Kaartje zwembad in Leiderdorp duurder Zes plannen voor Emmaplein Oegstgeest Maaltijdendienst gaat bijna aan eigen succes ten onder 'Wijk niet met Teylingerkade ontsluiten' 'Klachten over afvalbakken serieus nemen' PAGINA 14 DINSDAG 9 APRIL 1991 Omwonenden kunnen Idezen uit Franse stijl, vijvers en terrassen OEGSTGEEST - Oegstgeester ge meente-ambtenaren hebben zes modellen gemaakt van een herin richting van het Emmaplein. Om wonenden kunnen volgende week dinsdag op het gemeentehuis hun zegje komen doen over de mogelijk heden. De gemeente hoopt dat er zich die avond een meerderheid voor één van de plannen aftekent. De ambtelijke voorstellen vari ëren van het handhaven van de hui dige situatie tot aan een herinrich ting tot een 'Frans pleintje' met wa ter. Hoe ingrijpender de herinrich ting, hoe meer ruimte aan het ver keer wordt ontnomen. Voor welk model er ook wordt gekozen, het verkeer mag in maar één richting om het pleintje blijven rijden. Al een aantal jaren wordt gewerkt aan de vernieuwing van het riool stelsel in het oude deel van Oegst geest. Komend najaar is het Emma plein aan de beurt. De gemeente wil na het openbreken van de straat het plein herinrichten. Bij de inspraak worden in eerste instantie de bewo ners betrokken van 25 huizen, die het dichtst op het pleintje zijn gele gen. Hun stem legt ook meer ge wicht in de schaal dan die van ande re omwonenden, die later aan bod komen. Kijkgroen "Het is mogelijk om alles bij het oude te laten", schrijft de gemeente in de uitnodiging voor de inspraak avond. "Het plein behoudt dan de huidige indeling met relatief veel verkeersruimte en verder alleen kijkgroen. De huidige smalle water- strook is vanuit de woningen niet zichtbaar". In model nummer twee is alleen dat watertje verbreed. Dat is ten koste gegaan van het groen. In alle andere modellen is de ruimte voor het verkeer verkleind en de ver- blijfsruimte uitgebreid. "Een ge meenschappelijk verlengstuk van de eigen voortuin", noemt de ge meente Oegstgeest dat. Model drie voorziet in een terras- vijver van 50 centimer diep, tien me ter breed en twintig meter lang. Een waterwerk behoort tot de mogelijk heden. De bodem van de vijver wordt er een van beton zodat weg zakken in de ondergrond onmoge lijk is. De vijver wordt omgeven door een terras met zitjes. Het terras is vanuit vier hoeken bereikbaar via trappen en hellingen. Versmald Tussen de regels door ontraden de gemeente-ambtenaren zelf model vier met de versmalde terrasvijver. Hierbij blijft de parkeersituatie het zelfde als nu, worden de njstraten breder en de vijver smaller en lan ger. Het zicht op de vijver vanuit de woningen is door de geparkeerde auto's minder en er moeten bij het oversteken van stoep naar hetr cen trale terras meer meters worden af gelegd. "Deze wijze van inrichting lijkt minder velig dan in model drie". Er zijn twee Franse pleintjes ont worpen, een met en een zonder wa ter. Op zo'n pleintje kan jeu de bou les worden gespeeld en dam en schaak op het bord in de verhar ding. Voor heel kleine kinderen ko men er speeltoestellen. Ook is er een kunstwerk mogelijk. Net als in het model met de terrasvijver moet er achter gemetselde muren wor den geparkeerd. Onderzoek naar tekorten bij De Does LEIDERDORP - Het toegangs kaartje voor het zwembad De Does wordt toch duurder. De Leider- dorpse gemeenteraad hoopt zo nog dit jaar het tekort van het sportcom plex terug te dringen tot 60.000 gul den. Een onderzoek moet uitwijzen hoe De Does in anderhalf jaar tijd een begrotingstekort van 89.000 gulden kon opbouwen. Nog voor de zomer moet het onder zoek zijn afgerond, zodat het tegelij kertijd met nu nog geheime stuk ken over De Does behandeld kan worden. "Het zou me een lief ding zijn als we het voor de zomer voor elkaar kregen", verzuchtte sport wethouder C. Kerner. De uitkom sten van de analyse moeten een houvast geven om in de begroting voor volgend jaar een dergelijk te kort te vermijden. Bovendien moe ten de resultaten ook al