Huisvuil Zuid-Holland gaat mogelijk naar buitenland Voor denken heb je nu eenmaal tijd nodig Politiechefs voor hardere aanpak zware criminaliteit Bedrijven draaien zelf op voor schade door stroomstoringen (Puft ilirutos NZH wil met bussen over vluchtstrook Studenten zien vastheid absoluut niet zitten' DINSDAG 9 APRIL 1991 REGIO PAGINA 13 DEN HAAG - Een deel van de georganiseerde misdaad in Ne derland ontwikkelt zich in de richting van criminele organisa ties zoals die bestaan in de VS en Italië. Enkele Italiaanse criminele groepen hebben hun werkzaam heden al naar Nederland verlegd. Dat schrijven de hoofdcommissa rissen van politie van Amster dam, Rotterdam en Den Haag en de Centrale Recherche Informa tiedienst CRI in een nog niet ge publiceerde notitie. Zij vinden dat de zware, georganiseerde cri minaliteit in ons land veel harder moet worden aangepakt. Daar voor moet de politie onder meer bijzondere bevoegdheden wor den gegeven om inzage te krijgen in fiscale gegevens van criminele organisaties en personen. Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDEN De stevige kritiek van de visitatiecommissie wijsbegeerte op de kwaliteit van de universitaire studie wijsbegeerte is niet terecht. De cijfers over afvallers en het 'eco nomisch nut' van de studie filosofie voeren in het rapport de boventoon. Over de inhoudelijke kant van de studie wordt door de commissie met geen woord gerept. Dat is de mening van drie filosofiestudenten aan de Leidse universiteit over het recente rapport van de commissie. "Door de nadruk te leggen op het studierendement en de arbeids markt, sla je het denken volkomen dood", vindt Michiel Kik (30), derde jaars filosofiestudent. Hij is ervan overtuigd dat de visitatiecommissie' op een aantal fronten te snel heeft geoordeeld en de verkeerde conclu sies heeft getrokken. "In een paar dagen hebben ze hier de hele facul teit doorgelicht. Over de inhoud van de studie wordt in het rapport met geen woord gerept, het gaat alleen maar over getallen". De visitatiecommissie onder zocht het niveau van het filosofieon- derwijs bij negen universiteiten, waaronder de Leidse. Het oordeel was niet mals: de kwaliteit van de studie zou te wensen over laten. Dit zou het gevolg zijn van slechte orga nisatie. gebrek aan begeleiding en onvoldoende doordachte studie programma's. Met name de grote uitval van studenten zit de commis sie dwars: tussen 20 en 60 procent van de studenten haalt de prope deuse (eerstejaar) en van degenen die wei doorgaan doet uiteindelijk slechts 15 procent het doctoraal examen. De andere 85 procent haakt onderweg af. In vrijwel alle gevallen doen de studenten zes jaar In de 'Notitie inzake de bestrij ding van de zware, georganiseer de criminaliteit in het randstede lijk gebied van Nederland' plei ten de politiechefs ervoor om ook de computerbestanden van de politie beter op elkaar af te stem men. Op die manier kan meer greep worden gekregen op de ge organiseerde misdaad. Volgens de notitie moet het Openbaar Mi- over hun studie in plaats van vier jaar. "De visitatiecommissie gaat vol komen voorbij aan de enorme ver rijkende werking van de studie filo sofie voor het leven", stelt Michiel Kik. Ook doctoraalstudenten Tom Egyedi (25) en Wicher Bergsma (24) vinden dat de onderzoekscommis sie teveel de nadruk heeft gelegd op het rendement van de studie. Ze zijn het op veel punten absoluut niet eens met de kritiek. "De bege leiding bij ons is redelijk en de kwa liteit van het onderwijs is ruim vol doende. De docenten nemen het on derwijs erg serieus en ze pakken het goed aan. De