weg zinkt in een hakblok. De derde prijs ging naar S.L. Fila, voor diens werk 'Stilleven', dat bestaat uit een appe tijtelijk en artistiek gezien zeer inte ressant schilderij waarop worstjes en saucijsjes in felle kleuren van het doek af spatteren. Het werk van de jury, die bestond uit Richard Smeets, galeriehoud ster Ineke van Dijk en Wim de Jong, kunstredacteur van De Volkskrant, was gezien het hoge niveau van de inzendingen niet gemakkelijk. Op vallend is de kritische noot die bijna alle inzenders verwerkten in hun bijdragen. Het meest tot de verbeelding Annelies Witjens uit Lisse bij haar fotografisch werk in het Congresgebouw. spreekt wat dit betreft wel de foto eeuwigde. Het is een van de meer van het slagersvak en bewijst dat er van S.L. Fila, die op een leeg en re- droevige werken. Het werk van de poëzie zit in het uitbeenmes. Dat wil genachtig emplacement een van de Leidse kunstenaresse Thea Koppe- zeggen: voor degene die er niet mee romp gescheiden schapekop ver- naai verbeeldt de ambachtelijk kant wordt uitgebeend. Wetenschapper Léon Hanssen over vondst brieven Ter Braak: Gestolen Stradivarius na 4 jaar terug TURIJN (AP) - De Italiaanse po litie heeft gisteren in Piedmont, noord-Italie, dezelfde Stradiva riusviool heeft ontdéktdie daar in 1987 werd gestolen. De viool, die eigendom was van de Franse musicus Pierre Amoyal, heeft een geschatte waarde van 4,9 miljoen gulden. Het instrument, ooit het bezit van Tsaar Nicolaas II van Rus land, werd uit Amoyals auto ge stolen in Saluzzo, bij Cuneo. De politie deelde mee dat de viool was gevonden in een auto bij het treinstation van Saluzzo en dat er vier personen zijn gear resteerd. Swingavond en Concerten in LVC LEIDEN - In Het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat 66 vinden in het weekeinde van vrij dag 12 en zaterdag 13 april verschil lende activiteiten plaats. Vrijdag 12 april zal er in de Grote Zaal van het LVC een swingavond worden gehouden, waarbij de mu ziekkeuze wordt bepaald door DJ Pablo. Diezelfde avond treedt in het zoldercafé de Leidse gitaarband The Shining' op, die is geformeerd rond Hans Brussee (bekend van 'Immortal' en 'Spasmodique'). Dè aanvang van dit concert is 23.30 uur en de entrée bedraagt fl. 3,-. De Oscar Benton Bluesband, ma ker van stevige en geoliede Rhythm Blues, geeft zaterdag 13 april een concert. Met de single Bentonhurst Blues brak Oscar Benton in 1973 door in Nederland en sindsdien i hij niet meer weg te denken uit de eert begint c The Oscar Benton Blues Band. Nederlandse blueswereld. Dit Van onze redacteuren Karei Berkhout en Cees van Hoore LEIDEN/ZUTPHEN - Literatuur wetenschapper Hanssen kreeg on langs uit handen van de erven van T. Holleman dertig brieven en an sichten die de correspondentie vor men tussen Menno ter Braak en zijn boezemvriend T. Holleman. Na veel 'detectivewerk' was hij er achter ge komen dat er nog ergens een groot aantal brieven moest zijn. De brie ven zijn voor de brievenuitgave en de biografie van Ter Braak, twee projecten waarmee Hanssen bezig is, van grote betekenis. Hanssen: "Het mooie van deze vondst is dat het gaat om de vroeg ste brieven van Ter Braak. De verza meling werpt een helder licht op zijn gymnasiumperiode, een perio de waarin voor mij nog veel hiaten zaten. Aan de ene kant laten ze een Menno ter Braak zien, die zich in ge schrifte al bedient van een geheel ei gen en volwassen stijl. Aan de ande re kant getuigen de brieven van de moeite die de schrijver, net als zo veel jonge mensen, had om zich een weg door het leven te banen". Yvonne van den Broek fotografeerde in Turkije vooral de mensen. Foto's van Yvonne van den Broek in Fotogale rie De Kleine Klup, Nieuwe Rijn 1, Leiden. Tot 20 april. Wanneer je op dit moment op weg gaat naar een tentoonstelling met foto's uit Turkije, dwalen je gedach ten onvermijdelijk af naar het lot van de Koerdische vluchtelingen, die zich nu bij de Turkse grens be vinden. De tentoonstellingen in De Klei ne Klup laat echter geen leed van de Koerden zien. De fotoserie die Yvonne van den Broek in 1990 op haar reis door Turkije maakte, laat juist vriendelijke en vredig alle daagse taferelen zien. Van den Broek fotografeerde