voor het verdere beleid van dit jaar worden aangewend om uitgaven terug te dringen en de inkomsten te verho gen. Alleen PvdA en Groen Links keerden zich tegen de prijsstijging. De andere partijen gingen slechts 'met tegenzin en onder voorwaar den' met het collegevoorstel ak koord. De toegangsprijzen worden met gemiddeld 33 cent verhoogd. De raadsleden benadrukten dat nog voor de zomer bekeken moet wor den hoe kinderen, ouderen en ge handicapten toch goedkoop kun nen blijven zwemmen. Dan moet ook duidelijk worden hoe de sa menwerking tussen de gemeente en beheerder T. van Houdt beter kan verlopen. Van Houdt verliet na de behande ling van het college-voorstel zich- baar opgelucht de raadszaal. Vorige week zei hij in deze krant nog dat hij zou vertrekken als exploitant wan neer de toegangsprijzen niet zou den stijgen. "De doelstelling van de overeenkomst die ik met de ge meente ben aangegaan, was een ge zonde onderneming van De Does maken. Als dat niet kan, heb ik nog maar één keuze: vertrekken", zo zei Van Houdt toen. Boringen in Haaswijk naar vliegtuigwrak OEGSTGEEST - De Explosieven Op'ruimings Dienst (EOD) van het ministerie van defensie heeft zich bij B en W van Oegstgeest paraat ge meld voor de boringen naar de eventuele resten van een oorlogs vliegtuig dat in de Tweede Wereld oorlog zou zijn neergestort. De EOD had al eerder willen boren maar de dienst had in verband met de Golf oorlog in onder meer Turkije wel wat anders te doen. Burgemeester S. Scheenstra verwacht dat nog deze maand of anders in mei de bo ringen zullen beginnen. De borin gen, die een vervolg zijn op een niet geheel geslaagd onderzoek in febru ari, zullen een definitief antwoord geven op de vraag of er moet wor den geruimd. Scheenstra zelf is er van overtuigd dat er niets hoeft te worden opgeruimd. Volgens hem is het vliegtuig neergestort nadat het de bom al had gelost. Ook gelooft de eerste burger niet dat er sprake is van een wrak. In de bodem van Haaswijk kunnen hoogstens brok stukken zitten. En die kunnen daar volgens hem gewoon blijven. WARMOND - Omwonenden van de Warmondse Teylingerkade zijn nog niet tevreden over de aangepaste bouwplannen voor het gebied waar 34 vrije sector woningen moeten ko men. Tot ongenoegen van bewo ners in de Norremeerstraat worden in het nieuwe plan een weg achter hun woningen en tuinen vergroot. Bij anderen heerst scepsis of de smalle Teylingerkade in de toe komst kan functioneren als ontslui- tingsweg. Dat bleek gisteravond tij dens een druk bezochte hoorzitting in het gemeentehuis. In eerste instantie waren de be woners van zes huizen aan de Nor remeerstraat al in het geweer geko men tegen de voorgestelde bebou wing van jachtwerf Houweling en zeilmakerij Vreeken. Ze deden een geklaagde poging om bouw achter hun woningen te verhinderen door een strook grond te kopen waarop drie huizen waren gepland. Toch was er voor hen gisteravond weinig reden tot juichen. De drie woningen zijn uit het plan ge schrapt, maar uit tekeningen blijkt dat de omwonenden minder grond kunnen kopen dan verwacht. Op een deel van de grond is wederom nieuwbouw gepland, omdat pro jectontwikkelaar Romeyn elders een bredere weg en grotere tuinen heeft gepland. Volgens de bewo ners hadden ze oorspronkelijk an dere afspraken met Romeyn. Wie het gelijk aan zijn kant heeft, bleef echter onduidelijk. Onderlin ge afspraken tussen bewoners en Romeyn enerzijds en Romeyn en college anderzijds leverden veel vraagtekens op. Burgemeester G.W. van der Wel verstrekte niet veel in formatie over de totstandkoming van de hernieuwde bouwplannen. Dat gold ook voor een bedrag van 60.000 gulden dat een rol speelde in het verhaal. Dezelfde bewoners van de Norremeerstraat claimen dat dit bedrag hen door het gemeentebe stuur is toegezegd voor de aankoop van de grond achter hun huizen. Wethouder J. Wassenaar (CDA) weersprak dit. Het bedrag heeft slechts een rol gespeeld in mislukte onderhandelingen tussen project ontwikkelaar en college over soci