ANC dreigt opnieuw overleg af te breken Democratie rukt ook op in Afrika ÏL (Gevlucht voor Irakezengered door Kurden, beschoten door de Turken Communisten Albanië staan privatisering toe ramen en deuren Voor renovatie van elke bouwstijl! ZATERDAG 6 APRIL 1991 I BUITENLAND PAGINA 7 Ontslag geëist van twee Zuidafrikaanse ministers Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG Het ANC dreigt opnieuw de onderhandelingen met de Zuidafri kaanse regering op te schorten, als vóór 9 mei niet aan een aantal voorwaarden is voldaan. In een open brief aan president De Klerk verwijt de grootste zwarte oppositiebeweging hem en zijn regering niet doeltreffend op te treden tegen het geweld in het land en wordt de Zulubeweging Inkatha als de aanstichter van dat geweld bestempeld. Op een persconferentie gistermid dag in Johannesburg maakte ANC- leider Nelson Mandela gewag van de 'ernstigste bedreiging van het vredesproces' tot nog toe. Hij sprak Fins kabinet stopt HELSINKI (AFP) Het uit drie partijen bestaande Finse kabinet van premier Harri Holkeri is giste ren afgetreden als uitvloeisel van de uitslag van de algemene verkiezin gen in maart. Daarin leden de twee grootste partijen in de coalitie, de sociaal-democraten en de conserva tieven zo'n groot verlies dat de coa litie haar meerderheid in het twee honderd zetels tellende parlement verloor. Grote winnaar was de Centrum partij, die de grootste partij werd. Verwacht wordt dat de leider van deze partij, Esko Aho, wordt ge vraagd een nieuw coalitiekabinet te vormen, maar de sociaal-democra ten hebben reeds verklaard dat zij niet deelnemen aan de onderhande lingen. Baker weer naar Midden-Oosten WASHINGTON (Rtr) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Baker, zal opnieuw een vre desmissie naar het Midden-Oosten ondernemen. Baker vertrekt-mor gen voor zijn tweede reis naar het gebied binnen een maand, zo heb ben Amerikaanse functionarissen gisteren meegedeeld. "De president wil graag dat de mi nister naar het Midden-Oosten te- aldus woordvoerster a het Amerikaanse mi- buitenlandse zaken tot Baker is dinsdag voor besprekingen in Israël. Hij zal ook Egypte en andere landen in de regio bezoeken. rugkeert", Tutwiler nisterie v< de hoop uit dat de regering 'positief op de brief reageert. De Klerk had gisteravond nog niet geantwoord. De open brief is het tweede ul timatum aan de regering binnen een halfjaar. Het ANC-congres be sloot in december vorig jaar de on derhandelingen over een nieuw po litiek bestel af te breken als niet vóór 30 april alle politieke gevange nen zijn vrijgelaten en alle ballingen naar Zuid-Afrika zijn teruggekeerd. Het ANC eist het ontslag van de ministers Vlok (politie) en Malan (defensie), de komst van een wet die het dragen van wapens op openbare bijeenkomsten verbiedt, de ontbin ding van alle 'contra-terreureenhe- den' van leger en politie, de schor sing en vervolging van alle politie mannen die verantwoordelijk zijn voor schietpartijen in twee zwarte woonoorden en de verzekering dat het leger en de politie voortaan op vreedzame wijze massa-bijeenkom sten controleren. Tevens wordt de instelling geëist van een onafhanke lijke commissie van onderzoek naar wangedrag van de politie en wor den stappen geëist om de logemen ten voor trekarbeiders, die alge meen worden beschouwd als brandhaarden, te vervangen door normale huizen. In de brief wordt 'ernstige twijfel' geuit over de 'ware bedoelingen en de oprechtheid van de regering ten aanzien van het gehele vredespro ces en de democratisering van Zuid-Afrika'. De regering zou, aldus het ANC, niet krachtig tegen de aan stichters