Werkgevers willen af van rompslomp 'Als het uit de hand is gelopenkan aües Invullen formulieren kost bedrijven 8 miljard Japan geeft chips uit VS meer ruimte Daimlerbaas haalt uit naar Duitse eenwording 'Financiële crisis dreigt in EG' De andere manier van reizen Philips vreest stagnatie omzet FNV dreigt met stakingen bij snackfab rieken 'Economie van Cambodja is een catastrofe' ZATERDAG 6 APRIL 1991 ECONOMIE PAGINA 5 TOKYO/NEWPORT BEACH (Rtr) - Japan is bereid te kijken of 20 procent van de halfgeleidermarkt in dit land kan worden gereserveerd voor Amerikaanse ondernemingen. De Verenigde Staten dringen hier al geruime tijd op aan. Washington moet dan wel afzien van zijn eis dat Japan die twintig procent garan deert. Een Japanse functionaris heeft dit verklaard na afloop van de besprekingen tussen Japan en de mingen. Dat aandeel is volgens de VS over verlenging van het huidige VS nu dertien procent halfgeleiderakkoord. garandeerd twintig procent een waarde van 300 miljoen dollar Dat werd later 165 miljoen dollar toen bleek dan Japan zijn halfgelei ders niet langer dumpte. Van dat bedrag wil Japan nu af. De AEA, waarin 3500 Amerikaan se elektronica-ondernemingen zich hebben verenigd, heeft laten weten geen kans meer te zien het hoofd te bieden aan de concurrentie van Ja pan. Het verbond wil dat de rege ring in Washington een bijdrage le- moet ge- vert „aan een klimaat waarin de Amerikaanse industrie beter kan Dit heeft AEA-voor- De lopende overeenkomst kwam den. Japan houdt vol dat het Amer- in 1986 tot stand en eindigt in juli. kaanse marktaandeel nu negentien zitter Gary Tooker, tevens directie- De VS hebben de overeenkomst procent is. Het telt daarbij wel de voorzitter van Motorola, in Tokyo min of meer afgedwongen. De Ame- chips op die IBM aan zijn Japanse gezegd, rikaanse chipsproducenten hadden dochteronderneming levert. In het overleg over hun nood geklaagd over de toe vloed van Japanse chips op de Ame- overeenkomst vraagt Japan de VS rikaanse markt. Deze halfgeleiders om beëindiging van sancties die ige- Washington instelde nadat ze had Het AEA heeft in het verleden al tijd weinig op gehad met overheids bemoeienis, maar nu acht het hulp van de regering uiterst belangrijk. Het aandeel van de Amerikaanse DEN HAAG (ANP) -De zeven centrale werkgeversorganisaties in ons land (die samenwer- werden zo goedkoop aan de ken in de RCO) riepen gisteren in een brief de Tweede Kamer op nu snel de administratie- bracht dat veel Amerikaanse bedrij- vastgesteld dat Japan zgn markt elektronika-industne op de wereld- ve lasten voor het bedrijfsleven terug te dringen. Uit onderzoek van de Rijksuniversiteit in Groningen is naar voren gekomen dat die lasten zo'n acht miljard gulden per jaar bedra gen. 'Onaanvaardbaar', zeggen de werkgevers. Binnenkort buigt de Kamer zich over het probleem. Volgens de werkgevers gaat het om ook in EG-verband. Van alle lasten i nog veel hoger bedrag, omdat wordt 28 procent veroorzaakt door markt is verminderd van 64 procent 1985 tot 49 procent in 1989, vooral In het chipsakkoord wordt een leiders in derde landen te goedkoop te gunste van Japan. Volgens Took- »roep op Tokyo gedaan twintig verkocht In eerste instantie legden er heeft de Amerikaanse industrie ■ocent van de Japanse markt over de VS invoerrechten van honderd daardoor in de laatste vier jaar een laten aan Amerikaanse onderne- procent op Japanse produkten met omzet van 110 miljard dollar gemist de universiteit niet alle lasten in het onderzoek heeft opgenomen. De administratieve verplichtingen (het invullen van formulieren) zijn de werkgevers een bron van ergernis en frustratie, waarvan de omvang moeilijk in kaart valt te brengen, maar zeker niet mag worden onder schat, aldus de RCO. De lastendruk is bovendien 'on