'De triomftocht van de Vlaamse spierkracht' S V* 'Maar Barcelona is nog te dichtbij' Driekwart eeuw Ronde van Vlaanderen w-* J Deur naar Olympische Spelen op een kier voor Zuid-Afrika ZATERDAG 6 APRIL 1991 TaginS? Als het waar is dat de faam van een klas sieker schuilt in de hoeveelheid anekdo tes, dan is de Ronde van Vlaanderen een dankbaar object. Honderden zijn er voorhanden, iedere deelnemer heeft er wel een paar. Rik van Steenbergen had het vanwege de barre omstandigheden niet zo begre pen op de Ronde, maar schreef de wed strijd toch twee keer op zijn naam, in 1944 en '46. Zijn treurigste herinnering stamt uit 1955: "Met Bobet, Koblet en Gauthier snelde ik naar Wetteren. Ik was de rapste van de vier. Maar in Wichelen sloeg de spoorwegovergang dicht. Bobet kroop over de slagbomen, zo ook de twee anderen. In België was zoiets verboden, dus ik talmde wat. Maar uiteindelijk had ik geen keuze meer. Ook ik klom over de slagbomen. Iets later kwam bondscom- missaris Van Kerckhove me vertellen dat ik gedeklasseerd zou worden. Dat deed lood in mijn benen slaan. In de spurt, die ik nooit had moeten verliezen, werd ik slechts derde. Een vreselijke ont goocheling". Chauvinisme De ontboezeming van 'Rik I' staat afge drukt in het boek de Ronde van Vlaande ren, een historisch overzicht van drie kwart eeuw koers. Schrijver Rik van Walleghem heeft de geschiedschrijving vervolmaakt met de lezingen van roem ruchte winnaars en tot op het bot verne derde nummers twee. Karei van Wijnendaele, behalve op richter van de ronde ook journalist, wordt veelvuldig geciteerd. Terecht, want de in 1961 overleden 'vader van het Vlaamse wielrennen' kon prachtig ver halen over 'zijn' ronde. Zoals vele van zijn collega's, niet voor niets streekgeno ten van Louis-Paul Boon en Hugo Claus. Zijn chauvinisme kende geen grenzen, zo blijkt uit de volgende passage. "De Ronde van Vlaanderen is een sym boliek sportbeeld van Vlaamse herwor ding en Vlaamse rasfierheid. Met de Flandrièns zijn we de wereld rond gaan verkondigen. Dat het Vlaamse volk wel stelselmatig werd verbasterd maar daar om nog niet een verachtend volk was. De Ronde is de bedevaart van de Vlaamse sportgedachte, de triomftocht van de Vlaamse spierkracht". Het is maar goed dat Van Wijnendaele nooit is gestuit op Hein Verbruggen, de voorzitter van de profsectie van de inter nationale wielerunie. 'Den Ollander' meende halverwege de jaren tachtig dat het monument aan renovatie toe was en dat leidde bijna tot degradatie van de Ronde naar een categorie van lagere or de. Het gegrom vanuit het graf van Van Wijnendaele in Sint-Martens-Latem was tot ver in de omtrek hoorbaar. Aanleiding voor de imago-verandering van de Ronde waren de onverkwikkelij ke toestanden op de Koppenberg, die al snel na z'n intrede in 1976 Koppensnel- lersberg werd genoemd. "Circus", noemde Verbruggen de be klimming van de 550 meter lange, veel te smalle en uiterst steile kasseistrook in Oudenaarde. "Dit heeft niets met wiel rennen te maken, dit is kermis". Ver bruggen eiste dat de Koppenberg uit de route zou worden geschrapt. Anders zou de Ronde wel eens hetzelfde lot kunnen ondergaan als de Omloop het Volk en Gent-Wevelgem: niet meetellend voor het wereldbekerklassement en daardoor tweede-rangs-wedstrijden. Hij werd daarin gesteund door de ren ners, met name Bernard Hinault. De Bre ton gaf de aanzet tot een dicussie die de gemoederen in Vlaanderen stevig in zijn greep hield. "Ik ben wielrenner en geen acrobaat", zei Hinault, die niettemin zijn eerste tromf op de Koppenberg vierde. De heuvêl was in 1977 voor de eerste en enige keer opgenomen in Gent-Wevelg em en prompt diende Hinault zich aan. Hij won, maar verafschuwde de 'grafzerk van de Ronde van Vlaanderen' en liet deze later voor wat hij was: een uitdaging voor spitsroedelopers, maar zeker geen serieus onderdeel van een professionele wielerwedstrijd. 