STAD L EIDEN 'Auto moet weg uit binnenstad' Holiday Inn breidt uit voor 25 miljoen Brandweer zamelt oude en ongebruikte gasflessen in Enquête onder bezoekers van Leids winkelcentrum Binnenstad moet autoluw De klachten van de bezoekers komen grotendeels overeen met de wensen van het ge meentebestuur. In het college programma is afgesproken dat een deel van de binnenstad (tenminste het gebied tussen Breestraat en Haarlemmer straat) autoluw wordt ge maakt. In andere delen van het centrum moet een maximum snelheid van 30 km worden in gesteld, vinden de collegepar tijen. Met de uitvoering van deze plannen is echter nog nauwe lijks een begin gemaakt. De gemeente hoopt over enige tijd (op z'n vroegst volgend jaar) een verkeersplan en een structuurplan voor de stad te maken. Daarin wordt onder zocht of de wensen van het col lege haalbaar zijn. Student gewond na vechtpartij met boze automobilist LEIDEN - Een groepje studenten is gisteravond op het Kort Rapenburg slaags geraakt met een automobi list. Bij de ruzie werd een van de studenten (26) door een etalageruit geduwd. Hij moest naar het zieken huis worden gebracht. De automo bilist is aangehouden. Het groepje studenten vierde een vrijgezellenavond. Toen zij vanaf het Rapenburg het Noordeinde overstaken naar het Kort Rapen burg werden zij rakelings gepas seerd door een auto. De studenten waren zo beledigd dat een scheld partij volgde. Een van de studenten gaf een klap op de auto. Daarop stapte de 28-jarige be stuurder van de auto uit en gaf de man een kopstoot. In de schermut seling die volgde, werd de student door een etalageruit geduwd. De automobilist reed daarop weg. Aan de hand van een signalement dat de studenten gaven, kon hij kort daarna door de politie op de Haag- weg worden aangehouden. Hij is na verhoor vrijgelaten. LEIDEN - Binnenkort worden de eerste contouren zichtbaar van de nieuwbouw op het voormalige HCG-terrem. Onder toeziend oog van direc teur P. Brandjes van het bouwbedrijf De Raad uit Katwijk sloeg wethou der J. Walenkamp gisteren de eerste paal voor het nieuwe 'Bedrijvencen trum Lammenschans'. Langs de spoorlijn Leiden-Utrecht wordt daar in enkele maanden tijd een hal met kantoren uit de grond gestampt. In augustus van dit jaar moet de bedrijfsruimte van 2500 vierkante meter klaar zijn. Daarna volgen in sneltreinvaart andere bedrijfsgebouwen. Naar ver wachting zijn eind 1992 de meeste panden klaar. De Raad gaat de panden tevens verhuren. Inmiddels zijn al enkele huurders bekend. Zo komt de MTS in het voor malige veilinggebouw, en huurt televisie- en videospeciaalzaak Van der Greft een deel van het gebouw waarvoor gisteren de eerste paal in de grond Qing- Deze firma zit nu nog in de Vreewijkse Gerrit Doustraat, waar toeleve rende bestelauto's veel overlast veroorzaken. Behalve bedrijven komen er ook woningen op het HCG-terrein. De Raad gaat met ontwerpen van verscheidene architecten aan de slag. Er komt on der meer een woontoren en een complex premie-appartementen dat over een soort gracht wordt gebouwd. «foto Hieico Kuipers) Herstel Koornbrii": LEIDEN - Binnenkort wordt begonnen met herstelwerk zaamheden aan de onderbouw van de Koornbrug. Om bij de pijlers te komen, worden aan weerszijden dammen van de brug gemaakt waartussen het waterniveau zo'n 30 cm. wordt verlaagd. Omdat dit kan leiden tot ver anderingen van de waterstand i de omgeving wat weer gevol gen kan hebben voor de huizen, wordt de staat waarin de panden verkeren opgenomen. Bij som mige panden zal een meetboutje de gevel worden geslagen om later verschillen in afstand en hoogte te kunnen vaststellen. 