TAD LEIDEN Te weinig geld voor herstel monumenten 'Wachtlijst onaanvaardbaar lang' Ontslag voor rector Roefs van Stedelijk Gymnasium 5Russische scholieren hebben geen bijbaantje bij McDonalds BOUWPLANNEN? «ara m ncr Bezoek Estse schoolkinderen gaat niet door Automobilist dreigt met mes op afrit A4 Groepswoningen voor ouderen: 'Het wordt geen ouwe-liedenhuis' s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 APRIL 1991 LEIDEN Er is veel te wei nig geld beschikbaar voor restauratie van de vele mo numenten in Leiden. Wie nu subsidie aanvraagt voor een opknapbeurt van zijn pand, komt over 12 jaar aan de beurt. De wachtlijst is 'on aanvaardbaar lang', staat in de Leidse monumentenno ta, die onlangs door het col lege van B en W is vastge steld. De gemeente krijgt ongeveer 2,2 miljoen gulden per jaar van het Rijk. Als het budget gelijk blijft, wat wordt betwijfeld, zijn de huidige restauratieplannen in het jaar 2003 klaar. Nu wordt echter nog steeds gewerkt volgens het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. Urgente en minder urgente projec ten worden door elkaar aangepakt. Daar moet verandering in komen. Het is de bedoeling dat vanaf het jaar 1997 de meest noodzakelijke restauraties het eerst worden uitge voerd. Om te kijken welke panden het eerst moeten worden opgeknapt, wordt onderzoek gedaan naar de bouwkundige staat, de monumen tale waarde, de ligging van het pand en het gebruik of de bestemming er- Voorkomen is echter beter dan genezen, vindt de gemeente. Daar om wordt in de toekomst meer aan dacht besteed aan onderhoud van de monumenten. De Monumenten- wacht controleert elk jaar het eigen dom van zijn leden. De gemeente heeft echter geen inzicht in de in spectierapporten van de organisa tie. Het is de bedoeling dat Leiden de Monumentenwacht in Zuid-Hol land gaat subsidiëren. Daar zou dan tegenover moeten staan dat de ge meente inzicht krijgt in de rappor ten. De eigenaar is niet verplicht de aanbevelingen van de Monumen tenwacht op te volgen, maar de ge- meente wil stimuleren dat dat wel gebeurt. Eventueel kan een subsi- diebijdrage worden teruggevor derd. Alle gemeentelijke panden die op de monumentenlijst staan, worden bij de Monumentenwacht aangemeld. Bomen In de nota staat verder dat waarde volle bomen ook moeten worden beschermd. Bijzonder zijn bijvoor beeld de bomen achter het Gulden Vlies aan de Breestraat en op het binnenplein van het Caeciliacom- plex. Ook staan monumentale bo men op de begraafplaats Groene- steeg, in het Van der Werfpark en het Plantsoen. Er wordt onderzocht of er een 'bomenfonds' kan komen om de bomen te onderhouden. Ook wordt bekeken of bijzondere tuinen op de monumentenlijst kunnen worden geplaatst. Een ander voornemen is op meer mooie plaatsen in de stad gepar keerde auto's te weren. Dat is bij voorbeeld al gebeurd bij de Hoog landse Kerk, het Gerecht en het Pie terskerkhof. De stad wordt op die manier ook weer aantrekkelijker voor toeristen. Om die vaker stil te laten staan bij monumenten, wor den daarbij tweetalige bordjes met informatie geplaatst. LEIDEN Rector O. Roefs kan niet meer op het Stedelijk Gymnasi um terugkeren. Onderzoek van een organisatiebureau heeft uitgewezen dat de verhoudingen op de school zodanig zijn verstoord dat de rector moet worden ontslagen. De ge meente bekijkt op dit moment hoe de juridische procedure het beste kan worden gevolgd. Daartoe heb ben gesprekken plaats met allerlei betrokkenen. Ook de medezeggenschapsraad is bij die gesprekken betrokken. Woordvoerster F. Molenaar wil wei nig kwijt over de kwestie. Wel geeft ze toe dat de opvatting van de mede zeggenschapsraad weinig verschilt met die van de gemeente. Wethou der H. van Dongen wil geen com mentaar geven zolang nog gesprek ken worden gevoerd. Ze hoopt dat nog voor 1 juni, de datum waarop ze aan de slag gaat bij het ministerie van onderwijs, duidelijkheid kan worden gegeven. Het rapport van het organisatie bureau is nog geheim. Volgens mensen die de inhoud kennen blijkt eruit dat de meerderheid van het docentenkorps geen