Dylan gerehabiliteerd Bob Onze taal SCHOP eu. h- 1J- oe. LU Liegen is de beste boodschap ENKWIJZER ZATERDAG 6 APRIL 1991 -fee;---. j. PAGINA 27 Bob Dylan: vorig jaar geridderd in Frankrijk, nu muzikaal gerehabili teerd. UI. DOOR JOOP VAN DER HORST SUSKE EN WISKE komen uit Belgió Dat is gelukkig nog steeds te horen In de veertig jaar van hun bestaan zijn ze altijd even jong gebleven, maar gaandeweg spreken ze wel steeds meer Nederlands Net als alle Vlaamse Belgen Toen Wilfy Vandersteen hun eerste avonturen schreef meestal avonturen met tante Sidonia. Lambik en Jerommeke wa ren de Vlaamse woorden en uitdrukkin gen op elke bladzijde te vinden. Dat is te genwoordig niet meer zo. Nu moet je er naar op zoek gaan, al zijn ze nog steeds in ieder album te vinden. In Het Delta Duel (album nr. 197) bij voorbeeld spreekt Wiske over lookboter, wat wij kruidenboter zouden noemen. De borrel van Jerom en Lambik komt uit een stoopke, in Nederland een kruik ge naamd En als het stoopke bijna leeg is en de beide heren in het holst van de nacht luidruchtig zingen, komt tante Sidonia haar bed uit en roept: 'Dit is geen uur meer om zo te kelen'. Verder komt er een zeemeermin in voor. die uitgemaakt wordt voor pladijs (een schol dus) Meestal is in die situatie wel duidelijk wat zo'n Vlaamse uitdrukking betekent, zoals bij 'de ezel uithangen' (zich van de domme houden). Als Wiske erg boos is op Lambik, zegt ze tegen hem 'Snert vent. Jou bezie ik nooit meer' In een ander album. De Duistere Dia mant (121), spreekt Wiske al meer alge meen beschaafd Nederlands: 'Als ik haar kwijt ben, kijk ik je nooit meer aan!'. Toch bevat ook De Duistere Diamant nog een paar typische Vlaamse uitspraken On opvallend maar zeer zeker Vlaams is bij voorbeeld de volgorde van de woorden in 'Ik zou me kunnen moe maken', waar men in Nederland zegt 'Ik zou me moe kunnen maken' Even onopvallend, maar toch echt zuidelijk Nederlands is 'Ha. een herberg! Ze is al gesloten, maar want bij ons is een hert>erg een hij. De mate waarin Vlaams gesproken wordt is in ieder album anders In De Zin gende Zwammen (110) vond ik niets wat mij kon herinneren aan de Belgische af komst van Suske en Wiske In De Wind brekers (179) daarentegen is juist heel veel te vinden. De volgende dag heet er steevast 's anderendaags. Jerom reist er doorheen tijd en ruimte. Lambik vloekt met Miljaar!. een harde klap is van de eerste keer raak (wij zeggen bij de eer ste keer), iemand wordt er langs achter beslopen (in plaats van van achter of achterlangs) en Sidonia heeft vanop een rots een goed uitzicht. Lambik horen we zeggen Trek je plan met die kat! Stoof ze op!' en tante Sidonia zegt als er logós zijn: 'Ik zal wel op de zetel slapen'. Een uitspraak als Het ziet er een stevig vlot uit kunnen we makkelijk begrijpen, ook al zouden wij zeggen als een stevig vlot. Ook Wiske is moeiteloos te begnj pen als ze weer eens boos is en zegt 'Hou je grootje voor de gek, Lambik! Ik trek eruit!' Toch zou men het in Neder land net even anders zeggen, namelijk 'Ik hou ermee op' of 'Ik doe niet meer Eerlijk gezegd vind ik die vernederland sing van Suske en Wiske geen vooruit gang Waarom zou uitgeverij De Stan daard zoiets doen'' Om meer m Neder land te kunnen verkopen? Maar Suske en Wiske zijn juist beroemd geworden, ook in Nederland, toen ze nog volop Vlaams spraken! Kinderen lezen er zon der problemen overheen. Ik ben bang dat Suske en Wiske Ne derlands moeten spreken omdat hun uit gever, als hi| eens in Nederland is. zich geneert voor zijn eigen Vlaams Ik kan dat begrijpen, maar er is geen reden voor En voor Suske en Wiske vind ik het lammer dat ze steeds meer Nederlands leren, want ik vond hun moedertaal prachtig. Een reclamespot op de Amerikaanse tele visie. Het beeld toont een uitgelaten echt paar van middelbare leeftijd hij groot en stoer, zij rond en