'Verborgen bommen zijn levensgevaarlijk LEIDEN - De Leidse brandweer gaat lege en oude ongebruikte gas flessen inzamelen, die tien jaar of langer geen keuring hebben onder gaan. Particulieren en bedrijven die in het bezit zijn van dergelijke spul len kunnen deze op vrijdag 12 en za terdag 13 april inleveren bij de brandweerkazernes aan de Gooi meerlaan en Langebrug. De inzameling, een project van al le gemeentelijke brandweerkorp sen in Zuid-Holland, is volgens hoofdbrandmeester J. Volker zeer noodzakelijk. "Bij inzamelingsac ties in andere provincies is geble ken dat veel mensen nog van die oude, doorgerotte gasflessen op een zolderkamertje hadden staan, zon der dat ze het zelf wisten. Deze 'ver borgen bommen' zijn echter levens gevaarlijk. Bovendien rijst bij de mensen vaak de vraag wat je met die oude spullen aanmoet. In sa menwerking met een bekende olie maatschappij bieden wy ze daar voor nu de oplossing". Bij bedrijven komt het volgens Volker minder vaak voor dat er oude, ongekeurde butagas-flessen aanwezig zijn, omdat deze bedrijfs matig veel gebruikt worden. Bij ie dere omwisseling van een lege voor een volle fles vindt opnieuw een keuring plaats. "Toch sluit ik niet uit dat er bedrijven zijn die ze in be zit hebben". De Leidse hoofdbrandmeester verwacht veel van de inzamelings actie. "Afgaande op de buit in de provincie Zeeland, waar enkele honderden gasflessen zyn ingele- LEIDEN Een groot deel van de winkelbezoekers in de Leidse binnenstad wil af van de auto's in het centrum. Vooral de bussen in de Bree straat zijn het winkelpubliek een doorn in het oog. Het drukke verkeer is de belang rijkste reden dat veel men sen het niet aantrekkelijk vinden om te winkelen in de binnenstad. Dat blijkt uit de concept-verslagen van een nog niet gepubliceerde en quête onder 800 mensen die gere geld het winkelcentrum in de stad Leiden bezoeken. Het onderzoek 'Economische positie binnenstad Leiden' is gemaakt in opdracht van de gemeente, de werkgeversorgani satie KNOV en de winkeliersvereni ging Leefbaar Leiden. De bezoe kers van de Leidse binnenstad is onder meer gevraagd wat zij vinden van de kwaliteit van de winkels, hoe vaak zij een café of koffie-shop be zoeken en wat voor soort winkels zij missen. De auto blijkt het grote struikel blok voor de klanten. Ruim een kwart (25,7 procent) van de Leide- naren wil een autovrij centrum of op zijn minst een groot aantal pro menades zonder auto's. Van een deel (16,2 procent) moeten ook de bussen weg uit de binnenstad, ter wijl veel voetgangers (27,2 procent) ook af willen van de fietsers en bromfietsers. De bezoekers klagen in,grote ge- talen (80 procent) over het gebrek aan parkeergelegenheid en velen (47,9) uit de omgeving van Leiden willen dan ook meer parkeerplaat sen. Meer dan de helft (55 procent) vindt de bereikbaarheid van de win kels matig tot slecht. Slechte bediening den over de binnenstad, al noemen de onderzoekers het oordeel 'niet onverdeeld positief. Bijna 38 pro cent vindt het winkelhart goed, 35 procent noemt het redelijk en bijna een kwart vindt het matig tot slecht. Met het aanbod van de winkels zit het wel goed, vinden de bezoekers, die vrijwel alles van hun gading kunnen vinden. Alleen aan kleding zaken, vooral met damesmode, is gebrek, vinden veel mensen. Het ontbreken van doe-het-zelf-zaken en meubelwinkels, die de afgelopen 15 jaar grotendeels zijn verdwenen onder meer naar de Leiderdorpse (meubelboulevard, kan de meesten niets schelen. De bezoekers vinden de binnen stad wel sfeerlos en de pijn zit dan ook vooral in de wijze waarop de