eerlijk' verdeeld over de bedrijven. Kleine ondernemingen hebben er naar verhouding veel meer last van. Een groot bedrijf (meer dan 500 werknemers) is jaarlijks drie ton kwijt, een zeer klein bedrijf (tot 4 werknemers) 9.000 gulden. Omgere kend per werknemer is de grote on derneming 200 gulden per werkne mer kwijt, kleinere bedrijven ge middeld maar liefst 7.000 gulden, al dus de werkgevers. Waar de kosten niet kunnen worden verrekend in de prijs, is sprake van aantasting van de winstpositie. Uitvoerbaar De werkgevers willen vooral uiter ste terughoudendheid bij het veran deren van bestaande regelgeving, gen. wijzigingen in (vaak al ingewikkel de) regelgeving, die bovendien pas laat wordt bekendgemaakt. Is wijzi ging desalniettemin wenselijk, dan moet goed worden gekeken naar de kosten en naar de uitvoerbaarheid van de regels. De RCO vindt dat ons land 'uitblinkt' in het steeds op nieuw maken van plannen en het verwaarlozen van de uitvoerings aspecten. De RCO pleit voor intensief voor overleg met het georganiseerde be drijfsleven, wat voor zowel over heid als ondernemers problemen kan voorkomen. De werkgevers verwijzen rtaar de goede ervaringen opgedaan in het overleg over de Oort-wetgeving. De RCO pleit verder voor een ver eenvoudiging van het berichtenver keer en van de procedures voor het verkrijgen van subsidies, voor het verlengen van de afdrachtsperio den en voor het minder vaak aangif te hoeven doen door ondernemers. Bovendien moeten kleinere bedrij ven, die vaak deskundigheid moe ten inhuren om aan hun verplich tingen te kunnen voldoen, hulp krij- ULVENHOUT Aspergestekers zijn bezig met het oogsten van de eerste asperges, die gisteren zo'n 18 gulden de kilo deden op de veiling in Breda. Dank zij nieuwe teelttech nieken en rassen duurt het asperge- aanzienlijk langer dan DEN HAAG ANP) - Als er vüur vroeger. Tegenwoordig kunnen van *°£ergeenknoper, worden doorga begin april tot eind juni asperges over beperking van de uit de worden gegeten. Vroeger kon van P3" rijzende Europese land- deze lekkernij slechts zes weken mor- bouwuitgaven zal de Europese Ge- den genoten. anp) meenschaP ,n M meuwe flnancle- STUTTGART (DPA) - De hereni ging van de beide Duitslanden ligt ook het bedrijfsleven zwaar op de maag. Na de felle kritiek van Bun- desbankpresident Karl Otto Pöhl in maart die de invoering van de mo netaire unie 'een ramp' noemde, heeft ook Eduard Reuter, de in vloedrijke bestuursvoorzitter van het Daimler-Benz concern, de poli tiek en daarmee bondskanselier Helmut Kohl scherp aangevallen. Volgens Reuter zijn bij het begin van de economische opbouw van de vijf oostelijke deelstaten "massaal fouten gemaakt door de weigering de feiten te erkennen en door de be wering dat de Duitse hereniging zonder zware lastenverhogingen ge financierd kan worden". Economie kort Tijdens een conferentie voor managers in Stuttgart beweerde hij dat al te veel gezagsdragers in de Bondsrepubliek door het enthou siasme over de hereniging en "on vergeeflijke naïviteit" de zwaarte van de problemen niet wilden zien. Hij waarschuwde zijn toehoor ders voor "een kinderlijk geloof dat de invoering van een vrije-markt- systeem alle problemen van van daag op morgen zal oplossen. Een juiste industriepolitiek kan niet le ven met dwingende interventies van een of andere anonieme bu reaucraat", aldus Reuter. Volgens de voorzitter moeten de staat en het bedrijfsleven nu meer samen wer ken om de infrastructuur aan te leg gen, de industriële bedrijvigheid te stimuleren en de mensen goed op te leiden. landbouw-uitgaven wordt doorbro ken. De kans dat de lidstaten hun bijdrage aan de EG vergroten is im mers verwaarloosbaar klein. Daar le crisis "terechtkomen. Door de komt bij dat ook de Golfcrisis Dat gebeurt wel als het in 1988 