'Competitievervalsing', spraken de verliezers, verwijzend naar het gefrie mel, geduw, gebalanceer, geval en het uiteindelijke geloop op de berg, die voor al bij slecht weer een onneembaar obsta kel bleek. 'Een decor van heroïek, van echte heldendaden', prezen de latere winnaars dé 'muur', die op het steilste stuk een stijgingspercentage van 25 pro cent meet. Incident Paul Hoffmann klamde zich vast aan die positieve beschrijvingen toen 'zijn' berg halverwege de jaren tachtig wéér ter discussie kwam te staan. Maar de 'ontdekker' van de Koppenberg kon on mogelijk doof blijven voor de kritiek, die na de editie van 1987 als vanouds oplaai de. Het was het jaar waarin de ontsnapte Jesper Skibby door een juryauto van de sokken werd gereden en vervolgens zijn fiets onder de wielen van de wagen zag worden geplet. Het incident betekende het einde van de Koppenberg, maar ver zekerde de toekomst van de Ronde. Toch klinkt er spijt door in de stem van Paul Hoffmann. Logisch, want de Ronde laat de Koppenberg nu al vier jaar links liggen. Hoffmann woont op de top van de bult, die door de kasseien en door de gootjes lang de beide kanten voor wiel renners was wat de Mount Everest voor bergbeklimmers is. Paul Hoffmann komt de eer toe op het onzalige idee te zijn gekomen de Kop penberg in het parcours op te nemen. "Ik ken de streek hier als mijn broekzak", zegt hij. "Als fiscaal adviseur rijd ik vele kilometers door de streek. Zo ben ik ook op deze berg gestuit. Bij toeval ben ik er later komen te wonen". De eerste keer dat hij Noël Foré, win naar in 1963 en later adjunct-koersdirec- teur, lekker probeerde maken, zou Foré er niets in hebben gezien. Maar na lang aandringen van Hoffmann, werd de Kop penberg in 1976 onderdeel van de Ronde van Vlaanderen. Dat bezorgde het stadje Oudenaarde bekendheid, maar die was niet te verge lijken met de faam die Hoffmann op bouwde. Als 'Keizer van de Koppenberg' organiseerde hij op de dag van de Ronde in en rond zijn huis op de top braspartij en die de Bourgondiër in de Vlaming De vreugde van Vlaanderen komt morgen weer tot volle wasdom. Voor de vijfenzeventigste keer vieren de Vlamingen hun lentefeestje: de Ron de van Vlaanderen, die wordt verket terd door verliezers, verheerlijkt door winnaars en bewonderd door het volk, morgen weer met honderddui zenden op de vele hellingen verte genwoordigd. De geest van Karei van Wijnendaele, in 1913 grondleg ger van het wielermonument, zal on getwijfeld een oogje in het zeil hou den. Hij zal zich verbazen over de veranderingen die zijn wedstrijd heeft ondergaan. Over de techni sche vooruitgang, over die rare 'pet ten' op de hoofden van de renners. Maar Van Wijnendaele zal ook ver guld zijn met het onveranderde ka rakter van 'Vlaanderen', nog altijd een ruige strijd tegen de steeds uit een andere hoek waaiende wind, de glibberige kasseien, de hellingen en de haakse bochten. Als het even mee zit ziet hij aan het einde