vertrouwen meer heeft in de rector, die in 1984 werd aangesteld. Volgens sommige Wethouder naar Verenigde Staten LEIDEN - Wethouder H. van Don gen van onderwijs vertrekt morgen voor een acht-daagse trip naar Ame rika. Daar bezoekt ze scholen. Van Dongen is uitgenodigd door de stichting die in Nederland de sa menvoeging van scholen voor mid delbaar beroepsonderwijs bege leidt. Ze is de enige wethouder die meegaat. De rest van het gezelschap bestaat uit docenten en anderen 'uit het veld'. leraren wordt sinds die tijd all ge twijfeld aan de leidinggevende ca paciteiten van Roefs. Aan het einde yan het vorige schooljaar werd tij dens een vergadering van de docen ten een motie van wantrouwen te gen Roefs aangenomen. Het college van B en W besloot in november een onderzoek te laten stand enkele maanden later opne- Verrekening energie later verrichten door het bureau Wilfrink dan gebruikelijk i Crone. Rector Roefs is sinds de door vindt ook verrekening van de kerstvakantie met ziekteverlof. voorschotten later plaats, wordt het voorschot in de zomer maanden verlaagd omdat dan min der gas wordt verbruikt. Welke wijken bij deze maatregel worden betrokken, houdt het be drijf geheim. Volgens een woord voerder is gebleken dat bekendma king van het moment van de meter opname leidt tot misbruik. Mensen gaan zich dan uitgeven voor meter- opnemer met als doel diefstal in de woning te plegen. Snelheidscontrole LEIDEN Bij een snelheidscon trole in Leiden, Leiderdorp en Voorschoten zijn gisteren 89 bekeu ringen uitgedeeld. Ruim 30 auto's die te hard reden, zijn gefotogra feerd. De hoogst gemeten snelheid, 93 kilometer per uur, werd bereikt op de Lammenschansweg in Lei den en op de Engelendaal in Leider dorp. Op beide wegen geldt een maximumsnelheid van 50 kilome ter per uur. Behalve op deze twee wegen werd ook gecontroleerd op'de Leid- seweg in Voorschoten. Aan de actie namen zes agenten deel van de poli tiekorpsen uit Leiden en omgeving. Zij controleerden tussen 7.00 en 15.00 i Leerlingen van de Louise de Colignyschool met theewater te verwarmen. Van links naar rechts: Mariëlle Scherer. een in de Sovjetunie opgedoken samovar, een apparaat o Petra Jongbloed, Ronald Hartsuiker, Lilianne Pardoel Leerlingen Louise de Coligny terug uit Moskou LEIDEN In Moskou is op de televisie het kansspel 'Het rad van fortuin' te bewonde ren, naast talloze videoclips van Westerse popgroepen en CNN. De single Justify my lo- V2 van de Amerikaanse pop- zangeres Madonna is ook al uitgebracht in de Sovjetunie. Alleen de omstreden video clip is niet te zien op de televi sie: de Russische kijkers moe ten het doen met een foto. In navolging van de Amerikaanse restaurantketen McDonalds is de Westerse cultuur al doorgedron gen tot de Sovjetunie. Gekleed in een spijkerbroek typisch sym bool van Westers kapitalisme bezochten 46 Leidse scholieren vorige week de Sovjetunie. De leerlingen van de scholenge meenschap Louise de Coligny waren daar met enkele docenten op uitnodiging van een Moskouse school, die vorig al een bezoek bracht aan Nederland. De Nederlandse jongeren wer den aangegaapt en soms onder vraagd over het leven in hun land. Als zij in de overvolle metro stap ten, keken de passagiers die normaalgesproken slapen, lezen of naar de grond staren op met een merkwaardige blik. "Ze ke ken kwaad", zegt Lilianne Par doel (18 jaar). Nee hoor, zeggen haar medeleerlingen, we werden met nieuwsgierigheid en jaloezie aangestaard. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk SCHOCQ Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzién van Komo-certiticaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. rLVLU Jannie van Wensveen, lerares Nederlands, mocht 40 minuten lang een les overnemen op een Russische school: "Ik moest al lerlei vragen beantwoorden over de hitparade en popzangers, die succes hebben bij ons". Niet alles was uit te leggen. "Van bijbaan tjes begrepen zij niet veel. Wer ken bij McDonalds? Zij hebben er één en daar laten ze heus geen scholieren werken. In een win kel? De winkels zijn leeg en er is niets te koop". De coca-colacultuur in de Sov jetunie maakt volgens de Leidse scholieren duidelijk, dat het land langzaam verandert van een com munistische in een democratisch- kapitalische samenleving. Zij spraken vaak over de de politieke veranderingen met de mensen, bij wie zij logeerden. Lilianne lo geerde bij de familie van een le gerofficier: "Ik dacht dat die wel moeite zouden hebben met een gesprek over politiek, maar we hebben er juist veel over gespro ken". Marielle Scherer (16 jaar): "Toen wij aankwamen, werd mij meteen gevraagd wat er in Neder land te zien was geweest van de demonstraties voor Boris Jelt- sin". Ronald Hartsuiker (19 jaar): "De mensen zeggen dat de veran deringen van de laatste tijd niet meer zijn terug te draaien". De kerken die jaren in verval waren onder de wetgeving die het 'atheïsme bevorderde', worden nu weer een beetje onderhouden. De scholieren brachten buiten Moskou een bezoek aan het kloostercomplex in Sagorsk, de bakermat van de Russisch-ortho- doxe kerk. "Steeds meer Russen schijnen zich te bekeren tot het christelijk geloof', zegt Jannie. De veranderingen zijn ook zichtbaar in de monumenten voor de miljoenen slachtoffers van Stalin, de partij-secretaris in 1953 overleed en over wiens erfenis sindsdien vooral is gezwegen. Nir leggen de Moskovieten dagelijks bloemen bij de beruchte KGB, de geheime dienst die een hoofdrol vervulde bij de massamoord. De leerlingen spraken uitgebreid met de hoofdredacteur van het kritische tijdschrift Feiten en Ar gumenten. De rector herinnert zich een opmerking van een Rus sische leraar, die zei: "In ons land is de geschiedenis het meest on voorspelbaar". Gebleven zijn het vuil en de passiviteit, die de bezoekers met stomheid sloegen. De grote flats hebben binnenplaatsen, waarop de Russen hun vuilnis storten. "En daarbovenop is een speel tuin, waar kinderen spelen", zegt Jannie. In Russische huizen wordt het vuilnis vaak door de wc gespoeld: "En dan waren ze nog verbaasd als de boel verstopt raakte", zegt Ronald. Op straat staan geen vuilnisbakken. Het gebrek aan initiatief lijkt al le veranderingen te verlammen. "Twee van onze groepen stonden op verschillende plaatsen op el kaar te wachten", herinnert de rector zich, "Niemand deed iets. toen wij voorstelden iets te onder nemen schrokken zij en werden heel zenuwachtig". LEIDEN - Het bezoek aan Leiden van 12 schoolkinderen uit Estland gaat niet door. De kinderen van een lagere school in de Estse hoofdstad Tallin zijn hun uitreisvisum misge lopen door een misverstand bij de Nederlandse ambassade in Mos kou. De Eerste Leidse Schoolvereni ging had de Estse schoolkinderen uitgenodigd voor een verblijf in Lei den deze week. Afgelopen vrijdag hadden de kinderen al willen afrei zen, maar volgens de berichten wa ren er bij de Nederlandse ambassa de geen uitreisvisa. Inmiddels is ge bleken dat die visa wel degelijk klaar lagen, maar helaas in Moskou ver van Tallin. Vorig jaar brachten de leerlingen van de Leidse basisschool een be zoek aan Estland Dit jaar zouden de Estse kinderen van ongeveer 10 jaar een tegenbezoek brengen. Ouders en het plaatselijke bedrijfsleven stonden al klaar om de kinderen op te vangen en doen nu een een po ging om de kinderen alsnog hier heen te halen. LEIDEN Een onbekende auto mobilist heeft gisteravond rond elf uur een 36-jarige Rotterdammer be dreigd met een mes. De man pakte een stok en wist daarmee zijn bela ger af te weren en weg te jagen. De Rotterdammer overweegt aangifte te doen wegens bedreiging. Het voorval had plaats op de afrit van rijksweg A4. bij de Hoge Rijn dijk. De Rotterdammer werd op de snelweg al enige tijd hinderlijk ge volgd door de onbekende bestuur der. Die dwong hem op de afrit tot stoppen. Daar stapte hij uit en haal de een mes tevoorschijn. Computer gestolen LEIDEN Uit een winkel op de Haarlemmerstraat is zaterdagoch tend een computer gestolen met een waarde van ruim 2700 gulden. De verkoper vertelde tegen de poli tie dat hij vóór zijn winkel aan de praat werd gehouden door een