moederlijk zittend op het terras van hun hotel aan een schit terend gedekte tafel. Op het bord voor zich hebben ze ieder een kingsize kreeft. De man is aan de telefoon in gesprek met zijn baas en zijn vrouw kraakt intussen met een kreefteschaar een kreeftepoot Terwijl hij zijn lachen nauwelijks kan bedwingen zegt de man door de hoorn: "U zult het niet geloven chef, maar mijn vrouw heeft zo net een been gebroken". Op dat moment komt er een commentaar stem door het beeld, die zegt: "Dus pak uw koffers en knutsel een goeie smoes in elkaar want van Miami als vakantie oord kun je nooit genoeg krijgen". De spot sluit af met het beeld van de echtgenoot met arm om zijn vrouw heen, terwijl zij straalt van genoegen over het feit dat haar man met een handige leu gen hun vakantie toch maar mooi een paar dagen heeft weten te rekken. We zijn inmiddels wel gewend geraakt aan tv-reclame waarin allerlei overdre ven uitspraken over produkt zus of dienst zo gedaan worden. Maarspots waarin de leugen als een soort goeie grap wordt ge presenteerd met als verborgen boodschap dat het helemaal zo gek nog niet is met de waarheid een loopje te nemen om zo je zin te krijgen, dat is natuurlijk wel nieuw. Hoewel, we zijn de laatste tijd behoor lijk gewend geraakt aan het opzettelijk vals voorstellen van zaken, aan liegen dus, via en door de media. Niemand min der dan de Amerikaanse bevelhebber in de Golf generaal Norman Schwarzkopf bedankte op 15 maart de verzamelde pers uitvoerig voor het verspreiden van on juiste berichten over de troepensterkte en troepenbewegingen. Veel berichten daar over waren, zo gaf hij tussen de regels door toe, opzettelijk vervalst. Maar het was goed geweest dat veel journalisten, ook al wisten ze dat ze onwaarheid ver spreidden, toch aan het spelletje hadden meegedaan. Het doel heiligde immers de middelen, namelijk de vijand zand in de ogen strooien. Epidemisch De meest eenvoudige en algemene defi nitie van liegen is: opzettelijk iets anders vertellen dan je weet of gelooft. Als we deze definitie toepassen op wat de media ons dagelijks bieden, dan is maar een conclusie mogelijk: liegen is een epide misch verschijnsel. Zo loopt er inmiddels een respectabel aantal mensen rond zowel beroemdhe den als onbekenden die via tv- en an dere reclame dingen zeggen waarin ze zelf absoluut niet geloven of waarvan ze wetendat die gewoon niet waar zijn. Een schatrijke actrice die beweert dat ze zich iedere dag met een bepaald soort zeep wast, liegt natuurlijk. Net zoals de beken de acteur die beweert dat hij nooit meer iets anders zal gaan gebruiken dan dit type waspoeder. Heiligt het doel ook hier de middelen? "Robert Zimmerman, waar ben je nu?", zong Frank Boeijen met vertwijfeld stemgeluid op zijn twee jaar geleden ver schenen cd, 'Een zomer aan het einde van de 20ste eeuw'. "En de Kennedy's werden vermoord. En Maarten Luther King. En elke avond de hel van Vietnam. En Johnson was een moordenaar. En Nixon en Watergate. En love en peace en LSD. Twintig jaar later. Zimmerman, waar ben je nu?" Het antwoord komt in 1991, het jaar waarin Robert Zimmerman alias Bob Dylan vijftig wordt en dertig jaar zanger is. Een verpletterend antwoord. Niet al leen Boeijen maar ook de internationale muziekpers is genoodzaakt het oordeel over de volledig afgeschreven zanger/gi tarist bij te stellen nu de cd-box 'The bootleg series - volumes 1-3' van Dylan is verschenen. In muziektijdschriften en in kranten in binnen- en buitenland wemelt het van de beschouwingen die welhaast met het schaamrood op de kaken moeten zijn opgeschreven. Deze wel heel onverwachte rehabilita tie, waarvoor Dylan zelf overigens niets heeft gedaan, volgt kort op de vernieti gende kritieken die de bijna 50-jarige Amerikaanse bard ten deel vielen na zijn optreden in het Utrechtse Vredenburg, vorige maand. Ook van zijn vorige