van ruim 250 slopende kilometers een fiere Flandrièn op het ereschavot. Want de Ronde van Vlaanderen is vooral van en voor de Vlamingen, vond Van Wijnendaele al. door Fred Segaar deden bovenkomen. Onderaan de berg vochten de renners ondertussen ware veldslagen uit. In 1977 al, de tweede keer dat de Koppenberg in het parcours zat, leverde dat een rel op. Eddy Merckx zette die dag, onder bar re omstandigheden een vroeg offensief in en bereikte ook als eerste de top. Later stortte hij echter in. Freddy Maertens, gehuld in de regenboogtrui, was die dag onbetwist de sterkste, maar zoals zo vaak beging hij een stommiteit. Het was verboden van flets te wisse- De frêle koningin van de Zuidafrikaanse atletiek heerst in het Kingspark-atletiek- stadion in Durban als nooit tevoren. Zola Budd-Pieterse loopt tijdens het nationa le kampioenschap voor Instellingen voor Hoger Beroepsonderwijs de 1500 en 3000 meter. Op beide afstanden is de 24-jarige studente informatica ongenaakbaar. Op de 1500 meter bewaren de dames Spires (2) en Van de Westhuizen (3) eerbiedig af stand. Zola wint in 4.17.42. Op de 3000 meter is het machtsvertoon zo mogelijk nog overweldigender. Zola finisht met een straatlengte voorsprong in 8.57.98. Zola zegtzelf dat de tijden tegenvallen, maar dat de klamme, drukkende atmos feer van Durban en de straffe wind top prestaties onmogelijk maakten. Acht jaar jaar geleden bracht zij als spichtig klein boerenmeisje uit de Oran je Vrijstaat de atletiekwereld in vervoe ring door blootvoets het ene juniorenre cord na het andere te verpulveren. Haar strooptochten door de Zuidafrikaanse prijzenkasten bleven ook in het buiten land niet onopgemerkt, maar de apart heid maakte optreden op de internatio nale tartarbanen onmogelijk. De Engelse bond wilde de wereld zo veel talent niet onthouden en omdat Zola via haar vader Engels bloed had, mocht ze in het shirt van het Verenigd Konink rijk haar triomfen vieren. Zola brak een wereldrecord op de 2000 meter en werd wereldkampioene cross country. De ul tieme bekroning, Olympisch goud, ging len. Maertens zette daarom een defect in scène. Dat gaf hem het excuus op een an dere fiets te stappen en zich gedurende tientallen meters te laten voortduwen. Hij passeerde op die manier de concur rentie en kon op de top aansluiten bij Merckx en De Vlaminck. Maertens kreeg enkele kilometers later te horen dat hij gediskwalificeerd was. Desondanks nam hij zijn rivaal De Vlaminck zestig kilome ter lang op sleeptouw. De Vlaminck won uiteindelijk, maar kreeg de hoon van de natie over zich uitgestort, Maertens werd aan haar neus voorbij toen ze in 1984 in Los Angeles na een incident met de Amerikaanse Mary Decker op de 3000 meter van de kook raakte. Hoewel ze nadien nog fabuleuze tijden zou lopen, werd de druk op haar te groot. Wedstrijden waar zij verscheen, werden anti-apartheidsmanifestaties. Ze werd uitgejouwd en persoonlijk aansprakelijk gesteld voor de uitwassen van de apart heid. Het werd haar teveel en ze keerde ontgoocheld terug naar Zuid-Afrika. Ruim een jaar geleden maakte Zola haar come-back op de atletiekbanen van Zuid-Afrika. Haar terugkeer betekende de afsluiting van een turbulente fase in haar toch al woelige leven. Ze trouwde met een zakenman uit Bloemfontein. Het huwelijk bevestigde de breuk met haar vader, die haar tijdens haar interna tionale carrière had geëxploiteerd zoals een renstalhouder een