Behoedzaam bouwen op Terschelling 'Wel uitbreiding, geen Costa Brava-achtige toestanden' 'Accommodaties voldoen niet meer aan eisen van de tijd". ZATERDAG 6 APRIL 1991 Tot twee jaar geleden zat Terschelling voor bouwers op slot. Eilanders met initiatief verdwaalden in een woud van regeltjes en voorschriften en onder nemers van de vastewal kregen helemaal geen voet aan de grond. In 1989 ging het roer om ten gunste van kwaliteitsverbetering en seizoenverbre ding. Maar ondanks het voorbeeld op buureiland Vlieland kwam op Ter schelling weinig van de grond. Geldgebrek of te weinig lef? Te krappe bouwruimte of misschien toch een voorliefde voor beslotenheid? Het Leeuwarder bouwbedrijf Kats durft het als eerste aan met zijn plannen voor een luxe Schylge-hotel. Eilander ondernemers volgen de ontwikkelingen met argusogen. door Anko de Jong +VW-directeur Peter Winter bij de uitslag van een enquête over Terschelling als toeristisch oord. "We hebben wel een vijf sterreneiland, maar geen vijfsterrenaccommodaties". (foto gpd> VW-directeur Peter Winter er vaart bijna dagelijks hoe verou derd de logiesvoorzienigen zijn. "We hebben wel een vijfsterrenei- land, maar geen vijfsterrenac commodaties, kwalitatief, noch kwantitatief. Anders gezegd: het eiland ligt er prachtig bij, maar de accommodaties voldoen niet aan de eisen van de tijd". Winter zit nu al met de handen in het haar voor het aanstaande congres 175 klinisch psychologen. Het gezel schap zal vanwege ruimtegebrek moeten worden verdeeld over drie hotels. Uit een recente enquête blijkt dat toeristen de verouderde logiesplaat- sen op 'het eiland van rust en stilte' voor lief nemen. De fietsmogelijkhe- den, de excursies en de natuurreser vaten compenseren het. Winter: "Maar straks is dat niet meer voldoen de. In den lande blijft men bezig met verbeteren en vernieuwen. Dat gaat door en op het eiland zal dat uiteinde lijk niet meer gecompenseerd kunnen worden". Dure jongens Stilstand is achteruitgang. Terschel ling moest deze economische wet in 1988 wel onder ogen zien, toen het Co ördinerend Instituut Midden- en Kleinbedrijf de feiten op een rij zette in het Toeristisch-Recreatief Actie plan (TRAP). 'Terschelling dreigt de boot definitief te missen", klonk het tot schrik van eilanders en gemeente bestuur. Het aantal hotelbedden sinds 1974 van 2700 gekelderd naar nauwelijks 1000. De uitbreidingsbe perking ten hoogste twintig pro cent van het bestaande oppervlak mocht worden bijgebouwd maakte de plannen van ondernemers econo misch onhaalbaar. Jan Trip van hotel De Walvisvaar der in Lies heeft het altijd al geweten. "Die dure jongens uit het westen hiel den ons een spiegel voor en streken en passant een ton op. Ik liep al vijf jaar met verbouwingsplannen te leu ren. Ik heb bij het gemeentebestuur alle deuren open zitten trappen, maar ondernemers die wat wilden, liepen vast in een web van verordeningen. Het TRAP heeft dat doorbroken". VW-directeur Winter: "Het verhaal van 'het ligt aan de gemeente' gaat niet meer op. Daar kan niemand meer mee aankomen". Volgens wethouder Willem Heere (WD) was de politiek er ten tijde van het TRAP rijp voor, het beperkende en op kleinschaligheid gerichte be leid om te gooien. De gemeenteraads verkiezingen van 1989 gaven een zetje in de rug. De PvdA, voorvechter voor kleinschaligheid, verloor de meerder heid in het college aan Plaatselijk Be lang Terschelling en de WD. Het TRAP-rapport wrikte de deur open naar een voor ondernemers vrijer be leid, dat terug greep op het structuur plan van 1974. Aftrap In de notitie 'Aftrap' kwam Terschel ling terug op wat burgemeester Co- otje van Beukering-Dijk noemt 'de slakkeganggedachte van de beperkte toeristische ontwikkeling'. De pro vincie hielp een handje met het pro vinciaal ontwikkelingsfonds, dat de Waddeneilanden tot 'aandachtsge bied' promoveerde. Daardoor kwam meer geld beschikbaar voor fietspa den en zaken als slecht-weer-accom- modaties. Wethouder Heere: "We hoefden niet veel anders te doen dan het struc tuurplan op te pakken. De uitgangs punten gelden nog onverkort: minder kampeerterreinen, en meer hotelbed den. In het bestaande bestemmings plan, was zoveel op slot gezet dat je geen kant op kon". Om weer op het oude niveau