organisatie van de stu die zit prima in elkaar", spreekt het drietal in koor. De drie Leidse studenten bena drukken dat Leiden het predikaat van 'een redelijk goede opleiding' heeft gekregen van de commissie. In Leiden studeren 75 studenten fi losofie waaronder 22 eerstjaars. Het drietal vindt dat het in Leiden alle maal nogal meevalt. In de aanbeve ling dat het onderwijsprogramma strakker en samenhangender moet worden, kunnen ze zich niet vinden. "Je kunt het programma niet hele maal vastleggen, dan zou het veel te schools worden", vindt Kik. "Een strak studieprogramma werkt al leen maar beperkend voor de filoso fiestudent. die vooral alle tijd moet krijgen om zich te verdiepen in een onderwerp". nisterie directer worden betrok ken bij de aanpak van de zware misdaad. Al vanaf het begin van een zaak moet de officier van jus titie worden ingeschakeld om te voorkomen dat kostbaar straf rechtelijk onderzoek mislukt. Verder moet er extra geld komen voor de uitbreiding van recher che-specialisten, zoals misdaad analyse. De hoofdcommissarissen van politie en de CRI constateren dat de criminaliteit zich steeds meer richt op het milieu en de financië le sector. Ook blijken buitenland se criminelen Nederland te heb ben ontdekt. "Zo hebben bij voor beeld enkele Italiaanse criminele groepen hun werkzaamheden reeds naar Nederland verlegd", aldus de notitie, die nog moet worden besproken met de procu reurs-generaal. Daarna wordt het stuk aangeboden aan de twee po litieministers. Dales van binnen landse zaken en Hirsch Ballin van justitie. De politiechef van het Amster damse korps, Nordholt, zei het af gelopen weekeinde dat er een half tot één miljard gulden nodig is om de politie te versterken. DEN HAAG - Eindeloos zeuren over geld, onverwacht nieuwe regeltjes opgelegd krijgen, maanden en maanden wachten op antwoord. Het beeld van bu reaucratisch Den Haag, waar de regeltjes belangrijker zijn dan de uitvoering is maar al te be kend. Maar er zijn andere, meer positieve ervaringen. Lees bij voorbeeld wat directeur An- dré Testa van de vervoersmaat schappij NZH daarover te mel den heeft in het onlangs in een modern jasje gestoken Profiel, het maandblad voor medewer kers van het ministerie van ver keer en waterstaat. "Het valt mij op dat verkeer en waterstaat in de afgelopen jaren minder ambtelijk is gaan werken," meldt Testa blijmoe dig in een column onder het kopje 'De buitenstaander'. De oorzaak daarvan: het organisa tiebureau McKinsey. Testa: "Toen ik twaalf jaar geleden in het streekvervoer begon, was onze band met V W innig, maar ambtelijk. V W zorgde voor het geld om onze boekhou ding rond te krijgen. Dat gaf een veilig gevoel, maar wij waren gebonden aan veel bureaucrati sche regels en overleg. Met de invoering van het McKinsey- systeem diende zich een vorm van contractmanagement aan, die de verhouding tussen rijk en streekvervoer ingrijpend heeft veranderd." stelt Testa met een zekere opluchting vast. Testa is blijkens zijn column oprecht blij met de grotere vrij heid die het ministerie zijn be drijf heeft geboden. Hij mag on der het nieuwe regiem meer ideeën ontwikkelen en vooral proberen het zijn klanten naar de zin te maken. "Vroeger was er nauwelijks een prikkel om iets aardigs van ons product te maken. Wij voelen ons nu als een vis in het water en daar zijn we V W dankbaar voor," schrijft de directeur van Neer- lands grootste busvervoerder. Testa zou Testa niet zijn als hij de gelegenheid niet zou be nutten om te pleiten voor een extra voorziening. Hij wil dol graag toestemming hebben met zijn bussen over de