in Turkije vooral de mensen: tevreden hur kend voor hun huis, lachend de ca mera inkijkend, bezig met de was of tussen de schapen op het land. De foto's zijn helder van opbouw en met de nadruk op vorm en kleur. Van den Broek plaatste haar model len voor pittoreske achtergronden, veelal gehavende en afgebladderde muren of onder een dramatisch wolkenpak. Toch zijn de foto's niet zo zoetsappig als wellicht doet ver moeden. Door middel van een ster ke kadering, het af en toe kantelen van de camera, de toepassing van een vreemd perspectief en de sug gerering van beweging, stijgep de foto's boven het gemiddelde uit. Het werk op deze tentoonstelling is eigenlijk in twee groepen te ver delen: de volkomen 'verstilde' en esthetische beelden, zoals die van de man die zijn voeten wast, de knielende mannen in de tempel en de vrolijke rood, wit en blauwe was bij een huis, én de foto's waarin be weging een belangrijke rol speelt Soms is dit geaccentueerd door on scherpte, soms doordat mensen uit het beeld verdwijnen of er juist in stappen (één foto), of door dwars door een bewegende voorgrond te fotograferen. Het zijn deze ingrepen die, naast het gevoel voor kleur, de sterkste punten in dit zeer estheti sche werk van Yvonne van den Broek zijn. Het doet je de foto's uit de kran ten even vergeten. NICOLE ROEPERS. Ter Braak leerde Holleman ken nen op het gymnasium in Tiel. Hanssen: "Het was een beetje vreemde instelling, dat gymnasium daar. Er kwamen van allerlei grote steden uit het hele land leerlingen naar toe. Het scheen dat het daar in Tiel wat makkelijker was om het di ploma te halen dan in de grote ste den. HOlieman bijvoorbeeld kwam uit Groningen. Tussen hem en Ter Braak ontwikkelde zich al snel een romantisch aandoende vriend schap. Uit de correspondentie blijkt dat we te maken hebben met twee gevoelige zielen die elkaar snel had den gevonden. Als ze later met el kaar beginnen te corresponderen, komen er de meest hoogstaande on derwerpen aan bod. Dat intellectua listische is b(j Ter Braak dan al pregnant aanwezig. Van alles wordt door de twee jongens besproken: Shakespeare, Goethe, noem maar op. Ook op het geloof en de figuur van Christus wordt uitgebreid inge gaan. Er wordt onder meer gecor respondeerd over boeken die zich richtten tegen het Christendom". Humor "Er is ook enige humor aanwezig in de correspondentie. Zo is er een brief bij waarin Ter Braak zijn vriend Holleman plechtig-deftig aanspreekt. Zo in de trant van: "Waarde vriend, wij hebben reeds lang niets van u vernomen'. En die toon houdt hij een brief lang vol. In de verzameling bevindt zich ook een foto waarop de beide jongens keurig in driedelig grijs achter hun bureau zitten, terwijl ze sjiek een si garet roken. Holleman, en dat is echt nieuw, moet erg belangrijk zijn geweest voor Ter Braak. De vriend schap was voor Ter Braak sowieso erg belangrijk, maar dat Holleman zo'n cruciale figuur is geweest, was nog niet duidelijk". "Aardig is ook het verhaal over de rector van het gymnasium in Tiel. Hij schijnt totaal onverstaanbaar les te hebben gegeven in de eerste klas van het gymnasium. Uit de brieven komt naar voren dat zijn onderwijs volkomen aan de leerlingen voorbij is gegaan". De vondst heeft Hanssen op het spoor gezet van professor Vermijn, die Holleman en Ter Braak heeft ge kend. Deze Vermijn is nog in leven. Hanssen heeft binnenkort een ge sprek met hem, maar wat dat zal op leveren is nog niet duidelijk. De brieven kwamen boven water na de dood van T. Holleman, die ja renlang rechter was in Zutphen. Biograaf Hazeu 'ontsteld' over aanval van Mieke Vestdijk DEN HAAG (GPD) - Wim Hazeu, schrijver van een biografie over de dichter Gemt Achterberg, is 'ont steld' over de beschuldiging van mevrouw Mieke Vestdijk-Van der Hoeven dat hij verantwoordelijk zou zijn voor de dood van de wedu we van Achterberg. Hazeu noemt 'de aantijging' in Boekblad 14 'las terlijk'. Mevrouw Vestdijk, de weduwe van schrijver Simon Vestdijk, heeft in een interview met het weekblad HP/De Tijd gezegd dat het verschij nen van de Achterberg-biografie in 1988 te veel was voor de weduwe van de in 1962 overleden dichter die in 1937 zijn hospita om het leven bracht. Mieke