Kantorenmarkt Hongarije dolgedraaid Verpalddngsindustrie ziet milieudruk nu 'positief 'Baghdad ligt hier niet om de hoek' REPORTAGE izttl k'Hj Ê2Ü1 Nederlandse makelaar verkent Budapest VAKANTIE STANDPLAATS ZATERDAG 6 APRIL 1991 DEN HAAG (GPD) - Het doen en denken van de Nederlandse verpakkingsindustrie wordt in hoge mate bepaald door het milieu. Overheid, milieu- en consumentenorganisaties oefenen zware druk uit om de berg verpakkingsafval te beperken. Dat heeft geleid, zegt de verpakkingsindustrie, tot hoge investeringen in minder milieubelastende produktiemethoden. De resultaten daarvan zijn te zien op de vakbeurs Macropak, die van 15 tot 19 april in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. De deze week door minister Alders aangekondigde maatregelen om de hoeveelheid verpakkingsafval te verminderen kwamen voor de in dustrie niet als een verrassing. De bedrijven waren al lange tijd met de minister in onderhandeling over een beperking van de afvalstroom. Immers, in het Nationaal Milieube leidsplan werd als uitgangspunt ge nomen dat het gebruik van verpak kingsmaterialen in het jaar 2000 met tien procent moet zijn afgenomen ten opzichte van 1986 (een miljoen ton). Uitsluiten Storten van verpakkingsafval moet in het jaar 2000 geheel worden uit gesloten, vindt de minister. Hij wil alleen de keuze tussen recycling en verbranden openhouden. De indus trie, georganiseerd in het Neder lands Verpakkings Centrum, heeft steeds geprobeerd de discussie hierover met de minister gaande te houden. Immers, minister Alders had gedreigd met eenzijdige wette lijke maatregelen. De steun van de 1\veede Kamer had hij al door de zogeheten 'statiegeld-motie'. Bovendien heeft de verpakkings industrie een aantal goede jaren achter de rug, zo redeneerde Alders. Het Nederlands Verpakkingscen- 1 YOGHlW trum in Gouda, dat de belangen van de bedrijven behartigt, spreekt ove rigens ook van een "in alle sectoren gezonde bedrijfstak". De enorme milieudruk wordt door de industrie niet als negatief ervaren. Want mede daardoor zijn versneld noodzakelijke veranderin gen tot stand gebracht. Op de beurs in Utrecht wordt een aantal novitei ten gepresenteerd, zoals een po lyethyleen draagtas, die is gemaakt van 100 procent gerecycled materi aal. Ook worden vervangers van PVC getoond, milieuvriendelijke en navulbare spuitbussen en alter natieven voor de cadmium houden de kleurstoffen in kratten en fles- De jaren dat de verpakkingsindus trie zich boos maakte over de kri tiek van milieu-organisaties op PVC-, blister- en aluminiumverpak- kingen en het kartonnen melkpak zijn kennelijk voorbij. Men heeft in gehaakt op de milieuvriendelijke trend. Minister Alders wees de in dustrie in "eigen huis" nog eens op de eigen verantwoordelijkheid. Op een bijeenkomst van het NVC zei de minister: "Ik wil niet bedenken hoe het rpoet, ik weet wèl wat de over heid moet doen als er niets of niet genoeg gebeurt". Secretaris H. Burns van de Stich ting Verpakking en Milieu (SVM), waarbij 120 bedrijven variërend van grondstoffenproducenten tot verpakkingsfabrikanten en recy clingbedrijven zijn aangesloten, onderhandelde anderhalf jaar met de minister over een te sluiten over eenkomst. Daarin wordt onder meer voorzien in retoursystemen voor plastic draagtassen, statiegeld voor wijnflessen en alternatieve verpakkingen. Gedragen Ondanks verzet van bijvoorbeeld een grootwinkelbedrijf als Albert Heijn, dat er niets voor voelt om de handel te laten opdraaien voor het inzamelen van verpakkingsmateri aal, vormde het gescheiden inzame len van afval het kernpunt van het Masterplan dat de SVM de minister voorlegde. "Ik ken de kritiek op on derdelen, maar het convenant wordt gedragen door de achter ban", zegt Burns vol overtuiging. "Anders zouden we het niet slui ten". Op de vraag wie voor de extra kosten opdraait, zegt Burns dat het bedrijfsleven uiteindelijk de verant woordelijkheid draagt. „Maar als het geld kost, dan kan het zijn dat het wordt doorberekend in de eind- prijs. Maar ik zeg niet dat dit ge beurt. Ik kan dat niet overzien, om dat niet bekend is wat de