STDP THf OF THE KURK Wel hulp, geen steun Naar een Kurdische diaspora Geschiedenis herhaalt zich wéér voor Kurden ZATERDAG 6 APRIL 1991 F.XTRA pagina 21 Honderdduizenden Kurden zijn op de vlucht. Verjaagd door het leger van Saddam Hus sein. De Iraakse president heeft de opstand in zijn land onder controle, maar daarvan zijn de Kurden het slachtoffer geworden. Velen zijn om het leven gebracht. Tallozen zijn de bergen ingetrokken, vaak met niet meer dan hun kleren. In alle gevallen aan hun lot over gelaten. Iran en Turkije hebben onder grote internationale druk de grenzen geopend, maar daarmee is de situatie voor de Kurden nauwelijks verbeterd. Ze krijgen wel hulp, maar geen steun. Voor de zoveelste maal her haalt de geschiedenis zich voor de Kurden. Met de schamele bezittingen op een tractor, vluchten de Kurden uit Irak naar de Turkse grens. Een kort overzicht van de Kurdische strijd autonomie sinds de Eerste Wereldoorlog: - 1920: Het verdrag van Sevres, waarmee het Turks-Ottomaanse rijk werd geliquideerd, roept op tot de vorming van een autonome Kurdische staat. Na de militaire opleving van Turkije onder Kemal Ataturk wordt het verdrag vervangen door het Verdrag van Lausanne, waarin geen melding meer wordt gemaakt van de Kurden. - 1925: Sunnitische Kurden in oost-Turkije ko men in opstand tegen het Kemalistisch bewind. De opstand wordt neergeslagen door Turkse strijdkrachten. - 1946: De Kurden stichten met hulp van de Sov jetunie een republiek in Iran. Na de terugtrekking van het Sovjet-leger uit Iraans Azerbaid^jan en Kurdistan staan de Kurden alleen tegenover het Iraanse leger en valt hun republiek uiteen. -1961Onder leiding van Mustafa Barzani begin nen de Iraakse Kurden opstanden -1970: De Baath-partij, die in 1968 in Irak aan de macht is gekomen, probeert de Kurden te paaien door hun beperkte autonomie aan te bieden. De Kurden wijzen het aanbod van de hand. 1975: De sjah van Perzie (Iran) en de Iraakse pre sident Saddam Hussein tekenen het Verdrag van Algiers. De sjah belooft zich te onthouden van ver dere steun aan de Iraakse Kurden in ruil voor geza menlijke zeggenschap met Irak over de waterweg Shatt al-Arab. - 1988: Saddam straft de Kurden voor hun steun aan Iran tijdens de Golfoorlog met dat land met een wreed 'verschroeide-aarde'-offensief. Duizen den Kurden worden gedood door gifgas -1991: Het geallieerde offensief tegen Irak zet de Kurden ertoe aan opnieuw tegen Saddam in op stand te komen. Regeringstroepen verslaan de op standelingen en de Kurden vluchten bij tiendui zenden de bergen in. Emotioneel protest tegen het uitmoorden van de Kurden. Uiteindelijk kon de Amerikaanse presi dent Bush er toch niet onderuit. Woens dag onderbrak bij zijn golf- en visvakan tie in Florida een paar minuten om mee gereisde journalisten te vertellen dat Amerika de Kurden niet zal helpen. Het was voor het eerst sinds Saddams troepen hun ongewoon wrede en vernie tigende aanvallen op eerst de rebelleren de Sji-iten en daarna de Kurden begon nen waren, dat een lid van de Ameri kaanse regering dat in het openbaar zei. Bush zelf, zijn ministers en zijn defen- sietop hadden tot dan toe allemaal ge zwegen over de dramatische gebeurte nissen in Irak. Het voeren van het woord was aan mindere goden overgelaten, zoals dame Tutwiler van het ministerie van buitenlandse zaken. Niet voor niets, want het Witte Huis zit stevig in zijn maag met de Iraakse burge roorlog. Immers, in meer dan e-e-n op zicht draagt de Amerikaanse regering verantwoordelijkheid voor dit conflict. Zonder het Amerikaanse ingrijpen in het Golf-conflict zou Irak nooit in de be stuurlijke chaos zijn terechtgekomen die de voedingsbodem voor de opstanden vormde. Bush zelf riep nog in februari het Iraakse volk op om zich van zijn lei der te ontdoen. Een maand eerder had hij de Amerikaanse geheime dienst, de CIA, zelfs opdracht gegeven rebellerende groepen, zoals de Kurden te steunen. Maar toen Sji-iten en Kurden Bush's advies volgden, gaf hij niet thuis. Moreel is dat een op z'n minst aanvechtbare keus, zo hebben tal van Amerikaanse co lumnisten de afgelopen dagen geschre ven. Het is, om een van hen te citeren, "een verraad van de waarden waarover we altijd zo hard hebben geroepen". An deren vragen honend waar de 'nieuwe wereldorde' van Bush nu gebleven is. Maar die oppositie is voor het Witte Huis makkelijk hanteerbaar. In Amerika bestaat er over het algemeen weinig ver ontwaardiging over, of zelfs maar be langstelling