Vestdijk: 'Ze was zó teleurgesteld in die biografie van Wim Hazeu, dat hebben familiele den me tenminste verteld, dat ze weigerde nog te eten en zich te ver zorgen. Een half jaar later was ze dood. Heel treurig'. Tegenover Boekblad, nieuwsblad voor de boekhandel, heeft Hazeu verklaard gerechtelijke stappen te gen mevrouw Vestdijk te overwe gen. Volgens Hazeu kan een schrij ver niet verantwoordelijk worden gesteld voor de reactie van zijn le zer. Hij wijst erop dat hij zich aan zijn afspraak met Cathrien Achter berg-Baak heeft gehouden om tien jaar te wachten alvorens tot publi- katie van de biografie over te gaan en dat hij alle drukproeven met haar heeft doorgenomen. Martin Ros, hoofdredacteur van De Arbeiderspers en uitgever van de Achterberg-biografie (Open Do mein), beschouwt Mieke Vestdijks aanval als 'een schot voor de boeg' op het binnenkort te verschijnen deel uit Adriaan Venema's omstre den reeks 'Schrijvers, uitgevers en hun collaboratie' dat geheel gewijd zal zijn aan Simon Vestdijk en diens functioneren tijdens de bezettings jaren. Ros in Boekblad: "Dit zijn lu gubere perspectieven, op deze ma nier werp je blokkades op voor al lerlei literaire vormen. Nee, dit zijn volstrekt oneigenlijke argu menten die grenzen aan verdacht making en laster. Ik kan begrijpen dat Hazeu er kapot van is, want die man heeft gewoon zijn werk goed gedaan. Op 25 april a s. spreekt Wim Ha zeu tijdens een bijeenkomst van de Stichting Literaire Aktiviteiten Breda (SLAB) over Achterberg in café-restaurant Oncle Jean. Directeur Theater Instituut legt functie neer AMSTERDAM (ANP) - Directeur Annemiek Hagens van het Neder lands Theater Instituut (Nthl) in Amsterdam legt per 1 januari 1992 haar functie neer. Hagens heeft hiertoe besloten omdat zij vindt dat haar rol als inte rim-directeur is beëindigd. "Ik heb puin geruimd, de nodige reorgani saties doorgevoerd en ervoor ge zorgd dat het instituut weer naar zijn oorspronkelijke doelstellingen, collectie, presentatie en buitenland promotie, is teruggekeerd", aldus Hagens. Omdat zij zichzelf niet de persoon vindt die het Nthl in de buitenwereld moet vertegenwoor digen, acht zij de tijd rijp voor een opvolger. Wie dat wordt is nog niet bekend. Hagens trad twee en een half jaar geleden aan nadat de toenmalige di recteur Steve Austen het Nthl had verlaten. Volgens Hagens heeft Austen zijn beleid teveel op de bui tenwereld gericht door teveel aan dacht te besteden aan grote mani festaties. Zo was hy by voorbeeld medeorganisator van de manifesta tie Amsterdam Culturele Hoofdstad van Europa in 1987. "Hij pleegde roofbouw op het instituut, waar door de kennis van de eigen mensen verdween", zo laat Hagens weten. De belangrijkste reorganisatie die Hagens doorvoerde is volgens haar de invoering van een evenwichtiger en consequenter programma. Er zal sprake zijn van een consequente stroom activiteiten in plaats van in cidentele grote produkties. Nieuw is de afdeling programma, waar ten toonstellingen zullen worden geor ganiseerd vergezeld van (weten schappelijke) publikaties, lezingen en seminars. Ook zal meer dan voor heen worden ingespeeld op de actu aliteit, zoals bij voorbeeld onlangs met de presentatie van een boek rond de zanger Drs. P. Binnenkort presenteert het Nthl een nieuw beleidsplan voor de pe riode 1993-1997, waarin een grotere samenwerking tussen de dans-, mi me- en poppenspel-instituten prio riteit krijgt. Tate eerste dirigent bij Rotterdams Filharmonisch Orkest LONDEN (AP) - Jeffrey Tate gaat weg bu de Royal Opera in Londen en wordt in juli dit jaar eerste diri gent van het Rotterdams Filharmo nisch Orkest. De opvolger van Tate is nog niet bekend, maar hij blijft eerste gastdi ngent van de Royal Opera. De 47-jarige Tate kwam in 1970 bij de in het Londense Covent Garden gevestigde Royal Opera en assis teerde daar dirigenten als Sir Georg Solti en Carlos Kleiber. Van 1978-80 dirigeerde hij de Gothenburg Opera in Zweden. In 1979 debuteerde hij bij de Metropolitan Opera in New York. Eerste dirigent van de Royal Opera werd hij in 1986. Sinds 1983 was hij bovendien eerste gastdin gent van de Geneefse Opera.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19