te komen, mogen er op Terschelling 1500 bedden bij. De plannen voor Paal 8 van Cornells Wittebol aan het Noordstrand spannen de kroon. Op papier gaat het om een formidabele investering in het 75 jaar oude bedrijf van 20 miljoen tot 25 miljoen. Voor dit bedrag komt op deze plaats een nieuw hotel met bijna 300 hotelkamers en appdftementen. Dat betekent niet per definitie meer toeristen. Dat aantal blijft stabiel op zo'n 200.000 tot 225.000 per jaar. Het aantal overnachtingen is wel afgeno- Nu bouwers de ruimte krijgen hoopt Terschelling de naam kwijt te raken "datje het hier niet hoeft te pro beren, omdat er toch niets mag", al dus Heere. Onbeperkt bouwen is er vanzelfsprekend niet bij. "De grens wordt nu bepaald door wat land schappelijk en stedebouwkundig mo gelijk is. Gigantisch grote dingen van acht etages hoog kunnen natuurlijk niet". Twee jaar De eilander ondernemers kregen twee jaar de kans om met plannen te komen voor bestaande voorzienin gen. Het resultaat viel tegen. "Er is in feite weinig gebeurd", moet Heere vaststellen. "Er zijn wel wat plannen geweest, maar die gingen nooit door". Hotelier Trip kent dat verhaal ook. "Als je collega's zo hoort dan barst het van de plannen en de miljoenen-pro jecten, maar ik moet ze nog zien". Zelf bouwde hij vorig jaar veertien kamers bij zijn hotel De Walvisvaarder, zodat hij nu 90 bedden heeft. De bestaande accommodatie kreeg een face-lift. De totale investering bedroeg 1 miljoen gulden. De uitbreiding maakte het rendabel meer personeel'in dienst te nemen, zodat hij de service aan de klanten op peil kon houden. "Je kunt niet meer volstaan met een borreltje aan de bar, een ontbijt en een bed. Een hotel is meer dan een eet- en drinkgelegen- heid en je zult meer faciliteiten moe ten hebben". Een sauna had hij al en binnenkort investeert Trip in een kap- en schoonheidssalon. De familie Miedema van hotel Nap in West heeft een andere filosofie. "Je hebt het eiland dat trekt, dan hoef je met je hotel niet zulke maffe spron gen te maken met sauna's en zo. Wij zullen hier nooit een zwembad in aan leggen". Toch investeerde Miedema 800.000 gulden in een ingrijpende verbou wing. Het hotel ging er drie kamers op achteruit, maar de resterende 29 (to taal 60 bedden) zijn groter, hebben meer voorzieningen (bad, douche, te levisie, telefoon) en het geheel is aan gevuld met een speciale Brandaris- suite met...whirlpool. Miedema zag bewust af van een uit breiding. Het hotel ligt ingeklemd in bebouwing, zoals de meeste hotels in West, en kan alleen in de hoogte uit breiden. "Een verdieping erop zou ons 1,5 miljoen hebben gekost en dat was niet rendabel". De winst zit nu in omzetverhoging. De kamers zijn gro ter. maar ook duurder. "Bij een gelijk blijvende bezetting is dat een leuke omzetstijging". Maar Miedema kan zich de twijfel van collega's met klei nere hotels wel voorstellen. "Als je een hotel met 20 kamers verbouwt en dat kost per kamer toch gauw 30 mille dan kelder je meteen naar 14, 15 kamers. Je kosten worden hoger, het personeelsbestand blijft gelijk en je omzetstijging moet je nog afwach ten. Ik zou daar niet snel instappen". Van vader op zoon De economische haalbaarheid van verbeteringen en uitbreidingen trekt een grote wissel op de plannen, be aamt VW-man Winter. "Dat is het probleem van een kleinschalige eco nomie. Je mist een zekere professio naliteit. Wat moet een bedrijQe dat van vader op zoon gaat met een nieuw bedrijf van 7 miljoen tot 8 miljoen? Ei landers hebben niet zoveel geld dat ze zeggen: 'Dat bouwen we en we zien wel wie dat kan runnen'. Dan praatje wel over een 'food- en bed-manager' en dat werk is hier onbekend. Dat is totaal iets anders dan een zaak die overgaat van vader op zoon". Winter filosofeert nog steeds over een BV Terschelling, het complete ei land als één onderneming inclusief aandelenpakket. Volgens het idee 'het is ons eiland en we maken zelf on ze bv'. Deze bv zou grote financierin gen kunnen regelen, maar ook het ei- landers-onder-elkaar-gevoel bevredi gen. Terschelling heeft er tenslotte niets aan als een projectontwikkelaar, zoals onlangs Vendorama, investeert en de centjes in eigen zak houdt. "Het is meer emotioneel dan verstandelijk, maar het idee sluimert wel". Zes