renpaard exploi teert, en haar prijzengeld had verbrast. Hij is later vermoord door een ex- werkneemster die met van zijn avances gediend bleek te zijn. Hoewel ze deze er varingen volgens mensen die haar van nabij kennen, heeft verwerkt, zijn het on derwerpen waar ze niet over wil praten. Praten is trouwens niet haar sterkste kant. Het een-lettergreppige antwoord heeft duidelijk haar voorkeur en als dat niet mogelijk blijkt, bedient ze zich van gemeenplaatsen, die verklaren waarom interviews met haar zelden langer duren dan drie minuten. Ja, ze is tevreden met als de martelaar en de morele winnaar beschouwd. Het verhaal van Maertens wil dat zijn concurrent hem had gevraagd aan kop te blijven fietsen. "Ik vroeg hem 150.000 franc voor mezelf en 150.000 franc voor mijn ploegmaats", aldus Maertens. "La ter heeft hij me de helft van dat bedrag overhandigd. Dat deel heb ik aan mijn ploeggenoten gegeven. Naar de rest kan ik nog altijd fluiten". Jan Raas pakte het, zoals het een Zeeuw betaamt, veel slimmer aan. De ir u "Ül Zola Budd: sterker dan ooit. de tijden die ze nu loopt en haar terug keer in het nationale team. Nee. ze weet nog niet wanneer ze een internationale come-back kan maken. "Misschien bin nen een, twee of'drie jaar". Ja, ze is er klaar voor want ze voet zich beter dan ze ven jaar geleden op het hoogtepunt van haar internationale carrière. Nee. ze is niet bang dat ze weer uitgejoeld zal wor den in het buitenland, want er is nu wei nig meer om tegen te protesteren. En ja. ploeg Post bedacht een taktiek, die in het kort op het volgende neerkwam: Raas werd aan de voet van de berg in eerste positie gebracht, waarna zijn ploegmaats halverwege de Koppenberg al dan niet bewust onderuit gingen, daarmee échter Raas een slagveld aanrichtend. Het le verde hem twee keer de overwinning op, in '79 en '83 Er deden zich later nog tal van inciden ten voor, totdat de organisatie in 1987 on der de dreiging van degradatie bezweek. Sindsdien duurt de controverse rond de ze blijft blootsvoets lopen. Op de 1500 meter en ook ook op de .3000 en 10.000 meter waarop ze wil overschakelen. Zola Pieterse is niet de enige Zuidafri kaanse kandidaat voor een Olympische medaille. Het voormalige fenomeen op de 400 meter horden en lid van de IOC- delegatie, Edwin Moses, heeft tijdens wedstrijden in Pretoria de Zuidafrikaan se atletiekelite kunnen monsteren en was onder de indruk van sprintster Evet- te de Klerk (geen familie) en hordenloop ster (400 meter) Myrtle Bothma. Zij beho ren tot de wereldtop, waartoe volgens Zuidafrikaanse kenners ook hordenlo per (400 meter) Dries Vorster, Elana Meyer (5000 m) marathonloopster Frith van der Merwe en de (zwarte) marathon lopers Willie Mtolo en David Thsebe ge rekend moeten worden. Volgens een ru we schatting zullen zo'n 30 atleten vol doen aan de Olympische limieten. Het zwarte potentieel moet enorm zijn, vermoedt Moses, en ook de Zuidafri kaanse atletiekunie schynt nu te besef fen, dat men op een goudader zit die al leen maar aangeboord hoeft te worden. Er wordt nu de laatste hand gelegd aan een speciaal op zwart talent gericht ont wikkelingsprogramma. Eventuele medaillewinnaars zullen onder bovengenoemde atleten gezocht moeten worden. In de andere grote Olympische sport, waarin Zuidafnkanen ooit uitblonken, zwemmen, heeft het iso lement en het ontbreken van competitie zijn tol geeist. Geen zwemmer of zwem ster scoort