van het geweld, aanhan gers van Inkatha, optreden in de hoop daar 'op de korte en middel lange termijn profijt van te trek ken', met name door de onder mijning van het ANC. Ook zou de regering Inkatha, waarmee het ANC in een machtstts- rijd is verwikkeld, willen 'opblazen van een ondergeschikte tot de der de grote machtsfactor (naast de re gering en het ANC, red.) in de poli tieke arena'. Over de politiek zwaarste eis, ont slag van Vlok en Malan, zei Mandela dat in geen enkel democratisch land 'ministers aanblijven die sinds 1984 verantwoordelijk zijn voor de dood van achtduizend mensen'. Op de vraag of het ultimatum van kracht blijft als de regering aan een aantal voorwaarden voldoet, maar Vlok en Malan niet de laan uit stuurt, wilde Mandela niet ingaan. "Dat is nu voorbarig". Martin Nangle, een Ierse fotograaf die de Golfoorlog voor Associated Press versloeg in Bahrain, Jordanië, Syrië en het noorden van Irak, vluchtte dinsdag de grens over naar Turkije. Hij zat samen met de Kurdi- sche rebellen klem in de bergen en stond sa men met hen oog in oog met de dood. Over zijn ervaringen maakte hij de volgende imn- pressie. "Als je klem zit in de bergen van noord-Irak lijkt verslag doen van de opstand tegen Sad dam Hussein net zo verdoemd als de Kurdi- sche rebellie zelf. Slechts door het weerstaan van de beschietingen tijdens de zwemtocht over de wild-stromende grensrivier Habur luk te het ons gezelschap van zestien internationa lejournalisten het vege lijf te redden. We lieten in Irak een week van turbulente belevenissen achter en de strijders van de Pesh Merga, de Kurdische naam voor 'zij die oog in oog met de dood staan'. Onze vlucht begon tijdens de strijd om Altu- na Capri, een plaats ten zuiden van Ebril. Al snel bleken de gevechten rampzalig voor de re bellen en we besloten de eerste de beste gele genheid aan te grijpen Irak te verlaten. Zater dag reden we naar een guerrillabasis in de ber gen. De Kurden daar zetten ons op een vuilnis wagen; volgens hen de enige manier om 's nachts over de levensgevaarlijke bergwegen te komen. Soms verdween de weg plotseling. Soms werd hij geblokkeerd door rotsblokken, die we met boomstammen het ravijn induw den. Op de meer begaanbare stukken passeer den we duizenden vluchtelingen die naar Zak- ho trokken. Daar bleek een enorme chaos te heersen. Met schallende luidsprekers werd iedere man opgeroepen Kurdistan te verdedigen tegen de Irakezen die de stad tot op vijftien kilometer waren genaderd. In Zakho werden we in een bus geperst en vervolgden we onze vlucht naar de dertig kilometer verderop gelegen Syrische grens. Halverwege kreeg de bus een lekke band. We moesten naar een kampement van de rebellen in de buurt van de Habur-rivier. Het kampement lag onder vuur van het Iraakse le ger. Zondagavond waren we getuige van hevi ge gevechten tussen de Irakezen en een hand jevol Pesh Mergas. In het begin leek het erop alsof de rebellen de overhand hadden. Na drie uur aanhoudende gevechten - waarbij de rege ringstroepen artillerie, tanks en helikopters gebruikten - verlieten de Kurden hun stellin gen. Onder escorte van Kurden werden we naar een geheim kamp gebracht langs de Habur. We moesten door water waden dat tot aan de borstkas reikte en baanden ons een weg door kreupelhout, 's Maandags, na bijna twee dagen zonder water en eten, moest totale stilte in acht worden genomen omdat de Irakezen met hun tanks in de buurt verbleven. Vaak maakten de rebellen hun geweren schietklaar wanneer Iraakse patrouilles naderden. "We sterven voor jullie verdediging", zei een guerrillastrij der. Constant werden vermeende