opbrengst van de recycling is". Karton De consumentenverpakking is in Nederland ook zonder de druk van de minister en de milieuorganisa ties volop in beweging. De grote su permarktketens hebben al dreige menten geuit aan het adres van de toeleveranciers. Zij hebben grote problemen met de enorme ver scheidenheid aan verpakkingsfor maten. Ze willen geen verpakkin gen met buitensporige formaten of vormen meer in hun schappen. De kans dat zij 'huur' voor de schap ruimte gaan berekenen lijkt niet meer ver weg. De oplossing is het streven naar kleinere, maar toch het consumen tenoog trekkende verpakkingen. Dit heeft tevens een positieve uit werking op de totale hoeveelheid afval. De industrie is klaar voor deze nieuwe uitdaging, zo wil men bewij zen op de vakbeurs Macropak. Ervaring is er genoeg, want niet alleen de wet, de milieuorganisaties of de wensen van de grootwinkelbe drijven beïnvloeden de verpak kingsindustrie. Efficiënt verpakken is in veel bedrijfstakken een nood zaak. De golfkartonnen doos bij voorbeeld, is in Nederland al lang geen op zichzelf staande verpak king meer. Het is een onderdeel van een logistiek systeem, afgestemd op weg-, rail-, water- en containertrans port. Nederland is één van de be langrijkste schakels in de Europese distributieketen. Door optimale verpakkingen zijn op dit terrein grote kostenbesparingen gereali seerd. BUDAPEST - "We zitten hier in een situatie waar de prijs door de verkoper wordt bepaald en de markt nog nauwelijks werkt. Prij zen komen tot stand via het geruch tencircuit: de een heeft van de an der gehoord datje voor een vierkan te meter kantoorruimte wel zoveel kunt vragen. En dat leidt tot absurd hoge huren. Je betaalt hier vele ke ren meer dan in Nederland". Vanuit zijn kantoor in het World Trade Centre ("een van de weinige goede kantoorruimten in Bud apest") bestiert de Nederlandse ma kelaar Norbert ter Mors samen met een Engelse collega de Hongaarse poot van het internationale make laarskantoor Debenham-Jean Thouard-Zadelhoff (DTZ). Een klein kantoor. Slechts één forse ka mer hebben de twee makelaars ter beschikking staan. De onroerend-goedmarkt in Bud apest is in de afgelopen twee jaar volkomen op hol geslagen. Buiten landers die in de stad een woning zoeken, worden geconfronteerd met huren die in hartje New York niet zouden misstaan. Vier- tot vijf duizend gulden voor een ruim en beetje representatief appartement is beslist geen uitzondering. gen om te zetten in bedrijfsruimte. Voor een buitenlands makelaars kantoor lijkt in zo'n markt weinig te beginnen, maar dat klopt volgens Ter Mors niet. Niet alleen helpt DTZ buitenlandse ondernemers met het zoeken van een geschikt onderko men. Het makelaarskantoor is sinds kort ook betrokken bij de privatise ring van een staatsonderneming die vroeger het monopolie had in de verhuur van kantoren en woningen aan buitenlandse bedrijven. Dat soort opdrachten zijn een uit daging, vindt de Nederlandse ma kelaar, ook al vanwege de zeer inge wikkelde eigendomsverhoudingen die Hongarije en de andere voorma lige socialistische landen kennen. Weliswaar is de staat over het alge meen de eigenaar, maar het ge bruiksrecht en het verhuurrecht zijn bij verschillende (staats-) on dernemingen ondergebracht. En die ondernemingen, die zelf aan het privatiseren zijn, doen van die rech ten niet graag afstand. Bij dit soort werk merkt Ter Mors regelmatig dat zijn Hongaarse part ners eigenlijk nog niets begrijpen van de mechanismen van de markt economie. "We zijn nu bijvoorbeeld gevraagd te bemiddelen bij de ver koop van een groot kantoorpand in het centrum. Maar daar zitten nog allemaal instellingen in en die zou den er dan uit moeten. Als je de Hongaarse verkoper vraagt hoe hij zich dat had voorgesteld, is het ant woord: ja, daar moet de koper maar voor zorgen". Hij beschouwt dat soort opmer kingen als de kinderziekten van de omschakeling van het systeem. "Maar uiteindelijk is Budapest wel de meest westerse stad van het voormalige Oostblok en ik heb het gevoel dat het zich allemaal vrij snel ontwikkelt. Dat we hier als make laarskantoor zijn gaan