voor het lot van de onfor tuinlijke Kurden. Argumenten Waarom wil Bush de Kurden niet hel pen? Er zijn vier argumenten. Allereerst is er het formele argument dat de Ameri- .kaanse troepen alleen in de Golf vertoe ven op basis van het VN-mandaat voor de bevrijding van Kuwayt. De VN, aldus Bush woensdag, heeft ons niet gevraagd ook de Kurden te hel pen, en daarom doen we dat niet. Militai re hulp aan de Kurden zou bovendien in menging in de binnenlandse aangelegen heden van een autonome staat zijn, en niet-inmenging is nu eenmaal een hoek- door Henk Dam en Hans de Bruijn La' glorieus gewonnen. Een langdurig ver blijf van de GI's in en rond Irak, laat staan nieuwe gevechten, zou de glans van de overwinning snel doen doven. Daar voelt Bush, die volgend jaar herko zen wil worden, niets voor. Het Witte Huis is verder bang, dat suc cesvolle opstanden van Kurden en Sji- iten tot het uiteenvallen van Irak zouden kunnen leiden. Dan zou automatisch Dat de Kurden "geen vrienden heb ben", wordt hun van jongsafaan voorgehouden. Des te opmerkelijker, en tragischer, is dat ze toch steeds weer heil verwachten van mensen en machten die zij als verre weldoeners Bij de kortstondige 'Kurdische re publiek van Mahabad' die in 1946 in Iran werd gesticht, gold de Sovjetu nie als beschermer. Deze stak echter geen vinger uit toen de Sjah nog dat zelfde jaar de beweging in bloed smoorde. In 1974 was het Kissinger die de Irakse Kurden leek te steunen bij hun opstand tegen het, ook toen al drukkende, bewind in Baghdad. Toen Amerika's bondgenoot, de Sjah, een jaar later van dat regime een territoriale concessie kreeg, liet hij hen vallen als een baksteen. Circa 240.000 Kurden dat lijkt nu weinig wqren inmiddels gevlucht naar Iran, dat ook zijn steun introk. Kur- denleider Mustafa Barzani zelf vluchtte naar de Verenigde Staten. Hoewel Khomeini weinig weg had van een Kurden-vriend trouwens van wie wel de vriend? - werd hij door talloze Kurden uit Irak tijdens de Golfoorlog van 1980-'88 gezien als de man die de verlossing kon bren gen van het onvoorstelbaar drukken de regime van Saddam Hussein. De vrede tussen de twee landen bleek andermaal funest voor deze Kurden: zij werden gebombardeerd met gif gas en ditmaal richtte de vluchtelin genstroom zich vooral op Turkije. Tijdens onderhandelingen over auto nomie werd kort daarop de Iraanse Kurdenleider dr. Khassemlu in een Weens hotel vermoord. Bush Hadji Nog twee weken geleden noemden de Iraakse Kurden in hun kortstondi ge vrijheidseuforie overwinnaar Bush 'Hadji' ('Pelgrim'). Een eren aam die slechts zelden aan niet-mos- lims wordt gegeven. Ze leken alweer door Frans van Hasselt vergeten dat de president tijdens de Golfcrisis elk contact met hun leiders uit de weg was gegaan. Nu ook deze Amerikaan hen als een - inmiddels nog veel zwaardere baksteen heeft laten vallen, lijkt alleen nog president Mitterrand, en vooral diens vrouw Danielle, in aanmerking te komen om door Kurden ais verre buitenlan der te worden vereerd. In het Duitse blad Die Zeit van deze week komt een Kurd, Namo Aziz, aan het woord die in zijn leven al zowat alles heeft meegemaakt, in clusief een verblijf als politiek vluch teling in een Nederlandse gevange nis. Het artikel is vermoedelijk vlak voor de grote catastrofe geschreven, maar zijn verzuchting klinkt reeds profetisch: "Sinds enkele maanden is het 'Kurden-probleem' op ieders lip pen... Turkije wil de sympathie van de Iraakse Kurden winnen, de Iraak se Shi'iten, die voorstanders zijn van de oude politiek van Khomeini, kon digen democratische hervormingen aan voor de periode na de val van Saddam Hussein en beloven de Kur den autonomie. Syrië mengt zich ook in dit sympathiegeruis. De steun van deze landen heeft me erg aan het schrikken gemaakt. Ik ben bang. Er knaagt iets aan mij. Elke keer dat men ons vanuit deze vier landen 'helpt' is de catastrofe nabij, en nu ko men ze met zyn drieën tegelijk". Toekomst Een ding blijkt zeker, de Kurden zul len zich na dit alles in de toekomst niet meer door anderen, dichtbij of verweg, laten gebruiken. Maar daar mee samen hangt natuurlijk ook het feit dat zij als compacte macht steeds meer aan 'bruikbaarheid' verliezen. Vluchtende Kurden hoopten tot nu toe altijd op terugkeer. Ooggetuigen melden echter dat Kurden die nu Irak verlaten zeggen, daarheen nooit te zullen weerkeren. Leegloop van oeroud Kurdisch grondgebied vol trekt zich ook in Turkije, waar talloze dorpen vrijwillig of gedwongen wor