tijden die de concurrentie uit gereputeerde zwemnaties als de VS, Duitsland en de Sovjetunie, zullen ver ontrusten. Voor het zwemmen en de an dere Olympische sporten geldt in de Zuidafrikaanse sportwereld straks dat 'deelnemen belangrijker is dan winnen'. Maar voordat een delegatie Spnng- bokken het stadion in Barcelona kan binnen marcheren, moet nog een politie ke en bestuurlijke hindernisrace gewon nen worden. De IOC-delegatie stelde vijf voorwaarden waaraan Zuid-Afrika bin nen 180 dagen moet voldoen om weer tot de 'Olympische Gemeenschap' te wor den toegelaten. Deze criteria zijn: 1: het schrappen van de laatste apartheidswet- ten; 2: het vormen van een overkoepelen de Olympische Organisatie; 3: het aan vaarden door het huidige interim Comité van het Olympisch handvest; 4: het vor- Koppenberg onverminderd voort. Een verbreding van het pad met een halve meter kan de bult nog volgend jaar on derdeel maken van de Ronde van Vlaan deren. "Maar de milieu-beweging hier wil daar niets van weten", zegt Hoffmann. "En de wethouder is ook tegen. Ik ben zelf op de verkiezingslijst gaan staan, al leen om die wethouder dwars te zitten. Ik voerde op geheel eigen wijze campagne voor de partij 4x oké. Waar dat voor staat weet ik niet meer. Ik liet me op de Kop penberg met Fiets fotograferen. Alleen mijn rug was zichbaar, maar iedereen wist dat ik het was. Ik kwam slechts een paar stemmen tekort". Hoffmann doet er alles aan zijn bult 'le vend' te houden. "Ik wil de Koppenberg in het nieuws houden". Zo organiseert hij nu jaarlijks mountain bike-races. Hy weet zich voor de eerstkomende koers op 11 augustus alweer verzekerd van een internationale deelname. "Maar het is een beetje surrogaat", beseft hij. Romantiek Maar ook zonder Koppenberg is de Ron de van Vlaanderen een hindernis-race gebleven die zijn weerga niet kent. "Het zware zit hem in de grote hoeveelheid heuveltjes", zegt Jan Raas. "Je bent nog maar net bekomen van de ene beklim ming. of de volgende begint alweer. En dan is het steeds een geduw en getrek van jewelste. My lag dat wel. Je moet zor gen dat je voorin zit. Zo niet, dan kun je het vergeten". De zakelijkheid overheerst nog steeds bij Raas. Hij is wars van romantiek. "Ik heb twee keer gewonnen ja, maar vraag me niet naar de jaartallen. Ik heb mijn ac tieve carrière afgesloten. Het is voor mij een gesloten boek". Briek Schotte, veel langer geleden ook twee keer de sterkste ('42 en '48), weet zich zelfs het koersverloop nog wel exact te herinneren. "Logisch, want je praat niet over zo maar een wedstrijd, je praat over de Ronde van Vlaanderen. Dat ver geet je nooit meer", zegt 'Den IJzeren' in het jubileumboek. Schotte was liefst twintig keer deelne mer en leverde nadien als ploegleider vier winnaars af. Hij heeft de wedstrijd zien veranderen. "Het parcours van nu is niet meer te vergelijken met dat van vToeger. Wij moesten alle gemeentekom men door. waar telkens kassei lag. Ik schat dat zowat een vierde deel uit ste nen bestond. We gebruikten toen veel de veloweg met veel grint en putten erin". Hij herinnert zich ook zijn nederlagen. "In 1951 knalde tijdens de afdaling van de Kwaremont mijn tube open. Het was zo verdomd koud, dat ik geen nieuwe kon omleggen. Mijn vingers waren be vroren. Ik was wereldkampioen toen. maar gelijk een klomp ijs verdween ik uit de koers. Ik kon veel, ik was misschien van ijzer, maar die dag moest ik toch