hoog Misschien is het dus wel vanwege het geld dat niet een eilander, maar een ondernemer van de vastewal nu bezig is met plannen voor wat het meest luxueuze hotel op Terschelling moet worden: hotel Schylge. Aanne mer Kats uit Leeuwarden kocht het bestaande hotel naast de Zeevaart school van Lucas Pieterson. Zelf durfde Pieterson zijn bouwplannen uiteindelijk niet aan. Kats investeert 10 miljoen tot 15 miljoen gulden. Voor dat bedrag bouwt het bedrijf zes hoog en toch niet hoger dan de Zeevaart school, want de eerste drie niveaus worden in het duin ingegraven. Ondergronds komen een parkeerga rage, zaalruimte, bowlingbanen, fit ness-ruimte en sauna en appartemen ten. Gelijkvloers met de entree aan de Burgemeester van Heusdenweg meer zalen, een zwembad en hoogst aan trekkelijk, belooft directeur Reijer Koudenburg van Kats bv. een café met terras met uitzicht over baai, ha ven en de Waddenzee. De bovenste drie bouwlagen zijn gevuld met ka mers, in totaal 95 hotelkamers en ap partementen. Kats kwam tegemoet aan de eerste bezwaren van gemeente en welstandscommissie en maakte het plan minder massaal. De uiterlij ke vormen werden speelser en vrien delijker. Zelfs de stedebouwkundige is nu enthousiast. Koudenburgs filosofie: wat op Vlie land kan, kan ook op Terschelling. "Kijk maar naar het Vlielander See- duynhotel, dat nu weer uitbreidings plannen heeft met het Strandhotel. Dat is toch een teken dat het goed gaat". Het eiland kan er volgens hem alleen maar baat bij hebben. "Het zal een magneetfunctie hebben, waar ie dereen van mee profiteert. De behoef te aan kleinschalige familiepensions wordt versterkt, want de conferentie- gast denkt 'Hee, hier kan ik met mijn vrouw en kinderen ook wel eens naar toe', al kan hü een dure hotelkamer niet betalen. Het zal niet concurre rend maar versterkend werken". Wethouder Heere hoopt zelfs dat het Schylge-hotel andere plannenma kers van het eiland over de streep trekt. Kats bouwt nu op de meest ge schikte plek. Uitzicht over de Wad denzee, dicht bij de faciliteiten in West. Winter: "Zakelijk interessant, vooral in het voor- en naseizoen als de natuur niet zo geweldig is, dan kun je in het dorp terecht". De gemeente ziet nog wel meer mogelijkheden. Nieuw hotel De plannen voor Paal 8 van Cornelis Wittebol aan het Noordstrand span nen de kroon. Op papier gaat het om een formidabele investering in het 75 jaar oude bedrijf van 20 miljoen tot 25 miljoen. Voor dit bedrag heeft Witte bol op papier een nieuw hotel met bij na 300 hotelkamers en appartemen ten. "We zijn er nog ontzettend druk mee bezig. Het plan is bij gemeente, Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat goed ontvangen, maar voor je een bouwaanvraag kunt doen moet er nog veel gebeuren". Wanneer de plannen rond zijn kan hij nog niet zeggen. "Als ik die 25 mil joen zelf had zou ik het wel weten". Wittebol geeft weinig ruchtbaarheid aan zijn plannen. "Ik heb de meest prestigieuze projecten gezien die dan uiteindelijk als een nachtkaarsje uit gingen." Wel wil hij kwijt dat ook Paal 8 uit is op kwaliteitsverbetering: dus met restaurant, zwembad, en bow ling- en squashbanen. Het karakteris tieke uiterlijk van Paal 8 zal verdwij nen. Al deze plannen, al zou er maar een fractie van worden uitgevoerd, heb ben voor het eiland een keerzijde, die voorstanders van kleinschaligheid graag beklemtonen. Ze stellen zich een nachtmerrie voor van een door toeristen overspoeld Terschelling. De PvdA sprak van "een aanslag op het karakter van het eiland" en de partij was bang voor 'Zeeuwse toestanden'. Mieke van Weeren van de Stichting Ons Schellingerland (SOS) laat weten ernstig bezorgd te zijn. Het houvast van SOS was altijd de stabiliteitsge- dachte, maar die lijkt door de notitie Strategisch Groeibeleid Toerisme en Recreatie van de provincie op de hel ling te staan. Angst "Natuurlijk, die angst zit er hier dik in", beseft wethouder Heere. "Maar we houden wel degelijk rekening met het landschappelijke. We hebben ook van het eerste plan van Kats gezegd dat het te groot was". De burgemees ter voegt er aan toe: "Het is behoed zaam manoeuvreren. Wel uitbreiding, maar geen Costa Brava-achtige toe standen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 30