zitten, is om dat we verwachten dat dit een inte ressante markt wordt". Tophuren Nog erger is het met de kantoren- markt, waar soms tophuren worden gevraagd voor een kantoor dat in Nederland nauwelijks verhuurbaar zou zijn. De markt is krap, consta teert Ter Mors: "Er zijn in heel Bud apest eigenlijk maar vijf kantoor complexen die voldoen aan wester se maatstaven. Die zitten dan ook vol. er zijn zelfs wachtlijsten voor". In een zesde pand, dat op dit mo ment in aanbouw is, hoopt zijn ma kelaarskantoor op den duur een wat grotere behuizing te betrekken. Maar de meeste kantoren in de stad zijn zoals Ter Mors dat noemt 'naadje'. Oude, vaak monumentale panden, soms met een indrukwek kende entree: "Maar zodra je op de eerste verdieping komt, begint de ellende al. Totale verwaarlozing, overal afbladderende verf. Van die meer dan drie meter hoge ruimten met ongeverfde wanden en zeil op de vloer". Het grootste probleem is over het algemeen de telefoon. Veel kanto ren hebben nog een met de hand be diende centrale, waar een telefonis te tot vier uur 's middags schake laars zit om te draaien. Als ze weg is, is er geen telefoonverbinding meer mogelijk. "Verder komt het veel voor dat kantoren maar één tele foonlijn hebben. Je ziet dan ook een razende populariteit van die tele foons die gelijktijdig ook fax- en antwoordapparaat zijn. Alles in een, dat bespaart". Woningmarkt Overigens 'doen' niet al dit soort kantoren topprijzen van 1200 gul den per vierkante meter per jaar. maar het komt zeker voor. Ter Mors: "Als je centraal wilt zitten, en dat wil iedereen in deze stad, dan moet je daarvoor betalen, zowel in geld als in verlies aan comfort". On dernemers die maar een klein kan toor zoeken, wijken vaak uit naar de woningmarkt. Het is in Hongarne namelijk niet verboden om wonin- Hoewel het Iraakse leger opmerkelijk snel in de pan werd gehakt, duurde de Golfoorlog lang genoeg om de toeristenindustrie een paar forse dreunen toe te dienen. Reizigers aller landen verklaarden niet alleen Israël, Turkije en Egypte vanwege hun indirecte betrokkenheid tot ongewenste vakantiebestemming, maar ook het letterlijk en figuurlijk ver van het strijdgewoel gebleven Cyprus. Met een miljoenen kostende promotiecampagne trachten de Cypriotische overheid en toeristenbranche buitenlanders alsnog massaal naar het eiland van zon en veel natuurschoon te lokken. Of de inhaalrace wordt gewonnen, is nog een open vraag. "We zullen allemaal blij zijn als we aan het eind van het jaar op nul uitkomen". Vooralsnog is het op Cyprus voor de tijd van het jaar oorverdovend stil. Verhuur De scooter- en fietsverhuurder in Paphos aan de westelijke kust van Cyprus veert op als zich een bezoeker meldt. Even betrekt zijn gezicht als blijkt dat deze niets van zijn tweewielige waar wenst; klanten zijn in deze post- oorlogsweken nog niet dik gezaaid. Hij kijkt naar de strak blauwe lucht, alsof hij de komst van vliegtuigen vol toeristen zou kunnen afsmeken. "November en december gingen wel, maar de laatste zes weken hebben we niemand gezien", klinkt het zuchtend. Hij weet te vertellen dat de dag dat de oorlog begon, zich duizend Engelsen tegelijk van het eiland spoedden. "En waarom? Cyprus is hartstikke veilig". De Britse kranten schreven maar steeds dat de Engelsen (die van alle nationaliteiten altijd in de grootsten getale komen) er beter niet naar toe moesten gaan, beweert hy. "En onze regering heeft te weinig gedaan om het buitenland ervan te overtuigen dat er geen enkele reden was om Cyprus te mijden". Nog eens kijkt hij naar de lucht. Lacht dan: "Het is mooi weer. Volgende week komen ze wel weer binnenstromen". Een miljoen Voor een land dat voor zijn inkomsten zo zwaar op toerisme leunt (1,5 miljoen toeristen brachten vorig jaar 1,12 miljard dollar binnen), dreigt de oorlog een regelrechte ramp te worden. C. Papageoagiou, verkoopleider bij de Cyprus Tourism Organisation (CTO), noemt de droefstemmende cijfers. In januari kwamen slechts 28.000 toeristen, ruim 40 procent minder dan vorig jaar. In februari hield de Golfoorlog zelfs 70 procent van de buitenlanders