LEIDSCH DAGBLAD Hulp Kurden komt op gang NODIG! Politie van Lisse schiet op drift geraakte zeppelin lek Discogangers zetten boel op stelten in Noordwijk Doelpuntloze derby in Katwijk voor volle bak Minister Pronk trekt 3,8 miljoen gulden uit Overbodig legerpersoneel ontvangt vertrekpremie Polen massaal Duitsland in na opheffen visumplicht PREI, RUNDERTARTAAR EN MAGERE YOGHURT 1.25 Cheney vreest - val Gorbatsjov MAANDAG 8 APRIL 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39516 Prijs «1.1,45 NOORDWIJK - Een groep van on geveer 100 discogangers, die vanuit Montfoort in twee gehuurde bussen naar Noordwijk was gekomen, heeft zaterdagavond in de bad plaats voor flink wat overlast ge zorgd. Zeker zes jongeren maakten zich schuldig aan mishandeling. De Noordwijkse politie heeft rond 01.15 uur de twee touringcars naar het bureau gedirigeerd om de groot ste raddraaiers te achterhalen. Die actie bleef uiteindelijk zonder suc- De politie was met name op zoek naar vijf jongelui die eerder op de avond twee jongens afkomstig uit de omgeving van Zutphen en sa men met 13 anderen in Noordwijk om een vrijgezellenavond te vieren in een broodjeszaak ernstig had den mishandeld. Zonder enige re den sloegen de Montfoorters op het tweetal in. De jongeren liepen letsel aan het gezicht op. Omdat de politie in de drukte van het uitgaanscentrum de daders niet kon opsporen, werd uiteindelijk de complete groep van 100 discogan gers in de bussen naar het bureau geleid. De slachtoffers slaagden er niet in hun aanvallers te herkennen. De politie vermoedt dat zij lont heb ben geroken en op een andere ma nier transport naar hun woonplaats hebben geregeld. Eerder op de avond kon wel een 19-jarige Montfoorter worden aan gehouden in een coffeeshop aan het Palaceplein. Hij maakte schoppen de bewegingen naar het voorbijlo pende publiek, liet regelmatig luid schreeuwend zijn broek zakken en bood verdovende middelen te koop De Noordwijkse politie verwij derde omstreeks 01.15 uur uit bus 90 tien Hillegomse jongeren die slaags waren geraakt met leeftijdge noten uit De Zilk. De groep kon vanaf de Van de Mortelstraat te voet naar huis. Zesduizend voetballiefhebbers waren zaterdag teleurgesteld in Quick Boys en Katwijk, de itwe i de z terdageersteklasse A. Vanwege de importantie van de beladen derby werd een spetterende wedstrijd verwacht, maar het resultaat was een krachtme ting. die nauwelijks boeide. Quick Boys was uiteraard te vreden met het resultaat, een 0- 0 deling. Het gat met belager Katwijk bleef immers vier pun ten en met nog zes duels in het verschiet moet het raar lopen wil Quick Boys geen kampioen worden. Op de foto links; dikke rijen toeschouwers voor en achter de hekken. PSV sloeg gisteren een uis tekende slag. De Eindbovena- ren versloegen Ajax in een spectaculaire wedstrijd, de Amsterdammer Bryan Roy voortijdig werd weggezonden door arbiter Houben. De Aja- cieden, trainer Beenhakker in cluis. hadden geen goed woord over voor de leiding van de Lim burgse arbiter, die naar de zin van de Amsterdammers te veel tijd bijtrok in de eerste helft. In de extra tijd. ruim drie minuten werkte PSV een 0-1 achterstand weg. Het werd, met name dank zij een imponerende Romario. 4-1. De jubileumuitgave, de klassieker werd voor de 75ste keer verreden, van de Ronde van Vlaanderen werd gewonnen door de Belg Edwig van Hooy- donck. De Raas-renner zege- sierde voor de tweede keer in de Ronde. (foto Look Zuydrrdnlnl LONDEN/AMSTERDAM (AP/ANP/GPD) - Zes Ameri kaanse Hercules C-130 vrachtvliegtuigen hebben gisteren bij de Turks-Iraakse grens hulpgoederen uitgeworpen voor de honderdduizenden Kurdische vluchtelingen die daar zijn samengestroomd. Vandaag volgde een tweede drop ping. Inmiddels komt ook de hulpverlening vanuit andere landen op gang. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) trok vandaag 3,8 miljoen uit voor noodhulp aan de Kurden. over kan volgens de minister moge lijk een beslissing worden genomen als de omvang van het probleem duidelijk is. Hij bezoekt vandaag het grensgebied om de nood daar zelf in ogenschouw te nemen. De problemen waarmee de ge vluchte Kurden kampen zijn enorm. Ze worden bedreigd door de hongerdood, ziekte en bevriezing. Bovendien is de angst groot voor aanvallen van het Iraakse reclamezeppelin uit de lucht ge schoten. Het gevaarte, met een leng te van 8 en een doorsnede van 2 me ter, werd lekgeschoten omdat het nuten daarvoor had de kabel bedreiging vormde vliegverkeer van en naar Schiphol. De zeppelin kwam omstreeks 7 gisteravond bij Scheveningen schoorsteen vanuit zee ons land binnendrijven. De harde wind dreef de ballon in noordoostelijke richting, die in de vliegroutes van Schiphol terrecht kwam. Alle politiekorpsen in de omgeving en de verkeerstoren van de luchthaven werden daarom ge waarschuwd. Uiteidelijk kwam de zeppelin, Vanaf Schiphol is vanochtend een DC-10 vertrokken met 400 tenten en 20.000 dekens die het Nederlandse Rode Kruis beschikbaar heeft ge steld. De Amerikaanse toestellen, die werden begeleid door gevechts vliegtuigen om ze eventueel te kun nen verdedigen, voorzagen de vluchtelingen op Turks en Iraaks grondgebied van 32 ton voedsel en water. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse, leger was de leger met gevechtshelikopters en missie een succes. Ook de Fransen chemische wapens. Volgens veel vluchtelingen zal de verwachte goe derenhulp niet genoeg zijn. "Wat Frankrijk distribueert in Turkije wij nodig hebben is dezelfde behan- al 80 ton voedsel, tenten, dekens en deling als de bevolking van Ku- medicijnen die vrijdag werden ver- wayt: bescherming tegen de wreed- zonden. Een konvooi vrachtwagens heden van Saddam", aldus één van van het Zwitserse Rode Kruis ver- de Kurden. trok gisteren uit Genève naar de^ Turkse grens met 3.500 tenten en zeildoeken en 15.000 dekens, kle dingstukken en andere goederen. Vanuit Groot-Brittannië zijn gis terochtend drie Hercules C-130 vliegtuigen opgestegen naar noord- Irak. De vliegtuigen zouden daar vandaag aankomen. De barre weersomstandigheden in het berg achtige grensgebied tussen Turkije circa 40 kogels. Daarna duurde het «J }rak drejgde de levering van de nr>p ppn kwartier voordat de zeDDe- goederen, geschonken door de Britse regering en de hulporgani saties Oxfam en Save the Children, 'het te vertragen. Lissese "politiebureau gebracht. Het °e Amerikaanse minister van bui- U(iorD,„0(7 0_icJ0 tiJj tenlandse zaken Baker waarschuw- verkeer op de Henewegis^ugei tud de Irak de droppmgs met mst la. ■Uitgezet vanwege het gevaar en de ns tuëssenst in het norme publieke belangstelling. IJsla Jse Kenavik verklaarde Ba- de zeppelin Volgens Bandstra van de Lissese ker dat de VS niet konden ingrijpen politie was lekschieten de enige mo- in Iraakse aangelegenheden, maar gèlijkheid om de zeppelin naar de hij zei wel geen Iraakse interventie grond te krijgen. "Naar beneden te dulden bij de hulpverlening. De weg de ballon enige Tijd op zijn trekken aan de kabel die eraan hing, laagvliegende