stellingen van de Kurden met mortieren beschoten, soms sloegen deze op nauwelijks vijftig meter van Hulp van westerse troepen was niet meer te verwachten en we besloten naar Turkije te zwemmen. Maar wanneer we 's nachts de ri vier zouden oversteken dan zouden de Turkse grenswachten op ons schieten; overdag zwem men betekende echter weer dat onze positie zou worden verraden aan de Irakezen. Tegen de schemering maandagavond werd duidelijk dat we in elk geval iets moesten on dernemen. We verlieten de schuilplaats en zwaaiden naar de Turken aan de overkant. Op een laken hadden we met een viltstift 'Interna tional Press' geschreven. In het Engels, Frans en Duits schreeuwden we om hulp. Aan de overkant kwam geen reactie. Dan maar de ri vier oversteken. Vier van ons probeerden het. Jim Hill van de Amerikaanse televisienieuws zender CNN als eerste. Kogels werden afge schoten toen hij de verraderlijke rivier over zwom. Xavier Gauthier van de Franse krant Le Figaro ging als tweede. Dit keer werd gerichter geschoten. "Hou op met schieten, idioten", schreeuwde hij. Rich Brooks van CNN en ik waren aan de beurt. Wij werden echter terug gedwongen door het geweervuur. Na vier uur wachten, verscheen Gauthier aan de andere kant van de bedding. "We heb ben een oplossing. Blijf in dekking", riep hij. Na een vrieskoude nacht met veel steekgrage muskieten kwam dinsdagmorgen een zelfge maakt vlot vanaf de Turkse kant onze richting op. In Turkije kregen we thee van dezelfde sol daten die ons de dag ervoor nog hadden be schoten". Doodstraf voor Palestijn wegens doden PLO-trio TUNIS/JERUZALEM (Rtr/AP) - Een Palestijnse militaire rechtbank in Yemen heeft een Palestijn ter dood veroordeeld wegens de moord op drie PLO-leiders in Tunis op 16 januari. Dit is vernomen uit bron nen bij de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO). Hamza Abuzeid, die, naar ver luidt, van de PLO naar de extremis tische groep van Abu Nidal was overgelopen, werd enkele uren na de aanslag gearresteerd. De moord had plaats aan de vooravond van de Golfoorlog. De slachtoffers van de aanslag waren Salah Khalaf (Abu Iyad), de rechterhand van Yasser Arafat bin nen Al-Fatah, de belangrijkste stro ming binnen de PLO, de 'minister van binnenlandse zaken' van de PLO Hael Abdel-Hamid (Abul Hul) en Khalafs assistent Fakhri al-Oma- ri (Abu Mohamed). Israëlische soldaten hebben gis teren in het vluchtelingenkamp Fa- ra op de bezette Westelijke Jordaan- oever een 14-jarige Palestijnse jon gen doodgeschoten, die deel uit maakte van een groep stenen gooi ende demonstranten. Dat hebben Arabische bronnen gemeld. De jon gen werd geraakt in een oog en overleed op wég naar het zieken huis, aldus de bronnen. In de Gazastrook hebben Israëli sche soldaten gisteren drie Pale stijnse demonstranten beschoten en verwond, zo meldden Palestijnse artsen. Jeltsin roept op tot samenwerking MOSKOU (AFP/DPA) - Boris Jelt sin, de president van de Russische Federatie, heeft gisteravond aan het slot van de speciale zitting van het Congres van Volksafgevaardigden m de grootste Sovjetrepubliek de centrale Sovjetregering opgeroe pen samen te werken. Jeltsin, die van het parlement buitengewone bevoegdheden kreeg om onder meer per decreet te kun nen regeren, zei te hopen dat de te genstellingen met de centrale Sov- jetreging in Moskou samenwerking niet in de weg staan. Jeltsin zei ook nog steeds vast te blijven houden aan zijn idee van een Ronde-tafelconferentie, waaraan vertegenwoordigers van alle repu blieken moeten deelnemen. Tijdens het congres bleek een meerderheid van de afgevaardigden hiertegen te zijn. Jeltsin