ale woningbouw. De vele 'telefoon tjes achter de schermen' hebben ge zorgd voor de nodige verwarring. Duidelijkheid Of de Teylingerkade geschikt is als VVD-fractievoorzitter J. de Waard: "Opgeslokt door nieuwe baan", (foto De Waard legt voorzitterschap WD-fractie neer LEIDERDORP - Het Leiderdorpse VVD-raadslid J. de Waard legt zijn fractie-voorzitterschap met onmid dellijke ingang neer. Zijn functie wordt overgenomen door P. Muller. De Waard gaat per 1 juli werken bij het organisatie-adviesbureau Meurs in Culemborg. "Ik verwacht dat die baan me zeker de eerste tijd zal opslokken", aldus De Waard gis teravond tijdens de gemeenteraads vergadering. De WD-er was als hoofd In- en externe betrekkingen jarenlang het gezicht van de Centrale Recherche Informatiedienst. Daarnaast stelde hij met presentator Wil Simon het Avro-programma 'Opsporing ver zocht' samen. Bij Meurs gaat De Waard de communicatie voor zijn rekening nemen in de advisering bij bedrijfsreorganisaties. ontsluitingsweg voor het totale bouwplan moet donderdagavond tijdens de commissie ruimtelijke ordening duidelijk worden. Bewo ner P. Wassenaar uitte zijn twijfels over de toegankelijkheid van de Teylingerkade die slechts drie me ter breed is. Ook maakt hij zich zor gen over de constructie van de ka demuur. Zo voorzag hij problemen voor het toekomstige bouwverkeer. "Binnen de kortste keren begeeft de fundering het en kantelt een vrachtwagen met heipalen en al in het water", waarschuwde hij. De burgemeester probeerde hem gerust te stellen. Onderzoek heeft uitgewezen dat bewoners voor der gelijke rampen niet hoeven te vre- Geen fles wijn bij Leiderdorpse relatiegeschenken LEIDERDORP - De fles wijn zal niet meer voorkomen in het rijtje re latiegeschenken van de gemeente Leiderdorp. Een gewraakte alinea daarover in het beleidsstuk alcohol matiging werd gisteren door de ge meenteraad gehandhaafd. De igemeente wil in het alcohol- matigingsbeleid een voorbeeld functie vervullen. Tijdens recepties worden alcoholische dranken al leen nog aan de bar geschonken en ook alcohol als relatiegeschenk is uit den boze. Voorlichting in het on derwijs en sportverenigingen moet het drankgebruik buiten het ge meentehuis terugdringen. Bij de vorige raadsvergadering staakten de stemmen over de fles wijn als re latiegeschenk. De inmiddels van Pheiffer herstelde N. van Jaarsveld (CDA) deed de stemverhouding gis teren doorslaan ten gunste van het collegevoorstel. Vaij onze medewerkster Marinskc Horstman OEGSTGEEST - "Je maakt van alles mee', zegt L. Klaver (77), vrij williger bij de maaltijdendienst van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest. "Vorige week was er een man die de doos met eten op het gasfornuis wilde zetten. Hij was een beetje in de war. Ik heb hem toen uitgelegd dat het eten al warm was en hem geholpen met het uitpakken". Een groeiende groep zelfstan dig wonende ouderen is volgens de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest(SWOO) de voornaam ste oorzaak van de enorme vraag naar warme maaltijden. In Oegst geest kan de stichting de toename nauwelijks aan. "Ouderen willen niet afhankelijk zijn van anderen. Zij kiezen ervoor om zo lang mo gelijk zelfstandig te blijven," zegt medewerkster en organisator T. van Leeuwen van SWOO. Maar zonder vrijwilligers zou de SWOO dit soort diensten niet kunnen verlenen aan ouderen. De vraag naar versgekookte en thuisbezorgde maaltijden voor ouderen vanaf 65 jaar is in 1989 verdubbeld. Afgelopen jaar nam het aantal nog eens spectaculair met dertig procent toe en werden in totaal 14.354 maaltijden aan huis bezorgd. Organisatrice Van Leeuwen meent, dat behalve de groeiende groep onafhankelijke ouderen ook de lange wachtlijs ten voor verzorgingshuizen ertoe bijdragen dat steeds meer oude ren een beroep doen op de maal tijddiensten van de SWOO. "De vraag groeit nog steeds, terwijl we een tekort aan vrijwilligers heb ben," zegt Van Leeuwen. Iedere werkdag worden in wisselende diensten ongeveer 