vluchtstrook te rijden. Dat doen we tussen Purmerend en Amsterdam al tien jaar en daar gebeuren nooit ongelukken, zo zet hij zijn be toog kracht bij. En, voegt hij LEIDEN - Bedrijven die schade op lopen als gevolg van stroomstorin gen. kunnen die niet verhalen op de stroomleverancier, de Energie- en Watervoorziening Rijnland. Dat in korte tijd drie keer de stroom uitviel in een groot deel van de Bollen streek is dus gewoon pech hebben. Ondernemers die bijzonder af hankelijk zijn van computerappara tuur kunnen risico's eventueel uit sluiten met een zogenaamde no break-installatie. Diverse ondernemers klaagden vorige week over 'vermoedelijk daar als extra argument aan toe, liefst vijftig procent van de fo renzen op dit traject pakt in middels de bus. Om de doorstro ming van de vele bussen te be vorderen en zo het 'miljoenen lijntje' van de NZH aantrekke- achterstallig onderhoud' van de EWR en 'onnodige stroomuitval'. Grote delen van Lisse, Katwijk en Noordwijkerhout zaten enkele ma len langdurig zonder stroom. Ver schillende bedrijven liepen hier door aanzienlijke schade op. Het nutsbedrijf werd verweten 'noncha lant met zijn verantwoordelijkhe den' om te springen. Een woordvoerder van de EWR ontkent de beschuldigingen. Van achterstallig onderhoud zou abso luut geen sprake zijn. "Het is niet mogelijk om je voor honderd pro cent in te dekkken tegen dit soort storingen. Je kan alles wel steeds mooier maken, maar daar hangt wel een prijskaartje aan". In de leveringsvoorwaarden van de EWR is opgenomen dat het nuts bedrijf niet altijd in staat is stroom te leveren. In sommige gevallen is er sprake van overmacht die het nutsbedrijf niet aangerekend mag worden. "Als er onder een wegdek een leiding wordt doorboord, dan kun je daar gewoon niets aan doen", aldus de woordvoerder van de lijk te houden uil Testa graag gebruik maken van de vlucht strook. Of minister Maij-Wcg- gen gevoelig blijkt voor deze hartekreet van een 'buiten staander' in baar lijfblad zal moeten blijken. EWR. "Dit soort calamiteiten kun je niet uisluiten". Willen ondernemers stroomuitval voorkomen dan kunnen ze een no break-installatie aanschaffen. Ook daar hangt een prijskaartje aan. de apparatuur is nogal prijzig Be drijfsleider K. Kruyt van Hotel Noordzee in Katwijk heeft dat er niet voor over. ondanks zijn vorige week in deze krant geuite pittige kritiek op het 'falen' van het nutsbe drijf. "Dat is vtij kostbare appara tuur", zegt de bedrijfsleider. "De le verantie van de stroom verloopt over het algemeen toch vrij vlekke loos". Acties bij V&D LEIDEN/AMSTERDAM - De Dienstenbond FNV gaat acties or ganiseren bij de warenhuizen van Vroom Dreesmann. De kaderle den hebben het eindbod dat de di rectie vorige week deed, gisteren verworpen. De kaderleden toonden zich gis teren verbitterd over het feit dat de onderhandelingen over een loonof- fer stuk liepen op een verschil van 10 miljoen gulden, terwijl de ver koop van het Amerikaanse waren huisconcern Dillard's onlangs nota bene 1600 miljoen heeft opgeleverd. Er komen korte werkonderbrekin gen en de klanten worden geïnfor meerd over de 'botte handelswijze' van de V D-directie. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men meldt ons uit Roelof- Arendsveen: „Eene jongedochter van omstreeks 40 jaar. Mietje L. genaamd, die sedert haar 17de jaar ziekelijk en wellicht reeds tien jaar bedlegerig is, verloor in November van het vorig jaar geheel en al de spraak, zoodat zij haren huisgenooten, die dag en nacht met haar omgaan, slechts door gebaren hare ivenschen be duiden en niet het minst geluid voortbrengen kon. Voor eemge dagen nu heeft zij zonder de minste aanleiding plotseling haar spraakvermogen terugge kregen. Tot groot genoegen van haarzelve en hare omgeving spreekt zij weer even gemakke lijk als te voren. - Een heer uit Sitfard had zich onlangs naar Aken begeven om bij dr. W. eene operatie aan zijne tanden te ondergaan. Hij kwam bij vergissing terecht bij een an der dentist naast het huis van dr. W. De 25-jarige bediende van den dentist gaf zich nu uit voor dr. W. en trok den armen man 21 kiezen, zonder hem van te voren gecholoformeerd te hebben, ten einde een nieuw kunstgebit van 400 mark te kunnen verkoopen. De patient leed ten gevolge dezer ruwe behandeling gedurende meerdere dagen aan koortsen. De strafkamer van Aken veroor deelde den bediende, tegen wie eene aanklacht was ingediend, tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens verwonding. Vijfentwintig jaar geleden - Muurpassen. - Bijna tachtig duizend Westberlijners zijn gis teren door de muur gestroomd om een bezoek te brengen aan fa milieleden m de oostelijke sector van de verdeelde stad. Deze be zoeken zijn mogelijk geworden krachtens een nieuwe passen re geling met Oost-Duitsland, die donderdag is ingegaan en tot 20 april voortduurt. Het grootste aantal bezoekers wordt ver wacht op paaszondag en paas maandag. Michiel Kik kan zich daar niet in vinden: "Ik vind het wel een gebrek dat over de arbeidskansen zo wei nig wordt gepraat. Je hoort er bij ons nooit iets over Ik weet zeker dat ik geen baan vind in de filosofie. Als ik bijvoorbeeld beleidsmede werker wordt bij de overheid, heeft dat geen bal met wijsbegeerte te maken. In dit vak kun je nergens te recht. behalve in het onderwijs en als onderzoeker op de universiteit. Dat is gewoon de realiteit". De faculteit werkt volgens de stu denten al langer met studiecontrac ten, iets waar de visitatiecomnru- sisie sterk op aandringt in haar rap port. "Onze studieadviseur houdt de voortang van de studie scherp in de gaten", aldus Egyedi. Bergsma: "Er zijn regelmatig gesprekken met docenten over de studievoortgang. Je kan altnd wel bn iemand te recht". Het drietal is overtuigd van het nut van de studie voor henzelf, voor hun eigen ontwikkeling. En daar gaat het volgens hen om als je filo sofie gaat studeren. Kik "Je leert goed nadenken. Je stelt vragen bij dingen die mensen als vanzelfspre kend beschouwen". Egyedi "De kritiek van mensen op ons is vaak dat we te veel nadenken en te wei nig doen. Maar die mensen weten Bial «raar ze het om hebben. De studie filosofie is prima, de maat schappij moet maar gewoon veran deren". Tekort invallers bij onderwijs oplossen met beter salaris LEIDEN - De arbeidsvoorwaarden van invalleerkrachten in het basis onderwijs moeten snel verbeteren. Gebeurt dat niet dan zal het tekort aan invallers toenemen. Dit voor spellen de onderzoekers Thomas van Duin en Karin Hoogeveen van het Leids Interdisciplinair Centrum voor Onderwijsresearch van de Lei- se universiteit. Het afgelopen jaar hebben de on derzoekers ruim 500 invalkrachten en meer dan 400 werkloze leer krachten gevraagd naar hun erva ringen met invalwerk. De meeste invalkrachten zijn niet tevreden over hun werk. Ze vinden de salariskorting van tien procent over de eerste acht weken niet te recht. Deze maatregel is door voor malig onderwijs-minister Deetman ingevoerd om te bezuinigen. Ook de uitbelating van inval krachten is vaak slecht geregeld. In vallers krijgen pas aan het eind van de maand hun geld en alleen voor de feitelijk gewerkte dagen. Het in valwerk is onregelmatig waardoor de