hoopt hiermee een op lossing te kunnen vinden voor de economische problemen. V7 VISSER [VJ Belettering Buitenland kort Regering Italië De Italiaanse president Cossiga heeft gisteren demissionair premier Andreotti de opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Het ka binet van de 72-jarige christen-de mocraat viel vorige week na een re geerperiode van twintig maanden. De coalitie kon onmogelijk verder nadat de socialisten hun steun had den ingetrokken. Na overleg met Cossiga lieten de socialisten weten dat ze in een nieuwe regering met Andreotti willen gaan zitten als har de afspraken worden gemaakt over de hervorming van het Italiaanse politieke systeem.(AP) Etiopië President Mengistu van Etiopië heeft gezegd dat het zes weken oude offensief van de rebellen uit de pro vincie Tigray een 'zeer ernstige be dreiging' vormt voor zijn regering. "Er is duidelijk geen alternatief dan deze zeer ernstige bedreiging aan te pakken", zei Mengistu. Volgens hem hebben de rebellen een 'einde loze broedermoord' op het oog.(AP) Vriendschapsverdrag De Sovjetunie en Roemenië hebben gisteren een vriendschaps- en sa menwerkingsverdrag gesloten. Het is het eerste verdrag dat de Sovjetu nie heeft gesloten met een Oost europees land, sinds twee jaar gele den het Oostblok begon in te stor- ten.(AP) Premier Hessen Het parlement van de Duitse deel staat Hessen heeft gisteren de soci aaldemocraat Hans Eichel tot mi nister-president gekozen. Alle 56 le den van de sociaaldemocratische SPD en de Groenen stemden voor de benoeming van de vroegere bur gemeester van Kassei. Deze twee partijen zijn een coalitie aangegaan nadat zij bij de verkiezingen van 20 januari de regerende christendemo cratische en liberale coalitie hadden verslagen.(DPA) Huisarrest De voormalige interim-president van Haïti, Eartha Pascal-Trouillot is gisteren vrijgelaten uit de gevange nis en onder huisarrest geplaatst. Donderdag werd zij gearresteerd op beschuldiging van medeplichtig heid aan een mislukte staatsgreep in januari, waarbij zij volgens haar eigen zeggen tien uur lang gegijzeld werd.(AP) Sierra Leone De gevechten in het zuidoosten van Sierra Leone tussen regeringstroe pen en Liberiaanse rebellen hebben zich gisteren verder uitgebreid naar het district Kenema. Het regerings leger zegt zeker veertig rebellen te hebben gedood en anderen te heb ben gearresteerd.(GPD) Aardbeving Peru: tientallen doden LIMA (AP) Bij een aardbeving in de jungle in het noorden van Peru zijn zeker 38 mensen omgekomen. Verscheidene steden werden gro tendeels verwoest. De schok had een kracht van 6,9 op de schaal van Richter. Volgens een verslaggever in het gebied vonden twintig mensen de dood toen hun huizen in het dorp Nueva Cajamarca instortten. Vol gens hem stierven ten minste negen mensen in Moyobamba. Een woordvoerder van de burgerbe scherming zei dat in de stad door de aardbeving elektriciteitsmasten waren omgevallen en rioleringen en waterleidingen waren gesprongen. Honderd kilometer verder, in de stad Chachapyas, waren volgens hem huizen ingestort. De aardbeving was de tweede die zich voordeed in het gebied. Bij de eerste schok, die een kracht had van 6,1 op de schaal van Richter, raakte volgens een woordvoerder het Geofysisch Institiuut van Peru een persoon gewond. Een woordvoer ster van het Amerikaansë Bureau voor Geologisch onderzoek zei ech ter onbevestigde berichten te heb ben gehoord dat tien doden waren gevallen. HONGKONG - Een brandweerman draagt een 3-jarig meisje dat kort tevoren op het eiland Tsing Li (Hong kong) samen met haar familieleden was gered tijdens een brand. Op het eiland