cd, 'Under the blood red sky', die ook dit jaar is uitgebracht, werd niets heel gelaten. In al die negatieve kritieken werd meteen ook maar achteloos afgerekend met alle platen die Dylan heeft gemaakt sinds het uit 1975 stammende Desire. Voor de zoveelste keer werd het verhaal opgerakeld dat Dylan toen Het Licht heeft gezien en sindsdien louter lamlen dige eo-rock voortbrengt. Al zijn werk vóór zijn religieuze perio de, die trouwens maar twee gospelplaten lang heeft geduurd, telde ineens niet meer mee. De bekering van Dylan, de grootste protestzanger aller tijden, werd als een onvergeeflijke zonde gezien. Zijn lidmaatschap van een soort sekte van herboren christenen werd gelijkgesteld met de verloochening van een tijdperk waarin de wereld werd verbeterd. En dat terwijl iedereen in die roerige jaren zestig al had kunnen zien aanko men dat Dylan niet altijd dezelfde zou blijven. In zijn profetische lied 'The ti mes they are-a-changin' bijvoorbeeld. Bovendien wemelt het in zijn vroege werk al van de religieuze elementen. Met als bekendste voorbeeld 'All along the watchtower'. Een nummer dat ruim twintig jaar nadat het was gemaakt de er kenning van de jongeren van nu kreeg, doordat U2 het op zijn live-plaat zette. Feiten worden al meer dan 15 jaar niet meer ingebracht in het debat over Dylan. De vaststelling dat het troetelkindje van de muziekpers, datzelfde U2, het katholi cisme uitdraagt alsof het door het Vati- caan op de hielen wordt gezeten, vermag de discussie evenmin een andere wen ding te geven. Dylan heet een ouwe zak en zijn gedoodverfde opvolger Bruce Springsteen moet trouwens ook oppas sen nu hij vader is geworden. Wat heeft de cd-box, die is gevuld met drie schijfjes met een kleine zestig num mers met een totale speelduur van bijna vier uur, wat alle albums van Dylan uit de periode 1980-nu ontberen? Voor het antwoord op die vraag is die urenlange zit niet eens nodig. Bestudering van het overzicht van alle nummers is genoeg. De voornaamste bestanddelen van de in derdaad fantastische verzameling zijn namelijk zogeheten 'outtakes'. Dat zijn nummers die om wat voor reden dan ook de plaat niet hebben gehaald. Dat is een groot verschil met de meeste andere cd-boxen waarop reeds eerder uitgebracht materiaal is gehergroepeerd en in het meest gunstige geval in de mu- ziekstudio een digitale opknapbeurt heeft ondergaan. Volgens dat principe is de Led Zeppelin-box tot stand gekomen, volgestopt met 'gerecycled' spul en twee keer zo duur als de Dylan-box. Toch zorgde ook deze box voor een re- habilitatie van de uitvinders van de hard- rock. De publieke herwaardering van Led Zeppelin was echter lang niet zo massaal als die van Dylan. Ook speelt in het geval van de loden zeppelin, die al ja ren geleden is neergestort, nostalgie een belangrijkere rol. De muziek klinkt af en toe behoorlijk gedateerd maar dat wordt 'goedgemaakt' door de enorm opgekrik te geluidskwaliteit. Die is soms zelfs te goed want je hoort zo nu en dan dat de drummer zijn hihat (deksel) is vergeten te smeren. Ook in de Dylan-box zitten zulke onbedoeld komische momenten. Zo is door de digitale mix van een nooit eerder uitgebrachte versie van 'Tangled up in blue' heel goed te horen dat hij tel kens per ongeluk met zijn manchet knoop tegen zijn gitaarkast tikt. Maar dat is natuurlijk slechts een de tail bij deze nu al legendarische Dylan- uitgave. Hoofdzaak is dat deze box aan toont dat er geen sprake is van het een of andere keerpunt in de 30-jarige loopbaan van deze grootheid. Dylan heeft tot op de dag van vandaag grote hoeveelheden ge weldige songs gemaakt. Het in 1983 op genomen 'Blind Willie McTell' en het twee jaar geleden gefabriceerde slot nummer 'Series of Dreams', zijn de sterkste bewijzen van deze stelling. Punt is alleen dat nu blijkt dat bij de samenstelling van zijn platen voor ande