winkels worden gepresenteerd. De inrichting van de binnenstad vindt 35 procent maar niets, terwijl 62 Het autoverkeer heeft het niet makkelijk in de binnenstad (zoals hier op het Rapenburg). Veel bezoekers menen dat de auto maar beter kan verdwij nen uit het centrum. (foto Lork Zuyderduln) procent een milder oordeel heeft: redelijk tot goed. Bezoekers uit de regio, waarvan 50 procent de aan kleding slecht vindt, zijn ontevrede ner. Er zijn dan ook veel suggesties om de aankleding en de sfeer te ver beteren met straattheaters, bloem bakken en muziek. Veel klanten ergeren zich wild aan de slechte bediening in veel winkels. Bijna een kwart vindt de service slecht, terwijl een kwart de behandeling door het winkelperso neel matig vindt. De meeste bezoe kers zijn wel te spreken over de ca fés en koffieshops in de binnenstad. Marktkooplieden draaien op voor tekort Lakenfeest LEIDEN - De marktkooplui op de Lakenmarkt moeten opdraaien voor de tekorten op de jaarlijkse La- kenfeesten. Dit jaar moeten zij ver moedelijk 25 gulden per dag extra betalen voor de huur van hun kraam. Dat betekent dat het tarief stijgt van 50 naar 75 gulden. De Leidse Lakenfeesten hebben een jaarlijks tekort van circa 25.000 gulden. De Lakenmarkt neemt twee dagen in beslag. Omdat de verhoging van de huur van de kramen slechts het jaarlijkse tekort van de Lakenfeesten dekt en geen nieuwe aktiviteiten mogelijk maakt, wordt niet uitgesloten dat de komende jaren de huurprijs van de kramen nog verder omhoog gaat. De organisatoren van de Lakenfees ten hadden dit jaar al een veel forse re verhoging van 100 gulden voor gesteld maar dat ging de gemeente te ver. Volgens de organisatoren worden op jaarmarkten elders in het land veel hogere tarieven bere kend dat in Leiden gebeurt. Op de Lakenfeesten wordt al sinds jaar en dag verlies geleden. Dat verlies wordt betaald uit het zo geheten evenementenfonds, een spaarpotje dat bij aanvang van de Lakenfeesten in 1985 100.000 gul den bevatte. Dat geld was in voor gaande jaren bijeen gespaard. Na achtereenvolgende jaren van ver lies is de bodem van de spaarpot nu echter in zicht. Vorig jaar kon het financiële on heil voor de organisatie nog worden afgewend met een extra subsidie van de gemeente. Deze heeft echter geen zin om uit de schrale eigen be groting jaarlijks de tekorten van de Lakenfeesten te dekken. De Laken feesten trokken vorig jaar bijna 300.000 mensen naar Leiden. Congresgebouw, serviceflats en een disco in het zwembad Op de plaats van de huidige tennisbanen (l.) verrijst een congrescentrum. Holiday Inn wil een nieuw par keerterrein aanleggen op het grasveld langs de Plesmanlaan (op de voorgrond van de foto). Het nieuwe hotel gebouw en de appartementen worden gebouwd tussen hefhuidige complex en de snelweg (op de foto rephtsbo- ven het gebouw). uoto pr) LEIDEN Holiday Inn gaat flink investeren in Leiden. Bij het bestaande hotelcomplex aan de Plesmanlaan komt een groot con grescentrum. Er worden 100 nieu we hotelkamers gebouwd en de tennishal wordt uitgebreid. Ook bestaan plannen om een gebouw met 100 serviceflats neer te zetten bij het hotel. De uitvoering van de plannen kost totaal 25 miljoen gulden. Directeur M. Worms ver wacht dat de uitbreiding over drie jaar is voltooid. De eerste ideeën voor uitbrei ding werden vorig jaar gelan ceerd, toen het Leidse hotel werd overgenomen door Ravinco uit Amsterdam. De bedoeling was dat daar dit jaar al wat van te zien zou zijn. "We hebben het afgelo pen jaar heel veel gesproken, met allerlei mensen. Je komt dan toch veel meer problemen tegen dan waaraan je in