toestellen die de goe- plaats hield, besloot de politie van was onmogelijk. Ik denk dat als we deren afwerpen zijn zeer kwetsbaar Lisse en Sassenheim het gevaarte er met 5 man aan waren gaan han- voor de Iraakse luchtafweer. Baker neer te halen. Staand op een vracht- gen, die nog zo de lucht in zouden zei niet wat de VS zullen doen als de auto doorzeefden de agenten met zijn getrokken. De lantaarnpaal vliegtuigen worden aangevallen hun dienstpistolen de ballon met waaraan de kabel vast zat was ook Baker wdde ook niet kwijt of de KUWAYT -Ge specialiseerde Amerikaanse brandbestrij- ders hebben gis teren de eerste van de meer dan 500 brandende oliebronnen in Kuwayt ge doofd. Leider van blusopera tie Flak noemde het blussen van de bron een 'klei ne overwinning' en een mogelijk keerpunt bij de bestrijding van de branden. De vrij kleine brand werd met gebruik van vloeibaar stik stof en water ge doofd. Volgens Flak lijkt de rest van de operatie op lopende- band-werk. Met de stikstof-me thode. waarbij het vuur dooft door gebrek aan zuurstof, kan de helf van de brandende bronnen worden gedoofd. DEN HAAG (GPD) - Minister Ter ping LISSE - De politie van Lisse heeft waaraan een lange kabel was beves gisteravond onder grote belangstel- tigd die tot enkele meters boven de nQg een kwartier voordat de zeppe- ling een uit Engeland overgedreven grond hing, vast te zitten in een lan- ijni die met helium was gevuld", v. taarnpaal langs de Heereweg tussen leeggelopen. Eenmaal beneden buurtschap De Engel en Jaap het ding opgevouwen 1 Kooys Tuincentrum. Een paar n de defensieorganisatie 16 procent (zo'n 20.000 ba- i de komende 5 jaar te berei- satie van de krijgsmacht overbodig ken. De maatregelen varieren Voorwaarde is wel dat voor dat slag. Ook kan het vertrekkende per- personeelslid op dat moment geen soneel financieel gesteund worden ballon schade aangericht in De En gel. Enkele televisie-antennes wer den van de daken gerukt en ook enige tijd vastzat, raakte bescha digd. Toen de lichtmast langs de Heere- andere functie beschikbaar is. Met de vertrekpremie wil de mi nister bereiken dat overbodig ge worden personeel gestimuleerd plaatsvinden. wordt zelf actief op zoek te gaan naar een baan. Als iemand merking wil komen voor e i binnen een half jaar bij het opzetten van een eigen be drijf. Over deze maatregel zal met de belangenvereniging nog overleg Pompen dicht in Spanje BERLIJN/OLDENZAAL-DE LUT- beerden tegen te houden in botsing TE (GPD/AP) Duizenden Polen met de politie, zijn Duitsland binnengestroomd Sommigen om inkopen te doen. i nacht de visumplicht vervallen en ze vrij Duitsland, de Heil" en leuzen als "Duitsland Benelux-landen, Frankrijk en Italië de Duitsers" en "Buitenlanders kunnen bezoeken. In de grensstad Frankfurt an der Oder kwamen rechts-radicalen die de Polen pro- Bandstra. Nader onderzoek wees uit dat de wit-roze gestreepte zeppelin was losgeslagen bij een meubelpaleis in de Engelse plaats Bedford. Tegen de eigenaar van de ballon wordt proces-verbaal opgemaakt. Ook kan de Engelse middenstander en kele schadeclaims tegemoet zien. HONDERD BANEN WEG - Het ka binet heeft besloten dat er in 1992 zo'n 100 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in het kader van de verzelfstandiging. De directie heeft onmiddellijk een brief gestuurd aan minister Maij-Weggen om de beslis sing terug te draaien. dere baan vindt, krijgt hij of zij het MADRID (DPA) - Benzine salaris over de resterende maanden jnende dagen m