re, vaak zwakkere stukken, is gekozen. In veel gevallen is dat zijn eigen beoorde lingsfout geweest, in andere gevallen was de keuze niet alleen aan hem. En om het allemaal nog verbijsterender te ma- ken: dit verschijnsel doet zich al voor sinds 1961, het jaar waarin Dylan platen begon te maken. De box toont zelfs aan dat op zijn alom geprezen albums, zoals 'Blonde on Blonde' en 'Highway 61 Revi sited' niet de beste nummers staan waar over hij in die tijd beschikte. Vele nu pas aan de openbaarheid prijsgegeven out takes overtreffen de uitverkoren songs. Zeker met het oog op de vervolgbox (volume 4-6?) die wellicht nog dit jaar verschijnt, lijkt het wenselijk een onder zoek te beginnen naar het waarom van die verkeerde keuzes. Dylan zelf geeft in het boekje dat bij de box wordt geleverd een uiterst vaag voorzetje. Op de vraag waarom hij bijvoorbeeld het prijsnummer 'Blind Willie McTell' niet aan het 'Infidels'-album heeft toege voegd antwoordt hij: "Ik vind dat het nummer nooit goed is opgenomen, het heeft zich nooit in de richting ontwik keld die ik wilde". Twee dingen zijn duidelijk. Een: de ar tiest is zelf lang niet altijd de beste criti cus van zijn werk. Twee: met cd-boxen hebben uitgeverijen van geluisdragers een geweldige troef in handen om afge schreven artiesten weer omhoog te stu wen. De cd-box als trucendoos. En daar voor zijn een fikse hoeveelheid outtakes geen vereiste. De boxen van vergane glo rie-artiesten als Eric Clapton. Jethro Tuil, The Allman Brothers Band. Frank Zappa, Led Zeppelin, The Byrds en de op stapel staande Yes-doos gaan ook als broodjes over de toonbank en die zijn lang niet zo verrassend als Dylan's tover- doos. ten, tal van andere dubieuze manieren zijn waarop journalisten hun informatie vergaren zoals: onder een valse naam of valse voorwendselen in een bepaalde or ganisatie of een priveleven binnendrin gen om een ander ertoe te verleiden foute dingen te doen of te zeggen. De smoes is ook hier weer dat de leugen een slimme manier kan zijn om je journalistieke zin te krijgen, in dit geval in de vorm van een primeur misstanden boven tafel halen. Misschien is het daarom maar een ge luk, dat veel mensen toch vaak niet 'zoals bedoeld' overnemen wat de media hen voorschotelen. De gemiddelde televisie kijker of krantenlezer begrijpt of ont houdt 30 tot 40 van de informatie niet goed of gewoon verkeerd. Hoewel dat na tuurlijk ook kan betekenen, dat wat so wieso al een hele leugen was nu een dub bele wordt en wat een halve leugen was nu een hele wordt. Truc Ik heb het steeds merkwaardig gevon den, dat meer en meer mensen politici voorop vandaag de dag luid roepen dat de normvervaging en de immorali teit van de burger onderhand de spuiga ten begint uit te lopen en dat dan doen via media als televisie en krant die in dat opzicht bepaald niet brandschoon zijn of zelfs een meer dan behoorlijk handje mee helpen. Als leugen of bedrog normaal of slim wordt gevonden wanneer dat be paalde groepen politiek, militair of eco nomisch uitkomt, dan moet je natuurlijk niet verontwaardigd gaan doen als an dere groepen die truc ook gaan toepassen als het hen uitkomt. Goed voorbeeld doet goed volgen, zo eenvoudig is dat Door de hele geschiedenis heen heeft er een grote groep mensen bestaan, die ge nezen', gelukkig, boos, consument of vol geling gemaakt kon worden door prak tisch alles waan^oor behoorlijk reclame (zeg maar media-lawaaij gemaakt werd. De machten en krachten in de samenle ving die uan die groep voor hun eigen be langen gebruik willen maken, hebben ontdekt dat het niet al te handig is om de waarheid en niets dan de waarheid te spreken. In een wereld waarin we steeds meer aan 'reclame' doen betekent dat het steeds meer 'normaliseren' van de leugen. Voor media-mensen die daar toch eni ge gewetenstwijfel over hebben de vol gende reclameboodschap