leerkrachten steeds een uitke ring moeten afzeggen en vervolgens weer moeten aanvragen. Eenvijfde van de ondervraagden weigert om nog langer invalwerk te doen als deze zaken niet veranderen. Verder klagen de invallers onder meer over de beperkte reiskostenvergoeding' en het gebrek aan kinderopvang. De schoolbesturen onderkennen de meeste klachten. Zij pleiten on der meer voor afschaffing van de tien procentsmaatregel, het instel len van arbeidspools en het aanbie den van jaarcontracten. LEIDEN - Het Provinciaal Afvalverwerkingsbedrijf (Proav) onderzoekt de mogelijkheden om afval volgend jaar in het buitenland te verbranden of te storten. Er worden on derhandelingen gevoerd met collega's in Londen, Glasgow, Brugge, Amiens (Frankrijk) en Polen. De ovens van de Afval Verwerking De Jong: "In Brugge is een leeg- Rijnmond (AVR) zijn ontoereikend loop van 70.000 ton afval per jaar. voor de verbranding van het Zuid- Het verbranden van afval is daar zo hollandse huisvuil. Jaarlijks wordt duur dat de voorkeur wordt gege- meer dan 150.000 ton afval verwerkt in Wijster. Eind 1991 loopt het con tract met deze afverwerkingsinsta- talie echter af. Daarna moet het overschot aan afval elders in Neder land of in het buitenland worden nog zal toenemen. "In de piekjaren verwerkt. De Proav houdt er rekening dat de geplande nieuwe stortplaats aldus De Jong. in de Hogenespolder (tussen Heer- jansdam en Zwijndrecht) niet door gaat en is daarom op 'verkenning' in het buitenland. "In Nederland is weliswaar voldoende stortcapacï- teit maar gemeenten willen niet milieuregels gelden als meenwerken", zegt directeur de Proav, L. de Jong. De gemeenten rondom de Hogenespolder hebben Het verbranden van Zuidhol lands afval in het buitenland wordt alleen door de provincie goedge keurd als op die plaatsen dezelfde Neder land. De Proav is met de Poolse ook al laten weten niets te voelen heid in onderhandeling i voor een stortplaats in hun nabij- richting van een stortplaats die als noodvoorziening voor Zuid-Hol land kan worden gebruikt. "Wij zouden daar met ons afval een stuk je infrastructuur kunnen financie- het buitenland zijn diverse verbran- ren die de Polen later zelf kunnen dingsovens die afval tekort komen, gebruiken", aldus De Jong. "We zoals in Brugge en Glasgow. Het voeren overleg over twee verschil- i die plaatsen lende gebieden in Polen. Maar het i: Directeur Testa: "Vroeger was er nauwelijks een prikkel om iets aardigs van ons produkt te maken. Wij voelen ons nu als een vis in het wateren daar zijn we het ministerie van verkeer en waterstaat dankbaar voor". (foto René Bouwmini Directeur gooit visje uit bij Maij-Weggen Leidse filosofiestudenten studeren naar tevredenheid je toch pas in de praktijk. Boven dien ben ik ervan overtuigd dat ik een baan krijg, in het onderwijs of misschien wel in het bedrijfsleven. Veel hangt van je eigen initiatief af ik vind het niet de taak van de uni versiteit om studenten op hun be roepsmogelijkheden te wijzen. Stu denten zijn toch zelfstandige en vol- Toch is de Leidse studierichtings commissie hard bezig met het ma ken van een strakker onderwijspro gramma voor het tweede jaar. Dit om de vrij schoolse propedeuse met veel verplichte vakken beter te la ten aansluiten op het vrije tweede jaar. Een aantal studenten had na melijk geklaagd over het ongestruc tureerde vervolg op de strakke pro- paedeuse: daardoor vielen sommi gen in een gat. "Bij veel andere studies liggen de studieprogramma's ook na het eer ste jaar grotendeels vast", vertelt Kik. "Maar bij ons is het doctoraal programma nogal vrij, er is