35 maaltijden rondgebracht. De maaltijdendiensten van SWOO zijn speciaal voor ouderen die niet meer in staat zijn zelf te koken of hun boodschappen te doen. "Vantevoren ga ik bij de mensen langs of bel hen op. Ik vraag dan of ze zich aan een diëet moeten houden. Er is een hele boel mogelijk. Als iemand geen kool lust houd ik daar ook reke ning mee bij het dagelijks samen stellen van het menu. Daarna geef ik de lijst door aan de keuken van het psychiatrisch centrum Ende geest, waar de maaltijden worden voorbereid. Met onze bus worden om twaalf uur de verpakte maal tijden opgehaald. Die blijven door de piepschuim dozen maxi maal drie kwartier warm, zodat onze vrijwilligers ongeveer een half uur de tijd hebben om de maaltijden bij de mensen rond te brengen," legt Van Leeuwen de dagelijkse gang van zaken uit. s het Drijfveer "Wij vinden het fijn voor deze mensen wat te doen en daarbij heb je ook nog het gevoel dat je wat presteert," zo luidt de motiva tie van vrijwilligster T. Zouten- bier (61). De drie andere vrijwilli gers, P. Engelen (63), R. Engelen (57) en L. Klaver (77) knikken in- stemmend. Ook bij hen staat het plezier in het werk voorop, al ver schillen de redenen om het vrij willigerswerk te doen. "Het is niet zo dat ik anders helemaal niets te doen heb, ik kom tijd te kort," vertelt mevrouw Engelen. Bij Klaver ligt dat anders: "Voor mij is het precies andersom rondbrengen van de maaltijden juist een drijfveer." Zoutenbier: "Omdat je een ei gen route hebt weet je op den duur precies wat je te wachten staat. Bij de een geef je het eten gewoon aan de deur af, bij de an der help je het even uitpakken en haal je bij voorbeeld het dekseltje van de appelmoes. Een derde help je weer met het vlees snij den." Zoutenbier: "Die dingen zijn heel belangrijk en horen bij je werk. Al heb je maar even tijd, dat kleine beetje aandacht hebben de mensen vaak net even nodig. Als ik zo oud ben, hoop ik ook dat er iemand voor mij klaar staat." Open tafel Net als de warme maaltijden brengen de vrijwilligers van SWOO ook diepvriesmaaltijden huis-aan-huis, zodat de mensen zelf kunnen bepalen wanneer ze willen eten. Daarnaast is er nog de mogelijkheid voor ouderen om deel te nemen aan 'Open tafel'. De SWOO haalt iedere werkdag on geveer dertig ouderen op, die in het dienstencentrum aan een ge zellig gedekte tafel kunnen aan schuiven. "Voordeel van 'Open tafel' is dat de mensen wat aan spraak aan tafel hebben: Ze krij gen soep vooraf en kunnen meer dan één keer opscheppen als ze dat willen," vertelt van Leeuwen. "Ook dat loopt storm. Voor som migen is het sociale contact heel belangrijk. Zoals voor een 93-jari- ge mevrouw, die al jaren komt. Het lopen gaat steeds maar ze blijft komen" LEIDERDORP - De klachten over de Leiderdorpse bakken voor ge scheiden afvalverwerking worden serieus genomen. "Iedere klacht is een gratis advies tot kwaliteitsver betering", zo verwoordde WD- fractievoorzitter J. de Waard gister avond de gevoelens van de gemeen teraad. Door klachten ernstig te ne men en tegelijkertijd voorlichting te geven over gescheiden afvalver werking, hoopt de raad alle Leider dorpers enthousiast te krijgen voor het ophaalsysteem. "We moeten een actief beleid voe ren om duidelijk te maken dat het systeem noodzakelijk is. En we moeten als raad achter de wethou der staan, die soms in het gemeente huis het vuil letterlijk over zich heenkrijgt", aldus D66-fractievoor- zitter E. Grootaarts. Volgens De Waard (WD) moet daarnaast dui delijk worden dat gescheiden afval verwerking in de toekomst lande lijk wordt verplicht gesteld en dat Leiderdorp dus niet onder de maat regel uitkomt. J. Jansen (Groen Links) wil dat het college overweegt bij warm weer de bakken vaker te legen. "Ik denk dan aan een noodmaatregel bij extreem hoge temperaturen". Milieu-wethouder J. Veldstra waar schuwde Jansen voor het prijs kaartje dat aan een dergelijke maat regel hangt. De opmerking van De Waard dat 'hele grote gezinnen' teveel afval