man, terwijl een andere man waarschijn lijk de apparatuur weghaalde. Nor maal zijn alle computers aangeslo ten op een alarmsysteem. Zaterdag was dat niet het geval omdat enkele apparaten werden verplaatst. Banenmarkt bij uitzendbureau LEIDEN - Content Uitzendbureau aan de Breestraat 1 houdt zaterdag 13 april een banenmarkt voor de ad ministratieve sector. Ook kunnen zich dan schoolverlaters inschrij ven. Van tien uur 's ochtends tot drie uur 's middags geven mede werkers informatie over vacatures, de arbeidsmarkt en de werkwijze van Content. Er kan direct gesollici teerd worden op banen. Content wil zaterdag ook de aandacht vestigen op haar cursussen tekstverwerking. Bouw start begin 1992 Van onze medewerker schikt bleek, heeft de gemeente L.ei- Jeroen Keijzer den het braakliggende terrein aan LEIDEN - "In de drie jaar dat ik nu de Beyerincklaan voorbestemd om in deze flat woon, heb ik nauwelijks te gebruiken voor de bouw van de een mens over de vloer gehad en dit groepswoningenen. "Vervolgens is een probleem waar veel ouderen kwam bij mij toen het verzoek om mee te kampen hebben". Met veer- het project met een nieuwe ïnitia- tien aVidere ouderen, maakt P T. tiefgroep van de grond te trekken", Fehmers deel uit van de initiatief- aldus Fehmers. groep die in december vorig jaar ge- Tnur~n 0 start is met het opzetten van een ge- Twee leden van de initiatiefgroep, P.T. Fehmers en A.W. Verhoeven, voor het terrein aan de Beyerincklaan waar het 'Groepswonenproject Ouderen' gerealiseerd gaat worden. "Het is de bedoeling dat we fit blijven en genoeg be zigheden kunnen ontwikkelen". uotn jan Hoivuti 50 tot 70 jaar: het project ben tot op heden een stevige in- Groepswonen Ouderen. Als alles breng gehad bij de indeling van het volgens plan verloopt wordt in 1992 gebouw. "Iedere veertien dagen een begin gemaakt met de bouw hebben wij een vergadering, waar- hiervan op de lokatie 'Beye- bij ook de architect die het gebouw rincklaan'. gaat ontwerpen aanwezig is. We ne men dan veel zaken met betrekking "Ouderen raken door vereenza- tot de bouw met elkaar door", zegt ming vaak in zichzelf gekeerd en zit- Fehmers. ten alleen nog maar thuis achter het In de huidige plannen is het de raam en dat is niet bevorderlijk voor bedoeling dat er zeventien drie- en de gezondheid van de mensen", vierkamerflats komen. Alleenstaan- zegt een ander lid van de initiatief- den krijgen de beschikking over groep. A.W. Verhoeven. "In zo'n si- een drie-kamerflat. De vier-kamer- tuatie is het beter dat ouderen geza- flats zijn speciaal voor echtparen. Al menlijk wonen en elkaar actief hou- deze woningen moeten uitkomen den". op een gezamenlijke recreatieruim- Na het eerdere mislukken van te, waar diverse activiteiten kunnen hetzelfde project op de Rijnsbur- worden verricht. Verder z(jn er gersingel, dat is afgeketst omdat de voorstellen om een aparte hobby- lokatie bij nader inzien niet ge- en sportmimte te creeren. "Het bedoeling dat we fit blijven noeg bezigheden kunnen ontwikke len. Het wordt in ieder geval beslist geen ouwe-liedenhuis. We wonen samen om jong te blijven", meent Fehmers. Zowel Verhoeven als Fehmers zijn ervan overtuigd dat er in de nieuwe woonvorm nauwelijks of geen conflicten zullen ontstaan. "Vanaf de eerste bijeenkomst in de cember vorig jaar klikt het enorm goed tussen de leden van de initia tiefgroep. Er zijn tot op heden nooit wrijvingen geweest, dus dat stemt tot optimisme. Bovendien zal een eventueel conflict veel minder esca leren doordat de ouderen een nauw contact met elkaar onderhouden", aldus de 67-jarige Verhoeven. De Initiatiefgroep kan op dit mo ment nog uitbreiding en verster king gebruiken. Alleenstaanden en echtparen tussen de vijftig en ze ventigjaar, die in Leiden woonach tig zijn en/of in Leiden ingeschre ven kunnen worden en er wat voor voelen om gezamenlijk met leeftijd genoten te wonen, kunnen zich aan melden door een briefje te sturen naar: 'Groepswonen Ouderen Lei den', Postbus 730, 2300 AS te Lei- de den. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11