den verlaten en de steden in het wes ten gevuld worden met Kurden. Is tanbul is nu al verreweg de Kurden- rijkste stad ter wereld. De honderdduizenden Kurden die nu Iran en Turkije binnentrekken zullen daar waarschijnlkijk niet blij ven zij zullen verder willen en Teheran en Ankara willen ook dat zij dat doen. Terecht spreekt men van een bijbelse uittocht. Komt er voor de Kurden een diaspora zoals joden en ook zigeuners die kennen? En wat zal dat voor uitwerking hebben op hun onderlinge betrekkingen die door de eeuwen heen veel te wensen overlieten? Ontstaat er een nieuwe onderlinge solidariteit? En komt er, op veel langere termijn, misschien toch ooit nog eens een Kurdisch Is raël? Iran de supermogendheid in de Golf worden, en dat is iets dat de Amerikanen al helemaal niet willen. Ten slotte denkt de Amerikaanse rege ring, dat een succesvolle Kurdische op stand in Irak kan leiden tot rebellie on der ook de Kurden in Turkije, een trou we bondgenoot. Al die overwegingen betekenen, dat Saddam van Bush nu niets te vrezen heeft. Het even grillige als wrede lot wil, dat de belangen van Bush en van de man die hij nog maar pas geleden 'erger dan Hitier' noemde, op dit moment parallel lopen. EG-top De Europese Gemeenschap zal de ko mende maanden weer eens diep in de buidel moeten tasten. De Britse premier Miyor riep zijn EG-collega's (en overi gens ook de VS en andere westerse lan den) op tot een massale hulpoperatie. Maandag komen de regeringsleiders van de twaalf voor een extra-top bijeen in Luxemburg, waar het Kurdische vraag stuk hoog op de agenda zal staan. Afgelopen week kondigde de Europe se Commissie al aan meer dan 11 miljoen gulden voor de opvang van de vluchte lingen uit te trekken, maar dat is natuur lijk niet genoeg nu het om honderddui zenden mensen blijkt te gaan. Waar dat geld naar toe gaat is nog on duidelijk. De Europese Commissie stelt het ter beschikking aan het Rode Kruis, de vluchtelingsorganisatie van de VN en andere hulporganisaties. Maar ook de landen die de vluchtelingen moeten op vangen zullen zeker de hand in Brussel komen ophouden. Daarover is door de EG-troika al ge sproken in Iran. Wat de rol van Turkije wordt is echter veel minder duidelijk. De Turken hebben tot nog toe de vluchtelin genstroom aan de Turks-Iraakse grens weten tegen te houden, hier en daar zelfs met geweld.Sinds gisteren zijn de gren zen officieus open. Turkije behoorde al tot de zg. 'front- lijnstaten' (samen met Egypte en Jorda nië) die tijdens de Golfcrisis voor hon derden miljoenen guldens aan steun van de EG hebben gekregen. Daarmee moes ten zij het verlies aan inkomsten opvan gen. President Ozal heeft herhaaldelijk ge zegd dat Turkije voor zijn houding in de Golfoorlog beloond moet worden. Ho sneed de Iraakse oliepijpleidingen af (en verloor daardoor veel geld) en stelde zijn grondgebied en bases beschikbaar voor Amerikaanse acties tegen Irak. Misschien ziet Turkije de recente ont wikkelingen ook als een middel om de banden met Europa nauwer aan te halen. De uiteindelijke beloning zou dan het EG-lidmaatschap moeten zijn. Vier jaar geleden vroeg Ankara dat in Brussel aan, maar de EG heeft daarop zacht gezegd - nogal terughoudend gereageerd. Als er al sprake kan zijn van een EG- lidmaatschap, dan kunnen de besprekin gen daarover pas na 1993 beginnen, zo zegt men in Brussel. En daarna zal het nog zeker zeven tot tien jaar duren voor dat die zijn afgerond. De EG heeft nooit verzwegen dat toetreding van 'echte' Eu ropese landen als Oostenrijk, Zweden of Noorwegen eerder aan de orde is. ook al hebben de laatste twee nog niet eens een verzoek ingediend Zelfs Oosteuropese landen als Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije maken een grotere kans. Enorme problemen Toetreding van Turkije tot de EG zou de Gemeenschap voor enorme problemen stellen. Een stroom van miljoenen Turk se immigranten (die zich dan vrijeluk in de rest van EG mogen vestigen) en meer dan een verdubbeling van het aantal Eu ropese boeren (terwijl de Europese land bouw het nu al moeilijk genoeg heeft) zijn slechts enkele van de moeilijkheden. Nog afgezien van het feit dat erfvijand Griekenland (wel EG-lid) de Turken hoe dan ook buiten de EG zal willen houden. Het Kurdische probleem zou door Tur kije echter als een breekijzer gebruikt kunnen worden. Zonder internationale steun kunnen Turkije noch Iran de Kur dische vluchtelingenstroom opvangen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23