hebben voor één grote bak, werd door raad en publiek met hilariteit ontvangen. Veldstra: "Het komt wel degelijk voor en die mensen krijgen een tweede bak, zo zijn we ook wel. Maar het belangrijkste is dat de bevolking ervan doordron gen raakt dat het afval gereduceerd moet worden". DINSDAG 9 APRIL Alphen modeshow, speciaal voor oude ren. aanvang 19 30 uur in diensten centrum Westerhoven, Anna van Burenlaan. spreekuur Belangenvereniging houding. hoe zet ik het op en aan welke eisen moet ik voldoen', van 17.00 tot 19.00 uur in het Olga-ge- bouw. Evertsenstraat. lezing: 'Madagascar, het rode ei land'. Leidse Aquariumvereniging, aanvang 20.00 uur in het clubge Noordwijk vergadering commissie voor toerisme, economische zaken en fi nancien. aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Noordwijkerhout Warmond t0t 19.30 uur in gymnastieklokaal extra vergadering van de ge- van de Zonnebloemscghool, Jong- meenteraad. aanvang 20.00 uur in m ^A kindt Coninckstraat. het gemeentehuis. ^A thema-avond Stichting Aktieve ^A Gezondheidszorg over 'de gevol- WOENSDAG 10 APRIL V gen van de welvaarlsziekle 'stress' Alphen ^A voor de gezondheid', aanvang in het Rijksmuseum voor Volken- informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554. voorstelling: Voldoende Koolhy feestmiddag t.g.v. 35-jarig be staan Katholieke Bond van Oude ren afd. Noordwijk, aanvang 13.30 uur in De Beurs, Voorstraat. opvoering van historisch stuk: 'Elckerlijc' door 200 acteurs, figu ranten. koor- en orkestleden, aan standen bij w Valken '68. inschrij ven in de kantine. Duyfraklaan, starl om 19.00 uur. Voorschoten voordracht Voorschotense Vrou wenraad over de 'Islam als gods uur in buurtcentrum Westerhaven. klavegassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 20.00 uur Loidon vooclichtings-avond Netwerk Al lochtone Ondernemers over 'Boek bouw K&G, J.C. de Rijpstraat. Leiderdorp vergadenng commissie beroep en bezwaar, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. artistiek café Toverlei'. toneel, cabaret, aanvang 20 30 uur in de Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat. voogaarsdrieloop (duinloop) met afstanden 2.5. 5. en 10 km, starl vanaf het Wantveid bij Noordwijk om 19.00 uur. Valkenburg vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. thema-middag FNV-werkgroep HÊÊ ^A 20.00 uur in De Bron. uitkeringsgerechtigden over soci- U ^A ale vernieuwing, aanvang 14.00 ^A Leiden uur in gebouw Contact, Hortensia- ^A spreekuur verkeersveiligheid, straat. ^A Van 10.30 tot 12.00 uur in het kinderfilm: 'Asterix en de knal- Stadsbouwhuis, Langegracht. lende ketel', aanvang 14.30 uur in - Mm: Veronico Cruz'over een Ar- het Parkfilmhuis ff L. IV] 11 A gentijnse jongen in het dorp van de jeugdinstuif volleybal, van 18.30 ULIlL/n Coya Indianen, aanvang 15.00 uur draat'. door Het Gebeuren/Het Na tionale Toneel, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cleve- ringaplaats. Noordwijk informatie-uur CNV-verlrou- wensman C.A. Elshout, van 11.00 tot 12.00 uur in De Kuip, Zeestraat. vang 21.30 uur. St. Jeroenskerk. Voorstraat. Oegstgeost bridgen bij.DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Valkenburg prestatieloop over diverse af dienst en als cultuurverschijnsel', aanvang 10.30 uur. Cultureel Cen trum, Pr. Marijkelaan. DONDERDAG 11 APRIL Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur. Het Emmaplein in Oegstgeest. De herinrichting kan leiden tot e en zitgelegenheid. n plein in Franse stijl of een vijver met terrassen OEGSTGEEST - Een buikdanseres uit India toonde gisteren haar kunsten tijdens een feestelijke bijeenkomst op Duinzigt, de Oegstgeester scholenge meenschap voor mavo en lavo. Tijdens het festijn overhandigde directeur A. Van Schie een cheque van elfduizend gulden aan U.K. Grover, ambassa deur van India. Het geld vormt de opbrengst van een kerstactie en is be stemd voor kasteloze kinderen in het zuiden van India. «oio Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14