werd het Ching Ming-festival ge houden, een herdenkingsbijeenkomst voor de doden. (foto ap> Van AP-correspondent Michelle Faul ABIDJAN De twee jaar gele den in Afrika ontstane beweging voor democratie heeft haar tot op heden grootste overwinningen ge boekt met de verkiezingsnederlaag van de militaire dictator van Benin en het door massale protesten afge dwongen vertrek van de alleenheer ser van Mali. Het zwarte continent heeft een lange weg afgelegd sinds vorig jaar, toen de regeringskrant van Gabon nog verkondigde dat de wind van verandering die door Oost-Europa waaide, de kokospalmen van Afrika niet zou beroeren. Voordat de democratiseringsbe weging op gang kwam, had niet meer dan een handjevol van de vijf tig Afrikaanse regeringen enige op positie toegelaten. Thans hebben zestien regeringen schoorvoetend toegestemd in de oprichting van op positiepartijen of toegezegd demo cratie te zullen invoeren. Andere Afrikaanse leiders, ge confronteerd met dezelfde rellen en stakingen die hebben geleid tot de val van Mathieu Kerekou van Benin en Moussa Traore van Mali, hebben deze ontwikkeling met angst en be ven gevolgd. Sommigen hebben zelfs actief geprobeerd de gang van zaken te beïnvloeden. 5CHDCD Aluminium of kunststof Onderhoudsvrij, tochtvrij, stookkosten- .fitj verlagend, lange levensduur. a Opt [fjW' Kortom: Schiicovan Jurlin Alubouw. jnollS ln één dag demonteren èn plaatsen! Vhtffó Voor particulier en bednjf. Showroom ook open op zaterdag van lOtot 13uur. ir-^i irv 11 I HILVERSUM Gijsbr.vanAmstelsraat84a JUHLII \J I I I ALUBOUW In Benin werd Kerekou vorige maand de eerste Afrikaanse presi dent die door verkiezingen uit de macht werd gezet. Nicephore Soglo, premier van de interim-rege ring die de voormalige marxistische leider van Benin onder druk van aanhoudende rellen en stakingen had moeten aanstellen, won 68 pro cent van de stemmen. De val van Kerekou werd voorbe reid door kiezers in Sao Tome en Principe en Kaapverdië, twee vroe gere Portugese koloniën voor de kust van West-Afrika, die bij verkie zingen eerder dit jaar hun een-par tijregeringen naar huis zonden. Premier Soglo van Benin schrijft het succes van de' democratise ringsbeweging toe aan "een nieuwe generatie van goed opgeleide en er varen Afrikanen met sterke overtui gingen wat betreft de toekomst van hun volk, alsmede een strakke hou ding ten aanzien van economische kwesties en de verheffing van het openbare leven". Aanvankelijk leken de Afrikaan se leiders de opstandigheid die na het ineenstorten van de communis tische regimes van Oost-Europa de kop opstak aardig te kunnen be heersen. Net als in Europa werd de rebellie mede gevoed door econo mische malaise als gevolg van cor ruptie en ideologische starheid. De al dertig jaar regerende president Felix Houphouet-Boigny van Ivoor kust, de eerste die zich gedwongen zag oppositie toe te laten en presi dentsverkiezingen uit te schrijven, werd in november herkozen. Om het lot een handje te helpen, had hij wèl een aantal maatregelen genomen: een korte campagnepe riode, waardoor de oppositie bijna geen tijd had zich te organiseren; de verplichting voor kandidaten hoge waarborgsommen te storten; het verstoren van verkiezingsbijeen komsten van de oppositie en het be perken van hun toegang tot de me dia. Volgens de oppositie is boven dien met de uitslagen geknoeid. President Omar Bongo van Gabon klampt zich vast aan zijn ti tel, maar heeft nauwelijks meer iets te zeggen sinds hij in oktober bij de eerste meer-partijenverkiezingen in 22 jaar zijn meerderheid in het par lement bijna kwijtraakte. Zaires president Mobutu Sese Se- ko zag