van Mark Tioam: "Als je twijfelt, spreek dan de waarheid. Het zal je vijanden m de war brengen en je vrienden verbaasd doen staan". Uh Jk Schwarzkopf: biriékttn opzettelijk vervalst. Met cd-boxen hebben uitgeverijen van geluidsdragers een ge weldig middel in handen gekregen om de carrière van afge schreven artiesten nieuw leven in te blazen. De cd-box van Bob Dylan is er het verpletterende bewijs van. Uitgerangeerd was de nu bijna 50-jarige Amerikaanse protestzanger, afgemaakt door de kritieken sinds hij 'Het Licht' had gezien. Maar na het uitko men van The bootleg series - volumes 1-3', met veel nummers die vroeger de plaat niet haalden, is de herwaardering van Dylan massaal. De cd-box als trucendoos. door Wim Koevoet Leger. Vrouwen zijn pas belangrijk als ze nodig zijn. Sinds vrouwen ook keukens mogen maken en er niet alleen in hoeven te staan, worden ze voor de vorm wat vaker seri eus genomen. Daarmee zijn ze echter nog niet gelijkwaardig Het is net als met zwart en wit. Zwarten worden in Zuid-Afrika op papier geac cepteerd, maar zullen in de praktijk al tijd met en in de pas moeten lopen. Ten zij hun aanwezigheid dringend is ge wenst, zoals in het leger. Zwarten heb ben dan het idee dat ze erbij horen. Die indruk wordt nog eens bevestigd als ze worden ingezet tegen andere zwarten. Zwarten en vrouwen hebben derhal ve veel met elkaar gemeen. Dat bleek deze week wel weer in Nederland. Ja renlang kwamen vrouwen bij het ver dedigen van het land niet verder dan het steunen van 'hun' mannen. Tegen over die wel erg defensieve taak staat weliswaar het voordeel dat vrouwen geen dienstplicht hebben, maar het na deel daarvan is weer dat zij ook geen dienst kunnen weigeren. Het Nederlandse ministerie van de fensie heeft die vrouwen plotseling echter als nationale reserve ontdekt en wil hen nu prompt in rang bevorderen. Vrouwen die voor twee jaar bij de krijgsmacht tekenen, krijgen maande lijks 100 a 200 gulden bruto per maand meer dan hun mannelijke collega's. Met dat lokkertje wil het ministerie het aantal vrouwen in het leger vergroten. Welke taken voor hen zijn wegge legd, is nog niet bekend. Ook wordt nog gekeken naar geschikte tegenstanders en naar de mogelijkheden van een ge mengde competitie. Bij wijze van oefe ning wordt gedacht aan het heroveren van Rottumeroog op het echtpaar Toxopeus. JAN PREENEN Rottumeroog Het is mooi dat Hendrik Toxopeus en zijn vrouw naar Rottumeroog zijn getrokken uit protest tegen het feit dat Rijkswaterstaat het ei land ten prooi wil laten vallen aan de zee. Rottumeroog 'wandelt' al jaren en volgens lieden van Rijkswaterstaat ■kalft het straks wel af en groeit het niet Zo lang als er Nederlanders bestaan, hebben zij gestreden tegen het water en dus word je wat kriegelig als op basis van een rapport met veel 'misschiens' land aan dat water wordt prijsgegeven. Hendrik Toxopeus, kleinzoon van een beroemde, met Rottumeroog ver groeide grootvader, zal het niet redden. Daar is geen kijk op. Het is zo'n beetje het gevecht van de kleine kruidenier op de hoek tegen de supermarkt. Maar het doet goed te zien dat in elk geval een Toxopeus het zwaard ervoor uit het foudraal wil halen. Figuurlijk gespro ken dan. Rijswaterstaat in Groningen is niet te spreken over de toch brave actie van de Toxopeussen. "Ze zijn op verboden ter rein en hebben een woning gekraakt die niet van hen is", aldus een dorkno- per van Rijkswaterstaat. Nou breekt echt m'n klomp. Moet je nagaan. Rijkswaterstaat wil dat hele ei land in het water laten zakken en em mert vervolgens over verboden terrein en een gekraakt huis. Als straks over 1991 de L. Rozewater- prijs wordt toegekend voor het knullig- ste commentaar van het jaar dan gooien de apparatsjiks van Rijkswaterstaat ze ker hoge ogen. RUUD PAAUW Rollenpatroon In sommige takken van sport lijkt de tijd te hebben stilgestaan. Wie in het weekeinde een bestuurskamer van een voetbalvereni ging betreedt, stapt vrijwel overal een mannenwereld binnen. Vrouwen vind je er wel, maar die schenken steevast koffie en borrels in. In Leiderdorp denken ze dat het ook anders kan. Gemeenteraadslid Mieke Holierhoek ziet op termijn zelfs moge lijkheden voor vrouwen om de kader- arme vereniging RCL er bovenop te helpen. De rol die de vrouw in het gezin speelt, stelt het raadslid, maakt haar bij uitstek geschikt om de onmogelijkste klussen op te knappen. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat als de huis houdportemonnee schaars gevuld is, moeder de vrouw daaruit de eindjes aan elkaar mag knopen. De heer des huizes gaat zich pas met de huishoud- centen bemoeien, als de buidel beter gevuld is. Holierhoek vertaalt dit maatschap pelijke gegeven naar de wegkwijnende plaatselijke voetbaltrots. In het ook al op de laatste benen lopende clubor gaan van RCL, de Roodwitter, somt zij een aantal voorwaarden op, waaraan moet worden voldaan voor de tijd rijp is voor vrouwelijke bestuurders. De si tuatie zou dan niet nog beroerder, maar juist op enkele punten sterk verbeterd moeten zijn. Zo zou RCL zich meer vrouwelijke leden moeten verwerven. Ook zou de voetbalsport een vrouw vriendelijker image moeten krijgen. Bij RCL hopen ze dat ze bepaalde stappen kunnen overslaan. Waarschijn lijk spiegelen ze zich daarbij aan de Leidse gymnastiekvereniging Excel sior. Bij die noodlijdende mannenclub sprongen vrouwen bij, toen het bestuur bijna geen leden meer telde. Maar ja, een handstand overslag spreekt bij de meeste vrouwen nu eenmaal meer tot de verbeelding dan een sliding. Ook in bestuurlijk opzicht. TIM BROUWER DE KONING Of wat te zeggen van het feit dat in zo genaamde familiebladen regelmatig in terviews worden afgedrukt die nooit ge houden zijn of dat verslag wordt gedaan van gebeurtenissen die nooit hebben plaatsgevonden? Welk doel wordt hier door het middel gediend? Veel media-mensen verdedigen dit soort praktijken met het argument dat mensen in het algemeen kritisch genoeg zijn om uit te maken wat wel en niet waar is of wel of niet serieus genomen moet worden. Maar van dat argument blijkt bij nader onderzoek niets te klop pen. Uit tientallen studies blijkt, dat mensen slechte 'leugendetectors' zijn. Maar zelfs als ze het vermoeden hebben, dat het verhaal over die bepaalde per soon verzonnen is, heeft de inhoud ervan toch invloed op hoe ze vervolgens die per soon waarnemen of beoordelen. door René Diekstra hoogleraar psychologie le Leiden Bovendien lezen of kijken de meeste mensen allesbehalve kritisch. De reden daarvan is weer, dat de natuur ons heel wijs zo heeft geconstrueerd dat we in het algemeen de weg van de minste weer stand of inspanning kiezen. Dat geldt ook voor ons denken. In veel situaties ne men we maar al te graag de gedachten en ideeën van anderen over, omdat we ons daardoor de moeite besparen om alles zelf te moeten uitzoeken en uitdenken. Veel mensen hebben als het ware hun den ken over allerlei zaken in de wereld aan de media uitbesteed daar worden die media tenslotte ook voor betaald. Als het in de krant heeft gestaan of op de televi sie is geweest dan 'nemen ze dat gewoon In zekere zin is de journalistiek daar om voor veel mensen het criterium voor waarheid of werkelijheid geworden. Zelfs zodanig, dat als je de bevolking van een willekeurig land in West Europa vraagt wie meer op woord (of beeldte vertrouwen is, de politiek of de media, het antwoord gegarandeerd luidt: de media. Denkluiheid Onze 'denkluiheid' maakt dat het ons vaak worst zal wezen of de media zelf wel op een fatsoenlijke manier aan hun be richten gekomen zijn. We stellen ons die vraag eenvoudig niet. Terwijl er toch, naast het gewoon verzinnen van bench-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29