vast- drijven. Maar hij voegde gestelde financiële plafond voor de dat dergelijke situaties eerder heb- stijging de land- situatie in Midden- en Oost-Europa Benzine en LPG weer goedkoper HOOFDDORP/ROTTERDAM (ANP) - Autogas wordt vanaf maandag vijf cent goedkoper. Benzine wordt dezelfde dag twee cent in prijs verlaagd. Die sel wordt daarentegen twee cent duurder. De prijsveranderingen zijn het gevolg van de prijsnote ringen van de verschillende olieprodukten op de internatio nale markt en wijzigingen in de dollarkoers. bouwuitgaven dreigen bovendien de Gemeenschap tot extra uitgaven andere uitgaven het slachtoffer te worden. Dat zei de christen-democrati sche Europarlementariër Pam Cor- hulp hebben genoodzaakt, al dus Cornelissen. De hervorming van het Europese landbouwbeleid gaat volgens Cor nelissen gisteren in Den Haag tij- nelissen veel te traag. Het duurt veel dens een toelichting op een ont- te lang voor er knopen worden werp-verslag over het Europese be- doorgehakt "Naarmate je langer grotingsbeleid in 1992. Cornelissen, wacht zullen de beslissingen ingrij- ondervoorzitter van de begrotings- pender worden. Elke maand uitstel commissie van het Europees Parle- zal tot pijnlijker ingrepen leiden, ment. is voor dit verslag rapporteur, ook voor de boeren", meent de De prioriteiten die het parlement christen-democraat, zelf heeft gesteld, zoals de totstand- De Golfcrisis heeft Cornelissen koming van de interne markt eind weinig vrolijk gemaakt ov« 1992, het milieubeleid, het trans- Europese besluitvorming portbeleid en onderwijs, jeugd en onthullende en trieste ervaring", cultuur, mogen niet in de knel ko- omschreef hij de verdeeldheid in men, aldus de christen-democraat. EG. Europa dreigt weer uit elkaai ben aangetoond dat er op zo'n mo ment juist een nieuwe impuls kan komen. Een besluit over de landbouwuit gaven is volgens het ontwerp-ver- slag ook noodzakelijk om de EG-be- groting voor 1992 op een gedegen raming van de uitgaven te kunnen baseren. De Europese Commissie heeft die raming nog steeds niet voorhanden. Datzelfde geldt voor de meerjarenramingen voor de uit gaven na 1992 als het akkoord uit 1988 over de uitgavenplafonds is af gelopen. Het ontwerp-verslag wordt naar verwachting overgenomen door de voltallige begrotingscommissie van het Europees Parlement, dat daar over in de week van 15 april verga de de dert. Het is dan de bedoeling dat de Een Europese Commissie de richtsnoe ren die in het verslag staan mee neemt bij de opstelling van de be groting voor 1992. CPB-directeur Zalm: Tussenbalans minimale lastenverzwaring Vervoer De Vervoersbond FNV plaatst vraagtekens bij een gisteren gepre senteerd onderzoek van de Be drijfsvereniging voor het Vervoer naar het ziekteverzuim in het weg vervoer. Volgens de bond stelt het onderzoek zowel het ziekteverzuim als de instroom in de wao te gunstig voor en legt het onvoldoende ver band tussen deze zaken en de ar beidsomstandigheden. Het onder zoek heeft betrekking op het taxi- en ambulancevervoer, het goede renvervoer en de toerwagenbedrij- ven. In totaal gaat het om ongeveer 8.000 bedrijven met zo'n 100.000 werknemers. GiroLoterij De BankLoterij en GiroLoterij ver dubbelen met ingang van juli het aantal trekkingen van zes naar twaalf maal per jaar. De twee mil joen abonnees krijgen bericht dat ze naast zes keer per jaar nu ook iedere maand mee kunnen doen. De op brengsten gaan naar de Algemene Loterij Nederland, die het geld ver deelt onder organisaties die zich in zetten voor maatschappelijk wel zijn, cultuur en natuurbehoud en gezondheidszorg. Het inleggeld van een tientje per trekking blijft het zelfde. Granaria De Granaria-veldslag die op 24 mei 1988 bij Tiel plaatsvond tussen ac tievoerende binnenschippers en de politie wordt volgende week don