thuis, of in elk geval van Cyprus weg. Vorig jaar kwamen er in die maand ruim 62.000, nu minder dan 19.000. En voor maart voorziet het CTO dat het aantal toeristen met de helft zal zijn gekelderd: van ruim 112.000 in 1990 tot zo'n 60.000 nu. "We verwachten dat tot en met mei er al met al veertig tot vijftig procent minder mensen komen", aldus Papageoagiou, "maar dat de rest van het jaar net zoveel bezoekers zal tellen als in 1990". In totaal moeten dan een miljoen mensen zijn afgekomen op zon, strand, natuur en de overblijfselen van een 9000 jaar oude geschiedenis. En dat is maar liefst een derde minder dan in 1990. Conferenties Ook voor Demetris Elia, plaatsvervangend manager van het prestigieuze viersterren Palm Beach-hotel in Larnaca, was 2 augustus 1990 niet bepaald de gelukkigste dag uit zijn leven. En sinds half januari valt er voor de hotelier al helemaal weinig te lachen. "We hebben wel gasten, maar lang niet zoveel als normaal. Onze belangrijkste bron van inkomsten in de winter zijn conferenties; dit is het enige hotel op Cyprus met een apart conferentiecentrum. Maar alle reserveringen werden geannuleerd". Net als opmerkelijk veel anderen is ook Elia ervan overtuigd dat de buitenlandse toeristen Cyprus zo massaal taboe verklaarden omdat menig journalist vanuit de hoofdstad van het land, Nicosia, verslag deed van de oorlog die 2000 kilometer verderop woedde. Bij gebrek aan enig geografisch inzicht meende men in het buitenland zodoende dat "Baghdad hier om de hoek ligt". Maar hij beaamt onmiddellijk dat ook de aanwezigheid van de soevereine Britse bases op Cyprus zijn land niet heeft geholpen bij het ophouden van het imago van 'veilige buitenstaander'. Verder is er uiteraard nog de tweedeling van Cyprus in een Grieks-Cypriotisch deel in het zuiden en het door Turkije bezette noorden, een kwestie die evenals de bezetting van gebieden door Israël weer volop in de belangstelling kwam te staan. Onbetaald verlof Elia en de zijnen hebben inmiddels besloten de prijs van de kamers niet, zoals elk jaar, met tien procent te verhogen, maar met twintig procent te verlagen. Veel hotels op Cyprus die niet aan een wintersluiting doen, zaten bij gebrek aan gasten plotsklaps met een overdaad aan personeel. Al in een vroeg stadium van de crisis hebben het ministerie van werkgelegenheid, de CTO en de vakbonden de koppen bij elkaar gestoken om te kijken wat men daarmee aanmoest. "Iedereen was het erover eens dat als gevolg van de crisis geen ontslagen mochten vallen", zegt Elia. "Afgesproken is dat personeelsleden voor wie nu geen werk was, vervroegd hun maand vakantie zouden opnemen of met onbetaald verlof zouden worden gestuurd. Deze laatste groep kreeg van de staat zeventig procent van het salaris betaald". Hij wijst erop dat de klappen niet alleen in de hotels, de restaurants en de bars zijn gevallen. Cyprus exporteert het nodige aan textiel, leer, meubelen en schoenen naar Arabische landen, waaronder Kuwayt en Irak, en de orderportefeuilles zijn de afgelopen maanden aanzienlijk ingedikt. "Ook in die sectoren was er overschot aan personeel". Stilte In de straten van de toeristencentra langs en bij de Cypriotische kust is meer dan duidelijk te zien wat het wegblijven van 'het buitenland' aanricht. In Paphos, in Larnaca, maar vooral Protaras en Ayia Napa heerst voor de tijd van het jaar doodse stilte. Er is geen enkele klant te bekennen op de zonnige terrasjes. Lege strandstoelen. Personeel in de tientallen leer- en souvenirswinkeltjes dat zich ziek staat te vervelen. Een draaimolen die ronddraait met één kind op een paardje. Kortom, niet de bruisende, gezellige en feestelijke sfeer die de gemiddelde zonvakantie-toerist aan dergelijke oorden toeschrijft. Ondanks de geleden schade zal volgens Papageaogiou geld niet het toverwoord in de verder ontwikkeling van het toerisme zijn. De Cyprioten zijn er niet op uit hun land tot een tweede Costa del Sol met dito bezoekersaantallen te laten uitgroeien. Ook al zijn er in de kustplaatsen welhaast lukraak hotels neergezet en komen er nog steeds nieuwe bij. Dat heeft te maken met