Span, van dat halve jaar als premie uitge- «""Ugen. Het personeel keerd. De aanspraak op wachtgeld, de werkloosheidsuitkering ambtenaren, vervalt dan. Deze vertrekpremie is een maatregelen die de minister voor stelt aan de belangenvereniging voor het personeel om de inkrim- de ongeveer 250 afgelopen herrieschoppers, onder wie een komen te aantal neo-Nazi's, riepen "Sieg Zachter Gedurende de nacht en ochtend enkele opklaringen. Mogelijk mist en minimumtemperatuur rond 6 graden. Overdag perioden met zon en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 14 graden. Zwak ke tot matige zuidwestenwind, in het noordelijk kustgebied eerst nog vrij krachtig. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: Zonnig en zacht lenteweer. Middagtem- peratuur oplopend naar 20 graden. 24 PAGINA'S uit". Ook gooiden ze stenen naar au to's en bussen, waardoor een aantal Polen gewond raakte. De politie zei ongeveer 20 arrestaties te hebben verricht. In Guben, een andere grensplaats, werd de grens door on geveer 30 jonge Duitsers ruim een uur geblokkeerd om de Polen de toegang te beletten. Bij de grensovergang Oldenzaal Autoweg was tot vanmiddag 12 uur nog niet veel te merken van een in vasie van Polen. Wel houdt men er rekening mee, dat het in de loop van de dag drukker zal worden. De meeste Polen, die per auto, bus en trein naar Duitsland reisden, hadden Berlijn als reisdoel, de dichtstbijzijnde grote stad. Naar verwachting zullen ze vooral elek tronica en andere apparatuur en voedingsmiddelen inslaan, vaak met de bedoeling die in eigen land met aardige winst weer te verko pen. Elke dinsdag en woensdag hebben we vers-aanbiedingen. Prei, kilo Rundertartaar, -* qq' 100 gram ®®®rs i69" i.O%/ Cfl Magere yoghurt, nn pak 1 liter -14? 's lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. WASHINGTON (Rtr) - "De voor spellingen over de val van Sovjet leider Gorbatsjov lijken steeds meer grond tè krijgen", aldus de Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney gisteren op het tv-sta tion ABC in de VS. Eerder zei de Amerikaanse minis ter al dat de ineenstorting van de Sovjet-economie een burgeroorlog in de Sovjetunie kan veroorzaken. „De economische crisis gaat voort en dat betekent onrust en de moge lijkheid van een burgeroorlog". Jonge miljonairsclub MOSKOU (DPA) - Terwijl miljoe nen Sovjet-burgers de grootste moeite hebben om de eindjes aan el kaar te knopen is in Moskou de "Club van Jonge Miljonairs" opge richt. De jeugdige miljonairs willen samen gaan lobbyen ten gunste van het realiseren van commerciële pro jecten. De club heeft voorts tot doel de leden elkaar in ontspannen sfeer te laten ontmoeten 'om de zorgen van alledag even te vergeten'. de ko- Spanje moeilijk te de benzi- vandaag voor vier da gen in staking gegaan om een sala risverhoging van 9 procent af te dwingen. De werkgevers boden 7 or procent. Van de circa 4.000 pompen in het land zjjn er maar 472 open. Daarvoor stonden dan ook kilome terslange files. Dagelijks wan 10-17 uur D« 9 t/m vr 12 apnl oök 19 - 22 uur Toegangsprijs 115.-. s avonds f 10.- Gratis Pendelbus voIr borden Q RAI Into RAI Nieuwslijn 020 5493990 Amsterdam raK Trein Toegangbiljetlen bij N5-staöons. I óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 Ik neem een kwadaalabonnemenl 76.75' Ik neem een laarabonnemenl 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sluren naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071 161400 I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1