derdag nagespeeld onder toeziend oog van leden van de Strafkamer van het Arnhemse Gerechtshof. Donderdag moeten zeven binnen schippers, die op 9 november 1989 door de Arnhemse politierechter veroordeeld werden tot boetes van 750 tot duizend gulden en voor waardelijke gevangenisstraffen, voor het Hof verschijnen. Staatsmonopolie Staatsmonopolies in de landen van de Europese Gemeenschap zijn in de toekomst alleen nog maar toege staan als de betreffende regeringen een duidelijke rechtvaardiging voor hun bestaan kunnen aantonen. Vooral op het terrein van de energie moeten staatsbedrijven vrijelijk kunnen worden beconcurreerd. Dit heeft Leon Brittan, vice-voorzitter van de Europese Commissie, giste ren gezegd. Brittan verklaarde dat de overheden in de toekomst moe ten kunnën bewijzen dat dat de vrije markt niet in staat is om bij voorbeeld de elektriciteits- en gas- voorziening voor haar rekening te nemen. Van onze correspondenten Yvonne Zonderop en Marien van den Bos DEN HAAG - "In Nederland kan erg veel, op het moment dat iets helemaal uit de hand is gelopen. Zoals in de eerste helft van de jaren tachtig fors het mes is gezet in de uitkeringen en de ambtenarensala rissen. Maar aan het volume, het aantal mensen met een uitkering, is niet zoveel gebeurd en dat is nu 'de grote kwestie'. Het zal een enorme klus worden om te halen wat daar nu politiek over afgesproken is. En dan kan ik wel gaan roepen dat de collectieve lasten (belastingen en premies) ook omlaag zouden moe ten, maar ik denk dat we de handen dicht mogen knijpen als de lasten verzwaringen beperkt blijven tot het pakket van de Tussenbalans". De directeur van het Centraal Plan Bureau (CPB), prof.drs. Gerrit Zalm, is niet echt somber over de Nederlandse economie in de ko mende vier jaar. Al had hij deze week bij de presentatie van het jaar lijkse 'Centraal Economisch Plan' en het 'Economisch Beeld 1992' een paar vervelende boodschappen: de komende jaren is er onvoldoende nieuwe werkgelegenheid om alle werklustigen op te vangen en de koopkracht van minimumloner tot modale werknemer zal er volgend jaar ietsje (een kwart procent) op achteruit gaan. Ondanks een forse stijging van de loonkosten voor de werkgevers, maar het verschil tus sen die kosten en het besteedbaar inkomen heeft de overheid nodig. De verwachte hogere inflatie, de ei genlijk te hoge stijging van de lonen in het bedrijfsleven om de koppe ling met uitkeringen en ambtena rensalarissen te betalen, het zijn ze ker zorgen voor de beleidsadviseur van het kabinet. Maar wanneer het doorgroeien van het ziekteverzuim en de instroom in de wao (arbeids ongeschiktheids-regeling) ter spra ke komt, raakt Zalm ook opgewon den. Maar is op dit terrein dan geen doorbraak, geen ommekeer moge lijk? 't Is misschien nog niet erg ge noeg. Als het maar erg genoeg is, blijkt er in Nederland van alles mo gelijk. Maar mijn vurige wens is dat de Sociaal Economische Raad (SER) voor de zomer met iets komt om ziekte en arbeidsongeschikt heid terug te dringen. Het afgelopen jaar is het ziekteverzuim met acht procent toegenomen en de arbeids ongeschiktheid weer met vier pro cent. Ik vind dat een heel griezelige ontwikkeling en ik denk dat dit op den duur fnuikend is voor de hele samenleving". Zalm is uit hoofde van zijn functie Kroonlid (door de regering be noemd) van de SER (het belangrijk ste adviesorgaan voor sociaal-eco nomische aangelegenheden) en vindt dat er "een flink pakket ge maakt moet worden dat niemand ontziet, werkgevers niet en werkne mers niet, met forse financiële prik kels voor beide kanten. Het is nu zo gemakkelijk allemaal. Het kost een werkgever niets als iemand in de ziektewet zit, dat is allemaal verze kerd. Voor de wao geldt hetzelfde. Voor laag geschoolde werknemers is het verlies aan