de haast waarmee het toen nog arme zuiden na de Turkse invasie in 1974 het verlies moest opvangen van de twee grote noordelijke toeristenoorden Famagusta en Kyrinia, en met de explosieve groei van het toerisme naar het zuiden in de afgelopen jaren. Kwaliteit Maar nu zijn grenzen aan die groei gesteld. Hotels die in de steigers staan worden afgebouwd, voor nieuwe projecten worden sinds 1 januari en voor enkele jaren geen vergunningen afgegeven, tenzij het gaat om een project dat iets wezenlijks toevoegt aan het bestaande aanbod. Het moet nu uit de kwaliteit komen, uit betere infrastructuur, meer voorzieningen en een meer divers aanbod aan recreatiemogelijkheden. Cyprus wil geen land worden waar steeds meer mensen naar steeds minder groen komen kijken. Al is de omgekeerde situatie van de afgelopen maanden evenmin ideaal. Zuid-Afrika kent drie vakantiesiezoenen. De grote zomervakantie rond kerstmis en de jaarwisseling, de paasvakantie en de wintervakantie in jnli-augustns. Zodra de scholen sluiten, begint een uittocht van waarlijk kolossale afmetingen. Honderdduizenden gezinnen, blank en zwart, persen zichzelf en hun bagage in hun auto's of minibussen en zetten koers naar hun bestemmingen. Favoriet zijn de kust van de provincie Natal met zijn bijna tropische klimaat en fraaie stranden en de wildparken, met name het Krugerpark in Transvaal. Tijdens deze dagen is er een reiziger die geestdriftig over alle wegen raast. Zijn naam: Magere Hein. Hij heeft, zoals bekend, nooit vrijaf, maar in het vakantieseizoen maakt hij overuren. Na elke vakantiepiek maken verkeersdeskundigen de balans op en hun conclusie is bijna elke keer de zelfde: het was weer erger dan verleden jaar. Pasen verbeterde dus als vanzelfsprekend, zij het nipt, de cijfers van vorig jaar met 220 tegen 219 doden. De kans op een verbetering van het record van 1988,286 doden, is nog aanwezig, want van de 977gewonden, verkeert een aanzienlijk aantal in levensgevaar. De minibusjes waarmee de meeste zwarten reizen, blijken de meeste ongelukken te veroorzaken. Chauffeurs die tien uur achter het stuur zitten en bij de les denken te blijven door stevig in de pils te happen, zijn geen uitzondering. En wanneer een volgestouwde mini bus van de weg raakt, schiet het Johannesburg Peter van Nuijsenburg dodencijfer meestal flink omhoog. Voetgangers vormen de tweede categorie, waar Hein hoog scoort Langs elke snelweg trekken duizenden zwarten, die vooral 's avonds, als ze de weg denken te aan het voort razende verkeer. Alleen in Transvaal verloren meer dan 30 voetgangers het afgelopen De blanke automobilist is natuurlijk geen haar beter dan zijn zwarte collega en bezondigt zich dus aan de zelfde vergrijpen, te lang en te hard rijden en drinken, maar ontspringt vaker de dans, vooral dankzij zijn meestal betere auto. Niettemin worden op de autoweg regelmatig hele gezinnen uitgeroeid. Het aantal verkeersdoden, gemiddeld 36 per dag, bezorgt de autoriteiten hartkloppingen van vertwijfeling. Niets lijkt in staat de slachting op de wegen te stuiten. De eisen voor het rij-examen worden bijna elk jaar verzwaard, maar dat helpt nauwelijks als een kandidaat-wegpiraat zijn rijbewijs voor een schappelijke prijs op de 'vrije markt' kan kopen. kunnen oversteken, ten prooi vallen weekeinde het leven. onder invloed is nog weinig te merken. De hoop wordt nu gevestigd op de laatste 'bewustmakingscampagne' op de televisie. Daarbij wordt grof geschut niet geschuwd. Een filmpje laat een treurende jonge weduwe in een rouwkapel zien bij twee doodskisten, een grote en een kleine. Op de geluidsband wordt door middel van tot ijl gegalm vervormde klanken de suggestie gewekt dat de enthousiaste kinderstem van gene zijde komt. 'Harder pappie, ik kan nu bijna zijn bumpersticker lezen, harder'. Daarna gaan de angstkreten verloren in de geluiden van knarsende remmen en scheurend staal. De andere filmpjes zijn even hartverscheurend, en voor hun doel misschien wel te aangrijpend: veel mensen zetten de tv af, zodra de eerste beelden verschijnen...

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2