bui gen". Waarborg De coureurs van het soort-Schotte zijn er niet meer, maar de Ronde van Vlaande ren zal altijd blijven bestaan. Karei van Wijnendaele wist dat als geen ander. Hij noteerde ooit: "'t Is aan de vlamme der volksbegeestenng dat de Ronde zich warmde, 't Is uit staal harer sterke kunde dat we de beelden kapten van een heer lijk verleden dat de zekerste waarborg is voor hare toekomst". men van non-raciale sportbonden en 5: het aanhalen van de sportieve banden met Afrika. Van deze voorwaarden lijkt momen teel alleen de vorming van een overkoe pelend lichaam een obstakel van beteke nis te zijn. De Zuidafrikaanse regering heeft zich verplicht eind juni de laatste apartheidswetten te hebben geschrapt, het Olympisch Handvest zal het huidige interim-comité niet voor onoplosbare problemen stellen, veel bonden die nog op raciale basis zijn georganiseerd hou den momenteel fusiebesprekingen en Afrika lijkt de verloren zoon weer te wil len omhelzen. De samensmelting van de vyf bestaan de Olympische organisaties tot één Olympisch Comité geeft op dit moment de meeste hoofdbrekens. Er is sinds kort een interim-Olympisch Comité (NOC- SA), dat voorlopig door het IOC is er kend. Maar twee van de vijf, het blanke, conservatieve COSAS en het radicale zwarte SACOS, liggen, om uiteenlopen de redenen, dwars. COSAS heeft ernstige bezwaren tegen het zogenaamde sportmoratorium, de af spraak dat de bonden zich vrijwillig zul len onthouden van sportcontactcn met het buitenland. SACOS vindt dat de her vormingen van president De Klerk on voldoende zijn om de opheffing van de sportboycot te rechtvaardigen. Gehoopt wordt dat het perspectief op Barcelona hen tot inkeer brengt, zo niet, dan zal, zo wordt hen van alle kanten duidelyk ge maakt, de karavaan zonder hen verder trekken. Hoe sterk is de overtuiging dat Zuid- Afrika volgend jaar in Barcelona weer van de partij is? Harry Oldfleld, oud-at leet en als 70-jarige nog free-lance atle- tiekverslaggever, vertolkt de scepsis van velen, als hy zegt dat Zuid-Afnka pas in 1996 in Atlanta mee zal doen. "Want Bar celona is nog te dichtby". Een zwarte verslaggever. Lloyd Coutts, wyst op de explosieve situatie in het land. "Zuid-Afrika kan aan alle voor waarden hebben voldaan, maar de poli tie hoeft maar een keer weer de kriebels te krijgen en een bloedbad in een zwart woonoord aan te richten, en je kunt Bar celona vergeten". Het is een mogelijk heid die zeer reeel is. De huidige boycot begon in 1960, nadat de politie in Shar- peville 69 zwarten had dood geschoten. Vorige week bracht een delegatie van het Internationale Olympische Comité (IOC) een bezoek aan Zuid-Afrika. De boodschap bij vertrek: de deur naar de Spelen in Barcelona staat op een kier. In 1960 in Ro me won Malcolm Spence op de 400 meter de laatste, bronzen, me daille voor zijn land. In 1970 werd Zuid-Afrika wegens de apartheid tij dens een IOC-vergadering in Amsterdam uit de Olympische Gemeen schap gestoten. Nu de apartheid wordt ontmanteld, kan weer voor zichtig gesproken worden over Zuidafrikaanse medailles. Een gesprek met kandidate nummer een, Zola Budd-Pieterse, en een bespreking van de kans dat het IOC op de jaarvergadering in juni in het Engelse Birmingham de deur helemaal open zet. door Peter van Nuijsenburg en Ruud de Wit Paul Hoffmann moet van de fiets op de Koppenberg. (toto CPD)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31