Beeld van een badplaats Amateurhistoricus vindt hutkoffer vol fotomateriaal van Noordwijk in de jaren twintig ZATERDAG 6 APRIL 1991 EXTRA PAGINA 23 Amateurhistoriscus Willem van Hilten kon zijn ogen niet ge loven. Met het jubileumboek, dat hij in opdracht van de Stichting 125 jaar badplaats Noordwijk maakte, was hij al halverwege toen hij op de zolder van een Noordwijkse wo ning niet minder dan 1500 oude glasnegatieven vond. Unieke opnamen van Noordwijk tussen 1920 en 1930, gemaakt door Rudolf Tappenbeck, die in die jaren met zijn broer Wolfgang eigenaar was van hotel Huis ter Duin. "Toen ben ik weer op nieuw begonnen met m'n boek. Dit materiaal mocht ik de Noordwijkers natuurlijk absoluut niet onthouden". De glasnegatieven bleken in de woning van de dochter van Rudolf Tappenbeck de tand des tijds wonderwel te hebben doorstaan. Een deel was weliswaar gebroken of beschadigd, maar van het materiaal werden honderden afdrukken ge maakt die voor de hedendaagse fotokwaliteit niet onderdoen. Een deel daarvan is opgenomen in het jubileumboek, dat gis termiddag bij de start van de jubileumactiviteiten officieel werd gepresenteerd. Van Hilten vergeet het moment dat hij op de negatieven stuitte nooit meer. "Het materiaal dat ik tot dan gebruikte, was vooral afkomstig uit het staatsarchief van de Duitse stad Oldenburg waar zich het familie-archief van familie Tappen beck bevindt. Daar was oqk wel wat fotomateriaal bij. Verder maakte ik opnamen van oude ansichtkaarten die ik van ver zamelaars mocht lenen. Maar die glasnegatieven van Rudolf Tappenbeck waren echt fantastisch. In één klap was ik van dat gepiel met die kaarten af en had ik een hoeveelheid foto's om je vingers bij af te likken. Bij het uitzoeken van het mate riaal bleek trouwens dat de opnamen voor veel oude ansicht kaarten ook door Tappenbeck waren gemaakt". Aanbevelingsbrief Van Hilten heeft heel wat moeite moeten doen om tot de be zittingen van de Tappenbecks door te dringen. In het familie archief mocht hij pas een kijkje nemen na lang aandringen en nadat de burgemeester van Noordwijk een aanbevelingsbrief had geschreven. Bij bestudering van de enorme hoeveelheid papieren, kasboeken, brieven, gemeenteraadsverlagen en oude kranten kwam Van Hilten tot de ontdekking dat Rudolf Tappenbeck een fervent fotograaf was geweest. "Ik heb toen z'n in Noordwijk wonende dochter naar materiaal gevraagd. Het kon niet anders of daar moest een en ander van bewaard zijn gebleven. 'We hebben nog wel iets op zolder staan', zei ze. En na lang aandringen mocht ik wel even komen kijken. Wat ik in die hutkoffer vond, overtrof mijn stoutste verwachtin gen". Ter gelegenheid van de start van de jubilieumactiviteiten, die vandaag beginnen en tot september duren, op deze pagi na een bescheiden selectie van het materiaal dat Van Hiltens. hart sneller deed kloppen en zijn wangen kleurde. Rechts Huis ter Duin in 1920. Via een, gedeeltelijk ondergronds, gan genstelsel was het hotel verbonden met de villa's in de directe omgeving. Links het terras van Huis ter Duin anno 1930. De badkoetsjes op het strand hadden inmiddels plaats ge maakt voor kleedcabines. De Noord Boulevard in 1922. De vuurtoren was toen nog zwart. De badmannen van het Oran- jebad in 1930. Van links naar rechts: Jacob van der Niet, Evert van der Linden, Pietje Hazenoot-van Beelen, Arie de Bruin, Arie van der Niet, Dirk Bedijn, Maarten de Heus, Kees van der Berg en Pieter Bedijn, chef van het Zeebad. Alleen Kees van der Berg (te paard) is nog in leven. Huis ter Duin. Rudolf Tappenbeck was mede-directeur van dit hotel toen hij de historische foto's van Noordwijk schoot. De Zuid Boulevard op de foto boven rond 1910 (later de Koningin Astrid Boulevard). Van de verblijfsaccommodaties die vanaf 1900 langs de zeereep verrezen is een aantal he den ten dage nog terug te vinden. Het Oranjebad in 1928. De badgasten konden zich opfrissen met zeewaterdouches.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25