eerste instantie denkt. Dat heeft gezorgd voor een aanzienlijke vertraging", vertelt Worms, sinds 1980 directeur van Holiday Inn Leiden. Er is onder meer gesproken met de gemeen te, die volgens Worms positief staat tegenover de plannen. Ar chitecten zijn nu bezig met de uit werking daarvan. Het is de bedoeling dat begin volgend jaar de bouw van het congrescentrum begint op de plaats waar nu vier tennisbanen liggen. Het complex beslaat een oppervlakte van ongeveer 1000 vierkante meter. In de grote zaal kunnen zo'n 400 a 500 bezoekers terecht. "Daarmee kun je bijna al le congressen aan", weet Worms. Een aantal jaren geleden hebben studenten een onderzoek gedaan naar de behoefte aan congres ruimte in Leiden. Die bleek groot, zegt Worms. In Leiden zijn geen grote vergaderzalen met daarbij hotelkamers waar de deelnemers kunnen overnachten. Sauna Daar komt nu verandering in. De 100 nieuwe hotelkamers in Holi day Inn zijn in eerste instantie be doeld voor de bezoekers van het vergadercomplex. "Maar de ho telbezetting is hier de laatste ja ren ook goed. vorig jaar was er een bezetting van 87 procent. Dat vraagt in feite ook om uitbreiding van het aantal kamers", aldus de directeur. Het aantal zakenmensen dat in het hotel verblijft, is toegenomen omdat er meer bedrijven zyn ge komen. Dat er meer toeristen naar Holiday Inn in Leiden ko men heeft volgens Worms te ma ken met de gunstige ligging van het hotel en de faciliteiten die er zijn. "Dat spreekt vooral families De hoofdingang en receptie worden verplaatst naar het nieu we gedeelte, de vergaderzalen bij de huidige hoofdingang blijven bestaan. Ook de bowlingbaan blijft. Het zwembad wordt echter verplaatst naar de huidige tennis hal. Architecten willen in de kuil een discotheek maken. "Met de bar en het restaurant erbij wordt die ruimte dus echt het uitgaans- gedeelte", aldus Worms. De tropi sche wintertuin wordt twee keer zo groot als nu het geval is. Behalve het zwembad komen in de tennishal ook tal van andere sportmogelijkheden. Er worden tien squashbanen en drie tennis banen aangelegd, en de hal krijgt ook een sauna, aerobic- en fit nessruimte. een schoonheidssa lon en een bar met restaurantje. Grasveld De huidige openlucht-tennisba nen verdwijnen door de bouw van het congrescentrum. Maar er worden nieuwe banen aangelegd achter het hotel, bij de volkstui- Het i verdiepingen tellen de hotelgebouw met honderd ka mers wordt neergezet tussen het bestaande hotel en het viaduct. Daar weer achter, nog dichter in de buurt van de snelweg, moeten de serviceflats komen. Ook dat gebouw zal zeven verdiepingen tellen. De appartementen met een oppervlakte van ongeveer 80 vier kante meter gaan tussen de 2 en 2,5 ton kosten. Bewoners kunnen gebruik maken van de sporthal en andere voorzieningen van het hotel. Worms: "De eigenaar is een soortgelijk idee aan het uitwer ken in Schotland. Maar we laten nog wel een bureau onderzoeken of er echt belangstelling bestaat voor een dergelijk project, voor dat we daar mee beginnen". Met de gemeente wordt nog on derhandeld over uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen. Op dit moment kunnen er een kleine 350 auto's worden neergezet rond het hotel. De bedoeling is dat er tus sen de 150 en 200 bijkomen op het grasveld voor het complex. De huidige 200 kamers worden in fases gemoderniseerd. Zojuist is de verbouwing van 20 'gewone' kamers tot luxe kamers afgerond. Ook de bestaande vergademum- tfl krijgen een opknapbeurt. "Binnen tien jaar moet dat alle maal aangepakt zijn", aldus Worms. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9