zich in januari gedwongen oppositieleiders te vragen samen met hem een interim-regering te vormen om democratie in te voeren. Elf maanden daarvoor had Mobutu, onder druk van maandenlange sta kingen en ongekende aandrang van westerse zijde, beloofd Zaïre op de mocratische leest te zullen schoei- TIRANA/ROME/GORINCHEM (AP/GPD/ANP) De communisti sche regering van Albanië heeft de eerste stap gezet in de richting van privatisering van delen van de eco nomie. Dat heeft de Albanese radio gemeld. De regering zei gisteren ook dat een officieel onderzoek is ingesteld naar het geweld in Sh- kodra, dat inmiddels aan vijf men sen het leven heeft gekost. Een vijf de slachtoffer van de ongeregeldhe den dinsdag bij het hoofdkwartier van de communisten, is gisteren in het ziekenhuis overleden. Ministeries en andere centrale in stellingen krijgen tot eind april de tijd om te beslissen welke staatson dernemingen kunnen worden ge privatiseerd. Volgens de radio kan de privatisering zowel ambachtelij ke bedrijven betreffen als fabrie ken, de produktiesector van con sumptiegoederen, gemeentelijke diensten, de gezondheidszorg, cul turele en juridische diensten. Regeringswoordvoerder Gene Kondi zei dat het ministerie er van uit gaat dat de schoten dinsdag in Shkodra zijn afgevuurd door de po litie en mensen in de menigte en niet vanuit het gebouw van de com munisten. Het hoofdkwartier werd na de fatale schoten door de woe dende menigte in brand gestoken. De vorige maand in Italië binnen gekomen Albanezen krijgen van de Italiaanse regering een voorlopige vluchtelingenstatus. De in totaal 24.217 Albanese vluchtelingen zul len allen voor een jaar een werkver gunning krijgen en andere benodig de documenten. De werkvergunning komt over een met die voor seizoenarbeiders en van de Albanezen wordt dan ook verwacht dat zij na het verstrijken van de termijn - en overeenkomstig bilaterale akkoorden tussen Italië en Albanië - naar hun land terugke ren. Degenen die kunnen aantonen dat zij om politieke redenen z(jn ge vlucht. kunnen, volgens de wet van dezelfde Martelli, politiek asiel krij gen. De elf etnische Albanezen die sinds 12 maart in Gorinchem in hongerstaking waren, zyn met hun actie gestopt. De Albanezen voer den hun actie omdat ze vinden dat de Nederlandse overheid moet er kennen dat Albanezen in de Joego slavische provincie Kosovo op grond van hun afkomst, als groep, door de Servische overheid stelsel matig worden gediscrimineerd en vervolgd. Ze vinden dat Nederland hun politiek asiel moet verlenen. Stasi's in dienst Duitse regering BONN (AP) Tenminste 150 voor malige werknemers van de ontbon den Oostduitse geheime dienst wer ken voor de Duitse regering. Dat heeft de krant Die Welt gisteren ge meld. Volgens de krant werden de Stasi-leden in 1990 door de admini stratieve dienst van de Duitse rege ring in dienst genomen. Hun con tracten zouden in januari 1992 aflo pen. Een functionaris van het mi nisterie van binnenlandse zaken be vestigde het bericht. Volgens Die Welt zijn de voorma lige Stasi-leden 'onvervangbaar' en houden zij zich bezig met de pen sioenen van voormalige Stasi-colle ga's en helpen zij de regering bij het privatiseren van voormalig Stasi- bezit. VENDUEHUIS Nobclrtraal 5. 2513 BC 's-Grrvcnhagc FH 070-346 27 60 Der Notarissen te s-Grauenhage, Telefoon cno-365 88 57* KIJKDAGEN maandag 8 april 13 - 21 uiir dinsdag 9 april 10-14 uur ALGEMENE VEILING Veilingdagen 10, 11 en 12 april w.o. twee fraaie Delftsblauwe tegeltableaus. Worde Speelgoedveding \<an septetnbera.s. kunt u nog goederen inbrengen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7