geen op bouwende structuur. Maar ik éind dat juist goed, anders zou het alle maal veel te schools worden. Voor deze studie moet je de kans krijgen je helemaal in een bepaald onder werp te verdiepen, dat kost veel tijd. Je kunt problemen niet oppervlak kig behandelen. Een vast studiepro gramma is misschien wel goed voor het studierendement, maar niet goed voor het denken. Je hebt bij deze studie veel vrijheid nodig om tot bepaalde essentiële vragen te komen". Het drietal beaamt dat bijna nie mand de studie in vier jaar afrondt. Egyedi "De studie is moeilijk. Filo sofiestudenten hebben de volle veertig uur per week nodig om op schema te blijven: je moet hard wer ken. Voor andere studies geldt dat minder. In de wijsbegeerte heb je veel tijd nodig om dingen goed te doordenken". De studenten zien in dat het lage studierendement een van de groot ste problemen is, ook in Leiden. Ze weten niet precies hoe het komt dat zo weinig studenten de eindstreep halen. Kik: "De studenten bij ons zijn heel serieus, nog serieuzer dan bij andere studies. Eigenlijk is het heel gek dat er dan toch zoveel af vallen". Egyedi: "Veel mensen heb ben een verkeerd beeld van de stu die: ze weten niet waar ze aan begin nen. Anderen vinden het moeilijk en abstract. Ook hebben sommigen problemen met de vrijheid die ze krijgen of ze vinden de begeleiding onvoldoende". Kik: "Ook een rol speelt volgens mij het slechte ar- beidsperspectief van filosofiestu denten. Bij ons lopen docenten rond die dat ronduit zeggen: 'joh, ga wat anders doen, hier is geen droog brood in te verdienen'. De arbeidsmarkt is een gevoelig onderwerp. De visitatiecommissie oordeelde dat het perspectieven van filosofofen weinig rooskleurig is. Faculteiten zouden hun studen ten hierover realistischer moeten informeren. Ook zouden studenten meer met-wijsgerige vakken in hun programma moeten opnemen om zo hun arbeidskansen te verbete- Tom Egyedi vindt het onzin om uitgebreid stil te staan bij de ar beidsmarkt "In een universitaire studie moet je je kunnen ontwikke len. kennis op doen. Je moet je juist kunnen wyden aan dingen die géén praktisch nut hebben. Een vak leer LEIDEN Studieadviseur wijsbegeerte aan de Leidse universiteit, dr. E.P. Bos is het abso luut niet eens met de kritiek van de visitatie- commisisie over de slechte bégeleiding van studenten. "Bij ons is de begeleiding prima". Het aanbrengen van meer samenhang in het studieprogramma vindt hij een illusie. "Die ge ringe samenhang heeft te maken met de aard van het beestje: wijsbegeerte verschilt per wijsgeer. Het is een veel meer persoonlijk ge kleurd vak dan bij voorbeeld chemie". Wel een belangrijk punt vindt Bos een strak ker onderwijsprogramma in het tweede jaar. "Ik wü de studenten er op die manier door heen slepen. Door studenten meer houvast te bieden, kun je het rendement vergroten. Maar de studenten zelf zien die vastheid absoluut niet zitten: die snuffelen liever wat meer. Filo sofie is ook echt een hobbystudie". Als oorzaak van het grote percentage afval lers wijst Bos op een combinatie van factoren. "De meesten haken af in het eerste jaar. Dat komt door het ontbreken van een duidelijk be roepsperspectief. Studenten hebben ook vaak een te vage voorstelling van de studie. Het blijkt dan toch veel preciezer en zwaarder te zijn dan ze denken". Volgens Bos wordt de studenten 'aan alle kanten verteld dat de beroepsmoglijkheden nihil zijn'. "We zun daar heel duidelijk in en vertellen studenten heel direct dat ze soms be ter wat anders kunnen gaan doen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13