inkomen ook mini maal. Dus dat glijdt er allemaal zo lekker naar toe, 't wordt allemaal te gemakkelijk gemaakt". Verzekering ADVERTENTIE Egypte Turkije Mexico Indonesië India/Nepal Thailand Bel voorde folder: 071-126400 'In het begin van de jaren tachtig dachten wij economen dat het alle maal veroorzaakt werd door de sa neringen in de bedrijven, dat men sen via afvloeiingsregelingen de wao in gingen. Maar ook in de hoog conjunctuur van de laatste paar jaar gaat die groei van de wao gewoon door, zijn het ook steeds meer jonge mensen en zien we steeds meer 'va ge' indicaties als psychische klach ten". Wat Zalm betreft komt de SER met voorstellen op dit gebied, zoals het terughalen door de regering van de bevoegdheid van bedrijfsvereni gingen om de leden (werkgevers) te dwingen zich voor al deze zaken volledig te verzekeren. Maar te rug naar de overheidsfinanciën dat de regering voor 1994 hier al een besparing heeft ingeboekt van vier miljard gulden vindt hij nogal kras. "Dat is makkelijk opgeschreven, maar vier miljard betekent een enorme trendbreuk. Terwijl je op z'n vroegst, als iedereen zich uit de naad werkt, nieuwe wetten pas be gin 1993 in werking kunt laten tre den". Lonen Los van deze maatschappelijke pro blemen lijken voor Zalm de harde economische cijfers van zijn bureau makkelijker te relativeren. "We zijn natuurlijk gewend om de laatste ja ren mooie cijfers te zien: lage infla tie, sterke groei van de werkgele genheid, behoorlijke groei van de produktie. Dat dit nu afvlakt is een normaal verschijnsel". Zijn belang rijkste kritiek geldt hier de stijging van de arbeidskosten, "die we im mers zelf in de hand hebben" en het uitstellen van "echte bezuinigin gen" door de overheid. De stijging van de collectieve las ten (verhoging van accijnzen, mil ieuheffingen, 'progressie', oftewel oplopende schalen in de loonbelas ting) kan door de politiek dan wel een "stabilisatie" genoemd worden, "maar dat woordgebruik heeft na tuurlijk weinig invloed op de reële economie. Daar laten de mensen zich natuurlijk niet door foppen, dat is alleen een politiek debat". Door Zalm: "Mijn vurige wens it dat de Sociaal-Economische Raad voor de zo mer met iets komt om ziekte en arbeidsongeschiktheid terug te dringen". Uoto GPD) aan de andere kant niet andere las ten te verlichten, zoals een verla ging van de btw, hebben die stijgin gen natuurlijk een opdrijvend ef fect op de lonen. junctuur zit Maar voor 1992 rekeningen is dan ook niet van een dergelijk overheidsingrijpen uitge gaan. Om een zogenaamde loon-prijs- spiraal te voorkomen Zalm wil gezien de andere pro- EINDHOVEN (GPD) - Philips ver wacht dat de omzet dit jaar zal stagneren, vanwege de afnemende economische groei in de wereld. In het gisteren verschenen jaarverslag schrijft de groepsraad dat de omzet in 1991 niet hoger zal zijn dan de 55,8 mihard gulden die vorig jaar werd behaald. In een aantal voor Philips belang rijke landen, zoals de Verenigde Staten, Engeland en Brazilië, zijn de economische vooruitzichten voor 1991 ongunstig. Verder is de koersontwikkeling van de dollar een onzekere factor voor de omzet van het elektronica concern. Philips gaat uit van een ge middelde dollarkoers van 1,75 gul den. Dat is een lagere koers dan de huidige, die 1,88 gulden bedraagt. Een 'goedkope' dollar is voor Phi lips erg nadelig, omdat het concern veel meer verkoopt in de dollarge- bieden dan het daar produceert. Welke produktiesectoren heet meest zullen lijden, durft het con cern niet te voorspellen. De groot scheepse personeelsvermindering die vorig jaar in gang is gezet, zal dit jaar versterkt worden doorgezet, al dus de Philips-top. UTRECHT (ANP) - De Voedings bond FNV dreigt met stakingen bij 'snackfabrieken nadat de cao-on derhandelingen donderdag zijn vastgelopen. De komende dagen zal de bond stakingsvergaderingen be leggen met haar leden. De cao-on derhandelingen in het snackwezen (5.000 werknemers) liepen vast op immatenele zaken, zoals de aanpak van het ziekteverzuim. De Voedingsbond FNV gaat niet alleen het stakingspad op maar wil ook circa 15 snackfabrikanten indi vidueel benaderen in de hoop dat er per bedrijf cao-zaken kunnen wor den gedaan. De bond denkt dan op den duur alsnog de hele bedrijfstak te kunnen porren voor goede lande lijke cao. Werkloosheid in VS weer gestegen WASHINGTON (KRF) - De werk loosheid in de Verenigde Staten is in maart toegenomen tot 6,8 pro cent, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van arbeid gisteren bekend gemaakt In februari was 6,5 pro cent van de Amerikaanse beroeps bevolking zonder werk. Het percen tage van maart is het hoogste sinds november 1986. Het ministerie maakte tevens be kend dat het aantal banen buiten de landbouwsector is afgenomen met 206.000. In februari verminderde het aantal banen met 291.000. In eer ste instantie was opgegeven dat er 184.00 banen verloren waren ge gaan. Deze sterke herziening is een gevolg van het grote aantal banen dat in de dienstensector verloren ging. De dollar reageerde met een forse koersdaling op de gegevens. In kor te tijd zakte de koers met ongeveer anderhalve cent tot f 1,8650. De jongste werkloosheidscijfers dui den er op dat het nog niet goed loopt met de Amerikaanse economie. Dat kan betekenen dat de centrale ban ken in de VS besluiten tot een verla ging van het disconto. Het vooruit zicht op lagere rente deed de dollar koers omlaag gaan. BANGKOK (AP) - Door de aan houdende burgeroorlog en de be perking van de Sovjet-hulp staat Cambodja aan de rand van de eco nomische afgrond. Dat heeft Grae me Irvine, voorzitter van de Ameri kaanse hulporganisatie World Vi sion International, gisteren gezegd. Irvine zei dat de komende maanden kritiek zullen zijn en dat internatio nale hulp aan Cambodja dringend nodig is. Volgens Irvine is de Cam bodjaanse burgeroorlog door de Golfcrisis naar de achtergrond ge drongen. Hg noemde het internatio nale embargo tegen Cambodja, uit gezonderd humanitaire hulp. een 'monsterlijk onrecht'. Vooral de be perking van de Sovjet-hulp baart Ir vine zorgen. Moskou zou de steun aan het communistische regime in Phnom Penh dit jaar willen halve ren tot 100 miljoen dollar. traagt, de zekerheid van het 'heb- heeft geschoven. "Als i i baan' wordt minder, de en 1991 echte bezuinigingen had in- loononderhandelingen". Afromen De dreiging van het kabinet om bij voortgaande cao-afspraken op i schuiven naar een volgend jaar houdt natuurlijk een keer op". "Maar een neerwaartse spiraal voor de Nederlandse economie? 't net hoe je er naar kgkt: Als i dat de koppeling in gevaar je de periode van eind jaren i brengt de lonen 'af te gaan i tig, begin jaren tachtig er naast zet. (door de overheidsbijdrage in de so- valt het natuurlijk best mee. Er is ciale verzekeringspremies terug te schroeven) is volgens Zalm wat vreemde benadering". Een be nadering die wel eens averechts kan werken omdat het de lonen verder nog steeds groei van de werkgele genheid in de bedrijven. Aan het eind van de periode van 4 jaar trekt dat zelfs weer een beetje aan. De ambities van dit kabinet opstuwt "Als dat beleid wordt, gaat nogal hoog met 100.000 nieuwe ba- de vakbeweging daar natuurlijk re kening mee houden en vraagt op voorhand nog meer. Dat kunnen ze bg wgze van spreken op een siga rendoos uitrekenen". In de CPB-be- per jaar. Het CPB zei al meteen dat er niet meer dan 70.000 in zat en nu is het weer wet lager en dat is na tuurlijk teleurstellend. Het is maar net hoe hoog je ambities zijn". I Drukkerij iDemmenie

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5